Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Γιατρε καλησπερα , ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας . Περνω cyclacur κ τα 21 χαπακια ασπρα κ καφε για να μαλακωσουν οι ωοθηκες αλλα κ για να ρυθμισω τον κυκλο μου . Πολυκυστυκες αλλα οχι σε σταδιο καταστροφης . Θελω να ρωτησω αν τωρα που θα παρω για καποιους μηνες τα cyclacur θα μπορω να μεινω εγκυος ..Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, γιατρέ. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, ολοκλήρωσα τον 1ο κύκλο κλομιφαίνης και όταν πήγα για τον 1ο υπέρηχο την 7η μέρα ο γιατρός μου είπε ότι έκανα ένα μεγάλο, καλό ωάριο αλλά το ενδομήτριο είναι πολύ λεπτό (2.1), και ότι ο οργανισμός μου δεν αντέδρασε καλά στη θεραπεία. Μου είπε ότι είναι σα να έχω έναν πολύ καλό σπόρο αλλά τον ρίχνω στο τσιμέντο. Τί εννοούσε; Τέλος, μου είπε να έχω ελεύθερες επαφές από εδώ και πέρα μήπως και γίνει το θαύμα και σε 15-20 μέρες που θα μου έρθει η περίοδος να πάω τη 2η μέρα του κύκλου για να με δει. Δυστυχώς, επειδή απογοητεύτηκα πολύ δεν τον ρώτησα αν μπορούμε να κάνουμε κάτι για το ενδομήτριο και γιατί να πάω τη 2η μέρα του κύκλου, όπως επίσης και το τι θα κάνουμε την επόμενη φορά. Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε! Το Γεναρη ειχε κανει ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα και τα ευρηματα ηταν τα εξης:μερες αποχης 3, ρευστοποιηση 20, χροια κιτρινωπη, ογκος 3, αριθμος 15.000.000 ανα ml, συνολικα 45.000.000, κινητικοτητα PR 43%, NP 22% IM 35%, ανωμαλες μορφες και συγκολλησεις 0, το σχολιο γραφει σπερμα εντος φυσιολογικων παραμετρων. Καταρχην συμφωνειτε; Και επισης γιατι μας ειπαν οτι δεν χρειαζεται να μετρησουν το ποσες ωρες ζουν κλπ; Να σημειωσω οτι τα αποτελεσματα τα πηραμε την ιδια μερα της εξετασης. Γιατι δεν χρειαζονται οι ωρες, κι αν δε ζουν αρκετες ωστε να γινει γονιμοποιηση; Πιστευετε οτι πρεπει να επαναληφθει κι αλλου ωστε να μετρηθουν και οι ωρες ζωης τους; Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και θα ήθελα να μου εκτιμήσετε τα αποτελέσματα του πρώτου και μοναδικού σπερμοδιαγράμματος του συζύγου μου. Είναι 37χρν και εδώ και ένα μήνα, παίρνουμε από δική μας πρωτοβουλίατις βιταμίνες welmman conception. Έχουμε ήδη ένα παιδί 4 χρν μετά απο φυσιολογική σύλληψη. Εχω ΣΠΩ και αντισταση στην ινσουλίνη.

Θεωρείται ότι πρέπει ο σύζυγος να ελέγξει και κάτι άλλο, πχ καλλιέργεια;

 

Μέρες αποχής: 3,5 /Όγκος 3,7ml / ph 8.5 / χρόνος ρευστοποίησης 10min

Αρ. σπερματοζωαρίων ανά ml81.000.0000

ΟΛΙΚΟΣ ΑΡ. ΣΠΕΡΜΑΤ. ανά εκσπερμάτιση : 299.000.000

Κινητικότητα (σε θ.δ.)

1 ΩΡΑ 3 ΩΡΕΣ

Ζωηρή 60% 46%

Νωθρή 14% 11%

Ακίνητα 26% 43%

Επί των ακινήτων : Ζώντα 77% και Νεκρά 23%

Μορφολογία : Αρτια 72% και ανώμαλες μορφές 28%

 

Ανωμαλίες κεφαλής: γιγαντιαία 3/ μικρή 2 / διπλή ελλειπούσα 5

Ανωμαλίες σώματος: παχύ 9 / κεκαμμενο 8

Ανωμαλίες ουράς: συσπειρωμένη 1

 

στα 100 σπερματοζωαρια: αριθ. λευκοκυτταρων 0-1

αριθ. ερυθρων 7-9

αριθμ. κυττ, σπερματογενεσεως 2-3

Αντίδραση φρουκτόζης : θετικη

Αντισπερματικά αντισώματα : θετικά

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα την γνωμη σας! γεννησα πριν 6 μηνες με καισαρικη,ειμαι 40 χρονων κ θηλαζω αποκλειστηκα. η περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα κ η γυναικολογος προτεινε να αποθηλασω μεσα στους επομενους 2 μηνες για να αδιαθετησω.απο οτι καταλαβα δεν θεωρει οτι ειναι καλο για τον οργανισμο σ αυτη την ηλικια ν ειναι χωρις περιοδο τοσο καιρο. εσεις τι γνωμη εχετε;η επιθυμια μου ειναι να συνεχισω τον θηλασμο.ευελπιστω οτι τωρα με τις τροφες αφου θα θηλαζω λιγοτερο να αδιαθετησω κ να μην εχω καπιο θεμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε γεια σας,μετα απο εγκυμοσυνη ο γιατρος μου ειπε να κανω τεστ παπ και μου βρηκε ιχνη τραχηλητιδας .με εβαλε και εκανα τεστ dna και μου βρηκαν κωνδυλωματα τυπου 31 ,51,66.μου ειπαν οτι ειναι υψηλου κινδυνου και εχω τρομοκρατηθει.τι γινετε απο δω και περα.

 

Καλήμερα,

 

Δυστυχώς το πεδίο της παθολογίας τραχήλου είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα. Υπάρχει μεγάλη άγνοια από μια μερίδα γυναικολόγων τόσο της σημασίας των ευρημάτων των εξετασεων όσο και του τρόπου αντιμετώπισης.

 

Στην περίπτωσή σας πιθανότατα το μόνο που χρειάζεται είναι να γίνει είναι κολποσκόπηση από γυναικολόγο με σχετική εξειδίκευση και από εκεί και πέρα θα σας κατευθύνει κατάλληλα. Πάντως σε πολλές περιπτώσεις εφόσον δεν εντοπιστούν αλλοιώσεις στον τράχηλο κατά την κολποσκοπηση δεν απαιτείται να γίνει τίποτα περαιτέρω, ανεξάρτητα της παρουσίας HPV υψηλού κινδύνου.

 

Μην τρομοκρατείστε, απλά ζητήστε τη συμβουλή κάποιου ειδικού - ευτυχώς, ειδικά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, είμαστε αρκετοί με εξειδίκευση στο αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα , ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας . Περνω cyclacur κ τα 21 χαπακια ασπρα κ καφε για να μαλακωσουν οι ωοθηκες αλλα κ για να ρυθμισω τον κυκλο μου . Πολυκυστυκες αλλα οχι σε σταδιο καταστροφης . Θελω να ρωτησω αν τωρα που θα παρω για καποιους μηνες τα cyclacur θα μπορω να μεινω εγκυος ..Ευχαριστω πολυ

 

Καλήμερα,

 

Πράγματι σε περιπτώσεις πολυκυστικών ωοθηκών η χρήση είτε αντισυλληπτικών χαπιών είτε σκευασμάτων όπως το Cyclacur μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα στην επίτευξη τακτικής ωορρηξίας για κάποιο διάστημα μετά τη διακοπή τους. Συνεπώς πιθανότατα αξίζει να τα δοκιμάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γιατρέ. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, ολοκλήρωσα τον 1ο κύκλο κλομιφαίνης και όταν πήγα για τον 1ο υπέρηχο την 7η μέρα ο γιατρός μου είπε ότι έκανα ένα μεγάλο, καλό ωάριο αλλά το ενδομήτριο είναι πολύ λεπτό (2.1), και ότι ο οργανισμός μου δεν αντέδρασε καλά στη θεραπεία. Μου είπε ότι είναι σα να έχω έναν πολύ καλό σπόρο αλλά τον ρίχνω στο τσιμέντο. Τί εννοούσε; Τέλος, μου είπε να έχω ελεύθερες επαφές από εδώ και πέρα μήπως και γίνει το θαύμα και σε 15-20 μέρες που θα μου έρθει η περίοδος να πάω τη 2η μέρα του κύκλου για να με δει. Δυστυχώς, επειδή απογοητεύτηκα πολύ δεν τον ρώτησα αν μπορούμε να κάνουμε κάτι για το ενδομήτριο και γιατί να πάω τη 2η μέρα του κύκλου, όπως επίσης και το τι θα κάνουμε την επόμενη φορά. Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Καλήμερα,

 

Η κλομιφαίνη σε ορισμένες περιπτώσεις ενώ βοήθα στο να παραχθούν ώριμα ωάρια εντούτοις εμποδίζει το ενδομήτριο να αναπτυχθεί, να αυξηθεί δηλαδή σε πάχος. Αυτό σημαίνει πως ενώ το ωάριο είναι σε θεση να γονιμοποιηθεί στη συνέχεια δε βρίσκει πρόσφορο έδαφος για να εμφυτευθεί και να αναπτυχθεί.

 

Πιθανολογώ πως θα σας προταθεί η χρήση ενέσιμων ορμονών για πρόκλησή ωορρηξίας στον επόμενο κύκλο μια και αυτή η μέθοδος, αν και πιο παρεμβατική, δεν προκαλεί αυτή την παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε εκανα κολποσκοπηση και ακουσα κατι για low grade, μου εκαναν και βιοψια και περιμενω τα αποτελεσματα.κατι μου ειπε ο γιατρος οτι αν δεν ηθελα να κανω αλλο παιδι θα καναμε loop καπως ετσι το ειπε.ειμαι ακομα τρομοκρατημενη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ Καλησπέρα. Είμαι 24 χρονών και είχα πρόσφατα ένα "ατύχημα". Είχα μια επαφή ξημερώματα Κυριακής (14.07.13). Ο φίλος μου φορούσε προφυλακτικό, τελείωσε, όμως δεν βγήκε κατευθείαν και όταν πήγε να βγει (2-3 λεπτά αφού είχε τελειώσει) έσπασε το προφυλακτικό. Πήρα το χάπι της επόμενης μέρας (ellaOne) το πολύ 2 ώρες αργότερα. Οι τελευταίες μου περίοδοι ήταν 11/04, 11 ή 13/05 (δεν θυμάμαι ακριβώς), 09/06 και 05/07, και συνήθως έχουν διάρκεια από 5 εώς 7 ημέρες (συνήθως 7 απλά τις τελευταίες 2-3 ημέρες έχω κάτι καφέ υγρά άλλοτε λιγότερα άλλοτε περισσότερα). Ήμουν στις γόνιμες μέρες? Ποια η πιθανότητα να μείνω έγκυος? Έχω αρχίσει να ανησυχώ πολύ. Επίσης εκείνο το βράδυ είχα πιει αλκοόλ(3 ποτά), θα υπάρξει πρόβλημα με το χάπι? Μπορώ να ελέγξω με τεστ εγκυμοσύνης ή χοριακή αν είμαι έγκυος και από πότε μπορεί να γίνει αυτό? Πότε πρέπει να περιμένω περίοδο, θα δω κάποια ανωμαλία στην περίοδο μου? Τέλος, διάβασα για εξωμήτριο κύηση, κατά την οποία υπάρχει και περίοδος κανονικά, εξαιτίας του χαπιού. Ισχύει κάτι τέτοιο? Περιμένω την απάντησή σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Ελπίζω να μπορείτε να με καθησυχάσετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλήμερα,

 

Πράγματι σε περιπτώσεις πολυκυστικών ωοθηκών η χρήση είτε αντισυλληπτικών χαπιών είτε σκευασμάτων όπως το Cyclacur μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα στην επίτευξη τακτικής ωορρηξίας για κάποιο διάστημα μετά τη διακοπή τους. Συνεπώς πιθανότατα αξίζει να τα δοκιμάσετε.

 

 

δηλ γιατρε μου λετε οτι καλα κανω κ τα περνω αλλα για ποσο καιρο ? Δεν καταλαβα τελικα κατα την διαρκεια που περνω τα cyclacur μπορω να μεινω εγκυος η μονι οταν τα σταματησω ? Συγνωμη ανα σας κουραζω αλλα δεν το καταλαβα στην απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Μιχαλόπουλε,

 

Σε εξετάσεις κολπικού υγρού βρέθηκα θετική σε ουρεόπλασμα. Συγκεκριμένα η τιμή είναι >= 10^5 ccu/ml. Ο γιατρός μου έγραψε μια αντιβίωση για 3 ημέρες (zinfect) καθώς και κολπική κρέμα (climycen 2%) για 7 ημέρες. Μου είπε να μην πάρει αντιβίωση ο συντροφός μου και επίσης δεν μου είπε να κάνω επαναληπτική καλλιέργεια μετά την αντιβίωση.

 

Θα ήθελα να μάθω αν αυτή η τιμή δεν θεωρείται αρκετά υψηλή ώστε να χρεάζεται επανεξέταση κλπ ή θα πρέπει να επιμείνω για επανεξέταση και να πάρει και ο σύντροφος μου αντιβίωση για παν ενδεχόμενο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε! Το Γεναρη ειχε κανει ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα και τα ευρηματα ηταν τα εξης:μερες αποχης 3, ρευστοποιηση 20, χροια κιτρινωπη, ογκος 3, αριθμος 15.000.000 ανα ml, συνολικα 45.000.000, κινητικοτητα PR 43%, NP 22% IM 35%, ανωμαλες μορφες και συγκολλησεις 0, το σχολιο γραφει σπερμα εντος φυσιολογικων παραμετρων. Καταρχην συμφωνειτε; Και επισης γιατι μας ειπαν οτι δεν χρειαζεται να μετρησουν το ποσες ωρες ζουν κλπ; Να σημειωσω οτι τα αποτελεσματα τα πηραμε την ιδια μερα της εξετασης. Γιατι δεν χρειαζονται οι ωρες, κι αν δε ζουν αρκετες ωστε να γινει γονιμοποιηση; Πιστευετε οτι πρεπει να επαναληφθει κι αλλου ωστε να μετρηθουν και οι ωρες ζωης τους; Σας ευχαριστω!

 

Καλημέρα,

 

Τα αποτελέσματα που αναφέρετε είναι όντως συνολικά εντός φυσιολογικών ορίων αν και μάλλον οριακά. Με απλά λόγια, αν και θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα εντούτοις δεν είναι τέτοια που να αποκλείουν τη φυσική σύλληψη. Προσωπικά θα θεωρούσα χρήσιμο να επαναληφθεί το σπερμοδιάγραμμα, όχι για να μετρηθεί ο χρόνος ζωής (η ζωτικότητα όπως λέγεται) αλλά για να επιβεβαιωθεί ότι το αποτέλεσμα ήταν αντιπροσωπευτικό της ποιότητας σπέρματος του συζύγου.

 

Η μέτρηση της ζωτικότητας δεν αποτελεί παράμετρο που συστήνεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και πιθανώς γι'αυτό και δε μετρήθηκε. Δεν μετράται ο συνολικός αριθμός ωρών επιβίωσης αλλά το ποσοστό σπερματοζωαρίων που παραμένουν ζωντανά μετά από μία ώρα. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι απολύτως απαραίτητο να γίνει αν και συμβάλλει και αυτή η παράμετρος στη συνολική αξιολόγηση του δείγματος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και θα ήθελα να μου εκτιμήσετε τα αποτελέσματα του πρώτου και μοναδικού σπερμοδιαγράμματος του συζύγου μου. Είναι 37χρν και εδώ και ένα μήνα, παίρνουμε από δική μας πρωτοβουλίατις βιταμίνες welmman conception. Έχουμε ήδη ένα παιδί 4 χρν μετά απο φυσιολογική σύλληψη. Εχω ΣΠΩ και αντισταση στην ινσουλίνη.

Θεωρείται ότι πρέπει ο σύζυγος να ελέγξει και κάτι άλλο, πχ καλλιέργεια;

 

Μέρες αποχής: 3,5 /Όγκος 3,7ml / ph 8.5 / χρόνος ρευστοποίησης 10min

Αρ. σπερματοζωαρίων ανά ml81.000.0000

ΟΛΙΚΟΣ ΑΡ. ΣΠΕΡΜΑΤ. ανά εκσπερμάτιση : 299.000.000

Κινητικότητα (σε θ.δ.)

1 ΩΡΑ 3 ΩΡΕΣ

Ζωηρή 60% 46%

Νωθρή 14% 11%

Ακίνητα 26% 43%

Επί των ακινήτων : Ζώντα 77% και Νεκρά 23%

Μορφολογία : Αρτια 72% και ανώμαλες μορφές 28%

 

Ανωμαλίες κεφαλής: γιγαντιαία 3/ μικρή 2 / διπλή ελλειπούσα 5

Ανωμαλίες σώματος: παχύ 9 / κεκαμμενο 8

Ανωμαλίες ουράς: συσπειρωμένη 1

 

στα 100 σπερματοζωαρια: αριθ. λευκοκυτταρων 0-1

αριθ. ερυθρων 7-9

αριθμ. κυττ, σπερματογενεσεως 2-3

Αντίδραση φρουκτόζης : θετικη

Αντισπερματικά αντισώματα : θετικά

 

Καλημέρα,

 

Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και υποδεικνύουν ότι δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα με το σπέρμα. Τα μόνα δύο στοιχεία που ίσως απαιτούν διευκρινίσεις είναι ο αριθμός των ερυθρών (μερικές φορές μπορεί να υποκρύπτει λοίμωξη, μπορεί όμως να είναι και λόγω μικροτραυματισμού) και τα αντισπερμικά αντισώματα (τι εννούν "θετικό" - πάνω από 50% ή απλώς παρόντα)

Θα έλεγα ότι θα ήταν χρήσιμη μια επανάληψη ή μια συζήτηση με το εργαστήριο - όχι καλλιέργεια. Συνολικά πάντως το δείγμα είναι πολύ ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα την γνωμη σας! γεννησα πριν 6 μηνες με καισαρικη,ειμαι 40 χρονων κ θηλαζω αποκλειστηκα. η περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα κ η γυναικολογος προτεινε να αποθηλασω μεσα στους επομενους 2 μηνες για να αδιαθετησω.απο οτι καταλαβα δεν θεωρει οτι ειναι καλο για τον οργανισμο σ αυτη την ηλικια ν ειναι χωρις περιοδο τοσο καιρο. εσεις τι γνωμη εχετε;η επιθυμια μου ειναι να συνεχισω τον θηλασμο.ευελπιστω οτι τωρα με τις τροφες αφου θα θηλαζω λιγοτερο να αδιαθετησω κ να μην εχω καπιο θεμα..

 

Καλημέρα,

 

Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σας και καθόλου με το γιατρό σας!

Δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα με τον παρατεταμένο θηλασμό (και 6 μήνες δε θεωρείται καν μεγάλο διάστημα - υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν χρόνια) ανεξαρτήτως της ηλικίας σας. Αντιθέτως, επειδή ο θηλασμός προκαλεί ενός βαθμού ορμονική καταστολή συνδέεται με μειωμένα ποσοστά καρκίνου τόσο του μαστού όσο και της ωοθήκης. Δεν υπάρχει κανένας ιατρικός λόγος συνεπώς να θέλουμε να επανέλθει η περίοδος, αντιθέτως!

 

Επιπλέον, όπως πολύ σωστά λέτε, με την έναρξη στερεών τροφών η ανάγκη για θηλασμό μειώνεται και το πιθανότερο είναι πως έτσι κι αλλιώς η περίοδος θα επανέλθει από μόνη της σε λίγους μήνες.

Δυστυχώς επειδή στη χώρα μας ο θηλασμός δεν υποστηρίζεται καθόλου υπάρχει σοβαρή άγνοια από μερίδα συναδέλφων πάνω στο αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα γιατρε εκανα κολποσκοπηση και ακουσα κατι για low grade, μου εκαναν και βιοψια και περιμενω τα αποτελεσματα.κατι μου ειπε ο γιατρος οτι αν δεν ηθελα να κανω αλλο παιδι θα καναμε loop καπως ετσι το ειπε.ειμαι ακομα τρομοκρατημενη.

 

Όταν έχετε το αποτέλεσμα της βιοψίας μπορείτε να μου γράψετε τι ακριβώς λέει για να σας συμβουλέψω περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ Καλησπέρα. Είμαι 24 χρονών και είχα πρόσφατα ένα "ατύχημα". Είχα μια επαφή ξημερώματα Κυριακής (14.07.13). Ο φίλος μου φορούσε προφυλακτικό, τελείωσε, όμως δεν βγήκε κατευθείαν και όταν πήγε να βγει (2-3 λεπτά αφού είχε τελειώσει) έσπασε το προφυλακτικό. Πήρα το χάπι της επόμενης μέρας (ellaOne) το πολύ 2 ώρες αργότερα. Οι τελευταίες μου περίοδοι ήταν 11/04, 11 ή 13/05 (δεν θυμάμαι ακριβώς), 09/06 και 05/07, και συνήθως έχουν διάρκεια από 5 εώς 7 ημέρες (συνήθως 7 απλά τις τελευταίες 2-3 ημέρες έχω κάτι καφέ υγρά άλλοτε λιγότερα άλλοτε περισσότερα). Ήμουν στις γόνιμες μέρες? Ποια η πιθανότητα να μείνω έγκυος? Έχω αρχίσει να ανησυχώ πολύ. Επίσης εκείνο το βράδυ είχα πιει αλκοόλ(3 ποτά), θα υπάρξει πρόβλημα με το χάπι? Μπορώ να ελέγξω με τεστ εγκυμοσύνης ή χοριακή αν είμαι έγκυος και από πότε μπορεί να γίνει αυτό? Πότε πρέπει να περιμένω περίοδο, θα δω κάποια ανωμαλία στην περίοδο μου? Τέλος, διάβασα για εξωμήτριο κύηση, κατά την οποία υπάρωνχει και περίοδος κανονικά, εξαιτίας του χαπιού. Ισχύει κάτι τέτοιο? Περιμένω την απάντησή σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Ελπίζω να μπορείτε να με καθησυχάσετε!

 

Καλημέρα,

 

Βάσει των ημερομηνιών σας θα μπορούσε να υπάρξει εγκυμοσύνη γιατί από την 9η μέρα και μετά θεωρείστε πως βρίσκεστε σε γόνιμες μέρες. Παρόλα αυτά το αντισυλληπτικό που χρησιμοποιήσατε είναι πολύ αποτελεσματικό και επιπλέον το πήρατε νωρίς, πράγμα που αυξάνει ακόμα περισσότερο τα ποσοστά επιτυχίας του. Η κατανάλωση αλκοόλ δε θα περίμενα να επηρεάσει ιδιαίτερα τη δράση του.

Περίοδο θα περιμένατε λογικά περί την 1/8 οπότε θα έλεγα για να είστε απολύτως βέβαιη να κάνετε μια εξέταση χοριακής εκείνη την ημέρα - όχι πιο πριν. Αν είναι αρνητική και σας έρθει περίοδος κανονικά εκείνη την εβδομάδα μπορείτε να ξεχάσετε το θέμα... Για τα υπόλοιπα που ρωτάτε θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε γιατί αφενός είναι σπάνια, αφετέρου ελέγχοντας τη χοριακή όπως σας ανέφερα δεν υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κάποια επιπλοκή και να περάσει απαρατήρητη.

Link to comment
Share on other sites

δηλ γιατρε μου λετε οτι καλα κανω κ τα περνω αλλα για ποσο καιρο ? Δεν καταλαβα τελικα κατα την διαρκεια που περνω τα cyclacur μπορω να μεινω εγκυος η μονι οταν τα σταματησω ? Συγνωμη ανα σας κουραζω αλλα δεν το καταλαβα στην απαντηση σας.

 

Συνήθως η διάρκεια τέτοιων αγωγών είναι γύρω στους 6 μήνες. Θεωρητικά επειδή το Cyclacur δεν είναι αντισυλληπτικό μπορείτε να μείνετε έγκυος και κατά τη διάρκεια της λήψης του, όμως περισσότερες πιθανότητες έχετε μετά τη διακοπή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Μιχαλόπουλε,

 

Σε εξετάσεις κολπικού υγρού βρέθηκα θετική σε ουρεόπλασμα. Συγκεκριμένα η τιμή είναι >= 10^5 ccu/ml. Ο γιατρός μου έγραψε μια αντιβίωση για 3 ημέρες (zinfect) καθώς και κολπική κρέμα (climycen 2%) για 7 ημέρες. Μου είπε να μην πάρει αντιβίωση ο συντροφός μου και επίσης δεν μου είπε να κάνω επαναληπτική καλλιέργεια μετά την αντιβίωση.

 

Θα ήθελα να μάθω αν αυτή η τιμή δεν θεωρείται αρκετά υψηλή ώστε να χρεάζεται επανεξέταση κλπ ή θα πρέπει να επιμείνω για επανεξέταση και να πάρει και ο σύντροφος μου αντιβίωση για παν ενδεχόμενο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα,

 

Η απάντηση εξαρτάται από το λόγο για τον οποίο έγινε η αρχική καλλιέργεια.

Αν το ουρεόπλασμα βρέθηκε τυχαία κατά τον ετήσιο έλεγχο τότε είναι συζητήσιμο κατά πόσο χρειάζεται καν να δοθεί αντιβίωση είτε σε εσάς είτε στο σύντροφό σας. Ο λόγος είναι ότι το ουρεόπλασμα είναι πολύ συνηθισμένος μικροοργανισμός και σπάνια προκαλεί συμπτώματα ή επιπλοκές.

Αν εντούτοις υπήρχαν συμπτώματα κολπίτιδας και η καλλιέργεια βγήκε θετική για ουρεόπλασμα, τότε χρειάζεται αγωγή και στους δυο συντρόφους αλλά και επανέλεγχος μετά 2 εβδομάδες. Η διαφορά οφείλεται στο ότι στην περίπτωση αυτή ο μικροοργανισμός προκαλεί πάθηση στη συγκεκριμένη γυναίκα οπότε πρέπει να επιβεβαιώσουμε ότι έχει αντιμετωπιστεί αλλά και ότι δε θα επαναμολυνθεί από το σύντροφό της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η απάντηση εξαρτάται από το λόγο για τον οποίο έγινε η αρχική καλλιέργεια.

Αν το ουρεόπλασμα βρέθηκε τυχαία κατά τον ετήσιο έλεγχο τότε είναι συζητήσιμο κατά πόσο χρειάζεται καν να δοθεί αντιβίωση είτε σε εσάς είτε στο σύντροφό σας. Ο λόγος είναι ότι το ουρεόπλασμα είναι πολύ συνηθισμένος μικροοργανισμός και σπάνια προκαλεί συμπτώματα ή επιπλοκές.

Αν εντούτοις υπήρχαν συμπτώματα κολπίτιδας και η καλλιέργεια βγήκε θετική για ουρεόπλασμα, τότε χρειάζεται αγωγή και στους δυο συντρόφους αλλά και επανέλεγχος μετά 2 εβδομάδες. Η διαφορά οφείλεται στο ότι στην περίπτωση αυτή ο μικροοργανισμός προκαλεί πάθηση στη συγκεκριμένη γυναίκα οπότε πρέπει να επιβεβαιώσουμε ότι έχει αντιμετωπιστεί αλλά και ότι δε θα επαναμολυνθεί από το σύντροφό της.

 

Βρέθηκε στον ετήσιο έλεγχο. Σας ευχαριστώ για την απάντηση, με κατατοπίσατε πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σας και καθόλου με το γιατρό σας!

Δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα με τον παρατεταμένο θηλασμό (και 6 μήνες δε θεωρείται καν μεγάλο διάστημα - υπάρχουν γυναίκες που θηλάζουν χρόνια) ανεξαρτήτως της ηλικίας σας. Αντιθέτως, επειδή ο θηλασμός προκαλεί ενός βαθμού ορμονική καταστολή συνδέεται με μειωμένα ποσοστά καρκίνου τόσο του μαστού όσο και της ωοθήκης. Δεν υπάρχει κανένας ιατρικός λόγος συνεπώς να θέλουμε να επανέλθει η περίοδος, αντιθέτως!

 

Επιπλέον, όπως πολύ σωστά λέτε, με την έναρξη στερεών τροφών η ανάγκη για θηλασμό μειώνεται και το πιθανότερο είναι πως έτσι κι αλλιώς η περίοδος θα επανέλθει από μόνη της σε λίγους μήνες.

Δυστυχώς επειδή στη χώρα μας ο θηλασμός δεν υποστηρίζεται καθόλου υπάρχει σοβαρή άγνοια από μερίδα συναδέλφων πάνω στο αντικείμενο.

 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση! κ μια ακομα ερωτηση! επειδη εχω ινοαδενωματα που μεχρι τωρα τα παρατηρουμε απλα,μπορω να κανω υπερηχο τωρα με τον θηλασμο η οταν σταματησω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σας Γιατρε... Εχω καποιες Αποριες...

 

1/7 πηγα και εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και εξετασεις για αντισωματα Σε νοσοκομειο.. τα αποτελεσματα ομως θα βγουν Αρχες αυγουστου..!!

 

Επισης εκανα και Ορμονικες εξτασεις την 4η μερα του κυκλου μου.. Και στις 25/7 θα κανω και την προγεστερονη...

 

Λοιπον τα αποτελεσματα ειναι τα εξης...

Ε2=52 [φ.τ Παρ.Φαση 12-120 εκκρ 50-250 ωορ 100-500]

FSH=10,0 [φ.τ Παρ.Φαση 2-20 εκκρ 1,0-14,0 ]

LH= 8,5 [φ.τ Παρ.Φαση 1-15 εκκρ 0,7-20,0]

Προλακτινη= 9,5 [φ.τ 2-29]

DHEA-S=2,6 [φ.τ 1,2-5,0]

Τεστοστερονη Ολικη = 0,35 [φ.τ 0,1-0,9]

17-OH-PRG=4,2 [φ.τ Παρ.Φαση 0,1-1,2 εκκρ 1,0-5,2 ]

 

Ειναι καλες Γιατρε αυτες οι εξετασεις..?? η υπαρχει καποιο προβλημα..??

 

Επισης Μεθαυριο που θα παω να κανω την προγεστερονη, ζητησα απο την γιατρο που ερχετε στο χωριο μου να μου γραψει και τις εξεις

T3-T4-TSH-ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ-ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΚΧΑΡΟΥ-ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΓΛΥΚΟΖΗς..

και ζητησα και αμη η οποια ομως δεν γραφετε... !!!

 

Βασικα ο λογος ειναι οτι θελω να κανω οτι εξετασεις πρεπει, που να τελειωνω με αυτα.. αυτος ο μηνας εχει αφιερωθει στο να δω εαν παιζει κατι για τις αποβολες μου...!!!

 

Θεωρειτε οτι δεν ειναι σωστο που ζητησα την ΑΜΗ επειδη ειμαι μικρη?? ειμαι 28 χρονων..!!!

 

Και επισης να σας πω οτι μικρη ειχα πολυκυστικες τωρα εχω μονο μορφη πολυκυστικων.. επισης ειμαι υγιεστατη, με πολυ καλες γενικες εξετασεις.. πολυ καλο αιματοκριτη [42], πολυ καλο σιδηρο..

Η οικογενεια του πατερα μου εχουν ολοι θυροειδη, εμενα η ft3 +ft4..ειναι μια χαρα.. ειναι περιττο που ζητησα να κανω την Τ3 και την Τ4 αφου οι αλλες ειναι καλες...?? TSH=1,5 , FT3=3,2 , FT4=1,5

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι

η πρωτη μου καισαρικη εγινε 24w6d με βαρος της μικρης 820γρ

η δευτερη εγινε 37w με βαρος του μικρου 2830γρ

τωρα μπαινω στον μηνα μου για το τριτο μου παιδακι κ ο γιατρος λεει να την βγαλουμε 38w4d. 22 αυγουστου δηλαδη ενω η μπεπα 31w3d ηταν ηδη 2200γρ, εκτος οτι φοβαμαι και οτι νιωθω οτι το σωμα μου δεν αντεχει τοσο μου φαινεται υπερβολικο να την βγαλουμε την 39η ουσιαστικα εβδομαδα ενω ειναι η τριτη μου καισαρικη σε 3 χρονια κ το βαρος της ξεπερνα κατα πολυ τα προηγουμενα 2 παιδια μου. Βεβαια η 38η βδομαδα πεφτει 15αυγουστο και υποψιαζομαι οτι ο γιατρος θα λειπει ασχετα που δεν το λεει. Εσας σας φαινεται φυσιολογικο η καλου κακου να παω να ζητησω κ μια δευτερη γνωμη? [οι εξετασεις μου μεχρι τωρα ηταν ολες αψογες με εξαιρεση την καμπυλη η οποια ναι μεν δεν ηταν παθολογικη αλλα ηταν οριακη και βαρος εχω παρει μονο 2,5 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη]

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σας Γιατρε... Εχω καποιες Αποριες...

 

1/7 πηγα και εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και εξετασεις για αντισωματα Σε νοσοκομειο.. τα αποτελεσματα ομως θα βγουν Αρχες αυγουστου..!!

 

Επισης εκανα και Ορμονικες εξτασεις την 4η μερα του κυκλου μου.. Και στις 25/7 θα κανω και την προγεστερονη...

 

Λοιπον τα αποτελεσματα ειναι τα εξης...

Ε2=52 [φ.τ Παρ.Φαση 12-120 εκκρ 50-250 ωορ 100-500]

FSH=10,0 [φ.τ Παρ.Φαση 2-20 εκκρ 1,0-14,0 ]

LH= 8,5 [φ.τ Παρ.Φαση 1-15 εκκρ 0,7-20,0]

Προλακτινη= 9,5 [φ.τ 2-29]

DHEA-S=2,6 [φ.τ 1,2-5,0]

Τεστοστερονη Ολικη = 0,35 [φ.τ 0,1-0,9]

17-OH-PRG=4,2 [φ.τ Παρ.Φαση 0,1-1,2 εκκρ 1,0-5,2 ]

 

Ειναι καλες Γιατρε αυτες οι εξετασεις..?? η υπαρχει καποιο προβλημα..??

 

Επισης Μεθαυριο που θα παω να κανω την προγεστερονη, ζητησα απο την γιατρο που ερχετε στο χωριο μου να μου γραψει και τις εξεις

T3-T4-TSH-ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ-ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΚΧΑΡΟΥ-ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΓΛΥΚΟΖΗς..

και ζητησα και αμη η οποια ομως δεν γραφετε... !!!

 

Βασικα ο λογος ειναι οτι θελω να κανω οτι εξετασεις πρεπει, που να τελειωνω με αυτα.. αυτος ο μηνας εχει αφιερωθει στο να δω εαν παιζει κατι για τις αποβολες μου...!!!

 

Θεωρειτε οτι δεν ειναι σωστο που ζητησα την ΑΜΗ επειδη ειμαι μικρη?? ειμαι 28 χρονων..!!!

 

Και επισης να σας πω οτι μικρη ειχα πολυκυστικες τωρα εχω μονο μορφη πολυκυστικων.. επισης ειμαι υγιεστατη, με πολυ καλες γενικες εξετασεις.. πολυ καλο αιματοκριτη [42], πολυ καλο σιδηρο..

Η οικογενεια του πατερα μου εχουν ολοι θυροειδη, εμενα η ft3 +ft4..ειναι μια χαρα.. ειναι περιττο που ζητησα να κανω την Τ3 και την Τ4 αφου οι αλλες ειναι καλες...?? TSH=1,5 , FT3=3,2 , FT4=1,5

 

 

Καλημερα Γιατρε.... Λοιπον πηρα και τις υπολοιπες...

προγεστερονη =7,51

Τ3= 1,2

Τ4=7,9

TSH=1,85

Τελικα αξιζει να κανω την ΑΜΗ...??

 

Επισης Γιατρε μου πηρα τηλεφωνο να δω αν ειναι ετοιμες οι εξετασεις θρομβοφιλιας.. Μου ειπαν οτι καποια αποτελεσματα βγηκαν αμφιβολα και θα πρεπει να τα επαναλλαβω... !!!

η γιατρος μου μου ειπε οτι το αμφιβολλο αποτελεσμα δικαιολογει την αποβολη μου την 12η βδομαδα.. Εσεις τι πιστευετε...?? ισχυει αυτο...???

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση! κ μια ακομα ερωτηση! επειδη εχω ινοαδενωματα που μεχρι τωρα τα παρατηρουμε απλα,μπορω να κανω υπερηχο τωρα με τον θηλασμο η οταν σταματησω;

 

Καλημέρα,

 

Τα ινοαδενώματα συχνά μεγαλώνουν κατά τη διάρκεια του θηλασμού για να επανέλθουν στο αρχικό τους μέγεθος όταν αυτός σταματήσει. Εφόσον μέχρι στιγμής δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας από την εμφάνιση των ινοαδενωμάτων σας θα πρότεινα να αναβάλλετε τον έλεγχο μέχρι να σταματήσετε το θηλασμό. Έτσι και ο έλεγχος θα είναι πιο αξιόπιστος και θα αποφύγετε πιθανή ανησυχία χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...