Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογέννητο και γατούλα!


Recommended Posts

είναι το πρώτο μου πόστ και ενώ έψαξα να δω εάν υπάρχει κάπου αυτό που θέλω να ρωτήσω δεν το βρήκα οπότε εάν υπάρχει κάπου συγχωρέστε με! (και στείλτε με εκεί που πρέπει!)

 

λοιπόν διάβασα σε ένα βιβλίο ότι καλό θα ήταν να αγοράσω για το λίκνο του μωρού ένα σαν προστατευτικό για τις τρελόγατες μου που μπορεί να μπουκάρουν και να ξαπλάρουν μες την κούνια με ή χωρίς μωρό για ζέστη! έχετε πάρει κάτι τέτοιο εσείς (όσοι έχετε ζωάκια); έχετε ιδέα που θα μπορούσα να το βρω; δεν εχω πάει Λητώ κλπ γιατί μπήκα και στα σάιτ και δεν πέτυχα κάτι τέτοιο, είμαι στον 7ο και είμαι σχετικά χαλαρή ακόμα στο ψάξιμο... έχει κανείς να μου δώσει καμιά συμβουλή;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν εχω αναλογη εμπειρια με γατες απλα θυμαμαι οταν γεννησα τον πρωτο μου γιο που ειχα σκυλο,μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει προβλημα παρα μονο με τις γατες κ τα νεογεννητα.δεν ειχα ρωτησει παραπανω αλλα μιλα με καποιον παιδιατρο για την επαφη της γατουλας με το μωρο να εισαι σιγουρη κ μετα κοιτα τα υπολοιπα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση! δεν είναι οτι φοβάμαι την επαφή , απλώς οι γατούλες έχουν την τάση να βρήσκουν τα πιο ζεστά μέρη και σίγουρα θα γεμίζουν το λίκνο τρίχες και θα το κάνουν κρεβάτι τους! φαντάζομαι εάν υπάρχει κάτι θα είναι σαν κουνουπιέρα ..

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικα, καμια γατουλα (δικη μου ή φιλης μου) δεν μπηκε ουτε στην κουνια, ουτε στο λικνο. Συνεχιζε και πηγαινε στα μερη που ειχε μαθει να κοιμαται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα γατακι περσιας 3 ετων.Εγω αγορασα μια κουνουπιερα απο το ΙΚΕΑ καθως και μπαντες που μπαινουν γυρω γυρω στην κουνια.Η αληθεια ειναι οτι η γατα ανεβαινει πανω στην καρεκλα να δει τι ειναι εκει μεσα αλλα κοιμαται μονο κατω απο την κουνια δεν εχει μπει μεσα ακομα και τωρα που ειναι αδεια.Νομιζω λιγο προσοχη θελει μονο οχι κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω σκυλακι και απλα δεν την αφηνα να μπαινει στο δωματιο του μπεμπη.Οχι απο θεμα τριχας που δεν βγαζει αλλα να μαθει οτι πχ εκει δεν μπαινω μονη μου.Οποτε εμπαινε εμπαινε μαζι μου για να την βλεπω.Οταν ειμασταν ολοι μαζι στο σαλονι εκλεινα την πορτα για να μην παει χωρις να την δω.Δεν της ξεκοψα το δωματιο γιατι θα καταλαβαινε την απορριψη.Πχ το καναμε σαν παιχνιδι πηγαινα να τον αλλαξω και την φωναζα να ερθει και αυτη και απλα ξαπλωνε οσο τον αλλαζα διπλα μου.Ακομα και τωρα το κανω.

Για προστατευτικο ψαξτο ομως μη το αφησεις!Οι γατες ειναι περιεργες για αυτο και εμμεσα σου λεω να μην τις αφηνεις να μπαινουν στο δωματιο :D

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω να σου πω ότι έχω μια γάτα άγρια στο σπίτι- ειλικρινά δεν την πλησιάζει κανείς και εκτός από τον άντρα μου δεν κάθεται για πολλά πολλά σε κανέναν. Μόλις έφερα το μωρό στο σπίτι ανησυχούσα για τους ίδους λόγους με εσένα, αλλά έχω μείνει έκπληκτη!!!

Η γάτα ναι μεν πλησίαζε να μυρίσει και να δει το μωρό αλλά μόνο από περιέργια και δεν έκανε ποτέ κάποια επιθετική κίνηση στο παιδί.

Δεν είχα βάλει προστατευτικά στην κούνια και η αλήθεια είναι ότι σχνά το βράδυ κούρνιαζε μαζί με το μωρό στο κάτω μέρος της κούνιας γι' αυτό σου προτείνω να λάβεις τα μέτρα σου, αλλά με λίγη προσοχή θα είναι όλα καλά.

Πλέον η μικρή τραβάει τα μουστάκια της και της πετάει πράγματα οπότε η μπέμπα έγινε χειρότεο αγρίμι και η γάτα- τίγρης μεταμορφώθηκε...(μόνο όσον αφορά το παιδί βέβαια!) δεν την πειράζει ποτέ και συχνά το βάζει στα πόδια για να γλιτώσει από το θηριάκι μου...

Να την έχεις στο νου σου αλλά μην την αποκλείσεις από όλα, εγώ 3 μηνών τις είχα να κοιμούνται η μία κάτω από το ρηλάξ και η άλλη ακριβώς από πάνω- πολύ γλυκό θέμα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

εγώ έχω δυο γατιά , εκ των οποίων ο ένας είναι άγριος όπως λες και συ και δεν περιμένω να πλησιάσει γιατι δεν πλησιαζει και κανέναν (ήταν χτυπημένος και αδέσποτος και τον μάζεψα να τον κάνω καλά αλλά..μου μεινε δεν βρήκα τι να τον κάνω :? εντελώς αντικοινωνικός)

 

η άλλη μου γάτα θηλυκιά πρώην αδέσποτη επίσης αλλα τώρα έγινε ''πριγκήπισα'' δεν είμαι σίγουρη εαν θα κάνει κίνηση να κάτσει μες στο λίκνο, δεν την φοβάμαι για επίθεση μόνο για να μπει μες στην κούνια, έστω τον πολύ πρώτο καιρό (παρεπιπτόντως μου έδωσες ενα καλό χρονικό όριο των 3μηνών να ''χαλαρώσω'' ας πούμε)

 

υ.γ εάν καταφέρει ο μικρός να κάνει τον βλαμμένο γάτο σπιτόγατο θα τον κάνω κτηνίατρο!

επίσης ανυπομονώ να τα βγάζω φωτό όλα μαζί !!! είναι όντως ωραίες εικόνες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ τα καημένα τα ζωντανά και αυτά τι να κάνουν? Έχουν και την περιέργια τους και χώνονται να δουν τι γίνεται, αλλά είμαι σίγουρη ότι απλά πρέπει να έχεις λίγο παραπάνω το νου σου και από κάποια στιγμή και μετά θα χαλαρώσεις και εσύ.

Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω φανατικη γατομαμα!!εχω 1 γατα στο σπιτι κ πριν γεννησω φοβομουν την αντιδραση της..λοιπον, στο δωμάτιο της μπεμπας πήρα κ έβαλα αυτα τα καγκελάκια στην πόρτα οπότε δεν μπορεί να μπει μέσα...γενικά όμως δείχνει μια αδιαφορια με το θέμα του μωρου που αυτο σημαινει 2 πράγματα...1)πραγματικα δεν την νοιάζει κ 2) κάποια στιγμη που δεν κοίταζα πήγε ύπουλα κ μύρισε την μπέμπα-το πιο πιθανο...χεχεχε!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα ωραία κατάλαβα, έτσι τα κόβω και τα δικά μου να είναι, εντελώς αδιάφορα!!! :lol:

 

πάντως λέω να βάλω έτσι μια χαζομάρα να το κλείνει κάπως το λίκνο , για τα μάτια του κόσμου περισσότερο (δλδ του συζύγου) ;)

Link to comment
Share on other sites

Του δικού μου του γάτου του άρεσε πολύ να κοιμάται στο κρεβάτι του μωρού. Κοίμιζα το μωρό αγκαλιά κι όταν πήγαινα να το αφήσω στην κούνια έβρισκα το γάτο μέσα να γουργουρίζει... :lol:. Έδιωχνα το γάτο κι άλλαζα σεντόνι με το ένα χέρι για ν΄αφήσω το μωρό... Καλή η σκέψη να πάρεις κάποιο προστατευτικό ειδικά αν φοβάσαι τη μουρμούρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απ' την άλλη κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για το λίκνο...Μόνο μια φορά βρήκα τον μεγάλο γάτο στα πόδια του μπέμπη, κι αυτό όταν είχαν περάσει τέσσερις μήνες. Στην μικρή απ' την άλλη τώρα, εδώ κι έξι μήνες κανένας απ' τους τέσσερις δεν έχει ενδιαφερθεί να κοιμηθεί μέσα, όλοι απο κάτω κοιμούνται (κι αυτό σπάνια)

Αντίθετα μ' ότι ειπώθηκε παραπάνω οι γάτες δεν είναι επικίνδυνες για μωρά, όχι περισσσότερο απ' ότι άλλα κατοικίδια τουλάχιστον! Είναι κρίμα να συντηρούνται τέτοιοι μύθοι κι ειδικά απο γιατρούς! Η γάτα θέλει την ησυχία της, αμα ζοριστεί απ' το μωρό θα φύγει, δεν θα επιτεθεί! Απλά θα πρέπει να έχεις το νου σου όπως αν είχες ενα δίχρονο κοντά στο μωρό σου. Θα ζήσεις μεγάαααααααλες στιγμές, πίστεψέ με! :)Σήμερα η δική μου χάιδεψε την πιο απόμακρη γάτα του σπιτιού, κι ομολογώ ήταν πιο άγαρμπη απο άλλες φορές...Κι η γάτα αν και δεν θέλει πολλά πολλά γενικώς, στο μωρό καθόταν μια χαρά και την τσουρομαδούσε...Με τη δική μου άμεση παρέμβαση δεν υπέφερε πολύ, αλλά δεν έδειξε και πολύ ενοχλημένη...Εχουν κατανόηση τα ζωα...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όχι μωρε Silmaril δεν νομίζω κανείς να έγραψε κάτι φοβιστικό ή αρνητικό , αν μη τι άλλο όλοι οι ως άνω έχουν ζωάκι και ξέρουν τον ...πόνο τις τρίχας :lol:;) όπως είπε και η agentP η μουρμούρα καμιά φορά του συζύγου είναι που θέλω να αποφύγω και τον συνεχές άλλαγμα του σεντονιού, αλλιώς εννοείται οτι ειναι εξαιρετικά παρεξηγημένα ζωάκια και ότι καλύτερο να μεγαλώνουν μαζι με ενα παιδάκι! μακάρι να χα χώρο και κουράγια για περισσότερα (:oops: δεν είμαι τρελή ζωοσυλλέκτρια οχι οχι :-D)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα !

Θα μπορέσω λετε να φέρω παλι τον γατο μου στο σπιτι με το μωρο;

Ειναι περσιας πολυυυυυ τριχαααα μακρυα!

Κανουν αφαίρεση νεκρών τριχών καπου αλλα θ ειναι αυτο αρκετο με χτενισμα ;

Τον θελω πολυ στο σπιτι μας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
κ εγω φανατικη γατομαμα!!εχω 1 γατα στο σπιτι κ πριν γεννησω φοβομουν την αντιδραση της..λοιπον, στο δωμάτιο της μπεμπας πήρα κ έβαλα αυτα τα καγκελάκια στην πόρτα οπότε δεν μπορεί να μπει μέσα...γενικά όμως δείχνει μια αδιαφορια με το θέμα του μωρου που αυτο σημαινει 2 πράγματα...1)πραγματικα δεν την νοιάζει κ 2) κάποια στιγμη που δεν κοίταζα πήγε ύπουλα κ μύρισε την μπέμπα-το πιο πιθανο...χεχεχε!!

 

 

Καλημέρα σας!!!ειδα το ποστ και μιας και ειμαι μελλουσα μανουλα ειπα να ρωτησω!!εχω και εγω μια γατουλα που μας υπερλατρευει!!οπου παμε στο σπιτι παει!!Ηθελα να ρωτησω αυτο με τα καγκελα επιασε??δεν πηδουσε απο πανω να μπει στο δωματιο???Γιατι ιειναι μια πολυ καλη λυση:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!ειδα το ποστ και μιας και ειμαι μελλουσα μανουλα ειπα να ρωτησω!!εχω και εγω μια γατουλα που μας υπερλατρευει!!οπου παμε στο σπιτι παει!!Ηθελα να ρωτησω αυτο με τα καγκελα επιασε??δεν πηδουσε απο πανω να μπει στο δωματιο???Γιατι ιειναι μια πολυ καλη λυση:D

Ο δικός μας δεν πηδάει τα κάγκελα. Στο δωμάτιο της μικρής δεν έχω βάλει ακόμα, έχω βάλει όμως στο υπόλοιπο σπίτι διότι είναι μεζονέτα.

Επίσης δεν μπαίνει στο δωμάτιό της παρόλο που έχει ελεύθερη πρόσβαση. Περνάει απόξω και φεύγει. Ξέρει ότι δεν πολυθέλω να μπαίνει. Δεν είναι τελείως χαζά τα γατιά όπως νομίζουν οι περισσότεροι, διαισθάνονται πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας δεν πηδάει τα κάγκελα. Στο δωμάτιο της μικρής δεν έχω βάλει ακόμα, έχω βάλει όμως στο υπόλοιπο σπίτι διότι είναι μεζονέτα.

Επίσης δεν μπαίνει στο δωμάτιό της παρόλο που έχει ελεύθερη πρόσβαση. Περνάει απόξω και φεύγει. Ξέρει ότι δεν πολυθέλω να μπαίνει. Δεν είναι τελείως χαζά τα γατιά όπως νομίζουν οι περισσότεροι, διαισθάνονται πολλά πράγματα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!!Αναμενουμε το ζουζουνι και βλεπουμε!! ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω έναν γάτο ο οποίος δεν είναι πολύ ζωηρός αλλά συνέχεια πάει και ξαπλώνει στο κρεβατάκι του μικρού. Έχω κουνουπιέρα και την πατάει και ξαπλώνει πάνω της. Πέρα το ότι μαδάει αρκετά οπότε δεν θέλω να περάσουν μέσα από τη κουνουπιέρα οι τρίχες η κτηνίατρος μου είπε να μην καθαρίζω εγώ την τουαλέτα του για καλό και για καλό αλλά ο γάτος μετά την τουαλέτα μπορεί να μπεις κατευθείαν μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Αλεξάνδρα Θ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω έναν γάτο ο οποίος δεν είναι πολύ ζωηρός αλλά συνέχεια πάει και ξαπλώνει στο κρεβατάκι του μικρού. Έχω κουνουπιέρα και την πατάει και ξαπλώνει πάνω της. Πέρα το ότι μαδάει αρκετά οπότε δεν θέλω να περάσουν μέσα από τη κουνουπιέρα οι τρίχες η κτηνίατρος μου είπε να μην καθαρίζω εγώ την τουαλέτα του για καλό και για καλό αλλά ο γάτος μετά την τουαλέτα μπορεί να μπεις κατευθείαν μέσα. 

 

Προσωπικά, όσο κι αν αγαπάω τα ζώα, ζώα σε κρεβάτι μωρού δε θα άφηνα με τίποτα. Και το πιο καλόβολο ζωάκι του κόσμου μπορεί να πέσει πάνω στο μωράκι κατά λάθος, να καθήσει πάνω του, να το γρατζουνίσει ενώ θέλει να παίξει και σίγουρα υπάρχουν και μικρόβια επικίνδυνα για ένα μικρό μωράκι. Αλλο το να κοιμάται η γάτα με το μεγαλύτερο παιδάκι, άλλο στην κούνια του μωρού. Οπότε προσωπικά δε θα το επέτρεπα, θα ήταν το κρεβάτι για εμένα χώρος εντελώς απαγορευμένος για τη γάτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να αποφεύγετε αυτή η πρακτική ειδικά στα μωρά. Όχι μόνο στο κρεβάτι τους αλλά και στον χώρο που κινείστε μαζί του. Πέρα από τα απρόβλεπτα που μπορεί άθελά του το ζωάκι να κάνει, υπάρχει κίνδυνος τοξοπλασμωσης. Οπότε καλό θα ήταν να "διαχωριστούν" οι χώροι δράσης για ζώα και μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Προσωπικά, όσο κι αν αγαπάω τα ζώα, ζώα σε κρεβάτι μωρού δε θα άφηνα με τίποτα. Και το πιο καλόβολο ζωάκι του κόσμου μπορεί να πέσει πάνω στο μωράκι κατά λάθος, να καθήσει πάνω του, να το γρατζουνίσει ενώ θέλει να παίξει και σίγουρα υπάρχουν και μικρόβια επικίνδυνα για ένα μικρό μωράκι. Αλλο το να κοιμάται η γάτα με το μεγαλύτερο παιδάκι, άλλο στην κούνια του μωρού. Οπότε προσωπικά δε θα το επέτρεπα, θα ήταν το κρεβάτι για εμένα χώρος εντελώς απαγορευμένος για τη γάτα.

Δεν θέλω να μπαίνει μέσα αλλά όταν λείπουμε το κανει. Έχει μια βδομάδα που το κάνει αυτό. Τόσα χρόνια χωρίς τον μικρό έμπαινε κανονικά στο δωμάτιο και τώρα δεν δέχεται το να μη μπαίνει. Μένουμε σε γκαρσονιέρα και δεν θελω να έχω το δωμάτιο συνέχεια κλειστό για να αερίζεται. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το σταματήσει; 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας η ίδια δύο γατούλες, δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου να τις απομονώσω και θεωρώ τα περί τοξοπλάσμωσης υπερβολικά (ειδικα αν η γατα δεν βγαινει εξω και ειναι αρνητικη στο τοξοπλασμα). Προσωπικά, κοιμόμουν με το μωρό στο διπλό και οι γάτες στο κάτω μέρος του κρεβατιού, αλλά αυτό μετά τους 2-3 μήνες γιατί νωρίτερα από μόνες τους απέφευγαν τις επαφές με το μωρό. Όταν ήταν νεογέννητος λιγες φορές τον μυρισαν, αλλά γενικά τον απέφευγαν. Θα συμφωνήσω με @ΑΡΓΚ για τον κινδυνο να ξαπλώσουν οι γάτες πάνω στον μικρό άθελά τους και αν κι εγώ τον έβαζα στην κούνια σίγουρα δεν θα άφηνα τις γάτες να πηγαίνουν. Αλλά φυσικά θα τους έφερνα σε επαφή τις υπόλοιπες ώρες για να γνωριστούν και επιπλέον να μην νιωσουν οι γάτες παραγκωνισμενες από τον "εισβολέα" και αλλάξει η συμπεριφορά τους απέναντι στο μωρό. Η επαφή είναι θεμιτή εφόσον είναι παρόν κάποιος ενήλικας.

 

Μιας που υπάρχει αυτό το θεμα, ας γράψω τι έκανα για να προετοιμάσω τις γατούλες μου για τον ερχομό του μωρού, που όπως φάνηκε έπιασε και κανανε "σαν να μην έγινε τίποτα!"

Δυο τρεις μήνες πριν γεννήσω άρχισα να βάζω σχεδόν κάθε μερα κλάμα νεογέννητου για καμιά ώρα από τον υπολογιστή για να συνηθισουν.Τις πρώτες φορές αιφνιδιάστηκαν, αλλά από την τριτη-τεταρτη φορά δεν έδιναν σημασια.

Είχα κι ένα μωρό κούκλα και ανά διαστήματα το κυκλοφορούσα, το εβαζα στο καροτσι, το άλλαζα κλπ

Όταν ήμουν στο μαιευτήριο τα πρώτα ρουχα του μωρου,μετα την πρώτη μέρα  που τα φόρεσε, τα εφερε ο άντρας μου σπίτι για να τα μυρίσουν οι γατες. Εκεί πρέπει να κατάλαβαν τι έγινε, όπως μου διηγήθηκε ο άντρας μου τις αντιδράσεις τους.

Όταν γυρίσαμε σπίτι ήταν η πρώτη φορά που δεν με υποδέχτηκαν με χαιρετισμούς, αλλά με κοιτούσαν από μακρυά. Μετά από 4-5 μέρες άρχισαν να με πλησιάζουν και πάλι, και να έρχονται σε επαφή με τον μικρό (σπάνια τον μύριζαν όπως έγραψα μιας και γενικώς τον απέφευγαν).Δεν θα ξεχάσω ποτέ γύρω στο μήνα, που ήρθε η θηλυκιά να μυρίσει τον μικρό και του εγλειψε το κεφαλάκι, σαν να ήταν το πρώτο το "επίσημο" καλωσορισμα:)

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...