Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts

Μακαρι να μπορουσα να το βρω αυτο το βιβλιο στα Ελληνικα!

 

 

Μακαρι.... Λεω να βαλουμε την Λαμπρινουλα μας να το κανει μια μεταφραση. :):)

Θα κανει και εξασκηση στα γερμανικουλια της :):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!

Το μωράκι μου εδώ και 4-5 μέρες ξυπνάει τη νύκτα κάθε μία περίπου ώρα για να φάει!! Από όσα έχω διαβάσει εδώ μάλλον πρόκειται για άλμα ανάπτυξης και προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή μου. Το πρόβλημα είναι ότι δουλεύω και στη δουλειά κυκλοφορώ σαν ...ζόμπι :lol:

Πέρα από την πλάκα όμως η δουλειά μου είναι πολύ υπεύθυνη και έχω λίγο πρόβλημα...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όσες έχετε αντίστοιχη εμπειρία, πόσο μπορεί να διαρκέσει αυτό;

Kάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη :):)

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να επαναφέρω το θέμα για τον ίδιο λόγο!!! Ο μπέμπης άλλαξε πολύ με το που έκλεισε τον τρίτο μήνα. Κι ενώ 3-4 μέρες κοιμόταν 4 ώρες συνεχόμενες το βράδυ και μετά ξυπνούσε ανά 2ώρο, άρχισε να ξυπνά ανά ώρα!!! Ευτυχώς μόνο για ένα-δύο βράδια και τώρα ξυπνάμε πάλι ανά 2ωρο (τρομερή βελτίωση δηλαδή :lol: ). Το σύνηθες είναι να κοιμάται αρχικά ένα 3ωρο και μετά ανά δύο ώρες ξύπνημα ή να κάνει δύο 2,5ωρα και μετά ανά δίωρο πάλι. Επίσης αυτήν την περίοδο στον μεσημεριανό ύπνο, που κοιμόμαστε αγκαλίτσα, θέλει να τρώει κάθε ώρα (για 3 ώρες περίπου) και αν σηκωθώ ξυπνάει εντός 5λέπτου.

Έχει και πολλά σάλια, λέτε να προετοιμάζεται για δοντάκια τόσο μικρούλης;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια στους 3 μήνες υπάρχει άλμα ανάπτυξης. Πόσο μπορεί να διαρκέσουν τα συχνά ξυπνήματα δεν ξέρω, αλλά υπομονή και κουράγιο...

 

Voukal, μπορεί να είναι και δοντάκια.

 

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, δοκιμάστε να πάρετε τα μωράκια στο κρεβάτι, να θηλάζετε, και να ξανακοιμόσαστε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια στους 3 μήνες υπάρχει άλμα ανάπτυξης. Πόσο μπορεί να διαρκέσουν τα συχνά ξυπνήματα δεν ξέρω, αλλά υπομονή και κουράγιο...Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, δοκιμάστε να πάρετε τα μωράκια στο κρεβάτι, να θηλάζετε, και να ξανακοιμόσαστε αμέσως.

 

Ευτυχώς που τον θηλάζω ξαπλωμένη αλλιώς δεν θα τα έβγαζα πέρα!!

 

Έχει και πολλά σάλια, λέτε να προετοιμάζεται για δοντάκια τόσο μικρούλης;

 

Παρεπιπτόντως και ο δικός μου έχει πολλά σαλάκια αυτές τις μέρες. :):)

Υπομονή λοιπόν.Ευχαριστώ κορίτσια και voukal... καλή μας δύναμη!! :lol:

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια ειναι υποχρεωτικο να το περάσουν ολα τα μωρά αυτο;;;;;

Εμενα παντως δεν ζητάει φαι τον ταιζω εγω μολις περάσει το δίωρο-τρίωρο.

Πάντως σηκωνομαι και το βραδυ και βγαζω γάλα για να υποδεχτω το αλματακι όταν ερθει!

Link to comment
Share on other sites

Γιογκινάκι, μου μη σηκώνεσαι το βράδυ. Ξεκουράσου και γέμισε τις μπαταρίες σου τώρα που μπορείς. Μπορεί ο μπέμπης σου να συνεχίσει πάντα έτσι. Αν αρχίσει να ξυπνάει πάλι, θα το αντιμετωπίσεις πιό ξεκούραστη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια ειναι υποχρεωτικο να το περάσουν ολα τα μωρά αυτο;;;;;

Εμενα παντως δεν ζητάει φαι τον ταιζω εγω μολις περάσει το δίωρο-τρίωρο.

Πάντως σηκωνομαι και το βραδυ και βγαζω γάλα για να υποδεχτω το αλματακι όταν ερθει!

 

Τυχερή είσαι. Εμείς τρώμε πολλές φορές και στην μιάμιση ώρα!!! Με έχει ξεζουμίσει.

Πάντως εκτός από τα ξυπνήματα έχει συχνά και ακατανόητη γκρίνια. Κι έλεγα ότι δεν έχω γκρινιάρικο μωρό. Μέχρι τον τρίτο μήνα ήξερα ότι όταν έκλαιγε πεινούσε, τώρα πραγματικά ώρες-ώρες δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κλαίει!!!

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια ειναι υποχρεωτικο να το περάσουν ολα τα μωρά αυτο;;;;;

Εμενα παντως δεν ζητάει φαι τον ταιζω εγω μολις περάσει το δίωρο-τρίωρο.

Πάντως σηκωνομαι και το βραδυ και βγαζω γάλα για να υποδεχτω το αλματακι όταν ερθει!

Συμφωνώ με την Χλόη.Είσαι πολύ τυχερή και είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο.Είμαι σίγουρη ότι αν πεινάσει το μωράκι σου θα κάνει τα πάντα για να το καταλάβεις. :lol:

Κράτα δυνάμεις για αργότερα. :):)

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να σας πω μονο για τα σαλια,οτι κι εμεις απο 2 μηνων ειχαμε παρα πολλα,μετα καπου στον 7 νομιζω σταματησαν και το πρωτο δόντι φανηκε λίγο μετά που κλεισαμε τους 8 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας πω μονο για τα σαλια,οτι κι εμεις απο 2 μηνων ειχαμε παρα πολλα,μετα καπου στον 7 νομιζω σταματησαν και το πρωτο δόντι φανηκε λίγο μετά που κλεισαμε τους 8 μηνες.

 

Οπότε έχουμε μέλλον ακόμα! :lol::lol:

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας πω μονο για τα σαλια,οτι κι εμεις απο 2 μηνων ειχαμε παρα πολλα,μετα καπου στον 7 νομιζω σταματησαν και το πρωτο δόντι φανηκε λίγο μετά που κλεισαμε τους 8 μηνες.

Οπότε έχουμε μέλλον ακόμα! :lol::lol:

Ισως!! Εμεςνα ο δικος μου ειχε σαλια απο τον 2ο μηνα και μια βδομαδα πριν μπει στον 5ο εβγαλε 2 δοντια!! Τωρα εχουν αρχισει να φουσκωνουν αλλα 2!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, ρε παιδιά, ο μπέμπης μου, σήμερα διανύει την πρώτη μέρα του πέμπτου του μήνα στον έξω κόσμο και εδώ και μια βδομάδα μου έχει βγάλει το λάδι τη νύχτα με τα ξυπνήματα. Από εκεί που ξύπναγε λίγο πριν μία, καμιά φορά δύο φορές τη νύχτα τώρα ξυπνάει στάνταρ τρεις και δεν είναι από νύστα αλλά από αϋπνία. Τον βάζω στο στήθος - γιατί αυτός είναι ο τρόπος μας να τον κοιμίζω - και μετά από 10-15 λεπτά έχει αποκοιμηθεί. Αλλά για να είμαστε σίγουροι ότι θα παραμείνει κοιμισμένος φτάνουμε το μισάωρο. Η φαγούρα στα ούλα τελευταία έχει φτάσει στα όρια της λύσσας και ο καημενούλης είναι πολύ ανήσυχος. Μισώ και τον θηλασμό στο κρεβάτι όσο τίποτα και πια είμαι σαν ζόμπι το πρωί που λέμε πια ότι όσο κοιμηθήκαμε κοιμηθήκαμε. Περιττό, δε, να σχολιάσω την κατάσταση των θηλών μου εδώ και 2 μέρες. Σαν το δέρμα του μπουλντόγκ που είναι μες στη ζάρα από το μάσα-μάσα.

ut70pP4.jpgut70p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια ειναι υποχρεωτικο να το περάσουν ολα τα μωρά αυτο;;;;;

Εμενα παντως δεν ζητάει φαι τον ταιζω εγω μολις περάσει το δίωρο-τρίωρο.

Πάντως σηκωνομαι και το βραδυ και βγαζω γάλα για να υποδεχτω το αλματακι όταν ερθει!

 

:shock:

Α, εσύ δεν παλεύεσαι με τίποτα!

Καλά καλέ, τόση γιόγκα τζάμπα πηγαίνει; Δεν χαλαρώνεις καθόλου μα καθόλου;

Όταν έρθει το άλμα θα το υποδεχτείς όπως είσαι, δεν χρειάζεται προετοιμασία!

Εμείς δηλαδή που δεν το σκεφτήκαμε και δεν προετοιμαστήκαμε τι πάθαμε;

Να κάνεις περισσότερη γιόγκα νίτρα, θα σε βοηθήσει.

Άντε και λίγο παραπάνω διαλογισμό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλως το νεο αιμα :lol:

 

Τι κανετε κοριτσάκια μου ? :D

 

Η αυξηση της παραγωγής κρατά κατα μεσο ορο μια εβδομάδα (απο 3-4 εως 10 μέρες) . Σας ευχομαι μολις ρυθμιστει η παραγωγή να κοιμάστε παλι περισσοτερο τη νυχτα . Εμεις απο τον 3ο μηνα ξυπνάμε πολυ συχνά αλλα υπάρχουν και μέρες ηρεμίας ...με ξυπνήματα βεβαια αλλα λιγότερα ...

 

Εγω απο 4,5 μηνων ξεκινησα να την θηλάζω ξαπλωμένη και ισιωσε το κορμάκι μου !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ ποσο δικιο εχεισ λαμπρινη μουυυυ!!!την εχω παρει στα χερια την πλατη μου!!!δεν μπορω να τον σηκωνω πλεον τον μπεμπε!!!!οσο για τη φαση μασ αυτο που περναμε δεν ειναι αλμα αλματαρα ειναιιιι :shock::D

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τρελομαμάδες.

Το μπεμπόνι μου είναι 7μ. παρά 1 μέρα και εδώ και 2 σχεδόν βδομάδες ξυπνάει το βράδυ κατά τις 11.30 για να φάει (την κοιμίζω στις 9) . Χθες το βράδυ ήταν το αποκορύφωμα γιατί έφαγε στις 9, 11.30, 2, 4.30, 7.30 και 9 το πρωί. Είναι άλμα ανάπτυξης ή μπορεί να υπάρχει περίπτωση να έχει ελαττωθεί το γάλα και να μην χορταίνει ???

:(

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Αννικο μου , μετα απο 8 μηνες θηλασμού και σκεφτεσαι οτι δεν έχεις γάλα ? :D

 

Αλμα ειναι και ρυθμιση της παραγωγής :D

Να λες παλι καλα που κοιμάται μεχρι τις 9 γιατι εμεις εδω και 2 μηνες απο τις 5 ειμαστε στο ποδι :shock:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αννικο μου , μετα απο 8 μηνες θηλασμού και σκεφτεσαι οτι δεν έχεις γάλα ? :D

 

Αλμα ειναι και ρυθμιση της παραγωγής :D

Να λες παλι καλα που κοιμάται μεχρι τις 9 γιατι εμεις εδω και 2 μηνες απο τις 5 ειμαστε στο ποδι :shock:

 

"γεια σου" Λαμπρινη μου!!! αυριο θα παρω το βιβλιο παραμασχαλα να δω σε ποιο αλμα ειμαστε διοτι "ειμαστε" ανήσυχοι!

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Τινάκι μου σε δύσκολο αλμα ειστε ...μολις το περάσαμε !!! Πολλη αυπνια .....

Βλεπω ομως οτι σιγα σιγα ηρεμεί η μωρουλινιτσα μου γιατι και ξυπναγε πολλες φορες και εκλαιγε γκρινιαζε μεσα στον υπνο της ...

 

Κουραγιο μανουλες :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αννικο μου , μετα απο 8 μηνες θηλασμού και σκεφτεσαι οτι δεν έχεις γάλα ? :D

 

Αλμα ειναι και ρυθμιση της παραγωγής :D

Να λες παλι καλα που κοιμάται μεχρι τις 9 γιατι εμεις εδω και 2 μηνες απο τις 5 ειμαστε στο ποδι :shock:

Αχ βρε Λαμπρινή μου μακάρι να είναι έτσι. Ας είναι άλμα και ας θηλάζει 15 φορές την ημέρα δεν με πειράζει, το γάλα να μην μειωθεί με πειράζει!

Δηλαδή μάλλον και εγώ σε αυτό το άλμα είμαι το 8ου αλλά το άρχισε λίγο νωρίτερα. Γίνεται αυτό???

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

αχ ποσο δικιο εχεισ λαμπρινη μουυυυ!!!την εχω παρει στα χερια την πλατη μου!!!δεν μπορω να τον σηκωνω πλεον τον μπεμπε!!!!οσο για τη φαση μασ αυτο που περναμε δεν ειναι αλμα αλματαρα ειναιιιι :shock::D

 

Οντως , νομιζω οτι αυτο το αλμα και για μας ηταν κομματακι δυσκολο, ειχε πολυ-πολυ γκρινια. Υπομονη, το επομενο, που το περναμε τωρα, ειναι πολυ πιο ηπιο, για εμας τουλαχιστον!! Αλλα απ' ο,τι βλεπω τα δυσκολα ερχονται... Υπομονη και κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Αννικο μου , μετα απο 8 μηνες θηλασμού και σκεφτεσαι οτι δεν έχεις γάλα ? :D

 

Αλμα ειναι και ρυθμιση της παραγωγής :D

Να λες παλι καλα που κοιμάται μεχρι τις 9 γιατι εμεις εδω και 2 μηνες απο τις 5 ειμαστε στο ποδι :shock:

Αχ βρε Λαμπρινή μου μακάρι να είναι έτσι. Ας είναι άλμα και ας θηλάζει 15 φορές την ημέρα δεν με πειράζει, το γάλα να μην μειωθεί με πειράζει!

Δηλαδή μάλλον και εγώ σε αυτό το άλμα είμαι το 8ου αλλά το άρχισε λίγο νωρίτερα. Γίνεται αυτό???

 

Αν μετρήσεις σωστά τις εβδομάδες θα δεις οτι ειστε στο άλμα του 8ου μήνα :D

Χαρουμενα μηνογενέθλια και για σας σημερα !!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...