Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

μετά από πολλές μέρες που έχω να μπω στο συγκεκριμένο θέμα, αναγκάστηκα να ξαναμπώ, αυτή τη φορά ξανά με την επόμενη αποτυχημένη προσπάθεια...5η παλίνδρομη κύηση...αυτή τη φορά είχα αγγίξει τη δέκατη εβδομάδα...όλες οι προηγούμενες σταματούσαν στην 6,5...και αυτή τη φορά είχα τολμήσει να ελπίσω λίγο παραπάνω, παρόλο που κρατούσα τις επιφυλάξεις μου...

Δυστυχώς είναι πολύ ζόρικο, ειδικά αμα επαναλαμβάνεται...θέλω να προσπαθήσω και να ξαναβρώ τις δυνάμεις να το ψάξω όσο δεν παίρνει, αν και νομίζω ότι από εξετάσεις είμαι υπερπλήρης...

Εύχομαι σε όλες σας που έχετε βιώσει τέτοιες εμπειρίες, να καταφέρετε να ολοκληρώσετε υγείς εγκυμοσύνες...είναι αισιόδοξο, που κάποιες κοπέλες, μετά από αποβολές έχουν καταφέρει να κάνουμε παιδάκι κι ας ξαναείχαν μετά επόμενες αποβολές...ένα παιδάκι είναι χαρά και σου δίνει κουράγιο για να πας παρακάτω, εάν πραγματικά το θέλεις...για εμάς που δεν το έχουμε πετύχει καμία φορά μέχρι σήμερα, και το ένα μας φαίνεται άθλος και αρκετό!!! Από την άλλη πλευρά, αυτό είναι η απόδειξη, ότι η φύση όντως κινεί μόνη της τα νήματα και όποτε θέλει, απλά το στέλνει! Αλλά, εάν μπορούμε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες, καλό είναι, γιατί μπορεί σωματικά να μην ταλαιπωρούμαστε τόσο πολύ, αλλά ψυχολογικά, ο δρόμος είναι μακρύς...

Ας μην το βάζουμε κάτω όμως, να αφήνουμε πίσω τις κακές στιγμές, για να βγούμε εμείς νικήτριες και όχι οι παλίνδρομες!!

Τα λέω όλα αυτά σε σας, για να τα ακούω κι εγώ!!

Να είστε όλες καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ξερω αν θα αναφερθω σωστα σε αυτη την ενοτητα αλλα ειναι η πλησιεστερη στο θεμα που θελω να αναφερθω διαβαζω σε διαφορα θεματα πως οι εξετασεις θρομβοφιλιας ,καρυοτυπος κτλ. που γινονται μετα απο παλινδρομες κυησεις η απο αποβολες κοστιζουν εγω τις εχω κανει ολες σε δημοσια νοσοκομεια και δεν μου κοστισαν σχεδον τιποτα αρκει ο γιατρος σου να γραψει παραπεμπτικο πως υπαρχουν καθ εξιν αποβολες μετα πας στο ικα σου τις γραφει και ο γυναικολογος του ικα αν σας ρωτησει θα του πειτε πανω απο 3 αποβολες για να μην σας στο παιξει δυσκολος ( ετσι με καθοδηγησε ο γιατρος μου να πω) ο καρυοτυπος του ζευγαριου γινεται στο αλεξανδρα.για ολες τις υπολοιπες θα παρετε το τηλεφωνο στο χερι και ρωτατε σε ποιο νοσοκομειο γινονται εγω τις εκανα καποιες στο αττικο και καποιες στο γενικο κρατικο νικαιας και τον καρυοτυπο στο αλεξανδρα ψαξτε το και μην αφηνετε τιποτα στην τυχη του

Επεξεργάστηκαν by meroph!
ορθογραφικα λαθη
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

μετά από πολλές μέρες που έχω να μπω στο συγκεκριμένο θέμα, αναγκάστηκα να ξαναμπώ, αυτή τη φορά ξανά με την επόμενη αποτυχημένη προσπάθεια...5η παλίνδρομη κύηση...αυτή τη φορά είχα αγγίξει τη δέκατη εβδομάδα...όλες οι προηγούμενες σταματούσαν στην 6,5...και αυτή τη φορά είχα τολμήσει να ελπίσω λίγο παραπάνω, παρόλο που κρατούσα τις επιφυλάξεις μου...

Δυστυχώς είναι πολύ ζόρικο, ειδικά αμα επαναλαμβάνεται...θέλω να προσπαθήσω και να ξαναβρώ τις δυνάμεις να το ψάξω όσο δεν παίρνει, αν και νομίζω ότι από εξετάσεις είμαι υπερπλήρης...

Εύχομαι σε όλες σας που έχετε βιώσει τέτοιες εμπειρίες, να καταφέρετε να ολοκληρώσετε υγείς εγκυμοσύνες...είναι αισιόδοξο, που κάποιες κοπέλες, μετά από αποβολές έχουν καταφέρει να κάνουμε παιδάκι κι ας ξαναείχαν μετά επόμενες αποβολές...ένα παιδάκι είναι χαρά και σου δίνει κουράγιο για να πας παρακάτω, εάν πραγματικά το θέλεις...για εμάς που δεν το έχουμε πετύχει καμία φορά μέχρι σήμερα, και το ένα μας φαίνεται άθλος και αρκετό!!! Από την άλλη πλευρά, αυτό είναι η απόδειξη, ότι η φύση όντως κινεί μόνη της τα νήματα και όποτε θέλει, απλά το στέλνει! Αλλά, εάν μπορούμε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες, καλό είναι, γιατί μπορεί σωματικά να μην ταλαιπωρούμαστε τόσο πολύ, αλλά ψυχολογικά, ο δρόμος είναι μακρύς...

Ας μην το βάζουμε κάτω όμως, να αφήνουμε πίσω τις κακές στιγμές, για να βγούμε εμείς νικήτριες και όχι οι παλίνδρομες!!

Τα λέω όλα αυτά σε σας, για να τα ακούω κι εγώ!!

Να είστε όλες καλά!!

Δεν έχω λόγια. Εύχομαι η Παναγία να σου χαρίσει το παιδάκι σου πολύ σύντομα.

 

Θύμισέ μου (γιατί σίγουρα κάπου το έχεις ξαναγράψει), τι εξετάσεις έχεις κάνει μέχρι τώρα;

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια. Εύχομαι η Παναγία να σου χαρίσει το παιδάκι σου πολύ σύντομα.

 

Θύμισέ μου (γιατί σίγουρα κάπου το έχεις ξαναγράψει), τι εξετάσεις έχεις κάνει μέχρι τώρα;

Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

Νομίζω ότι έχω κάνει όλες τις εξετάσεις...θρομβοφιλίες, καρυότυπα και πολλές άλλες αιματολογικές...τίποτα δε βρίσκουμε, μόνο κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία, την οποία εγώ δεν έχω στο δικό μου καρυότυπο, ούτε ο σύζυγος, αλλά εμφανίζεται στο έμβρυο...άρα, λένε απλά οι γιατροί, συνέχισε και ίσως κάποια στιγμή δεν εμφανιστεί...αλλά πόσο το ρισκάρεις πια? Πόσες αποξέσεις? Σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να το ψάξω πιο βαθιά, μέσω άλλης επιστήμης, όπως η γενετική...πιθανά οι γυναιοκολόγοι να μη μπορούν να ψάξουν παρακάτω...έχεις κάποια άλλη ιδέα, σκέψη, γνώση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

Νομίζω ότι έχω κάνει όλες τις εξετάσεις...θρομβοφιλίες, καρυότυπα και πολλές άλλες αιματολογικές...τίποτα δε βρίσκουμε, μόνο κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία, την οποία εγώ δεν έχω στο δικό μου καρυότυπο, ούτε ο σύζυγος, αλλά εμφανίζεται στο έμβρυο...άρα, λένε απλά οι γιατροί, συνέχισε και ίσως κάποια στιγμή δεν εμφανιστεί...αλλά πόσο το ρισκάρεις πια? Πόσες αποξέσεις? Σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να το ψάξω πιο βαθιά, μέσω άλλης επιστήμης, όπως η γενετική...πιθανά οι γυναιοκολόγοι να μη μπορούν να ψάξουν παρακάτω...έχεις κάποια άλλη ιδέα, σκέψη, γνώση?

Μια απο τα ιδια κι εγω με δυο αποβολες ομως ολα ειναι μια χαρα στις εξετασεις μου και τωρα δεν ξερω τι να κανω...Εχω σκεφτει και την εξωσωματικη με προεμφυτευτικο γιατι οι γιατροι πιστευουν οτι τα εμβρυα καποιο προβλημα εχουν αλλα εκτος του οτι πιστευω πως ειναι πολυ νωρις για κατι τετοιο εχω και θεμα με τις ορμονες μου και μου ειπαν πως ισως να μην εχω πολλα ωαρια και κατα συνεπεια πολλα εμβρυα για να κανουν τον ελεγχο...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

Νομίζω ότι έχω κάνει όλες τις εξετάσεις...θρομβοφιλίες, καρυότυπα και πολλές άλλες αιματολογικές...τίποτα δε βρίσκουμε, μόνο κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία, την οποία εγώ δεν έχω στο δικό μου καρυότυπο, ούτε ο σύζυγος, αλλά εμφανίζεται στο έμβρυο...άρα, λένε απλά οι γιατροί, συνέχισε και ίσως κάποια στιγμή δεν εμφανιστεί...αλλά πόσο το ρισκάρεις πια? Πόσες αποξέσεις? Σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να το ψάξω πιο βαθιά, μέσω άλλης επιστήμης, όπως η γενετική...πιθανά οι γυναιοκολόγοι να μη μπορούν να ψάξουν παρακάτω...έχεις κάποια άλλη ιδέα, σκέψη, γνώση?

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω επί του θέματος. Εγώ δεν έκανα καμία εξέταση καθώς έχω το γιο μου και ποντάρω στο γεγονός ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Με τρώνε όμως οι εξετάσεις θρομβοφιλίας.

 

Όντως με τι ψυχολογία να ξαναδοκιμάσεις μετά από 5 παλλίνδρομες; Σίγουρα θα τη βρεις τη δύναμη να ξαναδοκιμάσεις, αλλά με το λιγότερο ρίσκο.Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό είναι αυτό που είπε η cacao (παρεπιπτόντως μου αρέσει πολύ το nick σου). Μήπως να δοκίμαζες εξωσωματική ώστε το έμβρυο που θα εμφυτευτεί να μην έχει τη συγκεκριμένη χρωμοσωμική ανωμαλία; Αυτό μου ήρθε κατευθείαν στο φτωχό μου το μυαλό.

Και αυτό με το γενετιστή ακούγεται πάντως καλή ιδέα. Ίσως αυτός να σας δώσει μια απάντηση.

 

Εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να κρατήσεις το δικό σου αγγελούδι στην αγκαλιά σου σε λιγότερο από ένα χρόνο! Το ίδιο ισχύει και για σένα cacao!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να κρατήσεις το δικό σου αγγελούδι στην αγκαλιά σου σε λιγότερο από ένα χρόνο! Το ίδιο ισχύει και για σένα cacao!

Σ ευχαριστω!:-)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Toulala!! Μακάρι!!!

Σωστά τα λέει η cacao για τον προεμφυτευτικό και θεωρητικά αυτό φαντάζει το πρώτο πιο λογικό...το έχω συζητήσει με το γιατρό και μάλιστα το Νοέμβριο έκανα μία εξωσωματική...δεν ακολουθήσαμε όμως τη διαδικασία αυτή, βασικά γιατί κι εγώ λόγω ηλικίας πλέον δεν έχω πολλά ωάρια και κατ'επέκταση έμβρυα, για να ελέγξουμε κάποια απ΄αυτά...η άποψη του γιατρού είναι αυτή και μάλλον συμφωνώ...είναι μεγάλο το κόστος (δεν ξέρω ακριβώς ποιο) και από τη στιγμή που έχουμε για παράδειγμα μόνο 3, τα βάζουμε όλα κι ότι γίνει...αν εμφυτευθούν όλα και αν κάποιο είναι να φύγει, ας φύγει...απλά...

Είναι όντως δύσκολη η περίπτωση...θα το μελετήσω όμως βαθιά και θα σας κρατώ ενήμερες!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Toulala!! Μακάρι!!!

Σωστά τα λέει η cacao για τον προεμφυτευτικό και θεωρητικά αυτό φαντάζει το πρώτο πιο λογικό...το έχω συζητήσει με το γιατρό και μάλιστα το Νοέμβριο έκανα μία εξωσωματική...δεν ακολουθήσαμε όμως τη διαδικασία αυτή, βασικά γιατί κι εγώ λόγω ηλικίας πλέον δεν έχω πολλά ωάρια και κατ'επέκταση έμβρυα, για να ελέγξουμε κάποια απ΄αυτά...η άποψη του γιατρού είναι αυτή και μάλλον συμφωνώ...είναι μεγάλο το κόστος (δεν ξέρω ακριβώς ποιο) και από τη στιγμή που έχουμε για παράδειγμα μόνο 3, τα βάζουμε όλα κι ότι γίνει...αν εμφυτευθούν όλα και αν κάποιο είναι να φύγει, ας φύγει...απλά...

Είναι όντως δύσκολη η περίπτωση...θα το μελετήσω όμως βαθιά και θα σας κρατώ ενήμερες!!

Μαλλον μπαινεις και στις ενοτητες για την εξωσωματικη και τα ξερεις αυτα αλλα θα σου ελεγα αφου το εχεις αποφασισει για εξωσωματικη να πας και να μαζευεις ωαρια για να εχεις περισσοτερα να ελεγξουν και να βαλετε τα καλα.Το μονο θεμα βεβαια πανω σ αυτο ειναι το ατιμο το οικονομικο:mad:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μπαινεις και στις ενοτητες για την εξωσωματικη και τα ξερεις αυτα αλλα θα σου ελεγα αφου το εχεις αποφασισει για εξωσωματικη να πας και να μαζευεις ωαρια για να εχεις περισσοτερα να ελεγξουν και να βαλετε τα καλα.Το μονο θεμα βεβαια πανω σ αυτο ειναι το ατιμο το οικονομικο:mad:

Δυστυχώς όλα αυτά τα ξέρω από προσωπική εμπειρία και ψάξιμο...ερωτήσεις...πολλές ερωτήσεις!! 12 χρόνια το παλεύω...όχι συνεχόμενα, αλλά με πολλά περιστατικά...

Σωστό είναι αυτό που λες με τα ωάρια και εάν γίνεται με φυσικό κύκλο, τότε το κόστος είναι και χαμηλότερο...αλλά έτσι θέλει χρόνο...κι εγώ είμαι σχεδόν 43 ετών και δύο μήνες που προσπάθησα, τα ωάρια ήταν κενά από dna...δυστυχώς...και μετά, το άφησα ελεύθερο για ένα μήνα κι έμεινα έγκυος φυσιολογικά! ...και απέβαλα...τί να πω...η φύση παίζει περίεργα παιχνίδια!!...αλλά θα της παίξω κι εγώ, που θα μου πάει!!

Ευχαριστώ πάντως που ασχολείσαι! Κι ότι σκέφτεσαι, να το λες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όλα αυτά τα ξέρω από προσωπική εμπειρία και ψάξιμο...ερωτήσεις...πολλές ερωτήσεις!! 12 χρόνια το παλεύω...όχι συνεχόμενα, αλλά με πολλά περιστατικά...

Σωστό είναι αυτό που λες με τα ωάρια και εάν γίνεται με φυσικό κύκλο, τότε το κόστος είναι και χαμηλότερο...αλλά έτσι θέλει χρόνο...κι εγώ είμαι σχεδόν 43 ετών και δύο μήνες που προσπάθησα, τα ωάρια ήταν κενά από dna...δυστυχώς...και μετά, το άφησα ελεύθερο για ένα μήνα κι έμεινα έγκυος φυσιολογικά! ...και απέβαλα...τί να πω...η φύση παίζει περίεργα παιχνίδια!!...αλλά θα της παίξω κι εγώ, που θα μου πάει!!

Ευχαριστώ πάντως που ασχολείσαι! Κι ότι σκέφτεσαι, να το λες!!

Παντως αφου γονιμοποιουνται τα ωαρια και εμφυτευονται δινει ελπιδες.Και για μενα δηλαδη για παρηγορια αυτο σκεφτομαι.Λεω ολο και καποιο θα ειναι το καλο που θα παει.(Βεβαια αυτο αν οντως ισχυει οτι φταινε μονο τα ωαρια μεχρι στιγμης ετσι δειχνει).

Οταν λες κενα απο dna;;Αδεια ωοθυλακια;Χωρις ωαρια μεσα;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Παντως αφου γονιμοποιουνται τα ωαρια και εμφυτευονται δινει ελπιδες.Και για μενα δηλαδη για παρηγορια αυτο σκεφτομαι.Λεω ολο και καποιο θα ειναι το καλο που θα παει.(Βεβαια αυτο αν οντως ισχυει οτι φταινε μονο τα ωαρια μεχρι στιγμης ετσι δειχνει).

Οταν λες κενα απο dna;;Αδεια ωοθυλακια;Χωρις ωαρια μεσα;

Μάλλον κάπως έτσι...έπαιρναν το ωάριο (ίσως το ωοθηλάκιο) και μου έλεγαν επί τόπου οι βιολόγοι, χαρακτηριστικά, ότι είναι τζούφιο...άρα δε μπορούσε να γονιμοποιηθεί...

Πάντως, πραγματικά, είναι αισιόδοξο σίγουρα το γεγονός ότι ωάρια γονιμοποιούνται και εμφυτεύονται...στη δική μου περίπτωση κιόλας, που έχει γίνει 2-3 φορές και φυσιολογικά, είναι επίσης πολύ καλό...αλλά πάντα η ηλικία στο θέμα αυτό δεν είναι σύμμαχος...αυτά τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν από μήνα σε μήνα...ίδομεν!!

 

toulala, ξέχασα να σου πω...τις εξετάσεις θρομβοφιλίας, να τις κάνεις οπωσδήποτε...σώζουν πολλές περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπως έτσι...έπαιρναν το ωάριο (ίσως το ωοθηλάκιο) και μου έλεγαν επί τόπου οι βιολόγοι, χαρακτηριστικά, ότι είναι τζούφιο...άρα δε μπορούσε να γονιμοποιηθεί...

Πάντως, πραγματικά, είναι αισιόδοξο σίγουρα το γεγονός ότι ωάρια γονιμοποιούνται και εμφυτεύονται...στη δική μου περίπτωση κιόλας, που έχει γίνει 2-3 φορές και φυσιολογικά, είναι επίσης πολύ καλό...αλλά πάντα η ηλικία στο θέμα αυτό δεν είναι σύμμαχος...αυτά τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν από μήνα σε μήνα...ίδομεν!!

Προφανως εννοουσαν τζουφιο το ωοθυλακιο.Κριμα!Εγω τωρα που πηγα να με δει μετα την πρωτη περιοδο ειδαμε πολυ λεπτο ενδομητριο και μια ωραιοτατη κυστη και φοβαμαι μηπως απο δω και περα ειναι ετσι λεπτο το ενδομητριο(καλα υπερβολικη ειμαι αλλα σκεφτομαι οτι κουλο περναει απο το μυαλο μου).Να δω ποτε θα ξαναμεινω εγκυος τωρα....

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοουσαν τζουφιο το ωοθυλακιο.Κριμα!Εγω τωρα που πηγα να με δει μετα την πρωτη περιοδο ειδαμε πολυ λεπτο ενδομητριο και μια ωραιοτατη κυστη και φοβαμαι μηπως απο δω και περα ειναι ετσι λεπτο το ενδομητριο(καλα υπερβολικη ειμαι αλλα σκεφτομαι οτι κουλο περναει απο το μυαλο μου).Να δω ποτε θα ξαναμεινω εγκυος τωρα....

Χαλάρωσε κοριτσάκι μου...μια χαρά θα ξαναμείνεις έγκυος...πολλές γυναίκες, με κατάλληλη θεραπεία παχαίνουν το ενδομήτριό τους και οι εγκυμοσύνες στηρίζονται τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε κοριτσάκι μου...μια χαρά θα ξαναμείνεις έγκυος...πολλές γυναίκες, με κατάλληλη θεραπεία παχαίνουν το ενδομήτριό τους και οι εγκυμοσύνες στηρίζονται τέλεια!

 

Ομως και στις δυο εγκυμοσυνες πηρα προγεστερονη επειδη ειχα αιμα καιστην δευτερη εκανα και ενεσεις προγεστερονης και οταν την μετρησαμε ηταν παρα πολυ χαμηλη.Αναρωτιεμαι αν αποροφαται απο τον οργανισμο μου.Προγεστερονη δεν δινουν για το ενδομητριο;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα....Μετά από 35 μέρες βγήκε η ιστολογική, η οποία δεν έδειξε απολύτως τίποτα!!! Φυσιολογικό έμβρυο 21 εβδομάδων....τώρα πόσο φυσιολογικό που 2 μέρες μετά πέθανε, ένας Θεός το ξέρει. Απογοητεύτηκα πολύ. Ήθελα να δείξει κάτι το ρημάδι να ξέρω τι μου γίνεται να ρίξω κάπου το φταίξιμο. Βέβαια μου το είχε πει και ο γιατρός μου ότι δεν περιμένει να δείξει κάτι αλλά είχα μια ελπίδα (που κατάντησα να ελπίζω να είχε κάτι ο μπέμπης μου...)

 

Εκκρεμούν βέβαια οι αιματολογικές για θρομβοφιλία και κάποια μικρόβια που μου είπε ο γιατρός όπως πχ ο ερπητοιός.. Θα κλείσω ραντεβού στο Λαϊκό από Δευτέρα. Αν δε δείξουν τίποτα και αυτές ? πως θ αντέξω να ξαναπροσπαθήσω μη γνωρίζοντας τι έχω να πολεμήσω?

 

Και μου πέταξε και ο άντρας μου την ατάκα μόλις μάθαμε για την ιστολογική:" Μήπως σήκωσες κανένα βάρος κ συ και δεν το θυμάσαι? Κι άμα δεν ξέρει ο γιατρός σου ποιος ξέρει?" .... με κομμάτιασε...άρα η αμφιβολία ότι φταίω τον τρώει και θα τον τρώει. Μέχρι τώρα ήταν πολύ καλός και υποστηρικτικός, με βοήθησε πολύ να ηρεμήσω, αλλά απ ότι κατάλαβα θα χει πάντα την αμφιβολία. Το τελευταίο που περίμενα τώρα είναι να περάσει από αμφισβήτηση η σχέση μας.

 

Συγγνώμη για την πολυλογία και τις ανακατεμένες σκέψεις αλλά ήθελα κάπου να τα πω.... Καλή δύναμη σε όλες μας!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε moody δεν νομιζω να εχω διαβασει την περιπτωση σου αλλα αν δεν απεβαλες απο μονη σου πως θα ηταν απο δικο σου λαθος απο βαρος κλπ;Αλλα και παλι κι εγω στην αποβολη ελεγα οτι φταιω που μπηκα στο λεωφορειο και τετοια χαζα.Γιατι οταν ειχα την παλλινδρομη τη μερα που που πηρα τα χαπια για να αποβαλω τσακιστηκα στις δουλειες και δεν εγινε τιποτα.Οχι δεν βοηθησε καν να αποβαλω αλλα και δεν ειχα και καθολου αιμα...Μη νιωθεις και τυψεις τωρα απο πανω!(ποια μιλαει τωρα τελος παντων)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

moody πολυ λυπηθηκα πραγματικα με την ιστορια σου! μηπως βρε παιδι μου η ερωτηση που σου εκανε ο αντρουλης σου , δεν ηταν με κακη ή προσβλητικη προθεση?! και ακομα και το "αν δε ξερει ο γιατρος" ειναι αγανακτιση πιστευω απο μερους του που εξελιχθηκαν ετσι ασχημα τα πραγματα..και προσπαθει και αυτος πιστευω να το παλεψει μεσα του μιας και αποτι λες ειναι εκει παντα το στηριγμα σου..

οσο για τα αποτελεσματα τι να πω? ισως καποιες ακομα εξετασεις δειξουν κατι παραπανω απο οτι η ιστολογικη.. ευχομαι να ηταν μεχρι εδω τα δυσαρεστα και να προχωρησετε πρωτα ο θεος και να αποκτησετε το μωρουλι σας..ευχομαι να πανε ολα καλα πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

Cacao μου η περίπτωσή μου δεν έχει και κάτι το πρωτότυπο απ όσο καταλαβαίνω και βλέπω κι από άλλες παθούσες... Έμεινα έγκυος ενώ δεν το περιμέναμε (λόγω ανωαριακών κύκλων και χαμηλής κινητικότητας σπέρματος) μετά από 2, 5 χρόνια προσπάθειας! Κάναμε τη β επιπέδου στην 21 κ κάτι εβδομάδα όλα φυσιολογικά και μετά από 3 εβδομάδες στη μηνιαία επίσκεψη στο γιατρό το μωρό ήταν νεκρό! Έτσι απλά. Μετά ακολούθησαν τα διαδικάστικα.

 

Πέρασα κάποιο καιρό και γω με το να σκέφτομαι ότι φταίω ενώ πραγματικά δε έκανα τίποτα επικίνδυνο, εκτός αν θεωρείται επικίνδυνο το περπάτημα 2 τετραγώνων από το σπίτι ως τη δουλειά μου και η βόλτα με το σκύλο! Και όχι δεν έχω κάνα πίτμπουλ ένα κόκκερ έχω! Μέχρι και για το ιστορικό της θρομβοφιλίας κατηγόρησα τον εαυτό μου (ιστορικό που έχει και ο σύζυγος και οι 2 από τους πατεράδες μας) αλλά μίλησα με 4 γιατρούς (γυναικολόγο, αγγειολόγο, καρδιολόγο και άλλο γυναικολόγο) και μου είπαν ότι βάση όλων των εξετάσεων αν υπάρχει αυτό το πρόβλημα θα φαινόταν νωρίτερα στο παιδί. Τις άλλες εξετάσεις που θέλει ο γιατρός να κάνω δεν τις έχω δει ακόμη θα πάω να μου τις γράψει. Μου είπε όμως ότι υπάρχουν στο dna μας και ασθένειες σε λανθάνουσα μορφή που μπορεί να μην εκδηλωθούν ποτέ αλλά να επηρεάσουν το έμβρυο ή να εκδηλώνονται στη μετάλλαξη του DNA. Πιστεύω βέβαια ότι κάτι τέτοιο θα φαινόταν στην ιστολογικά αλλά δεν ξέρω θέλω να τον ρωτήσω.

 

Carousel Ο άντρας μου ήταν παρών σε ΟΛΕΣ τις εξετάσεις, μόνο στις αιμοληψίες δεν ήταν Άκουσε ξεκάθαρα και την άποψη όλων των γιατρών και των υπερηχογραφιστών μου και του γυναικολόγου μου. Ξέρει λοιπόν τι ειπώθηκε και τι πρέπει αν γίνει από δω και πέρα τώρα τον έπιασε η αγανάκτηση? Άσε που όταν τον ρώτησα αν θέλει ν αλλάξουμε γιατρό μου απάντησε ότι εγώ θα αποφασίσω γιατί εγώ πρέπει αν νιώθω άνετα και να τον εμπιστεύομαι. Και σε απάντηση μου ότι πρέπει κ αυτός να νιώθει το ίδιο γιατί σ αυτό είμαστε μαζί μου είπε ναι δεν θέλω ν αλλάξουμε γιατρό γιατί τον εμπιστεύομαι θα αλλάξουμε όμως υπερηχογραφιστές γιατί δε μου γέμισαν το μάτι, του είπα οκ ότι θες! Είναι και γι αυτόν δύσκολο το ξέρω. Ίσως γι αυτόν πιο δύσκολο γιατί έχει τον πόνο του, έχει και μένα και αυτός πίστεψε πιο πολύ σ αυτό το μωρό εγώ το φοβήθηκα και δεν ένιωσα δεμένη πολύ (λες και το ξερα). Δεν παύω όμως να μαι απογοητευμένη και μάλιστα διπλά γιατί του χάρισα ένα δώρο και του το πήρα πίσω. (Η εγκυμοσύνη επιβεβαιώθηκε 2 μέρες πριν τα γενέθλιά του).

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Cacao μου η περίπτωσή μου δεν έχει και κάτι το πρωτότυπο απ όσο καταλαβαίνω και βλέπω κι από άλλες παθούσες... Έμεινα έγκυος ενώ δεν το περιμέναμε (λόγω ανωαριακών κύκλων και χαμηλής κινητικότητας σπέρματος) μετά από 2, 5 χρόνια προσπάθειας! Κάναμε τη β επιπέδου στην 21 κ κάτι εβδομάδα όλα φυσιολογικά και μετά από 3 εβδομάδες στη μηνιαία επίσκεψη στο γιατρό το μωρό ήταν νεκρό! Έτσι απλά. Μετά ακολούθησαν τα διαδικάστικα.

 

Πέρασα κάποιο καιρό και γω με το να σκέφτομαι ότι φταίω ενώ πραγματικά δε έκανα τίποτα επικίνδυνο, εκτός αν θεωρείται επικίνδυνο το περπάτημα 2 τετραγώνων από το σπίτι ως τη δουλειά μου και η βόλτα με το σκύλο! Και όχι δεν έχω κάνα πίτμπουλ ένα κόκκερ έχω! Μέχρι και για το ιστορικό της θρομβοφιλίας κατηγόρησα τον εαυτό μου (ιστορικό που έχει και ο σύζυγος και οι 2 από τους πατεράδες μας) αλλά μίλησα με 4 γιατρούς (γυναικολόγο, αγγειολόγο, καρδιολόγο και άλλο γυναικολόγο) και μου είπαν ότι βάση όλων των εξετάσεων αν υπάρχει αυτό το πρόβλημα θα φαινόταν νωρίτερα στο παιδί. Τις άλλες εξετάσεις που θέλει ο γιατρός να κάνω δεν τις έχω δει ακόμη θα πάω να μου τις γράψει. Μου είπε όμως ότι υπάρχουν στο dna μας και ασθένειες σε λανθάνουσα μορφή που μπορεί να μην εκδηλωθούν ποτέ αλλά να επηρεάσουν το έμβρυο ή να εκδηλώνονται στη μετάλλαξη του DNA. Πιστεύω βέβαια ότι κάτι τέτοιο θα φαινόταν στην ιστολογικά αλλά δεν ξέρω θέλω να τον ρωτήσω.

 

 

Αν υπαρχει κατι θα φανει στον δικο σας καρυοτυπο.Παντως η θρομβοφιλια ενω κληρονομειται δεν πρεπει να παιζει ρολο για το εμβρυο οσο το να εχει η μητερα και να μην το γνωριζει.Καλα αποτελεσματα λοιπον και την επομενη φορα να πανε ολα καλα!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει κατι θα φανει στον δικο σας καρυοτυπο.Παντως η θρομβοφιλια ενω κληρονομειται δεν πρεπει να παιζει ρολο για το εμβρυο οσο το να εχει η μητερα και να μην το γνωριζει.Καλα αποτελεσματα λοιπον και την επομενη φορα να πανε ολα καλα!

 

για τη θρομβοφιλία το τι έχω ακούσει δεν περιγράφεται! Άλλοι τη θεωρούν υπεύθυνη για όλα, άλλοι ότι δεν επηρεάζει απαραίτητα, είχα γνωση που ενω΄είχε το πρώτο μωρό ήταν οκ και της δημιούργησε θέμα στο δεύτερο! Η ξαδέλφη μας έχασε 2 επειδή δε έκανε αντιπηκτικές.

 

Εγώ δεν έχω εκδηλώσει ποτέ θρόμβο. Καρυότυπο δεν ξέρω αν θα κάνουμε. Δεν μου ανέφερε κάτι ο γιατρός. Σε ποιες περιπτώσεις γίνεται αυτή η εξέταση?

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

για τη θρομβοφιλία το τι έχω ακούσει δεν περιγράφεται! Άλλοι τη θεωρούν υπεύθυνη για όλα, άλλοι ότι δεν επηρεάζει απαραίτητα, είχα γνωση που ενω΄είχε το πρώτο μωρό ήταν οκ και της δημιούργησε θέμα στο δεύτερο! Η ξαδέλφη μας έχασε 2 επειδή δε έκανε αντιπηκτικές.

 

Εγώ δεν έχω εκδηλώσει ποτέ θρόμβο. Καρυότυπο δεν ξέρω αν θα κάνουμε. Δεν μου ανέφερε κάτι ο γιατρός. Σε ποιες περιπτώσεις γίνεται αυτή η εξέταση?

Για να δουν αν εχεις θεμα στο dna που εσενα δεν σε επηρεαζει αλλα μπορει να το κληρονομει το εμβρυο και να ειναι αιτια αποβολης.Συνηθως την κανουν αν βρουν καποια ανωμαλια στον καρυοτυπο του εμβρυου που παλλινδρομησε.

Για τη θρομβοφιλια τωρα τι να σου πω;Αυτο βλεπω ειναι οτι δινουν ενεσεις για πλακα.Γνωστη μου επαθε γαστρορραγια.Δεν ειναι αθωες οι ηπαρινες.Σε μενα αν τις ειχαν δωσει που ειχα αιμα πιστευω θα ειχα αποβαλει μια ωρα αρχυτερα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Για να δουν αν εχεις θεμα στο dna που εσενα δεν σε επηρεαζει αλλα μπορει να το κληρονομει το εμβρυο και να ειναι αιτια αποβολης.Συνηθως την κανουν αν βρουν καποια ανωμαλια στον καρυοτυπο του εμβρυου που παλλινδρομησε.

Για τη θρομβοφιλια τωρα τι να σου πω;Αυτο βλεπω ειναι οτι δινουν ενεσεις για πλακα.Γνωστη μου επαθε γαστρορραγια.Δεν ειναι αθωες οι ηπαρινες.Σε μενα αν τις ειχαν δωσει που ειχα αιμα πιστευω θα ειχα αποβαλει μια ωρα αρχυτερα.

 

μαλιστα.....τελικά το "καλή λευτερια΄" είναι μεγάλη αλήθεια! τίποτα δεν μπορείς να προβλέψεις...πφ!!!!:|:?

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οταν εισαι σε εγκυμοσυνη 0 οργανισμος σου δινει ''σημα' και ο μηχανισμος πηξης αυξανει την πηξη ετσι ωστε να μην εχεις αιμοραγιες κλπ και χασεις το μωρο αλλα και να χασεις το λιγοτερο δυνατο αιμα στον τοκετο...ετσι λοιπον δεν εχει σχεση αν δεν ειχε καποιος παρουσιασει θρομβωσεις προ εγκυμοσυνης αλλα τι συμβαινει την φαση που ειναι εγκυος....

 

Εγω δεν ειχα ΠΟΤΕ καμια ενδειξη οτι εχω θρομβοφυλια , ολες οι εξετασεις μου ηταν αψογες, το μωρο μου επερνε βαρος κανονικα (το γεννησα 3450) και ομως απο εναν θρομβο το εχασα 38 εβδομαδες...Η θρομβοφυλια ειναι σοβαρη κατασταση που η την παθαινεις και το μαθαινεις , η δεν το ψαχνουν η σε ψαχνουν!!!ΤΟΣΟ απλο....Οι ηπαρινες σαφως δεν ειναι και οτι καλυτερο , αλλα ας μου της ειχαν δωσει και ας ειχα το μωρο μου και ας ειχα παθει οτι παρενεργεια θελει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...