Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Λυπάμαι που εχεις αυτή την άσχημη εικόνα στο μυαλό σου :( όμως όλα είναι μέσα στη ζωη(σκέψου τι βλέπουν οι μαίες και οι γυναικολόγοι) και χαίρομαι που είσαι αισιόδοξη! θα δεις που θα γράφουμε κι εμείς, εγκυούλες πια, όπως τόσες άλλες γυναίκες που βίωσαν αυτή την απώλεια και τώρα είναι μανούλες :):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mirelini...

πολυ λυπαμαι... :cry:

δεν εχει περασει ουτε μηνας απο την δικια μου αποβολη κ σε καταλαβαινω...οσο για την εικονα που εχεις στο μυαλο σου δεν σου λεω να πιεστεις κ να το ξεχασεις γιατι ξερω πως δεν γινεται...

(απλα προσπαθησε να το βαλεις στην ακρη του μυαλου σου κ να συνεχισεις...)

εμενα δεν ηταν παλλινδρομη...απλα απεβαλλα...

ΔΕΝ εκανα αποξεση κ δεν το μετανιωσα καθολου...το αντιθετο...

(ημουν κ εγω κ ο γιατρος υπερ του φυσιολογικου τροπου)

μου εδωσε χαπια (οι πονοι ειναι οντως φρικτοι) κ ισχυρη αντιβιωση...τελικα η μητρα καθαρισε μονη της φυσιολογικα..

(καποιος γιατρος με φοβισε οτι μπορει να κανω συμφυσεις χωρις αποξεση, αλλα δεν εδωσα σημασια...)

ευχομαι κ εγω ολα να πανε καλα κ συντομα να εχεις κ παλι ενα μωρακι...

 

ps...(ρωτησε για τα χαπια γιατι μου φαινεται περιεργο που δεν σου εδωσε τιποτα... :?: )

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Pasxalitsa, κι'εγω λυπαμαι, ειναι μια εμπειρια που δεν την ευχομαι σε καμια γυναίκα. Όσον αφορα τα χαπια, δεν πηρα τιποτα, γιατι η ολη διαδικασια εγινε απο μονη της. Δωσαμε με τη γιατρό μου μια ευκαιρια 1 εβδομάδας στον οργανισμό μηπως και αποβάλλει εντελώς φυσιολογικά, γιατι δεν μας πίεζε κάτι, δεν υπήρχε καθόλου κίνδυνος σήψης (λόγω μικρού μεγέθους του εμβρύου). Αν δεν γινόταν κάτι, εννοείται οτι η γιατρός μου ειπε οτι θα γινόταν επέμβαση, απλα ολα εγιναν γρηγορα και δεν προλαβα να ανησυχησω ουτε για φαρμακα, ουτε για απόξεση. Εννοείται οτι θα παω για εξεταση μολις σταματισει λιγο η αιμορραγια. Ευχομαι να τελειωσουν ολα την Παρασκευη που θα παω για υπέρηχο, και να μην ακουσω "Χμμμ, δεν εχει καθαρισει καλα," και τετοια, δεν θα τ'αντεξω.

Παντως, με τρομάζει το γεγονος ότι υπάρχουν τόσες πολλές γυναίκες που έχουν περάσει παλλίνδρομες κυήσεις. Νομιζα οτι τα με το που το μαγικο τεστάκι δειξει 2 ροζ γραμμουλες, η γυναίκα θα επρεπε νε ανησυχει μόνο για το αν θα πάρει το μωρό τη στραβή μυτόγκα του παππού της, η τα πατομπούκαλα της γιαγάς του από την πρώτη δημοτικού. Ηξερα βεβαια για τις αποβολές, αλλα ποτε δεν φανταζόμουν οτι η εκφραση "Γερο να'ναι" θα ειχε τοση βαρύτητα και σημασία.

Link to comment
Share on other sites

κι ομως τελικα αυτο ειναι που εχει την μεγαλυτερη σημασια...

κι εμενα φυσιολογικα αποβληθηκε το εμβρυο μαζι με τον σακο...αλλα τα χαπια τα πηρα μετα κ για αρκετες μερες...δεν ξερω...ισως να ειναι διαφορετικη περιπτωση η δικη σου...σιγουρα ο γιατρος σου ξερει καλυτερα!!!

ευχομαι να πανε ολα καλα την Παρασκευη...περιμενουμε νεα σου!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες. ομοιοπαθουσα κ εγω. την τεταρτη κλεινω 2 εβδομαδες απο την αποξεση. δεν ξερω για σας, εγω συνεχεια αυτο σκεφτομαι. μου εχει κολλησει στο μυαλο, γιατι να μην παει καλα αυτη η εγκυμοσυνη. περιμενω τα αποτελεσματα να δουμε τι εγινε. απο τη μια λεω μακαρι να ειναι τυχαιο γεγονος οπως λεει ο γιατρος απο τηναλλη καλυτερα να ηταν κανενα μικροβιο να κανω θεραπεια να μην ξαναγινει. θα πανε ολα καλα αραγε μετα? θα κανουμε καποιες εξετασεις με τον ανδρα μου για να δουμε αν υπαρχει κανενε προβλημα. εμεις επιμειναμε γιατι αλλιως θα μου γινει εμμονη....ανησυχω φοβαμαι στενοχωριεμαι για ο,τι συνεβη..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πώ την αλήθεια Μαρία και εγώ αυτό έλεγα

καλυτερα να ηταν κανενα μικροβιο να κανω θεραπεια να μην ξαναγινει.
,αλλα και τις 2 φορές ο γιατρός μου είπε οτι ήταν τυχαίο, και το μόνο που μου έμενε να κάνω ήταν να προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι. όταν έμεινα έγκυος στη κορούλα μου προσπαθούσα να σκέφτομαι θετικά.δυστηχώς δεν μπορούμε να αλλάξουμε ότι έχει γίνει,αλλα πρέπει να προχωρήσουμε :roll:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

την αλλη εβδομαδα περιμενω τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις του εμβρυου. τοτε θα ξερω. εχω αγωνια. θελω να μαθω. αντε να βγουν να δουμε τι γινεται. εχω ηδη αποφασισει με τον ανδρα μου να κανουμε καποιες εξετασεις μετα για να αποκλεισω καποια πραγματα. τις τελευταιες μερες εχω ακουσει πολλα κ εχω ψιλοτρελαθει. οποτε οι εξετασεις θα μου λυσουν αποριες. δεν εχουμε κανει αυτες τις προγεννητικες εξετασεις+τωρα ειναι ωρα να το κανουμε. εσυ ποσο χρονων ειχες τισ παλινδρομες? παιζει ρολο η ηλικια? εγω ειμαι 27. μετα απο ποσο καιρο μετα την παλινδρομη αρχιζες προσπαθειες? εγω θα το συζητησω με το γιατρο την αλλη εβδομαδα. τη μερα που διαπιστωσαμε την παλινδρομη. μου ειπε να σταθεροποιηθει ο κυκλος, κανενα 6 μηνο. θα το επιβεβαιωσω την αλλη εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Maria μου, εγω ειμαι 29 χρονών και αυτη η κυηση (η οποια παλλινδρόνησε) ηταν η πρωτη μου. Εισαι πολύ νέα για να ανησυχείς για τις επιπτώσεις τις ηλικίας σε μια εγκυμοσύνη. Η ηλικία πάιζει καποιο ρόλο, άλλα στα 27 σου δεν εχεις λόγο να ανησυχείς. Κάνε τις εξετάσεις σου και αν όλα είναι ενταξει, τότε βουρρρρ για την επόμενη προσπάθεια.

:D

Link to comment
Share on other sites

ετσι θελω να σκεφτομαι κ εγω, αλλα καμια φοπρα με παιρνει απο κατω κ σκεφτομαι διαφορα. καταλαβαινεις.....εσυ εκανες εξετασεις μετα την παλινδρομη? τι εδειξαν?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εχω κανει εξετάσεις, διοτι μολις χτες αρχισε η διαδικασια φυσιολογικης αποβολης του εμβρυου. Εχω ακομα αιμορραγια, δευτερη μερα σημερα. Την Παρασκευη θα παω για υπερηχο, για να δουμε αν εχει καθαρισει εντελως η μητρα. Ολες τις εξετασεις, ακομα και για παραγοντες πηξης, τις ειχα κανει απο πριν, και ολα ηταν μια χαρα. Στο εμβρυο δεν μπορουσαμε να κανουμε εξετασεις, γιατι δεν εκανα αποξεση, οποτε θα δουμε τι θα δειξει ο υπερηχος και βλεπουμε. Εσυ τι εξετάσεις σκοπευεις να κάνεις? Δεν τις ειχες κανει απο πριν? Ρωταω καθαρα απο επαγγελματικό ενδιαφέρον, μιας και εχω σπουδασει Ιατρικα Εργασρτηρια, και ηθελα να ξερω τι ειδους εξεταεις σου συστησαν οι γιατροι μετα την παλλίνδρομη κυηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ρωτάς εμένα στην 1η ήμουν 27 έκανα την κόρη μου όταν ήμουν 29 και στην 2η ήμουν 30.δεν χρειάζετε να σε αγχώνει η ηλικία.να σου πώ την αλήθεια επειδή δεν γίνετε να το ξαναπεράσω σκέφτηκα να κάνω κάποιες εξετάσεις που μετά απο δική μου επιμονή, έγραψε ο γιατρός μου.τώρα που έχουν περάσει 4 μήνες και βλέπω τα πράγματα πιο ψύχραιμα δεν θέλω να μπώ σ'ενα φαύλο κύκλο απο τη στιγμή που και οι 2 ιστολογικές δείξανε χρωμοσομικές ανωμαλίες.και τις 2 φορές μετα το δίμηνο μας είπε να ξεκινήσουμε τις προσπάθιες,

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες. με τον αντρα μου πριν το γαμο δεν καναμε αυτον τον προγεννητικο ελεγχο οποτε ειπαμε να τις κανουμε τωρα μηπως κ υπαρχει κατι. με τον αντρα μου δεν καναμε ιδιαιτερες προσπαθειες για να συλλαβω. το δευτερο μηνα που καναμε ελευθερα σε γονιμες μερες εγινε η συλληψη, αλλα δεν ευδοκομησε....δυστυχως. ο γιατρος μας ειπε να κανουμε τον προγεννετικο ελεγχο μονο, αλλα εγω σκεφτομαι να του πω να κανουμε κ αλλες, δεν ξερω ακριβως ποιες, αυτες για θρομβοφιλια, για αυτο το ουρεοπλασμα κλπ. λεπτομερειες δεν ξερω. μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου, εγω ειχα κανει ενα καρο εξετασεις προγεννετικού ελεγχου, μολις εμαθα οτι ειχα μέινει εγκυος. Με ρουφηξανε σαν τον Δρακουλα οι ατιμοι οι αιμοληπτες :) και παρ'ολο που ηταν ολα εντάξει, μας εκατσε η ατυχία με την παλίνδρομη. Αν θες να κάνεις εξετάσεις τωρα, πριν μείνεις έγκυος, κανε, αλλα εχε υπ'όψιν ότι μολις με το καλο συλλάβεις, θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε τις εξετάσεις προγεννετικού ελέγχου, και μαλιστα ολες μαζι απο την αρχη (γενικες αιματος, ουρων, για τοξόπλασμα, και ενα καρο αλλες). Πολλες γυναίκες κανουν οσες εξετασεις τους λεει ο γιατρος τους. Πχ, μια φιλη μου ουτε β-χοριακη δεν ειχε κανει, γιατι ο γιατρος της ειπε να παει μια και καλη να της κανει υπερηχο, βασιζόμενος στην διπλη θετικη απάντηση των τεστ φαρμακείου. Τι να πω, εξαρτάται κι'άπο τον γιατρο. Πάντος, και περισσότερες εξετάσεις να κάνεις, κακο δεν κάνει.

Φιλια, και μας ευχομαι να γινουμε συντομα μανουλες :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!Θα ήθελα (ίσως) να απαντήσω σε κάποιες απορίες με όσα βέβαια κατάλαβα από τη δική μου περιπέτεια και όσα έχω ακούσει..

Αρχικά, υπάρχει διαφορά μεταξύ παλίνδρομης και ανεμβρυικής κύησης.

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει η παρουσία του εμβρύου το οποίο έχει αρχίσει να αναπτύσσεται και ίσως να έχει παρουσιάσει και καρδιακή λειτουργία. Όμως στην συνέχεια παύει από μόνο του να εξελίσσεται γιατί είναι αδύναμο λόγο χρωμοσωμικών ανωμαλιών.

Στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει καθόλου έμβρυο. Δημιουργείται ο σάκος ο οποίος φαίνεται άδειος στον υπέρηχο. Η χωριακή μπορεί να συνεχίσει να ανεβαίνει λόγω της παρουσίας του σάκου, όχι όμως με τον φυσιολογικό ρυθμό.

Το σημαντικό όμως είναι πώς και στις 2 περιπτώσεις δεν ευθύνεται η γυναίκα για ό,τι συνέβη. Και αυτό είναι το ανακουφιστικό της υπόθεσης...

Το άλλο που ήθελα να πω είναι πως όσο πιο φυσικά γίνεται η διαδικασία του καθαρισμού τόσο λιγότερες είναι και οι παρενέργειες. Στην απόξεση υπάρχουν μετά ουλές στο εσωτερικό της μήτρας και θεωρείται ξεπερασμένη μέθοδος.Θυμάμαι πως όταν πήγα στο ΜΗΤΕΡΑ, στο δωμάτιο αναμονής η άλλη κοπέλα που έκανε απόξεση πονούσε πολύ. εμένα μου έδωσε ο γιατρός το χάπι για την αποκόλληση και δεν κατάλαβα τίποτε πέρα από τη ζάλη της νάρκωσης.

Τέλος δεν υπάρχει λόγος να ανυσιχούμε για τις μελλοντικές μας εγκυμοσύνες.. ξέρω πολλές περιπτώσεις που τώρα χαίρονται τα υγιέστατα μωρά τους.

Να μη σας κουράσω όμως άλλο. Αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

emi μου η αποξεση δεν θεωρειται καθολου ξεπερασμενη μεθοδος!!!!!!!!!!!!!!Αποξεση γινεται και στις κυησεις που δεν πανε καλα και δεν εξελισσονται , αποξεση γινεται και σε εξαγωγη πολυποδα, αποξεση γινεται και στις αιμοραγιες απο ορμονικά προβληματα , αποξεση γινεται ........Επισης για να καθαρισει καλα η μητρα πρεπει να γινει με αποξεση διαφορετικα ,,,,,παλι αποξεση !!!!Δυστηχως ειναι κατι που δεν μπορουμε να το αποφυγουμε οταν αυτο πρεπει να γινει για το καλο της υγειας μας και για την μελλοντικη εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!!Τωρα , υπαρχουν και οι περιπτωσεις που η εγκυμοσυνη δεν ειναι παρα καποιων ημερων και μπορει να αποβληθει μονη της ή με ενα χαπακι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα emi μου. εχω κ εγω μια διαφωνια σε αυτα που αναφερεις. η αποξεση οντως καθε αλλο παρα ξεπερασμενη μεθοδος ειναι. το πως αντιδρα ο καθε οργανισμος ειναι βεβαια υποκειμενικο κ θεμα συγκυριων, αλλα εγω μετα την αποξεση σωματικα δεν ενιωθα πονο η οτιδηποτε αλλο εντονο. η κοπελα διπλα μου μαλιστα σηκωθηκε να παει στη δουλεια αμεσως μετα. το να παρεις χαπι η κατι αλλο για να αποβληθει αυτοματα ρο εμβρυο ισως ηταν ενδεδειγμενο στη δικη σου περιπτωση, αλλα αν δεν πηγαινε καλα δε θα εκανες αποξεση? μια αλλη κοποελα απο εδω μας ελεγε οτι με τη διαδικασια που ακολουθησες εσυ ταλαιπωρηθηκε 1 μηνα, τελικα δεν καθαρισε κ εκανε αποξεση. μακαρι να μην μας ειχε συμβει η παλινδρομη η οποιδηποτε αλλη ανωμαλια για να οδηγηθουμε σε αυτο το βημα.ωστοσο η αποξεση δε δημιουργει κανενα προβλημα, ουτε παρενεργειες εχει. κ αυτο το λεω εγω που η ολη εμπειρια μου ηταν τραυματικη. οι φοβοι μου για τη διαδικασια διαψευστηκαν. μου εμεινε η στενοχωρια που δεν αναπτυχθηκε το μωρακι μου.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους! Με θυμάστε καθόλου; ειμαι η Κατερίνα, ειχα μια παλινδρομη κύηση στο 2ο μήνα της εγκυμοσυνης τον Νοέμβριο, και εκανα αποξυση στις 19/11, αν και διαβαζα τις εμπεριες όλων μας, δεν ειχα ξαναφράψει, γιατι η αληθεια είναι οτι ηθελα να απεχω λιγάκι.

Τωρα 4 μήνες μετα εχω να πω.... οτι μάλλον 99% ειμαι πάλι έγκυος!!!!!!! :oops:

Δεν ξέρω ποσο ευχαριστω ειναι αυτο το γεγονός αυτη τη στιγμη και ο λόγος είναι οτι μετα την απόξυση ποτε δεν ξαναπήγα στο γιατρό μου να με δει... Επρεπε να παω στις γιορτές, πήρα τηλέφωνο αλλά μου ο γιατρός μου έδωσε την τέλεια δικαιολογία, <Ελα σε καμια 10 μέρες, μετά τις γιορτές>

Ετσι μετα τις γιορτές περασαν και οι βδομάδες πέρασαν κοντα 2 μήνες!!! Μετά τη δεύτερη περίοδο που μου ήρθε σκεφτήκαμε με τον άντρα μου να ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες μιας και αυτο ειχαμε πει την ημέρα της απόξυσης οταν ρωτησαμε το γιατρό. Βεβαια αυτος ειχε στο μυαλό του οτι εγω θα ειχα πάει, θα ειχε δει τις εξετάσεις μου, θα ειχε δει πιθανον γιατι ειχε γίνει η παλινδρόμηση κτλ. κτλ.

Εμεις πάλι για να επιτυχουμε εκεινη την εγκυμοσύνη ειχαμε ξεκινησει τον Ιανουάριο και τα ειχαμε καταφέρει τον Σεπτέμβρη, με αυτη τη διακιολογια ειπαμε να ξαναξεκινήσουμε, μιας και μάλλον θα μας επερνε πάλι καιρος, το φοβερο γι'αυτη τη φορά ειναι λογω διαφορων προβλημάτων, ιωσεων κ.ά. αυτο το μήνα ειχαμε καταφέρει να βρεθουμε μονάχα μία φορα! (αμα σε θέλει η τύχη...) Τωρα λοιπον τι να πώ...

Σημερα θα πάω να κάνω και μια χοριακή, να δω τα αποτελέσματα...

Ειναι καλο που έμεινα τόσο γρήγορα έγκυος, να το χαρώ, υπάρχει περιπτωση να ακουσω κακα νέα;

Σας ευχαριστώ για την υπομονή που μου δίνετε πάντα!!! :)

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites

Catwoman δεν μπορείς να φανταστείς πόσο κουράγιο μας δίνεις! Μάθε τα αποτελέσματα και πες μας! Επιβεβαίωσες όλους οσους λένε οτι η σύλληψη μετά την απόξεση είναι πιο εύκολη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Περιμένουμε κι επίσιμα τα ευχάριστα! Μία - μία να παίρνει σειρά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους! Με θυμάστε καθόλου; ειμαι η Κατερίνα, ειχα μια παλινδρομη κύηση στο 2ο μήνα της εγκυμοσυνης τον Νοέμβριο, και εκανα αποξυση στις 19/11, αν και διαβαζα τις εμπεριες όλων μας, δεν ειχα ξαναφράψει, γιατι η αληθεια είναι οτι ηθελα να απεχω λιγάκι.

Τωρα 4 μήνες μετα εχω να πω.... οτι μάλλον 99% ειμαι πάλι έγκυος!!!!!!! :oops:

Δεν ξέρω ποσο ευχαριστω ειναι αυτο το γεγονός αυτη τη στιγμη και ο λόγος είναι οτι μετα την απόξυση ποτε δεν ξαναπήγα στο γιατρό μου να με δει... Επρεπε να παω στις γιορτές, πήρα τηλέφωνο αλλά μου ο γιατρός μου έδωσε την τέλεια δικαιολογία, <Ελα σε καμια 10 μέρες, μετά τις γιορτές>

Ετσι μετα τις γιορτές περασαν και οι βδομάδες πέρασαν κοντα 2 μήνες!!! Μετά τη δεύτερη περίοδο που μου ήρθε σκεφτήκαμε με τον άντρα μου να ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες μιας και αυτο ειχαμε πει την ημέρα της απόξυσης οταν ρωτησαμε το γιατρό. Βεβαια αυτος ειχε στο μυαλό του οτι εγω θα ειχα πάει, θα ειχε δει τις εξετάσεις μου, θα ειχε δει πιθανον γιατι ειχε γίνει η παλινδρόμηση κτλ. κτλ.

Εμεις πάλι για να επιτυχουμε εκεινη την εγκυμοσύνη ειχαμε ξεκινησει τον Ιανουάριο και τα ειχαμε καταφέρει τον Σεπτέμβρη, με αυτη τη διακιολογια ειπαμε να ξαναξεκινήσουμε, μιας και μάλλον θα μας επερνε πάλι καιρος, το φοβερο γι'αυτη τη φορά ειναι λογω διαφορων προβλημάτων, ιωσεων κ.ά. αυτο το μήνα ειχαμε καταφέρει να βρεθουμε μονάχα μία φορα! (αμα σε θέλει η τύχη...) Τωρα λοιπον τι να πώ...

Σημερα θα πάω να κάνω και μια χοριακή, να δω τα αποτελέσματα...

Ειναι καλο που έμεινα τόσο γρήγορα έγκυος, να το χαρώ, υπάρχει περιπτωση να ακουσω κακα νέα;

Σας ευχαριστώ για την υπομονή που μου δίνετε πάντα!!! :)

 

Κοπέλα μου ότι και να σου πω είναι λίγο!!!

Τα συγχαρητήρια μου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου το τελευταίο κακό που σας βρήκε να ήταν η παλλίνδρομη :P:P:P

Εγω ακόμα δεν τα έχω καταφέρει ματά την παλλίνδρομη και έχει περάσει καιρός :cry: όως πραγματικά μας δίνεις πολύ κουράγιο περιμένουμε με αγωνία νέα σου και μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά :wink::wink::P

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω! Είμαι καινούρια στη παρέα σας.. Είχα και γω μια παλίνδρομη πριν από 1 μήνα.. Ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει πλήρως.. Ευτυχώς έχω ήδη έναν πιτσιρίκο 11 μηνών και αυτό κάνει μικρότερο τον πόνο μου...

θέλω να ρωτήσω:απόξυση και αναρρόφηση είναι το ίδιο πράγμα? Εγώ πήρα ένα χάπι στις 5 το πρωί άλλο ένα κατά τις 7, στις 8 ήμουν στο "Μητέρα" και περιμέναμε μέχρι τις 10 ώστε να έχει προχωρήσει η αποκόλληση και μετά με νάρκωσαν και έκαναν αναρρόφηση μου είπαν...

Catwoman σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω! Είμαι καινούρια στη παρέα σας.. Είχα και γω μια παλίνδρομη πριν από 1 μήνα.. Ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει πλήρως.. Ευτυχώς έχω ήδη έναν πιτσιρίκο 11 μηνών και αυτό κάνει μικρότερο τον πόνο μου...

θέλω να ρωτήσω:απόξυση και αναρρόφηση είναι το ίδιο πράγμα? Εγώ πήρα ένα χάπι στις 5 το πρωί άλλο ένα κατά τις 7, στις 8 ήμουν στο "Μητέρα" και περιμέναμε μέχρι τις 10 ώστε να έχει προχωρήσει η αποκόλληση και μετά με νάρκωσαν και έκαναν αναρρόφηση μου είπαν...

Catwoman σου εύχομαι τα καλύτερα!

 

Και σε μένα η ίδια διαδικασία ακολουθήθηκε με τη διαφορά ότι μου μίλησαν για απόξεση. Δεν ξέρω αν είναι κάτι διαφορετικό από την αναρρόφηση.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολες. πολλα συγχαρητηρια στη catwoman. απο εδω κ μπρος ηρεμια. ολα θα πανε τελεια. εγω κοριτσια για την παλινδρομη δεν πηρα χαπια κλπ. μπηκα στο ιασω κ μου εκαναν την αποξεση. ο γιατρος ειπε οτι δεν εβαλε καθολου νυστερι, εκανε αναροφηση. βεβαια δε μου το χαρακτηρισε με αλλη λεξη, αποξεση μου την ειπε. ετσι κ εγω καταλαβα οτι ηταν το ιδιο πραγμα. εμενα ηταν μονο 6 εβδομαδων. μηπως γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

catwoman συγχαρητήρια.αν κατάλαβα καλά δεν έχεις πάει στο γιατρό σου ούτε για τα αποτελέσματα της ιστολογικής;πήγαινε όσο το δυνατόν πιο σύντομα.μπορεί να έχει δεί το οτιδήποτε στην ιστολογική, που να χρειάζετε να αντιμετωπιστεί άμμεσα.μην μας ξαναξεχάσεις :wink:

 

aimilia καλώς όρισες.όταν είχα ρωτήσει τον γιατρό μου για την διαδικασία μου είχε πει οτι περίπου αναρρόφηση είναι, αλλα η διαδικασία καλώς η κακώς λέγεται απόξεση .αν παρατηρήσετε και η ιστολογική λέγεται Ιστολογική Εξέτασις Ξεσμάτων Ενδομητρίου

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.. από ό,τι καταλαβαίνω μάλλον το ίδιο πράγμα πρέπει να είναι..σας ευχαριστώ.. και κάτι άλλο ..είναι φυσιολογικό να έχω μεγαλύτερη ροή, από ό,τι συνήθως, στην 1 περίοδο μετά την απόξυση?

Link to comment
Share on other sites

αιμιλια καλησπερα, εμενα δε εχει ερθει ακομα η περιοδος μετα την αποξεση, για να σου πω δικη μου εμπειρια, αλλα μια φιλη που εχει κανει επισης μου ειπε οτι μετα την αποξεση θα εχω πολυ αιμα. αυτη ειχε παρα πολυ αιμα σε σημειο που φοβηθηκε.....ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...