Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Κσλησπερα σημερα πηρα τα αποτελεσματα απο τον καρυοτυπο εμβρυου που παλλινδρομησε κ γραφει οτι ειχε το συνδρομο τουρνερ μωσαικο.Ξερει καποια κοπελα να μου πει κατι γι αυτο??Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχως και γω εχω καποια αναλογη ιστορια! ειμαι 21 και τον Γεναρη εμεινα εγκυος και ειμασταν παρα πολυ χαρουμενοι..καναμε σχεδια πολλα για το μελλον αλλα δυστυχως η χαρα μας δεν κρατησε πολυ! την 9η βδομαδα παλινδρομησε και επρεπε να κανω αποξεση! πριναπο μια βδομαδα εγινε, ειναι φρεσκο ακομα! ειμαστε καλα και παλι αλλα εγω φοβαμαι πολυμην ξανασυμβει! το θελουμε πολυ να ξαναπροσπαθησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Για τη Μαρουλίτσα:το σύνδρομο Turner είναι μια από τις συχνότερες αιτίες αυτόματων αποβολων.Είναι θηλεα έμβρυα,που τους λείπει το ένα χρωμόσωμα Χ. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να συλληφθεί ένα τέτοιο έμβρυο,αλλά πολύ-πολύ μικρότερη να γεννηθεί,γιατί τα περισσότερα αποβάλλονται.Το περίεργο είναι ότι το σύνδρομο δεν είναι βαρύ,δηλαδή είναι γυναίκες με φυσιολογική νοημοσύνη,και όμως η φύση επιλέγει να μη γεννηθούν (ίσως λόγω του ότι είναι στείρες;).

Link to comment
Share on other sites

Για τη Μαρουλίτσα:το σύνδρομο Turner είναι μια από τις συχνότερες αιτίες αυτόματων αποβολων.Είναι θηλεα έμβρυα,που τους λείπει το ένα χρωμόσωμα Χ. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να συλληφθεί ένα τέτοιο έμβρυο,αλλά πολύ-πολύ μικρότερη να γεννηθεί,γιατί τα περισσότερα αποβάλλονται.Το περίεργο είναι ότι το σύνδρομο δεν είναι βαρύ,δηλαδή είναι γυναίκες με φυσιολογική νοημοσύνη,και όμως η φύση επιλέγει να μη γεννηθούν (ίσως λόγω του ότι είναι στείρες;).

 

νομιζω πρεπει να χουν κ υψος κατω του μεσου ορου, ειναι στα ορια του νανισμου δηλαδη.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πρεπει να χουν κ υψος κατω του μεσου ορου, ειναι στα ορια του νανισμου δηλαδη.

 

Ναι η μονοσωμια χ σχετιζεται με γενικοτερες ορμονικες δυσλειτουργιες αφου το χρωμοσωμα που λειπει ολικως ή μερικως ειναι το ενα εκ των δυο φυλετικων χρωμοσωματων. Ο μωσαικισμος αναφερεται στην περιπτωση που αυτη η ελλειψη δεν διαπιστωνεται σε ολα αλλα σε μερικα κυτταρα εξ'ου και ο ορος μωσαικο δηλ. ποικιλια.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να μου απαντησετετε.Μηπως ξερει καποια αν ωφειλεται καπου αυτη η χρωμωσωματικη αιτια,δηλαδη μπορει να φταιω καπου εγω η ειναι εντελως τυχαιο γεγονος??Πρεπει να κανω εξετεσεις να ψαχτω για κατι??

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δε σχετίζεται με την ηλικία της μητέρας,όπως το Down. Τώρα,για το αν πρέπει να ελέγξετε τα δικά σας χρωμοσώματα, να κάνετε καρυοτυπο,δηλαδή,θα σας πει ο γιατρός σας.Γενικά,πάντως,μια παλινδρόμηση κύηση θεωρείται τυχαίο γεγονός και δεν πολυσυστήνεται να ψαχτεί το ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να παραθέσω εδώ και τη δική μου ιστορία κυρίως γιατί πιστεύω πως πρέπει παίρνουμε δύναμη η μία από την άλλη σε αυτό το δύσκολο κόσμο των παλίνδρομων κυήσεων. Λοιπόν, αυτή τη στιγμή, βρίσκομαι στη φάση της δεύτερης παλίνδρομης και μόλις έκανα και την απόξεση. Όλα ξεκίνησαν πέρυσι τον Απρίλη, όπου με μεγάλη μου χαρά, διαπίστωσα πως είμαι έγκυος. Η εγκυμοσύνη ήρθε όχι και πολύ εύκολα αλλά ούτε και πολύ δύσκολα, δεδομένης και της ηλικίας μου.(Πέρυσι ήμουν 39 χρονών). Για να μην σας τα πολυλογώ, είχαμε χαρές και πανηγύρια, όλα πήγαιναν καλά, ακούσαμε καρδιά καμπάνα 6 εβδομάδων και κάτι ημερών, η εγκυμοσύνη πολύ καλή χωρίς κανένα πρόβλημα, μέχρι που πάω να κάνω την αυχενική και μου λένε πως η καρδιακή λειτουργία είχε σταματήσει από την 9η εβδομάδα. Σοκ μεγάλο όπως καταλαβαίνετε, στενοχώρια, κλάματα, τέλος πάντων στέλνουμε το έμβρυο για καρυότυπο και βρίσκουμε χρωμοσωμική ανωμαλία. Μια χαρά, μου λέει ο γιατρός, τυχαίο γεγονός και μη επαναλαμβανόμενο. Μαζεύω τα κομμάτια μου και ξαναρχίζω τις προσπάθειες. 7 μήνες μετά ξαναμένω έγκυος. Χαρές και πανηγύρια ο περίγυρος, συγκρατημένη μέχρι αηδίας εγώ, να μη θέλω να το πω πουθενά. Δυστυχώς η δουλειά μου είναι τέτοια που είναι αδύνατον να πηγαίνω σε κατάσταση εγκυμοσύνης, οπότε αναγκάζομαι για δεύτερη φορά να το πω. Μη στενοχωριέσαι μου έλεγαν, αφού το είπε ο γιατρός: τυχαίο και μη επαναλαμβανόμενο. Τελος πάντων για να μην μακρηγορώ σας λέω πως αυτή τη φορά σταμάτησε στις 8,5 εβδομάδες. Ξαναστείλαμε το έμβρυο για καρυότυπο και περιμένουμε. Το πιθανότερο είναι να έχει πάλι χρωμοσωμική ανωμαλία. Ο γιατρός τώρα αρχίζει και μου λέει ότι φταίει η ηλικία, αλλά να ξαναπροσπαθήσω. Κάποια στιγμή θα πετύχουμε το καλό ωάριο. Εγώ όμως κορίτσια, φοβάμαι πολύ. Δεν Ξέρω αν μπορώ να το ξαναπεράσω και τρίτη φορά. Συν ότι πρέπει να το ανακοινώσω και στη δουλειά και αισθάνομαι ακόμα πιο χάλια. Εδώ καλά καλά δεν το έμαθαν καρδιακοί μου φίλοι, είμαι αναγκασμένη να δίνω αναφορά στον κάθε άσχετο. Εν τω μεταξύ αυτό με την ηλικία δεν το πολυκαταλαβαίνω, με τη έννοια ότι ξέρω αρκετές περιπτώσεις και μάλιστα κοντινού μου περιβάλλοντος που είχαν τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε μεγαλύτερη από μένα ηλικία. Μία μάλιστα έκανε το πρώτο παιδί στα 41 και το δεύτερο στα 43 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε και ήξερε τι είναι η παλίνδρομη κύηση. Εγώ από την άλλη έχω γίνει ειδική. Είναι να σε θέλει η τύχη, μου λένε. Τι γίνεται όμως βρε κορίτσια μου άμα δε σε θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να παραθέσω εδώ και τη δική μου ιστορία κυρίως γιατί πιστεύω πως πρέπει παίρνουμε δύναμη η μία από την άλλη σε αυτό το δύσκολο κόσμο των παλίνδρομων κυήσεων. Λοιπόν, αυτή τη στιγμή, βρίσκομαι στη φάση της δεύτερης παλίνδρομης και μόλις έκανα και την απόξεση. Όλα ξεκίνησαν πέρυσι τον Απρίλη, όπου με μεγάλη μου χαρά, διαπίστωσα πως είμαι έγκυος. Η εγκυμοσύνη ήρθε όχι και πολύ εύκολα αλλά ούτε και πολύ δύσκολα, δεδομένης και της ηλικίας μου.(Πέρυσι ήμουν 39 χρονών). Για να μην σας τα πολυλογώ, είχαμε χαρές και πανηγύρια, όλα πήγαιναν καλά, ακούσαμε καρδιά καμπάνα 6 εβδομάδων και κάτι ημερών, η εγκυμοσύνη πολύ καλή χωρίς κανένα πρόβλημα, μέχρι που πάω να κάνω την αυχενική και μου λένε πως η καρδιακή λειτουργία είχε σταματήσει από την 9η εβδομάδα. Σοκ μεγάλο όπως καταλαβαίνετε, στενοχώρια, κλάματα, τέλος πάντων στέλνουμε το έμβρυο για καρυότυπο και βρίσκουμε χρωμοσωμική ανωμαλία. Μια χαρά, μου λέει ο γιατρός, τυχαίο γεγονός και μη επαναλαμβανόμενο. Μαζεύω τα κομμάτια μου και ξαναρχίζω τις προσπάθειες. 7 μήνες μετά ξαναμένω έγκυος. Χαρές και πανηγύρια ο περίγυρος, συγκρατημένη μέχρι αηδίας εγώ, να μη θέλω να το πω πουθενά. Δυστυχώς η δουλειά μου είναι τέτοια που είναι αδύνατον να πηγαίνω σε κατάσταση εγκυμοσύνης, οπότε αναγκάζομαι για δεύτερη φορά να το πω. Μη στενοχωριέσαι μου έλεγαν, αφού το είπε ο γιατρός: τυχαίο και μη επαναλαμβανόμενο. Τελος πάντων για να μην μακρηγορώ σας λέω πως αυτή τη φορά σταμάτησε στις 8,5 εβδομάδες. Ξαναστείλαμε το έμβρυο για καρυότυπο και περιμένουμε. Το πιθανότερο είναι να έχει πάλι χρωμοσωμική ανωμαλία. Ο γιατρός τώρα αρχίζει και μου λέει ότι φταίει η ηλικία, αλλά να ξαναπροσπαθήσω. Κάποια στιγμή θα πετύχουμε το καλό ωάριο. Εγώ όμως κορίτσια, φοβάμαι πολύ. Δεν Ξέρω αν μπορώ να το ξαναπεράσω και τρίτη φορά. Συν ότι πρέπει να το ανακοινώσω και στη δουλειά και αισθάνομαι ακόμα πιο χάλια.

 

Καλησπέρα σου εύχομαι κουράγιο και καλή ανάρρωση. Ειμαι και εγώ στην ίδια ηλικια με σένα εγώ εχω ηδη ενα παιδάκι και εδω και ενα χρόνο προσπαθώ για δεύτερο αλλά δυστυχώς είχα δυο ανεμβρυικες και μια παλινδρομη. Έκανα αποξεση πριν ενα μήνα και ο καρυοτυπος έδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλία συγκεκριμένα τρισωμια 22. Και εμένα ο γιατρός μου πιστεύει οτι φταίνε τα ωάρια αλλά παρολαυτα θα μου δώσει να κανω κάποιες εξετασεις για καθ'εξιν αποβολες. Δεν σου κρύβω οτι σκέφτομαι να σταματήσω γιατι ψυχολογικά αυτή τη φορα είχα φτάσει στη δεκάτη εβδομαδα και είχα αρχίσει να πιστεύω οτι θα πανε ολα καλα. Τι να πω άλλες κάνουν και μεγαλύτερες παιδιά δεν νομίζω οτι είμαστε πια και τοσο μεγάλες!

Link to comment
Share on other sites

Για Zouzy: Λυπάμαι πολύ για τη απώλειά σου και σου εύχομαι κι εγώ από την πλευρά μου καλό κουράγιο. Είσαι τυχερή που έχεις ήδη ένα παιδάκι, να το χαίρεσαι!! Πες μου όμως γιατί εφόσον βρέθηκε χρωμοσωμική ανωμαλία ο γιατρός σου θα σου δώσει άλλες εξετάσεις; Δεν υποτίθεται ότι η παλίνδρομη έγινε απ΄αυτό; Ρωτάω γιατί εμένα ο γιατρός μου μου είπε πως σε αυτές τις περιπτώσεις δε χρειάζονται άλλου είδους εξετάσεις.

Επεξεργάστηκαν by Lia74
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πολύ για τη απώλειά σου και σου εύχομαι κι εγώ από την πλευρά μου καλό κουράγιο. Είσαι τυχερή που έχεις ήδη ένα παιδάκι, να το χαίρεσαι!! Πες μου όμως γιατί εφόσον βρέθηκε χρωμοσωμική ανωμαλία ο γιατρός σου θα σου δώσει άλλες εξετάσεις; Δεν υποτίθεται ότι η παλίνδρομη έγινε απ΄αυτό; Ρωτάω γιατί εμένα ο γιατρός μου μου είπε πως σε αυτές τις περιπτώσεις δε χρειάζονται άλλου είδους εξετάσεις.

 

Ευχαριστώ εκτός απο τη παλινδρομη είχα άλλες δυο ανεμβρυικες κυήσεις στις οποίες δεν μπορούσε να γινει καρυοτυπος και οι ιστόλογικες δεν έδειξαν σίγουρα οτι υπήρχε χρωμοσωμικη ανωμαλία τις εξετασεις μου τις δίνει ίσως μετα απο δική μου πίεση τρεις αποβολες ειναι αυτές δεν πιστεύει οτι θα δείξουν κατι γιατι εχω ηδη ενα παιδι. Εσένα τι σου λέει ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εκτός απο τη παλινδρομη είχα άλλες δυο ανεμβρυικες κυήσεις στις οποίες δεν μπορούσε να γινει καρυοτυπος και οι ιστόλογικες δεν έδειξαν σίγουρα οτι υπήρχε χρωμοσωμικη ανωμαλία τις εξετασεις μου τις δίνει ίσως μετα απο δική μου πίεση τρεις αποβολες ειναι αυτές δεν πιστεύει οτι θα δείξουν κατι γιατι εχω ηδη ενα παιδι. Εσένα τι σου λέει ο γιατρός σου;

 

Ο γιατρός μου είναι της άποψης ότι όταν υπάρχει χρωμοσωμικό πρόβλημα στο έμβρυο, οι εξετάσεις σταματάνε εκεί γιατί αλλιώς μου λέει θα σε τρελάνουν. Στις παλίνδρομες λέει ή έχει πρόβλημα το έμβρυο ή η γυναίκα. Αν βρεθεί πρόβλημα στο έμβρυο τότε τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός. Αν ο καρυότυπος του εμβρύου δε δείξει κάτι, τότε ξεκινάνε και οι εξετάσεις για τη γυναίκα. Στη δική μου περίπτωση πιστεύει ότι είναι θέμα ωαρίων, αν και κρατάει μια μικρή επιφύλαξη μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του καρυότυπου. Σε περαιτέρω εξετάσεις μου είπε να προχωρήσω μόνο αν το χρωμοσωμικό της δεύτερης είναι το ίδιο με της πρώτης. Συγκεκριμένα η πρώτη παλίνδρομη ήταν εξαιτίας τρισωμίας 15.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εγώ είχα δύο παλινδρομες κυήσεις ανάμεσα στα δύο μου παιδιά.Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει να μην κάνω κανέναν έλεγχο,γιατί καθ`έξιν αποβολές είναι από 3 συνεχόμενες και μετά.Το μόνο που μου συνέστησε να κάνω ήταν γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εγώ είχα δύο παλινδρομες κυήσεις ανάμεσα στα δύο μου παιδιά.Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει να μην κάνω κανέναν έλεγχο,γιατί καθ`έξιν αποβολές είναι από 3 συνεχόμενες και μετά.Το μόνο που μου συνέστησε να κάνω ήταν γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη.

 

Πολλοί γιατροί είναι αυτοί που θεωρούν ότι μετά τις 3 παλίνδρομες πρέπει να το ψάξεις, άλλοι πάλι σε βάζουν σε διαδικασία εξετάσεων από τη δεύτερη. Στη δική σου περίπτωση σίγουρα έπαιξε ρόλο ότι είχες ήδη παιδί πριν τις παλίνδρομες. Πάντως χαίρομαι που κατάφερες τελειόμηνη εγκυμοσύνη μετά τις παλίνδρομες. Είσαι ανάσα αισιοδοξίας για όλες εμάς που αγωνιούμε για το αν θα τα καταφέρουμε τελικά! Σε ποια ηλικία, αλήθεια είχες τις παλίνδρομες;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθήστε σας παρακαλώ πειτε την γνώμη σας,λοιπον 1 σεπτεμβριου πηγα για υπερηχο και ειδαμε τον σακο,σημερα πηγα σε αλλον γιατρο εκανα υπερηχο και ειδαμε παλι μονο τον σακο χωρις μωρο...

θα ηθελα να σας ρωτησω αμα υπαρχει περιπτωση να μην εχει αναπτυχθει ακομα το μωρο η να συνβαινει κατι αλλο εκτος απο παλινδρομιση ,λοιπον εχουμε και λεμε τελευταια περιοδος 20 ιουλιου αλλα ειχα επαφη με τον αντρα μου γυρω στης 11-12 αυγουστου,υπαρχει περιπτωση να πιαστηκε τοτες το παιδι και γι αυτο να μην φαινεται ακομα?ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

 

 

Καλησπέρα,δεν ξέρω αν γνωρίζετε ανάλογη περίπτωση γιατί εμείς είμαστε στην ίδια κατάσταση μη γνωρίζοντας που θα καταλήξει....πήγαμε στο γιατρό κάναμε χοριακή και έδειξε 11000,ο γιατρός στον υπέρηχο είδε όμως μια κουκκίδα μικρή και μας είπε πως δεν αντιστοιχεί...μετά από 48 ώρες η χοριακή 17.700 και ο υπέρηχος ένα σάκο που αντιστοιχεί σε κύηση 6 εβδομάδων...σήμερα και μετά από 48 ώρες χοριακή 22.300 σάκος μεγαλύτερος αλλά χωρίς να φαίνεται έμβρυο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,δεν ξέρω αν γνωρίζετε ανάλογη περίπτωση γιατί εμείς είμαστε στην ίδια κατάσταση μη γνωρίζοντας που θα καταλήξει....πήγαμε στο γιατρό κάναμε χοριακή και έδειξε 11000,ο γιατρός στον υπέρηχο είδε όμως μια κουκκίδα μικρή και μας είπε πως δεν αντιστοιχεί...μετά από 48 ώρες η χοριακή 17.700 και ο υπέρηχος ένα σάκο που αντιστοιχεί σε κύηση 6 εβδομάδων...σήμερα και μετά από 48 ώρες χοριακή 22.300 σάκος μεγαλύτερος αλλά χωρίς να φαίνεται έμβρυο..

 

Φανταζομαι θα σας ειπε να το παρακολουθησετε με υπερηχο ετσι;

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Μας είπε να περιμένουμε 5 ημέρες και αν δεν δούμε τίποτα να σταματήσουμε την κύηση αλλά θα μας φάει αγωνία πως και γιατί...αυτός λέει πως είναι η σύνδρομο άδειου σάκου ή μύλη κύηση ή απλώς δεν φαίνεται το έμβρυο...αλλά και οι χοριακές δε τα λένε καλά νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Μας είπε να περιμένουμε 5 ημέρες και αν δεν δούμε τίποτα να σταματήσουμε την κύηση αλλά θα μας φάει αγωνία πως και γιατί...αυτός λέει πως είναι η σύνδρομο άδειου σάκου ή μύλη κύηση ή απλώς δεν φαίνεται το έμβρυο...αλλά και η χοριακές δε τα λένε καλά νομίζω...

 

Πηγατε για δευτερη γνωμη;

Σε λιγες μερες παντως, οντως, θα δειτε τι συμβαινει. Κατα την 7η βδομαδα ακουμε καρδια αρα θα ξερετε.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγατε για δευτερη γνωμη;

Σε λιγες μερες παντως, οντως, θα δειτε τι συμβαινει. Κατα την 7η βδομαδα ακουμε καρδια αρα θα ξερετε.

 

 

 

Δεν πήγαμε για δεύτερη γνώμη γιατί εφόσον μας κάνει υπέρηχο και φαίνεται ένας άδειος σάκος δεν νομίζω να μας πει κάτι περισσότερο...η καρδιά ακούγετε στη 7η εβδομάδα αλλά κάτι δεν πρέπει να δεις πιο πριν ? Η χοριακή είναι καλή?Αυτός μας είπε στην πρώτη επίσκεψη μόλις είδε χοριακή 11.000 είδε στον υπέρηχο 2 μικρές κουκκίδες και μας είπε μάλλον δίδυμα γι' αυτό είναι και τόσο υψηλή...τώρα ξαφνικά πήγαμε σε άδειο σάκο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήγαμε για δεύτερη γνώμη γιατί εφόσον μας κάνει υπέρηχο και φαίνεται ένας άδειος σάκος δεν νομίζω να μας πει κάτι περισσότερο...η καρδιά ακούγετε στη 7η εβδομάδα αλλά κάτι δεν πρέπει να δεις πιο πριν ? Η χοριακή είναι καλή?Αυτός μας είπε στην πρώτη επίσκεψη μόλις είδε χοριακή 11.000 είδε στον υπέρηχο 2 μικρές κουκκίδες και μας είπε μάλλον δίδυμα γι' αυτό είναι και τόσο υψηλή...τώρα ξαφνικά πήγαμε σε άδειο σάκο.

 

Η χωριακη σαν τιμη ειναι πολυ καλη.πριν την 7η βδομαδα δημιουργειται ο σακος κ ο γιατρος μπορει να διακρινει εμβρυακα στοιχεια.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η χοριακή πρέπει να ανεβαίνει 60% ανά 48ώρο,εμείς από 17.700 σε 48 ώρες πήγαμε 22.300 δηλαδή 25% αλλά ακόμη και αν πούμε ότι παίζουν οι χοριακές,το πιο κακό στην υπόθεση είναι ότι δεν έχουμε δει όπως αναφέρεις εμβρυακά στοιχεία...τι να πω μακάρι κάποιος να παίζει κρυφτό..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η χοριακή πρέπει να ανεβαίνει 60% ανά 48ώρο,εμείς από 17.700 σε 48 ώρες πήγαμε 22.300 δηλαδή 25% αλλά ακόμη και αν πούμε ότι παίζουν οι χοριακές,το πιο κακό στην υπόθεση είναι ότι δεν έχουμε δει όπως αναφέρεις εμβρυακά στοιχεία...τι να πω μακάρι κάποιος να παίζει κρυφτό..

 

Μακαρι ολα να σου πανε καλα! Με τη καθοδηγηση του γιατρου σου θα βρειτε την ακρη!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί γιατροί είναι αυτοί που θεωρούν ότι μετά τις 3 παλίνδρομες πρέπει να το ψάξεις, άλλοι πάλι σε βάζουν σε διαδικασία εξετάσεων από τη δεύτερη. Στη δική σου περίπτωση σίγουρα έπαιξε ρόλο ότι είχες ήδη παιδί πριν τις παλίνδρομες. Πάντως χαίρομαι που κατάφερες τελειόμηνη εγκυμοσύνη μετά τις παλίνδρομες. Είσαι ανάσα αισιοδοξίας για jόλες εμάς που αγωνιούμε για το αν θα τα καταφέρουμε τελικά! Σε ποια ηλικία, αλήθεια είχες τις παλίνδρομες;

 

Τις παλίνδρομες τις είχα και τις 2 μέσα στο 2012,τότε ήμουν 32. Στο τέλος του ίδιου χρόνου έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί.Πάντως,το αν έχεις ήδη παιδί δεν παίζει ρόλο,όσον αφορά τη διερεύνηση,αλλά όσον αφορά την πρόγνωση.Τα γράφει πολύ ωραία το αντίστοιχο πρωτόκολλο του Βασιλικού Κολλεγίου των Γυναικολογων της Αγγλίας.

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έρθουν τα μωράκια σας!Όσο παρήγορο κι αν ήταν να έχω ήδη ένα παιδάκι,καταλαβαίνω πολύ καλά την απογοήτευση της παλινδρομης με απόξεση,καθώς και το σοκ της αυτόματης αποβολής με αιμορραγια...

Link to comment
Share on other sites

Τις παλίνδρομες τις είχα και τις 2 μέσα στο 2012,τότε ήμουν 32. Στο τέλος του ίδιου χρόνου έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί.Πάντως,το αν έχεις ήδη παιδί δεν παίζει ρόλο,όσον αφορά τη διερεύνηση,αλλά όσον αφορά την πρόγνωση.Τα γράφει πολύ ωραία το αντίστοιχο πρωτόκολλο του Βασιλικού Κολλεγίου των Γυναικολογων της Αγγλίας.

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έρθουν τα μωράκια σας!Όσο παρήγορο κι αν ήταν να έχω ήδη ένα παιδάκι,καταλαβαίνω πολύ καλά την απογοήτευση της παλινδρομης με απόξεση,καθώς και το σοκ της αυτόματης αποβολής με αιμορραγια...

 

Ευχαριστούμε πολύ Μανούλα για πάντα! Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!Ποτέ δε φανταζόμουν ότι είναι τόσο δύσκολο για κάποιους να κάνουν ένα παιδί. Και σίγουρα δε φανταζόμουν ότι μέσα σ' αυτούς τους κάποιους θα είμαι κι εγώ. Υπομονή και κουράγιο σε όλες τις κοπέλες που περνούν τέτοιες καταστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...