Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

πρώτη φορά γράφω σ' αυτό το φόρουμ.

Θα σας πω την ιστορία μου: μετά από 4 χρόνια προσπαθειών, έμεινα έγκυος με εξωσωματική το Μάιο, όλα πήγαιναν καλά, έφτασα στη δωδέκατη εβδομάδα και πήγα χθες το πρωι στο προγραμματισμένο ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια.

Πριν κάνουμε την αυχενική διαφάνεια θέλησε η γιατρός μου να ακούσουμε πρώτα την καρδούλα του και δυστυχώς διαπιστώσαμε ότι είχε πεθάνει.

Μου είπε ότι είχε παλλινδρομήσει, περίπου δύο με τρεις μέρες νωρίτερα, κόντεψα να τρελλαθώ, μετά από τόσα χρόνια έφτασα στη βρύση και νερό δεν ήπιαμε.

Χθες το απόγευμα έκανα την απόξεση και δεν είμαι καθόλου καλά ψυχολογικά.

Η γιατρός μου μας είπε να ξαναπροσπαθήσω μετά από τρεις μήνες, εγώ πάντως πλέον φοβάμαι να προχωρήσω γιατί κανείς δε μου εγγυάται ότι δε θα έχω πάλι τα ίδια αποτελέσματα.

Τέλος πάντων μη σας ζαλίζω άλλο, θα τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρώτη φορά γράφω σ' αυτό το φόρουμ.

Θα σας πω την ιστορία μου: μετά από 4 χρόνια προσπαθειών, έμεινα έγκυος με εξωσωματική το Μάιο, όλα πήγαιναν καλά, έφτασα στη δωδέκατη εβδομάδα και πήγα χθες το πρωι στο προγραμματισμένο ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια.

Πριν κάνουμε την αυχενική διαφάνεια θέλησε η γιατρός μου να ακούσουμε πρώτα την καρδούλα του και δυστυχώς διαπιστώσαμε ότι είχε πεθάνει.

Μου είπε ότι είχε παλλινδρομήσει, περίπου δύο με τρεις μέρες νωρίτερα, κόντεψα να τρελλαθώ, μετά από τόσα χρόνια έφτασα στη βρύση και νερό δεν ήπιαμε.

Χθες το απόγευμα έκανα την απόξεση και δεν είμαι καθόλου καλά ψυχολογικά.

Η γιατρός μου μας είπε να ξαναπροσπαθήσω μετά από τρεις μήνες, εγώ πάντως πλέον φοβάμαι να προχωρήσω γιατί κανείς δε μου εγγυάται ότι δε θα έχω πάλι τα ίδια αποτελέσματα.

Τέλος πάντων μη σας ζαλίζω άλλο, θα τα ξαναπούμε.

 

Δυστυχως κανενας δεν μας εγγυαται για την εξελιξη των πραγματων.Κι εγω στην 1η αποβολη πελαγωσα,στεναχωρεθηκα αλλα το ξεπερασα...εμεινα ξανα εγκυος,ειπα απο μεσα μου πως αυτη τη φορα ολα θα ειναι διαφορετικα,αποκλειεται να ξανασυμβει...ωσπου πηγα για τον καθορισμενο υπερυχο κι εκει διαπιστωσαμε πως ειχε σταματησει η καρδουλα του πριν 4 ημερες...οποτε ειχα και 2η αποβολη..ΠΑΡ ΟΛ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ...Ηταν να γινει και δευτερη φορα,ελπιζω και δεν θα παψω να ελπιζω πως καποια στιγμη θα αγκαλιασω το μωρακι μου..Σου ευχομαι να το ξεπερασεις γιατι μονο ετσι θα μπορεσεις να συνεχισεις

Καλη δυναμη σου ευχομαι.

Να σκεφτεσαι πως ολα γινονται για καποιο λογο!!!

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

μου έτυχαν 2 παλίνδρομες χωρίς να ξέρω το γιατί :/ Καταλαβαίνω τον πόνο που περνάς αλλά μόνο να προχωρήσεις μπορείς.

 

Μετά τη δεύτερη παλίνδρομη εκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και δεν έδειξαν τίποτα αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι 100% εγγυημένα.

στην τρίτη εγκυμοσύνη προλήπτικά ξεκίνησα αμεσως κάτι ενέσεις ινοχεπ και ένα χάπι ουτροτζεστάν . Τις ενέσεις τις έκανα μέχρι την 24 εβδομάδα περίπου, καθημερινά. Το χάπι το πήρα για 2-3 μήνες και κυριολεκτικά σερνόμουν.Επαιρνα και σαλοσπίρ για κάποιο διαστημα

Κάτι για τη θρομβοφιλία ήταν η αγωγή αλλα επαναλαμβάνω πως την πήρα προληπτικά.

Όλα πήγαν κατ' ευχήν

Ασε να κάνει η στενοχώρια σου τον κύκλο της σου ευχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και να σου πάνε όλα καλά.Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά γράφω σ' αυτό το φόρουμ.

Θα σας πω την ιστορία μου: μετά από 4 χρόνια προσπαθειών, έμεινα έγκυος με εξωσωματική το Μάιο, όλα πήγαιναν καλά, έφτασα στη δωδέκατη εβδομάδα και πήγα χθες το πρωι στο προγραμματισμένο ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια.

Πριν κάνουμε την αυχενική διαφάνεια θέλησε η γιατρός μου να ακούσουμε πρώτα την καρδούλα του και δυστυχώς διαπιστώσαμε ότι είχε πεθάνει.

Μου είπε ότι είχε παλλινδρομήσει, περίπου δύο με τρεις μέρες νωρίτερα, κόντεψα να τρελλαθώ, μετά από τόσα χρόνια έφτασα στη βρύση και νερό δεν ήπιαμε.

Χθες το απόγευμα έκανα την απόξεση και δεν είμαι καθόλου καλά ψυχολογικά.

Η γιατρός μου μας είπε να ξαναπροσπαθήσω μετά από τρεις μήνες, εγώ πάντως πλέον φοβάμαι να προχωρήσω γιατί κανείς δε μου εγγυάται ότι δε θα έχω πάλι τα ίδια αποτελέσματα.

Τέλος πάντων μη σας ζαλίζω άλλο, θα τα ξαναπούμε.

 

Συμφωνω με τα κοριτσια.Σε καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολο και στο λεω εγω που πραγματικα εφτασα στην πηγη και δεν ηπια νερο!!(εφτασα 38 εβδομαδες και 2 μερες , 3 ωρες πριν γεννησω σταματησε η καρδια του και ηταν το πρωτο μου απο ολες τις αποψεις...)Ομως εδω ειμαι να ελπιζω για μια τελειομηνη εγκυμοσυνη γιατι αν το βαλω κατω μονο κακο στον εαυτο μου και στους γυρω μου θα κανω.Μην το βαζεις κατω λοιπον παρε το χρονο σου να αναρωσεις και κοιτα ψηλα και μπροστα...Να εισαι σιγουρη οτι το αγγελουδι σου ειναι εκει ψηλα και θα φροντισει να σου δωσει ενα μωρακι...Dont give up!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακια μου δεν ξερω αν με θυμαστε ειχα πολυ καιρο να γραψω αλλα μπαινω μονο οταν χρειαζομαι την στηρηξη σας...... απο την παλλινδρομη που ειχα εχουν περασει τοσοι μηνες και ακομη να μπει το σπορακι στην κοιλιτσα μου ατελειωτος μου φαινετε ατελειωτος ο χρονος καθε μηνα το ιδιο πραγμα αγωνια αν θα αδιαθετησω....εσεις μετα απο ποσο καιρο μεινατε εγκυος μετα απο παλλινδρομη????????????

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσακια μου δεν ξερω αν με θυμαστε ειχα πολυ καιρο να γραψω αλλα μπαινω μονο οταν χρειαζομαι την στηρηξη σας...... απο την παλλινδρομη που ειχα εχουν περασει τοσοι μηνες και ακομη να μπει το σπορακι στην κοιλιτσα μου ατελειωτος μου φαινετε ατελειωτος ο χρονος καθε μηνα το ιδιο πραγμα αγωνια αν θα αδιαθετησω....εσεις μετα απο ποσο καιρο μεινατε εγκυος μετα απο παλλινδρομη????????????

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να χαλαρώσεις και να μην το σκέφτεσαι !! Όταν είναι να συμβεί, θα συμβεί! Αλλά με το να αγχώνεσαι, "καθυστερείς" τη στιγμή που θα συμβεί!;)

Καταλαβαίνω την αγωνία σου! Κι εμένα η πρώτη μου κύηση ήταν παλλίνδρομη! Πονάει και σε αγχώνει για το μετά! :(

Δεν έχει κανένα νόημα να γνωρίζεις μετά από πόσο καιρό έμειναν έγκυος άλλες γυναίκες, που είχαν βρεθεί στη θέση σου! Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!

Χαλάρωσε λοιπόν κι απόλαυσε τις "προσωπικές" στιγμές με το σύντροφό σου κι όλα θα κυλήσουν όμορφα!

Επίσης, θα σου έκανε καλό νομίζω μια συζήτηση με το γυναικολόγο σου !

Αν είναι από τους "καλούς" θα σου λύσει όλες τις απορίες σου και θα σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις ψύχραιμα την κατάσταση.

Φιλιά κι ελπίζω να έχουμε σύντομα νέα σου...;);););)

Link to comment
Share on other sites

μου έτυχαν 2 παλίνδρομες χωρίς να ξέρω το γιατί :/ Καταλαβαίνω τον πόνο που περνάς αλλά μόνο να προχωρήσεις μπορείς.

 

Μετά τη δεύτερη παλίνδρομη εκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και δεν έδειξαν τίποτα αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι 100% εγγυημένα.

στην τρίτη εγκυμοσύνη προλήπτικά ξεκίνησα αμεσως κάτι ενέσεις ινοχεπ και ένα χάπι ουτροτζεστάν . Τις ενέσεις τις έκανα μέχρι την 24 εβδομάδα περίπου, καθημερινά. Το χάπι το πήρα για 2-3 μήνες και κυριολεκτικά σερνόμουν.Επαιρνα και σαλοσπίρ για κάποιο διαστημα

Κάτι για τη θρομβοφιλία ήταν η αγωγή αλλα επαναλαμβάνω πως την πήρα προληπτικά.

Όλα πήγαν κατ' ευχήν

Ασε να κάνει η στενοχώρια σου τον κύκλο της σου ευχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και να σου πάνε όλα καλά.Καλή δύναμη

τα ίδια κι εγώ .Μετά από παλίνδρομη, όταν έμεινα έγκυος, επειδή οι εξετάσεις έδειξαν ότι υπάρχει πιθανότητα θρομβοφιλίας (σύνηθες από ό,τι μου είπαν ,στους περισσότερους ανθρώπους υπάρχει αυτή η ένδειξη) έκανα ενέσεις από την 1η ημέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος μέχρι και μια εβδομάδα μετά τη γέννα!! Παράλληλα έπαιρνα και utrogestan για 4-5 μήνες.

ο γιατρός μου το χαρακτήρισε υπερθεραπεία (όσον αφορά τις ενέσεις), αλλά ήθελε να αποκλείσει κάθε "κακό" πιθανό ενδεχόμενο... Να 'ναι καλά !!!!Πραγματικά ένιωθα ότι προστάτευα με κάθε τρόπο το σποράκι μου!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εμαθα πριν απο 3 μερες οτι προκειται για παλινδρομο κυηση η χωριακη μου ανεβηκε αλλα μηδανιμα ,καρδιακος παλμος ανυπαρκτος και τα χιλιοστα αναπτυξης του σακου λιγα .Τωρα απλα προσπαθω να το κατανοησω και σκεφτομαι οτι εχει συμβει σε εκκατομυρια γυναικες εκτος απο μενα αλλα ειναι αρχη και ο πονος παραμενει ...ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και δεν θα το βαλω κατω απλα με φοβιζει πλεον απιστευτα το μετα !!!

Link to comment
Share on other sites

re koritsia ligi voitheia...teleftea periodos 27/6/2012 1h xoriakh 113 23/7/2012 2h xoriaki 25/7/2012 321 3h xoriaki 27/7/2012 805 10/8/2012 xoriaki 12181 fenete sakos 3.71cm alla den fenete na exei emvriaka stoixeia o giatros leei gia palindromi kai na kanoume apoksesi....exoume pethanei apo ti stenaxoria mas kai den kseroume ti na kanoume mipos kai den einai palindromi kai kanoume lathos apoksesi...an mporei kapios pou gnorizei na voithisei...please....:)

Link to comment
Share on other sites

re koritsia ligi voitheia...teleftea periodos 27/6/2012 1h xoriakh 113 23/7/2012 2h xoriaki 25/7/2012 321 3h xoriaki 25/7/2012 805 10/8/2012 xoriaki 12181 fenete sakos 3.71cm alla den fenete na exei emvriaka stoixeia o giatros leei gia palindromi kai na kanoume apoksesi....exoume pethanei apo ti stenaxoria mas kai den kseroume ti na kanoume mipos kai den einai palindromi kai kai kanoume lathos apoksesi...an mporei kapios pou gnorizei na voithisei...please....:)

 

Καρδουλα μου εχει περασει τοσος καιρος απ την τελευταια σου περιοδο..Στην 5-6 εβδομαδα φαινονται εμβρυακα στοιχια...Εχε εμπιστοσυνη στον γιατρο σου δεν εχει λογο να σε στειλει για αποξεση αδικα..αν θελεις παρε και δευτερη γνωμη..

Κοντευεις να κλεισεις δευτερο μηνα αν δεν κανω λαθος ..αν κανω πεσ μου.. στην 6-7 εβδομαδα ακουμε την καρδουλα του εμβρυου!!!

Ελπιζω να πανε ολα κατ ευχην

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια.ειμαι 41 χρονων με fsh 22( καταλαβενετε τι σημαινει αυτο...) και ενω μου λεγανε ολοι οι γιατροι οτι ειναι δυσκολο να μεινω εγκυος, παρα μονο με εξωσωματικη,και αν.....εμεινα εγκυος!! η χαρα μας απεριγραπτη!! ηταν δωρο θεου ελεγε ο γιατρος,ενα θαυμα!!! ομως δυστυχως επαθα αποκοληση την εκτη εβδομαδα,πηγαμε για υπερυχο μηπως ειχε πεθανει το εμβρυο,αλλα ολα καλα!! ακουσαμε και την καρδουλα του!! αυτην την εβδομαδα ομως τα πραγματα δεν πηγαν καλα....το αιμα δεν σταματουσε...σημερα λοιπον εκανα αποξυση!! παλινδρομη κυηση....καταλαβαινετε κοριτσια μετα απο αυτο πως νιωθουμε.....δεν θα το βαλω κατω ομως....γιατι αν το παιδακι μου ηταν αρρωστο; τι θα καναμε μετα; αυτο σκεφτομαι και παιρνω κουραγιο.....θα μαθουμε σε ενα μηνα σε τι οφειλετε ολο αυτο...θα το εξετασει γεννετιστης. αυτα λοιπον......... ο θεος να βαλει το χερακι του...αλλα αυτη τη φορα να μεινει εκει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο Βούλα και σε όλες μας φυσικά!

 

Μία ερώτηση από εμένα.

 

Είμαι 28 ετών και είχα μία παλίνδρομη τον Ιούνιο. Η γιατρός μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία και θυροειδή (t4, tsh, ft4, ft3 anti-tg). Είναι αρκετές για μία πρώτη παλίνδρομη στην ηλικία μου? Ποιά είναι η γνώμη σας? Ο γιατρός σας ζήτησε κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο Βούλα και σε όλες μας φυσικά!

 

Μία ερώτηση από εμένα.

 

Είμαι 28 ετών και είχα μία παλίνδρομη τον Ιούνιο. Η γιατρός μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία και θυροειδή (t4, tsh, ft4, ft3 anti-tg). Είναι αρκετές για μία πρώτη παλίνδρομη στην ηλικία μου? Ποιά είναι η γνώμη σας? Ο γιατρός σας ζήτησε κάτι παραπάνω?

 

Καλημερα..Η γιατρος σου ειναι απο τους λιγους..αυτο εχω να σου πω.οι περισσοτεροι σου λενε "τυχαιο γεγονος" και τ αφηνουν ολα στην τυχη..

Να πας κοπελα μου.Ειναι πολυ σημαντικες εξετασεις και πρεπει καθε γυναικα να τις κανει πριν μεινει και οχι μετα απο αποβολες..Εγω τις εκανα μετα απο 2 αποβολες κι αυτο επειδη αλλαξα γιατρο.Ο πρωτος που ειχα ηταν την αποψης "τυχαιο γεγονος"...

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.,,

Οι εξετασεις κοστιζουν αλλα το ρισκαρεις;

 

Φιλακια

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι στις ε3ετασεις , υπερ ειμαι , ομως βρε κοριτσια οχι στην πρωτη παλλινδρομη , βεβαια δικο σας θεμα καθαρα ομως ναι ειμαι και εγω την αποψης οτι την πρωτη φορα μπορει να ειναι και τυχαιο γεγονος .Δεν μιλαω εκ του ασφαλους , ειχα 2 παιδια πηγαμε για 3ο και παλλινδρομισε μια φορα και μια ακομα απεβαλα , τωρα ετοιμαζομαι να γεννησω σε 5 μερες . Θελω να πω αμα δεν ειχα παιδια πιθανοτατα να αρχιζα τις ε3ετασεις μετα τη 2η αποβολη , εντα3ει τωρα που ειχα δεν το εψαξα καν . Ομως μια παλλινδρομη μπορει να συμβει σχεδον στις 1 απο τις 2 εγκυμοσυνες χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος , γιατι μπορει να κουραστικε παραπανω η εγκυος να εγινε καποια μικρη αποκοληση και να σταματησε η ενδωμητρια αναπτυξη. Το σημαντικο ειναι να μην αγχωνεστε , ολα μα ολα θα πανε καλα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Τις έχω κάνει τις εξετάσεις και είναι καλές.

Είναι τόσο άρρωστο το μυαλό μου που ήθελα να έχω κάτι για να ξέρω να το αντιμετωπίσω την άλλη φορά...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Τις έχω κάνει τις εξετάσεις και είναι καλές.

Είναι τόσο άρρωστο το μυαλό μου που ήθελα να έχω κάτι για να ξέρω να το αντιμετωπίσω την άλλη φορά...!

 

Δεν ειναι αρρωστο..αγχομενο ειναι...

Να θυμασαι πως οταν η μητρα ξεκιναει ν αποβαλλει το εμβρυο κατι δεν παει καλα..οποτε καλως το κανει!!!

 

Ειναι πολυ σκληρο για εμας ομως η φυση προβλεπει αυτο να θυμασαι.

Ευχομαι γρηγορα να γινεις μανουλα;)

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αρρωστο..αγχομενο ειναι...

Να θυμασαι πως οταν η μητρα ξεκιναει ν αποβαλλει το εμβρυο κατι δεν παει καλα..οποτε καλως το κανει!!!

 

Ειναι πολυ σκληρο για εμας ομως η φυση προβλεπει αυτο να θυμασαι.

Ευχομαι γρηγορα να γινεις μανουλα;)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Αύριο περιμένω την 3η περίοδο μετά την απόξεση (αφού 1η θεωρείται η μέρα της απόξεσης) και μετά βάζουμε μπρός!

Αν και κάναμε μία παρασπονδία πριν από 2 εβδομάδες, στις γόνιμες μέρες μου κιόλας αλλά δεν νοιώθω έγκυος! Θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο Βούλα και σε όλες μας φυσικά!

 

Μία ερώτηση από εμένα.

 

Είμαι 28 ετών και είχα μία παλίνδρομη τον Ιούνιο. Η γιατρός μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία και θυροειδή (t4, tsh, ft4, ft3 anti-tg). Είναι αρκετές για μία πρώτη παλίνδρομη στην ηλικία μου? Ποιά είναι η γνώμη σας? Ο γιατρός σας ζήτησε κάτι παραπάνω?

γεια σου Δωρα.πολυ καλα εκανε η γιατρος σου. αυτες οι εξετασεις γινονται και με το εοπυυ,και δεν πληρωνεις.εγω ειχα κανει και fsh.αλλα ισως παιζει ρολο και η ηλικια σου γιαυτο και δεν σου ειπε να την κανεις.ρωτησε ομως δεν χανεις τιποτα.αντε του χρονου ευχομαι να κραταμε το μωρο μας στην αγκαλια μας!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! απο την πρωτη στιγμη που εμαθα για την εγκυμοσυνη σας παρακολουθω αλλα ειναι η πτωτη φορα που γραφω. ολα πηγαιναν μια χαρα, μεχρι που ηρθε η στιγμη να μου πει ο γιατρος, οτι η κυηση παλινδρομησε (10η W). απο τη στιγμη εκεινη εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου, ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη. Εν ολιγοις για να μην λεω πολλα ο γιατρος μου ειπε να περιμενω μια εβδομαδα μην τυχον και ο οργανισμος αποβαλλει το κυημα, και ετσι εγινε την τετερτη που μας περασε με πολυ φριχτους πονους, οι οποιοι συνεχιζονται μεχρι σημερα αλλα με πολυ λιγοτερη ενταση.θα θελα τη βοηθεια σας, αν καποια κοπελα εχει περασει παρομοια κατασταση, οι ποινοι μεχρι ποτε θα υπαρχουν, καθαρισε κανονικα ή χρειαστηκε μετα αποξεση, και οτι αλλο γνωριζει. Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα!:-(

Link to comment
Share on other sites

Στη 10η εβδομαδα και δεν σου εκανε αποξεση ;

Μηπως πρεπει να παρεις και μια δευτερη γνωμη; Εγω και στις 3 αποβολες που ηταν ολες στην 8η εβδομαδα εκανα αποξεση και με 2 διαφορετικους γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Στη 10η εβδομαδα και δεν σου εκανε αποξεση ;

Μηπως πρεπει να παρεις και μια δευτερη γνωμη; Εγω και στις 3 αποβολες που ηταν ολες στην 8η εβδομαδα εκανα αποξεση και με 2 διαφορετικους γιατρους.

Το απεβαλα πριν δυο μερες, την τεταρτη, και τη Δευτερα θα παω να δει αν καθαρισε, αν οχι θα κανω αποξεση.

Link to comment
Share on other sites

Το απεβαλα πριν δυο μερες, την τεταρτη, και τη Δευτερα θα παω να δει αν καθαρισε, αν οχι θα κανω αποξεση.

 

Πρεπει να ηταν αρκετα δυσκολοολο αυτο για την ψυχολογια σου !! Πώς αντεξες; Παιρνεις καποια φαρμακευτική αγωγή ;

 

Με το καλό μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο οχι μονο ψυχολογικα αλλα και σωματικά, απιστευτος πονος, δεν περιγραφεται, μου επετρεπε να παρω μονο voltaren υποθετο και αυτο μονο τρεις φορές το πηρα γιατι στην πορεια με πειραξε (η τουαλετα ειχε γινει το 2ο σπιτι μου, ευχομαι και σε σενα τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο οχι μονο ψυχολογικα αλλα και σωματικά, απιστευτος πονος, δεν περιγραφεται, μου επετρεπε να παρω μονο voltaren υποθετο και αυτο μονο τρεις φορές το πηρα γιατι στην πορεια με πειραξε (η τουαλετα ειχε γινει το 2ο σπιτι μου, ευχομαι και σε σενα τα καλυτερα!!!

 

Εχω ηδη δυο παιδακια. Ενα 4 ετων και ενα σχεδον 3 ετων. Ευχομαι και εσενα το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θέλω να σας παραθέσω και την δική μου τραυματική εμπειρία. Πριν τρεις μήνες για πρώτη φορά έμαθα ότι είμαι έγκυος. Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη. Κοιμόμουν ξυπνούσα και ονειρεύομουν. Μετά από αρκετές επισκέψεις και αφού βίωσα και μια μικρή αποκόλληση πλακούντα, ο γιατρός με πληροφόρησε ότι το μωρό δεν μεγαλώνει το οποίο απέδειξε και η χοριακή. Τελικά έκανα απόξυση. Να όμως που αμέσως μετά απο δυο μήνες ξαναμένω έγκυος και σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι. Πρέπει όμως να σας πω ότι ήταν ακριβώς η ίδια περίπτωση και μόλις χθες μου πήραν το μικρό μου φασολάκι. Είμαι απογοηετευμένη τόσο. Πικραμένη και νίωθω ζωντανή νεκρή. Και να φανταστείτε παντρεύομαι σε 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...