Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια τι κανετε?πηγα χθες στη γιατρο μου για εξεταση.... μου ειπε ολα καλα και οτι οταν ξαναμεινω εγκυος θα ξεκινησω ασπιρινη και utrogestan...ξερετε τπτ?ο δικος σας γιατρος σας τα προτεινε?ημουν αγχωμενη και δε τη ρωτησα λεπτομερειες...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια τι κανετε?πηγα χθες στη γιατρο μου για εξεταση.... μου ειπε ολα καλα και οτι οταν ξαναμεινω εγκυος θα ξεκινησω ασπιρινη και utrogestan...ξερετε τπτ?ο δικος σας γιατρος σας τα προτεινε?ημουν αγχωμενη και δε τη ρωτησα λεπτομερειες...........

Και εγώ μετά την αποβολή που είχα, όταν ξαναέμεινα έγκυος πήρα σαλοσπιρ και Utrogestan μέχρι την 12η εβδομάδα! Μάλιστα είχα και ένα προβληματακι οπότε utrogestan έπρεπε έτσι κι αλλιώς να πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Θα ηθελα να μοιραστω και εγω μαζι σας μια (ατυχη) παλινδρομη κυηση που ειχα και εγω την προηγουμενη εβδομαδα (14/3). Ακομη δεν ξερουμε τι εφταιξε, ηταν ομως το πρωτο και σιγουρα ποναει πολυ!

Ομως, μπαινοντας σε αυτο το forum, διαπιστωσα οτι δεν ειμαι η μονη και οτι υπαρχουν και πιο πολλες ατυχιες σε σχεση με την δικη μου.

Χαρη σε εσας και στις περιπετειες που γραψατε εδω, βρηκα το κουραγιο να πατησω στα ποδια μου και να μην χασω τις ελπιδες μου!

Επισης, καταλαβα ποιο πρεπει να ειναι το επομενο βημα μου, καθως ειμαι και εγω "της Καυκασιας φυλης" (θρομβοφιλικη). Καταλαβα οτι πρεπει να συμβουλευτω και αιματολογο, καθως ο γυναικολογος δεν ειναι ειδικος σε αυτο το θεμα! Και ολα αυτα χαρη σε εσας κοριτσια!

Σας ευχαριστω θερμα που βρηκατε το κουραγιο να γραψετε τις περιπετειες σας εδω και που με αυτον τον τροπο μου δωσατε τοσο κουραγιο!

Ελπιζω να μην σας κουρασα ....:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Θα ηθελα να μοιραστω και εγω μαζι σας μια (ατυχη) παλινδρομη κυηση που ειχα και εγω την προηγουμενη εβδομαδα (14/3). Ακομη δεν ξερουμε τι εφταιξε, ηταν ομως το πρωτο και σιγουρα ποναει πολυ!

Ομως, μπαινοντας σε αυτο το forum, διαπιστωσα οτι δεν ειμαι η μονη και οτι υπαρχουν και πιο πολλες ατυχιες σε σχεση με την δικη μου.

Χαρη σε εσας και στις περιπετειες που γραψατε εδω, βρηκα το κουραγιο να πατησω στα ποδια μου και να μην χασω τις ελπιδες μου!

Επισης, καταλαβα ποιο πρεπει να ειναι το επομενο βημα μου, καθως ειμαι και εγω "της Καυκασιας φυλης" (θρομβοφιλικη). Καταλαβα οτι πρεπει να συμβουλευτω και αιματολογο, καθως ο γυναικολογος δεν ειναι ειδικος σε αυτο το θεμα! Και ολα αυτα χαρη σε εσας κοριτσια!

Σας ευχαριστω θερμα που βρηκατε το κουραγιο να γραψετε τις περιπετειες σας εδω και που με αυτον τον τροπο μου δωσατε τοσο κουραγιο!

Ελπιζω να μην σας κουρασα ....:-D

να σου πάνε όλα καλά την επόμενη φορά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω μετά από παλίνδρομη στις 21 Οκτώβρη, απ' ότι μου είπε ο γιατρός, σε επόμενη εγκυμοσύνη θα παίρνω salospir και για utrogestan βλέποντας και κάνοντας. Αυτές τις μέρες μάλιστα ξεκινήσαμε προσπάθειες, πρώτη φορά μετά την παλίνδρομη. Αλλά αν θυμάμαι καλά είχα ωορηξία νωρίτερα απ' ότι υπολόγιζα, και τώρα που αποφασίσαμε ότι ήρθε ο καιρός να ξαναπροσπαθήσουμε, έχασα την ωορηξία του Μαρτίου. Οπότε μάλλον πάμε για Απρίλη!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

τσαρλι ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα και να εχεις στην κοιλιτσα σου το σπορακι σου!!!το σαλοσπιρ γιατι θα το παρεις?το utragestan αποτι διαβασα ειναι για να"δεσει καλα" το μωρο και οτι το δινουν προληπτικα μετα απο παλινδρομη για να μην επαναληφθει.......

Link to comment
Share on other sites

τσαρλι ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα και να εχεις στην κοιλιτσα σου το σπορακι σου!!!το σαλοσπιρ γιατι θα το παρεις?το utragestan αποτι διαβασα ειναι για να"δεσει καλα" το μωρο και οτι το δινουν προληπτικα μετα απο παλινδρομη για να μην επαναληφθει.......

 

Μπα, αυτό το μήνα αποκλείεται, πάμε για Απρίλη τώρα! Βασικά ο γιατρός μου επιμένει ότι μόλις ξαναμείνω θα πάρουμε οπωσδήποτε salospir (δεν έχω θρομβοφιλία, φαντάζομαι όμως προληπτικά). Για το utrogestan αν κατάλαβα καλά, μόλις κάνουμε χοριακή θα κάνουμε και προγεστερόνη και αναλόγως θα πράξουμε. Ο συγκεκριμένος γιατρός επίσης δεν προτείνει τα filicine, του είπα πριν 2 μήνες να τα ξεκινήσω, μου λέει όχι, δεν χρειάζεται. Ε, γιατρός δεν είμαι, αλλά τα ξεκίνησα από μόνη μου. Τελικά ο κάθε γιατρός έχει τη δική του άποψη, αυτό κατάλαβα, αφού άλλος γιατρός με παρακολουθούσε στην 1η εγκυμοσύνη, σε άλλον έκανα την απόξεση (σε δημόσιο νοσοκομείο) και μετά ξεκίνησα σε άλλον και συνεχίζω σ' αυτόν. Ας έρθει η στιγμή και βλέπουμε τότε!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα felisin τι χαπια ειναι?θρομβοφιλια ουτε εγω εχω ή τουλαχιστον ετσι πιστευω αλλα μου ειπε οτι θα παρω ασπιρινη και utrogestan σιγουρα το 1ο τριμηνο και μετα βλεπουμε.....τι να κανουμε οτι μας πουν οι γιατροι μας.....δε νομιζω να ρισκαρουν να χασουν τις πελατισες τους

Link to comment
Share on other sites

παντως που λες οτι εχασες την ωορηξια του μαρτιου μην εισαι τοσο σιγουρη γιατι μια φιλη μου ετσι πιστευε και τελικα ηταν εγκυος!!!!τεσπα ειτε την εχασες ειτε οχι εχε καλη ψυχολογια για να ερθει το μπεμπακι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα felisin τι χαπια ειναι?θρομβοφιλια ουτε εγω εχω ή τουλαχιστον ετσι πιστευω αλλα μου ειπε οτι θα παρω ασπιρινη και utrogestan σιγουρα το 1ο τριμηνο και μετα βλεπουμε.....τι να κανουμε οτι μας πουν οι γιατροι μας.....δε νομιζω να ρισκαρουν να χασουν τις πελατισες τους

 

Tα fillicin ειναι φυλλικο που τα δινουν για την αναιμια. Τα salospir τα πηρα και εγω γιατι σε προηγουμενες εξετασεις μου ειχαν βρει ταση για θρομβοφιλια-στην οποια αποδοθηκαν αποβολες του παρελθοντος. Νομιζω οτι δεν ακολουθουν ολοι οι γιατροι τα ιδια παντως:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μενα κορίτσια.κ εγω παλυνδρομη κυηση στην όγδοη βδομάδα!έκανα την αποξεση τη Τρίτη.προσπαθω να το χωνεψω,δεν ξέρω τι έφταιξε..έγιναν όλα τόσο γρήγορα!τη Δευτέρα πήγα να ακούσω όλο Χαρά την καρδούλα του αλλα τίποτα..τη Τρίτη βρέθηκα στο χειρουργείο!!!δεν θέλω να με βάλει κάτω,εύχομαι να το ξεπεράσω γρήγορα!αυτο που με φοβίζει ειναι το μετα...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παλινδρομη πριν εναμιση μηνα στη 12η εβδομαδα οι εξετασεις που εκανα εδειξαν οτι ειχα ουρεοπλασμα.......να σκεφτεσαι οτι εγινε ηταν για καλο η φυση ξερει.....κανε και εσυ τις απαραιτητες εξετασεις να δεις απο τι προκληθηκε και προσπαθησε να ξεκουραστεις και να χαλαρωσεις για να ερθει το επομενο με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως που λες οτι εχασες την ωορηξια του μαρτιου μην εισαι τοσο σιγουρη γιατι μια φιλη μου ετσι πιστευε και τελικα ηταν εγκυος!!!!τεσπα ειτε την εχασες ειτε οχι εχε καλη ψυχολογια για να ερθει το μπεμπακι!!

 

Ε, αν το δω και αυτό...θα πώ ότι γίνοντται θαύματα!!! Είμαι σίγουρη 100% ότι την έχασα γιατί την διαπίστωσα αυτά τα λευκά υγρά - τραχηλική βλέννη? (που ειδικά στα μαύρα εσώρουχα μένουν σαν στάμπες, sorry κορίτσια για την περιγραφή) την προηγούμενη βδομάδα. Πιο συγκεκριμένα, μου ήρθε περίοδος 8 Μαρτίου, είδα πολύ έντονα αυτά τα υγρά 15 και 16 Μαρτίου και ελεύθερη επαφή είχαμε 18 Μαρτίου, όπου τίποτα, ούτε υγρά, σκέτη ξηρασία!! Και ο κύκλος μου είναι 27 ημερών (εκτός του προηγούμενου μήνα που ήταν 26). Και σε τεστ υπολογισμού που έκανα στο internet βάζοντας τις τρεις τελευταίες περιόδους, όντως μου έβγαλε εκείνες τις 2 μέρες, κοντά δηλαδή 15 και 16 Μαρτίου. Επίσης διάβασα ότι μόλις τελειώσει η ωορρηξία αποκλείεται να γίνει σύλληψη. Οπότε πάμε για Απρίλη. και εννοείται ότι αμέσως μετά την περίοδοπάμε βουρ στο ψητό!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ολα καλα?να σας ρωτησω στον προγεννητικο ελεγχο που κανατε εκτος απο τις εξετασεις αιματος και ουρων ο γιατρος σας πηρε και δειγμα κολπικου υγρου ή οχι?και ποτε τον κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Αν και είχα παλινδρομη στην 8η εβδομάδα, ο γιατρός ζήτησε να μου πάρουν και κολπικο υγρό στον προγενητικο όπως επίσης μου είχε ζητήσει και εξέταση για κιστικη ινωση και θρομβοφιλία. Αν χρειαστείς οτιδήποτε στη διάθεση σου για πληροφορίες:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πριν.. Συγκεκριμένα στη 5η εβδομάδα, δηλαδή με το που πήγα στον γιατρό μου είπε ότι ήθελε αυτές τις εξετάσεις.

Παλινδρομησε στην 8η από άγνωστη προς το προν αιτία (περιμενω τις εξετάσεις).

Είναι σημαντικό να κανείς αμέσως τις εξετάσεις για να μπορέσει να σε βοηθήσει άμεσα, αν χρειάζεσαι βοήθεια παντα. Επίσης, κατα την γνώμη μου και βάσει της εμπειρίας μου είναι σημαντικό να κάνεις εκτός του προγενητικου τις εξετάσεις κιστικης ινωσης και θρομβοφιλιας άμεσα για να ξέρει ο γιατρός πως να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

εγω τις εκανα στην 8η εβδομαδα μολις ακουσαμε καρδουλα μου εδωσε αυτες τις εξετασεις αλλα δε μου πηρε δειγμα κολπικου υγρου και σκεφτομαι οτι αν το εκανε θα βρισκαμε οτι ειχα ουρεοπλασμα και δε θα ειχαμε αυτη την καταληξη στη 12η εβδομαδα....το θεωρω βλακεια που το χασαμε απο αυτο αφου μπορουσαμε να το αντιμετωπισουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ.. Σε καταλαβαίνω γιατι και εγώ το έχασα...

Νομίζω ότι είναι θεμα γιατρού το ποιες εξετάσεις θέλει...

Πάντως, απο όσο γνωρίζω, οι πιο σημαντικές εξετάσεις είναι για cmv, θρομβοφιλια, κιστικη ινωση, μυκοπλασμα και ουρεοπλασμα. Σίγουρα θα είναι και άλλες, απλώς εγώ αυτές κατάλαβα ως πιο σημαντικές...

Εύχομαι να μας πανε όλα καλά την επόμενη φορά :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια κληρονομικη νόσος, δές εδώ http://www.cfathess.gr/

Τις εξετάσεις μου μάλλον θα τις έχω ως το τέλος της εβδομάδας αλλα δεν ελπίζω σε τίποτα, καθώς λόγω της μικρής εβδομάδας (8η) δεν νομίζω ότι θα δείξει τίποτα...

Δείξει δύναμη στον εαυτο σου και πάμε παρακάτω, για να ξαναπιασουμε και να πανε όλα καλά την επόμενη φορά :eek:

Link to comment
Share on other sites

Και να μαι πάλι εδώ....Μετά απο όλα αύτα που έπαθα πριν 2 χρόνια περίπου ήρθε και έδεσε...Μια παλινδρομη στην 7η εβδομάδα, έτσι απλά για να υπάρχει και άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια...Τι να πώ?Δεν έχω λόγια δεν έχω τι να πώ..Απλά έτυχε...βαρέθηκα να το ακούω αυτό, έτυχε αι στο καλό πια δεν μπορώ ...Δεν είναι κάτι φοβερό δεν έχεις κάτι, με διαβεβαιώσε ο γιατρός θα κάνεις κάποιε εξετάσεις και σε κανα 2 μήνες θα είσαι ελεύθερη να κάνεις ό,τι θέλεις... Γιατί ρε παιδιά πια όλο αυτό?Έχω φταίξει σε κάτι...Θέλω να κάνω ένα παιδάκι δεν θεωρούσα ότι είναι εύκολο αλλά όχι και να περάσω όλο αυτό...Πάλι καλά που δεν το είχα ανακοινώσει σε κανέναν παρα μόνο στο ν άντρα μου και στους γονείς μου και μετα απο 4 μέρες να η αιμοραγία να οι πόνοι, στο νοσοκομείο απευθείας...αναρρόφηση..και τέλος...Έτσι απλά... Έτυχε.... απλά δεν πέτυχε...

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι πολυ! πραγματικα.

Σε νοιωθω, και εγω τα περασα πριν λιγες ημερες...

Μην απελπιζεσαι... θα ερθει και για ' σενα η ωρα ... θα ερθει και θα εισαι πιο τυχερη αυτη τη φορα...

Προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι (οσο γινεται, ξερω οτι δεν ξεχνιεται) και να βρεις λιγο κουραγιο να δωσεις στον εαυτο σου... θα περασει και αυτο...

Να, θα σου πω κατι, ετσι για να σου δωσω λιγο θαρρος...

Σημερα μου ειπε ενας φιλος, οτι ενα φιλικο τους ζευγαρι ειχε μαθει πριν χρονια οτι δεν θα εκανε ποτε παιδια (!!!) και σημερα εχουν 2!!!! Της ειχε πει λεει ο γιατρος να το ξεχασει και αυτη μετα απο λιγο καιρο εκανε 2 υγιεστατα αγορακια!

Ετσι να το σκεφτεις, ολα περνανε και ολα βρισκουν τον δρομο τους να γινουν στο τελος! καπου θα μας εχει γραμμενες ο Θεος και εμας!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...