Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Catwoman συγχαρητήρια!!! όλα θα πάνε καλά :D μόλις διάβασα τα νεα σου χάρηκα τόσο πολύ, μας έδωσες κουράγιο!(και περιμένουμε νεα σου)

Προχθες ήρθε η πρώτη μου περίοδος μετά την απόξεση και ομολογώ οτι έχω...στεγνώσει :? πριν λίγο μάλιστα ήπια δεύτερη πορτοκαλάδα γιατί ζαλίζομαι και...δεν προχωρώ σε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες.

η γιατρός μου είπε οτι κατα τη διαδικασία της απόξεσης ακολουθείται αναρρόφηση, εισρόφηση, δεν θυμάμαι ακριβώς τον όρο, πάντως κατάλαβα οτι είναι η τεχνική που γίνεται στην απόξεση. Έτσι λοιπόν περιμένω να περάσουν δυο κύκλοι(κατα τον γιατρό, εγώ θα αφήσω παραπάνω) και ξεκινάμε προσπάθειες :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω πωσ 15 μέρες είναι καλά. Εγώ πήγα στο γιατρό 12 μέρες μετα την απόξεση και μου είπε να έχουμε κανονικά επαφές.

Και εγώ στην πρώτη περιοδο μετά την απόξεση είχα αρκετό αίμα και πόνεσα πάρα πολύ όλο το πρώτο διήμερο(συνήθως πονάω 2-3 ώρες).

Πάντως για όσες κοπέλες πονάνε στην περίοδο εγώ έχω βρει την υγειά μου με το μεσουλίντ. μόνο αυτό με ανακουφίζει. Και αυτή την φορά δεν είχα μαζί μου όταν αδιαθέτησα και ίσωσ για αυτό να υπέφερα τόσο. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταρχήν έχω να πω ότι η πρώτη περίοδος μετά την απόξεση είχε πάρα πολύ αίμα.

Δεύτερον μετά την απόξεση δεν με ξαναπόνεσε ποτέ η κοιλιά μου. Από 13 χρονών που είχα την πρώτη μου περίοδο μέχρι που έμεινα έγκυος πέθαινα από τον πόνο. Τα πρώτα χρόνια τι ντεπόν, τι πονστάν κτλ. έπαιρνα, τίποτε. Πόνος, πόνος, πόνος. Κάποια στιγμή ένας γιατρός μου σύστησε τα feldene και μου είπε να παίρνω δυο μαζί μόλις μου έρχεται η περίοδος. Από τότε βρήκα την υγειά μου. Σ' όλη την περίοδο δεν ξαναπόνεσα. Ο τωρινός μου γιατρός πριν από 2-3 χρόνια μου σύστησε τα xefo rapid. Εξαιρετικά και αυτά. Έπαιρνα δυο μαζί με το που ερχόταν η περίοδος και ο πόνος κοβόταν μαχαίρι.

Τώρα, όπως σας είπα δεν πονάω κι ελπίζω να συνεχιστεί αυτό.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ωραία χαίρομαι που είναι φυσιολογικό γιατί και η ροή και ο πόνος με είχαν ανησυχήσει πολύ.

Γιατί πρέπει να περνάνε 2 περίοδοι?? Όταν γέννησα τον μικρό και επειδή τον θήλασα για πολύ, η περίοδος ήρθε μετά από 8 μήνες. και μετά έμεινα αμέσως έγκυος. Υπάρχει περίπτωση να παλινδρόμησε για αυτό? Που δεν αδιαθέτησα και 2η φορά.??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια αιμιλια. ξερω απο φιλες μου οτι μετα απο γεννα δεν πρεπει να μεινεις εγκυος για 6 μηνες για να αποκατασταθει η μητρα κλπ. δε σου ηρηε η περιοδος λογω θηλασμου σωστα? δεν πηρες χαπια να την κοψεις? αν οντως ειναι ετσι τοτε φανταζομαι οτι οι 8 μηνες ηταν μια χαρα. η παλινδρομη κυηση ειναι τυχαια..... χαλαρωσε δε φταιει κατι που εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Μαρία, με καθησυχάζεις... Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ την μία νομίζω πως έχω αποδεχτεί το γεγονός και την άλλη όλο και σκέφτομαι αν έφταιξα ή τι έγινε τέλος πάντων.. :?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τι ιδιο συμβαινει κ με μενα αιμιλια μου. απο τη μια λεω ηταν θελημα θεου κ καλυτερα που συνεβη αλλα απο την αλλη λεω γιατι σε μενα? μηπως κατι εκανα μηπως κατι τρεχει με εμενα? ισως ετσι κανω κακο στον εαυτο μου κ σε ολους τους δικους μου, αλλα δεν το ελεγχω. η λογικη μου λεει οτι ντυχαια συνεβη αυτο κ οτι ο θεος ξερει, αλλα το συναισθημα με παρασυρει καμια φορα......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Χθες πηγα στο γιατρό, μου ειπε οτι ολα θα πάνε καλα! Να μην φοβάμαι, να μην αγχωνομαι... Εγω για καλο και για κακο εκανα και Β-χοριακη που εδειξε πως οντως ειμαι δεν υπαρχει καμια αμφοβλια. Μου εδωσε ενα καρο εξετασεις οπως και την προηγουμενη φορά. Για την ιστολογικη εξεταση που ειχε γινει θα κοιταζε τα αποτελεσματα και θα με ενημερωσει την επομενη φορα που θα συναντηθουμε. Ακομα παντως δεν το εχω συνειδητοποιησει.. νομιζω πως συμβαινει σε καποιον αλλο...

Το κουφο ειναι οτι χθες που πηγα στο ιατρειο εκει που περιμενα, νομιζω πως ηρθε μια εγκυμονουσα, που την ειχα ξανασυναντησει την προηγουμενη φορα, οταν ημουν στο προηγουμενο εγκυος, και τωρα ειχε τεραστια κοιλα... και θυμηθηκα, πως ετσι θα ειχα και εγω... ας τα αφησω ολα αυτα και ας προχωρησω...

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως κοριτσια μου...ποτε δεν γινεται να διαγραφει απ τη μνημη αυτο το γεγονος..εκει που νομιζεις οτι το αφησες πισω..κατι γινεται και ερχεται παλι στο μυαλο και σε γεμιζει με τα συναισθηματα που ενιωθες τοτε, με απογοητευση , λυπη κι ενα γιατι..Τη μια μαθαινεις οτι γεννησε μια φιλη που ειχατε μεινει μαζι εγκυος, την αλλη θυμασαι οτι τετοια εποχη εμεινες εγκυος-οπως εγω περσι τελη Μαρτιου, οταν φτασει ο Απριλης και το Πασχα θα θυμηθω οτι σαν τοτε απεβαλα κ.ο.κ..

Πρεπει ομως οσο μπορουμε να ειμαστε δυνατες κι αισιοδοξες για το καλο μας αλλα και το καλο των συζυγων μας, γιατι αυτη η διαθεση δεν κανει καλο σε κανεναν! Ουτε στην καινουργια μας προσπαθεια δεν κανει καλο! Πρεπει να χουμε χαμογελο κι αισιοδοξια και να προσπαθουμε να διωχνουμε τις κακες σκεψεις..αν και πιστευω οτι η πληγη θα κλεισει πραγματικα μονο οταν κρατησω το μωρακι μου στην αγκαλια μου, αυτο πιστευω για ολα τα κοριτσακια που ειχαν αναλογη εμπειρια..

Link to comment
Share on other sites

catwoman μου χαρηκα παρα πολυ για σενα. μακαρι κοπελα που να σου πανε ολα καλα. μην αγχωνεσαι για τιποτα μη φοβασαι τιποτα να εισαι ηρεμη. τις καλυτερες ευχες μου. μακαρι απο εδω κ μπρος ολα να ειναι καλα για σενα κ το μωρουλι σου. :):):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολυ όλους!!!!

Τωρα περιμένω να περασει λιγος καιρος για να κανω το 1ο υπερηχογράφημα!!!

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο στρεσαρισμένη, αλλα απο την άλλη οποτε το σκέφτομαι χαμογελάω!!!

Αφηστε που πηγα στα H&M και ειδα τα μωρουδιακα και επαθα πλάκα!!!

Το ξερω πως ειναι πολυ νωρις και φοβαμαι λιγο μην ξαναστεναχωρηθω.... ΑΛλα το παλεύω!!! Να ειστε καλα όλες και στα δικα σας!!!!

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites

Pasxalitsa, τελικα πηγα στη γιατρο και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καθολου αποξεση, οτι ο καθαρισμος εγινε μια χαρα απο μονος του. Τωρα περιμενω να περασει ενας μηνας για να μου ξαναερθει κανονικα περιοδος. Θα παω σε 20 μερες να κανω μια χοριακη, ετσι για να δω οτι εχει πιασει πατο :)

Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα στο γιατρό. Με είδε μου έγραψε ένα κάρο έξετάσεις Και μου είπε να περιμένω άλλους 2 κύκλους και μετά...Πω-πω άλλοι 2 μήνες... μου φαίνονται σαν 2 χρόνια...

Κάναμε και μία σχετική συζήτηση και μου είπε ότι παλιά οι παλίνδρομες δεν ήταν τόσο συχνές.. Τώρα όμως με τη διατροφή που κάνουμε , τις ακτινοβολίες κλπ κλπ έχουν αυξηθεί κατακόρυφα!! Δηλ. "βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας!!!"..... :(

Link to comment
Share on other sites

Pasxalitsa, τελικα πηγα στη γιατρο και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καθολου αποξεση, οτι ο καθαρισμος εγινε μια χαρα απο μονος του. Τωρα περιμενω να περασει ενας μηνας για να μου ξαναερθει κανονικα περιοδος. Θα παω σε 20 μερες να κανω μια χοριακη, ετσι για να δω οτι εχει πιασει πατο :)

Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

 

ωραια νεα...λογικα σου εκανε και υπερηχο ε??? εγω ακομα δεν εχω αδιαθετησει...για να δουμε... :roll:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου εκανε υπερηχο και ειδε οτι ολα ηταν μια χαρα. Ημουν πολυ τυχερη, μεσ΄την ατυχια μου. Ουτε φαρμακα, ουτε αποξεση, τιποτα. Ελπιζω να μου ερθει στην ωρα της η επόμενη περίοδος, ωστε να ξαναβαλουμε μπρος. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Εκανα και γώ απόξεση και είχα διδυμα , ακομα δεν μπορω να το ξεπερασω παρολο που εχουν περάσει βδομάδες .

Θα ηθελα να σας ρωτήσω πόσες μέρες κράτησε το αίμα μετα την απόξεση, και τι εξετάσεις κάνατε μετά απο αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. σημερα μιλησα με το γιατρο μου..... απο το εμβρυο βρηκαν οτι αιτια για παλινδρομη ειναι θρομβοφιλια. εχω πελαγωσει τι ειναι αυτο παλι? την τεταρτη θα κατεβω αθηνα να τα οπουμε με το γιατρο μεχρι τοτε θα με φαει η αγωνια. τι ειναι αυτο? θελει θεραπεια? παλι χαλια νιωθω νιωθω ανημπορη, φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην φοβασαι!!! Ειναι πολυ καλο που βρηκατε τι εφταιγε!!! Εχει να κανει με την πηξη του αιματος και τη δημιουργια θρομβωσεων αλλα αντιμετωπιζεται, μην ανησυχεις!! Να χαιρεσαι που το εντοπισατε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...