Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, έχει αρχίσει τη μουρμούρα για το "μέχρι πότε θα θηλάζει η μικρή". Κι απαντάει μόνος του "μέχρι να παντρευτεί" :lol:

Εμένα ο δικός μου μετά το χρόνο έπαψε να ρωτάει. Γενικά ολοι οι δικοί μου έχουν σταματήσει να ρωτάνε(έχουν χάσει πια κάθε ελπίδα :lol: )

 

Η πεθερά μου μόνο που και που, και ρίχνει και καμιά άγρια ματιά όταν ζητάει η μπουμπού να θηλάσει. :lol:

 

Υποψιάζομαι οτι θ'αρχίσουν πάλι να ρωτάνε όταν περάσουμε τους 24 μήνες.(ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικα δεν ειμαι η μονη που εχω ενα μωρο που δεν κοιμαται την ημερα και ξενυχταει τα βραδυα.... και το κυριοτερο γκρινιαααζει.

Ειναι ομως ενα φουσκακι..οσο με ταλαιπωρει τοσο τον ζουλαω..

ΑΑΑχχχ τον εχω καταφαει.... :P:P:P

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα η κατασταση ειναι τραγικη... :cry::cry::cry::cry:

γκρινια γκρινια γκρινιααααααααααααααααααααααααα

αααχ!!! heelp το νευρικο μου συστημα τα εχει παιξει

ΑΓΛΑΙΑΑΑΑΑ οι βαλεριανες ειναι συμβατες με τον θηλασμο?????

 

Δοκιμασα σκουπες πιστολακια νερα τπτ. τελικα μετα απο μια ωρα γκρινια σταματησε μονος του,χαζεψε λιγο τηλεοραση και αποκοιμηθηκε..

Εγω κουρελι..

Να παρω ρηλαξ με δονηση μπας και δω ασπρη μερα η τσαμπα θα παει?

Η κουνια παντως δεν μας κανει τπτ...

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου ουτε σε μας πιανουν τα γνωστα ... Ουτε μπιστολακια , κουνιες , δονηση ...τιποτα τιποτα τιποτα !!!

Βασικα εμενα την πιανει γκρινια γιατι δνε μπορει να ηρεμησει να κοιμηθεί . Οποτε την φοραω στο μει ται και ηρεμουμε και οι δυο !!

 

Η βαλεριανα ειναι συμβατη με τον θηλασμό μην ανησυχεις . Στο εγραψα και στο αλλο ποστ ...πρεπει καταρχην να το δεχτεις εσυ ...οτι τωρα θα περνατε σταδιο γκρινιας ..οποτε θα εισια πιο ηρεμη και το μωρο συο θα το νιωθει αυτο ...μετα θα πρεπει να ειστε πολυ αγκαλια γιατι σε εχει πολυ ανάγκη !!!

 

δεν σου γραφω αλλο γιατι την αρχισε παλι και η δικιααα μου !! Φιλιαααα

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις τώρα μπήκαμε στο αλμα του 6ο μήνα . Αν δεις τα γραφω αναλυτικά με τις εβδομάδες ...Ασε και στην 27η ειναι το δυσκολο ...τωρα λεει ειναι ευκολα τα πραγματα .

 

Αν διαβάσεις καλα θα δεις οτι ποτε δεν ηρεμουμε :lol: Τα μεγαλυτερα αλματα ανάπτυξης εως τους 18 μήνες ειναι 10 !!!

 

Εγω εχω βρει στη μικρουλινα μου οτι πχ πρεπει να κοιμάται εστω 20 λεπτά ανα 2 ώρες γιατι αλλιως δεν ηρεμουμε απο την γκρινια με τιποτα !

Σημερα τελικα την κοιμησα πανω μου και ολο το απογευμα το περασαμε σουλατσάροντας στα παρκα .

 

Εσεις πως τα πας? Ειδα οτι σου ρθε περιοδος . Μην ανησυχεις μου χει ερθει απο τον 3ο μηνα και ολα καλα . Δεν ειχαμε την τυχη με το μερος μας ουτε σε αυτο! :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α , να σου πω ! Να παρατηρεις το μωρο σου και να το βοηθάς διακριτικά . Ετοιμαζεται να κανει καποιο κατόρθωμα και πρεπει να εισαι διπλα του :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα οτι μας περιμενους πολλες ακομα δυσκολες μερες απο αυτα που λες.. Λες να φταιει και εμενα που δεν κοιμαται την ημερα πανω απο 20 λεπτα? (κοιμαται 4-5 φορες απο 15-20 λεπτα) Να μην ξεκουραζεται? Κατα τις 8.30 κοιμηθηκε για βραδυ μετα απο παρα πολυ γκρινια. Οσο για τα κατορθωματα που λες εχει πολυ γελιο... το μεσημερι τον βαζω στο κρεβατακι του μπας και κοιμηθει πανω απο 20 λεπτα (ειναι μια ρουτινα που εχω καθιερωσει χωρις οφελος τουλαχιστον μεχρι τωρα) Τον ξαπλωνω και τον γυριζω στο πλαι που του αρεσει για να κοιταει ενα παιχνιδι.Μετα τον χαιδευω στο κεφαλακι του τον φιλαω και φευγω.. Αν νυσταζει κοιμαται σχεδον αμεσως με αυτο (οχι πανω απο το τεταρτο που λεγαμε πριν) Αν δεν νυσταζει με το που φευγω γυριζει να δει που πηγα και φωναζει. Οταν επιστρεφω γυριζει παλι να του χαιδεψω το κεφαλι του...χαχα εχει πλακα

Επισης παρατηρησα οτι σηκωνει τα χερακια του πλεον οταν θελει αγκαλια.

Στη βολτα οπως και εσεις ειμαστε μια χαρα ..κυριοι. Οσο βεβαια προχωραει το καροτσι γιατι οταν σταματησει εχουμε μια γκρινια. Αλλα οσες ωρες και αν ειμαστε εξω δεν εχουμε προβλημα (εχω γινει εξπερ στο να πινω καφε και να κουναω ταυτοχρονα με το ενα ποδι το καροτσι) Θα χαλασει και ο καιρος και καηκαμε..

Ουτε αυτο θα μας σωζει.. Λαμπρινουλα το μωρακι σου εσενα βγαζει γουλιτσες?

 

Θελω να ευχαριστησω ολες τις κοπελες εδω μεσα που εχουν απαντησει και μοιραζονται μαζι μου τις αποψεις τους. Πραγματικα μου δινετε κουραγιο να αντεχω.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμείς περάσαμε κρίσιμες μέρες πριν μια βδομάδα αλλά εδώ και 2-3 μέρες έστρωσε το πράγμα. Έχω παρατητήσει ότι αν νυστάζει έστω και λίγο και δεν κοιμηθεί, τότε έχει γκρίνια, πάρα πολλά νεύρα και όσο περνάει η ώρα τόσο πιο δύσκολα κοιμάται. Γι'αυτό τον παλεύω να κοιμηθει στα πρώτα σημάδια νύστας... Αλλά εσάς κοιμούνται λίγο... Εμένα δύσκολα να μείνει χωρίς ύπνο ανάμεσα σε γεύματα! Στη μιάμιση ώρα μετά το φαγητό αρχίζει η νύστα και προσπαθώ να τον κοιμήσω...! Βέβαια το κάθε παιδί έχει και τα κόλπα του...!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α βλεπω εβαλες και το κατάλληλο αβαταρ :lol::lol::lol:

 

Μια χαρα τα χεις καταφέρει αφου κοιμάται στο κρεβατάκι του . Διαβάζω τωρα το " no cry sleep solution" και αναφέρει για αυτα τα naps πως μπορεις να τα κάνεις να χουν μεγαλύτερη διάρκεια . Τι να σου πω και γω δεν τα πολυκαταφέρνω ...ετσι και ανοιξει τα μάτια , τέλος ξυπνησε οτι και να κάνω .

 

Δεν μπορω να παω τουαλετα σου λεω ! Αν με χασει απο το οπτικο πεδιο γινεται χαμος . Βεβαια οχι παντα , το πρωι πχ ειναι ηρεμη παιζει μονη της στο παρκο . Μετα ομως πρεπει να μαστε συνεχεια μαζι και να την κοιτάω να ασχολουμαι μαζι της και μονο !

 

Γουλιτσες ...αν σου πω οτι δεν εχω καταλαβει τι ειναι οι γουλιες τι θα πεις? Μην γελας ... Εμενα ωρες ωρες βγαζει ενα πηχτο πραγματακι σαν γιαουρτι γιατι τρωει πολυ γρήγορα . Μερικες φορες τελευταια ρευεται και βγαζει και λιγο νερουλο γαλατάκι ...οχι παντα ομως και αυτο το κανει τελευταια ...αυτο ειναι οι γουλιές ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας τωρα ριχνει ψιλοκαλους υπνους γιατι εχουμε τα δοντια που δε λενε να φυτρωσουν.Παλια πριν τις τροφες δεν κοιμοταν καθολου μιλαμε τα χα δει ολα ηταν οοοοοολη μερα στο στηθος κτλ κι ημουν μονη στο σπιτι ,ζεστη και θυμαμαι τα χα παιξει.Μετα ξεψαρωσα και θηλαζα ξαπλα κι εριχνα κατι υπνους αφου παρακαλουσα να φυγει ο Λευτερης για δουλεια να κοιμαμαι ολη μερα.

 

Αυτο με τα σημαδια υπνου καταλαβα πως και σε μας αν δεν τον κοιμισουμε εγκαιρα μετα τσιτωνει και δεν κοιμαται οποτε με τα πρωτα νιαουρισματα βυζοσυνδεση και νανι.

Link to comment
Share on other sites

Στη μιάμιση ώρα μετά το φαγητό αρχίζει η νύστα και προσπαθώ να τον κοιμήσω...!

 

Ακριβως αυτο !! Αν σε ειχα εδω τωρα θα σε φιλουσα !!! Δεν ξερεις τι καλα νιωθω που συμβαινει και σε εσας το ιδιο !!! Δεν ξερω γιατι χαιρομαι ειμαι χαζη το ξερω αλλα ... :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη μιάμιση ώρα μετά το φαγητό αρχίζει η νύστα και προσπαθώ να τον κοιμήσω...!

 

Ακριβως αυτο !! Αν σε ειχα εδω τωρα θα σε φιλουσα !!! Δεν ξερεις τι καλα νιωθω που συμβαινει και σε εσας το ιδιο !!! Δεν ξερω γιατι χαιρομαι ειμαι χαζη το ξερω αλλα ... :lol:

 

Είναι και η κοινή ηλικία...υπάρχει τάυτιση...!!! :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κοριτσια κοιμομαστε πλεον στανταρ,2 υπνους μεσα στην μερα, το πρωι,1 ωρα μετα που θα ξυπνησουμε και το μεσημερι.

 

Αυτο με την νυστα ετσι ακριβως ειναι,αν δεν κοιμηθουν στα πρωτα σημαδια,μετα παει,χαθηκε το παιχνιδι, τα πιανει τρελη γκρινια...Δεν ισχυει δηλαδη το "Αστο λιγο ακομη,να νυσταξει πιο πολυ"

Link to comment
Share on other sites

Α βλεπω εβαλες και το κατάλληλο αβαταρ :lol::lol::lol:

 

 

Ναι λολ το αβαταρ μας εκφραζει απολυτα.. Εχω διαβασει και εγω το no cry sleep solution εκανα οτι ειπε, εγραφα συστηματικα, αλλα ισως δεν καταφερα να τα κανω σωστα η ειναι μικρο ακομα τι να πω. Γουλιτσες ειναι οταν εκει που καθεται κανει ενα γλουπ και ρεει το γαλα πανω στη σαλιαρα του στο παντελονι του πανω σου και φτανει στον καναπε.. :D:D:D:D

Μην φανταστεις πολλα ml αλλα φτανει να κανει την διαδρομη..

Εμενα βγαζει ακομα.. οχι οσο εβγαζε παλια που θελαμε 10 σαλιαρες και 5 αλλαξιες την ημερα αλλα βγαζει ....

Αυτο με το κρεβατακι οντως το θεωρω κατορθωμα γιατι το εφαρμοσα και στα 2 παιδια μου και μπορω να σου πω οτι δεν κοιμησα κανενα μεχρι τωρα. Απλα τα βαζω στο κρεβατακι τους (τη νυχτα) τα χαιδευω τα καληνυχτιζω τα φιλαω και φευγω.. Οταν ειναι ομως πολυ μικρα..σχεδον απο την αρχη.. και δεν πρεπει να ειναι κοιμισμενα.. Θα κλαψει ..λογικα..Θα παω θα ξαναχαιδεψω θα φιλησω θα πω νανι και θα ξαναφυγω.. Στις 30 φορες θα κοιμηθει.. Φυσικα αν κλαψει πολυ θα το παρεις αγκαλια και μολις ηρεμησει θα το ξαναβαλεις στο κρεβατακι του (σε εμενα δεν χρειαστηκε ) .Την δευτερη μερα θα γινει 10 φορες..την τριτη 5 και στο τελος θα το βαζεις στο κρεβατακι του θα φιλας θα καληνυχτιζεις θα φευγεις και αυτο κοιμαται.Ειναι πιστευω οπως λεει και η Αγλαια θεμα εκπαιδευσης.. :lol::lol::lol::lol: Να πω οτι δεν το εχω διαβασει πουθενα απλα ειναι κατι που εκανα στην πρωτη μου επιασε και οπως λενε αν δουλευει κατι δεν το αλλαζεις. Το εφαρμοσα και στον δευτερο και ευτυχως παλι δουλεψε..

Να πω οτι δεν αφηνω το μωρο να κλαιει για να κοιμηθει μη παρεξηγηθω και οτι οποτε γκρινιαζει πας και το χαιδευεις χωρις ιδιαιτερες κουβεντες (ειδικα μετα την 5-6 φορα) για να μην νιωσει στιγμη ανασφαλεια.

Τεσπα σημερα φτου μας φτου μας ειναι μια ησυχη μερα μεχρι στιγμη χωρις γκρινιες.. (μακαρι να ηταν ετσι συνεχεια )

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

niked, πολύ σωστή σε βρίσκω!!! Και γω της ίδιας σχολής είμαι...Έπιασε στο πρώτο οπότε... απλώς στο πρώτο άργησα να το εφαρμόσω, ενώ στο 2ο αρχίσαμε από τώρα την εκπαίδευση..!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

niked, πολύ σωστή σε βρίσκω!!! Και γω της ίδιας σχολής είμαι...Έπιασε στο πρώτο οπότε... απλώς στο πρώτο άργησα να το εφαρμόσω, ενώ στο 2ο αρχίσαμε από τώρα την εκπαίδευση..!!

rosalita οπως λενε καλιο αργα παρα ποτε :D:D:D

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιστευω οπως λεει και η Αγλαια θεμα εκπαιδευσης..

 

Για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις και συγχίσεις για το ποιος είπε τι...

 

Κάθε μέθοδος εκπαίδευσης αποδίδει όταν υπάρχει επιμονή από αυτόν που έχει την εξουσία, δηλαδή από τον ενήλικα. Η εκπαίδευση στην εγκατάλειψη αποδίδει, η εκπαίδευση στο τάισμα με το ζόρι αποδίδει (πηγαίνετε λίγο στο αρχεί να δείτε πώς εκπαιδεύουν μερικοί γονείς τα μωρά τους για να τρώνε...). Το ότι αποδίδει αυτή η εκπαίδευση και το ότι είναι βολική για τον ενήλικα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει θετική επίδραση στο μωρό και ότι δεν έχει μακροχρόνιες αρνητικές επιδράσεις.

 

Η εκπαίδευση ύπνου σε βρέφη κάτω του έτους μου δίνει την αίσθηση ότι είναι πολύ μακριά από το να εξυπηρετήσει στοιχειωδώς τις ανάγκες του βρέφους...

 

Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να κοιμούνται μόνοι τους οι ενήλικες (η μητέρα και ο πατέρας) και μετά το βρέφος. Οι περισσότεροι ενήλικες είναι δυσαρεστημένοι όταν πρέπει να κοιμηθούν μόνοι τους όμως έχουν την απαίτηση τα μωρά τους να κοιμούνται μόνα τους...

Link to comment
Share on other sites

Η εκπαίδευση ύπνου σε βρέφη κάτω του έτους μου δίνει την αίσθηση ότι είναι πολύ μακριά από το να εξυπηρετήσει στοιχειωδώς τις ανάγκες του βρέφους...

 

Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να κοιμούνται μόνοι τους οι ενήλικες (η μητέρα και ο πατέρας) και μετά το βρέφος. Οι περισσότεροι ενήλικες είναι δυσαρεστημένοι όταν πρέπει να κοιμηθούν μόνοι τους όμως έχουν την απαίτηση τα μωρά τους να κοιμούνται μόνα τους...

 

Θες να πεις ότι είναι κακό αυτό που κάνουμε?

Γιατί χτες όλη μέρα προσπαθούσα να τον κοιμήσω με κουνήματα, με αγκαλιές, με στήθος, με μουσικές κτλ, ήταν λάθος που τον άφησα στο κρεβατάκι του τελικά με μουσικούλα και φως και τον πήρε ο ύπνος μόνο του? Χωρίς γκρίνια...

Ίσως εννοείς, (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) να μην το αφήνουμε να κλαίει, να δυσανασχετεί... Αυτό που έχω δει, τουλάχιστον στον δικό μου είναι ότι μετά από πολύ γκρίνια και μια δύσκολη μέρα ,μόνο αν τον αφήσω μόνο του στο κρεβατάκι του με ένα παιχνιδάκι που κρέμεται από την κούνια του με μουσικούλα και φως ηρεμεί... :wink:

Αν νομίζεις ότι είναι λάθος εξήγησε το να το καταλάβουμε,please!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι βρε κοριτσια τα αλματα αναπτυξης και πως συνδεονται με γκρινιες, κλαμματα και ανησυχους υπνους?

 

για να μη σας κουραζω, αν υπαρχει καποιο λινκ που να εξηγει, βαλτε το, να παω να διαβασω απο κει

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι βρε κοριτσια τα αλματα αναπτυξης και πως συνδεονται με γκρινιες, κλαμματα και ανησυχους υπνους?

 

για να μη σας κουραζω, αν υπαρχει καποιο λινκ που να εξηγει, βαλτε το, να παω να διαβασω απο κει

 

Διαβασε σ΄αυτην την σελίδα και οτι χρειαστεις μας ρωτάς :D

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9376&postdays=0&postorder=asc&start=30

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ημουν τοσο καλη αλλα δεν ειμαι ... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

 

μιλας εσυ που εισαι αστερι υπομονης και αντοχης??!!! εγω τι να πω, που σκοφτομαι ωρες ωρες να την επιστρεψω στο μαιευτηριο και να παρουμε τα λεφτα μας πισω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...