Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Τελικά πήγα χθες στο γιατρό. Μου είπε πως ήταν παλίνδρομη κύηση αυτό που μου συνέβη. Ευτυχώς γλίτωσα και την απόξεση. Η χοριακή είχε πέσει στο 22. Κάναμε υπέρηχο, μήτρα και ωοθήκες ήταν μια χαρά. Μου είπε να θεωρήσω ότι είχα απλά μια καθυστερημένη περίοδο και πως μπορούμε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες χωρίς να περιμένουμε. Μου έδωσε και φυλλικό οξύ να παίρνω. Κάνει καλό λέει... Επίσης μου συνέστησε να μην αρχίσω να ψάχνομαι από τώρα αφού είμαι σχετικά μικρή και ήταν η πρώτη εγκυμοσύνη.

Κορίτσια ελπίζω να μας πάνε όλα καλά. Κουράγιο σε όλες μας. myrto μην απογοητεύεσαι. Αφού τα κατάφερες μία φορά σίγουρα θα το ξανακάνεις το θαύμα και θα έχεις και δεύτερο παιδάκι. :)

 

ZAXARINI μου, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις? Θυμάσαι πόσο καιρό είχες αίμα?

 

Εγώ σήμερα κλείνω 2 εβδομάδες που ξεκίνησαν οι καφέ σταγόνες και την προηγούμενη Τετάρτη ξεκίνησε το κανονικό αίμα, δηλαδή σήμερα 8η ημέρα με αίμα... Να αρχίζω να ανησυχώ ότι δεν θα σταματήσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Τελικά πήγα χθες στο γιατρό. Μου είπε πως ήταν παλίνδρομη κύηση αυτό που μου συνέβη. Ευτυχώς γλίτωσα και την απόξεση. Η χοριακή είχε πέσει στο 22. Κάναμε υπέρηχο, μήτρα και ωοθήκες ήταν μια χαρά. Μου είπε να θεωρήσω ότι είχα απλά μια καθυστερημένη περίοδο και πως μπορούμε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες χωρίς να περιμένουμε. Μου έδωσε και φυλλικό οξύ να παίρνω. Κάνει καλό λέει... Επίσης μου συνέστησε να μην αρχίσω να ψάχνομαι από τώρα αφού είμαι σχετικά μικρή και ήταν η πρώτη εγκυμοσύνη.

Κορίτσια ελπίζω να μας πάνε όλα καλά. Κουράγιο σε όλες μας. myrto μην απογοητεύεσαι. Αφού τα κατάφερες μία φορά σίγουρα θα το ξανακάνεις το θαύμα και θα έχεις και δεύτερο παιδάκι. :)

 

ZAXARINI μου, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις? Θυμάσαι πόσο καιρό είχες αίμα?

 

 

Εγώ σήμερα κλείνω 2 εβδομάδες που ξεκίνησαν οι καφέ σταγόνες και την προηγούμενη Τετάρτη ξεκίνησε το κανονικό αίμα, δηλαδή σήμερα 8η ημέρα με αίμα... Να αρχίζω να ανησυχώ ότι δεν θα σταματήσει?

 

Polixenia εγώ για μια εβδομάδα ίσως και παραπάνω είχα καφέ και λίγο αίμα. Μετά για 3-4 ημέρες είχα αρκετό αίμα όπως στα μέσα της περιόδου και μετά κανονική περίοδο 7-8 ημερών με μπόλικο αίμα όλες τις ημέρες.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα... :) Το αίμα σου συνεχίζει να είναι το ίδιο όλες τις ημέρες ή μειώνεται; Αν δεις ότι δε μειώνεται καλό θα ήταν να έκανες και ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά. Εύχομαι να εξελιχθούν όλα ομαλά... :) Ότι άλλο θες ρώτησε με.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τελικά πήγα χθες στο γιατρό. Μου είπε πως ήταν παλίνδρομη κύηση αυτό που μου συνέβη. Ευτυχώς γλίτωσα και την απόξεση. Η χοριακή είχε πέσει στο 22. Κάναμε υπέρηχο, μήτρα και ωοθήκες ήταν μια χαρά. Μου είπε να θεωρήσω ότι είχα απλά μια καθυστερημένη περίοδο και πως μπορούμε να συνεχίσουμε τις προσπάθειες χωρίς να περιμένουμε. Μου έδωσε και φυλλικό οξύ να παίρνω. Κάνει καλό λέει... Επίσης μου συνέστησε να μην αρχίσω να ψάχνομαι από τώρα αφού είμαι σχετικά μικρή και ήταν η πρώτη εγκυμοσύνη.

Κορίτσια ελπίζω να μας πάνε όλα καλά. Κουράγιο σε όλες μας. myrto μην απογοητεύεσαι. Αφού τα κατάφερες μία φορά σίγουρα θα το ξανακάνεις το θαύμα και θα έχεις και δεύτερο παιδάκι. :)

 

ZAXARINI μου, μήπως μπορείς να με βοηθήσεις? Θυμάσαι πόσο καιρό είχες αίμα?

 

 

Εγώ σήμερα κλείνω 2 εβδομάδες που ξεκίνησαν οι καφέ σταγόνες και την προηγούμενη Τετάρτη ξεκίνησε το κανονικό αίμα, δηλαδή σήμερα 8η ημέρα με αίμα... Να αρχίζω να ανησυχώ ότι δεν θα σταματήσει?

 

Polixenia εγώ για μια εβδομάδα ίσως και παραπάνω είχα καφέ και λίγο αίμα. Μετά για 3-4 ημέρες είχα αρκετό αίμα όπως στα μέσα της περιόδου και μετά κανονική περίοδο 7-8 ημερών με μπόλικο αίμα όλες τις ημέρες.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα... :) Το αίμα σου συνεχίζει να είναι το ίδιο όλες τις ημέρες ή μειώνεται; Αν δεις ότι δε μειώνεται καλό θα ήταν να έκανες και ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά. Εύχομαι να εξελιχθούν όλα ομαλά... :) Ότι άλλο θες ρώτησε με.

 

Άρα αν κατάλαβα καλά, 7 μέρες καφέ + 4 μέρες αίμα + 7 μέρες περίοδος (η οποία ήρθε κολλητά αμέσως μετά την αποβολή??) = 18 μέρες.. Εγώ είμαι στις 14 σήμερα οπότε να μην ανησυχώ ακόμα... Το αίμα μειώνεται αλλά αν ήταν περίοδος θα έπρεπε σήμερα να έχω ελάχιστο καφέ...

Link to comment
Share on other sites

Polixenia και Ζaharini να πω μια απορία μου? Μήπως το αίμα που έχετε δεν είναι αίμα περιόδου αλλά αίμα από την ίδια την αποβολή? Θέλω να πω: πότε πρόλαβε σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να κατέβει ωάριο, να ωριμάσει και να πέσει? Ο γιατρός σας είπε κάτι τέτοιο?

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites

Polixenia και Ζaharini να πω μια απορία μου? Μήπως το αίμα που έχετε δεν είναι αίμα περιόδου αλλά αίμα από την ίδια την αποβολή? Θέλω να πω: πότε πρόλαβε σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να κατέβει ωάριο, να ωριμάσει και να πέσει? Ο γιατρός σας είπε κάτι τέτοιο?

 

Η ζαχαρίνι έχει ξεμπερδέψει ευτυχώς με το θέμα... εγώ ξετρύπωσα ένα παλιό της ποστ...

 

Εγώ το έχω ακόμα. Η γιατρός μου είχε πει όταν είχα τα καφέ ότι "σου έρχεται κανονικά περίοδος". Δηλαδή ότι ξεκινάει με καφέ και μετά εξελίσσεται σε περίοδο. Και μάλλον είναι προσπάθεια αυτοκαθαρισμού της μήτρας από τα υπόλείμματα της εγκυμοσύνης, το παλιό ωάριο δηλαδή. Εξάλλου γι'αυ΄το μας λένε και να περιμένουμε 1 κύκλο να μας ξαναέρθει φυσιολογικά περίοδος 1 φορά δηλαδή, πριν ξαναπροσπαθήσουμε...

 

Έτσι νομίζω, αλλά ακόμα ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας. 8 Νοεμβριου εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου.8 Δεκεμβριου εμαθα οτι το εμβρυο δεν εχει καρδιακους παλμους. Δηλαδη ειναι νεκρο.παλλινδρομη κυηση 8η εβδομαδα.Εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου.Λεγαμε ολοι μαζι και ο γιος μου πρωτος να το βγαζαμε ΑΓΓΕΛΟ αν ηταν αγορι τελικα ο ΑΓΓΕΛΟΣμας ηθελε να μεινει ψηλα!! Σας νοιωθω ολες απολυτα κουραγιο σες ολες μας

Νατασα

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο κουκλα μου εχει ο θεος και συντομα θα γινεις μανουλα για δευτερη φορα..... εισαι πολυ τυχερη που εχεις ηδη ενα παιδακι....να το χαιρεσαι....................

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα μου κουράγιο και δύναμη για τη συνέχεια. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα ένιωθα τέτοια απώλεια και πίκρα για ένα μωρό που ποτέ δεν είδα... Είμαστε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

natassa λυπάμαι πολύ! Είναι πολύ στενάχωρο αλλά θα παίρνεις κουράγιο από το αγοράκι σου όπως παίρνω και εγώ... Είμαστε τυχερές που έχουμε τα πρώτα μας!

Θα έρθει και το άλλο με το καλό... θετική σκέψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για την στηριξη σας. Εναι πραγματι λυτρωτικο να ξερεις οτι υπαρχουν γυναικες που περνανε τα ιδια με σενα και μπορουν να καταλαβουν ΑΚΡΙΒΩΣ το πως νοιωθεις. Εχω διαβασει ολες τις ιστοριες σας , εχω κλαψει για σας εχω παρει κουραγιο απο σας, σας νιωθω, γνωριζω τον πονο σας και οι αγωνιες μας ειναι κοινες . Υπαρχουν παντα οι επομενες φορες για να προσπαθησεις αλλα πως ξεχνας την στιγμη που σου ανακοινωνουν κατι τοσο τρομερο....Δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου..Νομιζω οτι μετα απο αυτην την εμπειρια δεν θα ειμαι πια ο ιδιος ανθρωπος. Ελπιζω η Παναγια να μου δωσει την δυναμη να συνεχισω οπως και σε ολες σας. ελπιζω να μην σας κουρασα

Νατασα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω ολες για την στηριξη σας. Εναι πραγματι λυτρωτικο να ξερεις οτι υπαρχουν γυναικες που περνανε τα ιδια με σενα και μπορουν να καταλαβουν ΑΚΡΙΒΩΣ το πως νοιωθεις. Εχω διαβασει ολες τις ιστοριες σας , εχω κλαψει για σας εχω παρει κουραγιο απο σας, σας νιωθω, γνωριζω τον πονο σας και οι αγωνιες μας ειναι κοινες . Υπαρχουν παντα οι επομενες φορες για να προσπαθησεις αλλα πως ξεχνας την στιγμη που σου ανακοινωνουν κατι τοσο τρομερο....Δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου..Νομιζω οτι μετα απο αυτην την εμπειρια δεν θα ειμαι πια ο ιδιος ανθρωπος. Ελπιζω η Παναγια να μου δωσει την δυναμη να συνεχισω οπως και σε ολες σας. ελπιζω να μην σας κουρασα

Νατάσα πολύ λυπάμαι για τα νέα σου! Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και είμαι σίγουρη πως το πρώτο σου παιδάκι θα σε βοηθήσει σε αυτό. Να είσαι καλά και σύντοομα θα έρθει και το επόμενο. Καλή δύναμη :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες καλημερουδια......καλη εμβδομαδα ευχομαι και οτι καλητερο δωρο .......γιορτινο !!!!!καλε που ειναι ολα τα κοριτσια : katerina1981-female-eirink-andro??????που χαθηκατε καλεεεεε!!!!!!αντε να μαθουμε κανενα νεο σας .......φιλακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ζέτα! Καλημέρα σε όλες!

 

Τελικά ΖΑΧΑΡΙΝΙ σήμερα που είμαι στη 18η μέρα δεν έχω αίμα!!! Επιτέλους σταμάτησε και μάλιστα ακριβώς την μέρα που είχα μετρήσει με βάση τα δικά σου!

 

Πολύ χαίρομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα polixenia μου ...ευχομαι τα καλητερα απο δω και περα .....θα βαλεις αμεσως μπροστα για μωρακι η θα περιμενεις ???

 

Προς το παρόν βάλαμε μπρος για σεξ γιατι σκασαμε 4 βδομαδες με τοσα που τραβηξα!!! Για μωράκι λέμε τον Ιανουαριο. Αρχές περιμένω την επομενη περίοδο και μετα απο 10 μερουλες ξεκιναμε..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νατασα μην στεναχωριεσαι. Ειχα και γω παλλινδρομη πριν απο δυο μηνες περιπου στον τεταρτο μηνα. Σταματησε η καρδουλα του. Να ξερεις ομως οτι τελικα μαλλον ειναι καλυτερα ετσι. Καλυτερα νωρις παρα να μεγαλωνε στην κοιλιτσα σου και να γινοτανε αυτο. Και ακομα καλυτερα που δεν γεννηθηκε ποτε με προβληματακι.

 

Εχεις ηδη ενα αγγελουδι στην αγγαλια σου. Να το θυμασε καθε μερα. Και θα ερθει και το αλλο. Θα δεις!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ζέτα! Καλημέρα σε όλες!

 

Τελικά ΖΑΧΑΡΙΝΙ σήμερα που είμαι στη 18η μέρα δεν έχω αίμα!!! Επιτέλους σταμάτησε και μάλιστα ακριβώς την μέρα που είχα μετρήσει με βάση τα δικά σου!

 

Πολύ χαίρομαι! :)

Πολύ χαίρομαι και εγώ polixenia που όλα πάνε καλά! Σου εύχομαι τώρα στις γιορτές να ξεκουραστείς και να ξεδώσεις ώστε σύντομα όλα αυτά να είναι μια μακρινή ανάμνηση :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σε ολες σας. Περασε μια εβδομαδα απο την ημερα της αποξυσης και τωρα αρχιζω να νοιωθω καλυτερα. Βλεπω καθε μερα πολλες γυναικες που παθανε κατι αναλογο και αρχιζω να τα βλεπω πιο ψυχραιμα τα πραγματα. Πραγματικα ειμαστε παρα πολλες.... Στις 23 Δεκεμβριου εχω συναντηση με τον γιατρο για να με δει αν ειναι ολα καλα . Ξερει να μου πει καποια απο εσας τι περιλαμβανει αυτος ο ελεγχος και τι εξετασεις σας συστησαν να κανετε μετα απο αυτο το γεγονος ωστε να το προλαβουμε καλυτερα? Του ειπα για τις ιστολογικες που εμαθα απο εσας και μου ειπε οτι δε εχει και πολυ σημασια αλλα θ α αργησουν να βγουν. Εγω τις θελω γιατι θελω να τον αλλαξω να βρω αλλον γιατρο. Περιμενω με αγωνια !!

Νατασα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε εσενα... τις ιστολογικες επρεπε ηδη να τις ειχες κανει... θα επαιρνε δειγμα και θα εβγαιναν μετα απο ενα μηνα... οσο για την επισκεψη η γνωμη μου ειναι να σου ερθει πρωτα περιοδος και μετα να πας να σε δει,το λεω για να μην σε σκαλιζει ξανα... στα λεω αυτα γιατι ετσι μου ειπε εμενα ο γιατρος και το ακουσα και απο αλλες κοπελες..... Με τον ελεγχο θελει να δε αν ολα πηγαν καλα με την αποξυση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα natasababy. Και εμενα ο γιατρος μου μου ειπε να παω μετα την πρωτη περιοδο. Και ετσι εκανα. Εκανα εναν υπερηχο που κοιταξε αν ολα ειναι στη θεση τους και στα φυσιολογικα ορια (μεγεθος μητρας, σαλπιγγες, ωοθηκες κ.τ.λ.). Ολα καλα θα εχουνε παει. Μην ανησυχεις. Θελεις να μοιραστεις την ιστορια σου μαζι μας?

.png
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση???

 

Υπαρχει περιπτωση να γινει ωορηξια 2-3 μερες πριν απο την περιοδο. Ρωταω γιατι περιμενω αυριο να αδιαθετησω και χτες και σημερα εχω αυτα τα ασπρα πηχτα υγρα. Περνω και filicin. Ξερει καμια να με βοηθησει????

.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ιστολογικες μου ειπε οτι θα βγουν σε ενα μηνα και να παω τοτε να τις παρω και περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα . εχω μονο πολυ πολυ λιγο αιμα ακομα που αν συνεχιστει και αυριο θα τον παρω τηλεφωνο . παιδια μετα απο ποσο καιρο απο την αποξυση ερχεται συνηθως η περιοδος ? εγω σημερα κλεινω μια εβδομαδα απο την αποξυση.

Νατασα

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστολογικες μου ειπε οτι θα βγουν σε ενα μηνα και να παω τοτε να τις παρω και περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα . εχω μονο πολυ πολυ λιγο αιμα ακομα που αν συνεχιστει και αυριο θα τον παρω τηλεφωνο . παιδια μετα απο ποσο καιρο απο την αποξυση ερχεται συνηθως η περιοδος ? εγω σημερα κλεινω μια εβδομαδα απο την αποξυση.

 

Νατασα ειναι λογικο να χεις αιμα μην ανυσηχεις... Μπορει να σου σταματησει και να ξαναεχεις ολα ειναι πιθανα και αποτι μου χε πει εμενα ο γιατρος μου οτι και να δεις μην ανυσηχεις

Και ριξε εδω μια ματια... http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5772&start=30

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...