Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουρολοιμωξη η οχι?


Recommended Posts

επειδη ειδα λιγη βλεννη στο πουλακι της μπεμπουλας μου καναμε γενικη και καλλιεργεια ουρων.πριν λιγο η μικροβιολογος μου ειπε οτι η γενικη δειχνει μικροβια αλλα δεν εχει πυοσφαιρια.πρεπει να περιμενω ως αυριο την καλλιεργεια.εχετε καμια εμπειρια?εκλεισε τους 8 μηνες η μπεμπα μου θα πρεπει να παμε νοσοκομειο αν τελικα βγει θετικο?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή, δυστυχώς, έχω αρκετή εμπειρία από ουρολοιμώξεις στην μικρή μου κόρη, χωρίς όμως να είμαι και γιατρός έχω να σου πω τα εξής:

Στο νοσοκομείο σίγουρα δεν πάτε. Εάν είναι όντως ουρολοίμωξη το χειρίζεται η παιδίατρος με αντιβίωση.

Υποθέτω ότι τα ούρα τα μαζεψες με το σακουλάκι, σωστά? Αυτή η μέθοδος δυστυχώς είναι πολύ αφερέγγυα, γιατί το σακουλάκι δεν κλείνει απόλυτα, οπότε μπορεί το δείγμα σου να είναι επιμολυσμένο από το περιβάλλον. Εάν λοιπόν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό το δεχόμαστε ως σωστό, ενώ, εάν είναι θετικό, αλλά το παιδί δεν έχει άλλα συμπτώματα (πυρετό) και χωρίς πυοσφαίρια, συνήθως ο παιδίατρος αμφισβητεί την εξέταση και προτείνει επανάληψη.

Σε κάθε περίπτωση, σε καθοδηγεί ο παιδίατρος. Περαστικά σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πάθαινε ουρολοιμώξεις γιατί είχε μία πολύυυυ μικρή παλινδρόμηση ούρων, η οποία με την ηλικία διορθώθηκε μόνη της. Γενικά, αυτό που μου είχε πει η παιδίατρος είναι ότι την ουρολοίμωξη την παθαίνουμε συνήθως από μέσα και όχι από έξω. Δηλ., όταν τα ούρα επιστρέφουν απο την κύστη στα νεφρά όπως συνέβαινε σε εμάς, ή όπως συμβαίνει σε αρκετά παιδάκια όταν βγάζουν την πάνα ή όταν πρωτοπηγαίνουν στο σχολείο και κρατάν τα ούρα τους περισσότερη ώρα από ότι πρέπει. Στην περίπτωση που τα ούρα μένουν στην κύστη περισσότερη ώρα από ότι είναι ο οργανισμός μας ρυθμισμένος να τα κρατά αρχίζουν και αναπτύσονται μικρόβια μέσα στην κύστη.

 

Κατά την παιδίατρο μου πάντα, το να πάθουμε ουρολοίμωξη από εξωτερική μόλυνση είναι πολύ δύσκολο όταν ακολουθούμε τους βασικούς κανόνες υγειηνής. Στα κοριτσάκια που φοράν πάνα υπάρχει ο κίνδυνος μεταφοράς κολοβακτηριδίων από τα κακά που μένουν στην πάνα ώσπου να τα αλλάξουμε. Επίσης, δυνητικός παράγοντας ουρολοίμωξης για εμάς τις γυναίκες είναι τα σερβιετάκια όταν δεν τα αλλάζουμε πολύ τακτικά.

 

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειδα λιγη βλεννη στο πουλακι της μπεμπουλας μου καναμε γενικη και καλλιεργεια ουρων.πριν λιγο η μικροβιολογος μου ειπε οτι η γενικη δειχνει μικροβια αλλα δεν εχει πυοσφαιρια.πρεπει να περιμενω ως αυριο την καλλιεργεια.εχετε καμια εμπειρια?εκλεισε τους 8 μηνες η μπεμπα μου θα πρεπει να παμε νοσοκομειο αν τελικα βγει θετικο?

νοσοκομείο δεν θα πάτε, ακόμη κι αν έχει ουρολοίμωξη. σωστά σου είπε η γιατρός σου να περιμένεις την καλλιέργεια. αν εκεί φανεί μεγάλος αριθμός αποικιών ενός μικροβίου, τότε έχει ουρολοίμωξη. θα πρέπει βέβαια να συνυπάρχει και πυρετός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από τι μπορεί να προκληθεί ουρολοίμωξη;

από παλλινδρόμηση ούρων λόγω ανατομικού προβλήματος ή από την πάνα στα μωρά. αν υπήρχε το 1ο αίτιο, θα το παθαίνατε συνέχεια κι από μικρότερη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω πολυ.πυρετο δεν εχει,τρωει ειναι κεφατη.μονο οτι ειδα λιγη βλεννη.τα πυοσφαιρια ειναι απαραιτητα στην ουρωλοιμωξη?με παρηγορει οτι δεν εχει.με το σακουλακι τα μαζεψαμε ναι

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

επισης εχω ακουσει που το μωρα μετα παιρνουν χημιοπροφυλαξη.ποτε γινεται αυτο?μακαρι να μην εχει γιατι απο σεπτεμβρη θα τα μαθουμε για τα καλα τα νοσοκομεια λογω αλλου προβληματος...

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

επισης εχω ακουσει που το μωρα μετα παιρνουν χημιοπροφυλαξη.ποτε γινεται αυτο?μακαρι να μην εχει γιατι απο σεπτεμβρη θα τα μαθουμε για τα καλα τα νοσοκομεια λογω αλλου προβληματος...

δε νομίζω να χρειαστεί χημειοπροφύλαξη, αλλά και να χρειαστεί δεν είναι τίποτα, απλά θα παίρνει μια μικρή δόση αντιβίωσης κάθε μέρα για κάποιο διάστημα. ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα της καλλιέργειας. αφού δεν έχει πυρετό, μη φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως εχει ουρολοιμωξη.90.000 e coli.ο ενας παιδιατρος ειπε νοσοκομειο.πηρα δευτερη γνωμη και ειπε οχι. μονο ζιναντολ.δεν την παω κοριτσια

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

e-colli???μηπως να την πηγαινες???εχει διευκρινιστει πιο στελεχος ειναι???γιατι δε διαβασα και τα καλυτερα σε μια αναζητηση,,,,δειχνει οτι ποναει καπου??αιμα ισως στα κακα???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εχει ουρολοιμωξη.90.000 e coli.ο ενας παιδιατρος ειπε νοσοκομειο.πηρα δευτερη γνωμη και ειπε οχι. μονο ζιναντολ.δεν την παω κοριτσια

είναι σχετικά μικρός ο αριθμός των αποικιών γι'αυτό δεν κάνει και πυρετό. είναι στην αρχή. το zinadol αρκεί. και θα ξανακάνεις καλλιέργεια όταν σου πει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι.δεν εχει τιποτε αλλο.της εκανα και αιματος ειναι ολες πολυ καλες.ουτε τα λευκα δεν ειναι ανεβασμενα.ελπιζω μονο να μην της κανουν διαρροιες η αντιβιωση.αν γλιτωσει το νοσοκομειο θα ευγνωμονω το θεο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ετσι ειναι.δεν εχει τιποτε αλλο.της εκανα και αιματος ειναι ολες πολυ καλες.ουτε τα λευκα δεν ειναι ανεβασμενα.ελπιζω μονο να μην της κανουν διαρροιες η αντιβιωση.αν γλιτωσει το νοσοκομειο θα ευγνωμονω το θεο

καλέ, ηρέμησε, στο νοσοκομείο πάνε μόνο αν είναι μικρότερα από 4 μηνών κι αυτό γιατί παίρνουν ενδοφλέβια αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...