Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ο άντρας μου είναι πιθανό να αρχίσει τους επόμενους μήνες μια θεραπεία με κορτιζόνη για ένα πρόβλημα υγείας που έχει, η οποία θα διαρκέσει από 1 ως 3 μήνες. Επειδή σκεφτόμαστε να αρχίσουμε προσπάθειες για μωράκι μπορούμε να το κάνουμε όσο θα κάνει τη θεραπεία ή μπορεί να επηρεάσει το μελλοντικό μωρό και θα πρέπει να περιμένουμε να τη σταματήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας γιατρε,

 

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος και αν με αυτα τα αποτελεσματα μπορουμε να προχωρησουμε σε εξωσωματικη.

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 55400000

Aριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 238220000

 

Μορφολογια Σπερματοζωαριων

Τυπικιες Μορφες - 90%

 

Κινητικοτητα

Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 1η ωρα 30%, 3η ωρα 23%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 1η ωρα 34%, 3η ωρα 28%

Κινηση επι τοπου 1η ωρα20% 3η ωρα 28%

Ακινητα 1η ωρα 16% 3η ωρα 21%

 

Συγκολλησεις

Απλες - Ολιγες

 

Καλλιεργεια σπερματος - Ουδεν παθογονο (3 ειδη STAPH COAG(-))

Mικροσκοπικη κατα GRAM - Πυοσφαιρια(-) και Μικροοργανισμοι (-)

 

______________________________________________________________

 

Θα ηθελα και κατι ακομα να σας ρωτησω, καναμε γονιδιακιες εξετασεις και βρεθηκε οτι δεν εχω αντισωματα. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα εμβολια λεμφωκυτταρων;

(Εχω στο ιστορικο μου 1 αποβολη και 2 παλινδρομες που προηλθαν μετα απο διαδικασια εξωσωματικης γονιμοποιησεις)

 

Χιλια συγνωμη αν σας κουρασα με το μηνυμα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΡΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ;;;;;ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 39 ΕΤΩΝ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΙΣ 7000 ΜΟΝΑΔΕΣ, ΣΑΚΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΟΡΦΩΜΑ Η' ΩΧΡΟ Η ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΗΝ 21 ΜΕΡΑ ΚΑΙ Η ΕΞΟΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΗΣΗ ΝΑ ΙΝΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Αρχές Γενάρη έβγαλα υστεροσκοπικά ένα πολύποδα ενδομήτριο 5 χιλιοστων όλα πήγαν μια χαρά. Πριν την υστεροσκόπηση είχα ουρεόπλασμα. Η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζομαι θεραπεία απο την στιγμή που κάναμε αυτή την επέμβαση έφυγε κι αυτό. Εγώ αναρωτιέμαι ο άντρας μου δεν το έχει κολλήσει;;;; Έπρεπε ή όχι να του δώσει κάποια θεραπεία;;; Γι αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε παιδί;

 

Ο πολυποδας ειναι εντελως ασχετος με το μικροβιο. Δεν ειναι δυνατον αφαιρώντας τον πολυποδα να φυγει και το ureaplasma. Εκτος και αν σας εδωσε αντιβιωση μετα απο την επεμβαση, που να ειναι καταλληλη ΚΑΙ για το μικροβιο.

Σε περιπτωση μολυνσης με ureaplasma η θεραπεια συντροφου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. Διαφορετικα θα σας ξανακολλησει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ που μου απαντήσατε τόσο γρήγορα! Μια μικρή ερωτηση ακόμα.μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός τρεις διαφορετικές αποβολές?και πάλι σας ευχαριστώ και σας εύχομαι ότι καλύτερο.'

 

Οχι, ειναι τραγικα δυσκολο να ειναι τυχαιο. Καποιο προβλημα υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας. Ο άντρας μου είναι πιθανό να αρχίσει τους επόμενους μήνες μια θεραπεία με κορτιζόνη για ένα πρόβλημα υγείας που έχει, η οποία θα διαρκέσει από 1 ως 3 μήνες. Επειδή σκεφτόμαστε να αρχίσουμε προσπάθειες για μωράκι μπορούμε να το κάνουμε όσο θα κάνει τη θεραπεία ή μπορεί να επηρεάσει το μελλοντικό μωρό και θα πρέπει να περιμένουμε να τη σταματήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

 

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα, εκτος και αν το θεμα υγειας του συζυγου σας επιβαλλει αναμονη. Το φαρμακο δεν επηρεάζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας γιατρε,

 

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος και αν με αυτα τα αποτελεσματα μπορουμε να προχωρησουμε σε εξωσωματικη.

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 55400000

Aριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 238220000

 

Μορφολογια Σπερματοζωαριων

Τυπικιες Μορφες - 90%

 

Κινητικοτητα

Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 1η ωρα 30%, 3η ωρα 23%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 1η ωρα 34%, 3η ωρα 28%

Κινηση επι τοπου 1η ωρα20% 3η ωρα 28%

Ακινητα 1η ωρα 16% 3η ωρα 21%

 

Συγκολλησεις

Απλες - Ολιγες

 

Καλλιεργεια σπερματος - Ουδεν παθογονο (3 ειδη STAPH COAG(-))

Mικροσκοπικη κατα GRAM - Πυοσφαιρια(-) και Μικροοργανισμοι (-)

 

______________________________________________________________

 

Θα ηθελα και κατι ακομα να σας ρωτησω, καναμε γονιδιακιες εξετασεις και βρεθηκε οτι δεν εχω αντισωματα. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα εμβολια λεμφωκυτταρων;

(Εχω στο ιστορικο μου 1 αποβολη και 2 παλινδρομες που προηλθαν μετα απο διαδικασια εξωσωματικης γονιμοποιησεις)

 

Χιλια συγνωμη αν σας κουρασα με το μηνυμα

 

Το σπερμα φαινεται μαλλον φυσιολογικο. Σε τι σας προβληματιζει? Εχετε προσπαθησει σπερματεγχυσεις? Αυτο νομιζω οτι σας ταιριαζει περισσοτερο και οχι να οδηγηστε κατευθειαν εξωσωματικες... Εκτος και αν το εχετε ηδη δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας γιατρε,

 

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος και αν με αυτα τα αποτελεσματα μπορουμε να προχωρησουμε σε εξωσωματικη.

 

Αριθμος Σπερματοζωαριων ανα ml - 55400000

Aριθμος Σπερματοζωαριων Ολικος - 238220000

 

Μορφολογια Σπερματοζωαριων

Τυπικιες Μορφες - 90%

 

Κινητικοτητα

Ταχεια κινηση προς τα εμπρος 1η ωρα 30%, 3η ωρα 23%

Νωθρη κινηση προς τα εμπρος 1η ωρα 34%, 3η ωρα 28%

Κινηση επι τοπου 1η ωρα20% 3η ωρα 28%

Ακινητα 1η ωρα 16% 3η ωρα 21%

 

Συγκολλησεις

Απλες - Ολιγες

 

Καλλιεργεια σπερματος - Ουδεν παθογονο (3 ειδη STAPH COAG(-))

Mικροσκοπικη κατα GRAM - Πυοσφαιρια(-) και Μικροοργανισμοι (-)

 

______________________________________________________________

 

Θα ηθελα και κατι ακομα να σας ρωτησω, καναμε γονιδιακιες εξετασεις και βρεθηκε οτι δεν εχω αντισωματα. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα εμβολια λεμφωκυτταρων;

(Εχω στο ιστορικο μου 1 αποβολη και 2 παλινδρομες που προηλθαν μετα απο διαδικασια εξωσωματικης γονιμοποιησεις)

 

Χιλια συγνωμη αν σας κουρασα με το μηνυμα

 

Τα αντισωματα ειναι μια πολυ αμφιλεγόμενη υποθεση. Παντως, εκτος απο καποιους λιγους που τα εφαρμοζουν, οι περισσοτερες μελετες αναφερουν οτι δεν εχουν καμια αξια!!!! Αρα, ειναι μαλλον ασκοπο. Επισης, ακομα και αν αποφασισει καποιος να ακολουθησει τη συμβουλη ενος γιατρου (που εχει τους δικους του λογους να επιμενει να υποστηριζει τα αντισωματα), ποιο το νοημα να κανει εμβολια απο τη στιγμη που δεν εχει αντισωματα???? Δεν εχει κανενα νοημα. Αντιθετα "θα σας κοστισει μια περιουσια"...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, καλημέρα. ευχαριστώ πολύ που μου δίνεται τη δυνατότητα να συζητήσω τις ανησυχίες μου...βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα και μέχρι τώρα η εγκυμοσύνη μου ήταν καλή. Το μωρό επίσης εώς τώρα υγιέστατο. Στους πρώτους υπέρηχους το έμβρυο έβγαινε κάποιες μέρες μικρότερο, αλλά από ένα σημείο και μετά άρχισε να φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο..

Την προηγούμενη εβδομάδα (32) έκανα βιοφυσικό προφίλ, και έχω αγχωθεί με κάποια από τα αποτελέσματα.. Κατ αρχήν το μωρό το βρήκε πολύ μεγάλο 2400 κιλά, εβδομάδες δε μου είπε. Ζακχαρο έχω μετρηθεί δύο φορές στην εγκυμοσύνη και δεν έχω.

Εχω εδώ και κάποιες μέρες ενοχλήσεις χαμηλα (πονάκια και μία αίσθηση σαν να ανοίγω κάπως εκεί κάτω) και εχθές πήγα στο νοσοκομείο και μέτρησα τον τράχηλο μου, ο οποίος μου είπε ο ειδικευόμενος που τον είδε είναι <1,5, χωρίς να προσδιορίσει ακριβώς.. Στο βιοφυσικό η γιατρός δε μου μέτρησε τράχηλο.

Τέλος, ο πλακούντας μου έγραψε ότι είναι Grade 2. μήπως είναι νωρίς για να είναι τόσο? ποια η γνώμη σας?

Όλα αυτά σημαίνουν ότι θα γεννήσω νωρίτερα??μπορώ να κάνω κάτι για όλα αυτά εκτός από ξεκούραση και υγιεινη διατροφή?? σημειωτέον σε όλη την εγκυμοσύνη δεν έχω καπνίσει, πιει και δεν έχω πάρει ούτε ένα ντεπόν από φάρμακα.

Σας ευχαριστώ.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΡΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ;;;;;ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 39 ΕΤΩΝ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΤΙΣ 7000 ΜΟΝΑΔΕΣ, ΣΑΚΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΟΡΦΩΜΑ Η' ΩΧΡΟ Η ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΗΝ 21 ΜΕΡΑ ΚΑΙ Η ΕΞΟΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΗΣΗ ΝΑ ΙΝΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ;;;;;

 

Ναι, πιθανοτητα υπαρχει. Αν ομως, με 7000 χοριακη δεν φαινεται κυημα μεσα στη μητρα τοτε η διαγνωση εξωμητριου κυησης ειναι μαλλον σιγουρη!!! Δεν μπορει να υπαρχουν δυο κυησεις με διαφορετικη ηλικια συλληψης!!! Το ωχρο δεν ειναι στη σαλπιγγα αλλά στην ωοθηκη!! Μαλλον πρεπει να παρετε και μια άλλη γνωμη απο άλλο γιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ, καλημέρα. ευχαριστώ πολύ που μου δίνεται τη δυνατότητα να συζητήσω τις ανησυχίες μου...βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα και μέχρι τώρα η εγκυμοσύνη μου ήταν καλή. Το μωρό επίσης εώς τώρα υγιέστατο. Στους πρώτους υπέρηχους το έμβρυο έβγαινε κάποιες μέρες μικρότερο, αλλά από ένα σημείο και μετά άρχισε να φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο..

Την προηγούμενη εβδομάδα (32) έκανα βιοφυσικό προφίλ, και έχω αγχωθεί με κάποια από τα αποτελέσματα.. Κατ αρχήν το μωρό το βρήκε πολύ μεγάλο 2400 κιλά, εβδομάδες δε μου είπε. Ζακχαρο έχω μετρηθεί δύο φορές στην εγκυμοσύνη και δεν έχω.

Εχω εδώ και κάποιες μέρες ενοχλήσεις χαμηλα (πονάκια και μία αίσθηση σαν να ανοίγω κάπως εκεί κάτω) και εχθές πήγα στο νοσοκομείο και μέτρησα τον τράχηλο μου, ο οποίος μου είπε ο ειδικευόμενος που τον είδε είναι <1,5, χωρίς να προσδιορίσει ακριβώς.. Στο βιοφυσικό η γιατρός δε μου μέτρησε τράχηλο.

Τέλος, ο πλακούντας μου έγραψε ότι είναι Grade 2. μήπως είναι νωρίς για να είναι τόσο? ποια η γνώμη σας?

Όλα αυτά σημαίνουν ότι θα γεννήσω νωρίτερα??μπορώ να κάνω κάτι για όλα αυτά εκτός από ξεκούραση και υγιεινη διατροφή?? σημειωτέον σε όλη την εγκυμοσύνη δεν έχω καπνίσει, πιει και δεν έχω πάρει ούτε ένα ντεπόν από φάρμακα.

Σας ευχαριστώ.

 

Η αποψη μου ειναι οτι δεν μπορειτε να βασιζεστε στη γνωμη ενος ειδικευομενου (που και ο ιδιος σας ειπε οτι δεν ειναι σιγουρος) ουτε στο γιατρο σας που δεν σας μετρησε τον τραχηλο. Αυτο που θα εκανα στη θεση σας θα ηταν να βρω ενα γυναικολογο ειδικο στους υπερηχους, και να κανω ενα ολοκληρωμενο υπερηχογραφημα! Απο εκει και περα βρειτε ενα γιατρο που να εμπιστευεστε για να σας ολοκληρωσει την εγκυμοσυνη σας και τον τοκετο σας!! Σε οτι χρειαστειτε μη διστασετε να με ενημερωσετε... Λυση υπαρχει!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο γιατρός που με παρακολουθούσε και εμπιστεύομαι πολύ, βρίσκεται σε άλλη πόλη, γιατί εγώ εφυγα από την πόλη που ήμουν μέχρι τον 7ο μήνα και θα γεννήσω αλλού. Εδώ δεν έχω ούτε γυναικολόγο που να εμπιστεύομαι, ούτε την οικονομική δυνατότητα να παω σε κάποιο ιδιωτικό ιατρείο. Γι αυτό και ζήτησα τη γνώμη σας...

Έχω πάλι ραντεβού στις 20/6 με μία γιατρό του νοσοκομείου, ελπίζω να μην έχω καποιο απρόοπτο μέχρι τότε.

Σας ευχαριστώ όπως και να χει

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο γιατρός που με παρακολουθούσε και εμπιστεύομαι πολύ, βρίσκεται σε άλλη πόλη, γιατί εγώ εφυγα από την πόλη που ήμουν μέχρι τον 7ο μήνα και θα γεννήσω αλλού. Εδώ δεν έχω ούτε γυναικολόγο που να εμπιστεύομαι, ούτε την οικονομική δυνατότητα να παω σε κάποιο ιδιωτικό ιατρείο. Γι αυτό και ζήτησα τη γνώμη σας...

Έχω πάλι ραντεβού στις 20/6 με μία γιατρό του νοσοκομείου, ελπίζω να μην έχω καποιο απρόοπτο μέχρι τότε.

Σας ευχαριστώ όπως και να χει

 

Καλη τυχη και καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι 40 ετων εχω ενα παιδι 7 ετων και το τελευταίο χρονο είχα δυο ανεμβρυικες κυήσεις οι ιστόλογικες έδειξαν πιθανή χρωμοσωμικη ανωμαλία και μια παλλινδρομη ο καρυοτυπος έδειξε τρισωμια 22. Ολες οι εξετασεις όπως σπερμοδιαγραμμα,καρυοτυπος ζευγους,ελεγχος καθ'εξιν αποβολων ηταν καθαρές. Ο γιατρός μου λέει οτι ολα ωφειλωνται στα κακής ποιοτητας ωάρια λογω ηλικίας και μου είπε οτι οι επιλογές μου ειναι η να ξαναπροσπαθησω μέχρι να πετύχουμε καλό ωαριο είτε να στραφω σε εξωσωματικη με προεμφυτευτικο. Το θέμα ειναι οτι εχω ινοαδενωματα και στους δυο μαστούς με το μεγαλύτερο να φτάνει τα 3,2 εκ και φοβάμαι να παρω ορμόνες.Τι θεωρείται εσείς οτι μπορω να κανω; Ειμαι πια τοσο μεγαλη ώστε να φέρω εις πέρας μια δεύτερη εγκυμοσυνη; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι 40 ετων εχω ενα παιδι 7 ετων και το τελευταίο χρονο είχα δυο ανεμβρυικες κυήσεις οι ιστόλογικες έδειξαν πιθανή χρωμοσωμικη ανωμαλία και μια παλλινδρομη ο καρυοτυπος έδειξε τρισωμια 22. Ολες οι εξετασεις όπως σπερμοδιαγραμμα,καρυοτυπος ζευγους,ελεγχος καθ'εξιν αποβολων ηταν καθαρές. Ο γιατρός μου λέει οτι ολα ωφειλωνται στα κακής ποιοτητας ωάρια λογω ηλικίας και μου είπε οτι οι επιλογές μου ειναι η να ξαναπροσπαθησω μέχρι να πετύχουμε καλό ωαριο είτε να στραφω σε εξωσωματικη με προεμφυτευτικο. Το θέμα ειναι οτι εχω ινοαδενωματα και στους δυο μαστούς με το μεγαλύτερο να φτάνει τα 3,2 εκ και φοβάμαι να παρω ορμόνες.Τι θεωρείται εσείς οτι μπορω να κανω; Ειμαι πια τοσο μεγαλη ώστε να φέρω εις πέρας μια δεύτερη εγκυμοσυνη; Ευχαριστω

 

Ειναι πραγματι πολυ πιθανο να οφειλεται σε κακης ποιοτητας ωαρια. Η λυση μπορει να ειναι ο προεμφυτευτικος.

 

Ινοαδενωμα 3,2 εκατοστα πιθανα να πρεπει να αφαιρεθει. Φοβαστε τα φαρμακα της διεγερσης και δεν σας απασχολει η ορμονικη αλλαγη της ιδιας της εγκυμοσυνης??? Ποσο θα μεγαλωσει στην εγκυμοσυνη? Τι προβλημα μπορει να προκαλεσει στο θηλασμο??? Στη θεση σας θα το ειχα ηδη αφαιρεσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σπερμα φαινεται μαλλον φυσιολογικο. Σε τι σας προβληματιζει? Εχετε προσπαθησει σπερματεγχυσεις? Αυτο νομιζω οτι σας ταιριαζει περισσοτερο και οχι να οδηγηστε κατευθειαν εξωσωματικες... Εκτος και αν το εχετε ηδη δοκιμασει...

 

Με προβληματιζει ο αριθμος σπερματοζωαριων και η κινητικοτητα.

Εχω κανει εντεκα προσπαθειες(σπερματεγχυσεις και εξωσωματικιες) στης οποιες ετυχαν τρεις κυησεις οι υπολοιπες αρνητικα αποτελεσματα, αλλα δυστηχως δεν συνεχιστηκαν ειχα μια αποβολη και δυο παλινδρομες στης ιδιες εμβομαδες(9η) χωρις καρδιακους παλμους αλλα οι σακκοι αναπτυσονταν φυσιολογικα και για αυτους τους λογους μου προτεινα τα εμβολια λεμφωκυτταρων, ο λογος οτι δεν εχω αντισωματα. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα αντισωματα ειναι μια πολυ αμφιλεγόμενη υποθεση. Παντως, εκτος απο καποιους λιγους που τα εφαρμοζουν, οι περισσοτερες μελετες αναφερουν οτι δεν εχουν καμια αξια!!!! Αρα, ειναι μαλλον ασκοπο. Επισης, ακομα και αν αποφασισει καποιος να ακολουθησει τη συμβουλη ενος γιατρου (που εχει τους δικους του λογους να επιμενει να υποστηριζει τα αντισωματα), ποιο το νοημα να κανει εμβολια απο τη στιγμη που δεν εχει αντισωματα???? Δεν εχει κανενα νοημα. Αντιθετα "θα σας κοστισει μια περιουσια"...

 

Γιατρε να σας θεσω αλλα δυο απορειες-ανησυχιες στο θεμα των εμβολιων.

Ισχυει οτι τα εμβολια λεμφωκυτταρων στο μελλον μπορει να προκαλεσουν προβληματα υγειας??

Τα αντισωματα που δεν εχω, θα μπορω να καταφερω να εχω μια τελειωμηνη εγκυμοσινη σε μια νεα προσπαθεια εξωσωματικης??

 

Σας ευχαριστω πολυ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με προβληματιζει ο αριθμος σπερματοζωαριων και η κινητικοτητα.

Εχω κανει εντεκα προσπαθειες(σπερματεγχυσεις και εξωσωματικιες) στης οποιες ετυχαν τρεις κυησεις οι υπολοιπες αρνητικα αποτελεσματα, αλλα δυστηχως δεν συνεχιστηκαν ειχα μια αποβολη και δυο παλινδρομες στης ιδιες εμβομαδες(9η) χωρις καρδιακους παλμους αλλα οι σακκοι αναπτυσονταν φυσιολογικα και για αυτους τους λογους μου προτεινα τα εμβολια λεμφωκυτταρων, ο λογος οτι δεν εχω αντισωματα. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Δεν μπορω να σας πω κατι πιο συγκεκριμενο χωρις να εχω δει εξετασεις και να γνωριζω λεπτομερειες απο την περιπτωση σας. Εγω διατηρω παρα πολλες επιφυλαξεις για τα αντισωματα και τα εμβολια. Αυτο αλλωστε υποστηριζουν και οι περισσοτερες μελετες...

Link to comment
Share on other sites

Ο πολυποδας ειναι εντελως ασχετος με το μικροβιο. Δεν ειναι δυνατον αφαιρώντας τον πολυποδα να φυγει και το ureaplasma. Εκτος και αν σας εδωσε αντιβιωση μετα απο την επεμβαση, που να ειναι καταλληλη ΚΑΙ για το μικροβιο.

Σε περιπτωση μολυνσης με ureaplasma η θεραπεια συντροφου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. Διαφορετικα θα σας ξανακολλησει σιγουρα.

 

Γιατρέ σας ευχαριστω πολύ για την απάντησή σας!

Αντιβίωση πήρα μετά την επέμβαση, όμως το σοβαρό στην υπόθεση είναι ότι ΕΠΡΕΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ...... :shock:Τι να πω... Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera giatre exw mia aporia..pernw yasminelle gia peripou ena mina kathe mera tin idia wra. eminan 2 xapia mexri tin pausi. exw sexoualiki epafi xwris profilaksi alla o filos mou "prosexei" den teliwse pote mesa. exw dei ligo aima kai exw ponous periodou. iparxi periptwsi egkimonisis?

euxaristw ek ton proterwn!

Link to comment
Share on other sites

kalispera giatre exw mia aporia..pernw yasminelle gia peripou ena mina kathe mera tin idia wra. eminan 2 xapia mexri tin pausi. exw sexoualiki epafi xwris profilaksi alla o filos mou "prosexei" den teliwse pote mesa. exw dei ligo aima kai exw ponous periodou. iparxi periptwsi egkimonisis?

euxaristw ek ton proterwn!

 

Αν τα εχετε παρει σωστα... οχι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιατρε..θα ηθελα την βοηθεια σας σε μια απορια που εχω.περιμενα περιοδο 10 ιουνιου.βεβαια δεν μου εχει ερθει ακομα.αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι απο τις 1 ιουνου αρχισα να ποναω παρα πολυ χαμηλα και η μεση μου,τοσο πολυ που πονουσε η κοιλια πραγματικα ηταν σαν ειχα περιοδο δεν διεφερε σε τιποτα.και πολυ πρησμενη φυσικα.ακομα και τωρα ειμαι στην ιδια κατασταση.λιγο με ειχε ηρεμησει την προηγουμενη εβδομαδα αλλα οχι και τελειως.πρωτη φορα συμβαινει αυτο γιαυτο σας ρωτησα.οι πονοι που ειχα απο τοσο νωρις υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?γενικα δεν εχω σταθερο κυκλο αλλα οταν περιμενα δεν ειχα ουτε πονους ουτε τιποτα θα αρχιζα να ποναω οταν θα με ερχοταν.αυτο δεν μπορω να το καταλαβω..εσεις τι νομιζετε?σας ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ ειμαι η αννα 23 χρονων...εχω ενα προβληματακι που με απασχολει και δεν θελω να το συζητησω με την μητερα μου...23 μαιου κατα τισ 2:οο μμ οπου πιανεται για 24 μαιου ηρθα σε επαφη με το πρωην αγορι μου χωρισ να παρουμε προφυλαξη εξερματησε επανω μου και οπωσ κουνηθηκα επεσε σπερμα μεσα μου...την επομενη μερα μολις ξυπνησα ειδα ροζ αιμα στο εσωρουχο μου και μου συνεχιστηκε κανονικα αλλα ειχα λιγοτερο αιμα οπως εχω συνηθως στην περιοδο μου...απο εκει και μετα ηρθαμε ξανα σε επαφη 30 μαιου παλι χωρις προφυλαξη αλλα εκσπερματησε εξω και ειχα γονιμες μερες 2 ιουνιου απο της 2 ιουνιου εκενη τη μερα μεχρι σημερα εχω καποιους πονους χαμηλα στην κοιλια αριστερα και δεξια,εντονη οσφρηση, κανα δυ φορεσ πονοκεφαλο,χθες ειχα ενα πονο στη μεση θελω αρκετο κοτοπουλο ενω δεν μου αρεσει και πολυ τρωω πολυ σπανια τα πρωινα εχω μια περιεργη γευση στο στομα μου και καποιεσ στιγμεσ νιωθω να νυσταζω και πως ειμαι κουρασμενη ενω κοιμαμαι 8 ωρεσ τοθλαχιστων την ημερα και σημερα για 6 ωρες ειχα αναγουλα πονο στην κοιλια και πονοκεφαλο..περιοδο περιμενω στις 21 ιουνιου...τι μπορω να κανω υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα γιατρε. Θελω να σας ρωτησω .... ειμαι εγκυος και δυσκοιλια. Εχθες δυσκολευτηκα πολυ και αναγκαστηκα να σφιχτω αρκετα στην τουαλετα. τι επιπτωσεις εχει στο εμβρυο 12 εβδομαδων ? μπορει να προκαλεσα καποιο προβλημα επειδη πιεστηκα? Σας ευχαριστω

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...είμαι 34 χρονών και εδώ κι ένα χρόνο έχω ανακαλύψει ένα ινομύωμα. Εϊναι ενδοτοιχωματικό στο δεξί πλάγιο της μητρας, αρκετά μεγάλο. Όταν το ανακαλύψαμε ήταν 5 εκ, τώρα είναι 5,5.Δεν επηρεάζει καθόλου το ενδομήτριο και δε μου προκαλεί καθυστερήσεις,αιμορραγίες ή πόνους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν πρέπει να αφαιρεθεί ή όχι. Ακόμα δεν έχω παιδάκια και θα ήθελα από Σεπτέμβρη να αρχίσω προσπάθειες. Ο γυναικολόγος μου λέει ότι μια λύση θα ήταν να προσπαθήσω κι αν μου προκαλέσει επιπλοκές ή αποβολή να το αφαιρέσω προτού προβώ σε νέα προσπάθεια. Βέβαια μου έχει πει ότι οι πιθανές επιπλοκές είναι αρκετές και η πιθανότητα να συμβει κάτι 20-30%. Από την άλλη μου έχει πει επίσης ότι αν αφαιρεθεί είναι πιθανό να δημιουργηθούν συμφύσεις και να δυσκολευτώ στη σύλληψη. Να σας πω ακόμα ότι αν αποφασίσω να το αφαιρέσω θα γίνει με ανοιχτό χειρουργείο, γιατί είναι κοντά στο ενδομήτριο και θέλει να είναι πιο σίγουρος ότι δε πειράξει το ενδομήτριο με την λαπαροσκοπική αφαίρεση. Ποια είναι η γνώμη σας; Να το αφαιρέσω πριν ή να ξεκινήσω προσπάθειες και βλέπουμε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...