Recommended Posts

επειδη ειδα λιγη βλεννη στο πουλακι της μπεμπουλας μου καναμε γενικη και καλλιεργεια ουρων.πριν λιγο η μικροβιολογος μου ειπε οτι η γενικη δειχνει μικροβια αλλα δεν εχει πυοσφαιρια.πρεπει να περιμενω ως αυριο την καλλιεργεια.εχετε καμια εμπειρια?εκλεισε τους 8 μηνες η μπεμπα μου θα πρεπει να παμε νοσοκομειο αν τελικα βγει θετικο?

7Ggjp2.png

Διαφημίσεις

Επειδή, δυστυχώς, έχω αρκετή εμπειρία από ουρολοιμώξεις στην μικρή μου κόρη, χωρίς όμως να είμαι και γιατρός έχω να σου πω τα εξής:

Στο νοσοκομείο σίγουρα δεν πάτε. Εάν είναι όντως ουρολοίμωξη το χειρίζεται η παιδίατρος με αντιβίωση.

Υποθέτω ότι τα ούρα τα μαζεψες με το σακουλάκι, σωστά? Αυτή η μέθοδος δυστυχώς είναι πολύ αφερέγγυα, γιατί το σακουλάκι δεν κλείνει απόλυτα, οπότε μπορεί το δείγμα σου να είναι επιμολυσμένο από το περιβάλλον. Εάν λοιπόν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό το δεχόμαστε ως σωστό, ενώ, εάν είναι θετικό, αλλά το παιδί δεν έχει άλλα συμπτώματα (πυρετό) και χωρίς πυοσφαίρια, συνήθως ο παιδίατρος αμφισβητεί την εξέταση και προτείνει επανάληψη.

Σε κάθε περίπτωση, σε καθοδηγεί ο παιδίατρος. Περαστικά σας!!!!

Η δική μου πάθαινε ουρολοιμώξεις γιατί είχε μία πολύυυυ μικρή παλινδρόμηση ούρων, η οποία με την ηλικία διορθώθηκε μόνη της. Γενικά, αυτό που μου είχε πει η παιδίατρος είναι ότι την ουρολοίμωξη την παθαίνουμε συνήθως από μέσα και όχι από έξω. Δηλ., όταν τα ούρα επιστρέφουν απο την κύστη στα νεφρά όπως συνέβαινε σε εμάς, ή όπως συμβαίνει σε αρκετά παιδάκια όταν βγάζουν την πάνα ή όταν πρωτοπηγαίνουν στο σχολείο και κρατάν τα ούρα τους περισσότερη ώρα από ότι πρέπει. Στην περίπτωση που τα ούρα μένουν στην κύστη περισσότερη ώρα από ότι είναι ο οργανισμός μας ρυθμισμένος να τα κρατά αρχίζουν και αναπτύσονται μικρόβια μέσα στην κύστη.

Κατά την παιδίατρο μου πάντα, το να πάθουμε ουρολοίμωξη από εξωτερική μόλυνση είναι πολύ δύσκολο όταν ακολουθούμε τους βασικούς κανόνες υγειηνής. Στα κοριτσάκια που φοράν πάνα υπάρχει ο κίνδυνος μεταφοράς κολοβακτηριδίων από τα κακά που μένουν στην πάνα ώσπου να τα αλλάξουμε. Επίσης, δυνητικός παράγοντας ουρολοίμωξης για εμάς τις γυναίκες είναι τα σερβιετάκια όταν δεν τα αλλάζουμε πολύ τακτικά.

Αυτά....

επειδη ειδα λιγη βλεννη στο πουλακι της μπεμπουλας μου καναμε γενικη και καλλιεργεια ουρων.πριν λιγο η μικροβιολογος μου ειπε οτι η γενικη δειχνει μικροβια αλλα δεν εχει πυοσφαιρια.πρεπει να περιμενω ως αυριο την καλλιεργεια.εχετε καμια εμπειρια?εκλεισε τους 8 μηνες η μπεμπα μου θα πρεπει να παμε νοσοκομειο αν τελικα βγει θετικο?

νοσοκομείο δεν θα πάτε, ακόμη κι αν έχει ουρολοίμωξη. σωστά σου είπε η γιατρός σου να περιμένεις την καλλιέργεια. αν εκεί φανεί μεγάλος αριθμός αποικιών ενός μικροβίου, τότε έχει ουρολοίμωξη. θα πρέπει βέβαια να συνυπάρχει και πυρετός.

0qYJp3.png 

από τι μπορεί να προκληθεί ουρολοίμωξη;

από παλλινδρόμηση ούρων λόγω ανατομικού προβλήματος ή από την πάνα στα μωρά. αν υπήρχε το 1ο αίτιο, θα το παθαίνατε συνέχεια κι από μικρότερη ηλικία.

0qYJp3.png 

σασ ευχαριστω πολυ.πυρετο δεν εχει,τρωει ειναι κεφατη.μονο οτι ειδα λιγη βλεννη.τα πυοσφαιρια ειναι απαραιτητα στην ουρωλοιμωξη?με παρηγορει οτι δεν εχει.με το σακουλακι τα μαζεψαμε ναι

7Ggjp2.png

επισης εχω ακουσει που το μωρα μετα παιρνουν χημιοπροφυλαξη.ποτε γινεται αυτο?μακαρι να μην εχει γιατι απο σεπτεμβρη θα τα μαθουμε για τα καλα τα νοσοκομεια λογω αλλου προβληματος...

7Ggjp2.png

να ειστε καλα και ευχομαι σε ολα ταπαιδακια μακρια απο νοσοκομεια.καλττερα να πιανει εμας τους μεγαλους

7Ggjp2.png

επισης εχω ακουσει που το μωρα μετα παιρνουν χημιοπροφυλαξη.ποτε γινεται αυτο?μακαρι να μην εχει γιατι απο σεπτεμβρη θα τα μαθουμε για τα καλα τα νοσοκομεια λογω αλλου προβληματος...

δε νομίζω να χρειαστεί χημειοπροφύλαξη, αλλά και να χρειαστεί δεν είναι τίποτα, απλά θα παίρνει μια μικρή δόση αντιβίωσης κάθε μέρα για κάποιο διάστημα. ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα της καλλιέργειας. αφού δεν έχει πυρετό, μη φοβάσαι.

0qYJp3.png 

Διαφημίσεις

δυστυχως εχει ουρολοιμωξη.90.000 e coli.ο ενας παιδιατρος ειπε νοσοκομειο.πηρα δευτερη γνωμη και ειπε οχι. μονο ζιναντολ.δεν την παω κοριτσια

7Ggjp2.png

e-colli???μηπως να την πηγαινες???εχει διευκρινιστει πιο στελεχος ειναι???γιατι δε διαβασα και τα καλυτερα σε μια αναζητηση,,,,δειχνει οτι ποναει καπου??αιμα ισως στα κακα???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

δυστυχως εχει ουρολοιμωξη.90.000 e coli.ο ενας παιδιατρος ειπε νοσοκομειο.πηρα δευτερη γνωμη και ειπε οχι. μονο ζιναντολ.δεν την παω κοριτσια

είναι σχετικά μικρός ο αριθμός των αποικιών γι'αυτό δεν κάνει και πυρετό. είναι στην αρχή. το zinadol αρκεί. και θα ξανακάνεις καλλιέργεια όταν σου πει ο γιατρός.

0qYJp3.png 

ναι ετσι ειναι.δεν εχει τιποτε αλλο.της εκανα και αιματος ειναι ολες πολυ καλες.ουτε τα λευκα δεν ειναι ανεβασμενα.ελπιζω μονο να μην της κανουν διαρροιες η αντιβιωση.αν γλιτωσει το νοσοκομειο θα ευγνωμονω το θεο

7Ggjp2.png

Διαφημίσεις

ναι ετσι ειναι.δεν εχει τιποτε αλλο.της εκανα και αιματος ειναι ολες πολυ καλες.ουτε τα λευκα δεν ειναι ανεβασμενα.ελπιζω μονο να μην της κανουν διαρροιες η αντιβιωση.αν γλιτωσει το νοσοκομειο θα ευγνωμονω το θεο

καλέ, ηρέμησε, στο νοσοκομείο πάνε μόνο αν είναι μικρότερα από 4 μηνών κι αυτό γιατί παίρνουν ενδοφλέβια αντιβίωση.

0qYJp3.png 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από magdalia,
        ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ!!!
        ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ CECLOR ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟ E-COLI ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΑΤΙΜΟ
        ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ,ΕΙΔΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ.
        ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ??? HELP
        ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ???
      • Από milver,
        ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Αποφασιτα να ανοιξω αυτο το θέμα γιατι πιστευω οτι απασχολει πολλες απο μας.
        Εγω ταλαιπωρουμαι αρκετα χρονια με αυτο το προβλημα.Εντονη συχνοουρία,τσουξιμο και αισθημα καυσου.Συνήθως το καλοκαίρι ειναι πιο συχνες οι κυστιτιδες.Το περιεργο ειναι ότι καθε φορα που κανω καλλιέργεια ούρων δεν μου βρίσκουν κάποιο μικρόβιο.Ισως επειδη πηγαίνω για εξετάσεις αφου έχουν περάσει τα συμπτώματα.
        θα ήθελα νου μου πειτε αν και εσείς εχετε περάσει κάτι παρόμοιο.
      • Από Chara89,
        Παιδια καλησπερα! Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τις ουρολοιμωξεις και την ΚΟΠ. Η κορη μου ειναι 6 μηνων και διαγνωστηκε με ΚΟΠ 4ου βαθμου δεξια.Υποτροπιασε 2 φορες και μπηκαμε νοσοκομειο. Ο παιδονεφρολογος μας συστησε κ το dmsa νεφρων το οποιο πραγματικα με φοβιζει οχι η εξεταση αλλα το αποτελεσμα....

Εσεις που τα παιδακια σας ειχα παρομοιο προβλημα ξεπεραστηκε τελικα; η εχουν ακομα θεματα με τα νεφρα κ τις ουρολοιμωξεις; τι κανετε γιανα βοηθησετε τα παιδακια σας να μην ξαναπερασουν ουρολοιμωξη; Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα πρωτη φορα εχουμε τετοιο περιστατικο στην οικογενεια κ δεν ξερουμε πως να αντιδρασουμε!!!
      • Από Maya14,
        Κορίτσια μου γειά σας και καλή χρονιά. Είμαστε σε προσπάθεια για μωράκι , αλλά εδώ και ένα εξάμηνο άρχισα να παθαίνω συνέχεια ουρολοιμώξεις απο e coli. Έχουμε κάνει και οι δύο εξετάσεις, ο άντρας μου βγήκε με καθαρές καλλιέργειες ούρων και σπέρματος. Δυστυχώς έχω ιστορικό μεγάλο με τις ουρολοιμώξεις απο τότε που ξεκίνησα να έχω ολοκληρωμένες σχέσεις. Όποτε παθαίνω ουρολοίμωξη, πάντα έχει προηγηθεί επαφή 24-48 ώρες πριν.Τηρώ πολύ αυστηρά κανόνες υγιεινής, δηλαδή ντουζάκι πριν και μετά την επαφή, ούρηση πριν κ μετά, αρκετό νερό, καψουλες κράνμπερυ , εσώρουχα βαμβακερά σιδερωμένα, οχι στρινγκ. κτλ κτλ. Έχω κάνει άπειρες θεραπείες με αντιβιώσεις και ανοσοθεραπεία (urovaxom) στο παρελθόν.  Η μόνη περίοδος που ηρέμησα ήταν όταν έπαιρνα αντισυλληπτικά (για περίπου πεντε χρόνια) λόγω πολυκυστικών .Ο τελευταίος γυναικολόγος που με παρακολουθεί , πιστεύει ότι λόγω ανατομίας του μικρού κόλπου μου (είμαι και αρκετά μικροκαμωμένη) είναι πολύ πιο εύκολο να δημιουργούνται μικροτραυματισμοί εσωτερικά κατα την επαφή , οι οποίοι καταλήγουν σε κυστίτιδες, και μου πρότεινε να χρησιμοποιώ λιπαντικό, το ky gel, και αν ξαναπάθω να κάνω χημειοπροφύλαξη, να παίρνω δηλαδή δόση ήπιου αντιβιωτικού (furolin) μετά απο κάθε επαφή. Μου είπε ότι είναι ασφαλές και μπορούμε να προσπαθούμε για μωράκι άφοβα. Είχε καμία κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία;
      • Από xrisaki,
        "Στο παρακάτω θέμα συζήτησης είναι ορατή μια ακολουθία καταστάσεων που οδηγεί σε προβληματισμούς στην σίτιση ή στον θηλασμό των βρεφών, που απαιτούν πιο άμεση αντιμετώπιση με επίσκεψη στον παιδίατρο, ιδανικά πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, παρά αναμονή ή υπομονή για να λυθεί μόνο του το πρόβλημα.
        Εάν το μωρό σας ξαφνικά αρχίζει να αρνείται να θηλάσει, ή βλέπετε χαμηλή πρόσληψη βάρους, θα πρέπει να αναζητηθούν και αιτίες όπως ουρολοίμωξη ή οισοφαγίτιδα μιας και αυτές οι καταστάσεις οδηγούν σε σοβαρότατα προβλήματα όπως πχ η αφυδάτωση του μωρού.  Στην περίπτωση που θηλάζετε ή θέλετε να συνεχίσετε να θηλάζετε, μην αμελήσετε να συμβουλευτείτε παιδίατρο πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού, γιατί αλλιώς ενδέχεται να πάρετε οδηγίες που θα σας οδηγήσουν σε αποθηλασμό."
        Δεν είναι ποτέ ντροπή να πάρετε δεύτερη ή και τρίτη γνώμη από ιατρικό επαγγελματία, ειδικά για τόσο σοβαρά θέματα, ακόμα και εάν θέλετε να συνεχίσετε να βλέπετε τον αρχικό σας παιδίατρο.
        Από την διαχείριση του φόρουμ

Έγραψα σε άλλο θέμα πριν λίγες ημέρες πως η μπέμπα μου 3 μηνών τώρα παρουσίασε ανορεξία. Θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή και πέρα από το στήθος δεν δοκιμάσαμε τίποτα άλλο. Τώρα δύο εβδομάδες μετά κλαίει όταν πάω να την βάλω στο στήθος και ενώ φαίνεται να πεινάει αρνείται να το πιάσει και σπαράζει στο κλάμα. Έχω δοκιμάσει όλες τι στάσεις θηλασμού αλλά τίποτα. Ο γιατρός διέγνωσε οισοφαγίτιδα. Ξέχασα να πω πως βγάζαμε γαλατάκι (γουλίτσες) που μέρα με τη μέρα γινόταν και πιο έντονο. Ο εφιάλτης ξαναζωντανεύει μιας και την ίδια κατάσταση την πέρασα στο πρώτο μου παιδί και τελικά καταφύγαμε στο θήλαστρο. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη και νιώθω τα πάντα γύρω μου να γκρεμίζονται και για άλλη μία φορά ο θηλασμός απειλείται για τον ίδιο λόγο. Πόσο τυχερή θα πρέπει να νιώθω που συνέβη ακριβώς το ίδιο και στα δύο μου παιδιά?
        Δεν θέλω να σταματήσουμε και πάλι το θηλασμό, θέλω όσο τίποτα στο κόσμο να συνεχίσουμε. Από την ημέρα που ήρθε στον κόσμο η μπέμπα είχα μέσα μου την φοβία να μην περάσουμε και πάλι τα ίδια και να που τελικά συνέβη ξανά το ίδιο. Πως να βοηθήσω το μωρό να πιάνει το στήθος? Πως θα τα καταφέρω να μην σταματήσει ο θηλασμός? Παρακαλώ όποια μανούλα έχει ανάλογη εμπειρία ας με βοηθήσει γιατί τα έχω τελείως χαμένα, δεν θέλω και πάλι να καταφύγω στο θήλαστρο. Παρακαλώ ΒΟΗΘΕΙΑ
      • Από *Twins*,
        Γεια σας κορίτσια. Είμαι στην 18η εβδομάδα με δίδυμα και έχω κάνει περιδεση από την 16η εβδομάδα. Σήμερα στις εξετάσεις ούρων μου βρήκαν ουρολοίμωξη, χωρίς να μου πουν ακόμα από ποιο μικρόβιο (είπαν μάλλον e.coli). Έχει συμβεί το ίδιο και σε κάποια άλλη κοπέλα; Είναι πιο επικίνδυνο λόγω περιδεσης;;;;
      • Από rififi,
        Ειμαι καινουργια στο φορουμ, σας παρακαλω οποια κοπέλα αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα ας επικοινωνησει μαζι μου...Πήρα για δυο εβδομαδες αντιβιωση (δυο ταμπλετες την ημερα) Ακριβως στις δυο εβδομαδες ολα τα συμπτωματα υποχωρησαν !!!!Συνεχισα με 1 tb καθε βραδυ ως χημειοπροφυλαξη αλλά μετα απο μια εβδομαδα περιπου τα συμπτωματα επανηλθαν ξανα ...Τι να κανω ειμαι απελπισμενη
      • Από ΕΡΣΑΪΑ,
        ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.
        ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΣΕ ΚΕΦΑΛΟΣΠΟΡΙΝΕΣ,ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗ CECLOR.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΟΥ???ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΗΤΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!