Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Αχ γλυκιά μου, πως αντέχεις??? κι έχεις κι αλλο ένα παιδάκι, ετσι δεν είναι? Εμείς, πριν μπουμε σε αυτο το άλμα, κοιμόμασταν κατά τις 10.30 με 11 το βράδυ και σηκωνόμασταν από το κρεβάτι κατά τις 9. Ενδιάμεσα ξυπνούσαμε 2 με 3 φορες και ηταν μια χαρα!! τώρα που ξυπνάμε συνέχεια είμαι σαν ζόμπι :(

αυτό με τα παιχνίδια το κάνει κι ο δικός μου, τον νευριάζουν πολύ και κάνει κάτι σπαστικά, τα κοπανάει με μανία!!. Βασικά θέλει συνέχεια κάποιον να παίζει μαζί του και νατου κάνει κόλπα (λογικό :) ), άσε που ό,τι και να του δώσεις το βάζει στο στόμα (το κάνουν όλα τα μωρα αυτο?) και όποτε τον παίρνουμε αγκαλιά μας βγάζει τα γυαλιά και τα πετάει κάτω :lol::lol:

δόντια βγάλατε? Εμείς τίποτα ακόμη, αλλά όπως έχω ξαναπεί, από σάλια χαμός! ποτάμια!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ax mia μου mia μου πονεμενη ιστορια επιασες. Οντως με τα 2 ειναι πολυ δυσκολα. Απο την αλλη σκεφτομαι μια μανουλα που μενει στον επανω οροφο που εχει 4 και τα μεγαλωνει και αυτη χωρις καμια βοηθεια και παιρνω κουραγιο.

Ευτυχως η κορη μου που ειναι και το καμαρι μου.. ειναι σπανιο πλασμα σε ολα της. Ειμαι πολυ τυχερη μανουλα που μου δοθηκαν αυτα τα 2 παιδακια. :D:D

Ο μικρουλης μας δεν καθεται ουτε λεπτο χωρις παρεα.. θελει καποιος η να του τραγουδαει η να κανει χαζα μπροστα του για να γελαει. Ευτυχως σε αυτο βοηθαει η κορη πολυ.. :wink: Εμενα δεν μου πολυδινει σημασια :( .Η αδερφη του κανει πιο πολλα χαζα και εχει πιο ενδιαφερον απο τη μαμα. Να φανταστεις αγκαλια τον εχω και δεν με κοιταει καθολου..μονο τριγυρω. Μονο σημερα που τραγουδουσα ειχε αγαθεψει. (Μαλλον φαλτσαριζα πολυ ... :oops::oops: )

Δοντια και εμεις ακομα τπτ αλλα εχει μαθει οταν του κοιταω το στομα και του σηκωνω λιγο τα χειλακια για να δω τα δοντακια και κανει ΑΑΑΑΑ ... χαααχαχαχαχ..αφου τις περισσοτερες φορες το κανω για να κανει ΑΑΑ και να γελασω ..Ειναι πολυ αστειο.Σαλιαα και εμεις ποταμια..Ολη μερα αλλαζουμε σαλιαρες. (Ναι ολα τα μωρα βαζουν στο στομα τους οτι τους δωσεις για ενα διαστημα γιατι ετσι μαθαινουν τα πραγματα γυρω τους...καπου το ειχα διαβασει αυτο)

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρουλης μας δεν καθεται ουτε λεπτο χωρις παρεα.. θελει καποιος η να του τραγουδαει η να κανει χαζα μπροστα του για να γελαει.

και σε αυτό ίδια είναι τα μωράκια μας!!

καληνύχτα!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μεις μια απο τα ιδια στον υπνο. Απο λεξεις εχουμε πιο αναπτυγμενο λεξιλογιο λεμε και μαμμμμμμμμ αμμμμμμππππππππππππ και πρρρρρρρρρρρρρρ αχ τι πλακα εχουνε..

 

αυτό το πρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ εμείς ακόμα.... :lol::lol: ΤΖΕΝΑΚΙ...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κόριτσια καλησπέρα, Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι γιατί είμαι σε απόγνωση. Η άρνηση λήψης τροφής είναι επακόλουθο του άλματος ανάπτυξης? Έτσι όπως τα υπολόγισα βρισκόμαστε στο τέλος της 14ης αρχής της 15ης εβδομάδας και ο μικρός έχει γίνει πολύ ζόρικος με το φαγητό. Εκεί που έτρωγε 210 σε κάθε γεύμα σχεδόν, σήμερα έχει φάει συνολικά μέχρι τώρα 240 (σε τρία γεύματα). Η παιδίατρος μου είπε να του κάνω καλλιέργεια μην τυχόν και έχει πάθει καμία ουρολοιμωξη. Του πήρα τα τσισάκια του με τον παιδικό ουροσυλλέκτη και το απόγευμα θα πάρω τα αποτελέσματα της καλλιέργειας.

Πάντως το ένστικτό μου μου λεει ότι δεν έχει και διαβάζοντας το post της Λαμπρινής και τις δικές σας εμπειρίες έχω την εντύπωση ότι περνάει ΤΕΡΑΑΑΑΣΤΙΟΟΟ άλμα. Η διάθεσή του είναι καλή, γελάμε παίζουμε, θέλει όμως συνέχεια αγκαλιά κυρίως σε μένα και λιγότερο στον μπαμπά μας, δεν τρώει καλά όπως σας είπα, αλλά κοιμάται πολύ.

Τα φώτα σας κορίτσια γιατί καταρρέω.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως εχει τσιμπησει καμια ιωσουλα;

Μπορει απο την αλλη να μην ειναι και τιποτα,δες αν συνεχιστει για κανα 2 μερες,πηγαινε το στο γιατρο να το εξετασει καλου κακου.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως εχει τσιμπησει καμια ιωσουλα;

Μπορει απο την αλλη να μην ειναι και τιποτα,δες αν συνεχιστει για κανα 2 μερες,πηγαινε το στο γιατρο να το εξετασει καλου κακου.

 

Δεν ξέρω, αλλά πυρετό δεν έχει, τον έχω θερμομετρήσει 3 φορές από το πρωί, στο 36,7 είναι. Τώρα τι να πω δεν ξέρω. Μου είπε και η παιδίατρος να τον δω σήμερα, να πάρουμε και τα αποτελέσματα της καλλιέργειας ούρων και να τον πάω αύριο από το ιατρείο της να τον δει γ :(:(

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ μην στεναχωριεσαι κοριτσακι μου μια χαρα θα ειναι ο μικρουλη σου . Αν δεν έλεγες οτι κοιμάται θα σου λεγα σιγουρα αλμα . Με προβληματιζει λιγο ομως γιατι συνήθως -δεν ειναι ομως απολυτο αυτο- μαζι με τα προβληματα του φαγητου τα μωρά εχουν και προβλημα με το να ηρεμήσουν και να κοιμηθουν .

 

Ολα καλα θα πανε μην ανησυχείς ! Δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρό :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, και σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας, και το ενδιαφέρον σας. Δεν κατάφερα εχθές να ξαναμπω γιατί ο μικρούλης μου ήθελε συνέχεια αγκαλιά. Τα αποτελέσματα ευτυχώς αρνητικά. Δεν έχει ουρολοίμωξη όυτε οτιδήποτε άλλο. Σήμερα ξύπνησε πιο ευδιάθετος. Μέχρι και τώρα έχει φάει 700 ml, και μένει ακόμα ένα γεύμα. Ευελπιστώ να φάει άλλα 150 για να φτάσουμε στο επιτρεπτό όριο. Το μάτιασα το παιδί μου έλεγα πόσο φαγανό είναι σε όποιον με ρώταγε αν τρώει. Ελπίζω να το ξεπεράσουμε. Γενικά πάντως κοιμάται πολύ, ακόμα και όταν τρώει κοιμισμένος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι καλες οι εξετάσεις ολα καλα :D

Δεν χαιρεσαι που κοιμάται ? Ο καημος ολων μας ειναι που δεν κοιμουνται τα μικρουλινάκια μας :roll::lol:

Μηπως ειχε παρει πολυ βαρος και βαζει απλα λιγο φρένο ? Δεν ξερω αν αυτο ισχυει και για τα μωρα που δεν θηλαζουν ..φανταζομαι πως ναι ... παντως και η δικιά μου τον 3ο μηνα εβαλε φρένο και ετρωγε πολυ λιγότερο .

 

Αντε μην στεναχωριεσαι ολα καλα με τον μικρούλη σου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι το καημενούλη μου κοιμάται πααααραααα πολύ. Από τις 20:00 μέχρι τις 7:30 το πρωί σερί. Τρώει το πρώτο γεύμα κατά τις 8:30 ξανακοιμάται μέχρι τις 10:00 και μετά από κάθε γεύμα κοιμάται standard καμία ώρα. Στο relax μόνο την ημέρα και το βράδυ στο κρεβάτι του. Λες και καταλαβαίνει το άτιμο πότε ειναι μέρα και πότε νύχτα.

Τον περασμένο μήνα πήρε 1 κιλό και έτρωγε γύρω στα 900-940 ημερησίως. Τώρα θα τον ζυγίσω αύριο να δω πόσο πήρε την εβδομάδα αλλά μάλλον θα αγχωθώ.

Πάντως εχθές μου έκανε νέο κατόρθωμα για αυτό σκεφτόμουν μήπως ήταν άλμα. Κατάφερε και έκατσε στον πωπώ του και ήταν όρθιος. Δεν τον άφησα βέβαια γιατί δεν κάνει από τόσο νωρίς. Εύχομαι να φάει και σήμερα γιατί θα σκάσω στο τέλος

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ Λαμπρινή μου. Το συγκεκριμένο θέμα με βοήθησε πάρα πολύ να ερμηνεύσω προηγούμενες συμπεριφορές του.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑαχουυυυυυυ :D:D:D Τι τρυφερη φωτογραφια !!!!! Ειστε κουκλες και οι δυο :D:D:D:D

 

Οχι , το γραφω και στην αρχη νομιζω σελ 3 ή 4 . Ισχυουν για ολα τα μωρά ! Τα μωρά που ΔΕΝ θηλάζουν τρωνε λιγότερο και έχουν ασταθή γευματα ενω αντιθέτως αυτα που θηλάζουν μενουν περισσοτερες ωρες στο στηθος για να αυξήσουν την παραγωγή . Ολα τα αλλα σε σχεση με τον υπνο , την γκρινια κλπ ειναι κοινά :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαμπρινή, το επόμενο μας άλμα αργεί? Να προετοιμαστούμε ψυχολογικά!!! Γιατί εμάς το άλμα μας τώρα είναι να μην καθόμαστε πουθενά!! Μόνο χέρια και βόλτες!!! Άντε να περπατήσει...Εχω ξεμάθει με το μεγάλο!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή, το επόμενο μας άλμα αργεί? Να προετοιμαστούμε ψυχολογικά!!! Γιατί εμάς το άλμα μας τώρα είναι να μην καθόμαστε πουθενά!! Μόνο χέρια και βόλτες!!! Άντε να περπατήσει...Εχω ξεμάθει με το μεγάλο!!

 

Κανονικά αργει αλλα εγω με την μωρουλινιτσα νιωθω ωρες ωρες λες και ακομα περναμε αλμα :?

Λοιπον στρωστου κατω και θα ηρεμήσεις . Εμενα σημερα το πρωι κάθισε και επαιζε μονη της στο τσαντήρι ! Βρηκα τι την ενοχλουσε και δεν καθοταν τις αλλες μερες . Ειχε το πάρκο στο πλαι και την εκλεινε καπως και δεν μας εβλεπε καλα . Το εβγαλα και τωρα εχει απλα μια χαρα μας βλεπει οπου και να μαστε .

Βαλε παιχνίδια και βιβλια -εμενα τα λατρεύει- και αστον να καθεται να κανει τουμπες . Θα του αρεσει πιστευω :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΛΕΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑ ΑΛΜΑ?ΞΑΦΝΙΚΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΝΩ ΞΥΠΝΑΓΕ ΚΑΘΕ 2 ΜΕ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΝΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 4500 ΚΙΛΑ ΠΑΙΔΙ ΒΛΕΠΕΙΣ.ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ?ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΟΠΟΤΕ ΤΡΩΕΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΓΟΥΛΙΕΣ.ΚΑΙ ΠΝΙΓΕΤΕ ΚΙΟΛΑΣ.

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

senter for μου , απο το νοσοκομειο μου ειχαν δωσει ενα φυλλάδιο που έγραφε οτι το πρωτο αλμα ειναι μεταξύ της 4 και της 6ης εβδομαδας :D

Μάλλον ειστε σε άλμα !

Το μωρο σου θα ρυθμίσει την παραγωγή για να του φτάσει το γαλατάκι . Μην ανησυχεις για τιποτα , απλα να τον βάζεις οποτε θελει στο στηθος .

Εγω τι να σου πω , μεχρι 3ων μηνων δεν καταλαβα τιποτα απο τα αλματα γιατι ολη μέρα στο στήθος ήταν :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ.ΑΠΟ ΕΧΤΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑΞΕ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΤΡΩΕΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ!!!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ?ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ.ΑΠΟ ΕΧΤΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑΞΕ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΤΡΩΕΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ!!!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ?ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
εχω την εντυπωση οτι το περιεργο θα ηταν να μην χορταινε απο το ενα στηθος... :lol::lol: εδω χορταινει το δικο μου απο το ενα που ειναι 6 μηνων

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το νινί μου όσο πλησίαζε προς τον σαραντισμό γινόταν ολοένα και πιο αποτελεσματικό στο θηλασμό. Από χθες βέβαια θέλει συνέχεια στήθος, αλλά σκέφτομαι ότι διανύουμε τις τελευταίες μέρες της 6ης εβδομάδας και παρηγοριέμαι!!!

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει ενα λάθος ! :oops:

Εκει που αναφέρω τις εβδομάδες (σελ 3) γράφω για την 29 και την 30 οτι ειναι ήπιο αλμα .

Δεν το μετέφρασα σωστά (τα Γερμανικά μου μεσα!) και η πραγματικοτητα ειναι πως ενω υπάρχουν ιδιες συμπεριφορες οπως στο αλμα , δεν ειναι αλμα . Το μωρό μας περνάει μια μεγάλη φάση προσκόλλησης με τη μαμά και έχει πολυ ανάγκη την απολυτη προσοχή της !

 

 

 

(ωρες ωρες μου φαινετε πως το βιβλιο γραφτηκε για τη μωρουλινιτσα ...μα δεν εχει αφησει τιποτα που να μην το κανει ? :roll: )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...