Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

καλημερα παιρνω το θαρρος να γραψω και γω στο forum. Έχω ενα παιδάκι 5 χρονων και επιθυμω τρελλα και ενα δευτερο. Το 2011 ειχα μια παλιδρομη στις 7 εβδομαδες (δεν ειχαμε ακουσει καν καρδια), και πριν 2 εβδομαδες εχασα και δευτερο με παλιδρομη στην 14η ή 15η εβδομαδα, και ενω ολα κυλουσαν απολυτως φυσιολογικα. Στην πρωτη εγκυμοσυνη οπου ηταν φυσιολογικη ειχα σακχαρο κυησης το οποιο ανακαλυψα στον 6ο μηνα το οποιο ρυθμισα αρχικα με διατροφη και επειτα, απο τον 7ο εκανα ενεσεις ινσουλινης. Αναφερω πως γεννησα με καισαρικη στις 38+2 εβδομαδες. Τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη η οποια κατεληξε στις 14 ή 15 εβδομαδες ειχα κανει εξεταση της γλυκοζιωμενης η οποια ηταν 6,1 και μπηκα σε διατροφη + μετρησεις καθημεριμενες. Οι μετρησεις μου ηταν καλες. Παρολα αυτά το μωράκι δεν τα καταφερε. Δεδομενου οτι ειμαι 34+ εχω αγχωθει λιγακι καθως το 2ο παιδακι το θελουμε πολύ ολοι (το παιδακι μου, ο αντρας μου και εγω). Αναφερω πως επειτα απο την 1η παλιδρομη το 2011 εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια, το μόνο ισως ανησυχιτικο οτι η MTRF ειναι ετεροζυγωτικός. Θελω επισης να αναφερω οτι η συλληψη αργει. Αν εξαιρεσω την 1η εγκυμοσυνη μου που εμεινα εγκυος απο τον 1ο κιολας μηνα προσπαθειων, το 2011 προσπαθουσα 1 χρονο, και για την τελευταια μου εγκυμοσυνη 2 χρονια. Υπαρχει κάποια κοπελα με αναλογη εμπειρια? Εχετε κατι να με συμβουλευσετε? Ευχαριστω πολύ για το χρονο σας και καλη τυχη σε ολες!

Εϊχα μια 1η παλινδρομη κύηση το 2010. Κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας και είχα τα ίδια αποτελέσματα με εσένα. Ο γιατρός μου εξήγησε πως η ένδειξη ετεροζυγωτικός σημαίνει πως υπάρχει προδιάθεση για θρομβοφιλία, η οποία δεν γνωρίζουμε πότε θα ενεργοποιηθεί. Μπορεί και ποτέ. Αλλά για να αποκλείσουμε μια 2η παλίνδρομη- όταν λίγους μήνες αργότερα το 2011 μένω έγκυος (και τελικά αρχες 2012 γέννησα την κόρη μου)-σε όλη τη διάρκεια της κύησης έκανα ενέσεις ηπαρίνης 0.4. Θεωρείται υπερθεραπεία, αλλά ο γιατρός μου είναι γενικά του προλαμβάνειν . Κάποιοι άλλοι γυναικολόγοι δε θα έδιναν ενέσεις.

Μένω ξανά έγκυος φέτος και πριν λίγους μήνες έκανα απόξεση καθώς παλινδρόμησε το έμβρυο στην 16η εβδομάδα!! :( , παρόλο που έκανα τις ενέσεις μου κάθε μέρα! Ακόμα την ψάχνω με εξετάσεις να δούμε τι έφταιξε. Μέχρις στιγμής δε βρήκαμε κάτι... Περιμένω αποτελέσματα κι από άλλες.

Γνώμη μου είναι, όταν με το καλό ξαναμείνεις έγκυος, να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης και να εξετάζεις την πηκτικότητα του αίματος σου τακτικά!

Επίσης, έχω ακούσει ότι υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιείται η θρομβοφιλία ΄κατα τη διάρκεια της κύησης, οπότε να μην μπορεί να εντοπιστεί προγεννητικά. (Αυτό στο λέω με επιφύλαξη, δεν είμαι απολύτως σίγουρη) Θέλω να το ρωτήσω και αυτό στο γιατρό μου .

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και οι φτωχές γνώσεις που αποκόμισα.

Για ό,τι νεότερο θα γράψω πάλι. Θεωρώ σπουδαία την ανταλλαγή πληροφοριών ,καθώς ακούμε, διαβάζουμε, ενημερωνόμαστε και μπορούμε να προσεγγίσουμε έτσι το πρόβλημα, που αντιμετωπίζει η καθεμία, από πολλές διαφορετικές πλευρές.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Φιλιά πολλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εξηγησε μου λιγο τι ειναι το ΜΤRF????

 

Νομίζω ότι το σωστό είναι MTHFR (C677T) και προκαλεί ήπια υπερομοκυστειναιμία. Η ήπια υπερομοκυστειναιμία είναι παράγοντας προδιάθεσης για αρτηριοσκλήρυνση και θρόμβωση.

Πάντως από όσα διαβάζω, όσα βιώνω κι όσα μαθαίνω από σχετικές εμπειρίες ατόμων του οικείου περιβάλλοντός μου, διαπιστώνω ότι η επιστήμη δεν έχει φτάσει ακόμα στο επίπεδο που να μπορεί με βεβαιότητα να εντοπίσει τις αιτίες των παλίνδρομων κυήσεων, που συνεχώς ο αριθμός τους αυξάνεται.

Ανέφερα πριν την προσωπική μου εμπειρία, που λογικά-επιστημονικά , μέσα από τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα, δεν εξηγείται η 2η παλίνδρομη, καθώς ήμουν και σε προχωρημένη κύηση. Όπως και πολλές φίλες μου, με παιδί ή χωρίς , έχουν βιώσει παλίνδρομες στον 9ο μήνα, στον 3ο μήνα, στον 5ο μήνα ή 3 αποβολές στη σειρά, έχουν κάνει όλων των ειδών της εξετάσεις, έχουν μιλήσει με 2-3 διαφορετικούς γυναικολόγους, εξειδικευμένους αιματολόγους.... και δεν έχουν βρει την αιτία.

Ούτε που μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό παλιότερα ότι ακόμα και σήμερα γυναίκες αποβάλουν και σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορεί να ανιχνευθεί η αίτια.:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

...και μια ακόμη πληροφορία που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας:γνώμη ενός άλλου γυναικολόγου, εκτός του δικού μου, είναι ότι πιθανόν να παρουσιάστηκε κάποια ορμονολογική διαταραχή κατά τη διάρκεια της κύησης είτε από στρες, από άγχος κ.ο.κ. κι έτσι να κατέληξε σε παλίνδρομη και πολύ πιθανόν ακόμα και τώρα ,αν κάνω εξετάσεις ορμονολογικές, να φανούν καθαρές!!! :?::?::?:

Τι να πω;;; Πολλές οι εικασίες ελάχιστες οι επίσημες επιστημονικές απαντήσεις.:?

Link to comment
Share on other sites

Εϊχα μια 1η παλινδρομη κύηση το 2010. Κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας και είχα τα ίδια αποτελέσματα με εσένα. Ο γιατρός μου εξήγησε πως η ένδειξη ετεροζυγωτικός σημαίνει πως υπάρχει προδιάθεση για θρομβοφιλία, η οποία δεν γνωρίζουμε πότε θα ενεργοποιηθεί. Μπορεί και ποτέ. Αλλά για να αποκλείσουμε μια 2η παλίνδρομη- όταν λίγους μήνες αργότερα το 2011 μένω έγκυος (και τελικά αρχες 2012 γέννησα την κόρη μου)-σε όλη τη διάρκεια της κύησης έκανα ενέσεις ηπαρίνης 0.4. Θεωρείται υπερθεραπεία, αλλά ο γιατρός μου είναι γενικά του προλαμβάνειν . Κάποιοι άλλοι γυναικολόγοι δε θα έδιναν ενέσεις.

Μένω ξανά έγκυος φέτος και πριν λίγους μήνες έκανα απόξεση καθώς παλινδρόμησε το έμβρυο στην 16η εβδομάδα!! :( , παρόλο που έκανα τις ενέσεις μου κάθε μέρα! Ακόμα την ψάχνω με εξετάσεις να δούμε τι έφταιξε. Μέχρις στιγμής δε βρήκαμε κάτι... Περιμένω αποτελέσματα κι από άλλες.

Γνώμη μου είναι, όταν με το καλό ξαναμείνεις έγκυος, να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης και να εξετάζεις την πηκτικότητα του αίματος σου τακτικά!

Επίσης, έχω ακούσει ότι υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιείται η θρομβοφιλία ΄κατα τη διάρκεια της κύησης, οπότε να μην μπορεί να εντοπιστεί προγεννητικά. (Αυτό στο λέω με επιφύλαξη, δεν είμαι απολύτως σίγουρη) Θέλω να το ρωτήσω και αυτό στο γιατρό μου .

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και οι φτωχές γνώσεις που αποκόμισα.

Για ό,τι νεότερο θα γράψω πάλι. Θεωρώ σπουδαία την ανταλλαγή πληροφοριών ,καθώς ακούμε, διαβάζουμε, ενημερωνόμαστε και μπορούμε να προσεγγίσουμε έτσι το πρόβλημα, που αντιμετωπίζει η καθεμία, από πολλές διαφορετικές πλευρές.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Φιλιά πολλά

 

καλημέρα Candy82 καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή, από ότι κατάλαβα, οι ηπαρινες είναι αμφίβολο ότι προλαμβάνουν τις θρομβώσεις. Και εμένα μου μίλησε ο γιατρός μου για την ηπαρίνη και σίγουρα, κατά τα λεγόμενά του, θα κάνω στην επόμενη προληπτικά. Αλλά και πάλι τίποτα δεν εγγυάται την επιτυχία της, σωστά?? Εξετάσεις καλλιέργιας κολπικού υγρού έκανες? Εγώ είχα ουρεόπλασμα (το ανακάλυψα μετά την αυχενική η οποία ήταν τέλεια) έκανα όμως θεραπεία για 4 ημέρες με κολπική κρέμα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι εξετάσεις έκανες? Πριν και μετα την παλινδρόμηση? Σου έχει δώσει σαφή εξήγηση για το τι πήγε στραβά και παλινδρόμησε την 16η εβδομάδα?

 

Καλή συνέχεια στις προσπάθειές σου! Να χαίρεσαι την κόρη σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα rodo και εγω ειχα μια παλινδρομη τον περασμενο Αυγουστο και αλλη μια την περασμενη βδομαδα.....μεσα σε 3 μηνες δηλαδη....και δυστυχως εγω δεν εχω αλλο παιδακι.....μονο εξετασεις θρομβοφιλιας εκανες???προλακτινης εχεις κανει?

 

Καλημέρα και πάλι - τώρα είδα το μνμ αυτό - είμαι νέα εδω μέσα και λίγο άσχετη. Σε ποιές εβδομάδες παλινδρόμησαν οι εγκυμοσύνες σου? Τι εξετάσεις έχεις κάνει? Έχεις κάποια αιτιολογία? Τι είναι η προλακτίνη?

 

Φούλα από ότι κατάλαβα είσαι 27 σωστά? Ξέρω ότι θα σου ακουστεί τετριμμένο αλλά 1ον είσαι πολύ μικρή άρα έχεις μπροστά σου χρόνια και 2ον η σύλληψη γίνεται, πολύ βασικό γεγονός.

 

Καλή συνέχεια εύχομαι στις προσπάθειές σου και σύντομα με ένα υγιές μωρό στη ζωή σου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!δεν εχω κανει καμια εξεταση διοτι την πρωτη φορα το θεωρησαμε τυχαιο γεγονος και θα ψαχτουμε τωρα....στην 1η ημουν στην 7η εβδομαδα και στην 2η ημουν στην 9η εβδομαδα.....το θεμα μου δεν ειναι η ηλικια μου αλλα το οτι το περναω και αυτο ποναει.....εχω χρονια δηλαδη μπροστα που μπορω να κανω συλληψεις και μετα τι????ειμαι σε μια ηλικια που ειμαι παντρεμενη και εχω εναν αντρα διπλα μου και προσπαθω για παιδι....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Candy82 καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή, από ότι κατάλαβα, οι ηπαρινες είναι αμφίβολο ότι προλαμβάνουν τις θρομβώσεις. Και εμένα μου μίλησε ο γιατρός μου για την ηπαρίνη και σίγουρα, κατά τα λεγόμενά του, θα κάνω στην επόμενη προληπτικά. Αλλά και πάλι τίποτα δεν εγγυάται την επιτυχία της, σωστά?? Εξετάσεις καλλιέργιας κολπικού υγρού έκανες? Εγώ είχα ουρεόπλασμα (το ανακάλυψα μετά την αυχενική η οποία ήταν τέλεια) έκανα όμως θεραπεία για 4 ημέρες με κολπική κρέμα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι εξετάσεις έκανες? Πριν και μετα την παλινδρόμηση? Σου έχει δώσει σαφή εξήγηση για το τι πήγε στραβά και παλινδρόμησε την 16η εβδομάδα?

 

Καλή συνέχεια στις προσπάθειές σου! Να χαίρεσαι την κόρη σου!

 

Δυστυχώς καμιά εξήγηση!! Τουλάχιστον όχι ακόμα..Περιμένω κάποια αποτελέσματα να πάρω σε μερικές ημέρες...

Εξετάσεις πριν την παλίνδρομη δεν έκανα. Είχα κάνει αυτές της ρουτίνας: τεστ παπ και ορμονολογικές. Έμεινα έγκυος και ξεκινήσαμε ενέσεις και για λίγο καιρό utrogestan. Μετά την παλίνδρομη μόνο για θρομβοφιλία κάναμε. Τον ρώτησα ωστόσο και αν οφείλεται σε πιθανή κολπική μόλυνση,αλλά μου το απέκλεισε λέγοντας μου ότι κάνοντας την απόξεση και αφαιρώντας πια τα υπολείμματα, θα είχαν άσχημη οσμή. Βέβαια, αφού πάρω όλα τα αποτελέσματα θα πάρω γνώμη και άλλου γυναικολόγου, μήπως μου προτείνει και κάποιες εξετάσεις επιπλέον και για να νιώθω τουλάχιστον ότι εξέτασα κάθε ενδεχόμενο που θα μπορούσε πάλι να οδηγήσει σε παλίνδρομη. Βέβαια, η ανασφάλεια θα παραμένει ανασφάλεια.

Για ό,τι νεότερο μαθαίνω από τους γιατρούς θα σας κρατώ ενήμερες πιστεύοντας ότι έτσι θα βοηθηθούν και θα βρουν απαντήσεις κι άλλες γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

κορριτσια καλησπερα σας!!!!σημερα πηγα στον γιατρο και εκτος θρομβοφιλιας με εκανε να κανω και καρυοτυπο ζευγους...ξερει καμια να μου πει τι συνεπειες μπορει να εχει η εξεταση αυτη αν δεν βγει καλη????

Link to comment
Share on other sites

κορριτσια καλησπερα σας!!!!σημερα πηγα στον γιατρο και εκτος θρομβοφιλιας με εκανε να κανω και καρυοτυπο ζευγους...ξερει καμια να μου πει τι συνεπειες μπορει να εχει η εξεταση αυτη αν δεν βγει καλη????

 

Τι είναι ο καρυότυπος ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι μια εξεταση σχετικα με τα χρωμοσωματα και γενικαντο DNA και των 2γονεων....λεπτομερειες αν θελεις να μαθεις εχει στο google..μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι συμαντικη εξεταση ειδικα μετα απο αποβολες....κοστιζει ομως και δεν τη καλυπτει το ταμειο...περιπου 350 ευρω.....

Link to comment
Share on other sites

κορριτσια καλησπερα σας!!!!σημερα πηγα στον γιατρο και εκτος θρομβοφιλιας με εκανε να κανω και καρυοτυπο ζευγους...ξερει καμια να μου πει τι συνεπειες μπορει να εχει η εξεταση αυτη αν δεν βγει καλη????

 

Γεια σου Φουλα δυστυχως δε γνωριζω..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καμιά εξήγηση!! Τουλάχιστον όχι ακόμα..Περιμένω κάποια αποτελέσματα να πάρω σε μερικές ημέρες...

Εξετάσεις πριν την παλίνδρομη δεν έκανα. Είχα κάνει αυτές της ρουτίνας: τεστ παπ και ορμονολογικές. Έμεινα έγκυος και ξεκινήσαμε ενέσεις και για λίγο καιρό utrogestan. Μετά την παλίνδρομη μόνο για θρομβοφιλία κάναμε. Τον ρώτησα ωστόσο και αν οφείλεται σε πιθανή κολπική μόλυνση,αλλά μου το απέκλεισε λέγοντας μου ότι κάνοντας την απόξεση και αφαιρώντας πια τα υπολείμματα, θα είχαν άσχημη οσμή. Βέβαια, αφού πάρω όλα τα αποτελέσματα θα πάρω γνώμη και άλλου γυναικολόγου, μήπως μου προτείνει και κάποιες εξετάσεις επιπλέον και για να νιώθω τουλάχιστον ότι εξέτασα κάθε ενδεχόμενο που θα μπορούσε πάλι να οδηγήσει σε παλίνδρομη. Βέβαια, η ανασφάλεια θα παραμένει ανασφάλεια.

Για ό,τι νεότερο μαθαίνω από τους γιατρούς θα σας κρατώ ενήμερες πιστεύοντας ότι έτσι θα βοηθηθούν και θα βρουν απαντήσεις κι άλλες γυναίκες.

 

Αυτο το επαναλαμβανομενο αλλα διχως καθαρη εξηγηση ειναι πολυ αγχωτικο θεμα.. Περιμενω και εγω να ερθει η επομενη εβδομαδα να παω στο γιατρο μου, να με τσεκαρει πως ειμαι μετα την αποξεση, και θελω να του κανω τοσες πολλες ερωτησεις που σκεφτομαι να τις γραψω! Θα σας ενημερωσω κ εγω.. Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!δεν εχω κανει καμια εξεταση διοτι την πρωτη φορα το θεωρησαμε τυχαιο γεγονος και θα ψαχτουμε τωρα....στην 1η ημουν στην 7η εβδομαδα και στην 2η ημουν στην 9η εβδομαδα.....το θεμα μου δεν ειναι η ηλικια μου αλλα το οτι το περναω και αυτο ποναει.....εχω χρονια δηλαδη μπροστα που μπορω να κανω συλληψεις και μετα τι????ειμαι σε μια ηλικια που ειμαι παντρεμενη και εχω εναν αντρα διπλα μου και προσπαθω για παιδι....

 

Σαφεις επιστημονικες απαντησεις απο οτι καταλαβα για τις παλινδρομες δεν υπαρχει, οσο το ψαχνω τελευταια.. Περα απο τις εξετασεις που θα ηθελα να τις κανω ολες, ουτως ωστε να βρω καποια αιτια και να ενεργησω αναλογα, πιστευω πως και το αγχος + κουραση παιζουν καταλυτικο ρολο. Ειναι δυσκολο ειδικα για το αγχος ειδικα οταν η μια παλινδρομη γινει δυο.. αλλα πρεπει να προσπαθησεις πολυ να μην αγχωνεσαι και να σκεφτεσαι θετικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολες!Καλη χρονια με υγεια κ ευτυχια! δυστυχως για μενα η προηγουμενη τελειωσε ασχημα και η νεα χρονια ηρθε δυσκολα.. Τη Δευτερα 30-12-2013 ειχα ραντεβου στο γυναικολογο μου για αυχενικη διαφανεια μπαινοντας στη 12η εβδομαδα ομως οταν ηρθε η ωρα για τον υπερηχο,μου ειπε πως κατι δεν πηγαινε καλα, η καρδουλα ειχε σταματησει να χτυπαει πριν 5 μερες..Την ειχα ακουσει 2 φορες τοσο δυνατα που δεν θα ξεχασω ποτε αυτον τον πρωτογνωρο ηχο ( ηταν η 1η εγκυμοσυνη,τυχαια).Χθες 31-12 μπηκα για αποξεση πρωι πρωι και αποχαιρετησα για παντα το μωρο μου,τωρα πρεπει να περιμενω 25 μερες για να μαθω τι προβλημα υπηρχε και ειλικρινα νιωθω οτι δεν προκειται να το ξεπερασω ποτε:cry:..Ολοι λενε οτι θα περασει δεν ειναι τιποτα,ομως δεν ειναι ετσι.Ευχομαι η καινουρια χρονια να φερει σε ολους αυτο που επιθυμουν.. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες!Καλη χρονια με υγεια κ ευτυχια! δυστυχως για μενα η προηγουμενη τελειωσε ασχημα και η νεα χρονια ηρθε δυσκολα.. Τη Δευτερα 30-12-2013 ειχα ραντεβου στο γυναικολογο μου για αυχενικη διαφανεια μπαινοντας στη 12η εβδομαδα ομως οταν ηρθε η ωρα για τον υπερηχο,μου ειπε πως κατι δεν πηγαινε καλα, η καρδουλα ειχε σταματησει να χτυπαει πριν 5 μερες..Την ειχα ακουσει 2 φορες τοσο δυνατα που δεν θα ξεχασω ποτε αυτον τον πρωτογνωρο ηχο ( ηταν η 1η εγκυμοσυνη,τυχαια).Χθες 31-12 μπηκα για αποξεση πρωι πρωι και αποχαιρετησα για παντα το μωρο μου,τωρα πρεπει να περιμενω 25 μερες για να μαθω τι προβλημα υπηρχε και ειλικρινα νιωθω οτι δεν προκειται να το ξεπερασω ποτε:cry:..Ολοι λενε οτι θα περασει δεν ειναι τιποτα,ομως δεν ειναι ετσι.Ευχομαι η καινουρια χρονια να φερει σε ολους αυτο που επιθυμουν.. Ευχαριστω πολυ

ευχομαι το 13 να εφυγε με μια κακη αναμνηση και το 14 να σας μπει με χαρουμενα νεα συντομα!

κουραγιο , θα περασει και θα ερθουν πιο φωτεινες μερες στην ψυχουλα σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια,εδω και3 μερες εχω τα μαυρα μου χαλια.στις 30/12 πηγα με τον συζηγο μου να ακουσουμε την καρδουλα του μωρο μου,ημουνα 2μηνων..δυστηχως υπηρχε ο σακος αλλα δν υπηρχε εμβρυο..ετσι το ιδιο βραδυ ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να μου κανει αναροφηση..απο εκεινη την στιγμη αλλαξε η διαθεση μου..ημουνα τοσο χαρουμενοι κ εγω κ οι δικοι μου μετα απο καποια προβληματα υγειας που ειχαμε του πατερα μου νομιζαμε οτι η τυχη μου χαμογελαει αλλα δυστηχως ητανε σαν ενα μπαλονι που εσκασε κ εμεινα να το κοιταζω κ να κλαιω...μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξανα προσπαθησω,πρεπει να κανω καποιες εξετασεις?

Link to comment
Share on other sites

να ξερες ποσο σε νιωθω,μια μερα πιο μπροστα απο εσενα στις 30 επρεπε να αποχαιρετησω κ εγω το μικρο μου φασολακι...δυστηχως ποναει πολυ ολο αυτο..Εχω χασει την διαθεση μου κ νιωθω περιεργα..

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσακια μου ποσο πολυ ποναει αυτο!!!και εγω που ευχομουν να ειμαι η τελευταια που το ζει αλλα δυστυχως βλεπω και αλλες να ακολουθουν μετα απο μενα...ευχομαι η νεα χρονια να μην φερει τετοιες αλλες δυσαρεστες ειδησεις και σε εμας που το ζησαμε να μας φερει μια υγειη επομενη εγκυμοσυνη...!!!!πολλα πολλα φιλια σε ολες σας με ενα αισιοδοξο χαμογελο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κ απο μένα ! Μακάρι να πανε ολα καλα με την νεα χρόνια . Κ εγω 23/12 έκανα αποξεση γιατί ήμουν στην 7η εβδομαδα κ δεν ακουγόταν η καρδούλα του . Τωρα περιμένω να περάσει ο καιρός να ξανά προσπαθήσω . Ήταν η πρώτη μου εγκυμοσυνη κ ο γιατρός μου είπε να μην υποβληθώ σε εξετασεις ακόμα, συνήθως μερα την δεύτερη παλινδρόμη δίνουν εξετασεις !

Μακάρι γρήγορα όλες εγκυούλες πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να περασει ολο αυτο για ολες μας , ηταν και ειναι οι χειροτερες μερες της ζωης μου ,δεν υπαρχει διαθεση για τιποτα.. Ομως που θα παει, ο,τι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο :-(

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια σας καταλαβαινω απολυτα.. Πριν 2μισι Εβδομαδες ανακοινωσα κι εγω την εγκυμοσυνη μου στο φορουμ και κατεληξε σε βιοχημικη αποβολη. Εμενα ηταν η δευτερη εγκυμοσυνη μου, και η πρωτη σε βιοχημικη κατεληξε παλι. Στεναχωριεμαι γιατι πηραμε τοση χαρα και αντι να περασουμε τις πιο ωραιες μας γιορτες κατεληξαν σε πενθος. Ειλικρινα ευχομαι το 2014 να φερει σε ολες μας γερα και υγείες μωρα και ολο αυτο που ζουμε τωρα να ειναι απλα μια αναμνηση.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά

Καλή Χρονιά με υγεία και ευτυχία!

Σας διάβασα και με έπιασαν για άλλη μια φορά τα κλάματα......

Πέρσυ, περίπου τέτοια εποχή, έχασα και εγώ το σποράκι μου 8 εβδομάδων.......

Οι περσινές γιορτές ήταν οι χειρότερες της ζωής μου......

Όμως, αγαπημένες μου, τα δύσκολα θα περάσουν....δοκιμασίες είναι αυτές, για να μας κάνουν πιο δυνατές......

Μάνες υα γίνετε όλες..κάντε λίγο υπομονή...αυτή τη στιγμή το κοριτσάκι μου έχει φωλιάσει στην κοιλίτσα μου και ανυπομονώ........

Ένα θα σας πω....μην αφήνετε τίποτα στην τύχη του..... μετά την αποβολή ο γιατρός μου με έστειλε για έλεγχο θρομβοφιλίας όπου διαπιστώθηκε ότι είναι ετερόζυγη σε 3 παράγοντες....ψάξτε τις παραμέτρους.......

Τα αγγελούδια σας κοιτούν από ψηλά.....

Σύντομα θα έρθουν άλλα να γεμίσουν την αγκαλιά σας και τη ψυχή σας με χαρά....

Τα καλύτερα έρχονται

Να είστε καλά......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρόνια. Όπως και εσείς έτσι και εγώ εχω δυστυχώς δυο ανεμβρυικες κυήσεις μεσα σε ενα τρίμηνο. Όσες εξετασεις εχω κανει εώς τώρα δεν έδειξαν τίποτα. Stav77 μπορείς να μου πεις ποιες ειναι οι εξετασεις για τη θρομβοφιλία και αν κοστίζουν πολυ; Ειναι οι μόνες που δεν εχω κανει γιατι ο γιατρος μου μου είπε πως δεν χρειάζονται αλλά εγώ τρέμω μην μου ξανασυμβεί το ίδιο. Δεν μπορω να αντέξω άλλη απώλεια! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια σας καταλαβαινω απολυτα.. Πριν 2μισι Εβδομαδες ανακοινωσα κι εγω την εγκυμοσυνη μου στο φορουμ και κατεληξε σε βιοχημικη αποβολη. Εμενα ηταν η δευτερη εγκυμοσυνη μου, και η πρωτη σε βιοχημικη κατεληξε παλι. Στεναχωριεμαι γιατι πηραμε τοση χαρα και αντι να περασουμε τις πιο ωραιες μας γιορτες κατεληξαν σε πενθος. Ειλικρινα ευχομαι το 2014 να φερει σε ολες μας γερα και υγείες μωρα και ολο αυτο που ζουμε τωρα να ειναι απλα μια αναμνηση.

κοριτσι μου πραγματικα λυπαμαι...τωρα διαβασα το μνμ σου και εμεινα αφωνη..παρακολουθουσα τα μνματα σου και πραγματικα ειχα χαρει με τα νεα σου..τωρα δεν ξερω τι να πω..ευχομαι το 2014 να σου φερει αυτο που ποθεις περισσοτερο ενα υγιεστατο και ομορφο μωρακι..μεσα απο τη καρδια μου!:)

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...