Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχετε σκεφτεί στολισμό για έξω απο τον ναο? Δεν ξέρω τι να κάνω..Ήθελα κάτι εμπνευσμένο αλλά το μυαλό μου κολλήσει.. εχθές πήγα σε κανα δυο ανθοπωλεία είδα για την κολυμβήθρα, ε δεν τρελάθηκα..οι τιμές ήταν απο 80€ (η μισή κολυμβήθρα) μέχρι 150€. Τα λουλούδια λευκά οριενταλ μπλέ τριαντάφυλλα συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Δεξιά του ναού είναι ένα δασύλιο αλλά δεν ενδείκνυται για στολισμό, οπτικά είναι ''μακριά'' απο την είσοδο του. Η εκλησσία έχει σκαλιά αρκετά κάνει ένα πλάτωμα και μετά πάλι σκάλες για την είσοδο που δεξιά αριστερά είναι κολώνες.

Link to comment
Share on other sites

για τα σκαλιά δε θα έχεις πρόβλημα, αλλά για τις κολώνες, ρώτα καλού κακού τον παπά..ποτέ δε ξέρεις.

Τώρα απο στολισμό, συνδυασμό λουλουδιών-μπαλονιών στην είσοδο?

γαϊτανάκια? δεν είμαι και καλή σε αυτά, σίγουρα θα έχουν καλύτερες ιδέες οι καλλιτέχνισσες της παρέας :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε patousaki τι μου θυμισες με αυτο που εγραψες...Κι εγω ειχα μαρτυρησει να το συμπληρωσω επειδη εμενα και τοτε στην επαρχια και δεν εφερναν συχνα αυτοκολλητα...!!!Στην εποχη του χαλκου συνεβησαν αυτα?????

 

ΕΕΕΕ !!! Όχι και του χαλκού...

(κρύβε λόγια... υπάρχουν και μανούλες 23 ετών εδώ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί στολισμό για έξω απο τον ναο? Δεν ξέρω τι να κάνω..Ήθελα κάτι εμπνευσμένο αλλά το μυαλό μου κολλήσει.. εχθές πήγα σε κανα δυο ανθοπωλεία είδα για την κολυμβήθρα, ε δεν τρελάθηκα..οι τιμές ήταν απο 80? (η μισή κολυμβήθρα) μέχρι 150?. Τα λουλούδια λευκά οριενταλ μπλέ τριαντάφυλλα συνήθως.

 

Όπως το περιγράφεις την εκκλησία σας παρακάτω, ακούγεται κουκλίστικη, είναι τόσο απαραίτητος ο στολισμός έξω?

 

Αν πάλι ναι, θα σου δείξω κάτι μου μου είχε χτυπήσει στο μάτι... Απλό, πολύ κομψό και φαντάζομαι ότι δεν είναι και πολύ ακριβό.

 

http://www.stigmes-events.gr/greek.htm

 

Πήγαινε στη βάφτιση, ανθοσυνθέσεις και κοίτα αυτό με τους βασιλικούς πάνω στη σκάλα. Και επειδή το θέμα θα είναι "πού να βρω τη σκάλα μαρή τρελλή πατούσα?"... μήπως κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

αγόρασα τα υλικά για τις μπουμπουνιέρες: τα κεράκια, τα γυάλινα κουτάκια, τούλια, κορδέλες και κουφέτα!! Καθώς έφτιαχνα τις μπουμπουνιέρες έτρωγα και καναδυο κουφέτα για να γλυκαθώ. Τις ετοιμάζω όλες και τελικά......... μου λείπουν δύρω στα 50 κουφέτα (μπορεί και παραπανω) δηλαδή όσα έφαγα!!!!! Πως τα κατάφερα και αγόρασα ακριβώς δε ξέρω! Τώρα θα μπορώ να αγοράσω μικρή ποσότητα;; Δε θέλω παραπάνω γιατί αλλιώς δε θα μου κάνει το φόρεμα τις βάφτισης!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν,

 

αγόρασα τα υλικά για τις μπουμπουνιέρες: τα κεράκια, τα γυάλινα κουτάκια, τούλια, κορδέλες και κουφέτα!! Καθώς έφτιαχνα τις μπουμπουνιέρες έτρωγα και καναδυο κουφέτα για να γλυκαθώ. Τις ετοιμάζω όλες και τελικά......... μου λείπουν δύρω στα 50 κουφέτα (μπορεί και παραπανω) δηλαδή όσα έφαγα!!!!! Πως τα κατάφερα και αγόρασα ακριβώς δε ξέρω! Τώρα θα μπορώ να αγοράσω μικρή ποσότητα;; Δε θέλω παραπάνω γιατί αλλιώς δε θα μου κάνει το φόρεμα τις βάφτισης!!!

 

Άντε με το καλό , καλή επιτυχία στην κατασκευή !!!!!

 

Συμβουλή ΗΜΕΡΑΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ : ΠΡΕΠΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΑΓΩΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝ.... ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ.!!!

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως θα την πω την αμαρτία μου....

συμφωνήσαμε με τον άντρα μου να πάρουμε κανα δυο κιλά περισσότερα απ όσα χρειαζόμαστε να μπορούμε να τρώμε με την ησυχία μας :oops::lol:

 

μου είπε κι όλας μόνος του ότι αν περισσέψουν και πολλά, θα είναι και καλά να έχουμε γενικώς να τρώμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή ΗΜΕΡΑΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ : ΠΡΕΠΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΑΓΩΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝ.... ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ.!!!

 

:lol::lol::lol:

Και να φοράμε και φίμωτρο καλού κακού...

Πάντα υπάρχει χώρος για κουφετάκι!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι από αυτά με σοκολάτα, κράτα λίγα και για μένα:P:P

 

όχι δεν πήρα με σοκολάτα... τα φοβάμαι τέτοια εποχή

απλά σκέτο αμύγδαλο ...είναι επίσης νόστιμα! trust me :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν πήρα με σοκολάτα... τα φοβάμαι τέτοια εποχή

απλά σκέτο αμύγδαλο ...είναι επίσης νόστιμα! trust me :lol:

 

Οοοοοουυυυυυ!

Και έτσι όπως είναι το αμυγδαλάκι φρέσκο-φρέσκο και μοσχοβολιστό... μούρλια! ΄Ερχεται και η μυρωδιά της βανίλιας και σε ισοπεδώνει!

 

Επίσης, είχα δοκιμάσει και αυτά που έχουν άρωμα πικραμύγδαλο. Όχι το έντονο που δεν αντέχεται. Αυτό που αφού έχεις καταπιεί το αμαρτωλό κουφετάκι, σου μένει σαν ιδέα στο στόμα!

Link to comment
Share on other sites

ουφ είμαι χαρούμενη :D

τελείωσα τις παιδικές μπομπονιέρες, έχω τελειώσει με το στόλισμα απ τα μισά βαζάκια κι έχω έτοιμες και 160 απ τις διακόσιες μπομπονιέρες!

 

καλά πάμε! μπήκαμε σε ρυθμό!

ευελπιστώ ότι σήμερα θα τελειώσω τα υπόλοιπα βαζάκια και θα μου μείνουν μόνο οι υπόλοιπες μπομπονιέρες θα τελειώσουν αύριο το βράδυ αφού αύριο το πρωί θα αγοράσουμε τα υπόλοιπα κουφέτα :D

 

αύριο το βράδυ θα σας βάλω μάλλον και φωτό απ τις μπομπονιέρες μας :D

Link to comment
Share on other sites

Να το, να το, το εγκεφαλικό μου έρχεται!!!!!!!!!!!!!

Η εκκλησία που είχα κλείσει είναι κλειστεί για οικοδομικές εργασίες!!!!!!!!!

Καμία εκκλησία στην Πλάκα δεν είναι διαθέσιμη 12/10, οι περισσότερες θα έχουν επίσης οικοδομικές εργασίες!!!!!!

Ακουσον, Άκουσον: μπορεί να γίνει το μυστήριο και με τις σκαλωσιές ή χωρίς εικόνες, δεν πειράζει: απάντηση από υπεύθυνο της εκκλησίας....

Είναι δυνατόν;;;;;;; Η μόνη λύση που βρήκα είναι 11/10 αντί 12/10 στο Μετόχι του Παναγίου Τάφου στην Πλάκα. Ελπίζω όλοι οι εμπλεκόμενοι να είναι διαθέσιμοι (μπαλόνια, λουλούδια, κλπ). Σίγουρα δεν είναι διαθέσιμη η κομμώτρια...

Λέτε να έχω πολλές απώλειες από τους καλεσμένους;; Να με νοιάξει στην τελική;;

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Να το, να το, το εγκεφαλικό μου έρχεται!!!!!!!!!!!!!

Η εκκλησία που είχα κλείσει είναι κλειστεί για οικοδομικές εργασίες!!!!!!!!!

Καμία εκκλησία στην Πλάκα δεν είναι διαθέσιμη 12/10, οι περισσότερες θα έχουν επίσης οικοδομικές εργασίες!!!!!!

Ακουσον, Άκουσον: μπορεί να γίνει το μυστήριο και με τις σκαλωσιές ή χωρίς εικόνες, δεν πειράζει: απάντηση από υπεύθυνο της εκκλησίας....

Είναι δυνατόν;;;;;;; Η μόνη λύση που βρήκα είναι 11/10 αντί 12/10 στο Μετόχι του Παναγίου Τάφου στην Πλάκα. Ελπίζω όλοι οι εμπλεκόμενοι να είναι διαθέσιμοι (μπαλόνια, λουλούδια, κλπ). Σίγουρα δεν είναι διαθέσιμη η κομμώτρια...

Λέτε να έχω πολλές απώλειες από τους καλεσμένους;; Να με νοιάξει στην τελική;;

 

Σιγά μη σε νοιάξει.... Εσείς να περάσετε καλά και οι καλεσμένοι σας αν σας αγαπάνε θα σας ακολουθήσουν όπου και να πάτε!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

277 έτοιμες μπομπό μάλλον νομίζω πως χρειάζομαι καμμιά 30αριά ακόμη για να είμαστε σίγουροι.Αύριο θα ξαναμετρήσω τους καλεσμένους.. Πήρα ένα όμορφο καλαθάκι απο ΙΚΕΑ για τις χαρτοπετσετούλες θα το στολίσω με κορδελίτσες και μπιμπλίκια αύριο, άλλο που δεν θέλω! Πήρα ρολά ζελατίνες και κάλυψα τα κασόνια με τις μπομπό μου για μην σκονιστούν!

(Lidl 1€ έκαστο ρολό)

Link to comment
Share on other sites

η Μαμά του Ωρίωνα τρέχει για να του ετοιμάσει την βάπτιση να είναι όλα όμορφα κι ο Ωρίων πάει κι αρρωσταίνει :?

 

Τον έχω από προχτές με ίωση :?

Ξεκίνησε προχτές με μόνο μπούκωμα και ΠΟΛΛΕΣ μύξες και χτες περάσαμε και στον πυρετό... τη νύχτα μου έκανε και 38,5 :?

Ευτυχώς που οι ιώσεις κρατάνε 3-4 μέρες το πολύ και όπως τα υπολογίζω, θα είναι στο τσακ καλά το παιδί :?

Τουλάχιστον είναι κεφάτος και δεν τον έχει καταβάλει :D

Link to comment
Share on other sites

Περαστικούλια και με το καλό!

Είστε έτοιμοι για τη βουτιά;

Άντε, εσύ ξεμπερδεύεις σιγά σιγά, Μαμά του Ωρίωνα! :D

Εμείς έχουμε ακόμα ολόκληρο το γαίδαρο μπροστά μας! :shock::?:D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

όλα έτοιμα είναι!

το μόνο που μένει είναι να γεμίσω τα βαζάκια με το γλυκό

(κάτι που θα το κάνω παρασκευή απόγευμα)

 

να γίνει καλά μόνο το μωρούλι μου να μην είναι μέσα στη μύξα και την γκρίνια ρε γμτ την Κυριακή... αλλιώς θα ταλαιπωρηθεί πολύ :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...