Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εσάς οι γιαγιάδες δέχονται να κοιμίσουν το παιδί σας για μια νύχτα στο σπίτι τους?


Babydust

Recommended Posts

sorry κιόλας βρε κορίτσια αλλά ένα παράδειγμα έδωσα από ότι προσφέρουν οι άνθρωποι, πως κολλάτε έτσι?

Για την ιστορία: οι γονείς της φίλης μου

α) Βγάζουν βόλτα και τον μεγάλο (σε πάρκο, παιδική χαρά να παίξει) και το μωρό (καροτσαρία)

β) Ψωνίζουν όποτε χρειάζεται η φίλη μου πράγματα από σούπερ μάρκετ, φούρνο, κρεοπωλείο κλπ ή κρατάνε ένα από τα δύο ή και τα 2 για να πάει η φίλη μου

γ) κρατάνε τα παιδιά για να πανε σε κοινωνικές υποχρεώσεις (π.χ. γάμους / βαπτίσεις /κηδείες)

δ) κρατούσαν τον μεγάλο για να πάνε εκδρομές (γιατί τώρα γέννησε το δεύτερο)

ε) βοηθάνε τη φίλη μου σε γιορτές του σπιτιού (π.χ. μαγείρεμα, σιδέρωμα, σκούπισμα κλπ κλπ)

 

Σας κάλυψα? :)

Οχι:-P. Και εγω θα μπορούσα να τα έχω όλα τα παραπάνω αλλα προτίμησα να πληρώνω γυναίκα για τα του σπιτιού. Πρέπει απο μια ηλικία και πάνω να διαχωρίζουμε κάποια πραγεμάτα και να ξεκουραστούν και οι γονείς μας, και πάνω απο όλα σε κάθε νοικοκυριό να υπάρχει μια νοικοκυρά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απάντησε μου σε κάτι πολύ απλό ..Όταν έχεις δικό σου άνθρωπο στο νοσοκομείο και πρέπει να είσαι εκεί γιατί δεν υπάρχει κανείς άλλος να πάει και δυστυχώς δεν έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις άνθρωπο να σου κρατήσει το παιδί και οι γονείς/πεθερικά το ξύνουν όλη μέρα και δεν αναλαμβάνουν να κρατήσουν το παιδί σου...τότε τι κάνεις;;;;;; Για τέτοιες περιπτώσεις ανέφερα το ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!! και δεν το ανέφερα για τη καθημερινότητα!

Link to comment
Share on other sites

οταν πια μεγαλωνουμε,ειναι η σειρα μας να εξυπηρετουμε τους γονεις μας και οχι εκεινοι εμας.Αν η θεματοθετρια στενοχωριεται που η μαμα της ειναι απροθυμη,τι να πουν αλλοι ανθρωποι που εχουν και τα μωρα τους αλλα και τους γονεις τους να φροντισουν?Και εννοειται πως ειναι στη διακριτικη ευχερεια του γονιου αν θα κρατησει το εγγονι του και οχι υποχρεωση του.επειδη καποιοι παππουδες το κανουν,δε σημαινει πως ειναι κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησε μου σε κάτι πολύ απλό ..Όταν έχεις δικό σου άνθρωπο στο νοσοκομείο και πρέπει να είσαι εκεί γιατί δεν υπάρχει κανείς άλλος να πάει και δυστυχώς δεν έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις άνθρωπο να σου κρατήσει το παιδί και οι γονείς/πεθερικά το ξύνουν όλη μέρα και δεν αναλαμβάνουν να κρατήσουν το παιδί σου...τότε τι κάνεις;;;;;; Για τέτοιες περιπτώσεις ανέφερα το ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!! και δεν το ανέφερα για τη καθημερινότητα!

 

Για αποφυγή παρεξηγήσεων δεν αναφέρθηκα σε εσένα. Σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω ότι ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να απαιτήσει:wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απάντησε μου σε κάτι πολύ απλό ..Όταν έχεις δικό σου άνθρωπο στο νοσοκομείο και πρέπει να είσαι εκεί γιατί δεν υπάρχει κανείς άλλος να πάει και δυστυχώς δεν έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις άνθρωπο να σου κρατήσει το παιδί και οι γονείς/πεθερικά το ξύνουν όλη μέρα και δεν αναλαμβάνουν να κρατήσουν το παιδί σου...τότε τι κάνεις;;;;;; Για τέτοιες περιπτώσεις ανέφερα το ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!! και δεν το ανέφερα για τη καθημερινότητα!

 

Συγνώμη αλλά το δικό σου θέμα δεν έχει καμία σχέση με το θέμα της babydust που άνοιξε το θρεντ. Το θέμα που συζητάμε όλοι είναι το κατα πόσο πρόθυμη είναι η γιαγιά να κοιμήσει το παιδί στο σπίτι της. Το λέει και ο τίτλος. Υπάρχει άλλο θέμα σχετικά με τους/τις παππουδογιαγιάδες που εν γένει αδιαφορούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά γιατί πρέπει πάντα όταν συμβαίνει κάτι να κοιτάμε πως υπάρχουν και τα χειρότερα και όχι πως υπάρχουν τα καλύτερα? Αυτή την απορία την έχω από παιδί! :rolleyes:

 

Μου θυμίζεις πολύ τον τρόπο που σκέφτεται ο αδελφός μου, όποτε θα σου πω το ίδιο που λέω και σε εκείνον. Γιατί, με αυτό τον τρόπο, γινόμαστε αχάριστοι και πλεονέκτες και, ό,τι κι αν μας δοθεί, εμείς δεν είμαστε ποτέ ευχαριστημένοι, πάντα ζητάμε κάτι περισσότερο. Ενώ, κατά τη γνώμη μου, κοιτάζοντας όλα τα δεινά που υπάρχουν γύρω μας, θα έπρεπε κάθε πρωί που ξυπνάμε να κάνουμε το σταυρό μας που αξιωθήκαμε να έχουμε παιδιά και να έχουμε ξημερώσει ΚΑΛΑ για ακόμη μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

....

Τελικά ίσως περισσότερο απ'ολα με έχουν εκνευρίσει οι ψεύτικες υποσχέσεις που έπαιρνα από τη μητέρα μου και την πεθερά μου.....

 

Ίσως να μην ήταν ψεύτικες. Ίσως δεν είχαν σκεφτεί τι "απαιτεί" ο ρόλος της γιαγιάς (ΑΝ μπορούμε να μιλήσουμε για απαιτήσεις... που ... δεν μπορούμε ;) )

 

...Όταν βλέπω πως δεν την ενδιαφέρω? Όταν δεν την ένοιαζε που είχα πρόβλημα με τη δουλειά μου? Που έλειπε ο άντρας μου βδομάδες ολόκληρες και εγώ ήμουνα μόνη μου με ένα μωρό στο σπίτι? Ειλικρινά και τώρα που γράφω πάλι δάκρυα στα μάτια μου έρχονται.

 

Ο ερχομός ενός νέου μέλους στην οικογένεια, είναι μια τεράστια αλλαγή που κανείς μας δε γνωρίζει εκ των προτέρων τι του επιφυλάσσει...

Δώστε χρόνο για να συνηθίσετε... και η γιαγιά... αλλά κι εσύ... ;)

 

Η γιαγιά... δεν περίμενε "υποχρεώσεις" και ευθύνες ή περιορισμό του ελεύθερου χρόνου.

Από την άλλη, κι εσύ δείχνεις ... χμμ πώς να το πω... βγαίνει παράπονο "παραμελημένου παιδιού"... (που όμως ... δεν είσαι! )

 

Η κούραση μας κάνει να τα βλέπουμε λίγο πιο μαύρα απ' όσο είναι. Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι να δώσεις χρόνο και σε σένα και σε εκείνη.

 

Και να της παραπονεθείς!

Εξακολουθείς να διατηρείς το δικαίωμά σου ως παιδί!

Αφού το νιώθεις έτσι... να της το πεις. Και νομίζω πως εφόσον οι σχέσεις σας είναι καλές... θα βρειτε τις νέες σας ισορροπίες. Γιατί αυτές... έρχονται με τον καιρό, όχι αμέσως.

 

Καλή δύναμη! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οχι:-P. Και εγω θα μπορούσα να τα έχω όλα τα παραπάνω αλλα προτίμησα να πληρώνω γυναίκα για τα του σπιτιού. Πρέπει απο μια ηλικία και πάνω να διαχωρίζουμε κάποια πραγεμάτα και να ξεκουραστούν και οι γονείς μας, και πάνω απο όλα σε κάθε νοικοκυριό να υπάρχει μια νοικοκυρά.

 

ααα εσύ είσαι δύσκολη περίπτωση :) βρε οι άνθρωποι από μόνοι τους τρέχουν για να μην παιδεύεται το παιδί τους (κοινώς η φίλη μου) .. ποτέ δεν τους έχουν ζητήσει κάτι... αγόρασαν σπίτι στην φίλη μου πολύ κοντά στο δικό τους και από την αρχή της είχαν πει "ότι χρειαστείς εδώ είμαστε" ... λίγο πριν γυρίσει ο άντρας της σπίτι από τη δουλειά φεύγουν οι άνθρωποι και πάνε στο δικό τους... είναι ευτυχισμένοι με τα εγγόνια τους, είναι και οι 2 συνταξιούχοι και θέλουν να προσφέρουν... η φίλη μου πάντα τους λέει "σας ευχαριστώ που με βοηθάτε τόσο, πηγαίνετε σπίτι να ξεκουραστείτε" .. και ξέρεις τι της απαντούν? "και εσύ τι θα κάνεις? να πάμε εμείς να βλέπουμε τηλεόραση και εσύ να παιδεύεσαι? δεν κουραζόμαστε, χαρά πέρνουμε".... όταν εγώ και ο άντρας μου και ο μικρός αρρωστήσαμε με 39 πυρετό από ίωση και η μαμά μου (που είναι απο επαρχία ήταν και αυτή κρεββατωμένη με γαστρεντερίτιδα) πήρε η πεθερά μου τηλ να δει και καλά τι κάνουμε.. της λέω ότι ο άντρας μου και ο μικρός είναι κρεββατωμένη, εγώ με 39 πυρετό να μαγειρεύω, να φροντίζω τον μικρό, να πάω για δουλειά και να ξενυχτάω μου λέει: ωχ ωχ .... εεεε περαστικά σας.. βρε ουστττττ .... άμα ο γονιός το βλέπει το παιδί του να αγωνίζεται και να κουράζεται από μόνος του νιώθει την ανάγκη και το βοηθά χωρίς να του το ζητήσουν... όλοι οι άλλοι είναι για τα μπάζα... μόνο στις κοινωνικές εκδηλώσεις (βλέπε γάμους / βαπτίσεις) είναι πρώτη μούρη για τα βίντεο και τις φωτογραφίες..... συγχίστηκα τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ααα εσύ είσαι δύσκολη περίπτωση :) βρε οι άνθρωποι από μόνοι τους τρέχουν για να μην παιδεύεται το παιδί τους (κοινώς η φίλη μου) .. ποτέ δεν τους έχουν ζητήσει κάτι... αγόρασαν σπίτι στην φίλη μου πολύ κοντά στο δικό τους και από την αρχή της είχαν πει "ότι χρειαστείς εδώ είμαστε" ... λίγο πριν γυρίσει ο άντρας της σπίτι από τη δουλειά φεύγουν οι άνθρωποι και πάνε στο δικό τους... είναι ευτυχισμένοι με τα εγγόνια τους, είναι και οι 2 συνταξιούχοι και θέλουν να προσφέρουν... η φίλη μου πάντα τους λέει "σας ευχαριστώ που με βοηθάτε τόσο, πηγαίνετε σπίτι να ξεκουραστείτε" .. και ξέρεις τι της απαντούν? "και εσύ τι θα κάνεις? να πάμε εμείς να βλέπουμε τηλεόραση και εσύ να παιδεύεσαι? δεν κουραζόμαστε, χαρά πέρνουμε".... όταν εγώ και ο άντρας μου και ο μικρός αρρωστήσαμε με 39 πυρετό από ίωση και η μαμά μου (που είναι απο επαρχία ήταν και αυτή κρεββατωμένη με γαστρεντερίτιδα) πήρε η πεθερά μου τηλ να δει και καλά τι κάνουμε.. της λέω ότι ο άντρας μου και ο μικρός είναι κρεββατωμένη, εγώ με 39 πυρετό να μαγειρεύω, να φροντίζω τον μικρό, να πάω για δουλειά και να ξενυχτάω μου λέει: ωχ ωχ .... εεεε περαστικά σας.. βρε ουστττττ .... άμα ο γονιός το βλέπει το παιδί του να αγωνίζεται και να κουράζεται από μόνος του νιώθει την ανάγκη και το βοηθά χωρίς να του το ζητήσουν... όλοι οι άλλοι είναι για τα μπάζα... μόνο στις κοινωνικές εκδηλώσεις (βλέπε γάμους / βαπτίσεις) είναι πρώτη μούρη για τα βίντεο και τις φωτογραφίες..... συγχίστηκα τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αυτά που περιγράφεις ως ιδανικά, εγώ τα βλέπω ως εφιάλτη! :-D:grin: να είμαι στα 30 μου και να έχω τους γονείς όλη μέρα κατσικωμένους στα πόδια μου και να ανακατεύονται παντού, λες και είμαι ανάπηρη;;; Άσε καλύτερα, από μακριά κι αγαπημένοι!

 

Ως προς τη θεματοθέτρια, αν η μαμά/ πεθερά σου επέμενε να σου παίρνει το παιδί να κοιμάται σπίτι της κι εσύ δεν ήθελες, αλλά αυτή σε πίεζε, σου έκανε μούτρα και σε έκραζε στις φιλενάδες της (και σε μερικές άγνωστες), πώς θα σου φαινόταν; Εφόσον η γυναίκα δεν θέλει, και είναι απόλυτα σεβαστό δικαίωμά της να μην θέλει ή να άλλαξε γνώμη, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το μόνο που σου μένει είναι να προσαρμοστείς στα δεδομένα και να τα κάνεις τα καλύτερα δυνατά για σένα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μηπως να προσπαθουσες να περάσεις καλα ΜΕ το παιδι?

εχμ συμφωνώ με την προλαλήσασα!!

δες το αλλιώς

κι εμενα τα πεθερικά μενουν 3 στενα πιο μακριά, καθονται ολη μερα, οχι μεγαλοι, κ ποτέ μα ποτέ, 3.5 χρόνια τωρα δεν πηραν τον μεγαλο μου γιο ούτε μια όλτα, οχι να τον κρατησουν σπίτι...

ερχοτανε στις αρχες κανενα πρωι κανενα μισαωρο να τον δουν κ καλά κ μετα τους πετυχαινα στην πλατεία, να απολαμάνουν το καφεδακι τους κ να λεπουν τους αλλους παππούδες με τα εγγονάκια τους να παίζουν χο, χο

ας ειναι...

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτά που περιγράφεις ως ιδανικά, εγώ τα βλέπω ως εφιάλτη! :-D:grin: να είμαι στα 30 μου και να έχω τους γονείς όλη μέρα κατσικωμένους στα πόδια μου και να ανακατεύονται παντού, λες και είμαι ανάπηρη;;; Άσε καλύτερα, από μακριά κι αγαπημένοι!

 

Ως προς τη θεματοθέτρια, αν η μαμά/ πεθερά σου επέμενε να σου παίρνει το παιδί να κοιμάται σπίτι της κι εσύ δεν ήθελες, αλλά αυτή σε πίεζε, σου έκανε μούτρα και σε έκραζε στις φιλενάδες της (και σε μερικές άγνωστες), πώς θα σου φαινόταν; Εφόσον η γυναίκα δεν θέλει, και είναι απόλυτα σεβαστό δικαίωμά της να μην θέλει ή να άλλαξε γνώμη, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το μόνο που σου μένει είναι να προσαρμοστείς στα δεδομένα και να τα κάνεις τα καλύτερα δυνατά για σένα.

 

Ω και για μενα εφιλτης ειναι ολο αυτο...να εχω το μπαμπα μου να μου σιδερωνει τα βρακια μου????Να μου κατσικωνονται με τις ωρες??Ευχαριστω δε θα παρω.

Αν ηταν ετσι δε θα παντρευομουνα...θα εμενα μονη μου να ζω μαζι με τους γονεις μου να με νταντευουν.

Καπια στιγμη πρεπει να βγανουμε απο το βρακι της μανουλας και η μανουλα αντιστοιχα πρεπει να μας αφησει να βγουμε απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω και μου ερχετε να κοπανησω το κεφαλι μου στον τοιχο ειλικρινα......γονεις δεν εχω, πεθερικα δεν εχω και ειμαι μονη μου εδω και 3.5 χρονια με την μικρη. Παω παντου μαζι της ακομα και σε νοσοκομεια, και σε νεκροταφεια........τι να πεις.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω και μου ερχετε να κοπανησω το κεφαλι μου στον τοιχο ειλικρινα......γονεις δεν εχω, πεθερικα δεν εχω και ειμαι μονη μου εδω και 3.5 χρονια με την μικρη. Παω παντου μαζι της ακομα και σε νοσοκομεια, και σε νεκροταφεια........τι να πεις.....

 

Δεν είσαι η μόνη ;) αλλά δεν σημαίνει κι ότι όσες έχουν μανάδες, πρέπει να τις αγκαζάρουν για μπέιμπι σίτερ κατά βούληση, όταν οι ίδιες οι μαμάδες δεν θέλουν!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αφηνουμε τον μεγαλο μας μια βραδια την εβδομαδα στους παππουδες ετσι και αυτος ξεσκαει λιγακι, βγαινει τις βολτες του, παιζει κλπ και εγω μπορω και κανω τις δουλειες μου στο σπιτι, πηγαινα για κανα ποτακι με τον αντρα μου πριν ερθει ο μπεμπης κλπ. Δεν το θεωρω κακο να αφησω το παιδι στη γιαγια , πρεπει και αυτο να εχει τις αναμνησεις του οπως τις ειχαμε και εμεις παιδια που πηγαιναμε στους παππουδες μας και περνουσαμε τελεια! Οι γονεις μου επισης με βοηθανε πολυ , η μαμα μου σε δουλειες οπως σιδερωμα, καποιες μερες φαγητο αναλογως τη μερα και παντα ειναι διπλα μου. Δεν θεωρω οτι μου ειναι βαρος ισως επειδη εχω πολυ καλη σχεση μαζι της και δεν με πιεζει καθολου. Το να εχεις μια βοηθεια απο δικο σου ανθρωπο το θεωρω απολυτα φυσιολογικο.

 

Τωρα αφου η μανουλα σου δεν δειχνει ιδιαιτερη επιθυμια, δεν μπορεις με το ζορι να την κανεις να αισθανθει διαφορετικα. Βεβαια και εμενα θα με απογοητευε, θα με πληγωνε ισως, αλλα μπορει να φοβαται απλα να αναλαβει την τοσο μεγαλη ευθυνη που εχει ενα παιδι. Εγω θα της εκανα συζητηση στα ισια, θα τη ρωτουσα τι αισθανεται, για να μπορεσω να καταλαβω. Μανα σου ειναι ειμαι σιγουρη οτι θα θελει να σε βοηθησει απλα κατι την κραταει πισω.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Ε, τώρα κάτι συμπεράσματα ότι τα παιδιά δεν μεγάλωσαν και αυτονομήθηκαν και τα περί βρακιών και τα ρέστα, είναι τραβηγμένα νομίζω... Απλά θεωρούμε ότι οι παππουδογιαγιάδες ιδανικά, θα ήταν καλύτεροι να προσέξουν ένα μωρό - μικρό παιδί σε σχέση με άλλους που δεν έχουν συγγενική σχέση με το παιδί... Και δεν είμαστε στην Ελλάδα οι περίεργοι, όπως γράφτηκε... Απλά εδώ τους έχουμε και κοντά, σε σχέση με κάποιες άλλες χώρες που μπορεί να έχουν και απόσταση. Σίγουρα υπάρχουν και αρνητικά, κάποιοι που ανακατεύονται, αλλά είναι οι εξαιρέσεις.

 

63.6% of parents ask their mums to babysit before anyone else, with 33.8% asking their dads.

 

http://www.parentdish.co.uk/2011/01/21/best-baby-sitters-grandparents-and-supernanny-jo-frost-top-poll/

 

Οι φίλοι μου όλοι σχεδόν έχουν κάποια τέτοια σχέση με τους γονείς τους, σε περισσότεροι ή σε λιγότερο τακτική βάση.

 

Στο συγκεκριμένο τόπικ μιλάμε για λίγες ώρες το μήνα, εξάλλου!

 

Τώρα λίγο οφφ τόπικ, αλλά να μια κυρία που έγινε πρόσφατα γιαγιά και βρήκε χρόνο για το εγγόνι της. Η συγκεκριμένη έχει καλύτερα πράγματα να κάνει από το να βλέπει τούρκικα στην τηλεόραση και να πίνει καφέδες :rolleyes::lol:

 

http://celebritybabies.people.com/2012/04/26/the-talk-jack-osbourne-sharon-osbourne-being-grandmother-is-overwhelming/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα λίγο οφφ τόπικ, αλλά να μια κυρία που έγινε πρόσφατα γιαγιά και βρήκε χρόνο για το εγγόνι της. Η συγκεκριμένη έχει καλύτερα πράγματα να κάνει από το να βλέπει τούρκικα στην τηλεόραση και να πίνει καφέδες :rolleyes::lol:

 

http://celebritybabies.people.com/2012/04/26/the-talk-jack-osbourne-sharon-osbourne-being-grandmother-is-overwhelming/

 

οτι θα κάνουμε την Osbourne πρότυπο γιαγιάς....πραγματικά....θα πεσω ΤΩΡΑ από το μπαλκόνι....

 

ΥΓ...πού είναι το κακό να βλέπουν οι γιαγιάδες τούρκικα (ή ότι άλλο θέλουν στην τηλεόραση) και να πίνουν καφέδες?? Μήπως θα έπρεπε να τους έχουμε εσώκλειστους ή να είναι μόνιμα οι υπηρέτες μας?

Link to comment
Share on other sites

οτι θα κάνουμε την Osbourne πρότυπο γιαγιάς....πραγματικά....θα πεσω ΤΩΡΑ από το μπαλκόνι....

 

ΥΓ...πού είναι το κακό να βλέπουν οι γιαγιάδες τούρκικα (ή ότι άλλο θέλουν στην τηλεόραση) και να πίνουν καφέδες?? Μήπως θα έπρεπε να τους έχουμε εσώκλειστους ή να είναι μόνιμα οι υπηρέτες μας?

μα γιατί δε θέλεις να καταλάβεις ότι άπαξ κι αποκτήσεις εγγόνι παύεις να νοείσαι άνθρωπος με δικές του ανάγκες και προσαρμόζεις τη ζωή σου και τα ωράριά σου και τα γούστα σου στις "ανάγκες" της νέας μαμάς να ζήσει μόνη με τον άντρα της ('εστω 1 βράδυ τη βδομάδα), χωρίς να τους ενοχλεί το παιδί???

η ζωή σταματάει στα 60.... για σένα. πρέπει να ζεις μια ζωή να υπηρετείς τα παιδιά σου και τα εγγόνια σου....

Link to comment
Share on other sites

οτι θα κάνουμε την Osbourne πρότυπο γιαγιάς....πραγματικά....θα πεσω ΤΩΡΑ από το μπαλκόνι....

 

ΥΓ...πού είναι το κακό να βλέπουν οι γιαγιάδες τούρκικα (ή ότι άλλο θέλουν στην τηλεόραση) και να πίνουν καφέδες?? Μήπως θα έπρεπε να τους έχουμε εσώκλειστους ή να είναι μόνιμα οι υπηρέτες μας?

 

Δεν είπα ότι είναι πρότυπο... Και είπα ότι είναι λίγο off topic. Την ανέφερα όμως σαν παράδειγμα αλλοδαπής γιαγιάς που έχει τη δυνατότητα να κάνει μεγάλη ζωή και όμως ενδιαφέρεται για τα παιδιά και τα εγγόνια της... Ναι, το βλέπω ως προσβολή όταν μια γιαγιά ενδιαφέρεται περισσότερο για τα τούρκικα, πώς να το κάνουμε, δεν την δικαιολογώ εύκολα! Τα τούρκικα του 2035 δεν θα τα προτιμώ προσωπικά πάντως σε σχέση με τα εγγόνια μου! Ο καθείς και οι επιλογές του...

 

Το να κοιμήσει στο σπίτι της η γιαγιά τα παιδιά πώς το ταυτίζεις με καθήκον υπηρέτριας δεν ξέρω... Τα εγγόνια τη γιαγιά τη βλέπουν σαν υπηρέτρια; Δηλαδή τη μαμά που τα κοιμίζει κάθε βράδυ σαν υπηρέτρια τη βλέπουν; Είναι πώς νιώθει κανείς τελικά... Αμα δεν... δεν...

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου με βοηθούν πάρα πολύ με το γιο μου. Από το να φτιάξει η μαμά μου φαγητό εάν εγώ δεν προλαβαίνω, μέχρι να τον πάει ο πατέρας μου τένις. Είναι τρελλαμένοι με το εγγόνι τους, προθυμοποιούνται οι ίδιοι, μου έχουν πει χίλιες φορές, ότι με το παιδί ξανανιώνουν, ότι διαφορετικά βαριούνται, ότι τους λείπει, ότι θέλουν να ασχολούνται κλπ κλπ. Είναι και το μοναδικό που έχουν, βλέπετε. Τις Παρασκευές δε, έχει γίνει σχεδόν θεσμός να τον κρατάνε στο σπίτι τους τη νύχτα. ( Ο γιος μου τρελαίνεται, περιμένει πως και πως τις Παρασκευές).

Εννοείται πως δε θα τους πίεζα εάν δεν ήθελαν να προσφέρουν από μόνοι τους και δεν παρκάρω το γιο μου, από την άποψη ότι το θέλει και ο ίδιος πολύ. Εχουν μία πολύ όμορφη σχέση εγγονιού - παππούδων, παίζουν, διαβάζουν παραμύθια και ...ολίγον τον κακομαθαίνουν.

 

Ομολογώ όμως, πως θα μου κακοφαινόταν, εάν δε με βοηθούσαν καθόλου. Θυμάμαι, όταν παντρεύτηκα σε μία συζήτηση με τη μαμά και την πεθερά μου, τη μεν μάνα μου να μου λέει "αχ βρε κοριτσάκι μου, άμα κάνεις παιδάκι εγώ θα σε βοηθάω, θα μαγειρεύω κοκ και την πεθερά μου να λέει την ίδια στιγμή. "Α εγώ δεν ξέρω τίποτα. Εγώ τα παιδιά μου τα μεγάλωσα, δε θέλω άλλες ευθύνες". Δικαίωμά της βεβαίως, αλίμονο, και ξεκάθαρο επίσης. Οπως και να έχει πάντως, μια παγωμάρα έπεσε.

 

Babydust σε νιώθω απόλυτα, ότι θέλεις να μείνεις και λίγο μόνη με τον άντρα σου, ούτε σημαίνει ότι είσαι κακιά μαμά, ούτε εγωίστρια. Είναι απόλυτα φυσιολογικό κατά τη γνώμη μου. Ο γιος μου είναι 8 ετών τώρα και πολλές Παρασκευές, "συνωμοτούμε με τον άντρα μου", από την Πέμπτη για το τι θα κάνουμε (απλά πράγματα) και πως θα περάσουμε την επόμενη βραδιά μόνοι μας. Τι σημαίνει, ότι δεν αγαπάμε το παιδί μας? Μην τρελαθούμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι πρότυπο... Και είπα ότι είναι λίγο off topic. Την ανέφερα όμως σαν παράδειγμα αλλοδαπής γιαγιάς που έχει τη δυνατότητα να κάνει μεγάλη ζωή και όμως ενδιαφέρεται για τα παιδιά και τα εγγόνια της... Ναι, το βλέπω ως προσβολή όταν μια γιαγιά ενδιαφέρεται περισσότερο για τα τούρκικα, πώς να το κάνουμε, δεν την δικαιολογώ εύκολα! Τα τούρκικα του 2035 δεν θα τα προτιμώ προσωπικά πάντως σε σχέση με τα εγγόνια μου! Ο καθείς και οι επιλογές του...

 

Το να κοιμήσει στο σπίτι της η γιαγιά τα παιδιά πώς το ταυτίζεις με καθήκον υπηρέτριας δεν ξέρω... Τα παιδιά τη γιαγιά τη βλέπουν σαν υπηρέτρια;

 

Βρε Αθηνά τους έχεις υπ'οψιν σου τους Osbourne ή απλά πέτυχες ένα άρθρο και έβγαλες συμπέρασμα??

 

Προσβολή εγώ βλέπω το να μην αναγνωρίζει κάποιος τους γονεις του σαν ανθρώπους που έχουν δικαιώματα και επιλογες. Ε, δε θα με ρωτήσει η μάνα μου τί θα δει στην τηλεόραση, συγνώμη κι όλας. Ας ασχοληθώ με το τι δείχνει η τηλεόραση στο δικό μου σπίτι και ας αφήσω τους υπόλοιπους να ζήσουν τη ζωή τους. Αλλιώς ας έμενα στο πατρικό μου ισοβίως να έχω και άποψη!

 

Κορίτσια με τόσο απόλυτες απόψεις που ακούω εδώ σχετικά με τις υποχρεώσεις που πιστεύετε ότι πρέπει να έχουν οι γιαγιάδες, να σας πώ την αλήθεια και εγώ αν ήμουν γιαγιά/ πεθερά ούτε εξω από το σπίτι δεν θα πέρναγα......:D

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τα παιδιά μου έχουν κοιμηθεί ποτέ στους παππούδες, αν και θα το ήθελα πολύ! Στη δική μας περίπτωση πρόκειται μάλλον για επιμονή του συζύγου να μην τους φορτώνουμε.

 

Κουνελιτσα πάντως, με όλο το θάρρος, νομίζω ότι υπερβάλλεις. Το να κρατήσει μια γιαγιά (νέα και με ενέργεια) 1 φορά το τρίμηνο τα παιδιά δεν είναι τραγικό, ούτε υποβιβάζεται σε υπηρέτρια, ούτε σημαίνει έλλειψη σεβασμού.

Θαυμάζω τις γυναίκες που δεν αφήνουν ποτέ τα παιδιά της ή τα παίρνουν παντού μαζί τους - αλλά δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε αυτό μας κάνει κακούς γονείς, ούτε μες στο βρακί της μαμάς μας. Εγώ δεν τα έχω αφήσει ούτε μια φορά από ανάγκη όμως. Θα ήθελα να ξέρω ότι έχω την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή έχω υπόψη τους Osbournes, ακόμα και αυτοί δίνουν αξία στην οικογένειά τους... Τέλος πάντων, όπως το βλέπει κανείς...

 

Μπορεί να μην έχεις και παράδειγμα στην οικογένειά σου σαν αυτό που αναφέρουμε... Την έννοια της οικογένειας την έχει τελικά ο καθένας πολύ διαφορετικά στο μυαλό του. Δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν. Δεν γίνεται κιόλας! Αλλά πού τελειώνει το ενδιαφέρον του γονιού για το τι γίνεται στο σπίτι του παιδιού του, αν το πάρουμε και έτσι; Τέλος πάντων, βλέπω και γύρω μου, ότι αυτό που θεωρείς εσύ ως εξαίρεση :confused: είναι ο κανόνας. Δηλαδή να μη ρίχνουν μαύρη πέτρα οι παππουδογιαγιάδες... Είναι λάθος λοιπόν; Βγαίνει κάποιος χαμένος από αυτό; Η γιαγιά; Αφού της αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Κουνελιτσα πάντως, με όλο το θάρρος, νομίζω ότι υπερβάλλεις. Το να κρατήσει μια γιαγιά (νέα και με ενέργεια) 1 φορά το τρίμηνο τα παιδιά δεν είναι τραγικό, ούτε υποβιβάζεται σε υπηρέτρια, ούτε σημαίνει έλλειψη σεβασμού.

 

Εχεις δίκιο αν το διάβασες απομονωμένα! Απαντούσα στο ποστ της Αθηνάς.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλο μηνα...!

διαβασα ολα τα μνατα,με αλλα συμφωνω,με αλλα διαφωνω...καθετως!

το θεμα ειναι ομως οτι προφανως αν καποιος (μαμα,πεθερα κτλ) δεν θελει να κρατησει το παιδι σου,δεν μπορεις να τον αναγκασεις.ΑΛΛΑ αν σου εταζε προ γεννησεως του μωρου λαγους με πετραχειλια τοτε μαλλον κατα τη δικη μου αποψη εχεις ενα δικαιωμα να 'απαιτεις' καποια πραγματα.Η δικια μου πεθερα οταν ημουν εγκυος ελεγε οτι θα την κραταει τη μικρη και θα βοηθαει και οταν εγω θα κανω μαθηματα να μην ανησυχω γιατι θα ειναι αυτη εκει.Ε μ......ιες!στην αρχη ηρθε 5-6 φορες ουτε να την αλλαξει δεν ηθελε(μου φανηκε σαν να σιχαινοταν:evil:),ελεγε οτι δεν μπορουσε να μαθει τον θερμαντηρα για να ζεσταινει το γαλα του μωρου κ αλλα τετοια(σημειωτεον η μαμα μου ειναι σε αλλη πολη οποτε δεν μπορει να βοηθησει καθημερινα).οταν πηγαινα εξω για δουλειες και γυριζα ηταν μονιμως σε μια τηλεοραση με το μωρο αγκαλια.τελικα μετα απο τοσες υποσχεσεις αποφασισαμε με τον αντρα μου οτι προφανως δεν μπορει ή καλυτερα δεν θελει να την κρατησει κι εληξε το θεμα(ολα αυτα μεχρι τον δεκεμβρη).απο τον ιανουαριο μεχρι τωρα εχει ερθει 5 φορες μετρημενες για να δει το παιδι κι αυτο για μισαωρα σαν απλος επισκεπτης!απο την αλλη η μαμα μου οταν ερχεται παντα βοηθαει την κραταει για να βγουμε με τον αντρα μου λιγο εξω κανει ολες τις δουλειες για να ξεκουραστω κι εγω και οταν παμε αθηνα στο σπιτι της βγαινουμε για τα ψωνια μας με το μωρο και περναμε τελεια!να σκεφτειτε μεχρι και η γιαγια μου την κραταει την μικρη για να μην πληρωνω ολη την ωρα γυναικα (που ειναι και πιο μεγαλη απο την πεθερα μου)

παντως αν η μαμα μου δεν με βοηθουσε καθολου θα μ'ενοχλουσε.δεν λεω να ειναι ολη την ωρα εκει αλλα οταν την χρειαζεσαι να μη βοηθησει?ο αντρας μου ειναι πολυ στεναχωρημενος :(που η δικια μου κανει τα παντα και η δικια του τιποτα αλλα τι να του πω του κακομοιρη.

οταν ομως μας χρειαζεται κατι εμεις πρεπει να τρεξουμε.αν κι εγω ομως αδιαφορησω οπως η πεθερα μου θα ειμαι η κακια νυφη...δυστυχως.ασχετο με το θεμα αλλα τωρα που τα θυμηθηκα συγχυστηκα.

καλη σας μερα;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλο μηνα...!

διαβασα ολα τα μνατα,με αλλα συμφωνω,με αλλα διαφωνω...καθετως!

το θεμα ειναι ομως οτι προφανως αν καποιος (μαμα,πεθερα κτλ) δεν θελει να κρατησει το παιδι σου,δεν μπορεις να τον αναγκασεις.ΑΛΛΑ αν σου εταζε προ γεννησεως του μωρου λαγους με πετραχειλια τοτε μαλλον κατα τη δικη μου αποψη εχεις ενα δικαιωμα να 'απαιτεις' καποια πραγματα.Η δικια μου πεθερα οταν ημουν εγκυος ελεγε οτι θα την κραταει τη μικρη και θα βοηθαει και οταν εγω θα κανω μαθηματα να μην ανησυχω γιατι θα ειναι αυτη εκει.Ε μ......ιες!στην αρχη ηρθε 5-6 φορες ουτε να την αλλαξει δεν ηθελε(μου φανηκε σαν να σιχαινοταν:evil:),ελεγε οτι δεν μπορουσε να μαθει τον θερμαντηρα για να ζεσταινει το γαλα του μωρου κ αλλα τετοια(σημειωτεον η μαμα μου ειναι σε αλλη πολη οποτε δεν μπορει να βοηθησει καθημερινα).οταν πηγαινα εξω για δουλειες και γυριζα ηταν μονιμως σε μια τηλεοραση με το μωρο αγκαλια.τελικα μετα απο τοσες υποσχεσεις αποφασισαμε με τον αντρα μου οτι προφανως δεν μπορει ή καλυτερα δεν θελει να την κρατησει κι εληξε το θεμα(ολα αυτα μεχρι τον δεκεμβρη).απο τον ιανουαριο μεχρι τωρα εχει ερθει 5 φορες μετρημενες για να δει το παιδι κι αυτο για μισαωρα σαν απλος επισκεπτης!απο την αλλη η μαμα μου οταν ερχεται παντα βοηθαει την κραταει για να βγουμε με τον αντρα μου λιγο εξω κανει ολες τις δουλειες για να ξεκουραστω κι εγω και οταν παμε αθηνα στο σπιτι της βγαινουμε για τα ψωνια μας με το μωρο και περναμε τελεια!να σκεφτειτε μεχρι και η γιαγια μου την κραταει την μικρη για να μην πληρωνω ολη την ωρα γυναικα (που ειναι και πιο μεγαλη απο την πεθερα μου)

παντως αν η μαμα μου δεν με βοηθουσε καθολου θα μ'ενοχλουσε.δεν λεω να ειναι ολη την ωρα εκει αλλα οταν την χρειαζεσαι να μη βοηθησει?ο αντρας μου ειναι πολυ στεναχωρημενος :(που η δικια μου κανει τα παντα και η δικια του τιποτα αλλα τι να του πω του κακομοιρη.

οταν ομως μας χρειαζεται κατι εμεις πρεπει να τρεξουμε.αν κι εγω ομως αδιαφορησω οπως η πεθερα μου θα ειμαι η κακια νυφη...δυστυχως.ασχετο με το θεμα αλλα τωρα που τα θυμηθηκα συγχυστηκα.

καλη σας μερα;)

 

 

είσαι τυχερή που έχεις την μαμά σου και εγώ όπως και εσύ όποτε έρχεται Αθήνα προσπαθώ να κάνω όσες δουλειές μπορώ... ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ένα χέρι βοήθειας από τους γονείς καποιες τον θεωρούν ότι δεν έχουν βγει από το βρακί των γονιών τους.. έλεος δηλ.. από την ώρα που γεννήθηκε ο μικρός και μέχρι τώρα που ο μικρός είναι 21 ετών, έχω πάει για καφέ, κομμωτήριο και βόλτα με τον άντρα μου μονο όταν πάμε στην επαρχία που μπορεί να τον κρατήσει η μαμά μου.. μην φανταστείς.. μιλάμε για 3-4 φορές τον χρόνο... όσο είμαι Αθήνα που μένουμε όπου και να πάω (δουλειές, γιατρούς κλπ) αγκαλιά με το μωρό.. ξέρεις τι ωραία είναι να πας σουπερμάρκετ με το μωρό αγκαλιά, το καρότσι, τα ψώνια κλπ κλπ.... πόσες φορές έχω βάλει τα κλάμματα από την απελπισία μου :( μακάρι να είχα την μαμά μου εδώ, όχι για να μπω στο βρακί της όπως λένε μερικές κοπέλες, ούτε για να πάω για καφέ, ούτε για να πασάρω το παιδί μου και να πάω βόλτες.... μακάρι να είχα την μαμά μου εδώ για να:

α) για να πήγαινα σε γάμο φίλων μου που το έκαναν βράδυ και κανείς δεν υπήρχε να κρατήσει το μωρό

β) για να κάνω κάτι με τον άντρα μου στις 3 επετείους που έχουμε περάσει ως παντρεμένοι και δεν υπήρχε κανείς να κρατήσει το μωρό

γ) για να πήγαινα να βοηθήσω την καλύτερή μου φίλη που έκανε μετακόμιση με σπασμένο χέρι και δεν υπήρχε κανείς να κρατήσει το μωρό

δ) για να μπορούσα να πάω να κουρετώ που έχω γίνει σαν θάμνος και το βλέπω στο καθρεπτάκι του αυτοκινητου όταν πηγαίνω στη δουλειά και λέω πως κατάντησα έτσι

ε) για να μπορούσα ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΩ (και ας με κατακρίνουν οι τέλειες μανάδες) να πάω στα hontos center που έχω να πάω από τότε που γεννήθηκε το μωρό και να δοκιμάσω αρωματάκια και να αγοράσω ένα άρωμα, εκείνο το ακριβό, αυτό που φορούσα τόσα χρόνια (και όχι το αρωματάκι των 5 ευρώ που αγοράζω από το φαρμακείο επειδή είναι δίπλα στο σπίτι)

και για πολλά πολλά άλλα θα ήθελα να είχα την μαμά μου κοντά μου.... ο μπαμπάς μου δεν ζει.... θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμη αλλά θα με κόψουν :) αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...