Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 6η ΒΔΟΜΑΔΑ.ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ(ΑΝΕΒΑΙΝΑΝ ΑΡΓΑ), ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΧΤΕΣ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΙΓΟ ΡΟΖ.

ΜΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΧΤΕΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΧΤΕΣΙΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΙΔΕ?

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ Β ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΜΠΟΡΕΙ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 6η ΒΔΟΜΑΔΑ.ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ(ΑΝΕΒΑΙΝΑΝ ΑΡΓΑ), ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΧΤΕΣ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΙΓΟ ΡΟΖ.

ΜΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΧΤΕΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΧΤΕΣΙΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΙΔΕ?

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ Β ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΜΠΟΡΕΙ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ?

 

Είχα ακριβώς τα συμπτώματά σου. Απέβαλα την Κυριακή το πρωί, στην 7η εβδομάδα. Απόξεση την Τρίτη. Λίγο αίμα περιόδου, μετά λίγο περισσότερο και μετά ροζ. Και οι δύο γιατροί, λόγω χαμηλών χοριακών και αργής αύξησης το έβλεπαν δύσκολο αλλά ο δεύτερος μου έδινε κουράγιο. Όντως σε κάποιες περιπτώσεις ανεβαίνει αργότερα η χοριακή. Ο γιατρός μου, -ο δεύτερος και έμπιστος- ακολουθούσε το δόγμα: δεν πειράζω το έμβρυο εαν η χοριακή αυξάνεται έστω και λίγο. Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις, όπως σου έγραψα, που ξαφνικά παρουσιάζεται ραγδαία άνοδος της χοριακής. Αυτό όμως συμβαίνει σπάνια. Εαν δεν πέσει όμως η χοριακή ή εάν δε μείνει τελείως στάσιμη για 2-3 μέρες είναι αντιδεοντολογικό να επέμβουν.

Κάποια στιγμή την Κυριακή, απλά έγινε. Ήταν πολύ άσχημο γιατί συνέβη σπίτι, και το είδα. Όμως ξέρω ότι ο γιατρός του έδωσε όλες τις ευκαιρίες και όλο το χρόνο. Εσένα η χοριακή σου έπεσε; Είναι σίγουρο ότι παλλινδρόμησε, ή βιάστηκες να στενοχωρεθείς;

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 6η ΒΔΟΜΑΔΑ.ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ(ΑΝΕΒΑΙΝΑΝ ΑΡΓΑ), ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΙΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΧΤΕΣ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΙΓΟ ΡΟΖ.

ΜΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΧΤΕΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΧΤΕΣΙΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΙΔΕ?

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ Β ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΜΠΟΡΕΙ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ?

Αγαπητή Δήμητρα,

σίγουρα δεν είναι καθόλου ευχάριστο όλο αυτό, αλλά δυστυχώς ναι, η παλινδρόμηση μπορεί να γίνει σε μία μέρα...εμένα μου έχει συμβεί 3 φορές...τη μία μέρα το απόγευμα άκουγα καρδιακή λειτουργία και την επομένη το πρωί είχα αίμα και είχε παλινρδομήσει...μπορεί να συμβεί λοιπόν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί...φυσικά θέλει ψάξιμο και φροντίδα...εγώ, μετά από όλα αυτά, τώρα είμαι έγκυος 8,5 εβδομάδων, πέρασα δηλαδή το κρίσιμο σημείο, κάνω το σταυρό μου και πορεύομαι...

το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι άμεσα συμβουλή από ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι, να σε κατευθύνει μάλλον για απόξεση και να τελειώνεις με αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία...

Σου εύχομαι να πάνε όλα πάρα πολύ καλά και γρήγορα να ξαναμείνεις έγκυος με αίσιο τέλος!! Ενημέρωνέ μας...και ψάξτο!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς τα συμπτώματά σου. Απέβαλα την Κυριακή το πρωί, στην 7η εβδομάδα. Απόξεση την Τρίτη. Λίγο αίμα περιόδου, μετά λίγο περισσότερο και μετά ροζ. Και οι δύο γιατροί, λόγω χαμηλών χοριακών και αργής αύξησης το έβλεπαν δύσκολο αλλά ο δεύτερος μου έδινε κουράγιο. Όντως σε κάποιες περιπτώσεις ανεβαίνει αργότερα η χοριακή. Ο γιατρός μου, -ο δεύτερος και έμπιστος- ακολουθούσε το δόγμα: δεν πειράζω το έμβρυο εαν η χοριακή αυξάνεται έστω και λίγο. Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις, όπως σου έγραψα, που ξαφνικά παρουσιάζεται ραγδαία άνοδος της χοριακής. Αυτό όμως συμβαίνει σπάνια. Εαν δεν πέσει όμως η χοριακή ή εάν δε μείνει τελείως στάσιμη για 2-3 μέρες είναι αντιδεοντολογικό να επέμβουν.

Κάποια στιγμή την Κυριακή, απλά έγινε. Ήταν πολύ άσχημο γιατί συνέβη σπίτι, και το είδα. Όμως ξέρω ότι ο γιατρός του έδωσε όλες τις ευκαιρίες και όλο το χρόνο. Εσένα η χοριακή σου έπεσε; Είναι σίγουρο ότι παλλινδρόμησε, ή βιάστηκες να στενοχωρεθείς;

 

 

 

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΔΕΣ?

ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ.ΑΥΞΗΘΗΚΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 600ΜΟΝΑΔΕΣ!!!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ.Ο ΧΤΕΣΙΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΗΤΡΑΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ!!!!!ΨΑΧΝΟΜΑΙ!!!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΩ!!!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ......ΟΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΤΡΑΒΑΜΕ!!!(ΠΑΛΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ)

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Δήμητρα,

σίγουρα δεν είναι καθόλου ευχάριστο όλο αυτό, αλλά δυστυχώς ναι, η παλινδρόμηση μπορεί να γίνει σε μία μέρα...εμένα μου έχει συμβεί 3 φορές...τη μία μέρα το απόγευμα άκουγα καρδιακή λειτουργία και την επομένη το πρωί είχα αίμα και είχε παλινρδομήσει...μπορεί να συμβεί λοιπόν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί...φυσικά θέλει ψάξιμο και φροντίδα...εγώ, μετά από όλα αυτά, τώρα είμαι έγκυος 8,5 εβδομάδων, πέρασα δηλαδή το κρίσιμο σημείο, κάνω το σταυρό μου και πορεύομαι...

το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι άμεσα συμβουλή από ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι, να σε κατευθύνει μάλλον για απόξεση και να τελειώνεις με αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία...

Σου εύχομαι να πάνε όλα πάρα πολύ καλά και γρήγορα να ξαναμείνεις έγκυος με αίσιο τέλος!! Ενημέρωνέ μας...και ψάξτο!!

 

 

 

ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ!!!!!ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!!!ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ!!!!!ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΔΗΛΑΔΗ!!!!ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ...ΜΑΚΑΡΙ....

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ Μ ΕΝΑ ΠΟΝΟ!!!!!!!ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D

ΘΑ Σ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KAΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΡΙΤΟ.ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ¨ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΝΕ Κ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ"

ΕΙΜΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.Είμαι παλιό μέλος του φορουμ κ μόλις πρόσφατα βίωσα κι εγώ μία παλλίνδρομη κύηση.Μετά από 19 μήνες προσπαθειών κι εκεί που δεν το περίμενα ανακάλυψα πως είμαι έγκυος,πριν από έναν μήνα ακριβώς.Δυστυχώς η χαρά μας δεν κράτησε πολύ κ στην 6 εβδ. αποχαιρετήσαμε το σποράκι μας.Μέσα στην ατυχία μου ήμουν τυχερή καθώς δεν χρειάστηκα απόξεση.Ο γιατρός μου μου σύστυσε εξετάσεις θρομβοφιλίας μόνο κ κολπικό επίχρησμα,τα οποία δεν έχω κάνει ακόμα βέβαια,αλλά μετά το Πάσχα θα κάνω.Ο λόγος που γράφω είναι το "τυχαίο γεγονός".Αν αποκλέισουμε το ενδεχόμενο του παθολογικού παράγοντα,πόσο τυχαία μπορεί να είναι η παλλινδρόμηση μια εγκυμοσύνης?Όταν είμαστε εκτεθημένες σε τόοσους τοξικούς παράγοντες κ ακόμα κ η διατροφή μας είναι αμφιβόλλου ποιοτητας μπορούμε άραγε να προβλέψουμε το απρόβλεπτο!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου....Ευχομαι γρηγορη αναρωση.

 

Δεν μπορεις σαφως να προβλεψεις το απροβλεπτο αλλα σιγουρα μπορεις να το τεκμηριωσεις οτι ηταν ''τυχαιο γεγονος'' για να μην ξαναβρεθεις σε τετοια κατασταση αλλα και σε χειροτερη οπως εγω που το εχασα στις 38 εβδομαδες λογο θρομβοφυλιας!!

 

Οποτε κανε τις εξετασεις σου και οτι χρειαζεται για να εχεις λιγο το κεφαλι σου ησυχο να μπορεσεις να απολαυσεις την επομενη εγκυμοσυνη.χχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι βρε κορίτσια; Πρόσφατα ήρθα στην ομάδα γιατί είχα μια παλλίνδρομη μόλις μπήκα στην 7η εβδομάδα. Έκανα απόξεση, πήρα τα αντιβιοτικά μου και θα πάω να με δει την Τρίτη. Από το μαιευτήριο κιόλας, μου είπε ότι θα αφήσω να μου έρθει περίοδος τώρα κανονικά και αμέσως μετά μπορώ να ξεκινήσω ξανά προσπάθειες.

Λόγω του νεαρού της ηλικίας είναι κατηγορηματικότατος στο οτι ΔΕΝ πρέπει να κάνω εξετάσεις και είναι τυχαίο γεγονός. Τον εμπιστεύομαι γιατί ήταν και ο γιατρός της μητέρας μου και έχει 30 χρόνια εμπειρία αλλά... Και εγώ όπως και η elsa29 το φοβάμαι το "τυχαίο". Του είπα ήδη από εκείνη τη μέρα: πώς μου διασφαλίζετε εσείς ότι δε θα ξανατύχει; Μου απάντησε ότι θα είναι σα να τραβήξω λαχείο δυο φορές σε 2 μήνες. Δεν είναι τελείως απίθανο μα είναι πολύ σπάνιο. Καταλαβαίνω ότι λόγω στατιστικών και εμπειρίας εμμένουν στον παράγοντα τύχη, και μόνο μετά τη δεύτερη ή τρίτη αποβολή- παλλινδρόμηση σε στέλνουν για εξετάσεις.

Όμως δεν θέλω να το ξαναπεράσω! Γι αυτόν ειναι άλλη μία απόξεση. Για μένα όμως θα είναι πραγματικά δραματικό, αφού έχω στηρίξει τις ελπίδες μου να ξεπεράσω αυτό που μου έτυχε τώρα, σε μια νέα, τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αν ξανατύχει δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ!

Μου έχει πάρει αναλυτικό ιστορικό, στο οποίο δεν έχει φανεί καμία τάση θρομβοφιλίας, ούτε κληρονομική. Επίσης μου είπε ότι αν το χάσεις πριν σχηματίσει πλακούντα τότε η θρομβοφιλία μάλλον δεν είναι η αιτία αλλά πιθανώς κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία.

Τι να πω; Παλιά γιατί νομίζω ότι δε συνέβαιναν αυτά; Εγώ το κατάλαβα αμέσως και από τη λαχτάρα μου πήγα να με δει. Δεν είδε παρά ένα σάκο στην 4η εβδομάδα. Με φορτώσανε και τύψεις ότι "δεν έκανε" που πήγα, και ότι το να σου σκαλίζουνε τη μήτρα με ενδοκολπικούς υπερήχους τόσο νωρίς δεν κάνει και καλό, και ότι οι παλιές φτάνανε στον τρίτο μήνα να πάνε στο γιατρό και γεννήσανε υγιέστατα μωρά...

Ήμουν αποφασισμένη ότι αν ξαναείχα με το καλό καθυστέρηση, θα περίμενα 2 μήνες χωρίς περίοδο, παίρνοντας μόνο filicine και μετά θα πήγαινα στο γιατρό. Τώρα όμως, διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας σκέφτομαι αν θα έπρεπε την Τρίτη να απαιτήσω να μου κάνει κολπική καλλιέργεια για κανένα μικρόβιο και εξετάσεις θρομβοφιλίας. Εσείς τι λέτε;

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και γω κάτι βρε κορίτσια; Πρόσφατα ήρθα στην ομάδα γιατί είχα μια παλλίνδρομη μόλις μπήκα στην 7η εβδομάδα. Έκανα απόξεση, πήρα τα αντιβιοτικά μου και θα πάω να με δει την Τρίτη. Από το μαιευτήριο κιόλας, μου είπε ότι θα αφήσω να μου έρθει περίοδος τώρα κανονικά και αμέσως μετά μπορώ να ξεκινήσω ξανά προσπάθειες.

Λόγω του νεαρού της ηλικίας είναι κατηγορηματικότατος στο οτι ΔΕΝ πρέπει να κάνω εξετάσεις και είναι τυχαίο γεγονός. Τον εμπιστεύομαι γιατί ήταν και ο γιατρός της μητέρας μου και έχει 30 χρόνια εμπειρία αλλά... Και εγώ όπως και η elsa29 το φοβάμαι το "τυχαίο". Του είπα ήδη από εκείνη τη μέρα: πώς μου διασφαλίζετε εσείς ότι δε θα ξανατύχει; Μου απάντησε ότι θα είναι σα να τραβήξω λαχείο δυο φορές σε 2 μήνες. Δεν είναι τελείως απίθανο μα είναι πολύ σπάνιο. Καταλαβαίνω ότι λόγω στατιστικών και εμπειρίας εμμένουν στον παράγοντα τύχη, και μόνο μετά τη δεύτερη ή τρίτη αποβολή- παλλινδρόμηση σε στέλνουν για εξετάσεις.

Όμως δεν θέλω να το ξαναπεράσω! Γι αυτόν ειναι άλλη μία απόξεση. Για μένα όμως θα είναι πραγματικά δραματικό, αφού έχω στηρίξει τις ελπίδες μου να ξεπεράσω αυτό που μου έτυχε τώρα, σε μια νέα, τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αν ξανατύχει δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ!

Μου έχει πάρει αναλυτικό ιστορικό, στο οποίο δεν έχει φανεί καμία τάση θρομβοφιλίας, ούτε κληρονομική. Επίσης μου είπε ότι αν το χάσεις πριν σχηματίσει πλακούντα τότε η θρομβοφιλία μάλλον δεν είναι η αιτία αλλά πιθανώς κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία.

Τι να πω; Παλιά γιατί νομίζω ότι δε συνέβαιναν αυτά; Εγώ το κατάλαβα αμέσως και από τη λαχτάρα μου πήγα να με δει. Δεν είδε παρά ένα σάκο στην 4η εβδομάδα. Με φορτώσανε και τύψεις ότι "δεν έκανε" που πήγα, και ότι το να σου σκαλίζουνε τη μήτρα με ενδοκολπικούς υπερήχους τόσο νωρίς δεν κάνει και καλό, και ότι οι παλιές φτάνανε στον τρίτο μήνα να πάνε στο γιατρό και γεννήσανε υγιέστατα μωρά...

Ήμουν αποφασισμένη ότι αν ξαναείχα με το καλό καθυστέρηση, θα περίμενα 2 μήνες χωρίς περίοδο, παίρνοντας μόνο filicine και μετά θα πήγαινα στο γιατρό. Τώρα όμως, διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας σκέφτομαι αν θα έπρεπε την Τρίτη να απαιτήσω να μου κάνει κολπική καλλιέργεια για κανένα μικρόβιο και εξετάσεις θρομβοφιλίας. Εσείς τι λέτε;

 

Vicky89 ΄να ξέρεις πως τις εξετάσεις θρομβοφιλίας δεν τις καλύπτουν τ ασφαλιστικά ταμεία κ είτε σου προτείνει ο γιατρός είτε όχι θα τις πληρώσεις απτην τσέπη σου.Όσον αφορά το κολπικό ούτως ή άλλως περιλαμβάνεται στον προγεννητικό έλεγχο άρα καλό είναι να το κάνουμε από τώρα έτσι ώστε άν υπάρχει κάτι να πάρουμε ελέυθερα αντιβίωση.Εμένα πάντως ο γιατρός μου μου είπε πως το ουρεόπλασμα δεν ενοχοποείται για αποβολές παρά μόνο για πρόωρο τοκετό.Anyway,μιας κ δυστυχώς μπορώ να καταλάβω την ανησυχία σου,προσπάθησε να αποβάλλεις το άγχος του "μην ξανασυμβεί".Κι εγώ μέχρι πριν μια βδομάδα τα χαλια μου είχα απλά επέβαλλα στον εαυτό μου να αισιοδοξίσει κ να κοιτάξει μπροστά γιατί μόνο με θετική ενέργεια έχουμε ελπίδες να ξανακαταφέρουμε μια νέα κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Με φορτώσανε και τύψεις ότι "δεν έκανε" που πήγα, και ότι το να σου σκαλίζουνε τη μήτρα με ενδοκολπικούς υπερήχους τόσο νωρίς δεν κάνει και καλό, και ότι οι παλιές φτάνανε στον τρίτο μήνα να πάνε στο γιατρό και γεννήσανε υγιέστατα μωρά...

Αυτό, σε παρακαλώ, κάνε σαν να μην το άκουσες ποτέ (:evil:).

Αν είναι δυνατόν, ο καθένας θα σκάσει αν δεν την πει τη μα....ία του.

Συγχώρεσέ μου τον εκνευρισμό, αλλά ειδικά οι γυναίκες που περνάμε από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, περιμένουμε στη γωνία πότε θα ανέβει η χοριακή όσο χρειάζεται για να φανεί κάτι στον υπέρηχο και τρέχουμε αμέσως. Είμαστε βλαμμένες δηλαδή? Υπήρχε περίπτωση να διακινδυνεύαμε την εγκυμοσύνη?

[Όσο για τη βασική σου ερώτηση, απλά προσωπική άποψη θα σου πω: αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα και εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, οι εξετάσεις, ακόμα κι αν αποδειχθούν περιττές (μακάρι κιόλας), δεν έβλαψαν κανέναν].

Σου εύχομαι απο καρδιάς ό,τι καλύτερο απο δω και μπρος!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου....Ευχομαι γρηγορη αναρωση.

 

Δεν μπορεις σαφως να προβλεψεις το απροβλεπτο αλλα σιγουρα μπορεις να το τεκμηριωσεις οτι ηταν ''τυχαιο γεγονος'' για να μην ξαναβρεθεις σε τετοια κατασταση αλλα και σε χειροτερη οπως εγω που το εχασα στις 38 εβδομαδες λογο θρομβοφυλιας!!

 

Οποτε κανε τις εξετασεις σου και οτι χρειαζεται για να εχεις λιγο το κεφαλι σου ησυχο να μπορεσεις να απολαυσεις την επομενη εγκυμοσυνη.χχχχχ

 

 

Σευχαριστώ πολύ.Τις εξετάσεις θα προσπαθήσω να τις κάνω στο Λαϊκό καθώς θεωρείται το καλύτερο αιματολογικό συν το οικονομικό βέβαια.Απ ότι είδα στο τικεράκι σου κι η δική σου απώλεια είναι πρόσφατη.Σου εύχομαι με τη σειρά μου, γρήγορη σωματική κ ψυχική ανάρρωση κ πολύ σύντομα μια νέα κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Για τι πραγμα δεν ευθυνεται το ουρεοπλασμα???μονο για προωρο τοκετο ε? και ποιος σου εξασφαλιζει οτι δεν θα χασεις το μωρο στον 5 μηνα απο ουρεοπλασμα ? Χριστε μου τι γιατροι ειναι αυτοι!!!

Συγνωμη για το υφος μου , αλλα εχω χασει ολοκληρο μωρο 3450γρ και δεν μπορω να ακουω γιατρους να λενε βλακειες!!!Ουρεοπλασμα μυκοπλασμα χλαμυδια πρεπει να θεραπευονται πριν την εγκυμοσυνη γιατι δεν μπορει κανεις να σου εξασφαλισει οτι ο προωρος τοκετος δεν θα ειναι ακομα και στον 5 μηνα που το εμβρυο δεν ειναι βειωσιμο!!!

Συμφωνω με την σκουντουφλα οι εξετασεις δεν εβλαψαν κανεναν και αν εχεις τα χρηματα ψαξου!!Πραγματικα υπαρχουν ΤΥΧΑΙΑ περιστατικα αλλα δεν ειναι παντα...

Εγω στο πρωτο που ηταν και τελειωμηνο πριν απο 10 μηνες ειχα θρομβοφυλια που δεν την ηξερα ενω στο δευτερο που εχασα στην 10 εβδομαδα εκανα καρυοτυπο και ειχε ενα προβλημα στην ωογεννεση που θεωρειται τυχαιο οποτε ηξερα τι να ψαξω!

Κοριτσια , μην αφηνεται τπτ στην τυχη ειναι μεγαλος ο πονος της απωλειας για να επαναλαμβανεται!!!Καλη αναρωση σε ολες μας και συντομα μωρακια γερα και καλοτυχα!!!!

 

Υ.Γ και μενα μου ειπε μετα την αποξεση οταν περασει ενας κυκλος ειμαι οκ να προσπαθησω ξανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας!

Αχ, κορίτσια, έχετε όλες πολύ δίκιο να ανησυχείτε και να στενοχωριέστε δυστυχώς, αλλά πραγματικά όντως κάποια περιστατικά είναι τυχαία και απρόβλεπτα. Καλό είναι όμως, ότι μπορούμε να το προβλέψουμε, να το κάνουμε...

 

vicky, δε θα ήταν άσχημη ιδέα να επισκεφθείς κι έναν άλλο γιατρό, ίσως νεώτερο...έστω και μία δεύτερη γνώμη...οι παλαιοί σαφώς κουβαλάνε εμπειρία, αλλά καμιά φορά είναι και λίγο κολλημένοι...κι επίσης με τους νεώτερους, ίσως μπορείς να επικοινωνήσει2 λίγο καλύτερα τους φόβους σου...επίσης, αν είναι να ηρεμήσεις, φυσικά και να τους επιβάλεις να σου γραψουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις...σχεδόν όλοι είναι της άποψης ότι στην πρώτη παλίνδρομη δεν το ψάχνουμε...ίσως για να μη μας βάλουν σε άδικες αγωνίες...αλλά φυσικά και η απώλεια, σε οποιαδήποτε εβδομάδα, είναι βασανιστική...καλύτερα βέβαια νωρίς, παρά αργότερα, όπως δυστυχώς το έπαθε η φίλη μας markela...ας ψαχνόμαστε λοιπόν κι ας είναι υπερβολή...μάλλον αυτή είναι και η δική μου άποψη...με ηρεμία βέβαια και όχι υστερίες κι άχγη...όσο για τον κολπικό υπέρηχο, προφανώς και δεν ευθύνεται για την αποβολή....και στο σημείο αυτό, θα πω ότι η δική μου πρόταση πλέον, μετά από πολλές τέτοιες άσχημες εμπειρίες, είναι να μην επικοινωνείτε την εγκυμοσύνη σε κανέναν πριν φτάσετε στη 12 εβδομάδα, όπου οι πιθανότητες αποβολής έχουν μειωθεί πάρα πολύ...είναι ψυχοφθόρο να έχεις και τον πόνο σου και τα σχόλια των άλλων...το φυσιολογικό, αλλά και αγχωτικό εδιαφέρον τους στην αρχή και αν στραβώσει κάτι, να έχεις και να "απολογείσαι"...vicky μου, νομίζω ότι όλα αυτά συνέβαιναν και παλαιότερα...αλλά ακριβώς επειδή οι γυναίκες τότε δενν ψάχνονταν τόσο πολύ και πήγαιναν στους γιατρούς τους σε αρκετά προχωρημένο στάδιο εγκυμοσύνης, πολλές φορές είχαν παλίνδρομες κυήσεις και δεν τις καταλάβαιναν καν...κάποια στιγμή, μετά από 2-3 εβδομάδες "καθυστέρησης", απλά τους ερχόταν η περίοδος...απλά...είχαν αποβάλει και δεν το ήξεραν...ίσως αυτό βέβαια τους προφύλασσε από τις επιπλέον δικές μας αγωνίες και γι'αυτό συνέχιζαν ακάθεκτες να μένουν έγκυες! Επίσης, ας μην ξεχνάμε, ότι ακόμη και τώρα υπάρχουν πολλά ταμπού στα θέματα αυτά, πόσο μάλλον παλαιότερα...υπήρχαν πολλές περιπτώσεις που τις έθαβαν, για να μην τους κακοχαρακτηρίσει ο κόσμος...

 

Εύχομαι, ειλικρινά, από καρδιάς, σε όλες σας, πολύ γρήγορα, να αποκτήσετε υγιή μωράκια!! Όπως λέει και η Elsa, θετική ενέργεια και όλα θα πάνε καλά!! Όλα τα προβλήματα λύνονται, αρκεί να έχουμε υπομονή και επιμονή και όπως πολλές φορές έχω ξαναγράψει, να έχουμε σύμβουλό μας ένα γιατρό, τον οποίο εμπιστευόμαστε, έστω υποσυνείδητα και με τον οποίο έχουμε καλή χημεία!! Να μοιραζόμαστε τις αγωνίες και να νιώθουμε ότι νοιάζεται για εμάς, όσο κι εμείς!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ!!!!!ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!!!ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ!!!!!ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΔΗΛΑΔΗ!!!!ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ...ΜΑΚΑΡΙ....

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ Μ ΕΝΑ ΠΟΝΟ!!!!!!!ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D

ΘΑ Σ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ!!!!!!

dimitra, φαντάζομαι ότι τώρα πλέον, η κατάστασή σου θα έχει καταλήξει κάπου...πάρε μία βαθιά ανάσα, χαλάρωσε και σιγά σιγά πάρτο πάλι από την αρχή...η πρώτη φορά είναι μεγάλη έκπληξη, το ξέρω...αλλά δυστυχώς αυτά συμβαίνουν...όπως έγραψα και παραπάνω, εάν θέλεις, με ηρεμία, αργότερα ψάξτο λίγο, συζήτησέ το με το γιατρό σου...το γεγονός ότι δεν υπήρχε έμβρυο στο σάκο βέβαια, δεν είναι καν παλινδρόμηση...ήταν κάτι σαν ψεύτικη κύηση...και ίσως αυτό να είναι πραγματικά τελείως τυχαίο και όχι κάποιο πρόβλημα...

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!...πίστεψέ με, γρήγορα θα βρεις τη δύναμη να ξαναδοκιμάσεις....όλα ξεχνιούνται...γρήγορα, ειδικά σε τόσο αρχικό στάδιο και μην το αφήσεις να σε καταβάλει...άφησέ το πίσω σου και αν η θέληση είναι μεγάλη, όλα θα πάνε πολύ καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από 2παλίδρομες και ευτυχώς μια τελειόμηνη κύηση με ένα υγιέστατο μωράκι αυτό που έχω να πω(σύμφωνα με το δικό μου βίωμα πάντα γιατί δεν είμαστε όλες ίδιες) είναι ότι όσο και να προσπαθείς να ξεπεράσεις την απώλεια μόνο ένα υγιέστατο μωράκι θα σε κάνει να ηρεμήσεις, να νιώσεις και πάλι ευτυχία. Αυτό που με βοηθούσε ήταν η δουλειά και η παρέα με φίλες που δεν έχουν παιδιά και γενικά δεν κάνανε κουβέντα γι'αυτό το θέμα. Όλα αυτά τα "θα περάσει, μην στενοχωριέσαι, ή οι "συμβουλές" από όποιον να'ναι" με εκνεύριζαν πάρα πολύ. Τον μόνο άνθρωπο που πίστευα όταν μου έλεγε ότι με καταλαβαίνει ήταν η μαμά μου η οποία είχε βιώσει και αυτή 2 απώλειες. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να νιώθουμε τύψεις, ακόμα και αν κάναμε κάτι που προκάλεσε την απώλεια σίγουρα δεν το ξέραμε και σίγουρα δεν ήταν επιλογή μας.

Όσο για τις εξετάσεις τώρα που ξέρω το πρόβλημά μου και που αν είχα κάνει εξέταση θρομβοφιλίας την 1η φορά δεν θα είχα και 2η απώλεια θα σου έλεγα μακάρι να είχα τα χρήματα να ανοίξω ένα εργαστήριο να κάνουν όλες οι γυναίκες δωρεάν αυτή την εξέταση πριν μείνουν έγκυες. Το Λαϊκό είναι το καταλληλότερο νοσοκομείο.

Και τέλος ο γιατρός που με ανέλαβε στην 3η κύηση και βρήκε το πρόβλημα και είναι καθηγητής με εξειδίκευση στις αποβολές και στην υπογονιμότητα είπε ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο και τυχαίο λέμε αυτό που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι όποια έχει μία απώλεια έχει πρόβλημα αλλά ότι πάντα κάποιος λόγος υπάρχει γι'αυτή την απώλεια που μπορεί όμως να αφορούσε μόνο τη συγκεκριμένη κύηση.

Μέσα από την καρδιά μου σας εύχομαι να πονάτε όσο γίνεται λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από 2παλίδρομες και ευτυχώς μια τελειόμηνη κύηση με ένα υγιέστατο μωράκι αυτό που έχω να πω(σύμφωνα με το δικό μου βίωμα πάντα γιατί δεν είμαστε όλες ίδιες) είναι ότι όσο και να προσπαθείς να ξεπεράσεις την απώλεια μόνο ένα υγιέστατο μωράκι θα σε κάνει να ηρεμήσεις, να νιώσεις και πάλι ευτυχία. Αυτό που με βοηθούσε ήταν η δουλειά και η παρέα με φίλες που δεν έχουν παιδιά και γενικά δεν κάνανε κουβέντα γι'αυτό το θέμα. Όλα αυτά τα "θα περάσει, μην στενοχωριέσαι, ή οι "συμβουλές" από όποιον να'ναι" με εκνεύριζαν πάρα πολύ. Τον μόνο άνθρωπο που πίστευα όταν μου έλεγε ότι με καταλαβαίνει ήταν η μαμά μου η οποία είχε βιώσει και αυτή 2 απώλειες. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να νιώθουμε τύψεις, ακόμα και αν κάναμε κάτι που προκάλεσε την απώλεια σίγουρα δεν το ξέραμε και σίγουρα δεν ήταν επιλογή μας.

Όσο για τις εξετάσεις τώρα που ξέρω το πρόβλημά μου και που αν είχα κάνει εξέταση θρομβοφιλίας την 1η φορά δεν θα είχα και 2η απώλεια θα σου έλεγα μακάρι να είχα τα χρήματα να ανοίξω ένα εργαστήριο να κάνουν όλες οι γυναίκες δωρεάν αυτή την εξέταση πριν μείνουν έγκυες. Το Λαϊκό είναι το καταλληλότερο νοσοκομείο.

Και τέλος ο γιατρός που με ανέλαβε στην 3η κύηση και βρήκε το πρόβλημα και είναι καθηγητής με εξειδίκευση στις αποβολές και στην υπογονιμότητα είπε ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο και τυχαίο λέμε αυτό που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι όποια έχει μία απώλεια έχει πρόβλημα αλλά ότι πάντα κάποιος λόγος υπάρχει γι'αυτή την απώλεια που μπορεί όμως να αφορούσε μόνο τη συγκεκριμένη κύηση.

Μέσα από την καρδιά μου σας εύχομαι να πονάτε όσο γίνεται λιγότερο.

Πολύ όμορφο, πραγματικό και αισιόδοξο το μήνυμά σου!

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και τώρα που έμαθες και το δρόμο, μακάρι να κάνεις κι άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, πραγματικό και αισιόδοξο το μήνυμά σου!

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και τώρα που έμαθες και το δρόμο, μακάρι να κάνεις κι άλλο!!

Παρόλο που έμαθα το πρόβλημα και βρήκα τη λύση και λατρεύω τα παιδάκια (παλιά έλεγα θα κάνω 3-4) φοβάμαι πάρα πολύ το ψυχολογικό κομμάτι της κύησης και κυρίως τη λοχεία. Αυτό το δουλέυω ακόμα. Μαζί με όλα τα δικά μου είχα και σοβαρά προβλήματα με πεθερικά (μέναμε πάνω-κάτω) και συνεχείς καυγάδες (μόνοι τους φώναζαν, εγώ είχα τον πόνο μου και δεν απαντούσα) και είχα γίνει αγνώριστο άτομο, φοβισμένο, άβουλο, χάλια. Τώρα που πήρα τα πάνω μου το ξανασκέπτομαι αλλά ακόμα φοβάμαι.

Μια συμβουλή που έχω σε όσες ζήσατε απώλειες, η ψυχολόγος που πήγα στη λοχεία μου είπε ότι στο εξωτερικό όσες έχουν τέτοιες απώλειες παρακολουθούνται υποχρεωτικά από ψυχολόγο για υποστήριξη, γιατί ξέρουν τι να μας πουν, πως να μας βοηθήσουν. Δεν εννοώ να τρέξετε όλες σε ψυχολόγο επειδή χρειάστηκα εγώ, αλλά αν δεν είστε καλά μην το αφήνετε, το μωρό που έρχετε μας δίνει ευτυχία αλλά δεν μας κάνει μαγικά να ξεχάσουμε τα πάντα. Και το πιο σημαντικό μας έχει ανάγκη και πρέπει να είμαστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι βρε κορίτσια; Πρόσφατα ήρθα στην ομάδα γιατί είχα μια παλλίνδρομη μόλις μπήκα στην 7η εβδομάδα. Έκανα απόξεση, πήρα τα αντιβιοτικά μου και θα πάω να με δει την Τρίτη. Από το μαιευτήριο κιόλας, μου είπε ότι θα αφήσω να μου έρθει περίοδος τώρα κανονικά και αμέσως μετά μπορώ να ξεκινήσω ξανά προσπάθειες.

Λόγω του νεαρού της ηλικίας είναι κατηγορηματικότατος στο οτι ΔΕΝ πρέπει να κάνω εξετάσεις και είναι τυχαίο γεγονός. Τον εμπιστεύομαι γιατί ήταν και ο γιατρός της μητέρας μου και έχει 30 χρόνια εμπειρία αλλά... Και εγώ όπως και η elsa29 το φοβάμαι το "τυχαίο". Του είπα ήδη από εκείνη τη μέρα: πώς μου διασφαλίζετε εσείς ότι δε θα ξανατύχει; Μου απάντησε ότι θα είναι σα να τραβήξω λαχείο δυο φορές σε 2 μήνες. Δεν είναι τελείως απίθανο μα είναι πολύ σπάνιο. Καταλαβαίνω ότι λόγω στατιστικών και εμπειρίας εμμένουν στον παράγοντα τύχη, και μόνο μετά τη δεύτερη ή τρίτη αποβολή- παλλινδρόμηση σε στέλνουν για εξετάσεις.

Όμως δεν θέλω να το ξαναπεράσω! Γι αυτόν ειναι άλλη μία απόξεση. Για μένα όμως θα είναι πραγματικά δραματικό, αφού έχω στηρίξει τις ελπίδες μου να ξεπεράσω αυτό που μου έτυχε τώρα, σε μια νέα, τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αν ξανατύχει δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ!

Μου έχει πάρει αναλυτικό ιστορικό, στο οποίο δεν έχει φανεί καμία τάση θρομβοφιλίας, ούτε κληρονομική. Επίσης μου είπε ότι αν το χάσεις πριν σχηματίσει πλακούντα τότε η θρομβοφιλία μάλλον δεν είναι η αιτία αλλά πιθανώς κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία.

Τι να πω; Παλιά γιατί νομίζω ότι δε συνέβαιναν αυτά; Εγώ το κατάλαβα αμέσως και από τη λαχτάρα μου πήγα να με δει. Δεν είδε παρά ένα σάκο στην 4η εβδομάδα. Με φορτώσανε και τύψεις ότι "δεν έκανε" που πήγα, και ότι το να σου σκαλίζουνε τη μήτρα με ενδοκολπικούς υπερήχους τόσο νωρίς δεν κάνει και καλό, και ότι οι παλιές φτάνανε στον τρίτο μήνα να πάνε στο γιατρό και γεννήσανε υγιέστατα μωρά...

Ήμουν αποφασισμένη ότι αν ξαναείχα με το καλό καθυστέρηση, θα περίμενα 2 μήνες χωρίς περίοδο, παίρνοντας μόνο filicine και μετά θα πήγαινα στο γιατρό. Τώρα όμως, διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας σκέφτομαι αν θα έπρεπε την Τρίτη να απαιτήσω να μου κάνει κολπική καλλιέργεια για κανένα μικρόβιο και εξετάσεις θρομβοφιλίας. Εσείς τι λέτε;

 

 

εμένα πάλι που το χασα την 21 εβδομάδα, με τελείες εξετάσεις και κανενα πρόβλημα ο γιατρός μου είπε κατηγορηματικα τη φράση : " Θα περάσεις κόσκινο..." κι αν ξαναμείνεις έγκυος θα κάνουμε τα πάντα τροφοβλάστηση,αμνιοπαρακέντηση, και ότι χάπια ενέσεις κλπ χρειαστεί. Ήδη μιλήσαμε γαι τον έλεγχο θρομβοφιλίας και κάποιες άλλες αιματολογικές που θα γίνουν για αρχή, απ ότι κατάλαβα θα χει και συνέχεια ..... μου είπε ότι δεν αφήνω πλέον τίποτα απο αυτά που μπορώ να προλάβω στην τύχη. Κια όταν έκανα και γω την ερώτηση αν μου εγγυάται όατι δεν θα το ξαναπάθω μου απάντησε αν δε βρούμε τπτ στις εξετάσεις σου και είναι όλα οκ πως να σου εγγυηθώ? έχει δίκιο....αιζει το τυχαίο αλλά όχι σε όλα και είναι καλύτερα να ξέρεις και αν κάνεις τα πάντα που μπορείς να προβλέψεις παρά τίποτα!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη moody και εύχομαι σύντομα μία επόμενη τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι! Όλα θα πάνε καλά!!

 

iouliam...εφόσον έχεις περάσει τόσα, έχεις πολύ δίκιο, ότι πρέπει πρώτα να νιώσεις δυνατή εσύ η ίδια, πριν προχωρήσεις σε επόμενη δημιουργία! Ένα παιδάκι είναι ευλογία κι εσύ είχες την τύχη να το αποκτήσεις! Αυτό έχει σημασία!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβαζω καιρο το forum αλλα μολις σημερα πηρα την αποφαση να κανω εγγραφη δυστυχως και εμενα η ιστορια μου δεν ειχε καλη καταληξη τερ 10/03, 15/04 πρωτο υπερηχο ο γιατρος βλεπει σακο με εβρυο,29/04 φανερα μεγαλυτερος σακος εμβρυο 7,2 χιλιοστα δεν μπορει να βρει καρδιακη λειτουργια προσπαθησε να μην με φοβησει μου λεει φυγε για πασχα και ελα στις 8/05 να το ξαναδουμε....αποτελεσμα παλινδρομη κυηση σακος 8εβδ 4 ημερ εμβρυο 6 εβδ να τονισω πως δεν ειχα κανενα συμπτωμα που να προμηνυει αυτη την εκβαση... εισαγωγη εχθες στο νοσοκομειο και αποξεση σωματικα ειμαι καλα δεν εχω καθολου αιμοραγια μονο εχθες καποιους πονους ..ψυχολογικα ασχημα εχω ενα γιο 3μιση ετων αλλα και 2 αποβολες πριν.... πως το αντιμετωπισατε οσες εχετε περασει κατι αντιστοιχο μετα τις αποβολες πιστευα πως δεν υπαρχει κατι χειροτερο ωσπου ηρθε η παλινδρομη και η αποξεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Vicky89 θα σου μιλησω βαση της δικης μου εμπειριας...2006 ειχα αποβολη στην 6εβδ.2007 στην 4εβδ.εκανα οτι εξεταση υπαρχει και δεν εδειξε τιποτα ..το 2009 γεννηθηκε ο γιος μου εχθες αποξεση λογω παλινδρομης,ξανα απο την αρχη ο γιατρος μου οπως και εγω ειναι της αποψης πως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και πριν προχωρησω ξανα θα πρεπει να εχουμε αποκλεισει τα παντα,αν θες την γνωμη μου ψαξτο μην το αφηνεις στην τυχη του ,τουλαχιστον εσυ θα εχεις κανει οτι περνα απο το χερι σου για να εχεις μια επομενη τελειομηνη κυηση και ενα γερο μωρακι στν αγκαλια σου
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι βρε κορίτσια; Πρόσφατα ήρθα στην ομάδα γιατί είχα μια παλλίνδρομη μόλις μπήκα στην 7η εβδομάδα. Έκανα απόξεση, πήρα τα αντιβιοτικά μου και θα πάω να με δει την Τρίτη. Από το μαιευτήριο κιόλας, μου είπε ότι θα αφήσω να μου έρθει περίοδος τώρα κανονικά και αμέσως μετά μπορώ να ξεκινήσω ξανά προσπάθειες.

Λόγω του νεαρού της ηλικίας είναι κατηγορηματικότατος στο οτι ΔΕΝ πρέπει να κάνω εξετάσεις και είναι τυχαίο γεγονός. Τον εμπιστεύομαι γιατί ήταν και ο γιατρός της μητέρας μου και έχει 30 χρόνια εμπειρία αλλά... Και εγώ όπως και η elsa29 το φοβάμαι το "τυχαίο". Του είπα ήδη από εκείνη τη μέρα: πώς μου διασφαλίζετε εσείς ότι δε θα ξανατύχει; Μου απάντησε ότι θα είναι σα να τραβήξω λαχείο δυο φορές σε 2 μήνες. Δεν είναι τελείως απίθανο μα είναι πολύ σπάνιο. Καταλαβαίνω ότι λόγω στατιστικών και εμπειρίας εμμένουν στον παράγοντα τύχη, και μόνο μετά τη δεύτερη ή τρίτη αποβολή- παλλινδρόμηση σε στέλνουν για εξετάσεις.

Όμως δεν θέλω να το ξαναπεράσω! Γι αυτόν ειναι άλλη μία απόξεση. Για μένα όμως θα είναι πραγματικά δραματικό, αφού έχω στηρίξει τις ελπίδες μου να ξεπεράσω αυτό που μου έτυχε τώρα, σε μια νέα, τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αν ξανατύχει δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ!

Μου έχει πάρει αναλυτικό ιστορικό, στο οποίο δεν έχει φανεί καμία τάση θρομβοφιλίας, ούτε κληρονομική. Επίσης μου είπε ότι αν το χάσεις πριν σχηματίσει πλακούντα τότε η θρομβοφιλία μάλλον δεν είναι η αιτία αλλά πιθανώς κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία.

Τι να πω; Παλιά γιατί νομίζω ότι δε συνέβαιναν αυτά; Εγώ το κατάλαβα αμέσως και από τη λαχτάρα μου πήγα να με δει. Δεν είδε παρά ένα σάκο στην 4η εβδομάδα. Με φορτώσανε και τύψεις ότι "δεν έκανε" που πήγα, και ότι το να σου σκαλίζουνε τη μήτρα με ενδοκολπικούς υπερήχους τόσο νωρίς δεν κάνει και καλό, και ότι οι παλιές φτάνανε στον τρίτο μήνα να πάνε στο γιατρό και γεννήσανε υγιέστατα μωρά...

Ήμουν αποφασισμένη ότι αν ξαναείχα με το καλό καθυστέρηση, θα περίμενα 2 μήνες χωρίς περίοδο, παίρνοντας μόνο filicine και μετά θα πήγαινα στο γιατρό. Τώρα όμως, διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας σκέφτομαι αν θα έπρεπε την Τρίτη να απαιτήσω να μου κάνει κολπική καλλιέργεια για κανένα μικρόβιο και εξετάσεις θρομβοφιλίας. Εσείς τι λέτε;

2006 ειχα αποβολη στην 6εβδ.2007 στην 4εβδ.εκανα οτι εξεταση υπαρχει και δεν εδειξε τιποτα ..το 2009 γεννηθηκε ο γιος μου εχθες αποξεση λογω παλινδρομης,ξανα απο την αρχη ο γιατρος μου οπως και εγω ειναι της αποψης πως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και πριν προχωρησω ξανα θα πρεπει να εχουμε αποκλεισει τα παντα,αν θες την γνωμη μου ψαξτο μην το αφηνεις στην τυχη του ,τουλαχιστον εσυ θα εχεις κανει οτι περνα απο το χερι σου για να εχεις μια επομενη τελειομηνη κυηση και ενα γερο μωρακι στν αγκαλια σου
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...