Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Δεν μπορώ να σου πω για ποιό λόγο ξυπνάει. Μπορεί για ένα ή για όλα αυτά που ανέφερες. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι είναι φυσιολογικό, κι οτί μπορεί από στιγμή σε στιγμή να αρχίσει να ξανακοιμάται παραπάνω.

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακριβώς τα ιδια και μεις !

Lilia1 να σου πω αν σε παρηγορεί πως χτες βράδυ ήταν λιγο καλύτερα τα πράγματα δεν ξύπνησε τοσες πολλες φορες . Την έχω πλεον δίπλα μου και νιωθω οτι ετσι κοιμάται λιγο καλύτερα :D

 

Υπομονή και στήριξη απο τον συντροφο σου ! Θα περάσει και αυτο και θα σας αφήσει ενα ωραίο δωρο ...ενα μεγάλο κατορθωμα που θα κανει το μωράκι σας :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας!

η αληθεια ειναι οτιχρειαζομουν λιγη τονωση ψυχολογικη γιατι σημερα ενιωθα απελπισια.

θα σας γραψω αν αλλαξει κατι..

φιλια πολλα!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lilia1 μου , ετσι ημουν και γω σημερα παρολο που κοιμηθήκαμε καλύτερα χτες βραδυ . :?

Ανθρωποι ειμαστε θα πεσουμε και λιγο , φυσιολογικό ειναι ! Να ζητάς βοήθεια απο αυτους που σας αγαπουν και να μπαινεις και δω να τα λέμε :D

Ειναι πιο εύκολα οταν μοιράζεσαι αυτα που σε πιέζουν ....

Φιλια και απο μας

:D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λαμπρινη αρχιζω να πιστευω κ εγω στα αλματα

(πως λεμε στα θαυματα :lol: )

 

η γκρινια των τελευταιων ημερων ηταν η πιο εντονη

(για δες το βιβλιο τι λεει για τον 8ο μηνα)

με το που ηρεμησε κ αρχισε να κοιμαται επιτελους ηρεμα

την βλεπω πολυ αλλαγμενη πιο επικοινωνιακη σαν να μεγαλωσε αποτομα

κανει παλαμακια ,χορευει λεει μαμ καθαρα πια οταν ζηταει γαλα και

πινει μονη της νερο με το ποτηρακι

Link to comment
Share on other sites

Απιστηηηη .... :lol::lol:

Ποσοι μήνες πέρασαν απο την πρώτη μας συζήτηση ? Αργησες αλλα ...σε επεισα στο τέλος !!! :lol:

Μπράβο στην Στεφανία !!!!

 

Βεβαια ..εμεις τωρα θα πρεπε να μαστε ήρεμες γιατι περάσαμε το αλμα ..ομως η γκρινια μας συνεχίζεται και περιμένουμε το κατόρθωμα να ρθει !!

Επιτελους να καθήσει κανονικά γιατι καθεται σαν την γοργόνα τωρα στο πλαι :lol: Νομιζω οτι αργει γιατι το μυαλο της ειναι πως θα περπατήσει και οτι και να κανει το αγαπημενο της ειναι να στεκεται στα 4 και να κανει δειλα βηματάκια προς τα πισω :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια κατι κανω λαθος στο μετρημα για τις εβδομαδες....

για βοηθηστε με...ας πουμε η μωρουλινιτσα σου λαμπρινη (σας περνω ως παραδειγμα γιατι βλεπω το τικερακι ) ειναι 6 μηνων δλδ αν δε κανω λαθος 24 εβδομαδων και 6 ημερων... 25 εβδομαδων δλδ σωστα?

αρα ειστε ακομα μεσα στο αλμα?

 

παντως εμεις (αν τελικα τωρα τελειωσαμε )με το αλμα ειμαστε πολυ καλυτερα!!εκει που ειχε χασει τον μεσημεριανο υπνο εχθες παροτι ειχα σκουπα κτλ κοιμηθηκε 2μιση ωρες το μεσημερι και το βραδυ κανονικα στην ωρα του και ηρεμος...τωρα περιμενω να δω κανα κατορθωματακι αν και η γιαγια μας λεει οτι εχει γινει πιο επικοινωνιακος ,οτι μεγαλωσε αποτομα αυτες τις μερες... οτι μας δειχνει ξεκαθαρα αυτο που θελει και διεκδικει .....

 

φιλια

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις Χριστιανή μου πρωι πρωι , το γάλα ετρεξες να μοιράσεις??? :P

 

Κανεις λαθος ναι ... 6 μηνων ειναι 26 εβδομάδων , (ο μηνας δεν εχει μονο 4 εβδομάδες αλλα και κατι μερες ) ο χρονος εχει 52 αρα στη μέση :D

Περνοντας σαν αφετηρια αυτο μετρα απο δω και πέρα :D

 

Μπράβο στο Γρηγοράκη !!!! Εχω την εντυπωση και γω πως ηρεμούμε σιγα σιγα ...μην πω μεγάλη κουβεντα ... :roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κανεις Χριστιανή μου πρωι πρωι , το γάλα ετρεξες να μοιράσεις??? :P

 

Κανεις λαθος ναι ... 6 μηνων ειναι 26 εβδομάδων , (ο μηνας δεν εχει μονο 4 εβδομάδες αλλα και κατι μερες ) ο χρονος εχει 52 αρα στη μέση :D

Περνοντας σαν αφετηρια αυτο μετρα απο δω και πέρα :D

 

Μπράβο στο Γρηγοράκη !!!! Εχω την εντυπωση και γω πως ηρεμούμε σιγα σιγα ...μην πω μεγάλη κουβεντα ... :roll:

 

:lol: ηρεμησε ο γρηγορακης και περναω εγω αλμα μου φαινεται και ξυπναω μεσα στη νυχτα να σερφαρω :lol::lol:

στο τελος απο τα ξυπνηματα το βλεπω να μου μενει κουσουρι και να κοιμαται εκεινος και να μενω εγω ξυπνια...

παντως το δικο μου αλμα μοιαζει με το αλτσχαιμερ :lol: ουτε να μετρησω δε μπορω χαχαχα...

ευχαριστω λαμπρινη τωρα το καταλαβα :oops: θα βγαζω τα δαχτυλακια να μετραω απο εδω και στο εξης... φιλιααα

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς σήμερα κλείνουμε 6 μήνες, αλλά η γκρίνια συνεχίζεται! Γενικά το πρόβλημά μας είναι ότι ζοριζομαστε να κοιμηθούμε! Τώρα μισή ώρα τον θήλαζα(πιπίλιζε δηλαδή μισοκομισμένος) και τελικά στα 5 λεπτά απ'όταν τον άφησα στην κούνια ξύπνησε ολόχαρος! Τα'χω φτύσει σήμερα! Και πρέπει και να πάμε σε μια γιορτή το βράδυ...και βαριέμαι...!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

τελικά όλος ο εκτος μήνας είναι μια τρέλα...

βέβαια, απ' αυτα που λέει η ροζαλίτα δεν βλεπω φως στη συνέχεια :cry:

Συμφωνα με το γερμανικό σάιτ το αλμα κορυφώνεται στους εξι μήνες (26 εβδομάδες). κάθε παιδί ηρεμεί με τους δικούς του ρυθμούς. Πάντως αυτή την περίοδο παρατηρείς μεγάλες διαφορές στο μωρό. Εμένα είναι πολύ ομιλητικός και όταν είμαστε με κόσμο και ασχολούνται όλοι μαζί του είναι η καλύτερή του!!! ετσι οταν λέω ότι είναι γκρινιάρης , κανεις δεν με πιστευει...

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις μπορω να πω οτι ηρεμήσαμε !!! :D

Εχει λιγο γκρινίτσα και θελει να ασχολουμαι αποκλειστικά μαζί της αλλα ..καμια σχεση ...αλλαξε το μωράκι μου :D

 

Καταρχήν ηρεμησε και στον υπνο και κοιμάται καλύτερα το βραδυ αλλα και την ημέρα . Μετα διαπιστωσα αυτο που λεει και η Ριτα για την επικοινωνια ...Εχει 2 μερες τωρα που κανει λες και μας μιλαει . Το εκανε και πριν αυτο αλλα τωρα λες και το μωρο θελει να μιλησει , το νιωθω ...

Ειναι φοβερό παντως που την μια μερα ειναι μια τρελα απο γκρινια , αυπνια και την επομενη ...ηρεμια ....

 

mia τα ιδια ακριβως και μεις ! Χαριζει χαμόγελα παντου και ολοι λενε τι γλυκο και ηρεμο μωρό :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εχω παρατηρησει το εξης...

γκρινιαζω ολη τη βδομαδα στον μπαμπα μας...εχει γκρινια,δε καθεται πουθενα,δε κοιμαται το μεσημερι οπως παλια κτλ και φτανει το σκ οπου ο μπαμπας ειναι σπιτι και το μικρο μου ... γινεται αγγελουδι σας λεω ολο χαμογελα και κεφια...

μπας και με βαριεται? :lol:

τι αλλο να κανω η δολια μανα σε λιγο θα μπουσουλησω εγω για να του δειξω μπας με δειο με αλλο ματι.....

:lol::lol:

σοβαρα τωρα εχουμε ηρεμησει παρα πολυ...βρε λαμπρινη ειδες? εχθες εκανα ενα χαζο αστειο και γελουσε φωναχτα πριν καλα καλα ολοκληρωσω,επιπλεον λεει συνεχεια στο μπαμπα του αμπααα,αμπααα λετετε να εννοει μπαμπα?γιαιτ εμενα δε μου το λεει οταν ειμαστε οι δυο μας μονο μαααα φωναζει σε μενα οταν πειναει.... :lol:

α να σας πω κιολας οτι καταφερε να κανει 2 βηματακια μπροστα μπουσουλωντας αλλα επεσε με τα μουτρα και τρομαξε εκτοτε δεν το ξαναεπιχειρησε αλλα πιστευω θα το βρει καποια στιγμη....

τα δοντια αγνοουνται... :D

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ριτακι κι εγω να δεις γελιο...εγω εχω μπουσουλισει κιολας!!! :lol:

παντως δεν ξερω εμενα δεν γελαει με το ιδιο αστειο ρε παιδι μου!!μαλλον τα βαριεται θελει καινουργια.. :roll: προχτες ας πουμε της εδινα 3 φιλια απ το ενα μαγουλο 3 απ το αλλο και ειχε ξεκαρδιστει!ε το ξαναεκανα 2-3 φορες...τζιφος χαχαχ

μαλλον τους λειπουν οι μπαμπαδες τους κι εμενα καπως ετσι ειναι ...παναγιτσα με τον μπαμπακα της...και εχει πει πολυ καθαρα μπαμπα....καθαροτατα..μια φορα βεβαια ολες της αλλες μενει στο μπα...

Λαμπρινουλα τι καλα που αλλαξε η μικρουλα σου αχ και τι εχουμε να δουμε ακοομα...μαλλον ν'ακουσουμε :D

Εμεις ειμαστε ηρεμες τωρα σχετικα..μια φορα ξυπναει την νυχτα για λιγο πιπιλισμα και ξανακοιμαται...μαζι μας :cool: η παιδιατρος ειχε πει τον δεκεμβρη θα χουμε δοντακι!αντε να δουμε...παντως τα πολλα σαλακια σταματησαν...

φιλακια στα μπεμπακια

Link to comment
Share on other sites

ριτακι κι εγω να δεις γελιο...εγω εχω μπουσουλισει κιολας!!! :lol:

δε γελαω χριστινα μου και εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μπουσουλησω :lol::lol:

τουλαχιστον η λαμπρινη εχει τα γατια και τα βλεπει η μωρουλινιτσα πως περπατανε ....εμεις? πρεπει να εκτελεσουμε εμεις το ρολο αυτο :lol::lol:

αληθεια οταν ειναι να βγουν τα δοντια τα σαλια σταματανε?ή συνεχιζουν?

και εμας τα σαλια ψιλοσταματησαν...για να δουμε...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ κορίτσια!!! πολύ χαιρομαι που ξεπερνατε το αλμα! πρεπει να ειναι φοβερη περιοδος!! εμεις ακομα ξυπναμε ανα 2 ωρες ολη νυχτα με γκρινια και μουγκρητα!!! χθες ηταν και η πρωτη μερα της ζωης του που δεν εκανε κακα (!!!) το πηρε πολυ ασχημα....τελικα εκανε στις 6 το πρωι!

γενικα ειναι και πολυ κουρασμενος απο την αϋπνια και ολο γκρινιαζει και νευριαζει πολυ ευκολα πχ αν θελει να βαλει κατι στο στομα του και του το παρουμε.

Α, κι εγω σκεφτομαι συχνα οτι με βαριεται!! ειναι πολυ κοινωνικος και θελει να βλεπει συνεχεια καινουρια προσωπα.

οσο για ομιλια, εμενα λεει μονο αγκου, γου, ντου και ααααααα! τιποτα σε μαμα και μπαμπα!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μεις μια απο τα ιδια στον υπνο. Απο λεξεις εχουμε πιο αναπτυγμενο λεξιλογιο λεμε και μαμμμμμμμμ αμμμμμμππππππππππππ και πρρρρρρρρρρρρρρ αχ τι πλακα εχουνε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλες !

Υπομονή και ηρεμία ! Να θυμάστε πως ειναι μια φαση που θα αφησει πολλά "δωρα" . Τα κατορθώματα του μωρου σας !!!

 

mia μου σε πολλα μωρακια αρεσει να ειναι γυμνα το καναμε και μεις με την μωρουλινιτσα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ mia μου οταν γραφεις για το μωρακι σου ειναι σαν να γραφεις για το δικο μου.Εχω παθει πλακα. ΑΚΡΙΒΩΣ ομως τα ιδια κανουμε.. σε ολα. Στη συμπεριφορα, στο οτι δεν μας πιστευει κανεις οτι γκρινιαζουμε, στο οτι βαριομαστε τη μαμα σε ΟΛΑ. Ακομα και στους ηχους.Βρε μπας και εχουμε διδυμα??? :lol::lol::lol::lol:

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!! και γεννήθηκαν με μια μέρα διαφορά! απίστευτο! μάλλον πρέπει να τους γνωρίσουμε να κάνουν παρέα!

Μην μου πεις οτι κι εσενα ξυπνάει συνέχεια τις τελευταίες εβδομάδες?!

Από κινητικότητα πως πάτε? Ο δικός μου κάθεται με μεγάλη άνεση εδώ και 15 μέρες, κρατάει πολύ καλή ισορροπία

. Ωστόσο αν τον ξαπλώσεις μπρούμυτα παίρνει στάση ηλιοθεραπείας (με περιοδικό) :lol:

Καμιά φορά κάνει προσπάθειες να κουνηθεί και ψιλοσέρνεται, αλλά τίποτα παραπάνω.

Τώρα τελευταία σκάει και στα γέλια μόνος του!!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!! και γεννήθηκαν με μια μέρα διαφορά! απίστευτο! μάλλον πρέπει να τους γνωρίσουμε να κάνουν παρέα!

Μην μου πεις οτι κι εσενα ξυπνάει συνέχεια τις τελευταίες εβδομάδες?!

Από κινητικότητα πως πάτε? Ο δικός μου κάθεται με μεγάλη άνεση εδώ και 15 μέρες, κρατάει πολύ καλή ισορροπία

. Ωστόσο αν τον ξαπλώσεις μπρούμυτα παίρνει στάση ηλιοθεραπείας (με περιοδικό) :lol:

Καμιά φορά κάνει προσπάθειες να κουνηθεί και ψιλοσέρνεται, αλλά τίποτα παραπάνω.

Τώρα τελευταία σκάει και στα γέλια μόνος του!!!!

Οντως πρεπει να κανουν παρεα.. :D Δυστυχως εμενα ξυπναει συνεχεια απο τοτε που γεννηθηκε.. :lol::lol::lol:

Καθεστε κι ολας? Μπραβο το αγορι μου. Ο δικος μου το εχει δει παιχνιδι να καθεται και μετα να κανει ξαφνικα πισω και να πεφτει με δυναμη ...ευτυχως το κανει μονο οταν τον εχω αγκαλια. Αλλα μονος του δεν καθεται ακομα εκτος απο λιγα δευτερολεπτα. Οταν ειμαστε μπρομυτα κανουμε κατι κινησεις αστοχες μπρος πισω και γενικα δεν την χωνευουμε την σταση αυτη. Εχουμε και το αλλο. Τα περισσοτερα παιχνιδια τα μαλωνουμε γιατι μας νεριαζουν.Δεν σηκωνουμε πολλα πολλα...αλλα αν τα θελουμε και μας πεσουνε κλαιμε λες και μας τα εκλεψε κανεις. Επισης μπορει να μην χωνευουμε κανενα απο τα απειρα παιχνιδια και να μας αρεσει η σαλιαρα μας. Εχουμε τρελη αποψη σε ολα... :lol::lol::cool:

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...