Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Μια από τα ίδια...

 

Βρήκα ένα κολπο βέβαια και την ψιλοκοροιδεύω, και δεν μου αρέσει πολύ αυτό...θέλω να τρώει όταν θέλει εκείνη, αλλά φοβάμαι επειδή δεν τρώει πολύ κρέας (2-3 κουταλιες) για το σίδηρο...

ακούω άλλα παιδάκι που τρώνε 200-300 ml και εμένα με το ζόρι 30-40 ml :lol:

Ευτυχώς είναι τo βάρος της τέτοιο που δεν με απασχολεί και προσπαθώ να το βλέπω χαλαρά το θέμα (βοηθάει αυτό πολύ)

 

Πάντως το κόλπο πιάνει προς το παρόν και τρώμε επιτέλους κανονικά σχεδόν...

 

Τρελένεται όταν της δίνεις να φάει κάτι από το χέρι σου, μέχρι λοιπον να μπορεί να φάει μόνη της μη αλεσμένα κάνω το εξής.

 

Πάω να της δώσω πεπόνι πχ όταν τρώμε φρουτόκρεμα, ανογει όοοολο χαρά το στοματάκι τσούπ της βάζω κουταλίτσα...μετά το ανοίγει και μόνη της, θέλει δηλαδή χωρίς δόλωμα το πεπόνι.

 

Καθε 2-3 φορές της δίνω και πεπόνι να γλύψει(μην τη κοροιδευουμε και συνέχεια)

 

Και στην κρεατοχορτόσουπα το κάνω με ψωμάκι.

 

Τι τραχανά δίνεις? Εμεις τώρα αρχίσαμε κρόκο αυγού, που το τρώει παραδόξως... οπότε αν το δεχτεί καλά ο οργανισμός της θα μπορώ να δίνω ακόμα και χυλοπίτες που λέει ο λόγος!!!! :lol:

 

Προς το παρόν τρώει κάθε μέρα τα ίδια(μοσχάρι κοτόπουλο), μόνο που της πρόσθεσα και ρυζάκι γλασέ στην κρεατόσουπα και είναι πολύ πιο νόστιμη!

 

 

υγ από τα "δολώματα" ρε παιδιά τι τις άρεσε και τρελάθηκε???? Μπροκολο αν είναι δυνατόν!!!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Ωχχχ μια απο τα ιδια ειμαστε! Για να φαει λιγη φρουτοκρεμα κανω για μιση ωρα με τρια τεταρτα τον καραγκιοζη. Οταν ειναι ο αντρας μου σπιτι κ ειμαστε 2 καραγκιοζηδες τρωει καπως καλυτερα αλλα λιγα πραγματα! ελαχιστα σε σχεση με αυτα που τρωνε αλλα παιδακια απο 1/4 μηλο και 1/4 αχλαδακι το μισο και αν.

frene αυτο με το γαλα μου το κανει και μενα κατα καιρους και τωρα μαλιστα ειχε 2-3 μερες που το εκανε και ανησυχω δεν ξερω ...

Να δουμε ποτε θα φαει .....

Παντος galat εχεις δικιο σε αυτο που λες με το βαρος! Οταν ξερεις οτι το παιδακι εχει καλο βαρος δεν σε ανησυχει και τοσο εαν δεν τρωει πολυ καλα η οσο θα επρεπε τις στερεες τροφες. Και εγω αυτο λεω και παρηγορουμαι, παλι καλα που εχουμε πλεονασμα γιατι αν δεν ετρωγε ηταν και πολυ αδυνατο θα ηταν ακομα χειροτερα!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

λοιποοοοον,galatoyla

χαιρομαι που εστω και ετσι τρωτε!!Τελικα με αυτα τα κολπα ποση ποσοτητα τρωτε;;Το δολωμα, πεπονι-ψωμι,της το δινεις που και που να τρωει;Ή μονο της το δειχνεις για να ανοιξει το στομα;Αχ, η δικια μου σαν πει οχι, δεν το ανοιγει με τιποτα το στομα,κι αν τυχον την ξεγελασεις και της βαλεις καμια κουταλια μεσα,την φτυνει και κλαιει και ουρλιαζει...Για κανα 10λεπτο μετα το φαγητο συνεχιζει να κραταει κλειστο το στομα,μην τυχον της βαλουμε κατι...μεχρι να της δωσω νερο και να βεβαιωθει οτι τελιωσαμε!

Εμας αυγο δεν μας ειπε...μας ειπε ομως ζυμαρικα οποια θελω και τραχανα,τα οποια ομως εχουν και αυγο μεσα,ετσι δεν ειναι;;

Της εκανα τραχανα γλυκο,μονο με νερο και λιγο λαδακι και εγινε πολυ νοστιμος...Τον υπολοιπο τον εφαγα εγω!Ηθελα να τριψω και λιγη φετα μεσα αλλά ο γιατρος μου πε φετα και κανονικο γιαουρτι μετα τον 10-11ο μηνα.Αλλο παλι και τουτο :? ,μου πε αν θελω να της δωσω γιαουρτι μονο επιδορπιο γιαουρτιου(αυτα τα παιδικα)τα κανονικα λεει μετα τον 10-11ο... :? Εσεις τι λετε για αυτο;;;

 

Galat στην κρεατοσουπα δεν βαζει λαχανικα;

Γιαουρτι εδωσες;Αν ναι ποιο;

 

Αααα,απο βαρος εμεις 8 μηνων, 9850 και 76,5 ποντους.

Παντως εδω και 2-3 μηνες,η δικια μου κανει το εξης,για 15-20 μερες φορτσαρει,τρωει πολυ (γαλα εννοω)βαζει βαρος αποτομα και μετα φρεναρει,τρωει συντηριτικα(χανειισως και λιγο βαρος ).

Link to comment
Share on other sites

:wink: Έται!!!

 

Είδες το γαλατάκι της μαμάς! Εγω λέω ότι από μόνο του επαρκεί για να παρηγορούμαι.... ο γιατρός μου έλεγε ανα τρώει το παιδί αυγό και 300 ml γάλα τν ημερα δεν χρειάζεται και πολύ περισσότερα....νομίζω το είπε για να με παρηγορήσει βέβαια αλλά...

 

Πάντως 6 μηνών 10 κιλα ggεny????

 

Μπράβο... !!!!!!!!!!!! να μου πεις κι εμείς 9 κιλά ήταν 6 μηνών...ευτυχώς τώρα φρέναρε να ανασάνει και η μέση μου λίγο...είναι 9770 αν θυμάμαι καλά...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Galat 10.200 ηταν πριν 10 μερες. Τωρα χτες τον ζυγισα με την δικη μας τον εδειχνε 10.600 συνηθως στα 100 γρ παιζει με του γιατρου και 71 εκ. Ειναι ετσι με διπλιτσες στα χερακια σαν την κουκλιτσα σου.

Ασε για μεση και χερια δεν το συζητω σαν αναπειρη ειμαι!

Αυτο που λεω εγω μεσα μου για να παρηγορουμαι ειναι τουλαχιστον να τρωει το γαλατακι της μαμας , ειναι πιο σημαντικο πιστευω και καποια στιγμη θα φαει και στερεες.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη κιολας αλλα απορω γιατι ανησυχείτε ? Με τετοιο βαρος και με θηλασμό γιατι βιαζεστε να φανε το μικρά σας? :D

 

"Ο πρωτος χρονος ειναι θηλασμός και γνωριμια με τις τροφές , δεν πιεζουμε το μωρο απλα το βοηθάμε να μαθει το καινουργιο , την στερεα τροφή .

Δεν κυνηγαμε το μωρο να φαει γιατι μπορει να του γινει αρνητικο συναισθημα , ούτε παιζουμε για ωρες με το φαγητό ."

 

(θα γινω γραφικη τελικα ...χτες βραδυ τα διαβαζα αυτα ..αναφερονταν στα αλματα ..)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια αυτό το βάρος....

Εμείς στις 28/8 ήμασταν 7200γρ.

Σήμερα κάνουμε και το πρώτο μας εμβόλιο και θα μας ζυγήσει πάλι η γιατρός.(κοντά στα 8000γρ τον βλέπω... :roll: )

Ασήκωτος ο μπέμπης.Μάλλον θα αργήσουμε να φάμε στερεές τροφές!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιποοοοον,galatoyla

Το δολωμα, πεπονι-ψωμι,της το δινεις που και που να τρωει;Ή μονο της το δειχνεις για να ανοιξει το στομα;

Της δίνω εννοείται κάθε 2-3 φορές αλλιώς τσαντίζεται και τερμα!

 

Αχ, η δικια μου σαν πει οχι, δεν το ανοιγει με τιποτα το στομα,κι αν τυχον την ξεγελασεις και της βαλεις καμια κουταλια μεσα,την φτυνει

 

Κι εμένα !!!!!!!! Πονήρω μεγάλη...

 

Εμας αυγο δεν μας ειπε...μας ειπε ομως ζυμαρικα οποια θελω και τραχανα,τα οποια ομως εχουν και αυγο μεσα,ετσι δεν ειναι;;

 

Ναι και απορώ πως τα έδωσε πριν δοκιμάσετε αντιδράσεις με το αυγό...

 

Της εκανα τραχανα γλυκο,μονο με νερο και λιγο λαδακι και εγινε πολυ νοστιμος...Τον υπολοιπο τον εφαγα εγω!Ηθελα να τριψω και λιγη φετα μεσα αλλά ο γιατρος μου πε φετα και κανονικο γιαουρτι μετα τον 10-11ο μηνα.Αλλο παλι και τουτο :? ,μου πε αν θελω να της δωσω γιαουρτι μονο επιδορπιο γιαουρτιου(αυτα τα παιδικα)τα κανονικα λεει μετα τον 10-11ο... :? Εσεις τι λετε για αυτο;;;

 

Κι εμένα με νευρίασε με αυτό γιατί μου είπε γιαουρτι από τον χρόνο και μετά, για τα παιδικά δεν είπε τίποτα να δώσω....

 

Galat στην κρεατοσουπα δεν βαζει λαχανικα;

 

Ναι εννοώ κρεατοχορτόσουπα.Τρωει καροτο πατατα κολοκυθι με μοσχάρι ή κοτοπουλο (τελευταια της βάζω και ντομάτα και ρυζακι-α! και κρεμμυδι που δεν το αλεθω)

 

Γιαουρτι εδωσες;Αν ναι ποιο;

 

Όχι.... δεν πειράζει εξακολουθεί να πίνει γάλα στο απογευματινό γεύμα

 

Αααα,απο βαρος εμεις 8 μηνων, 9850 και 76,5 ποντους.

 

Βάρος εμείς 9750 πόντοι 72 (αυτό το μήνα πήραμε μόνο 1 πόντο :? )

 

Παντως εδω και 2-3 μηνες,η δικια μου κανει το εξης,για 15-20 μερες φορτσαρει,τρωει πολυ (γαλα εννοω)βαζει βαρος αποτομα και μετα φρεναρει,τρωει συντηριτικα(χανειισως και λιγο βαρος ).

 

Λογικό δεν είναι?

 

Αντε πότε θα έρθεις Αθηνα να σας δω από κοντα (νομίζω μοιάζουν κιόλας λίγο! χαχαχα τουλαχιστον στο προφίλ που βλέπω τη μπουμπου σου!)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας αλλα απορω γιατι ανησυχείτε ? Με τετοιο βαρος και με θηλασμό γιατι βιαζεστε να φανε το μικρά σας? :D

 

"Ο πρωτος χρονος ειναι θηλασμός και γνωριμια με τις τροφές , δεν πιεζουμε το μωρο απλα το βοηθάμε να μαθει το καινουργιο , την στερεα τροφή .

Δεν κυνηγαμε το μωρο να φαει γιατι μπορει να του γινει αρνητικο συναισθημα , ούτε παιζουμε για ωρες με το φαγητό ."

 

(θα γινω γραφικη τελικα ...χτες βραδυ τα διαβαζα αυτα ..αναφερονταν στα αλματα ..)

 

Ακριβώς για αυτό δεν ανησυχώ... ανησυχώ μόνο για το γεγονός ότι ναι μεν αρκεί ο θηλασμός αλλά μετά το 1ο εξάμηνο καλό είναι να εμπλουτίζεται με σίδηρο η διατροφή(ισχύει αυτο???)...επειδή ο άντρας μου έχει στίγμα και μάλλον το έχει πάρει η μικρή, μέχρι να κάνουμε εξετασεις ενα μιιιιιιιιιιιιιικρό άγχος το έχω.

 

Κατα τα άλλα πιστευα παντα ότι δεν πρέπει να κάνεις καραγκιοζιλίκια πολλά πολλά , αν θέλει να φάει θα φάει δεν έχει νόημα να κάνει τόσες ώρες...δεν έχει ουσία μετά πιστεύω!

 

Αν πχ αηδιάζει κάτι και να το φάει ειναι σαν να μην το φαγε για μένα...

 

Αλλά τι να κάνουμε που είμαστε εργαζόμενες και όταν είμαι δουλειά πρέπει να φάει κάτι? Δεν μπορώ να αντλώ παραπάνω από 1 φορά και έτσι θέλω να τρώει περισσότερο στερεές για να τρώει όσο λείπω...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας να ρωτησω κατι θα ηθελα.οταν αρχίσουμε τις στερεες τροφες τι γίνεται με τον θηλασμο πρωτα θαλασουμε και μετα δινουμε την τροφή η πρωτα δινουμε τροφή και μετα θηλάσουμε ?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυδία, πρώτα θηλάζουμε και μετά δίνουμε στερεές και όσο φάει.

===

δολώματα: αφού τα θέλει τα δολώματα, γιατί δε προσπαθείτε να δώσετε τα φρούτα σε κομματάκια και όχι αλεσμένα? λιώνετε λίγο μπανάνα στο χέρι σας και τσουπ στο στόμα της, κ.ο.κ.. Με αυτό τον τρόπο, αρχίζει να ξεχωρίζει τις γεύσεις και θα δείτε κι εσείς τι της αρέσει περισσότερο :D

 

===

γιαουρτάκι: εγώ της δίνω πρόβειο ή κατσικίσιο...οι γιατροί πάντως όταν λένε όχι γιαούρτι, εννοούν το αγελαδινό. Για ρωτήστε τους για κατσικίσιο :wink:

Link to comment
Share on other sites

λυδία, πρώτα θηλάζουμε και μετά δίνουμε στερεές και όσο φάει.

===

δολώματα: αφού τα θέλει τα δολώματα, γιατί δε προσπαθείτε να δώσετε τα φρούτα σε κομματάκια και όχι αλεσμένα? λιώνετε λίγο μπανάνα στο χέρι σας και τσουπ στο στόμα της, κ.ο.κ.. Με αυτό τον τρόπο, αρχίζει να ξεχωρίζει τις γεύσεις και θα δείτε κι εσείς τι της αρέσει περισσότερο :D

 

===

γιαουρτάκι: εγώ της δίνω πρόβειο ή κατσικίσιο...οι γιατροί πάντως όταν λένε όχι γιαούρτι, εννοούν το αγελαδινό. Για ρωτήστε τους για κατσικίσιο :wink:

 

Λυδία, εγώ κάνω κάτι ενδιάμεσο, θηλάζω καμια ωρίτσα πρίν το φαγητό και μετά το φαγητό συμπληρώνω με θηλασμό και πάλι.

 

dooo σιγά σιγά το κάνω κι αυτό απλά μέχρι τώρα πνιγόταν...

:wink:

Νομίζω σκάει η ενισχυση όπου να ναι...τέτοια γκρίνια μόνο ο 2ος δόντης τη δικαιολογει! :lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια,

εμεις απο τοτε που βγαλαμε δοντακια τρωμε πιο καλα! :D

μεσημεριανο δεν το ηθελε απο την αρχη και δεν τον ζοριζα,εκανα κι εγω καραγκιοζιλικια κι ετρωγε 5-6 κουταλιες :cry: ,τωρα με τα δοντια τρωει 10 αλλα δεν πτοουμαι.....

πιο πολυ του αρεσει το αστρακι με το κοτοπουλο(εχουμε και προτιμησεις!)

φρουτα τα τσακιζαμε απο την αρχη αλλα τωρα κανει ζεστη και δεν τα καλοτρωει τωρα :?

μολις μπηκαμε στον 10ο μηνα του εδωσα αυγο το οποιο του ρεσει και το τρωει και του αρχισα γιαουρτι κατσικισιο το οποιο επισης του αρεσει πολυ και τρωει ευχαριστα 50γρ περιπου :D ανοιγει το στομα απο μονος του :D

αυτα τα news μας!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηθελα να τριψω και λιγη φετα μεσα αλλά ο γιατρος μου πε φετα και κανονικο γιαουρτι μετα τον 10-11ο μηνα.

 

Η φέτα περιέχει πολύ αλάτι για τα μωρά...

Το κανονικό γιαούρτι το δίνουμε, καλύτερα πρόβειο ή κατσικίσιο αν δεν θέλουμε να εκθέσουμε το παιδί στις πρωτεΐνες του αγελαδινού γάλακτος.

 

Αλλο παλι και τουτο :? ,μου πε αν θελω να της δωσω γιαουρτι μονο επιδορπιο γιαουρτιου(αυτα τα παιδικα)

 

Να σου εξηγήσει και γιατί αυτά είναι καλύτερα, μήπως γιατί τους τα διαφημίζουν οι εταιρείες;

Link to comment
Share on other sites

Για τον μικρό μου η μαγική κίνηση ήταν μπόλικη μπανάνα στα φρούτα και γλυκοπατάτα στο μεσημεριανό. Μεγάλη ανακάλυψη η γλυκοπατάτα! Από κει που με το ζόρι έτρωγε μία κουταλιά τώρα τρώει αρκετά καλά (για τα δικά του δεδομένα, μια και δεν είναι ιδιαίτερα φαγανός). Αύριο θα δοκιμάσω και παντζάρι στην κρεατόσουπα, επειδή γλυκίζει νομίζω ότι θα του αρέσει κι αυτό.

Έχω ένα θέμα με το απογευματινό γιατί δεν ξέρω τι να του δώσω εκτός από δικό μου γάλα. Οι βιολογικές κρέμες χρειάζονται οπωσδήποτε γάλα ή μπορώ να βάλω κάποια φρούτα; Το ρωτάω γιατί ζορίζομαι με το θήλαστρο. Και το κατσικίσιο γιαούρτι αν κατάλαβα καλά μπορώ να το δίνω από τώρα, σωστά; Συγνώμη αν επαναλαμβάνω πράγματα αλλά προσπαθώ να αποχτήσω έναν μπούσουλα.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.wholesomebabyfood.com

 

ιστοσελίδα που όχι μόνο σου παρέχει τι μπορέι να τρώει ένα μωράκι, αλλά και ποιά λαχανικά ταιριάζουν μεταξύ τους...

 

Και η δική μου τρελλένεται για την γλυκοπατάτα. Θα επιχειρήσω όταν βρω να της δώσω και αβοκάντο... και για αυτό γράφει η ιστοσελίδα οτι κάνει πολύ καλό (δεν το ψήνουμε όμως).

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην κανει πατατα ειναι κ αυτη , σωστα ?

Να ρωτησω και εγω κατι "χαζο". Ο γιατρος μου ειπε οταν φαει ενα πιατο φαγητο / κρεμα μετα θα του δωσω νερακι. Ως τοτε θα συμπληρωνω με θηλασμο. Αν δεν καταφερει σε μεγαλο χρονικο διαστημα πχ 2 μηνες να φαει ολο το πιατο δεν θα δωσω καθολου νερο??????

Επισης , ναι ειμαι νεα μαμα και ασχετη, το νερο με τι το δινουμε? Εμενα δεν εχει παρει μπιμπερο δεν ξερω αν το δεχτει. Του εχω παρει , για οταν χρειαστει, ενα ποτηρακι εκπαιδευτικο ειναι σωστο?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου νερό δεν πίνει με μπιμπερό, αναγούλιαζε. Και του πήρα ένα ποτηράκι εκπαιδευτικό και πίνει λίγο!!

Ο μπεμπάκος μου γιατί είναι μόνο 7 κιλά;;;

Πάντως τώρα που ξεκινήσαμε τις κρέμες δεν πολυπίνει γάλα με επακόλουθο να έχει μειωθεί σημαντικά η ποσότητά του.

 

Μια άλλα απορία για όσες στηρίζουν το θηλασμό (και καλά κάνουν) (να σημειωθεί παρακαλώ ότι και εγώ ακόμα θηλάζω). Δηλαδή όσες μαμάδες δε θηλάζουν τα παιδιά τους τι πρέπει να κάνουν με τις στερεές τροφές, να περιμένουν και αυτές 1 χρόνο;;

Link to comment
Share on other sites

SWEET POTATO: (one medium sized - baked)

 

VITAMINS:

Vitamin A - 24,877 mg

Vitamin C - 28.0 mg

Pantothenic Acid - .74 mg

Niacin - .69 mg

Folate - 26.2 mcg

Contains some other vitamins in small amounts.

 

MINERALS:

Potassium - 273 mg

Phosphorus - 29.5 mg

Magnesium - 13.5 mg

Calcium - 6.2 mg

Sodium - 11.0 mg

Iron - .55 mg

Selenium - .5 mg

Manganese - .6 mg

Zinc - .3 mg

Also contains small amount of copper.

 

η γλυκοπατάτα έχει πολύ καλά συστατικά...

 

μια μέρα της δίνω γλυκοπατάτα με καρότο και applesauce -ξετρελλένεται- (την συνταγή την βρήκα στην ιστοσελίδα που σας είπα πιο πάνω), την άλλη μέρα κανονική πατάτα, με καρότο, και με π.χ ένα φύλλο βλήτο ή σέσκουλο ή οτι άλλο έχω...) κάνω γενικά πολλές διαφορετικές εναλλαγές για να μην βαριέται...και πάντα μια κ.γ. παρθένο ελαιόλαδο

 

έχει πολύ ασβέστιο, κάλιο, σελένιο, μαγγάνιο και ιχνη χαλκού...

 

 

White Potato: (one large sized - baked)

 

VITAMINS:

Vitamin A - 29.0 mg

Vitamin C - 37.0 mg

Pantothenic Acid - .74 mg

Niacin - 4.6 mg

Riboflavin - .1 mg

Thaimine - .1 mg

Folate - 1 mcg

Contains some other vitamins in small amounts.

 

MINERALS:

Potassium - 1626 mg

Phosphorus - 29.5 mg

Magnesium - 80.7 mg

Calcium - 29.9 mg

Sodium - 20 mg

Iron - 1.9 mg

Zinc - 1 mg

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...