Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες σας! Θα συμφωνήσω στο σύνολο με την τοποθέτηση της φίλης Cacao...εγώ κουβαλάω στην πλάτη μου 5 αποβολές...όλες παλίνδρομες, μεταξύ 6-8 εβδομάδων...τα τελευταία 10 χρόνια...και με φυσικές συλλήψεις, αλλά και με εξωσωματικές...έχω πλέον κάνει όοοοοοολλλλλεεεεες τις εξετάσεις που μπορεί να κάνει κανείς...τα ευρήματα είναι ελάχιστα και μάλλον κανένα απ'αυτά δεν ενοχοποιείται για τις αποβολές σίγουρα...ή απλά είμαι πολύ καντέμω, ή απλά είμαι πάρα πολύ καντέμω...

Αυτό που θέλω όμως να πω σε όλες σας, από τη μέχρι σήμερα εμπειρία μου, είναι ότι σαφώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική...κάθε οργανισμός διαφορετικός και κάθε εγκυμοσύνη της ίδιας γυναίκας είναι διαφορετική...μην το βάζετε κάτω, μη στενοχωριέστε...προτείνω να κάνετε τις βασικές εξετάσεις που σας λένε οι γιατροί, γιατί από κάποια στιγμή και μετά έρχεται η τρέλλα και η υπερβολή, αλλά οπωσδήποτε ΠΛΗΡΗ έλεγχο θρομβοφιλίας...από και πέρα, θεωρώ ότι και οι γιατροί βρίσκονται στο μαύρο σκοτάδι! Πίστη και ελπίδα να έχουμε, που σήμερα γιορτάζουν κιόλας (!) και μάλλον θα συμφωνήσω με το γυναικολόγο μου, ότι απλά πρέπει να επιμένουμε...δυστυχώς στις περισσότερες φορές, είναι απλά τύχη, καλή ή κακή! Ας ελπίσουμε λοιπόν ότι κάποια στιγμή θα μας έρθει και η καλή!!

Ευχομαι σε όλες σας να πάνε όλα καλά και σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα Βικυ...

Λοιπον.. Μεσα σε 6 μηνες ειχα 2 αποβολες και εγω μια στην 11η βδομαδα.. και μια στην 5η βδομαδα..!!

Λοιπον.. θα σου πω εγω τι εκανα.. μου ειχε πει η γιατρος μου για την θρομβοφιλια... Οποτε πηγα και εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο, σε τμημα για καθ εξοχιν αποβολες, εξετασεις για θρομβοφιλια, αντικαρδιολιπινες και κατι αλλες που δεν θυμαμε πως τις λενε.. δεν πληρωσα τιποτα..!!

τα αποτελεσματα εκανα ενα μηνα να βγουν.. παραλληλα εκανα, τεστ παπ, κολπικα, γενικες και ορμονολογικες εξετασεις...!!

μου βρεθηκε λοιπον οτι εχω Θρομβοφιλια σε κανονικη μορφη αλλα εχω και αιμοραγικη ταση.. επισης στις ορμονολογικες εξετασεις μου βρεθηκε οτι εχω ενα θεμα με τα επινεφριδια , το οποιο ευθηνετε ειτε για υπογονημοτητα, ειτε για αποβολες μαζι με την θρομβοφιλια..!! επρεπε να κανω και κατι αλλες.. αλλα δεν προλαβα.. γιατι μολις πηρα τα αποτελεσματα της θρομβοφιλιας, ειμαθα οτι ημουν και εγκυος..!!!

 

ολες οι εξετασεις που εκανα εκτος τις θρομβοφιλιας.. πληρωσα μονο την συμμετοχη...!!!

επισης λογο ιστορικου επρεπε να κανω και καμπυλη ζακχαρου... αλλα δεν την καναμε... !!!

 

τι θελω να σου πω... εμενα η γιατρος μου μου ειχε πει μονο για την θρομβοφιλια μας... τα υπολοιπα τα ζητησα μονη μου...

γενικα μην ξεχναμε οτι οσο καλος να ειναι και ο γιατρος μας.. δεν βλεπει μονο εμας να μας εχει ενοια του... βλεπει αλλες 50 γυναικες με τα ιδια προβληματα..!!

Αυτό είναι ένα πολύ ευχάριστο και αισιόδοξο μήνυμα!!

Δε μας είπες όμως, πότε συνέβη αυτό? Πρόσφατα? Είσαι τώρα έγκυος? Πόσων μηνών? Μήπως έχεις κιόλας γεννήσει? (Μακάρι)

Εκανες αντιπηκτικές ενέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο που πρεπει να ψαξει κανεις ειναι και για αυτοανοσα νοσηματα τα οποια πυροδοτουντε με την εγκυμοσυνη.Συνηθως πρεπει η να πας σε νοσοκομειο στο τμημα καθ εξην αποβολων και να σε κατευθυνουν απο εκει η αλλιως να βρεις εναν Αιματολογο-Ανοσολογο που να ασχολειται μεε θρομβοφυλια αιμοσταση κυησης για να σε βοηθησει.Εγω περασα απο 5 αιματολογους μεχρι να βρω τον ειδικο και να βρω τι εχω , ειχα αυτοανοσο νοσημα (αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο) που πυροδοτειτε στην εγκυμοσυνη και εχασα μωρακι στις 38 εβδομαδες με αποτελεσμα αν δεν το ειχα βρει να εχανα τα επομενα με το που θα εφτανα 6-8 εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Georgia-kak κι εμενα μου εκαναν διαφορες εξετασεις που μπορει να δημιουργουν υπογονιμοτητα και για τα επινεφριδια αλλα ολα βγηκαν φυσιολογικα....Δλδ δεν υπαρχει εξηγηση γιατι εχω προδιαθεση για διαβητη,προωρη εμμηνοπαυση, θυρεοειδη και δεν ξερω κι εγω τι αλλο τελος παντων!

Σημερα εμαθα οτι ο γιατρος μου τελικα θα μου κανει θεραπεια με ιντραλιπιντς (καπως ετσι) που δινουν για ΝΚ.Δεν θα κανω τελικα την εξεταση γιατι ετσι κι αλλιως μου ειπε θα μου εδινε.Απ οτι καταλαβα δεν ειναι παντα σιγουρα τα αποτελεσματα της εξετασης;;;Ισως επειδη θα κανω την εξωσωματικη θελει να ειμαι καλυμενη δεν ξερω.

18 Μαρτιου εχουμε ξαναμιλησει :) Θα κανω εξωσωματικη σε μια βδομαδα εκτος κι αν δειξει κατι η καλλιεργεια που εκανα σημερα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο που πρεπει να ψαξει κανεις ειναι και για αυτοανοσα νοσηματα τα οποια πυροδοτουντε με την εγκυμοσυνη.Συνηθως πρεπει η να πας σε νοσοκομειο στο τμημα καθ εξην αποβολων και να σε κατευθυνουν απο εκει η αλλιως να βρεις εναν Αιματολογο-Ανοσολογο που να ασχολειται μεε θρομβοφυλια αιμοσταση κυησης για να σε βοηθησει.Εγω περασα απο 5 αιματολογους μεχρι να βρω τον ειδικο και να βρω τι εχω , ειχα αυτοανοσο νοσημα (αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο) που πυροδοτειτε στην εγκυμοσυνη και εχασα μωρακι στις 38 εβδομαδες με αποτελεσμα αν δεν το ειχα βρει να εχανα τα επομενα με το που θα εφτανα 6-8 εβδομαδα.

 

Μαρκελα νομιζω αυτο το τσεκαρα με τις εξετασεις για τη θρομβοφιλια.Δεν ειναι στο πληρες πακετο μεσα;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω να σου πω!!Νομιζω οτι καποια ανοσολογικα δεν ειναι μεσα στο στανταρντ πακετο που δινουν...γιαυτο λεω αιματολογο ανοσολογο που να ασχολειται με κυηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Νομίζω πως κι εγώ πλέον στην τελευταία φάση έκανα το πλήρες πακέτο θρομβοφιλιών...και κατά βάθος δε βρήκαμε τίποτα...αλλά για πρόληψη πήρα 3 μήνες βιταμίνες για την τόνωση του ανοσοποιητικού...όλα αυτά με τη συβουλή ενός ειδικού φαρμακογενετιστή, φαρμακοποιού βασικά, καθηγητή πανεπιστημίου, που εξειδικεύεται στα γυναικολογικά θέματα...έκανα και τις εξετάσεις ΝΚ, που τις είχα ξανακάνει 10 χρόνια πριν και έχω κάποια δείγματα ότι τα ΝΚ μου είναι πιο τοξικά απ'ότι πρέπει (αν κι εκεί υπάρχει μία διχογνωμία) και μου συνέστησαν κι εμένα το intralipid και θα το κάνω, όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος...το καλό ήταν ότι και ο γιατρός που σας ανέφερα παραπάνω, αλλά και ο γυναικολόγος, χωρίς να έχουν δει ο ενας το πόρισμα του άλλου, μου το συνέστησαν και οι δύο...φυσικά προληπτικά κι αυτό, αλλά ας το δοκιμάσουμε...ο γυναικολόγος μου υποστηρίζει ότι εφόσον δεν είναι κάτι χημικό, ούτε ορμονικό, άρα δε μπορεί να βλάψει τον οργανισμό και να τον επιβαρύνει, τότε να το κάνουμε...έχει βέβαια κι ένα μικρό κόστος και μία μικρή βαβούρα, γιατί γίνεται στο νοσοκομείο, αλλά αυτά να είναι προβλήματά μας!

Επίσης, παράλληλα με όλα αυτά, στην αρχή κάθε κύκλου, θα πάω με φυσικά ωάρια αυτή τη φορά, παίρνουμε κι εγώ και ο σύζυγος αντιβιωτική αγωγή, πάντα προληπτικά...μήπως υπάρχει ΚΑΙ κάποιο μικρόβιο που δε φαίνεται εξωτερικά, αλλά μπορεί να επηρεάσει την κύηση...το κάνουμε ΚΑΙ αυτό και βλέπουμε!!

 

Cacao, το θυμάμαι ότι έχουμε ξαναμιλήσει και ειλικρινά σου εύχομαι από καρδιάς, να έχεις μία επιτυχημένη εξωσωματική και μία επιτυχημένη εγκυμοσύνη στη συνέχεια! Να μας κρατάς ενήμερες, ,αν θέλεις!

 

Markela35, λυπάμαι για την εμπειρία σου, θα πρέπει να ήταν πολύ επώδυνη...σήμερα σε ποια φάση είσαι? Εχεις προσπαθήσει ξανά μετά το εύρημα του αυτοάνοσου? Μάλλον και μαζί κάπου έχουμε ξαναβρεθεί, αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα πολύ ευχάριστο και αισιόδοξο μήνυμα!!

Δε μας είπες όμως, πότε συνέβη αυτό? Πρόσφατα? Είσαι τώρα έγκυος? Πόσων μηνών? Μήπως έχεις κιόλας γεννήσει? (Μακάρι)

Εκανες αντιπηκτικές ενέσεις?

 

Να σαι καλα κοριτσακιμου.. λοιπον περυσι 13/5/12 Τερ... εχασα το μωρο μου την ωρα του υπερυχου 3/8/12...

ξαναμενω εγκυος 25/1/13 ΤΕΡ... χτυπησα, αιμοργια,.. δεν ηξερα οτι ημουν εγκυος το εμαθα 12 μερες μετα την αιμοργια και αυο επειδη δεν σταμτουσε...

 

τωρα ειμαι εγκυος 5/7/13 Τερ.. αισιος διανυω την 11η βδομαδα.. αυριο που θα παω στην γιτρο θα ξερω σιγουρα...!!!

 

Κανω καθημερινα Ενεσακια ο,50.. και ανα 10 μερες κανω εξετασεις anti-xa.. γμεχρι να σταθεροποιηθει.. γιατι τωρα ειμαι πολυυυ οριακα... !!! ξεκινησα με δοση 4500... και τωρα κανω 8000...!!!

 

απο οτι καταλαβε κοριτσακιμου.. μεσα σε ενα χρονο 3 εγκυμοσυνες..!!!

χα χα χα...

 

Georgia-kak κι εμενα μου εκαναν διαφορες εξετασεις που μπορει να δημιουργουν υπογονιμοτητα και για τα επινεφριδια αλλα ολα βγηκαν φυσιολογικα....Δλδ δεν υπαρχει εξηγηση γιατι εχω προδιαθεση για διαβητη,προωρη εμμηνοπαυση, θυρεοειδη και δεν ξερω κι εγω τι αλλο τελος παντων!

Σημερα εμαθα οτι ο γιατρος μου τελικα θα μου κανει θεραπεια με ιντραλιπιντς (καπως ετσι) που δινουν για ΝΚ.Δεν θα κανω τελικα την εξεταση γιατι ετσι κι αλλιως μου ειπε θα μου εδινε.Απ οτι καταλαβα δεν ειναι παντα σιγουρα τα αποτελεσματα της εξετασης;;;Ισως επειδη θα κανω την εξωσωματικη θελει να ειμαι καλυμενη δεν ξερω.

18 Μαρτιου εχουμε ξαναμιλησει :) Θα κανω εξωσωματικη σε μια βδομαδα εκτος κι αν δειξει κατι η καλλιεργεια που εκανα σημερα.

 

Εγω κοριτσακιμου πιστευω οτι χρειαζετε πιστη ... θα σου πω μονο οτι εμενα μου ειπε και καλα η γιατρος μου, οτι ετυχε και εμεινα δυο φορες εγκυος.. γιατι εχω θεμα.. θα δυσκολευτω να κανω παιδακι..!!!

 

Θα σου πω.. οτι τελη Ιουνιου ειχα παει στο Μοναστηρι της Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντος... !!! πηραμε με τον αντρα μου μηλαρακι πηραμε και την ζωνουλα.. νυστεψαμε τις μερες που ειχα ωορρηξια.. εγω το ηθελα ετσι..!!! καθε μερα παρακαλουσα την Αγια να με βοηθησει.. Τον Ιουλιο δεν προσπαθησαμε καθολου... ειχαμε τις εξετασεις. επρεπε να βγουν τα αποτελεσματα.. δεν εψαξα ουτε γονιμες, ουτε τιποτα.. δεν με ενοιαξε...!!!

παιρνω τα αποτελεσματα για την θρομβοφιλια στις 27/7.. και μου λενε ελα στις 29/7 να τις ξανακανουμε.. για επιβεβαιωση.. !!

Πηγαμε λοιπον με τον αντρα μου..!!!

μολις μπηκε ομως ο Αυγουστος.. δεν ξερω πως και γιατι.. επιασα το λαδακι απο το καντηλι της ΑΓιας.. και το εβαλα στην κοιλιτσα μου(ειχα πει οτι θα το φυλουσα για να το βαλω οταν μεινω εγκυος..)...

3/8.. εκανα ενα τεστ... Και βγηλε θετικο.. Δεν το πιστευα.. μεχρι και οταν ακουσα την καρδουλα του μωρου μας..

Τι θελω λοιππον να σου πω... !!!

Οτι οταν πιστευεις.. ολα γινονται.. αλλα να πιστευεις με την καρδια σου.. να παρακαλας με την Ψυχη σου..!!!

Για μενα εχτες ηταν μεγαλη γιορτη.. Γιορταζαν οι Αγιες ΣΟφια, Πιστη, Ελπιδα και Αγαπη.. !! Σαν χτες Γεννηθηκα... η μαμα μου πριν γεννηθω.. με ειχε ταξει εκεινη σε αυτες τις Αγιες.. και αυτες οι αγιες την Βοηθησαν να με γεννησει την ημερα της γιορτης τους... !!!

 

Να θυμαστε Κοριτσακια μου...

ΣΟΦΙΑ... η σοφια μας δινει ηρεμια και γνωση.. το να ειμαστε σοφοτεροι καθε μερα ειναι επειδη περναμε πολλα...!

ΠΙΣΤΗ... Πρεπει και εχουμε αναγκη να πιστευουμε.. οσο πιστευουμε.. ολα θα γινονται...

ΕΛΠΙΔΑ... Η ελπιδα ποτε δεν χανετε λενε,, πεθαινει παντα τελευταια.. και αυτη μας δινει την δυναμη να συνεχιζουμε... !!!!

ΑΓΑΠΗ.... η Αγαπη της οικογενειας μας.. ειναι αυτη που μας κρατει ξυπνιους και δυνατους.. οσο εχουμε διπλα μας ανθρωπους που μας αγαπανε και μας στηριζουν.. ολα μοιαζουν ποιο ευκολα...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

georgia-kak...από τα βάθη της καρδιάς μου, εύχομαι αυτή η φορά να είναι και η τυχερή!!! Να πας φυσιολογικά μέχρι το τέλος και να πάρεις στην αγκαλιά σου ένα υγιές μωρό!!! Ο επιμένων και ο πιστεύων, νικά!!! Εχω πάει κι εγω στην Αγία Ειρήνη τη Χρυσοβαλάντω...και θα ξαναπάω...είναι και πολύ όμορφο μοναστήρι!

Τη μία φορά στις 3/8 είχες αποβολή και σε ένα χρόνο στις 3/8 είχες θετικό τεστ!! Αυτό είναι φοβερό!!

Μία βδομαδούλα σου έμεινε ακόμα για να κλείσεις το τρίμηνο!! Αντε, όλα να πάνε καλά!!! Περιμένουμε τα νέα σου!!!!

 

Τί είναι το anti xa?? Αυτό μάλλον μου έχει ξεφύγει!!

Link to comment
Share on other sites

georgia-kak...από τα βάθη της καρδιάς μου, εύχομαι αυτή η φορά να είναι και η τυχερή!!! Να πας φυσιολογικά μέχρι το τέλος και να πάρεις στην αγκαλιά σου ένα υγιές μωρό!!! Ο επιμένων και ο πιστεύων, νικά!!! Εχω πάει κι εγω στην Αγία Ειρήνη τη Χρυσοβαλάντω...και θα ξαναπάω...είναι και πολύ όμορφο μοναστήρι!

Τη μία φορά στις 3/8 είχες αποβολή και σε ένα χρόνο στις 3/8 είχες θετικό τεστ!! Αυτό είναι φοβερό!!

Μία βδομαδούλα σου έμεινε ακόμα για να κλείσεις το τρίμηνο!! Αντε, όλα να πάνε καλά!!! Περιμένουμε τα νέα σου!!!!

 

Τί είναι το anti xa?? Αυτό μάλλον μου έχει ξεφύγει!!

 

Να σαι καλα κοριτσακι μου.. και εγω το ιδιο ευχομαι.. να περασει το πρωτο τριμηνο να ηρεμισω..!!!

η εξεταση anti-xa.. αχεςι να κανει με την θρομβοφιλια.. εαν πεφτει η τιμη χρειαζετε μεγαλητερο ενεσακι... !! μολις την σταθεροποιησω θα κανω την εξεταση μια φορα τον μηνα.. !! τωρα ομως την κανω συνεχεια..!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ααααχχχ κοριτσια σας ευχομαι να εχετε γρηγορα ολες σας ενα υγειεστατο μωρακι!!!! Σας διαβαζω καιρο τωρα!!! Και εγω ειχα αποβολη στην 8η εβδομαδα και εκανα αποξεση στις 20/9... Σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα της βιοψιας και ολα δειχνουν φυσιολογικα. Ηταν και κοριτσακι... Γιατι ομως απεβαλα;;; Μηπως πρεπει να κανω και αλλες εξετασεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ααααχχχ κοριτσια σας ευχομαι να εχετε γρηγορα ολες σας ενα υγειεστατο μωρακι!!!! Σας διαβαζω καιρο τωρα!!! Και εγω ειχα αποβολη στην 8η εβδομαδα και εκανα αποξεση στις 20/9... Σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα της βιοψιας και ολα δειχνουν φυσιολογικα. Ηταν και κοριτσακι... Γιατι ομως απεβαλα;;; Μηπως πρεπει να κανω και αλλες εξετασεις;;;;

Καλημέρα και υπομονή...θα περάσει αυτό το σοκ και θα έρθει επόμενη εγκυμοσύνη...πίστεψέ το και όλα θα πάνε καλά...

Ήταν η πρώτη σου αποβολή? Εχεις ήδη κάνει κάποιες εξετάσεις μέχρι σήμερα? Ο γιατρός σου τί λέει? Είναι πολύ πιθανό να ήταν ένα καθαρά τυχαίο γεγονός και να μη σήμαινε κάτι...απλά μπορεί το έμβρυο να είχε κάποιες ανωμαλίες, που δε φαίνονται στη βιοψία και ο οργανισμός το απέβαλε από μόνος του...συμβαίνουν συχνά αυτά και δεν οφείλονται πουθενά...αλλά καλό θα ήταν να το έψαχνες λίγο, για να αποκλείσεις και κάποιες άλλες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω -ξέροντας ότι οι εξετάσεις θρομβοφιλίαςείναι πανάκριβες ( εδώ στην Κρήτη 250-500 ευρώ περίπου)- ότι στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο στο Ηράκλειο οι εξετάσεις γίνονται ΔΩΡΕΑΝ!!

Μόνο κάποιες από το πακέτο δε γίνονται εκεί: αυτές που αφορούν το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και το φυλλικό οξύ B12.

Εύχομαι σε όλες μας να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες!

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας πόσο απαραιτητες και κρίσιμες είναι???

Μετά απο μια παλλίνδρομη, που η ιστολογική έδειξε μονο στοιχεία παλλίνδρομης και τίποτε άλλο, ενώ πρότεινα στην γυναικολόγο μου να κάνω ΚΑΙ αυτή την εξέταση πηδηξε μέχρι πάνω. Μου είπε να μην τις κάνω γιαττί είναι πανάκριβες και είμαι πολύ μικρή για να μπώ σε αυτή την διαδικασία μετά απο μια ατυχία..

Την εμπιστεύομαι με κλειστά ματια. Αλλά με τρώει......

Πειτε μου την γνώμη σας ρε κορίτσια!!!

 

Απο βδομάδα θα παω να κανω καλλιέργεις, αιματολγικές και δεν ξέρω τι αλλες θα μου πει

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας πόσο απαραιτητες και κρίσιμες είναι???

Μετά απο μια παλλίνδρομη, που η ιστολογική έδειξε μονο στοιχεία παλλίνδρομης και τίποτε άλλο, ενώ πρότεινα στην γυναικολόγο μου να κάνω ΚΑΙ αυτή την εξέταση πηδηξε μέχρι πάνω. Μου είπε να μην τις κάνω γιαττί είναι πανάκριβες και είμαι πολύ μικρή για να μπώ σε αυτή την διαδικασία μετά απο μια ατυχία..

Την εμπιστεύομαι με κλειστά ματια. Αλλά με τρώει......

Πειτε μου την γνώμη σας ρε κορίτσια!!!

 

Απο βδομάδα θα παω να κανω καλλιέργεις, αιματολγικές και δεν ξέρω τι αλλες θα μου πει

 

Να τις κάνεις τις εξετάσεις θρομβοφιλίας!! Μη ρισκάρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω -ξέροντας ότι οι εξετάσεις θρομβοφιλίαςείναι πανάκριβες ( εδώ στην Κρήτη 250-500 ευρώ περίπου)- ότι στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο στο Ηράκλειο οι εξετάσεις γίνονται ΔΩΡΕΑΝ!!

Μόνο κάποιες από το πακέτο δε γίνονται εκεί: αυτές που αφορούν το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και το φυλλικό οξύ B12.

Εύχομαι σε όλες μας να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες!

για την Β12 γραφεται ομως στο ικα .Οσο για το αντιφωσφολιπιδικο οποια το ψαχνει εννοειται να την κανει...το λεω γιατι το συγκεκριμενο αυτοανοσο μπορει να σε χτυπησει στο τελος της κυησης οπως εμενα και εχασα το μωρο 38 εβδομαδες....οποτε αν καποια εχει ενδειξεις καλο ειναι να κανει το πακετο να μην την παθει οπως εγω!!!

 

Καλη επιτυχια σε ολες με τις εξετασεις και γρηγορα γεματες κοιλιτσες τελειομηνες!

Link to comment
Share on other sites

για την Β12 γραφεται ομως στο ικα .Οσο για το αντιφωσφολιπιδικο οποια το ψαχνει εννοειται να την κανει...το λεω γιατι το συγκεκριμενο αυτοανοσο μπορει να σε χτυπησει στο τελος της κυησης οπως εμενα και εχασα το μωρο 38 εβδομαδες....οποτε αν καποια εχει ενδειξεις καλο ειναι να κανει το πακετο να μην την παθει οπως εγω!!!

 

Καλη επιτυχια σε ολες με τις εξετασεις και γρηγορα γεματες κοιλιτσες τελειομηνες!

 

markela, ίσως να έχουμε ξαναμιλήσει, αλλά έχασες το μωρό 38 εβδομάδων?? Θα πρέπει να ήταν πολύ οδυνηρό, μάλλον απερίγραπτο...πες μου ότι καλά διαβάζω και ότι τώρα είσαι πάλι έγκυος!!!! Ελπίζω να είναι όντως έτσι και να σου πάνε όλα ΤΕΛΕΙΑ αυτή τη φορά!!!

 

Συμφωνώ κι εγώ, ότι ΟΛΕς οι εξετάσεις θρομβοφιλίας πρέπει να γίνονται μετά από μία αποβολή, έστω κι αν είναι υπερβολή...η θρομβοφιλία μπορεί να χτυπήσει όλες τις στιγμές και κατά την άποψή μου πρέπει αυτές οι εξετάσεις να ανήκουν στον προγεννητικό έλεγχο και όχι να είναι κατ'επιλογήν και μετά από κάποια αποβολή...όσο κι αν κοστίζουν...αξίζουν...!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω -ξέροντας ότι οι εξετάσεις θρομβοφιλίαςείναι πανάκριβες ( εδώ στην Κρήτη 250-500 ευρώ περίπου)- ότι στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο στο Ηράκλειο οι εξετάσεις γίνονται ΔΩΡΕΑΝ!!

Μόνο κάποιες από το πακέτο δε γίνονται εκεί: αυτές που αφορούν το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και το φυλλικό οξύ B12.

Εύχομαι σε όλες μας να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες!

 

 

Καλησπερα κοριτσακι.. να σε ενημερωσω οτι γινονται και αυτες που ειπες.. εγω τις εκανα ολες τον Ιουνιο.. μαζι με αντικαρδιλιοπινες...

απλα ισως να εξαρτατε ποια γιατρος σου τι κανει.. !!!! η ισως εμενα να μου εκαναν το πληρες πακετο λογο οτι ερχομαι απο ρεθυμνο...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

markela, ίσως να έχουμε ξαναμιλήσει, αλλά έχασες το μωρό 38 εβδομάδων?? Θα πρέπει να ήταν πολύ οδυνηρό, μάλλον απερίγραπτο...πες μου ότι καλά διαβάζω και ότι τώρα είσαι πάλι έγκυος!!!! Ελπίζω να είναι όντως έτσι και να σου πάνε όλα ΤΕΛΕΙΑ αυτή τη φορά!!!

 

Συμφωνώ κι εγώ, ότι ΟΛΕς οι εξετάσεις θρομβοφιλίας πρέπει να γίνονται μετά από μία αποβολή, έστω κι αν είναι υπερβολή...η θρομβοφιλία μπορεί να χτυπήσει όλες τις στιγμές και κατά την άποψή μου πρέπει αυτές οι εξετάσεις να ανήκουν στον προγεννητικό έλεγχο και όχι να είναι κατ'επιλογήν και μετά από κάποια αποβολή...όσο κι αν κοστίζουν...αξίζουν...!!

Ναι εχουμε ξαναμιλησει και οντως το εχασα απο μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο στις 38 εβδομαδες , μετα ειχα μια παλλινδρομη απο τρισωμια 22 τυχαιο γεγονος με προβλημα στην οωγεννεση και τωρα ειμαι εγκυος ελπιζω να πανε ολα καλα...!!!

Ολες αυτες οι καταστασεις ειναι πολυ οδηνυρες...αλλα μπροστα στον στοχο να γινεις μανα γινεσαι πετρα και προχωρας μπροστα...στον στοχο σου!!!Ευτυχως δεν λυγισε ο αντρας μου και μαζι προσπαθουμε...ελπιζουμε αυτη τη φορα να τα καταφερουμε!

Καλησπερα κοριτσακι.. να σε ενημερωσω οτι γινονται και αυτες που ειπες.. εγω τις εκανα ολες τον Ιουνιο.. μαζι με αντικαρδιλιοπινες...

απλα ισως να εξαρτατε ποια γιατρος σου τι κανει.. !!!! η ισως εμενα να μου εκαναν το πληρες πακετο λογο οτι ερχομαι απο ρεθυμνο...!!!

 

Αντικαρδιολιπινικα αντισωματα ACA igm igg τα εκανες μεσω ικα η τα πληρωσες??? Ρωταω γιατι εχω κανει καποιες εξετασεις 4 φορες τωρα λογο εγκυμοσυνης και ξεπαραδιαστικα που λεμε!!!μηπως αλλαξε κατι και δεν θα πληρωση αυτη τη φορα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακι.. να σε ενημερωσω οτι γινονται και αυτες που ειπες.. εγω τις εκανα ολες τον Ιουνιο.. μαζι με αντικαρδιλιοπινες...

απλα ισως να εξαρτατε ποια γιατρος σου τι κανει.. !!!! η ισως εμενα να μου εκαναν το πληρες πακετο λογο οτι ερχομαι απο ρεθυμνο...!!!

Σήμερα στο τηλέφωνο μιλήσα με μια κυρία, μάλλον η αιματολόγος θα ήταν, από ένα μικροβιολογικό εργαστήριο και απόρησε κι αυτή που δεν μου τις έκαναν όλες. Κι εγώ δε μένω Ηράκλειο, αλλά Χανιά.

ΠΟια αιματολόγος σε είδε;; Εμένα η Σφυριδάκη.

Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνώ κι εγώ, ότι ΟΛΕς οι εξετάσεις θρομβοφιλίας πρέπει να γίνονται μετά από μία αποβολή, έστω κι αν είναι υπερβολή...η θρομβοφιλία μπορεί να χτυπήσει όλες τις στιγμές και κατά την άποψή μου πρέπει αυτές οι εξετάσεις να ανήκουν στον προγεννητικό έλεγχο και όχι να είναι κατ'επιλογήν και μετά από κάποια αποβολή...όσο κι αν κοστίζουν...αξίζουν...!!

 

Το θέμα είναι ότι πριν αποκτήσω την κόρη μου , είχα μια παλίνδρομη στην 11η εβδομάδα κι έκανα τις εξετάσεις θρομβοφίλιας σε έναν παράγοντα διαπιστώθηκε ότι είμαι ετεροζυγώτης ,κάτι που συμβαίνει στο 80% των ανθρώπων. Ωστόσο ο γιατρός μου μου σύστησε να κάνω ενέσεις ηπαρίνης μόλις έμεινα ξανά έγκυος κι όλα εξελίχθηκαν στην κύηση ομαλά. Τώρα που ξαναέμεινα έγκυος πάλι έκανα τις ενέσεις μου,αλλά στην 16η εβδομάδα-κι ενώ εννοείται πως είχα κάνει αυχενική κι όλα έδειχναν καλά- σταμάτησε η καρδιά του μωρού.

Οπότε και πάλι δεν ξέρω πόσο προστατευμένες είμαστε. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι παράλληλα με την όποια θεραπεία κάνουμε θα πρέπει να ευχόμαστε να φανούμε και τυχερές.

Link to comment
Share on other sites

Αντικαρδιολιπινικα αντισωματα ACA igm igg τα εκανες μεσω ικα η τα πληρωσες??? Ρωταω γιατι εχω κανει καποιες εξετασεις 4 φορες τωρα λογο εγκυμοσυνης και ξεπαραδιαστικα που λεμε!!!μηπως αλλαξε κατι και δεν θα πληρωση αυτη τη φορα!!!!!!

 

Γειασ ου Μαρκελα μου.. σε εχω διαβασει πολυ... και χαιρομαι που εχεις τοση δυναμη μεσα σου.. ειλικρινα δινεις ελπιδα σε πολλες κοπελες..!!

Λοιπον εγω τις εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο στο Ηρακλειο Κρητης.. λογικα υπαρχουν και αλλα στην Ελλαδα.. ισως να πρεπει να παρεις τηλεφωνα για να δεις σε ποια γινονται..!!!

 

Σήμερα στο τηλέφωνο μιλήσα με μια κυρία, μάλλον η αιματολόγος θα ήταν, από ένα μικροβιολογικό εργαστήριο και απόρησε κι αυτή που δεν μου τις έκαναν όλες. Κι εγώ δε μένω Ηράκλειο, αλλά Χανιά.

ΠΟια αιματολόγος σε είδε;; Εμένα η Σφυριδάκη.

Λοιπον ολες δεν σου τις κανουν .. στις περισσοτερες κοπελες δεν τις κανουν.. !! εμενα ομως εκεινη την ημερα ειχε αδεια η Σφυριδακη και ηταν μια αλλη κοπελα δεν θυμαμε το ονομα της.. και μου τιε εβαλε ολες.. !!

Τωρα με βλεπει η Δανηλατου εκει.. η οποια ειναι παρα πολυ καλη.. μπορεις να την ρωτησεις και να κλεισεις ραντεβου να πας να σου τις ξανακανει!!!

 

Το θέμα είναι ότι πριν αποκτήσω την κόρη μου , είχα μια παλίνδρομη στην 11η εβδομάδα κι έκανα τις εξετάσεις θρομβοφίλιας σε έναν παράγοντα διαπιστώθηκε ότι είμαι ετεροζυγώτης ,κάτι που συμβαίνει στο 80% των ανθρώπων. Ωστόσο ο γιατρός μου μου σύστησε να κάνω ενέσεις ηπαρίνης μόλις έμεινα ξανά έγκυος κι όλα εξελίχθηκαν στην κύηση ομαλά. Τώρα που ξαναέμεινα έγκυος πάλι έκανα τις ενέσεις μου,αλλά στην 16η εβδομάδα-κι ενώ εννοείται πως είχα κάνει αυχενική κι όλα έδειχναν καλά- σταμάτησε η καρδιά του μωρού.

Οπότε και πάλι δεν ξέρω πόσο προστατευμένες είμαστε. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι παράλληλα με την όποια θεραπεία κάνουμε θα πρέπει να ευχόμαστε να φανούμε και τυχερές.

 

Λοιπον.. οταν εισαι ετεροζυγη απλα χωρις καποιον αλλον παραγοντα τα ενεσακια που κανεις ειναι προληπτικα.. και οχι για καληψη..

εγω για να καταλαβεις εχω μια ηπια μορφη θρομβοφιλια και εχω και αιμοραγικη ταση(δυο αντιθετα που συνηπαρχουν) που αυτο σημαινει..

ετεροζυγη στο MTRF

αντιπηκτικα λυκου.. ελαφρος θετικα

Πρωτεινη S κατω απο το οριο

Πρωτεινη c κατω απο το οριο.. !!

 

Τι θελω να σου πω.. οτι μονο το να εισαι ετεροζυγη δεν παει να πει οτι εχεις θρομβοφιλια.. πρεπει να εχεις και αλλους παραγοντες...!!!

εκανες εξεταση anti xa για να δεις αν σε καληβει η δοση...???

 

Επισης Μπορει να εισαι ετεροζυγη μονο σε ενα παραγοντα αλλα μπορει να εχεις θετικα η αμφιβολα αποτελεσματα στα

Καρδιολιπινες φωσφατιδυλσερινες η στα B2-GPI και αυτο να προκαλεσε τον θανατο του εμβρυου..!!!

 

Επισης στειλατε το εμβρυο για καρυοτυπο και για βιοψια..??? μπορει να μην φταει το οτι εισαι ετεροζυγη.. αλλα το οτι το μωρο μπορει να μην οξυγονοταν καλα.. υπαρχουν παρα πολλα για να πεθανει ενα εμβρυο εκτος απο την θρομβοφιλια..!!!

 

Εγω ξεκινησα με δοση 4.500 ... που υποτιθετε για τα κιλα μου ηταν η ιδανικη(54 κιλα).. και τωρα κανω δοση 8.000... αν και ειμαι στα ιδια κιλα γιατι δεν με καλυβε η προηγουμενη.. και για αυτη η δοση ειναι για 70 κιλα..!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΟΠΩΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ- ΑΝ ΕΧΑΝΕ ΘΑΤΑΝ ΜΕ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΠΟΒΟΛΗ! ΜΕ ΒΡΗΚΕ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΑΤΑΡΑ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΡΕΛΛΑΣ ΜΗΝ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ!! ΤΗ ΜΙΑ Ο ΣΑΚΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ΣΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΡΙΣΩΜΙΑ 13 ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΗΤΑΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΗΜΟΥΝ! ΜΕΧΡΙ ΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΟΥΝΑΕΙ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΑΜΣΩΣ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΚΑΡΔΙΑ!! ΤΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΙΠΑ. ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΜΟΥ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΟΛΑ ΚΛΟΝΙΣΑ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΟΥ- ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΩ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ..ΠΕΡΙΣΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΦΤΑΝΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑ..ΠΑΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΑ ΟΥΤΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΤΙΠΟΤΑΑΑΑ ΟΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΟΙ ΑΥΤΧΙΕΣ ΒΕΛΕΠΕΤΕ:-(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συνεχίζουμε δυναμικά!! Ποτέ δεν το βάζουμε κάτω!!

 

ΑΙΜΙΛΙΑ, πάρα πολύ σε καταλαβαίνουμε, όλες...αλλά ακριβώς επειδή δεν υπάρχει εύρημα, είναι βέβαιο ότι θα ολοκληρωθεί μία εγκυμοσύνη...φρόντισε τον εαυτό σου και όλα θα πάνε πολύ καλά!!

 

Markela35, είναι πραγματικά πάρα πολύ ευχάριστο το γεγονός ότι είσαι πάλι έγκυος...σου στέλνω από καρδιάς, πολύ βαθιά, όλη μου τη θετική ενέργεια, όλες μου τις ευχές, για μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα υγιές μωρό!! Σε ποιο μήνα είσαι τώρα? Εάν θέλεις, μας λες...

Είναι εξαιρετικά σημαντικό που ο άντρας σου είναι τόσο δίπλα σου και το περνάτε μαζί, με αγάπη...

 

candy82, σαφώς και συμφωνώ και μαζί σου...προστατευμένες δεν είμαστε ποτέ...απλά προσπαθούμε να αποφύγουμε όσα γνωρίζουμε και παράλληλα προσευχόμαστε να είναι κάθε φορά η τυχερή μας!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΤΟΜΟ ΟΠΟΙΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕΣ ΔΥΝΑΜΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ!!! ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΘΕΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΦΟΥ ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ..ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...