Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η παιδίατρος συμβουλεύει να δώσω συμπλήρωμα - τι νομίζετε;


Recommended Posts

για να τον ζυγισω λιγο στην δικια μας να δω...την αλλη φορα τον εβγαλε ακριβως οσο και της παιδιατρου

 

Καλύτερα όχι γιατί μπορει να απογοητευτείς χωρίς λόγο.

 

Τα πράσινα σε τι φωτισμό τα είδες; Όταν βλέπεις την πανα σε κίτρινο φως τα κακά φαίνονται πράσινα ακόμα και μουσταρδι να είναι. Το κανονικό χρωμα φαίνεται σε λαμπα φθορισμού ή σε φυσικό φως ηλίου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπααααα δεν μπορει η ζυγαρια μας τον βγαζει 5800 χαχαχαχχα να εβαλε 2 κιλα σε 4 μερες αποκλειεται τα παιξε και αυτη:P:p...

Λοιπον εβαλα τραγουδακια....θα βαφτω λιγο...ετσι να πω οτι κατι εκανα και θα περιμενω τον Γ. να παμε βολτα..........ελπιζω να πανε ολα καλα....Εγω τουλαχιστον θα τ προσπαθησω σας ευχαριστω γιατι μου δινετε βκαι δυναμη εκτος απο πολυτιμες συμβουλες

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι γιατί μπορει να απογοητευτείς χωρίς λόγο.

 

Τα πράσινα σε τι φωτισμό τα είδες; Όταν βλέπεις την πανα σε κίτρινο φως τα κακά φαίνονται πράσινα ακόμα και μουσταρδι να είναι. Το κανονικό χρωμα φαίνεται σε λαμπα φθορισμού ή σε φυσικό φως ηλίου.

 

Σε φως ηλιου τα ειδα καθομαι οσο μπορω κοντα στο παραθυρο για τον ικτερο ηταν πρασινα σε σημεια σημεια σκουρα και αλλοθ ψιλολαχανι καπως...εχει ξανακανει....ηταν σιγουρα πρασινα...!!αλλα μετα εκανε παλι κανονικα οποτε δεν ανησυχησα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μπααααα δεν μπορει η ζυγαρια μας τον βγαζει 5800 χαχαχαχχα να εβαλε 2 κιλα σε 4 μερες αποκλειεται τα παιξε και αυτη:P:p...

Λοιπον εβαλα τραγουδακια....θα βαφτω λιγο...ετσι να πω οτι κατι εκανα και θα περιμενω τον Γ. να παμε βολτα..........ελπιζω να πανε ολα καλα....Εγω τουλαχιστον θα τ προσπαθησω σας ευχαριστω γιατι μου δινετε βκαι δυναμη εκτος απο πολυτιμες συμβουλες

ορίστε μια χαρά είστε! Ολες τρέχαμε με το θηλασμό, μη μου αγχώνεσαι και κάνε υπομονή. Και μη τα πολυψάχνεις ρεσυ, ειλικρινά δε λέει να το περνάς όλο αυτό.

Εφόσον αποφάσισες να εμπιστευτείς τη γιατρό σου και συμβουλέυεσαι πιστοποιημένους συμβούλους που είναι το θέμα?

Θυμάσαι στην αρχή να σας λέω τί και πώς? Απλά δεν προλάβαινα. Αφού και έκοψα το γάλα σας τα είπα. Αν δε το είχα κόψει ακόμα δε θα τα είχα πεί. Γιατί δεν έχει νόημα όταν σε έχουν αναλάβει οι ειδικοί,

είσαι σε καλά χέρια κι δω μπορείς να τα λες να ξεσπάς. Σε ποιό θέμα μου έλεγες ότι δεν μπορείς να πας σε σύμβουλο? Είναι αλλιώς από κοντά. Προσπάθησε το, μια ωραία βόλτα Θεσ/κη θα κάνετε, πραγματικά αξίζει.

Θα είσαι σίγουρη για τις επιλογές σου και θα ξεμπερδευτείς.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κακά συνεχίσουν να είναι πράσινα, εκρηκτικά και με ορμή καταλαβαίνεις ότι έχεις υπερπαραγωγή, δηλ όχι μόνο έχεις γάλα αλλά παράγεις και παραπάνω...

 

Δεν υπαινίχθηκα ότι δεν πιάνει, απλά να δεις κάθε πότε καταπίνουν....

Αυτό που σου είπε η φίλη σου δες το από το πρίσμα ότι στο δικό σας θηλασμό μπήκαν εμπόδια οπότε όχι δεν είναι συνηθισμένο αυτό που γίνεται, γιατί δεν είστε συνηθισμένη περίπτωση. Σύντομα όμως θα σταματήσει να συμβαίνει.

 

Λοιπόν τάλκ στο μαλλί το βράδυ, ή φουλάρι αριστοτεχνική μπαντάνα, τοπικό πλύσιμο μαμάς και όξωωωωωωω. Πάρτε και το σλινγκ μήπως έξω το δεχθεί. (Αν και θα κοιμάααααται) Επίσης αν χρειαστεί να θηλάσεις, μη σκάσεις ρίχνεις το σλινγκ να καλύπτεις το στήθος (όχι το παιδί) και λήξις. Α, το καρότσι να το σπρώχνει ο μπαμπάς και εσύ να υπνοβατείς με την ησυχία σου!!!!

 

Κορίτσι τα πάτε καλά κατά βάθος, οι πάνες και το βάρος αυτό λένε. Θέλει χρόνο το πράγμα για να στρώσει όταν όλα έχουν ξεκινήσει ιδανικά. Πόσο μάλλον όταν έχουν ξεκινήσει με δυσκολία.

 

Όσο για τη ροζ μητρότητα να θυμάσαι:

1. Δεν είναι τυχαίο ότι εφευρέθηκαν οι πιπίλες και τα μπιμπερό. Είναι δύσκολος αγώνας να κάνεις τα πάντα πίσω και να φροντίζεις ένα νεογέννητο με το βυζί έξω όλη την ημέρα.

2. Η έννοια του μητρικού φίλτρου καλλιεργήθηκε (αν όχι εφευρέθηκε) γύρω το 14- 15ο αιώνα μΧ (γμτ μπορεί να ήταν κι αργότερα έχω ένα πρόβλημα με τους αριθμούς δε θυμάμαι τίποτα, μπερδεύω τα γεννέθλια και του γιου μου να καταλάβεις), γιατί τα παρατάγανε στο βρεφοκομεία με το που γεννιόντουσαν γιατί δεν άντεχαν άλλο ροζ, γαλάζιο, σομόν, φιστικί (κλάμα, θηλασμό, κατούρημα, γουλιές κλπ).

 

Συμφωνώ κι εγώ για το ταξιδάκι στ θεα/ νίκη

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον ετσι οπως τα λεει και η διμμι δεν το ξαναψαχνω αν μας βγει καλως αν οχι παλι θα ξερω πως προσπαθησα θα παω οσο μπορω αναλογα με τις αντοχες μου και ελπιζω να ναι πολλες ακομα...:P:p

 

Μιρικι ολα τα καλαταβα το ταλκ στο μαλλι τι ειναι????χαχαχαχ στο δικο μου να το βαλω???

Μα μην μου βαζετε δυσκολα νυσταζω κιολας...χαχαχαχ:P:p

 

Οσο για τα πρασινα κακακια δεν μυριζουν καθολου μα καθολου ειναι αοσμα....

 

Υγ εννοειτε μολις σαραντησω θα παω θεσσ βολτα....αν καταφερω να παω και στον συμβ.ακομα καλυτερα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Για τη λιπαρότητα καλή μου...... τη λαδίλα..... άμα δεν έχεις προλάβει να λουστείς κρύβεις επιμελώς τη φρίκη σου..... χαχάαααα (εγώ τότε είχα αφέλειες και έλουζα τις αφέλειες μέχρι να προλάβω να κάνω μπάνιο το βράδυ).

 

Καλέ δεν είπα οσμή για τα κακά. Ορμή, να πετάγονται.... (btw είναι πολύ καλό που δεν μυρίζουν).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι τα πάτε καλά κατά βάθος, οι πάνες και το βάρος αυτό λένε. Θέλει χρόνο το πράγμα για να στρώσει όταν όλα έχουν ξεκινήσει ιδανικά. Πόσο μάλλον όταν έχουν ξεκινήσει με δυσκολία.

Jo κι εγώ αυτό νομίζω, ότι μάλλον τα πάτε καλά δεδομένων των συνθηκών, απλά δεν το έχεις καταλάβει! Φρόντισε λίγο περισσότερο τον εαυτό σου, ζήτα βοήθεια από τον άντρα σου, την πεθερά σου, τις φίλες σου κ.λπ., δώσε και κανένα μπιμπερό στην ανάγκη, δεν χάθηκε ο κόσμος, δώσε και λίγο πιπίλα, μέχρι να ορθοποδήσεις καλή μου. Όλα θα πάνε καλά - και το σίγουρο είναι ότι θα πάνε καλά είτε καταφέρεις να θηλάσεις αποκλειστικά είτε όχι.

 

Εννοείται ότι η μητρότητα δεν είναι ροζ... αν ήταν έτσι δεν θα είχε εφευρεθεί η αντισύλληψη... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισαμε....πηγαμε βολτουλα στην πεθερα μου ειδαμε ξαδερφια θειους....ειχαμε τ μωρο στο καροτσι κ απο μακρυα...αυτος πολυ ησυχος κοιμοταννννν η χαζοκοιτουσε απο δω κ απο κει.....ειχε την πιπιλα βεβαια:oops::oops: αλλα οκ ειχε φαει πριν φυγουμε και τν ακουγα καταπινε καλα;););) οποτε δεν θα χανε γευμα.....θα την δινω λιγο ετσι μονο αμα χρειαζεται.....και ελπιζω να μην μας κανει ζημια παλι γ λιγο;););)

 

Παντως ενιωσα πολυ καλα αν κ δεν περπατησα βολτα ξεφυγα λιγο αυριο θ παμε βολτουλα περπατημα με τ καροτσι κ θ πιουμε κ ενα καφε στην παραλια μιση ωριτσα π ειναι ησυχα;);););) μου εκανε καλο το εξω νομιζω ειχατε δικιο;););)

τωρα ειναι στο στηθος τρωει τ μαναρι μου.....χαλαρωσε και τα ειδα ολα πιο χαλαρα......

μιρικι λαδιλα δεν λες τιποτα χαχαχαχαχαχα....δεν τ ηξερα για τ ταλκ!!!χεχε!!

μονκει εχεις δικιο ολα καλα θ πανε.......τωρα που πηρα λιγο αερα ετσι νομιζω κ εγω;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Den μαπινω συχνα και δεν εχω πολυ χρονο, αλλα ειδα καπου οτι δεν μορεις να αντλησεις γαλα. Δεν εχω διαβασει πολλα απο το θεμα σου, σορρυ, και γω αντλουσα επι 3μιση-4 μηνες για το μωρο μου γαλατακι (και καταφερα να θηλαζω εως και τωρα), αν θες να με ρωτησεις κατι, ειμαι στη διαθεση σου. Με πμ ομως γιατι θα το χασω το θεμα.

Φιλικα:)

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζο, μήπως δεν το χρησιμοποιείς σωστά το θήλαστρο; Δλδ μην περιμένεις να βγάλεις γάλα αμέσως, θέλει τουλάχιστον 2-3 λεπτά στην αρχή να πάρει μπρος και τουλάχιστον 15-20 λεπτά μετά. Κι εγώ στην αρχή δεν έβγαζα τίποτα, αλλά τελικά κατέβηκε το γάλα. Μου πήρε 2 βδομάδες όμως. Και πρέπει να κάνεις αντλήσεις κάθε 3 ώρες, και το βράδυ οπωσδήποτε.

 

Εγώ πάντως μπερδεύτηκα. Πώς λες ότι δεν βγάζεις γάλα, ενώ το μωρό έχει πάρει βάρος θηλάζοντας αποκλειστικά;

Link to comment
Share on other sites

Τζο, μήπως δεν το χρησιμοποιείς σωστά το θήλαστρο; Δλδ μην περιμένεις να βγάλεις γάλα αμέσως, θέλει τουλάχιστον 2-3 λεπτά στην αρχή να πάρει μπρος και τουλάχιστον 15-20 λεπτά μετά. Κι εγώ στην αρχή δεν έβγαζα τίποτα, αλλά τελικά κατέβηκε το γάλα. Μου πήρε 2 βδομάδες όμως. Και πρέπει να κάνεις αντλήσεις κάθε 3 ώρες, και το βράδυ οπωσδήποτε.

 

Εγώ πάντως μπερδεύτηκα. Πώς λες ότι δεν βγάζεις γάλα, ενώ το μωρό έχει πάρει βάρος θηλάζοντας αποκλειστικά;

 

Καλημερα δεν εχω θηλαστρο στο σπιτι το νοσοκομειακο στην κλινικη 2 φορες προσπαθησαμε με τις μαιες και δεν εβγαζα μου ειπαν να μην ανησυχω και πως συμβαινει..... μετα δανειστηκα ενα της μαντελα στο σπιτι και ουτε με εκεινο εβγαζα.....

Τωρα θα αγορασω το σουινγκ της μαντελα για να το εχω....δεν θελω να αντλω συνεχεια θελω περιστασιακα ετσι για να εχω και γαλα μου στην καταψυξη αν τα καταφερω η να δινω στο μωρο πχ την νυχτα που πειναει αλλα μολις μπαινει στο στηθος κοιμαται αν αφησει την θυλη μεσα στον υπνο του εκνευριζεται που πειναει...σε τετοιες περιπτωσεις να δινω αντλημενο δικο μου.....;);)

 

Το μωρο παιρνει βαρος γιατι ειναι ολη μερα στο στηθος δεν καθεται λεπτο κατω και μονο στο στηθος κοιμαται και κοιμισμενο να παω να τον αφησω κατω κλαει και θελει ξανα στηθος....απλα δεν τον ακουω παντα να καταπινει δηλαδη αν πινει απο το αρ. μαστο και μεινει ο δεξης 3-4 ωρες χωρις να θηλασει και μετα τον βαλω απο το δεξι που θα εχει ψιλοπρηστει λιγο το γαλα τρεχει πολυ αφου το καταλαβαινω και αυτος καταπινει τρελα για ενα τεταρτο χωρις σταματημο.....μονο τοτε ηρεμει καπως και δεχεται να κοιμηθει κανονικα εστω ενα τεταρτο μισαωρο....και οχι πανω στο στηθος βυζαινοντας...

Εγω απο την συμπεριφορα του καταλαβαινω πειναει γι αυτο δεν καθεται λεπτο κατω και θελει μονο στηθος δεν λεω πως δεν εχω γαλα η δεν χορταινει χορταινει σταδιακα πιπιλωντας ολη μερα απλα ειπα πως την συγκεκριμενη στιγμη που το θελει προφανω δεν βγαινει τοσο γαλα οσο θελει γι αυτο και αποζηταει συνεχεια το στηθος.....Οταν θα εχει ωρες να θηλασει απο το ενα και μπει τρωει λες και δεν υπαρχει αυριο....:rolleyes::rolleyes:

 

Σημερα ειναι λιγο καλυτερα τη νυχτα ειμασταν πολυ καλα(δοξα τον θεο κοιμηθηκα λιγο) και σημερα τρωει καλα τον καταλαβαινω χορταινει.....δεν πεδευεται ωρες με τ στηθος...

 

Ελπιζω απο δω κ περα ετσι να πηγαινουμε καθε μερα κ καλυτερα!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Den μαπινω συχνα και δεν εχω πολυ χρονο, αλλα ειδα καπου οτι δεν μορεις να αντλησεις γαλα. Δεν εχω διαβασει πολλα απο το θεμα σου, σορρυ, και γω αντλουσα επι 3μιση-4 μηνες για το μωρο μου γαλατακι (και καταφερα να θηλαζω εως και τωρα), αν θες να με ρωτησεις κατι, ειμαι στη διαθεση σου. Με πμ ομως γιατι θα το χασω το θεμα.

Φιλικα:)

 

να σαι καλα ευχαριστω πολυ!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

jo ειναι μικρουλης ακομα γι'αυτο ειναι συνεχως στο στηθος!και μενα η μπεμπα τον πρωτο καιρο ηταν συνεχεια στο στηθος,την εβαζα στο πορτ-μπεμπε και μετα απο μιση ωρα παλι τα ιδια.αλλα ευτυχως μετα εφτιαξαν τα πραγματα.ουτως ή αλλιως λενε οτι για να εδραιωθει η γαλουχια θελει 40 μερες,οποτε τωρα το παλευετε για να το κανετε αυτο.μετα ειναι πιο ευκολα θα το δεις.

τι τελειο αυτο το φατσακι που θηλαζει,καθε φορα που το βλεπω με πιανουν τα γελια,ειναι μια γλυκα:D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειναι λιγο καλυτερα τη νυχτα ειμασταν πολυ καλα(δοξα τον θεο κοιμηθηκα λιγο) και σημερα τρωει καλα τον καταλαβαινω χορταινει.....δεν πεδευεται ωρες με τ στηθος...

Μήπως βοηθάει και η ξεκούραση στο να έχεις περισσότερο γάλα; Δηλαδή μήπως τελικά αυτό που πρέπει να κάνεις πάνω από όλα είναι να ξεκουράζεσαι τα βράδυα έστω, ώστε να έχεις γάλα τη μέρα, να τρώει το μωρό, να κοιμάται λίγο, να κοιμάσαι κι εσύ και να μην γίνεται φαύλος κύκλος κούρασης και γκρίνιας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α κι εγω στην αρχη που εβγαζα με θηλαστρο στο μαιευτηριο γιατι ειχα γινει τουμπανο και δεν μπορουσα:D εβγαιναν μονο 10-15 μλ.μετα στο σπιτι που επρεπε να βγαζω γαλα στη μικρη για να κανω μαθημα στην αρχη εβγαιναν 30-40 μετα 60-70.τωρα εχω καιρο να βγαλω με το θηλαστρο,αλλα το αφηνα κανα 20αλεπτο,δεν εβγαζε συνεχεια.μπορει για 2-3 λεπτα να μην εβγαζε τιποτα και μετα ξαφνικα λες και ανοιγε η κανουλα...!προσεξε με το συμπληρωμα...εμενα ο αντρας μου επειδη η μπεμπα στην αρχη εκλαιγε μου ελεγε δεν χορταινει το μωρο να της δωσουμε λιγο ξενο,ε μια φορα μ'επεισε και αφου ειχε φαει και απο τους δυο μαστους κ συνεχιζε να κλαιει της εδωσε ο αντρας μου και λιγο ξενο.το αποτελεσμα...το μωρο εβγαλε οτι ειχε φαει,αφου προφανως ειχε χορτασει και εκλαιγε για αλλο λογο.μετα εδωσα σε φιλες μου που ειχαν μωρα οτι γαλα ειχα και δεν ξαναπηρα για να μην μπαινω σ'αυτο το τριπακι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα......:D:D

Μαιμουδακι λες?????μπορει...η αληθεια εινια πως δεν κοιμαμαι και προπαντων δεν τρωω καθολου καλα ολοι μ λενε να τρως καλα να τρως καλα....ναι ποοοοτε????

Δεν ξερω χθες καναμε και την βολτα μας λιγο πηραμε αερα....πιστευω πως ειναι αυτο που λεω με το στηθος....χθες ας πουμε 2 ωρες στην βολτα δεν θηλασε....εεεε τουμπανιασα λιγο μολις γυρισαμε ηπιε σαν τρελος.....χορτασε το παιδι φαινοταν και κοιμηθηκε 1,5 ωρα:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: αφου δεν το πιστευα πρωτη φορα...συμμαζεψα αννετα εκανα λιγες δουλιτσες και ξαπλωσα και μαζι του μιση ωρα:D:D φαντασου!!!

Εγω νομιζω αυτο φταει που ρουφαει συνεχως και δεν παιρνει την ποσοτητα που θελει στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη γ αυτο θελει μονιμως:rolleyes::rolleyes:(περα απο το γεγονος πως ειναι νεογεννητο και θα ναι συνεχως στο στηθος ειναι λογικο)!!!!

Σημερα φαινεται η μερα μας να παει καλυτερα ελπιζω να μην αλλαξει.......

 

ειρηνη συμπληρωμα δεν δινω εδωσα μονο προχθες το πρωι για να κοιμηθουμε λιγο ξανα δεν δινω μονο σε περιπτωση που πρεπει ας πουμε...

Βρε λετε να με εσωσε το συμπληρωμα???γιατι απο την ωρα που το ηπιε και περασαν 4 ωρες και τουμπανιασαν τα στηθη μου μια πινει απο τ ενα μια απο τ αλλο(τουμπανιαζουν εναλαξ) και φενεται πολυ καλυτερα....μακαριιιιιιι μακαριιιιιιι:D:D

 

Υγ οταν λεω τουμπανιασαν μην φανταστειτε πετρωματα κτλ....απλα φενεται πως μαζευτηκε γαλα αρκετο....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Επισης απο χθες αλλαξαν και τα κακα μας....ηταν μουσταρδι νερουλα αρκετα

και τωρα ειναι παλι μουσταρδι αλλα σαν παστα και περισσοτερα....αυτο να το παρω ως καλυτερο???:rolleyes::rolleyes:;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι σου εξήγησε πολλές φορές η νίνα ότι το τουμπάνιασμα είναι κακό για την παραγωγή. Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα. Αρχίζεις να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα τώρα.

 

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι είσαι στο όριο για υπερπαραγωγή. Πόσο συχνά αλλάζεις τους μαστούς; Δοκίμασε να θηλάσεις από το ένα, να σηκώσεις να ρευτεί όταν αρχίσει απλά να πιπιλάει ή να χαζεύει και να το ξαναβάλεις, αν χαζεύει κλπ βάλτο από την άλλη μεριά.

 

Επίσης σκεπτόμουν ότι τα πράσινα κακά και η ανησυχία μπορεί να ήταν και καμιά υποψία ιωσούλας που πέρασε.

 

Για τον ύπνο μετά τη βόλτα, είναι αυτό που σου έλεγα ότι το μωρό κουράζεται έξω. Τεσπα είστε σε καλό δρόμο, έχεις διαθέσιμη πολλή πληροφόρηση (όπως λέει και η dimmi ίσως περισσότερη από όσο πραγματικά χρειάζεσαι) οπότε όλα θα πάνε καλά. Δείξε σύνεση στους ανασταλτικούς παράγοντες (πιπίλα, αντλήσεις, ταΐσματα με μπιμπερό κλπ) τώρα που είναι αρχή και θα ξεμπερδέψετε σύντομα. Καλή υπομονή κι ό,τι θες εδώ είμαστε.

 

Μαϊμουδάκι χαίρομαι που παρότι είχες τόσα εμπόδια τα πήγατε τόσο καλά. Όμως αυτό δεν ισχύει για όλες τις μαμάδες. Γιαυτό οι σκληροπυρηνικές του θηλασμού λένε αυτά που λένε, γιατί πολλές φορές αρκεί μια μικρή παρέμβαση για να πάνε πολλά πράγματα στραβά. Ας μη γενικεύουμε λοιπόν καλύτερα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι σου εξήγησε πολλές φορές η νίνα ότι το τουμπάνιασμα είναι κακό για την παραγωγή. Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα. Αρχίζεις να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα τώρα.

 

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι είσαι στο όριο για υπερπαραγωγή. Πόσο συχνά αλλάζεις τους μαστούς; Δοκίμασε να θηλάσεις από το ένα, να σηκώσεις να ρευτεί όταν αρχίσει απλά να πιπιλάει ή να χαζεύει και να το ξαναβάλεις, αν χαζεύει κλπ βάλτο από την άλλη μεριά.

 

αυτο εκανα παντα...απο χθες ομως δεν το θελει το αλλο γ αυτο λεω μ φενεται χορταινει καθε φορα εστω κ απο το ενα....

επισης τον ακουω να καταπινει καλα και να ρουφαει.....οταν θα σταματησει τον σηκωνω να ρευτει μετα τον ξαναβαζω στο στηθος ποτε πιανει ποτε οχι....:rolleyes::rolleyes:

 

ναι το ξερω πως δεν εχει να κανει με την ποσοτητα......μηπως ειναι η ροη καλυτερη στην αρχη και ισως γι αυτο φενεται να πινει πιο καλα??δεν ξερω:rolleyes::rolleyes:

 

σημασια εχει πως μαλλον παμε καλα....και οντως δεν το πολυψαχνω απο δω κ περα γιατι μπερδευομαι περισσοτερο....απο χθες χαλαρωσα λιγο...

 

υγ2 οταν λεω τουμπανιασαν δεν εννοω πετρωσαν απλα δεν φαινονται αδεια ειναι λιγο σαν πρισμενα...οταν θα περασει ωρα....δεν ξερω αν αυτο ειναι σημαδι υπερπαραγωγης....μην φανταστειτε δηλαδη πως αφηνω τ στηθος να πετρωνει σκληραινει στα λογικα πλαισια

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

 

σημασια εχει πως μαλλον παμε καλα....και οντως δεν το πολυψαχνω απο δω κ περα γιατι μπερδευομαι περισσοτερο....απο χθες χαλαρωσα λιγο...

 

επιτέλους, τώρα ησύχασα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τον ύπνο μετά τη βόλτα, είναι αυτό που σου έλεγα ότι το μωρό κουράζεται έξω. Τεσπα είστε σε καλό δρόμο, έχεις διαθέσιμη πολλή πληροφόρηση (όπως λέει και η dimmi ίσως περισσότερη από όσο πραγματικά χρειάζεσαι) οπότε όλα θα πάνε καλά. Δείξε σύνεση στους ανασταλτικούς παράγοντες (πιπίλα, αντλήσεις, ταΐσματα με μπιμπερό κλπ) τώρα που είναι αρχή και θα ξεμπερδέψετε σύντομα. Καλή υπομονή κι ό,τι θες εδώ είμαστε.

Με αυτά συμφωνώ απόλυτα. Τζο κι εγώ πιστεύω ότι το έξω είναι πολύ σημαντικό και για τη μαμά και για το μωρό. Γενικότερα ακόμα και τα πιο απλά πράγματα μπορούν να είναι "κουραστικά" για το μωρό: μια βόλτα μέχρι το φούρνο, μερικά νταντέματα, ένα μόμπιλε που θα το κοιτάζει, μια διαφορετική αγκαλιά, μερικές διαφορετικές φωνές... όλα αυτά για το μωρό σου είναι σαν να έκανες εσύ ποδήλατο!

 

Μαϊμουδάκι χαίρομαι που παρότι είχες τόσα εμπόδια τα πήγατε τόσο καλά. Όμως αυτό δεν ισχύει για όλες τις μαμάδες. Γιαυτό οι σκληροπυρηνικές του θηλασμού λένε αυτά που λένε, γιατί πολλές φορές αρκεί μια μικρή παρέμβαση για να πάνε πολλά πράγματα στραβά. Ας μη γενικεύουμε λοιπόν καλύτερα.

Μιρίκι δεν ήταν πρόθεσή μου να γενικεύσω. Απλά ήθελα να δείξω ότι καμιά φορά φτάνουμε σε τέτοιο σημείο υπερβολής που χάνουμε τον μπούσουλα. Π.χ. δίνουμε πιπίλα στο μωρό για 10 λεπτά και από την έννοια μας μην σαμποτάρουμε τον θηλασμό, χάνουμε τον ύπνο μας με αποτέλεσμα να σαμποτάρουμε την ψυχική μας ηρεμία και κατ΄επέκταση τον θηλασμό και τη μητρότητα γενικότερα. Ή δίνουμε μια φορά μπιμπερό και μας τρώει η αγωνία μήπως το μωρό απορρίψει το στήθος δια παντός. Πραγματικά πιστεύω ότι αν είχα διαβάσει αυτά που λέγονται στο φόρουμ από τις σκληροπυρηνικές του θηλασμού, δεν θα είχα προσπαθήσει καν να θηλάσω, γιατί θα ήμουν σίγουρη ότι ήμουν καταδικασμένη σε πλήρη αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους, τώρα ησύχασα....

 

υγ2 οταν λεω τουμπανιασαν δεν εννοω πετρωσαν απλα δεν φαινονται αδεια ειναι λιγο σαν πρισμενα...οταν θα περασει ωρα....δεν ξερω αν αυτο ειναι σημαδι υπερπαραγωγης....μην φανταστειτε δηλαδη πως αφηνω τ στηθος να πετρωνει σκληραινει στα λογικα πλαισια

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά συμφωνώ απόλυτα. Τζο κι εγώ πιστεύω ότι το έξω είναι πολύ σημαντικό και για τη μαμά και για το μωρό. Γενικότερα ακόμα και τα πιο απλά πράγματα μπορούν να είναι "κουραστικά" για το μωρό: μια βόλτα μέχρι το φούρνο, μερικά νταντέματα, ένα μόμπιλε που θα το κοιτάζει, μια διαφορετική αγκαλιά, μερικές διαφορετικές φωνές... όλα αυτά για το μωρό σου είναι σαν να έκανες εσύ ποδήλατο!

 

εγω παντως ενιωσα πολυ καλα με την βολτα και θα την κανω συχνα.....εφτιαξε κ η ψυχολογια μου κοριτσια ειχατε δικιο;););)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό δεν είναι σημάδι υπερπαραγωγής είναι σημάδι ότι δεν έχει εδραιωθεί ακόμη η γαλουχία (φυσιολογικότατο για την ηλικία σας). Σημάδι υπερπαραγωγής θα μπορούσαν να είναι τα συνεχιζόμενα πράσινα εκρηκτικά κακά με αφρούς. Θα δεις σε λίγες εβδομάδες που δε θα πρήζεται το στήθος σου, οπότε τότε θα έχει εδραιωθεί η γαλουχία και θα είναι πιο διαχειρίσιμα τα πράγματα....

 

Μαϊμουδάκι δεν εννοώ ότι εσύ γενικεύεις, αλλά μια μανούλα που το διαβάζει καλά θα κάνει να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι καμία κατάσταση δεν μπορεί να γενικευθεί κάθε ζευγάρι μαμάς μωρού είναι εντελώς μοναδικό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...