Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

mariakar εγώ βλέπω ότι τα νέα που γράφεις που έχεις από τον γιατρό είναι μόνο καλά και καθόλου κακά. Σου έχουν βρει κάτι - εύκολα και γρήγορα - και αυτό το κάτι: η θρομβοφιλία είναι κάτι που διορθώνεται εύκολα και κάνεις μια χαρά παιδάκια... Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι αν ψυχολογικά δεν είσαστε έτοιμοι είτε εσύ είτε ο καλός σου ίσως να ήταν καλύτερα να δώσετε λίγο χρόνο στους εαυτούς σας. Στο λέω αυτό γιατί εγώ την δεύτερη φορά βιάστηκα και πίεσα καταστάσεις βέβαια δεν πήγαν καλά τα πράγματα, ενώ αν είχαν πάει καλά θα σου έλεγα προχωρήστε άμεσα...

Εγώ βρίσκομαι στην διαδικασία διερεύνησης μετά από μία αποβολή και μία παλίνδρομη και θέλω να σε ρωτήσω κάτι εσένα ή όποια άλλη γνωρίζει σχετικά, γράφεις ότι το ενδομήτριο φαίνεται καθαρό χωρίς συμφύσεις, αυτό με ποια εξέταση φαίνεται; απλό υπέρηχο ή κάποια πιο εξειδικευμένη εξέταση;

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγγέλα να σου απαντήσω εγώ που βρίσκομαι αυτή την στιγμή μέσα.

Οι συμφύσεις μπορεί να φανούν από έναν κολπικό υπέρηχο αλλά δεν είναι απόλυτο. Δηλαδή δεν είναι αξιόπιστη εξέταση για να διερευνήσει την ύπαρξη των συμφύσεων.

Στην δική μου περίπτωση έγινε ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ για να δούμε αν υπάρχουν συμφύσεις. Αυτή θεωρείται η πιο αξιόπιστη ΕΞΕΤΑΗΣΗ-ΕΠΕΜΒΑΣΗ γιατί έχεις κααρή & έγχρωμη εικόνα της μήτρας και των στομίων των σαλπιγών. Παράλληλα εξεταζεις αν υπάρχουν ινομυώματα, πολύποδες, ενδομητρίωση και την κατάσταση του ενδοητρίου.

Νομίζω επίσης πως τις συμφύσεις τις βλέπεις και με την σαλπιγγογραφία!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για το ενδομήτριο το είδε στον υπέρηχο και συγκεκριμένα είπε ότι έχει τόσο καθαρή εικόνα που δεν χρειάζεται καμία άλλη εξέταση. Αυτό όμως δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες. Οργανισμός από οργανισμό διαφέρει. Εξάλλου μου είχε πει ότι το είχε ελέγξει και την ημέρα που μου έκανε την απόξεση. Αυτά ισχύουν για εμένα. Ξέρω όμως ότι άλλες κοπέλες χρειάζεται να κάνουν υστεροσκόπηση αν δεν κάνω λάθος για να μάθουν για τις συμφύσεις. Τι να σου πω; Ότι μου λέει ο γιατρός μου κάνω κι εγώ.

Όσο για το αν πρέπει να περιμένω. Ειλικρινά κανείς δεν μπορεί να μου δώσει μία οριστική απάντηση. Άλλοι λένε περίμενε και άλλοι βουρ. Ο γιατρός πάντως με άφησε ελεύθερη. Εγώ αγωνιώ φαίνεται. Πάντως ο γιατρός μου ήταν και ειλικρινής και μου είπε ότι όσες προφυλάξεις και να πάρουμε την επόμενη φορά, πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο κάτι να πάει στραβά.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου Μαρία σου μίλησε πολύ σταράτα. Σαφώς και μπορεί να ξανασυμβεί μην έχουμε αυταπάτες. Απλά επειδή εσύ βρήκες τι έφταιγε θα πας καλά ,γιατί όχι? Επίσης αναφορικά στον χρόνο που λες, νομίζω ότι θα το κρίνεις εσύ με το σύζυγό σου αυτό. Μετά την υστεροσκόπηση (40 μέρες μετά την απόξεση) μου είπε πως μπορώ από αυτό τον κύκλο να μείνω έγκυος. Εγώ δεν ήμουν έτοιμη & προτίμησα να κάνω κάποιες εξετάσεις.

Εφόσον έχεις το πράσινο φως από τον γιατρό σου, κάντο όποτε νιώσεις πάλι έτοιμη.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά το μόνο που νιώθω αυτή τη στιγμή είναι χαμένη!

Δεν ξέρω τι θέλω, τι πρέπει να κάνω, τί μου γίνεται. Δεν ξέρω καν αν αντιμετωπίζω σωστά όλη αυτή τη κατάσταση με την θρομβοφιλία ή καλό θα ήταν να πάω και σε κάποιο γιατρό που ειδικεύεται στο θέμα αυτό.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός που ειδικεύεται σε αυτό το θέμα είναι ο αιματολόγος. Σε όποιον γυναικολόγο και αν πας και δει ότι έχεις θρομβφιλία θεωρώ πως θα ακολουθήσει την πεπατημένη οδό. Είναι ξεκάθαρο το θέμα σου, γιατί τόσο άγχος?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

MARIAKAR ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ "ΣΚΗΝΙΚΟ" - ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ. ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΑΡΧΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ. Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ!!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΡΕΜΩ ΕΓΩ....ΜΗΝ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΤΟ "ΤΥΧΑΙΟ". ΕΓΩ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΞΕΣΕΩΝ....ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΘΕΙ...ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ?? ΑΠΟ ΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ? ΑΠΟ ΚΑΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ?

Link to comment
Share on other sites

Μιτσι μου τι κάνεις? Όσο διαβάζουμε τόσο αγχωνόμαστε το έχω τσεκάρει και με μένα!

Οι συμφύσεις δημιουργούνται από το ξύσιμο του ενδομητρίου κατά την απόξυση και μπορεί να επηρεάσουν την σύλληψη αν βρίσκονται κοντά στα στόμια των σαλπιγγών. Θεωρείται σπάνιο γεγονός πλέον αλλά δεν το πολυπιστεύω.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ FEMALE ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ!!!!! ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ. ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ. ΘΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΩ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΓΙΝΕΙ ΕΓΙΝΕ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιτσι μου τι κάνεις? Όσο διαβάζουμε τόσο αγχωνόμαστε το έχω τσεκάρει και με μένα!

Οι συμφύσεις δημιουργούνται από το ξύσιμο του ενδομητρίου κατά την απόξυση και μπορεί να επηρεάσουν την σύλληψη αν βρίσκονται κοντά στα στόμια των σαλπιγγών. Θεωρείται σπάνιο γεγονός πλέον αλλά δεν το πολυπιστεύω.

 

Αυτό είναι γεγονός και στανταρ επηρεαζόμαστε όλες από αυτά που διαβάζουμε.

 

Ας πούμε τώρα εγώ επηρεάστηκα που διάβασα για τις συμφύσεις. Που το ξέρεις ότι θεωρείται σπάνιο γεγονός female μου?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω γιατί έτσι λένε οι γιατροί.Πλέον έχουν την ειδίκευση οι γιατροί και τα μέσα να καθαρίζουν καλύτερα την μήτρα. Επίσης λένε πως εφόσον η περίοδος παραμένει καονική σε ροή και διάρκεια όπως πριν την απόξυση, όλα πάνε καλά. Όταν υπάρχουν συμφύσεις μειώνεται η περίοδος!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκά μου κοριτσάκια καλησπέρα σας.

Πήρα τα αποτελέσματα της ιστολογικής και μετά τον άντρα μου είστε οι πρώτες που τα μαθαίνετε.

Λοιπόν το πόρισμα της ιστολογικής έδειξε ΜΕΡΙΚΗ ΜΥΛΗ ΚΥΗΣΗ. Μου είπε να κάνω μέτρηση χοριακής ανά μήνα και να μην μείνω έγκυος πριν συμπληρώσω έξι μήνες από την απόξεση.

Μπήκα στο διαδίκτυο, πληκτρολόγησα μύλη κύηση και κόντεψα να τρελαθώ. Διάβασα για χοριοκαρκίνωμα, για επιθετικούς όγκους που αντιμετωπίζονται με επιθετική χημειοθεραπεία, για εμβρυϊκά στοιχεία που φεύγουν από το σάκο και εγκαθίστανται σε άλλα όργανα του σώματος.

Ειλικρινά σας λέω, έπαθα μεγάλη πλάκα.

Ξαναπήρα το γιατρό τηλέφωνο και με καθησύχασε και μου είπε ότι αυτά που διάβασα αφορούν την ΟΛΙΚΗ ΜΥΛΗ ΚΥΗΣΗ και ότι στην περίπτωσή μου πρόκειται για ΜΕΡΙΚΗ ΜΥΛΗ ΚΥΗΣΗ. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Με διαβεβαίωσε ότι η χοριακή θα μηδενιστεί και, αν θέλω, για να μου φύγει η ιδέα να πάω την Τετάρτη και να κάνω μια χοριακή, για να βεβαιωθώ ότι θα έχει πέσει. Μου είπε ότι η μερική μύλη κύηση δεν έχει αιτιολογία, είναι ένα τυχαίο γεγονός. Το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να μην μείνω έγκυος πριν το εξάμηνο, γιατί έχει διαπιστωθεί σε γυναίκες που έμειναν πριν το εξάμηνο, να το ξαναπάθουν. Με διαβεβαίωσε ότι πολλές γυναίκες που είχαν μερική μύλη κύηση, την επόμενη φορά είχαν μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και γέννησαν υγιέστατα μωρά.

Από τότε λοιπόν ησύχασα. Μάλιστα, εξαιτίας του σοκ, σκέφτηκα ας μην κάνω και ποτέ παιδί, αρκεί εγώ να είμαι καλά.

Έτσι κι αλλιώς κορίτσια μου δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να περιμένω.

Σας φιλώ γλυκά, καλό βράδυ.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ BP. ΣΑΝ ΟΡΟ ΤΟΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΚΡΑΤΑ Ο,ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΝΑ ΑΝΑΡΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ.

ΣΑΦΩΣ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΥΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΜΗΤΕΡΑ ΥΓΙΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙ.ΑΝΤΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΡΑΤΑ Ο,ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΝΑ ΑΝΑΡΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ.

ΣΑΦΩΣ ΠΡΟΕΧΕΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΥΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΜΗΤΕΡΑ ΥΓΙΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙ.ΑΝΤΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!

 

Συμφωνώ απόλυτα ... εύχομαι απο καρδιας οτι καλυτερο ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με διαβεβαίωσε ότι πολλές γυναίκες που είχαν μερική μύλη κύηση, την επόμενη φορά είχαν μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και γέννησαν υγιέστατα μωρά.

 

Κοριτσάκι μου και εμένα πριν την παλλίνδρομη φοβήθηκε για μύλη κύηση και τρελάθηκα. Τελικά δεν ήταν αλλά μέχρι να το διαπιστώσω είχα ψάξει τα πάντα. Όντως ισχύει αυτό, οπότε βγάλτο από το μυαλό σου όπως είπε και η female και όλα καλά θα πάνε. Απλά έτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια κανονική εγκυμοσύνη, ένα σπερματοζωάριο (με 23 χρωμοσώματα) ενώνεται με ένα ωάριο (με 23 χρωμοσώματα). Σύνολο 46.

 

Σε μια μύλη κύηση 2 σπερματοζωάρια (σύνολο 46 χρωμοσώματα) γονιμομοποιούν ένά ωάριο ( με 23 χρωμοσώματα). Σύνολο ? Άστα να πάνε. Αυτό δημιουργεί ανωμαλίες και τρέχα γύρευε.

Στο περίπου τα λέω τώρα πολύ συνοπτικά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απ' ότι έχω διαβάσει, αυτό συνήθως είναι τυχαίο και πολύ σπάνια ξανασυμβαίνει. Κάπου πήρε το μάτι μου για τη μερική μύλη στο site του Νικολουδάκη.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕ. ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΧΟΛΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΝΑ ΤΗ ΔΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ. ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΙΣ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΑ ΑΚΟΜΑ. ΕΓΩ ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΡΡΑΚΩΣΕ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙ ΕΤΟΙΜΗ "ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΑ". ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ? ΣΕ ΜΑΣ ΟΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΧΕΡΑ? ΤΟΣΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑ ΣΠΙΤΙ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΜΕΤΟ. ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...