Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Γιατρέ καλησπέρα.. Είμαι 37 ετών, και μετά απο 3 αποτυχημενες εξωσωματικές ο γιατρός μου ζήτησε να κανω την εξέταση: ca 125... της οποίας το αποτελεσμα ειναι 32 με ανωτατο όριο το 35.... θεωρείται οτι μπορεί να εχω ενδομητρίωση; πονους κατά την περίοδο δεν εχω καθολου... ουτε κύστες στις ωοθήκες.... ποια ειναι η καλύτερη λύση στην περιπτωσή μου;

 

Μπορώ να προχωρήσω σε επομενη προσπαθεια; δεδομένου οτι η λαπαρασκοπηση θα ητανε μία ακόμη μεγαλη ταλαιπωρία για μένα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Απο οτι φαινεται απο την εξεταση και οσα αναφερετε, δεν διαφαίνεται να υπαρχει ενδομητριωση. Για το τι θα κανετε δεν μπορω να απαντησω, γιατι δεν γνωριζω το ιστορικο σας και τι εξετασεις εχετε κανει. Πρεπει να εχω ολοκληρωμενη εικονα για να σας καθοδηγησω σωστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κυριε Χριστοπουλε.ειμαι έγκυος ξάνα μετα απο παλλινδρομη στην 11η εβδομαδα.πήγα σήμερα για πρωτο ραντεβού.είμαι 5 w+5d.είδαμε εμβρυικο σάκο χωρις εμβρυικο πόλο.δεν ανησυχησε ιδιαιτέρα γι αυτό.μου είπε οτι είναι σχετικα νωρίς.εγώ βεβαία φοβάμαι.επίσης είδε ωχραιματωμα στη δεξια ωοθήκη 6 εκ.μου έδωσε 15νθημερη αδεία και να προσέχω.ποσο μπορεί να επηρεάσει αυτό την εγκυμοσύνη?δε μου έδωσε κάτι να παίρνω.είναι επικυνδινο να σπάσει;παρακαλώ απάντηστε μου και στα δυο μου ερωτήματα.ευχαριστώ εκ των προτέρων

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλε καλησπερα..Η ερωτηση που θελω να σας κανω ειναι η εξης: Στις 20/12/13 γεννησα με καισαρικη..Πηγα στον γυναικολογο μου για εξεταση στις 40 μερες και ολα ηταν καλα...Τωρα τι εξετασεις πρεπει να κανω και ποτε??

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

kurie xristopoule exw to exis thema piga sto gunaikologo kai mou eipe oti exw polikistikes wothikes k na xasw baros,eipe oti meta apo 5 mines tha kanei o antras mou spermatodiagramma giati toso polu?den xerw pote exw worixia k oute auto mou elise. imerominies periodou:3-9-13/22-10-13/7-11-13/8-12-13/5-1-14

/7-2-14.kai mou kratane 5-6 meres?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κυριε Χριστοπουλε.ειμαι έγκυος ξάνα μετα απο παλλινδρομη στην 11η εβδομαδα.πήγα σήμερα για πρωτο ραντεβού.είμαι 5 w+5d.είδαμε εμβρυικο σάκο χωρις εμβρυικο πόλο.δεν ανησυχησε ιδιαιτέρα γι αυτό.μου είπε οτι είναι σχετικα νωρίς.εγώ βεβαία φοβάμαι.επίσης είδε ωχραιματωμα στη δεξια ωοθήκη 6 εκ.μου έδωσε 15νθημερη αδεία και να προσέχω.ποσο μπορεί να επηρεάσει αυτό την εγκυμοσύνη?δε μου έδωσε κάτι να παίρνω.είναι επικυνδινο να σπάσει;παρακαλώ απάντηστε μου και στα δυο μου ερωτήματα.ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υπαρχουν καποιες μικρες πιθανοτητες η κυηση να εχει προβλημα απο το ωχραιματωμα. Συνηθως ομως δεν υπαρχει προβλημα.

 

Επειδη ειχατε την παλινδρομη, θα σας εδινα προληπτικα μια απλη αγωγη για να προστατεψουμε την παρουσα κυηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυριε Χριστοπουλε καλησπερα..Η ερωτηση που θελω να σας κανω ειναι η εξης: Στις 20/12/13 γεννησα με καισαρικη..Πηγα στον γυναικολογο μου για εξεταση στις 40 μερες και ολα ηταν καλα...Τωρα τι εξετασεις πρεπει να κανω και ποτε??

Ευχαριστω πολυ

 

Καλυτερα να ακολουθησετε τις οδηγιες του γιατρου σας. Φανταζομαι οτι θα σας εχει ηδη δωσει κατευθυνσεις για την επομενη εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

kurie xristopoule exw to exis thema piga sto gunaikologo kai mou eipe oti exw polikistikes wothikes k na xasw baros,eipe oti meta apo 5 mines tha kanei o antras mou spermatodiagramma giati toso polu?den xerw pote exw worixia k oute auto mou elise. imerominies periodou:3-9-13/22-10-13/7-11-13/8-12-13/5-1-14

/7-2-14.kai mou kratane 5-6 meres?

 

Δεν ξερω γιατι σας ειπε για το σπερμοδιαγραμμα μετα απο τοσο πολυ καιρο.

 

Παντως μπορειτε να κανετε και άλλα πραγματα αν θελετε να προχωρησετε πιο γρηγορα σε εγκυμοσυνη. Εξαρταται απο τις εξετασεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι σας ειπε για το σπερμοδιαγραμμα μετα απο τοσο πολυ καιρο.

 

Παντως μπορειτε να κανετε και άλλα πραγματα αν θελετε να προχωρησετε πιο γρηγορα σε εγκυμοσυνη. Εξαρταται απο τις εξετασεις σας...[/QUeuxaristw pou apantisate toso grigora,ti exetaseis prepei na kanw?theloume mwraki toso polu pou apogoiteutika gia tous 5 mines.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι σας ειπε για το σπερμοδιαγραμμα μετα απο τοσο πολυ καιρο.

 

Παντως μπορειτε να κανετε και άλλα πραγματα αν θελετε να προχωρησετε πιο γρηγορα σε εγκυμοσυνη. Εξαρταται απο τις εξετασεις σας...[/QUeuxaristw pou apantisate toso grigora,ti exetaseis prepei na kanw?theloume mwraki toso polu pou apogoiteutika gia tous 5 mines.....

 

Για να σας καθοδηγησει καποιος γιατρος σωστα πρεπει να σας εχει εξετασει και να γνωριζει λεπτομερειες απο το ιστορικο σας. Δεν μπορω να σας καθοδηγησω στα "τυφλα".

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να ακολουθησετε τις οδηγιες του γιατρου σας. Φανταζομαι οτι θα σας εχει ηδη δωσει κατευθυνσεις για την επομενη εξεταση.

 

Το μονο που μου ειχε πει ειναι οτι μονο οταν θελησω να κοψω τον θηλασμο να ξαναπαω..

Παντως ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κ. Χριστόπουλε,

 

Προσπαθούμε 8 μήνες για εγκυμοσύνη και τη Δευτέρα έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση. έχουμε κάνει ορμονικές εξετάσεις και σπερμοδιάγραμμα (όλα καλά) αλλά όχι σαλπιγγογραφία. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητη. Συζητώντας όμως με τα κορίτσια στο forum μου είπαν ότι δεν έπρεπε να κάνω σπερματέγχυση χωρίς σαλπιγγιγραφία. Εσείς τι λέτε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να εχετε καποιο σημαντικο προβλημα απο την οιστραδιολη σας.

Θα μπορουσατε να μου στειλετε τις εξετασεις σας, όμως χωρις να σας εχω εξετασει και χωρις να ξερω το ιστορικο σας δεν μπορω να σας πω κατι συγκεκριμενο... Τουλαχιστον θα δουμε αν σας λειπουν εξετασεις. Εχετε κανει ΟΛΕΣ οσες σας ειπαν να κανετε, αλλά σας ειπαν να κανετε ΟΛΕΣ οσες χρειαζονται. Αυτο ειναι το νοημα....

 

Γεια σας και πάλι.

 

Θα ήθελα να σας παραθέσω τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου να μου δώσετε την άποψή σας (εξετάσεις έγιναν την 3η μέρα του κύκλου).

 

Τ4 7.67 (όριο 5.1-14.1)

Τ3 106 (όριο 80-200)

TSH 3.51 (όριο 0.27-4.7)

PRL 23 (όριο 29.2)

E2 56 (30-150)

FSH 6 (όριο 2.5-10.2)

LH 3.8 (όριο1.9-12.5)

 

AMH 8.8 (όριo μέσα στην χαμηλή γονιμότητα)

Β Ιnhibin 92 pg/ml

 

Φυσικά με αυτά τα αποτελέσματα ανησυχώ λόγω χαμηλής AMH. Τι σημαίνει αυτό; Μπορώ να μείνω φυσικά έγγκυος; Και η B Inhibin αν και στο όριο χαμηλή μου φαινέται... σωστα;

 

Η ηλικία μου είναι 34.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

 

Θα ήθελα να σας παραθέσω τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου να μου δώσετε την άποψή σας (εξετάσεις έγιναν την 3η μέρα του κύκλου).

 

Τ4 7.67 (όριο 5.1-14.1)

Τ3 106 (όριο 80-200)

TSH 3.51 (όριο 0.27-4.7)

PRL 23 (όριο 29.2)

E2 56 (30-150)

FSH 6 (όριο 2.5-10.2)

LH 3.8 (όριο1.9-12.5)

 

AMH 8.8 (όριo μέσα στην χαμηλή γονιμότητα)

Β Ιnhibin 92 pg/ml

 

Φυσικά με αυτά τα αποτελέσματα ανησυχώ λόγω χαμηλής AMH. Τι σημαίνει αυτό; Μπορώ να μείνω φυσικά έγγκυος; Και η B Inhibin αν και στο όριο χαμηλή μου φαινέται... σωστα;

 

Η ηλικία μου είναι 34.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

 

Δεν πιστευω οτι ειναι σωστο να γινεται ιατρικη μεσα απο μηνυματα.

Χρειαζονται πολλες πληροφοριες απο το ιστορικο σας αλλά και εξεταση.

 

Σε γενικες γραμμες δεν εχετε καποιο σημαντικο προβλημα στις ορμονες σας (με καθε επιφυλαξη καθως δεν γνωριζω σημαντικες πληροφοριες για σας).

 

Καλο ειναι να εμπιστευτειτε καποιο γυναικολογο που θα σας αναλαβει προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ειναι σωστο να γινεται ιατρικη μεσα απο μηνυματα.

Χρειαζονται πολλες πληροφοριες απο το ιστορικο σας αλλά και εξεταση.

 

Σε γενικες γραμμες δεν εχετε καποιο σημαντικο προβλημα στις ορμονες σας (με καθε επιφυλαξη καθως δεν γνωριζω σημαντικες πληροφοριες για σας).

 

Καλο ειναι να εμπιστευτειτε καποιο γυναικολογο που θα σας αναλαβει προσωπικα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντησή σας!

Συμβουλεύομαι ήδη γυναικολόγο, απλά ήθελα μια δεύτερη άποψη μιας και η επίσκεψη σε δεύτερο γιατρό λόγο οικονομικών είναι δύσκολο.

Σας ευχαριστώ και πάλι. Φυσικά και δεν περίμενα να γίνει "ιατρική". ;)

 

Πληροφοριακά δεν θεωρώ ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο ιστορικό. Προσπάθειες για εγκυκοσύνη έχουν γίνει μόλις 2 αλλά η μία με παρακολούθηση ωορρηξίας. Οι γυναικολογικές εξετάσεις μου είναι εντάξει ενω κάνω θεραπεία για υψηλή προλακτίνη. Οι εξετάσεις έγιναν κυρίως επειδή δεν επιτευχθηκε εγκυμοσύνη μετά από παρακολούθηση οωρρηξίας (κάτι που θεώρησα υπερβολικό αλλά φυσικά και τις έκανα διότι.. "τι ξέρω εγώ") και λόγω χαμηλής προγεστερόνης σε έναν κύκλο (7). Ο γιατρός μου μου ε[ιπε ότι τα αποτελέσματα μου δεν είναι ανησυχητικά αλλά θα πρέπει να βιαστώ (;!).

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Και για να πω κ ένα κλισέ: Συγχαρητήρια και μπράβο για τη βοήθεια που δίνεται μέσα από το φόρουμ..αλλά το εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντησή σας!

Συμβουλεύομαι ήδη γυναικολόγο, απλά ήθελα μια δεύτερη άποψη μιας και η επίσκεψη σε δεύτερο γιατρό λόγο οικονομικών είναι δύσκολο.

Σας ευχαριστώ και πάλι. Φυσικά και δεν περίμενα να γίνει "ιατρική". ;)

 

Πληροφοριακά δεν θεωρώ ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο ιστορικό. Προσπάθειες για εγκυκοσύνη έχουν γίνει μόλις 2 αλλά η μία με παρακολούθηση ωορρηξίας. Οι γυναικολογικές εξετάσεις μου είναι εντάξει ενω κάνω θεραπεία για υψηλή προλακτίνη. Οι εξετάσεις έγιναν κυρίως επειδή δεν επιτευχθηκε εγκυμοσύνη μετά από παρακολούθηση οωρρηξίας (κάτι που θεώρησα υπερβολικό αλλά φυσικά και τις έκανα διότι.. "τι ξέρω εγώ") και λόγω χαμηλής προγεστερόνης σε έναν κύκλο (7). Ο γιατρός μου μου ε[ιπε ότι τα αποτελέσματα μου δεν είναι ανησυχητικά αλλά θα πρέπει να βιαστώ (;!).

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Και για να πω κ ένα κλισέ: Συγχαρητήρια και μπράβο για τη βοήθεια που δίνεται μέσα από το φόρουμ..αλλά το εννοώ!

 

Υπαρχουν πολλες και σημαντικες λεπτομερειες που πρεπει να συνυπολογιστουν. Η ΑΜΗ δειχνει σε γενικες γραμμες το αποθεμα των ωαριων στην ωοθηκη. Ομως καλο ειναι να υπολογιζεται με βαση καποιους πινακες καθως ολες οι ηλικιες δεν εχουν τις ιδιες φυσιολογικες τιμες.

Η προλακτινη παιζει σημαντικο ρολο. Συνεχιστε τις προσπαθειες σας ΑΝ πιστευετε οτι εχετε κανει τις σωστες εξετασεις. Αν πρεπει να βιαστειτε τοτε κατι ειναι ανησυχητικό... αν δεν ειναι ανησυχητικό, δεν χρειαζεται να βιαστειτε. Ελπιζω οτι καταλαβαινετε τι εννοω... Καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ! ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΙΣ 17/02/2014 , ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ 28/02 -5/3 ,ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΩΣΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ 2 ΦΟΡΕΣ! ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΟΙΣΑΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕς ΧΩΡΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑΙ! ΕΠΙΣΗΣ ΗΜΑΣΤΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΕΙΗς ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΕΞΟΥΑ.ΜΕΤΑΔ.ΝΟΣΗΜΑΤΑ! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ! ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΙΓΑ ΛΕΥΚΑ ΥΓΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗς! ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ! ΓΕΝΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΥΠΙΚΗ ΣΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΧΑΠΙΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ! ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ! ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΙΣ 17/02/2014 , ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ 28/02 -5/3 ,ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΩΣΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ 2 ΦΟΡΕΣ! ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΟΙΣΑΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕς ΧΩΡΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑΙ! ΕΠΙΣΗΣ ΗΜΑΣΤΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΕΙΗς ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΕΞΟΥΑ.ΜΕΤΑΔ.ΝΟΣΗΜΑΤΑ! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ! ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΙΓΑ ΛΕΥΚΑ ΥΓΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗς! ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ! ΓΕΝΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΥΠΙΚΗ ΣΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΧΑΠΙΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ! ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Η αντισυλληπτικη προστασια του χαπιου ξεκινα (αν τα εχετε χρησιμοποιησει σωστα) μετα απο την πρωτη εβδομαδα χρησης. Ετσι, λογικα δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα. Γενικοτερα ομως, επειδη μπορει να γινει καποιο λαθος καθως δεν ειναι εξοικειωμένη η γυναικα με τη χρηση τους, καλο ειναι τον πρωτο μηνα να συνεχιστει η προφυλαξη για να μεγιστοποιησουμε την ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

ΚΥΡΙΕ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΧΩ ΑΣΠΡΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ! ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΧΑΠΙΟΥ, ΑΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.:

 

ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 23/02 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ 20-21/03 ΕΙΧΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΦΗ 3-6-10-16/3..ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΣΜΕΝΟ ΝΙΩΘΩ ΚΟΥΡΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ....ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΔΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΒΛΕΝΝΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΙΜΑ..ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΙΟΣ..ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΟΥΤΕ ΧΟΡΙΑΚΗ

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Είμαι 5 μηνών έγκυος στο πρωτο μου παιδάκι.

Στην αυχενική διαγνώστηκε επιπωματικος πλακούντας ο οποίος αραιά και που μου κανει καποιες μικροαιμορραγίες (μονο στο σκούπισμα ποτε στο εσώρουχο) φυσικά προσέχουμε δεν έχουμε επαφες και δε σηκώνω βάρη.

 

Στη Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ αγωνιωντας αν έχει υπάρξει εστω κάποια άνοδος του πλακούντα διαπιστώθηκε οτι έχει αρχίσει να ανεβαίνει -αν και ακομα χαρακτηριζεται ως χαμηλος-αλλά επισης χωρίζεται σε 2 κομματια! Ο δεξιος είναι το κύριο κομματι και ο αριστερός είναι πιο μικρός...αυτό που με ανησυχεί είναι το γεγονος οτι ο ομφάλιος λώρος ξεκινά απο τη γέφυρα που ενώνει τα δυο αυτά κομματια η οποία είναι πολύ λεπτή...

 

Πιστεύετε οτι είναι επικίνδυνο αυτό, ή θα μπορούσε να έχει καποια αρνητικη εξέλιξη η εγκυμοσύνη;;; προς το παρόν όλα δείχνουν οτι το μωρά κι τρέφεται σωστα στην 21η εβδομαδα ηταν 460 γρ. Αλλά μελλοντικά θα μπορούσε να επιφέρει προβλήματα η θέση του ομφάλιου λώρου και η ιδιατερη μορφολογία του πλακούντα;;;

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κ.Χριστοπουλε.θελω και γω με τν σειρα μου να σας ρωτισω το εξης:τον δεκεμβρη δυστυχως εκανα την πρωτη μου αποξεση.η περιοδος μου ηρθε μετα απο 77 μερες υστερα απο αρκετα φαρμακα προγεστερονης.τωρα η 2 περιοδος εχει ηδη καθυστερησει ενα μηνα.κ εχω ηδη παρει προγεστερονη χωρις αποτελεσμα.να σας πω επισης οτι ειχα κανει σονουστερογραφια για τυχον συμφισεις αλλα ολα ηταν καλα.τι μπορει να φταιει? Γιατι δεν με πιανουν τα φαρμακα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας κ.Χριστοπουλε.θελω και γω με τν σειρα μου να σας ρωτισω το εξης:τον δεκεμβρη δυστυχως εκανα την πρωτη μου αποξεση.η περιοδος μου ηρθε μετα απο 77 μερες υστερα απο αρκετα φαρμακα προγεστερονης.τωρα η 2 περιοδος εχει ηδη καθυστερησει ενα μηνα.κ εχω ηδη παρει προγεστερονη χωρις αποτελεσμα.να σας πω επισης οτι ειχα κανει σονουστερογραφια για τυχον συμφισεις αλλα ολα ηταν καλα.τι μπορει να φταιει? Γιατι δεν με πιανουν τα φαρμακα???

 

Δεν ξερω ποια ηταν η αιτια της αποξεσης. Μπορει να χρειαζεται καποιος χρονος για την αναπλαση του ενδομητριου. Κανονικα χρειαζονται και καποια φαρμακα. Ελπιζω μονο να μην εχει γινει υπερβολικη αφαιρεση ενδομητριου γιατι αυτο μπορει να προκαλεσει σοβαρο προβλημα για την περιοδο σας στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα. Θα ήθελα να μου πείτε ποια μέρα του κύκλου να κανω την εξεταση ca 125.

ευχαριστω

 

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη ημερα του κυκλου. Απλα καλο θα ηταν να μην εχετε περιοδο ή να μην εχετε οποιαδηποτε εμφανη λοιμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...