Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλματα ανάπτυξης


Λαμπρινή

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 643
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Vassomp τα μωρα μας εχουν ακριβως την ιδια συμπεριφορα!

και εγω μπορω να που οτι απο την στιγμη που εβγαλε τα δοντακια , 5 μηνων , εχει αλλαξει παρα πολυ , ηρεμησε .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη Λαμπρινουλα αν φανηκε κατι τετοιο

δεν αντιδρω σε αυτα που λες ,προσωπικα δεν εχω ιδεα τι ειναι τα αλματα αναπτυξης γιαυτο σε ρωτησα τι γραφουν,

σου μιλησα για την δικη μου εμπειρια σε παρομοια συμπεριφορα

δεν αμφισβητω το συγκεκριμενο βιβλιο αλλα γενικα ειμαι πολυ επιφυλακτικη σε τετοιου ειδους βιβλια παλαιοτερα ειχα ασχοληθει με ψυχολογια κ εκει διαπιστωσα ποσες αμπελοφιλοσοφιες κυκλοφορουν καθως κ οτι υπαρχουν κ πολυ καλα βιβλια

το οτι εισαι ενεργο μελος φαινεται απο το οτι απαντας σε πολλα θεματα χωρις να γινεσαι επιλεκτικη αναμεσα σε θεματα ή μελη και μπραβο σου γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω κ κατι με την αφορμη ασχετο κ δεν αναφερομαι σε σενα ουτε στο συγκεκριμενο θεμα μιλω γενικα

η αντιδραση καμια φορα μπορει να ειναι πιο φυσιολογικη απο το να συμφωνουμε σε ολα,να επικροτουμε τα παντα ,να κολακευουμε κ να βγαζουμε σε ολους δικιο αυτο καταντα ενα ειδος γλυψιματος

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάτσι ακους τι λεει η dooo ποιο πάνω ? Να παντρευτει λεει ... Ασε την βάφτιση και πιασε να ετοιμαζεις του γάμου των παιδιων μας τις μπομπονιερες :lol::lol::lol:

Δεν ξερω ...ελπιζω να περασει γρηγορα αυτη η φαση ..φφφφ

 

ακουω,ακουω!!!

ερχομαι με τα προυκια του μανωλη να ζητησουμε χερια,ποδια,γενικα!!!

παντρεια θελει η μικρη γι'αυτο σου κανει ναζια!!! :lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμάμαι τις λίγες φορές που έβαζε τα κλάμματα η δικιά μου, όντας στο στήθος, πόσο μου είχαν κάνει εντύπωση. Μια θείτσα μου είχε πει τότε, "μη τη βάζεις στο στήθος, δε βλέπεις ότι δε θέλει?", και ποιος με είδε και δε με φοβήθηκε. Η απάντησή μου ήταν "ζορίζεται για να κλάσει όχι για να φάει" και δε την ξανακαλέσαμε σπίτι:P

 

Είναι πολύ ωραίο να "στηρίζεσαι" σε βιβλία (ιδίως αυτά που τα λένε καλά και σωστά). Και καλά κάνεις και μας τα λες κι από εδώ.

Για δες τώρα, μετά τους 8 μήνες υπάρχει κανά άλλο άλμα ανάπτυξης στον ορίζοντα? :D

 

Εισαι υπέροχηηηηη !!!! :lol::lol::lol:

 

Κανονικά τωρα στους 9 μήνες έχετε ένα αλμα ανάπτυξης αλλα δεν ειναι "στάνταρ" . Κοιτα τα αλματα αναπτυξης ( Growth Spurt ) ειναι αυτα που ξέρεις απο τον θηλασμό . Απλα εγω ψαχνοντας εβρισκα μόνο πληροφοριες για τον θηλασμό και τιποτα αλλο . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάτσι ακους τι λεει η dooo ποιο πάνω ? Να παντρευτει λεει ... Ασε την βάφτιση και πιασε να ετοιμαζεις του γάμου των παιδιων μας τις μπομπονιερες :lol::lol::lol:

Δεν ξερω ...ελπιζω να περασει γρηγορα αυτη η φαση ..φφφφ

 

ακουω,ακουω!!!

ερχομαι με τα προυκια του μανωλη να ζητησουμε χερια,ποδια,γενικα!!!

παντρεια θελει η μικρη γι'αυτο σου κανει ναζια!!! :lol::lol::lol:

 

Λοιπον τελειωστε με το καλό την βάφτιση και σας περιμένουμε με ανοιχτες αγκάλες :lol::lol:

Αχ Θεουλη μου κέφια εχω σημερα ήταν πολυ ηρεμο το παιδακι μου και κοιμήθηκε πολυ ευκολα ! Ααα συμπεθερ ...γυριζουμε και μπρούμυτα τωρα ..οχι για να ξερετε τι κοριτσι θα πάρετε :D:lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη Λαμπρινουλα αν φανηκε κατι τετοιο

δεν αντιδρω σε αυτα που λες ,προσωπικα δεν εχω ιδεα τι ειναι τα αλματα αναπτυξης γιαυτο σε ρωτησα τι γραφουν,

σου μιλησα για την δικη μου εμπειρια σε παρομοια συμπεριφορα

δεν αμφισβητω το συγκεκριμενο βιβλιο αλλα γενικα ειμαι πολυ επιφυλακτικη σε τετοιου ειδους βιβλια παλαιοτερα ειχα ασχοληθει με ψυχολογια κ εκει διαπιστωσα ποσες αμπελοφιλοσοφιες κυκλοφορουν καθως κ οτι υπαρχουν κ πολυ καλα βιβλια

το οτι εισαι ενεργο μελος φαινεται απο το οτι απαντας σε πολλα θεματα χωρις να γινεσαι επιλεκτικη αναμεσα σε θεματα ή μελη και μπραβο σου γιαυτο

 

Βάσω μου ....οταν μου λεγε ο καλος μου να παμε να παρουμε το βιβλιο ξερεις τι του ειπα ? "Ασε με με τον κάθε ξωπαρμένο που βγαζει βιβλια " :lol::lol:

Μην νομιζεις οτι στο βιβλιο λεει τι να κανεις κλπ . Απλα εξηγεί τι μπορει να ειναι αυτο που βλέπουμε στο μωράκι μας και που οφειλετε η αλλαγη συμπεριφορας . Μεχρι στιγμης οτι παρατηρησαμε εχει βγει !

Αν δεν ειχαμε διαφορετικές αποψεις δεν θα καναμε διαλογο τωρα :D

Θα περιμενω να μπει η μικρη στον 5ο και να αρχισω να γραφω ...τοτε λες και συ και το βιβλιο οτι θα ηρεμήσει η μικρουλίνα μου και θα χει χρονο η μαμά :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vassomp τα μωρα μας εχουν ακριβως την ιδια συμπεριφορα!

και εγω μπορω να που οτι απο την στιγμη που εβγαλε τα δοντακια , 5 μηνων , εχει αλλαξει παρα πολυ , ηρεμησε .[/quot

 

 

εμεις απο χθες ξεκινησαμε τα ιδια γκρινια,κλαμα,δαγκωματα,ανησυχο υπνο κτλ

μαλλον θα ετοιμαζονται κ τα πανω δοντακια

φτου κ απτην αρχη΄!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαμπρινή ήθελα να σε ρωτήσω μια που το ψάχνεις το θέμα:

άλματα ανάπτυξης κάνουν όλα τα μωράκια?

 

Απάντησε η Χλόη αλλα εγω θα δωσω μια πιο λεπτομερή απαντηση :D

Αλματα ανάπτυξης κανουν ολα τα μωρακια . Επίσης δεν υπάρχει διάκριση σε μωρακια που θηλάζουν και σε μωράκια που πινουν ξένο γάλα .

Ομως οπως έχουμε πει πολλες φορες και εδω καθε μωρακι ειναι διαφορετικό οποτε η ένταση και ο τρόπος που περνά αυτη τη φάση ειναι διαφορετικός .

 

Τα θηλάζοντα μωράκια στο άλμα ανάπτυξης περνούν πιο πολλες ώρες στο στήθος την ημέρα και την νυχτα φροντιζοντας έτσι να αυξησουν την παραγωγή της μαμάς .

Τα μωράκια που πινουν ξένο γάλα κανουν μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας γεύματα χωρίς πολύ ορεξη και πολλες φορες αφήνουν στη μέση το γεύμα .

 

Οπως αναφέρει το βιβλίο , οι 10 πιο δύσκολες φάσεις των αλματων ανάπτυξης ειναι : (σε εβδομάδες )

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (πολυ ήπια)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

(Θα προσπαθήσω να σκαναρω την σελιδα καποια στιγμη τα χει πολυ ωραία)

 

Η φάση που περνάμε εμεις ειναι η πιο έντονη ! Το μωρό πλεον ειναι ενας "μικρός ενήλικας" με αναπτυγμένες ολες τις αισθήσεις και οι αλλαγές ειναι ραγδαίες . Ποτε πιο πριν και ποτε πιο μετά δεν γινονται τοσες πολλες αλλαγες στο μωρο !

Ολες αυτες οι αλλαγες φοβίζουν το μωρακι μας του προκαλούν ενταση και γιαυτο κλαιει :( Παρηγορια βρισκει μονο στην αγκαλιά και ειδικά της μανούλας .

 

Εδω και 3 μέρες η μικρή μου κοιμαται την ημέρα μονο πάνω μας ! Η στην αγκαλιά μου (μου χει ξεραθει το ενα χερι :lol: ) ή μεσα στο μει ται !

Ετσι έκανε τις πρωτες 10 μέρες της ζωής της . Κοιμοταν την διαρκεια της μερας μονο πανω μας και πουθενα αλλου . Το μωρο μου ταραζεται με ολα αυτα που συμβαινουν και ψαχνει να γυρισει πισω σε γνώριμες καταστάσεις (δεν τα εξηγώ σωστα :oops: ) . Αυτο θα το κάνει και αλλες φορες στο μέλλον και μαλιστα κοντα στην ηλικια ενος ετους και ανω θα βλεπουμε πολλες φορες το μωρακι μας να παιδιαρίζει .

 

Αυτα για σημερα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ καλε κυρια λαμπρινη πειτε μας κι αλλα ,πειτε μας κι αλλα....

:lol::lol:

μπραβο φιλεναδα πολυ χρησιμες πληροφοριες εγω παντως να πω οτι επειδη και εγω απο την αρχη ειχα διαβασει για τα αλματα αναπτυξης και τα παρακολουθω βλεπω οτι συμπιπτουν ....

αλλα βλεπω... να πηγαινει μακρια η βαλιτσα λοιπον...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α να χαθεις με δουλευεις τερας ! :lol::lol:

 

Να σου πω ...πες μου οτι περνατε και σεις αυτη την φαση ..σε παρακαλωωωω! Να παρω δυνάμεις :D

 

Η πλακα ειναι οτι το συζητούσα με μια φιλη μου απο Ελλάδα που έχει διδυμάκια . Οι μικρές της ειναι 1,5 μήνα μεγαλύτερες απο την μικρουλίνα μου. Λοιπον η φιλη μου έχει την ησυχούλα και την τρελούλα (ετσι της λεμε για να τις ξεχωρίζουμε :lol: )

Η ησυχουλα ειναι μωρακι μαμ κακα και νανι ! Ουτε την ακουει ολη μερα πολυ ηρεμο και ησυχο μωρο . Η αλλη , η τρελούλα , ειναι καπεταν φασαριας ! Ειχε και κολικους και ειναι γενικα ανησυχο παιδακι αφου και στις φωτο που μου χει στειλει τα ποδια και τα χερια τα χει στον αερα ...πουθενα ησυχια ! :lol:

 

Λεγαμε τοτε οτι περνανε αλμα αναπτυξης ( η τρελουλα δεν έτρωγε με πολυ ορεξη απο το μπουκαλι) και μαλλον η μια το περναει πιο εντονα απο την αλλη . Την ησυχουλα την λεγαμε και λιγο ..αργη οτι δεν κανει πολλα πραγματα που κανει η αλλη .

Τελικα οπως μου γραψε σημερα η φιλη μου σε μαιλ ...η ησυχουλα βάζει πλεον το ποδαρακι της στο στομα και εμφανισε και ενα μικρό δοντάκι ... ενω η τρελούλα ..συνεχιζει τις τρελες :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ax μου φαίνεται η μικρή μου περνάει ένα τεράστιο αλμα ανάπτυξης, από τότε που γεννήθηκε!!! :lol:

 

Μπράβο σου που είσαι τόσο καλή μανούλα, και το ψάχνεις τόσο πολύ. Είναι τυχερή η μικρή σου με την υπέρωχη φατσούλα της!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χλοη μου ! :D

Τελικα και γω ετσι εχω καταλαβει ...τα δυο πρωτα χρονια ειναι ενα μεγαλο αλμα ανάπτυξης ...απλα ενδιαμεσα εχει διαλλειμα ..για διαφημίσεις :lol::lol:

 

Σ΄ευχαριστω για τα καλα σου λογια ...δεν τα αξίζω :oops:

Μακαρι να ημουν τοσο καλη αλλα δεν ειμαι ... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

 

Αυτό καλή μου δεν είναι για τύψεις... ένστικτο αυτοσυντήρησης είναι :)

 

Και απο μένα μπράβο για την ενδελεχή σου έρευνα!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ημουν τοσο καλη αλλα δεν ειμαι ... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

 

Α,καλά...αυτό θα το σκέφτεσαι μόνιμα τα επόμενα χρόνια της ζωής σου! Μην σε ανησυχεί! 3 χρόνια το σκέφτομαι!!! Και τώρα πριν λίγο τα κοίμησα και ηρέμησα!!!Είμαι πολύ υπομονετική μαμά και αντέχω τα πάνδεινα, αλλά τα βράδυ θέλω λίγο να ξεζαλιστώ...!Μην έχεις τύψεις! Όταν μεγαλώσει το παιδάκι σου θα με καταλάβεις!

Όσο για τα άλματα ανάπτυξεις, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις! Έτσι εξηγούνται πολλές μουρμουρίτσες αναίτιες,που τις βάφτιζα αέρια, αλλεργίες σε φαγητά που τρώω, "μάτι"... :lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

...και μόλις διαπίστωσα ότι είμαστε στην 15η βδομάδα, οπότε να ετοιμάζομαι...και το χειρότερο...την 17η ξεκινάω δουλειά και θα τον αναλάβει η μάνα μου...ωχ!!!Ελπίζω να την περάσουμε ανώδυνα...ή καθόλου ίσως αν μας λυπηθεί ο θεός...?!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χλοη μου ! :D

Τελικα και γω ετσι εχω καταλαβει ...τα δυο πρωτα χρονια ειναι ενα μεγαλο αλμα ανάπτυξης ...απλα ενδιαμεσα εχει διαλλειμα ..για διαφημίσεις :lol::lol:

 

Σ΄ευχαριστω για τα καλα σου λογια ...δεν τα αξίζω :oops:

Μακαρι να ημουν τοσο καλη αλλα δεν ειμαι ... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

 

:shock: IIIIIIIIII!!! Σκέφτεσαι τέτοια κακά πράγματα;;; Μάνα είσαι συ; Ντροπη! Τώρα αυτή τη στιγμη, παίρνω να σε καταγγείλω. Τι τηλ πρέπει να πάρω για Γερμανία;

 

Αχ βρε Λαμπρινούλα, όλες οι καλές μανούλες έχουν τύψεις. Αλλά μην το παρακάνεις. Χρειάζεσαι λίγη ηρεμία, για να γεμίσεις τις μπαταρίες σου. Να την απολαμβάνεις τουλάχιστον χωρίς τύψεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ημουν τοσο καλη αλλα δεν ειμαι ... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

 

Α,καλά...αυτό θα το σκέφτεσαι μόνιμα τα επόμενα χρόνια της ζωής σου! Μην σε ανησυχεί! 3 χρόνια το σκέφτομαι!!! Και τώρα πριν λίγο τα κοίμησα και ηρέμησα!!!Είμαι πολύ υπομονετική μαμά και αντέχω τα πάνδεινα, αλλά τα βράδυ θέλω λίγο να ξεζαλιστώ...!Μην έχεις τύψεις! Όταν μεγαλώσει το παιδάκι σου θα με καταλάβεις!

Όσο για τα άλματα ανάπτυξεις, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις! Έτσι εξηγούνται πολλές μουρμουρίτσες αναίτιες,που τις βάφτιζα αέρια, αλλεργίες σε φαγητά που τρώω, "μάτι"... :lol::lol:

 

Σ΄ευχαριστώ Ροζαλακι μου :D Γιαυτο μου αρεσει να μιλαω εδω ..γιατι θα με νιωσετε και περνω πολυ δυναμη απο αυτο !

Επειδη και μεις αρχισαμε να λεμε τρελα του στυλ " Α ο γιατρος φταιει που ειπε τι ισοροπημένο μωρο και μας την ματιασε " :lol::lol: ...ειπαμε πως πρεπει να το ψαξουμε το θεμα :D

Αστα και γω περιμενω την αλλη εβδομαδα ...την 17 ...και φοβαμαι !!! Για γελια και για κλαματα εχω γινει ...... :roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

:shock: IIIIIIIIII!!! Σκέφτεσαι τέτοια κακά πράγματα;;; Μάνα είσαι συ; Ντροπη! Τώρα αυτή τη στιγμη, παίρνω να σε καταγγείλω. Τι τηλ πρέπει να πάρω για Γερμανία;

 

Αχ βρε Λαμπρινούλα, όλες οι καλές μανούλες έχουν τύψεις. Αλλά μην το παρακάνεις. Χρειάζεσαι λίγη ηρεμία, για να γεμίσεις τις μπαταρίες σου. Να την απολαμβάνεις τουλάχιστον χωρίς τύψεις. :wink:

 

Χλοιτσα μου ....χτες το απογευμα την πηρε ο μπαμπας για μια βολτα στο παρκο για να προλαβει και η μαμα να κανει ενα μπανιο που το μαλλι εχει πιασει τζιβα!! :lol: Με το ρολοι ελειπαν 45 λεπτα ...ε το πιστευεις οταν ηρθαν την επιασα και την φιλουσα και της ελεγα ποσο πολυ μου έλειψε ?? :D

 

Ειναι τοσο καλη και γλυκούλα !! Εχουμε το βασανο που την ημερα δεν μπορει να ηρεμησει και να κοιμηθει και κλαιει το μωρακι μου :(

Αλλα σημερα τα καταφεραμε εδω και 20 λεπτα (φτου φτου φτου) και πεταω απο χαρα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

... εχω κατι τυψεις ωρες ωρες ...παρακαλαω να νυχτωσει να την βαλω για υπνο για να ησυχασει και αυτη και εγω :oops: Ντρεπομαι που το λεω ..αλλα δυστυχως το σκεφτομαι ....

 

Αυτό καλή μου δεν είναι για τύψεις... ένστικτο αυτοσυντήρησης είναι :)

 

Και απο μένα μπράβο για την ενδελεχή σου έρευνα!

 

Ηρω μου :D

Καλά τοσο καιρο δεν το χα παρατηρήσει , μια εβδομαδα ακριβως διαφορά εχουν τα νινακια μας :D

 

Περιμένω κοριτσακια μου να γραψετε και σεις τις εμπειριες σας ...μήπως και βοηθηθούμε ή βοηθήσουμε αλλες κοπέλες .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες!

Ευχαριστώ!

 

Γερακινακι πως το βλεπεις ...περασατε κανενα ή ακομα? :D

 

Εγω τα πρωτα ουτε που ειχα καταλαβει τιποτα . Ισως στην 8η εβδομαδα ειδα λιγο γκρινια αλλα ειχαμε τα αερια εντονα και δεν μπορεσα να ξεχωρισω κατι .

Ειδικα στο θεμα θηλασμος ...τιποτα ..δεν καταλαβα τιποτα ισως γιατι την ημερα δεν έχουμε "προγραμμα" θηλασμού ειναι συνέχεια στο στηθος . Την νυχτα δεν ειχε αυξήσει τα γευματα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...