Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ για την απάντηση σας, είμαι ευγνώμων!!!!

Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! Ιστορικό αποβολών δεν έχω ούτε έχω προσπαθήσει στο παρελθόν να μείνω έγκυος.

Ευχαριστώ και πάλι!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στις 6 εβδομαδες ακριβώς έκανα το πρώτο μου διακολπικό υπερηχογράφημα και ακουστηκαν οι παλμοί του εμβρύου, 96. Το μήκος του ήταν 2.39 χιλιοστά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν αυτοί οι παλμοί θεωρούνται χαμηλοί.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα γιατρε και σας ευχαριστω για την απαντηση σας!Αν μπορουσατε να μου απαντουσατε σε κατι αλλο απειδη ο αντρας μου ειναι ο μονος που εχω παει μαζι του και το ιδιο και αυτος καποτε ειχα διαβασει πως οι πιθανοτητες να εχω ενα παθολογικο τεστ παπ ειναι ελαχιστες και δεν χρειαζετε να κανω καθε χρονο ισχυει?Και υπαρχει περιπτωση αυτο που μου βρηκε ''φλεγμονη'' οπως ειπατε και εσεις να ειναι απο την σαλπιγγογραφια και αν οχι απο τι μπορει να συνεβει?Απλα αγχωθηκα λιγο γιατι απο αυτον τον κυκλο που θα ερθει θα ξεκινησω σερπαφαρ μηπως και κανω ωορια και απο τις 2 ωοθηκε.

 

 

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

 

Πράγματι εφόσον είναι έτσι ανήκετε σε κατηγορία χαμηλού κινδύνου και θεωρητικά θα μπορούσατε να κάνετε τεστ Παπ αραιότερα, π.χ. ανά τριετία. Βέβαια οι γιατροί είμαστε συνήθως "καχύποπτοι" σε τέτοιες δηλώσεις (ειδικά σε ό,τι αφορά τους συζύγους...) και τείνουμε να συστήνουμε ετήσια τεστ Παπ για όλες τις γυναίκες (έχουμε δει πολλά...!)

 

Φλεγμονή μπορεί να προκληθεί από πολλές αιτίες, τη σαλπιγγογραφία, την επαφή, μια λοίμωξη, κ.α. Μη σας ανησυχεί, όπως ανέφερα είναι κοινό εύρημα.

Link to comment
Share on other sites

Στις 6 εβδομαδες ακριβώς έκανα το πρώτο μου διακολπικό υπερηχογράφημα και ακουστηκαν οι παλμοί του εμβρύου, 96. Το μήκος του ήταν 2.39 χιλιοστά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν αυτοί οι παλμοί θεωρούνται χαμηλοί.

 

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

 

Η μέτρηση είναι κάπως μικρή για 6 εβδομάδες όπως και οι παλμοί, όμως θα μπορούσε να πρόκειται για μια κύηση "βραδείας εκκίνησης" - μικρότερη δηλαδή από την αναμενόμενη ημερολογιακή της ηλικία.

Θεωρώ ότι μια επανεξέταση σε 1 εβδομάδα θα είναι ιδιαίτερα διαφωτιστική.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε , καλη χρονια !!

 

ειμαι στην 33 εβδομαδα και ο πλακουντας ακομα επιχειλιος! αιμα δεν εχω δει ποτε εξ αρχης, αλλα με κουρασε πολυ η ξαπλα και θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι επικυνδηνο να περπαταω λιγο που και που??

 

επισης γιατρε τον φυσιολογικο τοκετο τον ξεχναω? θα ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα αλλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι υπαρχει μεγαλος κυνδυνος! εαν τελικα αποφασηστει καισαρικη, σε ποια εβδομαδα το προτεινετε? η αληθεια ειναι οτι εχω εξαντληθει πολυ απο την εγκυμοσυνη και θελω να γεννησω οσο πιο συντομα γινεται , χωρις φυσικα να θεωρητε προωρο και να υπαρχει κυνδυνος ! να σας αναφερω οτι μου ειχε βρει μονη περιτυλιξη στις 30 εβδομαδες! υπαρχει κυνδυνος για το μωρακι απο αυτο?

 

και κατι τελευταιο ! ο αιματοκριτης μου ειναι στο 29 ! τι χαπια αλλαζω τι προσπαθειες κανω αυτος εκει !! υπαρχειι περιπτωση να χρειαστω μεταγγιση ??

 

ουυφφφ πολλες οι αποριες συγχωρεστε με , αλλα οσο φτανει ο καιρος ολα περνανε απο μπροστα μου :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας και καλη χρονια!Η μητρα μου ειχε παντα οπισθια κλιση.Στον τελευταιο ετησιο ελεγχο ηταν προσθια.Γιατι αλλαξε η κλιση της;Που μπορει να οφειλεται αυτο;Ειναι επικυνδινο;Πρεπει να κανω καποιες παραπανω εξετασεις;Ευχαριστω εκ των προτερων.

51ezp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ και καλή χρονιά!

Είμαι 26 εβδομάδων και πριν από τρεις εβδομάδες βρέθηκε τράχηλος 26 mm και συσπάσεις. Ο γιατρός δε φάνηκε ιδιαίτερα ανύσυχος και χορηγήθηκαν 4 μαγνήσια την ημέρα, 4 Utrogestan (2 κολπικά και 2 από τσ στόμα) και απλά λίγη ξεκούραση.

Όμως οι συσπάσεις συνεχίστηκαν και πριν λίγες ημέρες ξαναμετρήθηκε ο τράχηλος και βρέθηκε 24 mm, χωρίς, ωστόσο πάλι να ανυσυχήσει ο γιατρός και απλώς συνέστησε να ακολουθηθεί η ίδια αγωγή.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η αγωγή αυτή είναι αρκετή και αν ο τράχηλος ειναι οριακά καλός ή πρέπει να προσεχθεί κάτι? Να σημειώσω ότι όλο το πρώτο τρίμηνο είχα αποκολλήσεις και αιμορραγία και πριν ένα χρόνο είχα και μία αποβολή. Είναι το 2ο μου παιδάκι, στο πρώτο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ πολύ και να έχετε πάντα υγεία....

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε και καλη χρονια.

Σημερα ειμαι στην 14-15η μερα του κυκλου μου και εχω αρκετα διαφανα υγρα και μερικες φορες εχουν ελαφρως ροζ χρωμα.Ο κυκλος μου κρατα περιπου 28 μερες.Επιπλεον απο προχτες εχω πονακια περιοδου.Πριν απο εναμιση χρονο υποβληθηκα σε ινομυωματεκτομη.Τι μπορει να συμβαινει?Δεν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης. Ειμαι 35 χρονων και πριν απο 2μιση χρονια γεννησα με καισαρικη (ινομυωμα που συνυπηρχε με την εγκυμοσυνη)

Σας ευχαριστω πολυ και ευχομαι υγεια!

Link to comment
Share on other sites

γιατρε γεια σας,την δευτερα θα μπω στην 5 εβδομαδα και θα κανω και τον υπερηχο!την τριτη που μας περασε η χοριακη ηταν 146 και σημερα 4 μερες μετα 1100.Εχθες το βραδυ αρχισαν λιγα καφε στο σκουπισμα και σημερα ξεκινησα utro 3 την ημερα!Και κατι αλλο απο εχθες εβαλα θερμομετρο και εχω συνεχει 36.9 - 37.3 νιωθω και καπως σαν αρρωστη αλλα ουτε βηχας ουτε πονολαιμος ουτε μπουκομα τιποτα ειναι φυσιολογικο λογω εγκυμοσυνης οπως μου ειπε και η γιατρος μου?Θα ηθελα και την δικη σας αποψη!Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

γιατρέ καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάποιες απορίες που έχω.

Πριν από ένα χρόνο ακριβώς έμεινα έγκυος φυσιολογικά και μάλιστα από την πρώτη μας προσπάθεια! Δυστυχώς η κύηση δεν προχώρησε καθώς από την αρχή ο γιατρός μου με προετοίμασε ότι οι πιθανότητες να προχωρήσει είναι πολύ λίγες γιατί ο σάκκος ήταν μικρός σε σχέση με τις βδομάδες που βρισκόμουν αλλά το έμβρυο μέχρι και την 9η βδομάδα είχε καρδιακή λειτουργία και μάλιστα αρκετά καλή.Παρολʼ αυτά στο τέλος της 9ης βδομάδα η καρδιακή λειτουργία σταμάτησε και προχωρήσαμε κατευθείαν σε απόξεση. Έξι μήνες μετά προσπαθήσαμε και πάλι αλλά δεν τα καταφέρναμε με τίποτα. Για δύο μήνες προσπαθούσαμε από μόνοι μας και αφού είδα ότι δεν μπορούσα να μείνω,πήγα και πάλι στο γιατρο μου ο οποίος μου διέγνωσε πολυκυστικές στην αριστερή ωοθήκη. όχι όμως τόσες πολλές .Για 2 μήνες κάναμε θεραπείες για μείνω έγκυος.Την πρώτη φορά παρακολουθούσαμε τον κύκλο μου από βδομάδα σε βδομάδα και προκαλέσαμε την ωορηξία γιατί θέλαμε να μαστε σίγουροι ότι θα γινόταν. Την 2η φορά τον επόμενο μήνα ο γιατρός μου είπε πως θα ήταν καλύτερο να πάρω μια φαρμακευτική αγωγή την 9η μέρα του κύκλου μου για να δημιουργήσουμε καλύτερα ωάρια και να ρυθμίσουμε από μόνοι μας την ωορηξία. Αφού απέτυχε και η 2η φορά κάναμε ένα διάλλειμα μέχρι και σήμερα. Αποφασίσαμε με το σύζυγο μου να αποταθούμε σε ένα πιο γνωστο γυναικολόγο μήπως και αυτός μας βοηθήσει περισσότερο. Ο 2ος γυναικολόγος καθώς με εξέτασε ενδοκολπικά μου είπε ότι όλα φαινονται φυσιολογικά. Του εξέφρασα και την ανησυχία μου για το σχήμα της μήτρας μου γιατί παλαιότερα ένας γυναικολόγος μου είπε ότι έχω δίκερη μήτρα και πως θα δυσκολευτώ να μείνω έγκυος. Όταν τα κατάφεραμε από την πρώτη φορά μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος. Τώρα όμως που δεν μένω το σκέφτομαι ξανά! Ο γυναικολόγος μου είπε ότι από τη στιγμή που έμεινα ήδη μια φορά, τουλάχιστον στο ΄θεμα σύλληψης δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα!Ο προηγούμενος γυναικολόγος μου μου είπε ότι η μήτρα μου έχει ελαφρώς σχήμα καρδιάς αλλά δεν υπάρχει θέμα ανησυχιας. Ο νυν γυναικολόγος πρωτού καν να με δεί μου είπε για να μαστε σίγουροι πρωτού κάνουμε την επόμενη προσπάθεια για να μείνω έγκυος,να κανω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις,σαλπιγγογραφία, ορμονικές,θυροειδή και για το σύζυγο το σπερμοδιάγραμμα! Τώρα το άγχος μου είναι αν έκλεισαν οι σάλπιγγες μου από την απόξεση. Ο γιατρός μου είπε ότι για να κάνουμε σπερματέγχυση πρέπει να μαστε σίγουροι ότι οι σάλπιγγες είναι ανοικτές!Και εγώ γιατρέ διερωτώμαι αφού κάνω κανονικά ωορηξία κάθε μήνα, έχω σταθερό κύκλο 31 μέρες υπάρχει τέτοια περίπτωση?Και κάτι τελευταίο προσπαθώ να θυμηθώ και τις άλλες φορές που με εξέταζε ο γιατρός μου από που έιχα πιο συχνα ωορηξία και δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω πως όσες φορές το κοιτάγαμε ,η ωορηξία γινόταν στην δεξιά ωοθήκη. Σημειώστε οτι στην αριστερή ωοθήκη έχω τις πολυκυστικές. Δεν ξέρω γιατρέ. Τα χω πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου όλα!Είμαι πολύ αγχωμένη και το χειροτερο δεν ξέρω πως να το ελενγξω!Συγχωρέστε με για τα πολλά λόγια που σας έγραψα! Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε με εχει πιασει αυτη η ρινιτιδα της εγκυμοσυνης , δεν μπορω να παρω ανασα η μυτη φραζει ΤΕΛΕΙΩΣ ! πηγα σε οριλα μου εδωσε ενα πολυ ελαφρυ σπρευ το οποιο δεν εκανε απολυτως τιποτα , ηθελα απλα να μου πειτε εαν το ροναλ κανει κακο στο μωρο μου ( ειμαι στον 8ο μηνα) χωρις αυτο δυστηχως δεν μπορω να κλεισω ματι ! το βαζω ανα 2 φορες τη μερα :(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε , καλη χρονια !!

 

ειμαι στην 33 εβδομαδα και ο πλακουντας ακομα επιχειλιος! αιμα δεν εχω δει ποτε εξ αρχης, αλλα με κουρασε πολυ η ξαπλα και θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι επικυνδηνο να περπαταω λιγο που και που??

 

επισης γιατρε τον φυσιολογικο τοκετο τον ξεχναω? θα ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα αλλα ο γιατρος μου μου ειπε οτι υπαρχει μεγαλος κυνδυνος! εαν τελικα αποφασηστει καισαρικη, σε ποια εβδομαδα το προτεινετε? η αληθεια ειναι οτι εχω εξαντληθει πολυ απο την εγκυμοσυνη και θελω να γεννησω οσο πιο συντομα γινεται , χωρις φυσικα να θεωρητε προωρο και να υπαρχει κυνδυνος ! να σας αναφερω οτι μου ειχε βρει μονη περιτυλιξη στις 30 εβδομαδες! υπαρχει κυνδυνος για το μωρακι απο αυτο?

 

και κατι τελευταιο ! ο αιματοκριτης μου ειναι στο 29 ! τι χαπια αλλαζω τι προσπαθειες κανω αυτος εκει !! υπαρχειι περιπτωση να χρειαστω μεταγγιση ??

 

ουυφφφ πολλες οι αποριες συγχωρεστε με , αλλα οσο φτανει ο καιρος ολα περνανε απο μπροστα μου :(

 

γιατρε με εχει πιασει αυτη η ρινιτιδα της εγκυμοσυνης , δεν μπορω να παρω ανασα η μυτη φραζει ΤΕΛΕΙΩΣ ! πηγα σε οριλα μου εδωσε ενα πολυ ελαφρυ σπρευ το οποιο δεν εκανε απολυτως τιποτα , ηθελα απλα να μου πειτε εαν το ροναλ κανει κακο στο μωρο μου ( ειμαι στον 8ο μηνα) χωρις αυτο δυστηχως δεν μπορω να κλεισω ματι ! το βαζω ανα 2 φορες τη μερα :-(

 

 

Καλησπέρα,

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

 

- Η σύγχρονη αντιμετώπιση του επιχείλιου πλακούντα δεν περιλαμβάνει την κατάκλιση και λυπάμαι που περάσατε την εγκυμοσύνη σας έτσι. Εφόσον δεν υπάρχει σοβαρή αιμορραγία οι έγκυες με προδρομικό (επιχείλιο, παραχείλιο, ή επιπωματικό) πλακούντα δεν έχουν λόγο να μην περνούν μια φυσιολογική εγκυμοσύνη. Εάν υπάρχουν αιμορραγίες μια προσοχή χρειάζεται αλλά και πάλι όχι αυστηρός περιορισμός στο κρεβάτι. Συνεπώς η δική μου γνώμη θα ήταν πως κάλλιστα μπορείτε να κινείστε.

 

- Περί τοκετού θα έλεγα πως η απόφαση θα πρέπει να ληφθεί στις 36 εβδομάδες ώστε να κριθεί οριστικά σε τι απόσταση βρίσκεται ο πλακούντας από τον τράχηλο. Αν εξακολουθεί να είναι επιχείλιος θα πρέπει να γίνει καισαρική (κίνδυνος αιμορραγίας κατά τον φυσιολογικό τοκετό) η οποία προγραμματίζεται για τις 39 εβδομάδες εφόσον δεν υπάρχουν προβλήματα. Ο λόγος είναι ότι οι 39 εβδομάδες θεωρούνται η στιγμή της βέλτιστης ωριμότητας του εμβρύου. Η περιτύλιξη του λώρου δεν παίζει κάποιο ρόλο.

 

- Σε ό,τι αφορά στον αιματοκρίτη, το αν θα χρειαστεί μετάγγιση θα κριθεί την ώρα του χειρουργείου αν και σαφώς θα πρέπει να υπάρχει η ετοιμότητα (διασταυρωμένο αίμα, κλπ) για κάτι τέτοιο. Αν ο πλακούντας πάντως είναι πρόσθιος συχνά το ασφαλέστερο είναι να γίνει μετάγγιση πριν από το χειρουργείο.

 

- Αναφορικά, τέλος, με το άλλο σας ερώτημα για τα σπρέι για τη μύτη φάρμακα όπως το Otrivin ή το Ronal γενικά δε συνιστώνται για μακροχρόνια χρήση στην εγκυμοσύνη. Εντούτοις σε δύσκολες περιπτώσεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν με σύνεση, πχ μόνο το βράδυ για να διευκολυνθεί ο ύπνος. Θα σας συνιστούσα να το συζητήσετε με το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και καλη χρονια!Η μητρα μου ειχε παντα οπισθια κλιση.Στον τελευταιο ετησιο ελεγχο ηταν προσθια.Γιατι αλλαξε η κλιση της;Που μπορει να οφειλεται αυτο;Ειναι επικυνδινο;Πρεπει να κανω καποιες παραπανω εξετασεις;Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλησπέρα,

 

Η κλίση της μήτρας δεν αλλάζει, είναι ανατομικό χαρακτηριστικό της κάθε γυναίκας. Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ, και αυτό ασυνήθιστα, είναι ίσως μετά από εγκυμοσύνη ή λόγω της ύπαρξης κάποιου ινομυώματος. Πιθανότερο πάντως θεωρώ να έγινε κάποιο λάθος στον υπέρηχο παρά όντως να έχει αλλάξει η κλίση της μήτρας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ και καλή χρονιά!

Είμαι 26 εβδομάδων και πριν από τρεις εβδομάδες βρέθηκε τράχηλος 26 mm και συσπάσεις. Ο γιατρός δε φάνηκε ιδιαίτερα ανύσυχος και χορηγήθηκαν 4 μαγνήσια την ημέρα, 4 Utrogestan (2 κολπικά και 2 από τσ στόμα) και απλά λίγη ξεκούραση.

Όμως οι συσπάσεις συνεχίστηκαν και πριν λίγες ημέρες ξαναμετρήθηκε ο τράχηλος και βρέθηκε 24 mm, χωρίς, ωστόσο πάλι να ανυσυχήσει ο γιατρός και απλώς συνέστησε να ακολουθηθεί η ίδια αγωγή.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η αγωγή αυτή είναι αρκετή και αν ο τράχηλος ειναι οριακά καλός ή πρέπει να προσεχθεί κάτι? Να σημειώσω ότι όλο το πρώτο τρίμηνο είχα αποκολλήσεις και αιμορραγία και πριν ένα χρόνο είχα και μία αποβολή. Είναι το 2ο μου παιδάκι, στο πρώτο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ πολύ και να έχετε πάντα υγεία....

Φιλικα

 

Καλησπέρα,

 

Σε αυτό το μήκος συνήθως η ξεκούραση, η αποχή από την εργασία και η χρήση προγεστερόνης (Utrogestan) κολπικά παρέχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο να ανασταλεί η βράχυνση του τραχήλου. Εντούτοις αν το μήκος μειωθεί κι άλλο, σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται χειρουργική περίδεση του τραχήλου. Το αν και το πότε ακριβώς θα πρέπει να το συναποφασίσετε με το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε και καλη χρονια.

Σημερα ειμαι στην 14-15η μερα του κυκλου μου και εχω αρκετα διαφανα υγρα και μερικες φορες εχουν ελαφρως ροζ χρωμα.Ο κυκλος μου κρατα περιπου 28 μερες.Επιπλεον απο προχτες εχω πονακια περιοδου.Πριν απο εναμιση χρονο υποβληθηκα σε ινομυωματεκτομη.Τι μπορει να συμβαινει?Δεν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης. Ειμαι 35 χρονων και πριν απο 2μιση χρονια γεννησα με καισαρικη (ινομυωμα που συνυπηρχε με την εγκυμοσυνη)

Σας ευχαριστω πολυ και ευχομαι υγεια!

 

Καλησπέρα,

 

Φοβάμαι πως τα συμπτώματα αυτά είναι πολύ γενικά για να μπορέσω να σας δώσω κάποια εξήγηση. Κάποιες φορές τέτοια συμπτώματα συνοδεύουν την ωορρηξία σε ορισμένες γυναίκες, άλλοτε πάλι μπορεί να υποδηλώνουν διαταραχή στον κύκλο, κάποιον πολύποδα, ή τραχηλίτιδα. Θα σας πρότεινα αν έχετε τακτικά τέτοια συμπτώματα καλό θα ήταν να δείτε το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε γεια σας,την δευτερα θα μπω στην 5 εβδομαδα και θα κανω και τον υπερηχο!την τριτη που μας περασε η χοριακη ηταν 146 και σημερα 4 μερες μετα 1100.Εχθες το βραδυ αρχισαν λιγα καφε στο σκουπισμα και σημερα ξεκινησα utro 3 την ημερα!Και κατι αλλο απο εχθες εβαλα θερμομετρο και εχω συνεχει 36.9 - 37.3 νιωθω και καπως σαν αρρωστη αλλα ουτε βηχας ουτε πονολαιμος ουτε μπουκομα τιποτα ειναι φυσιολογικο λογω εγκυμοσυνης οπως μου ειπε και η γιατρος μου?Θα ηθελα και την δικη σας αποψη!Ευχαριστω πολυ!

 

Καλησπέρα,

 

Υποθέτω ότι ως τώρα θα κάνατε τον υπέρηχο και θα είχατε τις απαντήσεις σας! Με το καλό σας εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

γιατρέ καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάποιες απορίες που έχω.

Πριν από ένα χρόνο ακριβώς έμεινα έγκυος φυσιολογικά και μάλιστα από την πρώτη μας προσπάθεια! Δυστυχώς η κύηση δεν προχώρησε καθώς από την αρχή ο γιατρός μου με προετοίμασε ότι οι πιθανότητες να προχωρήσει είναι πολύ λίγες γιατί ο σάκκος ήταν μικρός σε σχέση με τις βδομάδες που βρισκόμουν αλλά το έμβρυο μέχρι και την 9η βδομάδα είχε καρδιακή λειτουργία και μάλιστα αρκετά καλή.Παρολʼ αυτά στο τέλος της 9ης βδομάδα η καρδιακή λειτουργία σταμάτησε και προχωρήσαμε κατευθείαν σε απόξεση. Έξι μήνες μετά προσπαθήσαμε και πάλι αλλά δεν τα καταφέρναμε με τίποτα. Για δύο μήνες προσπαθούσαμε από μόνοι μας και αφού είδα ότι δεν μπορούσα να μείνω,πήγα και πάλι στο γιατρο μου ο οποίος μου διέγνωσε πολυκυστικές στην αριστερή ωοθήκη. όχι όμως τόσες πολλές .Για 2 μήνες κάναμε θεραπείες για μείνω έγκυος.Την πρώτη φορά παρακολουθούσαμε τον κύκλο μου από βδομάδα σε βδομάδα και προκαλέσαμε την ωορηξία γιατί θέλαμε να μαστε σίγουροι ότι θα γινόταν. Την 2η φορά τον επόμενο μήνα ο γιατρός μου είπε πως θα ήταν καλύτερο να πάρω μια φαρμακευτική αγωγή την 9η μέρα του κύκλου μου για να δημιουργήσουμε καλύτερα ωάρια και να ρυθμίσουμε από μόνοι μας την ωορηξία. Αφού απέτυχε και η 2η φορά κάναμε ένα διάλλειμα μέχρι και σήμερα. Αποφασίσαμε με το σύζυγο μου να αποταθούμε σε ένα πιο γνωστο γυναικολόγο μήπως και αυτός μας βοηθήσει περισσότερο. Ο 2ος γυναικολόγος καθώς με εξέτασε ενδοκολπικά μου είπε ότι όλα φαινονται φυσιολογικά. Του εξέφρασα και την ανησυχία μου για το σχήμα της μήτρας μου γιατί παλαιότερα ένας γυναικολόγος μου είπε ότι έχω δίκερη μήτρα και πως θα δυσκολευτώ να μείνω έγκυος. Όταν τα κατάφεραμε από την πρώτη φορά μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος. Τώρα όμως που δεν μένω το σκέφτομαι ξανά! Ο γυναικολόγος μου είπε ότι από τη στιγμή που έμεινα ήδη μια φορά, τουλάχιστον στο ΄θεμα σύλληψης δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα!Ο προηγούμενος γυναικολόγος μου μου είπε ότι η μήτρα μου έχει ελαφρώς σχήμα καρδιάς αλλά δεν υπάρχει θέμα ανησυχιας. Ο νυν γυναικολόγος πρωτού καν να με δεί μου είπε για να μαστε σίγουροι πρωτού κάνουμε την επόμενη προσπάθεια για να μείνω έγκυος,να κανω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις,σαλπιγγογραφία, ορμονικές,θυροειδή και για το σύζυγο το σπερμοδιάγραμμα! Τώρα το άγχος μου είναι αν έκλεισαν οι σάλπιγγες μου από την απόξεση. Ο γιατρός μου είπε ότι για να κάνουμε σπερματέγχυση πρέπει να μαστε σίγουροι ότι οι σάλπιγγες είναι ανοικτές!Και εγώ γιατρέ διερωτώμαι αφού κάνω κανονικά ωορηξία κάθε μήνα, έχω σταθερό κύκλο 31 μέρες υπάρχει τέτοια περίπτωση?Και κάτι τελευταίο προσπαθώ να θυμηθώ και τις άλλες φορές που με εξέταζε ο γιατρός μου από που έιχα πιο συχνα ωορηξία και δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω πως όσες φορές το κοιτάγαμε ,η ωορηξία γινόταν στην δεξιά ωοθήκη. Σημειώστε οτι στην αριστερή ωοθήκη έχω τις πολυκυστικές. Δεν ξέρω γιατρέ. Τα χω πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου όλα!Είμαι πολύ αγχωμένη και το χειροτερο δεν ξέρω πως να το ελενγξω!Συγχωρέστε με για τα πολλά λόγια που σας έγραψα! Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Καλησπέρα,

 

Θα αρχίσω λέγοντας πως η πιθανότητα να έχουν πάθει ζημιά οι σάλπιγγες από την απόξεση είναι εξαιρετικά μικρή. Σε ό,τι αφορά το σχήμα της μήτρας επίσης, ακόμα και ελαφρά καρδιόσχημη να είναι, αυτό δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο εφόσον έχετε ήδη μείνει έγκυος και προχωρήσει ως τις 9 εβδομάδες.

 

Οι ωοθήκες μπορούν να έχουν πολυκυστική εμφάνιση όμως αυτό είναι διαφορετικό από το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών που παρεμβαίνει στην ωορρηξία. Εφόσον έχετε σταθερό κύκλο και έχετε επιβεβαιώσει ότι γίνεται ωορρηξία στο παρελθόν είναι μάλλον απίθανο ξαφνικά να σταματήσατε. Και αυτό περιλαμβάνει και τις δυο ωοθήκες, ανεξάρτητα εμφάνισης στον υπέρηχο - είναι εξαιρετικά σπάνιο η μία ωοθήκη να μην μπορεί να κάνει ωορρηξία όταν η άλλη είναι εντάξει.

 

Οι εξετάσεις που σας συνέστησαν είναι ενδεδειγμένες για έλεγχο υπογονιμότητας. Εφόσον τις κάνετε, αν όλα είναι εντάξει θα σας πρότεινα ίσως να προσπαθήσετε με φυσικό τρόπο για μερικούς μήνες ακόμα - αν υπάρχουν τα ηλικιακά και χρονικά περιθώρια - διότι 4 μήνες προσπαθειών πραγματικά δεν είναι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ , καλησπέρα.

Θα ηθελα και γω με την σειρα μου να σας κανω κάποιες ερωτήσεις γιατι ειμαι πολυ μπερδεμένη.

Εχω κανει ηδη μια προσπαθεία εξωσωματικης τον Ιούλιο που μας πέρασε και αποφάσισα να ξεκινήσω την δευτερη σε αλλο γιατρο.

Πηγα λοιπόν και αφου μιλήσαμε πρωτα , με έβαλε στον υπερηχο και είδε τα δυο ινομυωματα που ηδη ειχα να εχουν αυξηθεί σε μέγεθος . Απο 0,6 κ 1.6 εκ. έφτασαν στα 2.6 κ 2.8 εκ. αντίστοιχα και μάλιστα το ενα πίεζε το ενδομήτριο . Επίσης είδε οτι οι ωοθήκες μου ειναι πολυκυστικες ενω ποτε στο παρελθόν δεν ειχα τετοια διάγνωση. Ίσως ειναι χρήσιμο να αναφέρω οτι η σαλπιγγογραφια που εχω κανει δείχνει συμφησεις και στις δυο σαλπιγγες και περιορισμένη διαβατοτητα. Ο γιατρος μου πρότεινε να κανουμε λαπαροσκοπιση για αφαίρεση των ινομυωματων και διερεύνηση διότι οπως ειπε η σαλπιγγογραφια δεν ειχε καθαρές εικονες .

Οι ερωτήσεις μου ειναι οι εξής :

1) τα οινομυωματα μεγάλωσαν τοσο λόγων των ορμονών που πήρα και κρίνετε απαραίτητη την λαπαροσκοπιση? και αν πρεπει οπωσδήποτε να αφαιρεθούν αυτο δεν μπορει να γινει με υστεροσκοπιση?

2) Οι κυστες στις ωοθήκες δημιουργήθηκαν επειδη πιθανόν δεν απορροφήθηκαν ολα τα ωοθηλακια στην ωοληψια και μετατράπηκαν σε κυστες?

3) υπαρχει πιθανότητα να έπαιζε ρόλο και η μερα του κύκλου μου για τις κυστες και για το ινομυωμα που πίεζε το ενδομήτριο και σε αλλο υπερηχο να ειναι λιγότερες οι περισσότερες?

 

Ευχαριστω και περιμενω με αγωνία την απαντηση σας!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

γιατρε με εχει πιασει αυτη η ρινιτιδα της εγκυμοσυνης , δεν μπορω να παρω ανασα η μυτη φραζει ΤΕΛΕΙΩΣ ! πηγα σε οριλα μου εδωσε ενα πολυ ελαφρυ σπρευ το οποιο δεν εκανε απολυτως τιποτα , ηθελα απλα να μου πειτε εαν το ροναλ κανει κακο στο μωρο μου ( ειμαι στον 8ο μηνα) χωρις αυτο δυστηχως δεν μπορω να κλεισω ματι ! το βαζω ανα 2 φορες τη μερα :(

 

Αγαπητή vasoulagal

 

Καλησπέρα και με το καλό η γέννα! Εγώ στην εγκυμοσύνη μου, έκανα πλύσιμο με αλατόνερο (που με σώζει πάντα από "ιωσούλες") και το βράδυ, έβαζα αυτές τις ταινίες στην μύτη που την ανοίγουν και την κρατούν ανοιχτή! Ηταν η καλύτερη συμβουλή που μου έδωσαν στην εγκυμοσύνη μου!

Αντε και με ένα πόνο!:-P

Link to comment
Share on other sites

γιατρε σας ευχαρηστω πολυ για τις απαντησεις σας , ειστε πολυ κατατοπιστικος και με εχετε βοηθησει παρα πολυ στην πορεια της εεγκυμοσυνης μου ! σας ευχαρηστω για ολα !!

 

 

Αγαπητή vasoulagal

 

Καλησπέρα και με το καλό η γέννα! Εγώ στην εγκυμοσύνη μου, έκανα πλύσιμο με αλατόνερο (που με σώζει πάντα από "ιωσούλες") και το βράδυ, έβαζα αυτές τις ταινίες στην μύτη που την ανοίγουν και την κρατούν ανοιχτή! Ηταν η καλύτερη συμβουλή που μου έδωσαν στην εγκυμοσύνη μου!

Αντε και με ένα πόνο!:-P

 

μαρινα σε ευχαρηστω πολυ για τη συμβουλη σου !! δυστυχως εμενα δεν μου κανουν τιποτα αυτα, τα εχω δοκιμασει και στο παρελθον γιατι εχω χρονιο προβλημα ! αν ηταν κριωμα θα μπορουσα να τα αντιμετωπισω ετσι , ειναι ομως ρινιτιδα και ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα ! σε ευχαρηστω παντως !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση επειδή είμαι φοβερά αγχωμένη. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος. Τελευταία περίοδος ήταν 14/12/13 , χωρίς σταθερό κύκλο. (Οι προσπάθειες ήταν συγκεκριμένες 25/12, 26/12, 31/12 και 5/1). Η γυναικολόγος μου στις 20/1/14, μου έκανε κολπικό υπέρηχο και μου είπε ότι το μέγεθος του σάκου δεν συμβαδίζει με την καθυστέρησή μου και μου είπε να κάνω μία Β-χοριακή για να δούμε μήπως είναι καθυστερημένη η σύλληψη και να αποκλείσουμε το εξωμήτριο. Το αποτέλεσμα της Β-χοριακής στις 20/1 ήταν 339,27. Η γιατρός μου είπε ότι είναι μια χαρά και μάλλον η σύλληψη έγινε στις 5/1. Και να πάω σε 2 εβδομάδες για να δούμε την καρδιακή λειτουργία. Εγώ όμως είμαι φοβερά αγχωμένη, ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι υπάρχει πρόβλημα που είναι μικρός ο σάκος. Υπάρχει περίπτωση να έγινε πιο νωρίς η σύλληψη και να μην μεγαλώνει ο σάκος; Η χοριακή είναι καλή; Ποια είναι η γνώμη σας; Να συμπληρώσω ότι είμαι 27 ετών, είναι η 3η εγκυμοσύνη, οι άλλες δύο ήταν φυσιολογικότατες και τελειόμηνες, και δεν είχα ποτέ ιστορικό αποβολών ή εκτρώσεων ούτε άλλα προβλήματα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ!

 

Είμαι 35 ετών και σε προσπάθεια σύλληψης μετά από μία παλίνδρομη που είχα το Μάρτιο του 2013 στην 5η εβδομάδα. Ο κύκλος μου είναι σταθερός 27-29 ημέρες και τις περισσότερες φορές 28 ημέρες. Μετά από 5-6 μήνες προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα κάναμε μία σειρά εξετάσεων (προγεννητικός, ορμονικός έλεγχος, σπερμοδιάγραμμα και παρακολούθηση ωορρηξίας με υπέρηχο) και όλες είναι καλές. Σαλπιγγογραφία θα κάνω στον επόμενο κύκλο, αν δεν έχει γίνει σύλληψη σε αυτόν και πιθανόν να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο.

Σε αυτόν τον κύκλο, με υπερηχογραφική παρακολούθηση την 13η μέρα το ωοθηλάκιο ήταν 19,9mm, οπότε θεωρήσαμε ότι λογικά τα επόμενα 2 24ωρα έγινε η ωορρηξία. Την 21η ημέρα έκανα μία εξέταση προγεστερόνης και το αποτέλεσμα ήταν 16,98. Είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές αλλά δεν ξέρω αν είναι "καλή τιμή", σε σχέση με την προσπάθειες για σύλληψη. Γενικά έχω διαβάσει (ίσως δεν έπρεπε, αλλά...) ότι καλές τιμές είναι πάνω από 20 και ανησύχησα λίγο.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την τιμή της προγεστερόνης καθώς και για το αν ενδείκνυται η σπερματέγχυση στην περίπτωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ. Μιχαλόπουλε,

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μια σύντομη ερώτηση: Βρίσκομαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Ο πρόσθιος πλακούντας με χαμηλή πρόσφυση, συνεπάγεται γέννα με καισαρική τομή; Υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Διανύω την 20 εβδομάδα πρώτης εγκυμοσύνης και ειμαι 30 χρονων.

Μόλις σήμερα εντόπισα στην περιπρωκτική χώρα ένα εξωτερικό κονδύλωμα. Πριν κάποια χρόνια είχα βγάλει πάλι και μερικα μέσα στο ορθό και μπροστά στο αιδοιο. Στο ορθο μου τα καυτηριασε γαστρεντερολογος και μπροστα δερματολογος.

Μεσα στον κόλπο δεν ειχα βγάλει ποτε κάτι, και εκανα συχνα τεστ παπ για τα αλλα στελέχη του ιου, που πιθανοτατα επισης εχω (ως φορεας).

Ποια είναι η γνώμη σας για την αντιμετώπιση του, για περαιτέρω έλεγχο και για την έκβαση της κύησης (καισαρική ή φυσιολογικος τοκετος)?

Μπορεί να επηρεαστει το μωρο με οποιοδήποτε τρόπο?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...