Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

αχ λαμπρινη μου σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου!! μου εδωσες κουραγιο!! με επιασε απογοητευση σημερα, ενιωσα ανημπορη να βοηθησω το παιδακι μου, ειδικα μεσα στη νυχτα που ξυπναει τρομαγμενη με το μακροσυρτο κλαμα της...εχεις δικιο παντως. μονο η αγκαλια μας και η τρυφεροτητα μας την βοηθουν. τιποτα αλλο. αυτο παρατηρησα και γω.

αχ τα μωρακια μας!!! προσπαθουν να μεγαλωσουν οι ψυχουλες μου!!

λαμπρινη μου να σε ρωτησω και κατι αλλο. το αλμα ποσο κρατει σε αυτη τη φαση?

φιλια πολλα! καλως σας βρηκα!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λιλια αφου η αλλαγη της συμπεριφορας του μωρου σου συμπιπτει με την αλλαγη του περιβαλλοντος της,μαλλον αυτο θα φταιει...αν ειναι σαν την δικη μου φοβιτσιαρα,προφανως φοβαται ολα τα καινουρια που βλεπει τριγυρω.Θα συνηθισει και θα της περασει!Υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι και η μωρουλινιτσα μου τωρα . Μην κοιτας που τοοοοτεεε ελεγα μακαρι να ρθει το βραδυ να κοιμηθει ! Τωρα αλλάξαμε και το βράδυ κοιμομαστε μια ωρα μετα θελουμε αγκαλιτσα και γαλατάκι . Αυτο το κανει ισα και με 8 φορες ολη νυχτα και σε καποια φαση εχει και ενα 2ωρο ξυπνια οπου στο τελος απο την υπερενταση κλαιει ... :(

 

D

 

πως αντεχεις βρε Λαμπρινη? εγω δεν αντεχω αλλο, κι εσενα σ ακουω ντουρασελ... τι να πω βρε κοριτσι μου, μπραβο...

 

αλλες το χουν τελικα,αλλες οχι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμβουλη μου ειναι να μην προσπαθησετε να το "εξηγησετε" και να το διορθώσετε ...Ετσι εκανα και γω στην αρχη και εσπαγα τα νευρα μου ..οταν δεχτηκα οτι ειναι φάση και θα περάσει , ηρέμησα το μετέδωσα και στην μωρουλινιτσα αυτο και ειμαστε πολυ καλύτερα !

Αυτη τη στιγμή σας χρειαζεται πολλη το μωράκι σας πρέπει να του σταθείτε

:D

 

Τα επιτευγματα που θα κανει αυτο το διάστημα ειναι μεγάλα και θα σας αποζημιώσουν :D

 

Γκουρού μου εσύ!!! :D

Να την ακούτε κορίτσια τη Λαμπρινή, έχει κάνει διατριβή στα άλματα :D

 

Χωρίς πλάκα τώρα, αυτό που παραθέτω και είπε η Λαμπρινή, είναι η ουσία του να μεγαλώνεις μωρό! Μπράβο σου Λαμπρινή :cool:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη μου ειναι να μην προσπαθησετε να το "εξηγησετε" και να το διορθώσετε ...Ετσι εκανα και γω στην αρχη και εσπαγα τα νευρα μου ..οταν δεχτηκα οτι ειναι φάση και θα περάσει , ηρέμησα το μετέδωσα και στην μωρουλινιτσα αυτο και ειμαστε πολυ καλύτερα !

 

τα μωρά μας είναι καλοδεχούμενα όπως και να είναι!

 

Υπάρχουν πολλές σκέψεις για την ίδια κατάσταση. Οι 8 φορές που ξυπνάει ένα μωρό το βράδυ είναι όσες χρειάζεται, δεν ειναι το μωρό προβληματικό αλλά εμείς που δεν αντέχουμε, ο τρόπος ζωής που κάνουμε και δεν μπορούμε να ξεκουραστούμε τη μέρα, οι πρακτικές που εφαρμόζουμε που αντί να διευκολύνουν δυσκολεύουν τη ζωή μας...

 

Το φυσιολογικό μπορεί να έχει ένα μέσο όρο αλλά έχει πολύ μεγάλη διακύμανση. Μπορεί το μέσο ύψος του ενήλικα άντρα στην Ελλάδα να είναι 1,75 μ. αλλά το φυσιολογικό κυμαίνεται από το 1,50 μέχρι το 2,20. Αν αυτό το καταλάβουμε δεν θα παιδευόμαστε με ανούσιες ανησυχίες.

 

Κι όταν οι άλλοι λένε το μακρύ τους και το κοντό τους τους κοιτάμαι με τη βεβαιότητα ότι λένε τη μεγαλύτερη χαζομάρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ευγενικές μανούλες,

 

Καλωσόρισα στο Club XeMa (Λέσχη Ξενυχτισμένων Μαμάδων)... Γράφω εδώ μια εμπειρία μου - εντελώς παρόμοια με αυτή της Lilia - και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Με την αλλαγή κάθε μήνα, η μπεμπούλα αλλάζει μοτίβα συμπεριφοράς: μέχρι το κλείσιμο του 5ου ήταν μωρό για το βιβλίο Guiness - βραδυνός ύπνος 10 με 6 το πρωί. Από τότε και μετά ξύπνημα στις 3 για θηλασμό (τη φέρνω στο κρεβάτι μου) και ύπνος μέχρι τις 6.30. Τέλεια δηλαδή!

 

Εδώ και 3 μέρες (κλείνουμε σήμερα τον 6ο) η μπέμπα ξυπνάει γύρω στις 2 για το νυχτερινό της γάλα, με charter πτήση έρχεται στο κρεβάτι μου αμέσως, ΟΜΩΣ: ξυπνάει στις 4.30 θεωρώντας οτι είναι μέρα! :shock: Το μάτι γαρίδα, γέλια και χαρούμενες τσιρίδες, παιχνίδια με τα χέρια της και με το στήθος: όλα αυτά μέχρι τις 6 όπου κοιμάται ξανά μέχρι τις 8, χαρούμενη που άλλη μια νύχτα ξεσάλωσε. Εγώ ξυπνάω στις 6.30 για να ξεκινήσω τη μέρα μου, οπότε σταδιακά αρχίζω να βλέπω όλα τα έπιπλα γύρω μου σαν κρεβάτια που με προσκαλούν να κοιμηθώ... (ακόμα και στη λεκάνη της τουαλέτας) :shock:

 

Εννοείται οτι κάνω όλα τα γνωστά κόλπα για να την πείσω οτι 4 τα ξημερώματα είναι άγρια νύχτα: δεν συμμετέχω στα παιχνίδια της, δεν γελάω, δεν μιλάω, έχω τα μάτια μου κλειστά (άσχετο που δεν κοιμάμαι). Φυσικά δεν κάμπτεται καθόλου το ηθικό της, γιατί γυρνάει στον μπαμπά της και πειράζει εκείνον... (ευτυχώς που δεν ανταποκρίνεται). Δεν με νοιάζει τόσο για μένα (θα με νοιάζει σε 1 μήνα που ξεκινάω δουλειά) όσο για τον καψερό τον αντρούλη: δεν ξεκουράζεται και η δουλειά του είναι πολύ απαιτητική.. :( . Από την άλλη, δεν μπορώ να μην την φέρνω στο κρεβάτι - θα καταρρεύσω τελείως αν χρειάζεται να τη θηλάζω στον καναπέ!

 

Είναι άλμα; Πως αντέχει το μωράκι τόσες λίγες ώρες ύπνου μέσα στη νύχτα; Την ημέρα δεν κάνει παραπάνω από 2 με 3 εικοσάλεπτους ύπνους.

 

Γιατί σας τα λέω; Δεν ξέρω - και εσείς τα ίδια περνάτε.

 

Φιλιά σε όλες.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας τα λέω; Δεν ξέρω - και εσείς τα ίδια περνάτε.

 

 

Καλημερα σε ολες σας.

 

Πες τα καλη μου να ξελαφρωσεις πες τα... κουραγιο.... Ολα θα πανε goooooodddddddddddddd

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου μην μου απελπίζεστε !!!! :D

 

Ενα θα πω ...η μωρουλινιτσα κοιμάται την ημέρα στο "κρεβάτι μας" και οχι πάνω μου!! Εικοσάλεπτα βεβαια αλλα ειναι προοδος .... Επιτελους θα πλυνω το μει ται που εδω και 4 μηνες θελω να το φρεσκάρω και φοβάμαι μην δεν προλάβει να στεγνωσει και τι θα κάνω :D

 

Ειμαστε οι τέλεις μαμάδες και έχουμε τα πιο τελεια μωρά ! Πιστεψτε το και θα πάνε ολα ...τέλεια :D

 

Γιατί δηλ το τέλειο μωρο να ειναι αυτο που κοιμάται ολο το βράδυ και δουλευει σαν κουρδισμένο ρολογάκι ??? :roll:

 

Οπως τα λέει η Αγλαία ειναι ... οι δικές μας απαιτήσεις είναι πολλές και φτιάχνουμε ωρες ωρες την ζωή μας έτσι που ...δεν χωράει το μωρό ή αν χωράει πρεπει να το αλλαξουμε να το βάλουμε σε καλουπια γιατι ..δεν μας ταιριάζει !

 

Φυστικάκι το χεις λεμε .... :D

 

Σοφουκάκι μου ... το χω ξαναπει μπροστά σου ντρέπομαι να μιλάω !!! :D Τα λογια σου ειναι ...τιμή για μενα !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα! Νομίζω ότι βρισκόμαστε σε άλμα ανάπτυξης.... και πανω που ειχε γινει το πιο γλυκό, αγαπησιάρικο και ήσυχο νινάκι του κόσμου :lol::lol:

Λαμπρινή, σύμφωνα με τον γερμανικό σύνδεσμο που μας έδωσες είμαστε στο 6ο άλμα. Ο μπέμπης είναι στην 24η εβδομάδα. Τα "συμπτώματα" άρχισαν την περασμένη εβδομάδα με ανησυχο ύπνο. Τώρα είναι γενικώς γκρινιάρης, ειδικά όταν τον ντύνω ή τον αλλάζω. Του αρέσει μόνο το μπάνιο και ησυχάζει μόνο στο στήθος (καμια φορά ούτε στη βόλτα 'η στην αγκαλιά). Εσείς πως το περάσατε αυτό το άλμα ρε κορίτσια????

Πολλές φορές ησυχάζει μόνο με μένα, ούτε καν με το μπαμπά του και έχω αρχίσει να τα παίζω, δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα. Άσε που όπως διάβαζα αναμένεται κορύφωση σε δυο- τρεις βδομάδες :shock::shock:

Σταματάω εδώ γιατι ο μικρός φωνάζει απελπισμένα........

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Yπομονή! Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις εκτός από το να είσαι δίπλα στο μωρό σου που σε χρειάζεται τόσο! Και θα περάσει και αυτό και θα είναι όλα όπως πριν...μέχρι το επόμενο άλμα!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mia υπομονηηηηηη!

Πραγματικα για μενα αυτο το αλμα ηταν το πιο δυσκολο μεχρι τωρα , ολες τις βδομαδες το περασαμε πολυ εντονα σε σημειο που να μην μπορω να παω ουτε τουαλετα. Ηταν κολλημενος πανω μου μερα νυχτα, γκρινια , κλαματα αστα. Τον υπνο τον ειχαμε ξεχασει.

Παντος οταν τελειωσε το αλμα , καθισε μονος του στον κωλο του. Σηκωνοταν κ επεφτε με μεγαλη ανεση. Θα δεις οταν περασει καποιο κατορθωμα θα κανει.

Αγκαλιτσες , αγαπη κ θηλασμος ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ...

Σε καταλαβαινω .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τη συμπαρασταση!!!! (τωρα τον εχω αγκαλια και γραφω με το ενα χερι) πραγματι κι εγω νομιζω οτι αυτο ειναι το πιο δυσκολο....καταλαβα καλα και καποια προηγουμενα, αλλα τωρα ειναι πολυ πιο εντονα. Τη νυχτα ξυπναει πανω απο 5 φορες κλαιγοντας και ηρεμει με θηλασμο. Γενικα θηλάζει απειρες φορες, σα νεογεννητο!!!

Ευτυχως που δεν δουλευω, γιατι θα ημουν ρεταλι!!!! Ασε που πιπιλαει τα ΠΑΝΤΑ! δεν τον προλαβαινω...

Τωρα εχει αρχισει και καθεται αρκετα καλα, κραταει ισορροπια, αλλα οχι απολυτα. Εχει και τα προκαταρτικα της οδοντοφυιας....

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον νομιζω ειμαστε στην 26η εβδομαδα ή μολις την τελειωσαμε τελοσπαντων,ενταξει ολα τα αλματα οπως εχω πει τα παρακολουθω εξ αρχης αλλα αυτο ειναι ΤΟ ΑΛΜΑ!!

μιλαμε οτι τα εχω δει ολα !!!ολη νυχτα χθες χωρις να γκρινιαζει ή να ξυπναει εντελως γυμναζοταν στο κρεβατι του δε στεκοταν ουτε ενα λεπτο σε ενα σημειο σε δευτερολεπτα μεσα σηκωνοταν στα τεσσερα μπουσουλουσε προς τα πισω μετα ξαπλωνε εκανε βαρελακι σηκωνοταν τραβαγε τις καλτσες του εσκυβε μπροστα και στο τελος σηκωνοταν καθιστος πιανοταν απο τα καγκελα εβγαζε την πιπιλα και μουρμουραγε αμπα,αμα,αγκου μπου ντου και στο τελος ολοκληρωνε το εργο κανωντας φουσκες τα μαγουλακια και πρρρρρ με τα χειλια....στην αρχη γελουσα αλλα μετα ηθελα να κλαψω απο την αυπνια δε με εχει συνηθισει και σε τετοια και στο τελος τον εβαλα με τον μπαμπα του για υπνο στο διπλο κρεβατι και εγω πηγα στον καναπε ....αλλα συνεχισε εκει την επιδειξη του...

και φτου και απο τη αρχη!!!

και να πεις οτι ξυπναγε, δε ξυπναγε ολα αυτα με μισοκλειστα ματια!!

σημερα ντουρασελ μεσα στο κεφι και με φοβερη λογοδιαροια... :lol:

φτανει να μη με χασει απο τα ματια του αν λειψω για λιγο αρχιζει η γκρινια...

αλμα ειναι τουτο??????

λαμπρινηηηη δε μας γραφεις καμμια πληροφορια για το συγκεκριμενο αλμα να ξερουμε τι αλλο θα δουμε... :lol:

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω ολα αυτα που γραφετε,λιγο πολυ και γω τα ιδια περναω (ξυπνια απο τις 5, δε μπορω να απομακρυνθω δευτερολεπτο,αυτη τη στιγμη σκαω για κατουρημα).... και ξερετε τι σκεφτομαι.... σε λιγα χρονια, θα μας κοιτανε συγκαταβατικα καπως ετσι :roll: , και θα λενε (απο μεσα τους θελω να ελπιζω), "τι λε ρε μαναααααα.... μη με πρηζεις... ασε με, που θελω να βγω με τα παιδια, ολο μεσα θες να με κρατας!!! ωχουυυυυυυυυ"

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

"τι λε ρε μαναααααα.... μη με πρηζεις... ασε με, που θελω να βγω με τα παιδια, ολο μεσα θες να με κρατας!!! ωχουυυυυυυυυ"

 

:lol::lol::lol::lol:

 

xa xa xa xa :lol::lol::lol:

κι εγω τα σκεφτομαι αυτα!

ριτα, μπουσουλάει από τόσο μικρούλι :shock: ????

παω πισω τωρα να βρω το αλμα που περασε η ggeny!!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

"τι λε ρε μαναααααα.... μη με πρηζεις... ασε με, που θελω να βγω με τα παιδια, ολο μεσα θες να με κρατας!!! ωχουυυυυυυυυ"

 

:lol::lol::lol::lol:

 

xa xa xa xa :lol::lol::lol:

κι εγω τα σκεφτομαι αυτα!

ριτα, μπουσουλάει από τόσο μικρούλι :shock: ????

παω πισω τωρα να βρω το αλμα που περασε η ggeny!!!!

 

δε ξερω αν το λες μπουσουλημα αυτο αλλα ειναι στα τεσσερα ολος ο κορμος πανω δλδ στηριζεται σε χερια και ποδια και παει με την οπισθεν...

μπροστα ακομα δεν το εχει βρει το κολπο...τον εχω αφησει σε υπερδιπλο παπλωμα στο πατωμα και φτανει ακρη ακρη να βγει στο πλακακι ..τρεμω μη χτυπησει ...καποιες φορες για πιο γρηγορα παει με βαρελακια :lol:

 

σε ποια σελιδα βρε παιδια ειναι η εμπειρια της ggeny μην τα διαβαζω παλι ολα?

ουφφφφφφφ τρελο τρεξιμο ...ναι ,ναι ξερω και που ειμαι ακομα εεε? :lol:

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πουθενα γραψει κατι σαν ιστορια ας πουμε! Ειναι σε ολες τις σελιδες η γκρινια μου..... Γενικα αυτα που γραφετε κ εσεις. Δεν κοιμοταν καθολου ουτε μερα ουτε νυχτα. Για βραδυ καταφερνα να τον κοιμησω μετα τις 3 κ μεχρι το πρωι ξυπνουσε στην καλυτερη περιπτωση στα 10 λεπτα. Ολη μερα γκρινια , φωνες, κλαματα , τσιριδες. Εγω μονη μου σαν ζομπυ να προσπαθω να προσαρμοστω. Πολλες μερες δεν ετρωγε κ πολυ καλα αλλες ηταν κολλημενος στο βυζι. Ειδικα την εβδομαδα 26 ουτε φαγητο δεν προλαβαινα να κανω καλα καλα. Ειχα αλουστη ολη την βδομαδα. Δεν τολμουσα να φυγω απο διπλα του. Ολη μερα αγκαλια κ βολτα γυρω γυρω στο σπιτι η διπλα απο την βρυση να ακουμε το νερο. Πολλες φορες ακομα κ στην αγκαλια εκλαιγε.

Για μενα ηταν εμας μηνας σχεδον μαρτυρικος. Συγκρινοταν ανετα με την ταλαιπωρια των 3 1/2 πρωτων μηνων με τους κολικους. Καθε μερα να κοιμομουν το πολυ 2 ωρες. Αν καμια φορα την βδομαδα εκανε 1 3ωρο η 4ωρο εκανα παρτυ.

Υπομονη κοριτσια θα περασει! Εγω παλι ειμαι ετσι ολη την βδομαδα τωρα! Λετε να περναμε παλι κανα αλμα ?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

:shock: σε ευχαριστω δεν ειμαστε τοσο χαλια ...ομολογω τρομαξα με την περιγραφη σου... :lol:

ελπιζω να μεινουμε μονο στις γυμναστικες επιδειξεις :lol:

 

οσο για τον αν εχετε καμμια περιεργη βδομαδα κατσε θα ερθει η Mrs αλμα λαμπρινη να μας πει γιατι και εγω αγωνιω για τη συνεχεια του εργου... :lol:

 

λαμπρινουλιιιι ?που εισαι?για δωσε βοηθεια...

φιλακια πολλα!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ωωωωωωωχχχχ, ggeny ομολογώ ότι κι εγώ δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο. Ο μπέμπης κοιμάται κατά τις 11 και ξυπνάει ανα δυο ώρες περίπου, οπότε κάπως προλαβαίνω να κοιμηθω κι εγώ. Άσε που συνήθως κοιμόμαστε αγκαλιά κανένα δυωράκι και το μεσημέρι....

το επόμενο άλμα είναι στην 37η εβδομάδα σύμφωνα με τον γερμανικό σύνδεσμο που έδωσε η Λαμπρινή. Εσείς πόσο είστε τώρα?

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι !!!! :D

 

Τι κανετε κοριτσάκια μου?

 

Λοιπον να ξαναπούμε γενικα για τα αλματα ανάπτυξης οτι :

 

α) Πρεπει να ειμαστε πολυ κοντά στο μωρό μας και να ικανοποιούμε τις επιθυμίες του . Πρέπει να νιώθει σιγουριά και ασφάλεια στην αγκαλιά μας . Ειναι το καταφύγιο του η αγκαλιά της μαμάς και πρεπει να ειναι παντα ανοιχτή ! Σε ολα τα αλματα το μωρό "γυρίζει στη μαμά" !

 

β) Παρολο που βλέπουμε το μωρό να παιζει ήσυχα μονο του , καλο ειναι να μην το ..ξεχνάμε :roll: Το μωράκι μας θέλει συχνά ΕΣΤΩ βλεματική επαφή . Μολις κάνει κατι να το επιβραβεύουμε και να του δείχνουμε ποσο χαιρόμαστε .

 

γ) Να ακολουθούμε το ρυθμό του μωρού μας και να μην το πιέζουμε για τιποτα . Πχ Καποια μωρά δυσανασχετουν με την πολυκοσμία και τον θόρυβο . Πανω στα άλματα αυτο γινεται ακομα πιο έντονο και θα πρεπει να αποφευγουμε να "εκθέτουμε" το μωρό μας σε αυτες τις συνθήκες .

Ακομα αν βλέπουμε οτι το μωρό μας ειναι ετοιμο να μπουσουλήσει αλλα δεν τα καταφέρνει καλο ειναι να ειμαστε διπλα του αλλα να μην το ζορίζουμε ... Εχει ήδη πολλη υπερένταση με ολα αυτα που του συμβαίνουν η μαμα πρεπει να λειτουργεί ως ηρεμιστικό !

 

Πριν τον 6ο μήνα το μωρό μας δεν γνωρίζει τις αποστάσεις . Στο άλμα του 6ο μήνα ( 26 εβδομάδα) το μωρό μας καταλαβαίνει την απόσταση και καταλαβαίνει οτι οταν ακουει πχ την βρύση στο μπάνιο αυτο σημαινει πως η μαμα ειναι στο μπανιο .

Το μωρό μας ομως ακομα δεν ξέρει την εννοια του χρόνου οποτε καλο ειναι να μην το αφήνουμε πολλες ώρες μακριά μας ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...