Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός τραχηλος, περίδεση, 3ο τρίμηνο


Recommended Posts

Οποτε κανε υπομονη και συνεχισε την ξαπλα ξερω δεν ειναι ευκολο αλλα θα περασει ο καιρος γρηγορα και θα παρεις το μικρουλη σου αγκαλια και θα κανετε πολλες-πολλες βολτες.Να πανε ολα καλα για ολες μας.Εγω αυριο θα ξαναπαω για τον τραχηλο.

 

Καλησπερα,πηγες στον γιατρο;;; τι ειπε;:?:

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοπελα μου.Τι κανεις?Πηγα στο γιατρο και ο τραχηλος ειναι 28 δηλ. σταθερος και αυτο ειναι παρα πολυ καλο.:P:pΝα σου πω την αληθεια ειχα αγχωθει λιγο για σημερα γιατι το Σαββατο που μας περασε κουραστηκα αρκετα και φοβηθηκα μηπως αυτο ειχε επιπτωση στο τραχηλο αλλα δοξα το Θεο ολα πανε πολυ καλα.:P:pΣημερα επλυνα και τα ρουχαλακια του:D:D.Σ΄ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.:-PΕσυ πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ είναι πολύ καλό ότι είναι σταθερός ο τράχηλος..Μην κουράζεσαι όμως καλό είναι να προσέχεις ακόμα...Πόσων εβδομάδων είσαι?

lcw130egh.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακι.Τι κανεις προσπαθω απο χτες να σου απαντησω αλλα κατι ειχε παθει και δεν δεχοταν την παντηση.Λοιπον...ειμαι 32+2.Προσπαθω οσο μπορω να μην κουραζομαι αλλα πολυ περιεργη με την καθαριοτητα του σπιτιου και θελω να τα κανω μονη μου.Μονο χτες φωναξα την πεθερα να μου πλυνει δυο χαλακια που ηθελα γιατι φοβομουνα να σου πω την αληθεια να το κανω εγω μην τυχον και γλυστρησω.Δεν εχω παραπονο ομως καθε μερα με ρωταει αν θελω να μου κανει καμια δουλεια και να την φωναζω οποτε θελω(μενει κατω απο μενα).Εχουμε τελεια σχεση με τα πεθεριακα μου ευτυχως ειμαι πολυ τυχερη.Εσυ πως τα πας?

Link to comment
Share on other sites

Στις 21η εβδομαδα κυησης ειχα μηκος τραχηλου 24mm. ξεκινησα γιουτοπαρ, ουτροτζεσταν και ξεκουραση χωρις ομως να μεινω κρεβατι.Τελικα γεννησα φυσιολογικα την 38η εβδομαδα:!::!::!::!::!::!:

Απο εκεινη ομως την μερα της διαγνωσης και μετα φοβομουν οτι θα γεννησω ανα πασα στιγμη...τοσο πολυ με ειχαν τρομαξει!

Τελικα τελος καλο ολα καλα:!::!::!::!:Το ευχομαι και σε ολες εσας με την ιδια ανησυχια!!!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω να σου πω την αληθεια δεν ανησυχω βεβαια κατι μου λεει οτι θα βγει νωριτερα ο μικρουλης μου αλλα ειμαι αισιοδοξη.Το ειπα και στο γιατρο μου και μου ειπε να μην ανησυχω δεν προκειται να βγει.Θα δειξει μακαρι να κατσει μεσα οσο περισσοτερο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας εχω νεα για τον τραχηλο μου δυστυχως παρολο που χρησιμοποιω την αλοιφη καθε μερα σημερα που πηγα στο γιατρο ειδαμε οτι μικρυνε παλι απο 28 πηγε 23 (μεσα σε μι εβδομαδα!!!!!!) και δεν μου αρεσε καθολου!!!Ο γιατρος μου ειπε να προσεχω μεχρι να μπω στο μηνα μου και μετα μπορω να κανω οτι θελω.Υπομονη δηλ. 3 εβδομαδες.Αυτα να νεα μου.Ελπιζω να ειστε ολες καλα.Φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μην ανησυχείς, είναι λίγος ο καιρός και ούτως η άλλως στην εβδομάδα που είσαι έχει ξεπεραστεί ο κίνδυνος..Υπομονή κοπέλα μου έφτασες στο τέλος σχεδόν..σε λίγο θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά...

Εγώ σήμερα θα πάω στον γιατρό να δούμε πάλι....

lcw130egh.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια ειχατε,περα απο συσπασεις,κανενα αλλο συμπτωμα το οποιο θα μπορουσε να δικαιολογουσε οτι μικραινε ο τραχηλος?πχ πονο καπου,πολλα υγρα κτλ!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα..ούτε πονάκια ούτε υγρά ούτε καν τόσες συσπάσεις ώστε να πω ότι κάτι δεν πάει καλά...Ανακαλύψαμε το πρόβλημα σε τακτική επίσκεψη στο γιατρό.. Βέβαια δεν πρόσεχα σχεδόν καθόλου..δούλευα, έκανα όλες τις δουλειές του σπιτιού κανονικά..μόνο βάρος πρόσεχα και δεν σήκωνα...δεν ξέρω αν ευθύνεται κάτι από αυτά αλλά δεν μπορώ να το αποδώσω και κάπου αλλού..ο γιατρός που τον ρώτησα μου είπε ότι τυχαίνει και είναι μάλλον θέμα οργανισμού...

lcw130egh.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τις εγκυούλες που έχουν πρόβλημα με τον τράχηλο.

Εμένα το θέμα αυτό άρχισε να με αγχώνει από την προηγούμενη εβδομάδα που μπήκα στον 7ο. Άρχισα να παίρνω μαγνήσιο αλλά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά με τις συσπάσεις. Δεν έχω πολλές αλλά το κακό είναι ότι δεν έχω πόνο απλά μόνο το πέτρωμα στην κοιλιά και ίσως να έχω περισσότερες και να μην το καταλαβαίνω.

Σχετικά όμως με τον τράχηλο ποτέ δεν μου έχει αναφέρει τίποτα και ούτε στο χαρτί του υπερήχου μπόρεσα να καταλάβω αν κάπου αναφέρεται. Φαντάζομαι πως δεν το μετράει κολπικά αλλά με τον υπέρηχο ε?

Σκέφτομαι στο επόμενο ραντεβού που είναι αρχές του μήνα να του ζητήσω να μου κάνει καρδιοτοκογράφημα για τις συσπάσεις για να σιγουρευτούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω για τις απαντησεις!ελπιζω στην επομενη εξεταση ο τραχηλος να ναι ακομα σε καλα επιπεδα!Μαρια Ευγενια ο τραχηλος μπορει να μετρηθει κ απο την κοιλια,απλα ο κοπλικη μετρηση ειναι πιο κοντα στο πραγματικο νουμερο!η γιατρος μου σε καθε υπερηχο με μετραει κοιλιακα κ κολπικα με μετρησε ο γιατρος οταν εκανα β επιπεδου!ευτυχως κ τα δυο αποτελεσματα ηταν καλα,αντε να δουμε κ τα επομενα!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

παρακολουθουμε τον τραχηλο λογω συσπασεων καθε 15 μερες.. ειναι ομως αρκετο? θελω να πω, μπορει να αλλοιωθει και οταν παω σε 15 μερες να ειναι λιγο αργα? με επιασε το αγχος μου να κλεισω και την 36η εβδομαδα τουλαχιστον!!!!! τωρα ειμαι 34η...;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι αρκετο αλλα επειδη κι εγω εχω θεμα με τον τραχηλο λογο συσπασεων την πρωτη φορα που ειδε ο γιατρος οτι μικρυνε μου ειχε πει να πηγαινω μια φορα την εβδομαδα για να τον βλεπει.Οταν λες ''αργα'' εννοεις μηπως γεννησεις πριν την 36η εβδομαδα? Κανε υπομονη και μην αγχωνεσαι 2 εβδομαδες μεινανε θα περασουνε.Εγω ειμαι 34+3,στις 9 μαιου μπαινω στο μηνα μου και στις 10 μαιου μου ειπε ο γιατρος να κοψω τα τοκολυτικα οποτε απο εκενη τη στιγμη θα ειμαι σε αναμονη μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση μολις τα κοψω μεσα στις επομενες 2 ημερες να γεννησω!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι ηρεμησε μην πανικοβαλεσαι καλα ειναι καθε 15 ημερες. Μακαρι να μπορουσαμε να πηγαινουμε στον γιατρο καθε μερα για να βλεπουμε οτι τα μωρακια μας ειναι καλα, αλλα δε γινεται :wink:

Ακομη κι αποτομα να μικρυνει ο τραχηλος δε σημαινει οτι αυτοματα θα γεννησεις κι ολας!

Υπομονη κοντα ειναι οι 2 εβδ που θελεις να περασουνε κι εγω σου λεω οτι θα σου παρει κι αλλες 2, κι ισως κι αλλες 2 πιο μετα και θα φτασεις αισιως εκει που πρεπει :-P:-P:-P

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι αρκετο αλλα επειδη κι εγω εχω θεμα με τον τραχηλο λογο συσπασεων την πρωτη φορα που ειδε ο γιατρος οτι μικρυνε μου ειχε πει να πηγαινω μια φορα την εβδομαδα για να τον βλεπει.Οταν λες ''αργα'' εννοεις μηπως γεννησεις πριν την 36η εβδομαδα? Κανε υπομονη και μην αγχωνεσαι 2 εβδομαδες μεινανε θα περασουνε.Εγω ειμαι 34+3,στις 9 μαιου μπαινω στο μηνα μου και στις 10 μαιου μου ειπε ο γιατρος να κοψω τα τοκολυτικα οποτε απο εκενη τη στιγμη θα ειμαι σε αναμονη μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση μολις τα κοψω μεσα στις επομενες 2 ημερες να γεννησω!!!!!!!!!!!

 

εγω αισιως αυριο κλεινω την 34η εβδομαδα!!!! περιπου 10 μαιου μπαινω στο μηνα μου. μαλλον και μενα θα μου τα κοψει. ετσι μου ειπε και μια μαια γιατι μετα λεει θελουμε τις συσπασεις και δεν ερχονται!!! με το καλο σε ολες!!!

 

Σοφακι ηρεμησε μην πανικοβαλεσαι καλα ειναι καθε 15 ημερες. Μακαρι να μπορουσαμε να πηγαινουμε στον γιατρο καθε μερα για να βλεπουμε οτι τα μωρακια μας ειναι καλα, αλλα δε γινεται :wink:

Ακομη κι αποτομα να μικρυνει ο τραχηλος δε σημαινει οτι αυτοματα θα γεννησεις κι ολας!

Υπομονη κοντα ειναι οι 2 εβδ που θελεις να περασουνε κι εγω σου λεω οτι θα σου παρει κι αλλες 2, κι ισως κι αλλες 2 πιο μετα και θα φτασεις αισιως εκει που πρεπει :-P:-P:-P

 

η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο μας μωρακι ολες ειμαστε λιγο πιο υπερβολικες!! καθε μερα μπορει να μην πηγαινα αλλα μια φορα την εβδομαδα θα περνουσα να πω ενα γεια στον πιτσιρικο μου αν μπορουσα!!! μακαρι ολα να πανε καλα για ολες μας.. κι εσυ οπως βλεπω εισαι ενα μηνα μετα απο μενα!! σου ευχομαι με το καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο μας μωρακι ολες ειμαστε λιγο πιο υπερβολικες!! καθε μερα μπορει να μην πηγαινα αλλα μια φορα την εβδομαδα θα περνουσα να πω ενα γεια στον πιτσιρικο μου αν μπορουσα!!! μακαρι ολα να πανε καλα για ολες μας.. κι εσυ οπως βλεπω εισαι ενα μηνα μετα απο μενα!! σου ευχομαι με το καλο!!!!

 

Κι εμενα ειναι το πρωτο μου (και μη νομιζεις οτι κι εγω δεν αγχωνομαι...)

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

με το καλο να μας παει σε ολες!!!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια

 

Εγραψα και σε άλλο θεμα για το πρόβλημα μου. Στη β επιπέδου (22βδομαδων) ο τραχήλος μου ηταν 18 ΜΜ και ανοιχτος αρκετα.Σήμερα ειμαι 23 βδομαδων ειμαι ξαπλα και παίρνω 6 ουτρογκεσταν την μέρα. Πριν τη β επιπέδου είχα πετρώματα και πόνους οι οποίοι σταμάτησαν . Ο γιατρός ήθελε να περάσουν οι συσπασεις για να γίνει πιθανή περιδεση γιατί έν μέσω συσπασεων ειναι επικίνδυνο . Την Τρίτη εχω προγραμματισμένη μέτρηση τραχηλου για να δούμε αν βελτιώθηκε κάτι. Σήμερα πόνους δεν εχω αλλα οπότε κινηθεί το μωρο εχω πίεση χαμηλά λες και κάτι με πιέζει στον κόλπο. Απόψεις?

Ευχαριστω πολυ

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

 

Εγραψα και σε άλλο θεμα για το πρόβλημα μου. Στη β επιπέδου (22βδομαδων) ο τραχήλος μου ηταν 18 ΜΜ και ανοιχτος αρκετα.Σήμερα ειμαι 23 βδομαδων ειμαι ξαπλα και παίρνω 6 ουτρογκεσταν την μέρα. Πριν τη β επιπέδου είχα πετρώματα και πόνους οι οποίοι σταμάτησαν . Ο γιατρός ήθελε να περάσουν οι συσπασεις για να γίνει πιθανή περιδεση γιατί έν μέσω συσπασεων ειναι επικίνδυνο . Την Τρίτη εχω προγραμματισμένη μέτρηση τραχηλου για να δούμε αν βελτιώθηκε κάτι. Σήμερα πόνους δεν εχω αλλα οπότε κινηθεί το μωρο εχω πίεση χαμηλά λες και κάτι με πιέζει στον κόλπο. Απόψεις?

Ευχαριστω πολυ

 

 

Μάλλον το μωράκι σου είναι πολύ χαμηλά και γι αυτό πονάς στον κόλπο. Συνήθως μπάινοντας στο μήνα σου νιώθεις εκεί πόνο. Το περπάτημα επιβαρύνει την κατάσταση οπότε καλύτερα που είσαι ξάπλα. Πάντως για περίδεση συζήτα το αναλυτικά με το γιατρό σου αν είναι απαραίτητη να την κάνεις. Με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

 

Εγραψα και σε άλλο θεμα για το πρόβλημα μου. Στη β επιπέδου (22βδομαδων) ο τραχήλος μου ηταν 18 ΜΜ και ανοιχτος αρκετα.Σήμερα ειμαι 23 βδομαδων ειμαι ξαπλα και παίρνω 6 ουτρογκεσταν την μέρα. Πριν τη β επιπέδου είχα πετρώματα και πόνους οι οποίοι σταμάτησαν . Ο γιατρός ήθελε να περάσουν οι συσπασεις για να γίνει πιθανή περιδεση γιατί έν μέσω συσπασεων ειναι επικίνδυνο . Την Τρίτη εχω προγραμματισμένη μέτρηση τραχηλου για να δούμε αν βελτιώθηκε κάτι. Σήμερα πόνους δεν εχω αλλα οπότε κινηθεί το μωρο εχω πίεση χαμηλά λες και κάτι με πιέζει στον κόλπο. Απόψεις?

Ευχαριστω πολυ

 

 

Pani10 είμαστε στην ίδια εβδομάδα. Μπορεί να τα έχεις διαβάσει και αλλού.. εγώ πριν 2 βδομάδες πήγα για εξέταση επειδή ένιωθα πολύ βάρος χαμηλά. Τράχηλος 24 και την επόμενη μέρα άρον άρον περίδεση. Υπόψιν οτι έχω δίδυμα.

ΤΟ μόνο που έχω να σου πω είναι πολύ πολύ μεγάλη προσοχή. Εμένα μου είπαν ξάπλα και μόνο ξάπλα μέχρι όσο πάει, είναι και δύο βέβαια.. στη θέση σου δε θα σηκωνόμουνα καθόλου. Δυστυχώς μας έτυχε πολύ νωρίς αυτό και έχουμε δρόμο μπροστά μας. Καλά yutopar δε σου έχει δώσει?

Βάρος χαμηλά έχω και εγώ πολύ, μπορώ να πω χειρότερα από πριν τη περίδεση. Σηκώνομαι για τουαλέτα και κρατάω τη κοιλιά μου, νιώθω οτι πέφτει..

 

Μας εύχομαι όλα καλά να μας πάνε και να περάσει ο καιρός γρήγορα.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...