Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ πολύγια τις απαντήσεις σου.Βλέπω ότι έχεις δύο παιδάκια?Να σου ζήσουνε:-P Πόσο καιρό μετά έμεινες έγκυος?

οι 2 παλλίνδρομες ήταν μετά το 1ο μου παιδάκι, όπου όλα κύλησαν φυσιολογικά. οπότε το σοκ ήταν μεγάλο. μετά την παλλίνδρομη σου λένε νε ξαναπροσπαθήσεις σε κάνα τρίμηνο, ώστε να επανέλθει ο οργανισμός. μετά την 1η παλλίνδρομη (στη 10 εβδομάδα), όπου ο γιατρός από τις εξετάσεις απεφάνθη θρομβοφιλία, έκανα τη θεραπεία και μετά το τρίμηνο έμεινα αμέσως έγκυος. όμως παλλινδρόμησε στην 8η βδομάδα. μετά πήγα στο Αλεξάνδρας, έκανα τις εξετάσεις που μου είπαν και τη θεραπεία που έπρεπε (κράτησε 4 μήνες) και μόλις πήρα το ΟΚ από το γιατρό, έμεινα έγκυος σε 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι 2 παλλίνδρομες ήταν μετά το 1ο μου παιδάκι, όπου όλα κύλησαν φυσιολογικά. οπότε το σοκ ήταν μεγάλο. μετά την παλλίνδρομη σου λένε νε ξαναπροσπαθήσεις σε κάνα τρίμηνο, ώστε να επανέλθει ο οργανισμός. μετά την 1η παλλίνδρομη (στη 10 εβδομάδα), όπου ο γιατρός από τις εξετάσεις απεφάνθη θρομβοφιλία, έκανα τη θεραπεία και μετά το τρίμηνο έμεινα αμέσως έγκυος. όμως παλλινδρόμησε στην 8η βδομάδα. μετά πήγα στο Αλεξάνδρας, έκανα τις εξετάσεις που μου είπαν και τη θεραπεία που έπρεπε (κράτησε 4 μήνες) και μόλις πήρα το ΟΚ από το γιατρό, έμεινα έγκυος σε 2 μήνες.

 

Πάντα υπάρχει αιτία που παλλινδρομεί μια κύηση λοιπόν;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι 2 παλλίνδρομες ήταν μετά το 1ο μου παιδάκι, όπου όλα κύλησαν φυσιολογικά. οπότε το σοκ ήταν μεγάλο. μετά την παλλίνδρομη σου λένε νε ξαναπροσπαθήσεις σε κάνα τρίμηνο, ώστε να επανέλθει ο οργανισμός. μετά την 1η παλλίνδρομη (στη 10 εβδομάδα), όπου ο γιατρός από τις εξετάσεις απεφάνθη θρομβοφιλία, έκανα τη θεραπεία και μετά το τρίμηνο έμεινα αμέσως έγκυος. όμως παλλινδρόμησε στην 8η βδομάδα. μετά πήγα στο Αλεξάνδρας, έκανα τις εξετάσεις που μου είπαν και τη θεραπεία που έπρεπε (κράτησε 4 μήνες) και μόλις πήρα το ΟΚ από το γιατρό, έμεινα έγκυος σε 2 μήνες.

 

 

Για τη 2η παλλινδρόμηση τί πόρισμα έβγαλαν και σου έδωσαν θεραπεία? Συγνώμη, αν γίνομαι αδιάκριτη μην απαντήσεις.

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει αιτία που παλλινδρομεί μια κύηση λοιπόν;

πάντα. κι αυτό που λένε τυχαίο γεγονός εννοούν ότι είναι χρωμοσωμική ανωμαλία. όμως αυτό επιβεβαιώνεται μόνο με καρυότυπο εμβρύου, αλλά λίγοι γιατροί το κάνουν. οι υπόλοιποι λένε τυχαίο γεγονός ή στην καλύτερη περίπτωση ψάχνουν για θρομβοφιλία. και αρχίζουν να το ψάχνουν μετά τη 2η ή και 3η φορά. δυστυχώς, οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τη στενοχώρια μας.

την 1η φορά είχα πάει στο γιατρό στη 10η εβδομάδα να δούμε το μωράκι (είχαμε ήδη ακούσει την καρδούλα του, στην 8η βδομάδα κι όλα πήγαιναν μια χαρά). στον υπέρηχο διαπιστώσαμε ότι είχε πεθάνει. δεν είχα κανένα σύμπτωμα. έπαθα σοκ. όταν βγήκα από το εξεταστήριο και αντίκρυσα τον άντρα μου έβαλα τα κλάμματα. ξέρεις τί μου είπε ο "καλός" μου ο γιατρός? έλα, σταμάτα τις υστερίες. πώς κάνεις έτσι? δεν ξέρεις ότι 10% των κυήσεων δεν έχουν θετική έκβαση? σου υπέγραψε κανείς ότι όλα θα πάνε καλά?

και τα είπε με απότομο και ενοχλημένο ύφος.....καταλαβαίνεις την ψυχολογία μου...

Link to comment
Share on other sites

Για τη 2η παλλινδρόμηση τί πόρισμα έβγαλαν και σου έδωσαν θεραπεία? Συγνώμη, αν γίνομαι αδιάκριτη μην απαντήσεις.

χαμηλά αντιπατρικά αντισώματα. τα είχε δει και στη 2η παλλίνδρομη ο γιατρός (γιατί η χοριακή δεν ανέβαινε καλά και με έστειλε να τα κάνω) αλλά δεν τα πολυπίστευε κλπ κλπ.

ο ειδικός πάντως τα πίστευε και διακαιώθηκε εκ του αποτελέσματος (κι εγώ για την απόφασή μου να αλλάξω γιατρό)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντα. κι αυτό που λένε τυχαίο γεγονός εννοούν ότι είναι χρωμοσωμική ανωμαλία. όμως αυτό επιβεβαιώνεται μόνο με καρυότυπο εμβρύου, αλλά λίγοι γιατροί το κάνουν. οι υπόλοιποι λένε τυχαίο γεγονός ή στην καλύτερη περίπτωση ψάχνουν για θρομβοφιλία. και αρχίζουν να το ψάχνουν μετά τη 2η ή και 3η φορά. δυστυχώς, οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τη στενοχώρια μας.

την 1η φορά είχα πάει στο γιατρό στη 10η εβδομάδα να δούμε το μωράκι (είχαμε ήδη ακούσει την καρδούλα του, στην 8η βδομάδα κι όλα πήγαιναν μια χαρά). στον υπέρηχο διαπιστώσαμε ότι είχε πεθάνει. δεν είχα κανένα σύμπτωμα. έπαθα σοκ. όταν βγήκα από το εξεταστήριο και αντίκρυσα τον άντρα μου έβαλα τα κλάμματα. ξέρεις τί μου είπε ο "καλός" μου ο γιατρός? έλα, σταμάτα τις υστερίες. πώς κάνεις έτσι? δεν ξέρεις ότι 10% των κυήσεων δεν έχουν θετική έκβαση? σου υπέγραψε κανείς ότι όλα θα πάνε καλά?

και τα είπε με απότομο και ενοχλημένο ύφος.....καταλαβαίνεις την ψυχολογία μου...

 

Τι λες τώρα; Θα τον είχα χαστουκίσει,στο λόγο μου. Δυστυχώς έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι γιατροί. Εγώ ήξερα ότι τα αίτια είναι άγνωστα και μου το επιβεβαίωσε και συνάδελφος που είχε μία παλλίνδρομη και που ποτέ δεν έμαθε τον λόγο. Απλά συμβαίνει της είχαν πει και αυτό ήταν όλο. Καλά έχω τρελαθεί τώρα. Μία άλλη φίλη που είχε παλλίνδρομη έκανε νομίζω τον καρυότυπο και μέχρι εκεί.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα; Θα τον είχα χαστουκίσει,στο λόγο μου. Δυστυχώς έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι γιατροί. Εγώ ήξερα ότι τα αίτια είναι άγνωστα και μου το επιβεβαίωσε και συνάδελφος που είχε μία παλλίνδρομη και που ποτέ δεν έμαθε τον λόγο. Απλά συμβαίνει της είχαν πει και αυτό ήταν όλο. Καλά έχω τρελαθεί τώρα. Μία άλλη φίλη που είχε παλλίνδρομη έκανε νομίζω τον καρυότυπο και μέχρι εκεί.

το σωστό είναι να γίνει ο καρυότυπος. αν δείξει πρόβλημα, τότε ναι είναι τυχαίο γεγονός. αλλιώς θέλει κι άλλες εξετάσεις.

αυτά τα πράγματα, ναι, συμβαίνουν. το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ συμβαίνουν. αλλά δε νοιάζει τους γιατρούς να το πολυψάξουν, παρά μόνο αν επαναληφθεί.... δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

το σωστό είναι να γίνει ο καρυότυπος. αν δείξει πρόβλημα, τότε ναι είναι τυχαίο γεγονός. αλλιώς θέλει κι άλλες εξετάσεις.

αυτά τα πράγματα, ναι, συμβαίνουν. το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ συμβαίνουν. αλλά δε νοιάζει τους γιατρούς να το πολυψάξουν, παρά μόνο αν επαναληφθεί.... δυστυχώς.

 

Κρίμα γιατί είναι τόόόόόσο συχνές οι παλλίνδρομες και οι γυναίκες που την βιώνουν μένουν με ένα αναπάντητο γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις. Μα καλά βαριούνται οι γιατροι;Δεν μπορώ να το καταλάβω. Εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη πάντως.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί είναι τόόόόόσο συχνές οι παλλίνδρομες και οι γυναίκες που την βιώνουν μένουν με ένα αναπάντητο γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις. Μα καλά βαριούνται οι γιατροι;Δεν μπορώ να το καταλάβω. Εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη πάντως.

απλά δεν ξέρουν τί εξετάσεις ακριβώς απαιτούνται. είναι πολλές βέβαια και κοστίζουν κιόλας. οπότε υπάρχουν και ζευγάρια που θέλουν να πιστεύουν στο τυχαίο γεγονός και να ξαναπροσπαθήσουν για εγκυμοσύνη χωρίς να κάνουν πριν κοστοβόρες εξετάσεις. κι ο γιατρός πάει με τα νερά τους.

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν ξέρουν τί εξετάσεις ακριβώς απαιτούνται. είναι πολλές βέβαια και κοστίζουν κιόλας. οπότε υπάρχουν και ζευγάρια που θέλουν να πιστεύουν στο τυχαίο γεγονός και να ξαναπροσπαθήσουν για εγκυμοσύνη χωρίς να κάνουν πριν κοστοβόρες εξετάσεις. κι ο γιατρός πάει με τα νερά τους.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Νύσταξα κοπελιά και θα σ'αφήσω. Έχω και το ξυπνητήρι μου (τον σκύλο μου εννοώ) που με ξυπνάει από τις 8 ακόμα και το σαβ-κυρ οπότε να προλάβω. Είναι αφασία ο "κερατας".

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα. Νύσταξα κοπελιά και θα σ'αφήσω. Έχω και το ξυπνητήρι μου (τον σκύλο μου εννοώ) που με ξυπνάει από τις 8 ακόμα και το σαβ-κυρ οπότε να προλάβω. Είναι αφασία ο "κερατας".

εγώ για ξυπνητήρι έχω τη μικρή μου, από τις 7.00. καληνύχτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλήμέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θέλω να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου μαζί σας. Απότι κατάλαβα υπάρχει πολύς κόσμος που τραβάει τα ίδια με μένα. Φέτο στο Σεπτέμβρη έμεινα έγκυος για πρωτη φορά στη ζωή μου και πολύ εύκολα. Στον έκτο μήνα και στο μεγάλο υπέρηχο βρέθηκε στο μωράκι μου μετάθεση των μεγάλων αρτηριών. Φτάσαμε μέχρι Ωνάσειο αλλά δε μας έδωσαν καλέσ πιθανότητες κι έτσι η κύηση διακόπηκε. Δύο μήνες μετά πάλι έμεινα έγκυος αλλά η κύηση είναι παλίνδρομη. Έχω απογοητευτεί πολύ. Μου φαίνεται δε θα γίνω ποτέ μαμά. Όλο κλαίω και δεν έχω διάθεση για τίποτα. Εσείς τι κάνατε για να το ξεπεράσετε?

Link to comment
Share on other sites

καλήμέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θέλω να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου μαζί σας. Απότι κατάλαβα υπάρχει πολύς κόσμος που τραβάει τα ίδια με μένα. Φέτο στο Σεπτέμβρη έμεινα έγκυος για πρωτη φορά στη ζωή μου και πολύ εύκολα. Στον έκτο μήνα και στο μεγάλο υπέρηχο βρέθηκε στο μωράκι μου μετάθεση των μεγάλων αρτηριών. Φτάσαμε μέχρι Ωνάσειο αλλά δε μας έδωσαν καλέσ πιθανότητες κι έτσι η κύηση διακόπηκε. Δύο μήνες μετά πάλι έμεινα έγκυος αλλά η κύηση είναι παλίνδρομη. Έχω απογοητευτεί πολύ. Μου φαίνεται δε θα γίνω ποτέ μαμά. Όλο κλαίω και δεν έχω διάθεση για τίποτα. Εσείς τι κάνατε για να το ξεπεράσετε?

 

ασπασακι λυπαμαι πολυ για οσα περασες..δεν υπαρχουν λογια παρηγοριας και το ξερω πολυ καλα!

απριλιος 2011: βιοχημικη, σεπτεμβριος 2011: παλλινδρομη, μαιος 2012: διακοπη κυησεως στον 5ο μηνα λογω αποφραξης βαλβίδων της οπίσθιας ουρήθρας

 

σε καταλαβαινω απολυτα λοιπον και ξερω πως ειναι να νιωθεις οτι δεν θα τα καταφερεις ποτε.

δεν ξερω αν ποτε ξεπερνιουνται τετοιες εμπειριες..το μονο που ξερω ειναι πως συνεχιζεις να ζεις με αυτες. ειναι δυσκολο, πολυ δυσκολο, το ξερω γιατι το βιωνω μαζι σου και μαζι με πολλες αλλες που ειναι ή ηταν καποτε στη θεση μας.

προσωπικα παιρνω θαρρος απο τον αντρα μου, τη Πιστη μου, τη θεληση μου να γινω μανα και απο εμπειριες γυναικων που βρεθηκαν στη θεση μου και σημερα εχουν τα παιδακια τους.

μια μεγαλη αγκαλια απο εμενα με κατανοηση και κοινα δακρυα..

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ. Κι εμένα ο άντρας μου είναι το κάτι άλλο. Όσο για τους γιατρούς στον κόσμο τους. Εγώ αποφάσισα να το ψάξω και λίγο μόνη μου. Ο γιατρόσ μου όλο επιμένει στο τυχαίο γεγονός αλλά δεν το πολυπιστεύω πλέον. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σου εύχομαι να γίνεις μανούλα γρήγορα. Με τόση προσπάθεια το αξίζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πώ. Κι εμένα ο άντρας μου είναι το κάτι άλλο. Όσο για τους γιατρούς στον κόσμο τους. Εγώ αποφάσισα να το ψάξω και λίγο μόνη μου. Ο γιατρόσ μου όλο επιμένει στο τυχαίο γεγονός αλλά δεν το πολυπιστεύω πλέον. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Σου εύχομαι να γίνεις μανούλα γρήγορα. Με τόση προσπάθεια το αξίζεις.

 

αχ, ασπασακι μου σε ολες αξιζει το Δωρο του Θεου! και σε αυτες που δεν κουραστηκαν να το αποκτησουν και σε μας τις υπολοιπες που οι ταλαιπωριες δεν εχουν τελειωμο!

Να ξερεις ομως πως απλα χασαμε καποιες μαχες και πρεπει να ειμαστε ετοιμες να δωσουμε τις επομενες μεχρι να κερδισουμε τον πολεμο!

Οσο για τις εξετασεις καλα κανεις και το ψαχνεις. κι εγω μετα την παλλινδρομη βρηκα πως εχω θρομβοφιλια κι ευτυχως σ' αυτη τη κυηση ολα πηγαιναν μια χαρα με την αγωγη που εκανα, αλλα να που ετυχε αλλο προβλημα που δεν σχετιζεται βεβαια με τη θρομβοφιλια.

ιστολογικη ή καρυοτυπου εμβρυου εκανες τωρα στη παλλινδρομη;

σ' ευχαριστω για την ευχη κι ανταποδιδω! προσπαθησε οσο μπορεις να επικεντρωθεις στον στοχο και ο στοχος ειναι να φερουμε στον κοσμο το μωρο μας. πενθησε, κλαψε, φτασε στον πατο και μετα σιγα σιγα ανεβα!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ακόμα καμία γιατί είμαι ξάπλα.Μόλις χτες έκανα απόξεση. Θα κάνω την ιστολογική στο έμβρυο και μετά μάλλον και τους δικούς μας καρυότυπους αν και υποψιάζομαι λόγο αιματολογικής φύσεως κι εγώ. Κουράγιο να χεις να τρέχεις πάντως θέλει. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με τη μετάθεση πήγα σε πολλούς γιατρούς και ο καθένας είχε και άλλη γνώμη. Μέσα σε όλα βρίσκουν κι έναν πολύποδα στον τράχηλο και μου τον αφαίρεσαν. Τώρα κάποιος γιατρός μου είπε ότι μπορεί να φταίει κι αυτό για την παλίνδρομη! Το κακό είναι ότι τα μαθαίνουμε όλα εκ των υστέρων! Φιλιά πολλά!Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα καμία γιατί είμαι ξάπλα.Μόλις χτες έκανα απόξεση. Θα κάνω την ιστολογική στο έμβρυο και μετά μάλλον και τους δικούς μας καρυότυπους αν και υποψιάζομαι λόγο αιματολογικής φύσεως κι εγώ. Κουράγιο να χεις να τρέχεις πάντως θέλει. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη με τη μετάθεση πήγα σε πολλούς γιατρούς και ο καθένας είχε και άλλη γνώμη. Μέσα σε όλα βρίσκουν κι έναν πολύποδα στον τράχηλο και μου τον αφαίρεσαν. Τώρα κάποιος γιατρός μου είπε ότι μπορεί να φταίει κι αυτό για την παλίνδρομη! Το κακό είναι ότι τα μαθαίνουμε όλα εκ των υστέρων! Φιλιά πολλά!Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

να εισαι καλα ασπασακι!

κι εγω επειδη επαθα για να μαθω ειμαι υπερ της προληψης και οχι της θεραπειας. αν ετσι νιωθεις μεσα σου τοτε κανε εναν ελεγχο για να ηρεμησεις. το παν ειναι να σε καθοδηγησει σωστα ο γιατρος σου. κι εμενα μετα την παλλινδρομη μου ελεγε τυχαιο γεγονος, αλλα αφου εγω επεμενα να κανουμε ελεγχο, με βοηθησε παρα πολυ και με τη καθοδηγηση αιματολογου βεβαιως.

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις κοπέλες που αγωνίζονται να γίνουν μανούλες εύχομαι να έρθει γρήγορα το πολυπόθητο. Κορίτσια μην το βάζετε κάτω, κι εγώ τα πέρασα και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Μετά από 3 παλίνδρομες και μια διακοπή λόγω προβλήματος στο έμβρυο, στα 42 μου απέκτησα ένα υγιέστατο αγοράκι. Δεν έχω ξεχάσει τον πόνο από τα μωρά που έχασα αλλά ίσως αυτές οι δυσάρεστες εμπειρίες μας δυναμώνουν και μας κάνουν να εκτιμάμε περισότερο το δώρο της μητρότητας, γιατί είναι δώρο κι όχι κάτι δεδομένο για πολλές από μας. Να είστε όλες καλά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις κοπέλες που αγωνίζονται να γίνουν μανούλες εύχομαι να έρθει γρήγορα το πολυπόθητο. Κορίτσια μην το βάζετε κάτω, κι εγώ τα πέρασα και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Μετά από 3 παλίνδρομες και μια διακοπή λόγω προβλήματος στο έμβρυο, στα 42 μου απέκτησα ένα υγιέστατο αγοράκι. Δεν έχω ξεχάσει τον πόνο από τα μωρά που έχασα αλλά ίσως αυτές οι δυσάρεστες εμπειρίες μας δυναμώνουν και μας κάνουν να εκτιμάμε περισότερο το δώρο της μητρότητας, γιατί είναι δώρο κι όχι κάτι δεδομένο για πολλές από μας. Να είστε όλες καλά!

 

ιστοριες σαν και τη δικη σου μας δινουν δυναμη να συνεχισουμε..να χαιρεσαι το αγορακι σου κι ευχομαι συντομα ολες οι ταλαιπωρημενες να γινουμε επιτελους μανουλες με μωρα στην αγκαλια!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα απόξεση στις 16/5 και ήμουν στην 8η εβδομάδα.Ο γιατρός μου έδωσε methregin,ceclor και αντισσυλληπτικά για να φτιάξει ο κύκλος και ενώ έχουν περάσει 20 ημέρες έχω ΑΚΟΜΗ λίγο αίμα.Στις 15 ημέρες μου έκανε υπέρηχο και η μήτρα ήταν καθαρή χωρίς το παραμικρό υπόλλειμα και μου είπε ότι το αίμα μπορεί να οφείλεται στις πολυκιστικές ωοθήκες μου ή στα αντισσυληπτικά. Με βάση τα χάπια σε 5 ημέρες υποτίθεται ότι θα έρθει η περίοδος....πώς θα την καταλάβω?Δεν αντέχω άλλο τις σερβιέρες!! Είναι φυσιολογικό αυτό το αίμα? Εχει μήπως καμιά κοπέλα παρόμοια εμπειρία?

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν τα αντισυλληπτικά είναι των 22 ή 21 ημερών μόλις τα σταματήσεις μέσα στο επόμενο τριήμερο θα έχεις μια ροή αίματος (όχι απαραίτητα μεγάλη) που θα είναι η περίοδος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά σήμερα αποφάσισα να γραφτώ στο forum.

Ίσως τώρα άρχισα να αισθάνομαι πιο δυνατή.

Η πρώτη μου επαφή με το forum ήταν όταν ήμουν υποψιασμένη οτι είμαι έγκυος.

Χωρίς συμπτώματα, απλά και μόνο διαίσθηση.

Προσπαθούσαμε 1,5 χρόνο και τελικά 09/12/11 πρώτο τεστ θετικό 3 μέρες πριν την καθυστέρηση. Μετά απο λίγες μέρες χωριακή 740 και η επίσκεψη στον γιατρό 14/12 4εβδ. & 3 ημ. ένα μικρό σακουλάκι. Εκεί ο γιατρός που έδωσε και utrogestan και μας είπε να μην το ανακοινώσουμε πουθενά αν δεν ακούσουμε καρδούλα. Λέτε να έπρεπε να είχα υποψιαστεί απο τότε?

28/12 - ο πιό μαγικός ήχος του κόσμου και 6 χιλ.! Προγεννετικός σούπερ.

18/01 - το ονειράκι μας δυστυχώς τελείωσε πολύ νωρίς. 9εβδ. & 3ημ. έμβρυο 2,1 εκ. χωρίς παλμούς... ήταν σαν αρκουδάκι, κεφαλάκι, χεράκια, ποδαράκια.

20/01 - ο αποχωρισμός με αναρρόφηση... τραγική εμπειρία. Ψυχολογικά ράκος.

Κλασικά, τυχαίο γεγονός τα λόγια του γιατρού και εκεί έμεινα.

Πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να καταφέρω να το αντιμετωπίσω. Ήταν το όνειρό μου και μου το πήραν πίσω. Ξέρω δεν υπάρχουν γιατί, απλά συμβαίνει. Και πονάει - σου ξεριζώνει την καρδιά. Αλλά επανέρχεσαι - δεν το πίστευα, αλλά είναι αλήθεια!

Ήθελα να το ψάξω αλλά ο γιατρός δεν με αφήνει να μπω σε αυτή τη διαδικασία.

Περίοδος κανονική, χωρίς πολυκυστικές, με παραπάνω κιλά βέβαια.

Απο τότε παίρνω filicine κάθε μέρα και έκανα απλά μια καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης που βγήκε μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα.

Έχουμε ξεκινήσει δειλά δειλα ξανά προσπάθειες και έχω χάσει απο τότε και 6 κιλά.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να το ξαναπεράσω, ούτε εγώ ούτε καμιά μας, αλλά ξέρω οτι δεν είναι στο χέρι μας... Ο Θεός μαζί μας κορίτσια...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά σήμερα αποφάσισα να γραφτώ στο forum.

Ίσως τώρα άρχισα να αισθάνομαι πιο δυνατή.

Η πρώτη μου επαφή με το forum ήταν όταν ήμουν υποψιασμένη οτι είμαι έγκυος.

Χωρίς συμπτώματα, απλά και μόνο διαίσθηση.

Προσπαθούσαμε 1,5 χρόνο και τελικά 09/12/11 πρώτο τεστ θετικό 3 μέρες πριν την καθυστέρηση. Μετά απο λίγες μέρες χωριακή 740 και η επίσκεψη στον γιατρό 14/12 4εβδ. & 3 ημ. ένα μικρό σακουλάκι. Εκεί ο γιατρός που έδωσε και utrogestan και μας είπε να μην το ανακοινώσουμε πουθενά αν δεν ακούσουμε καρδούλα. Λέτε να έπρεπε να είχα υποψιαστεί απο τότε?

28/12 - ο πιό μαγικός ήχος του κόσμου και 6 χιλ.! Προγεννετικός σούπερ.

18/01 - το ονειράκι μας δυστυχώς τελείωσε πολύ νωρίς. 9εβδ. & 3ημ. έμβρυο 2,1 εκ. χωρίς παλμούς... ήταν σαν αρκουδάκι, κεφαλάκι, χεράκια, ποδαράκια.

20/01 - ο αποχωρισμός με αναρρόφηση... τραγική εμπειρία. Ψυχολογικά ράκος.

Κλασικά, τυχαίο γεγονός τα λόγια του γιατρού και εκεί έμεινα.

Πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να καταφέρω να το αντιμετωπίσω. Ήταν το όνειρό μου και μου το πήραν πίσω. Ξέρω δεν υπάρχουν γιατί, απλά συμβαίνει. Και πονάει - σου ξεριζώνει την καρδιά. Αλλά επανέρχεσαι - δεν το πίστευα, αλλά είναι αλήθεια!

Ήθελα να το ψάξω αλλά ο γιατρός δεν με αφήνει να μπω σε αυτή τη διαδικασία.

Περίοδος κανονική, χωρίς πολυκυστικές, με παραπάνω κιλά βέβαια.

Απο τότε παίρνω filicine κάθε μέρα και έκανα απλά μια καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης που βγήκε μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα.

Έχουμε ξεκινήσει δειλά δειλα ξανά προσπάθειες και έχω χάσει απο τότε και 6 κιλά.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να το ξαναπεράσω, ούτε εγώ ούτε καμιά μας, αλλά ξέρω οτι δεν είναι στο χέρι μας... Ο Θεός μαζί μας κορίτσια...

Δεν ξέρεις πόσο σε νοιώθω.... εγώ δεν εχω ακόμα καταφέρει να το ξεπεράσω, ειναι στο μυαλό μου, αλλά προσπαθώ τώρα πια να το διώχνω όταν κάνω σκέψεις του τύπου "τώρα θα ειχα κ εγω κοιλίτσα"....

Κ εγω αρχές Ιανουαρίου απέβαλλα, ήταν ανεμβρυική κύηση, δεν ακούσαμε καρδούλα :cry:

Κ εμένα μου είπε ότι ήταν τυχαίο γεγονός αλλά δεν ησύχασα, άλλαξα γιατρό, έκανα εξετάσεις κ ίσως να έχουμε βρει το πρόβλημα (θρομβοφιλία).

Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας κ να τα καταφέρουμε!

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις πόσο σε νοιώθω.... εγώ δεν εχω ακόμα καταφέρει να το ξεπεράσω, ειναι στο μυαλό μου, αλλά προσπαθώ τώρα πια να το διώχνω όταν κάνω σκέψεις του τύπου "τώρα θα ειχα κ εγω κοιλίτσα"....

Κ εγω αρχές Ιανουαρίου απέβαλλα, ήταν ανεμβρυική κύηση, δεν ακούσαμε καρδούλα :cry:

Κ εμένα μου είπε ότι ήταν τυχαίο γεγονός αλλά δεν ησύχασα, άλλαξα γιατρό, έκανα εξετάσεις κ ίσως να έχουμε βρει το πρόβλημα (θρομβοφιλία).

Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας κ να τα καταφέρουμε!

 

Συγνώμη που ρωτάω αλλά θρομβοφιλία σε ποιον?

στην μητέρα ? στον πατέρα και μεταδίδεται στο έμβρυο?

γενικά, καλό είναι να ψαχνόμαστε οι γυναίκες και με μικρόβια, με σάκχαρο, με θρομβοφλία και με θυροειδή. Φυσικά το άγχος και η ψυχολογία παίζει ρόλο, αλλά το κακό προαίσθημα το ένστικτο ή η αγωνία πώς τα διώχνει κανείς? Ο Θεός να βοηθήσει όλες τις γυναίκες σε όλα τα θέματα, όχι μόνο για εγκυμοσύνη (και τους άντρες, γενικά το ανθρώπινο είδος). Είμαστε ανθεκτικές αλλά είμαστε και ευαίσθητες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...