Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Κυριε Χριστοπουλε,

θα ηθελα και παλι την βοηθεια και την συμβουλη σας. Εχω σπω με αποτελεσμα να μην εχω καθολου σταθερο κυκλο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης οταν δεν εχω περιοδο προφανως δεν εχω και ωορηξια αλλα οταν εχω περιοδο εχω παντα ωορηξια? και αν εχω πως μπορω να το καταλαβω γιατι δεν ιδιαιτερα συμπτωματα?

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο και την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα και χρονια πολλα λογω των ημερων...Θα ήθελα να σας ρωτήσω, είμαι στην 26 ημερα του κύκλου και ειμαι 12 ημερες μετα την ενεση pregnyl (την εκανα 3/8 )......παιρνω τα utrogestan 3 την ημερα απο την 2 ημερα μετα την ενεση και εχω απο την 24 ημερα μεχρι και σημερα εχω καφε υγρα...τι μπορει να συμβαινει? πως γινεται να εχω καφε υγρα παρολο που παιρνω τα utrogestan?

Σας ευχαριστω πολυ...

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας κ. παναγιωτη!!! τον μηνα ιουνιο δεν αδιαθετησα κ πηγα κ εκανα υπερυχο κ ειδαμε οτι δεν εκανα ωορρηξια κ μου εδωσε ο γιατρος dufaston για 5 ημερες! αφου τα σταματησα σε 3 ημερες αδιαθετησα (6/7) δηλαδη 45 ημερες μετα την τελευταια περιοδο του μαιου! η απορια μου ειναι ο κυκλος μου θα επανελθει οπως ηταν 30 ημερες η θα ειναι 45 ημερων;;; εδω κ μια εβδομαδα το στηθος μου εχει μεγαλωσει αφανταστα κ εχω φαγουρα κ με ποναει λιγο! ποτε θα μπορουσα να κανω τεστ; σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Όπως ΗΔΗ θα επρεπε να εχετε κανει, πρεπει να βρειτε ΓΙΑΤΙ ο κυκλος σας ειναι τοσο αστατος και τι μπορειτε να κανετε... Χρειαζονται εξετασεις που ελπιζω να σας εχει συμβουλευσει ο γιατρος σας να κανετε..

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα και χρονια πολλα λογω των ημερων...Θα ήθελα να σας ρωτήσω, είμαι στην 26 ημερα του κύκλου και ειμαι 12 ημερες μετα την ενεση pregnyl (την εκανα 3/8 )......παιρνω τα utrogestan 3 την ημερα απο την 2 ημερα μετα την ενεση και εχω απο την 24 ημερα μεχρι και σημερα εχω καφε υγρα...τι μπορει να συμβαινει? πως γινεται να εχω καφε υγρα παρολο που παιρνω τα utrogestan?

Σας ευχαριστω πολυ...

 

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας... Ευχομαι και σε σας οτι επιθυμειτε...

Μπορει να οφειλονται σε ωοθυλακιορρηξια... Το καφε σημαινει παλιο αιμα...

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλε,

θα ηθελα και παλι την βοηθεια και την συμβουλη σας. Εχω σπω με αποτελεσμα να μην εχω καθολου σταθερο κυκλο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης οταν δεν εχω περιοδο προφανως δεν εχω και ωορηξια αλλα οταν εχω περιοδο εχω παντα ωορηξια? και αν εχω πως μπορω να το καταλαβω γιατι δεν ιδιαιτερα συμπτωματα?

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο και την βοηθεια σας.

 

Πρεπει να δω εξετασεις σας, για να ειμαι σιγουρος οτι εχετε πολυκυστικες ωοθηκες, καθως πολυ συχνα υπαρχει λαθος διαγνωση!!!

 

Η περιοδος ακολουθει μια ωοθυλακιορρηξια η οποια σπανια ειναι αντιληπτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Είμαι έγκυος στην 13 εβδομάδα. Εκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας προληπτικά και έδειξαν ότι είμαι ετερόζυγη στην μετάλλαξη MTHFR A1298C και ότι στην μετάλλαξη ACE I/D έχω τον γονότυπο D/D.

Ο γιατρός μου μου ειπε οτι δεν είναι κατι ανησυχητικό αλλα πρέπει να παρω την γνώμη ενός αιματολόγου.

Λόγω του Αυγούστου δυστυχώς δεν βρίσκω κάποιον αυτές τις ημέρες και έχω αγχωθεί μηπως τυχόν καθυστέρηση κανει κακό στο μωρό και πρέπει να αρχίσω αγωγή άμεσα. Είναι κάτι επείγον που πρέπει να αντιμετωπίσω άμεσα; Είμαι πολύ αγχωμένη.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας.

 

Ελένη

 

Εγω θα σας συμβουλευα να ξεκινησετε αγωγη αμεσα... Ομως η ευθυνη ειναι στο γιατρο σας και η αποφαση ειναι δικη σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Είμαι έγκυος στην 13 εβδομάδα. Θα μπορούσα να κάνω μπάνιο στη λίμνη βουλιαγμένης. Η θερμοκρασία των νερών είναι μέχρι 28 βαθμούς και η σύνθεση των υδάτων Κάλιο, Νάτριο, Λίθιο, Αμμώνιο, Ασβέστιο, Σίδηρος, Χλώριο, Ιώδιο και μικρή ραδιενέργεια.

Υπάρχει κίνδυνος ή μπορώ να κάνω μπάνιο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Δεν μπορειτε να ερχεστε σε επαφη με κανενος ειδους ραδιενεργεια... Υπαρχει αντενδειξη για την εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

 

Το Σάββατο έκανα τεστ στην 5η μέρα καθυστέρησης και βγήκε θετικό.

Την επομένη έκανα άλλα 2 επίσης θετικά.

Εχθές 6/8 έκανα χοριακή και το αποτέλεσμα ήταν 81,10 μονάδες.

ΤΕΡ 29/06/2012

Ωορρηξία πιθανολογώ ότι έκανα την 18η μέρα του κύκλου μου σε κύκλο 32 ημερών.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Το αποτέλεσμα της χοριακής είναι χαμηλό;;;

Υπάρχει περίπτωση να έκανα διπλή ωορρηξία και η σύλληψη να έγινε αργά;;

Αύριο θα την επαναλάβω.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν εχει πολυ μεγαλη σημασια το επιπεδο της χοριακης αλλά ο ρυθμος αυξησης... Θα χαρω να σας βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ ,

 

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει η αδερφή μου αλλά δυστυχώς δεν έχει πρόσβαση σε νοσοκομείο η σε γιατρό γυναικολόγο ή ουρολόγο καθώς ειναι σε νησι που διαθέτει μόνο κέντρο υγείας και φυσικά κανένα απο τους προαναφερόμενους γιατρούς .

Εδω και ένα έτος απο τον προηγούμενο Σεπτέμβρη αντιμετωπίζει επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις.Ξεκίνησε τον Σεπτεμβρη σαν μια απλη ουρολοίμωξη η οποία μετα απο την καλλιέργεια και το αντίστοιχο αντβ/μα θα έπρεπε να εχει αντιμετωπιστεί . Δυστυχώς υποτροπίασε και ξαναέκανε την ίδια διαδικασία , μετα απο την τρίτη φορά προχώρησε σε διαγνωστικές εξετάσεις και υπερηχο στα νεφρά ,οι οποίες όμως δεν έδειξαν κάτι .Τότε ο γιατρός που επισκέφθηκε της ΄συνέστησε να πάρει για 20 μέρες ciproxin και μετά το τέλος της furolin καθημερινά για 3 μήνες .Μόλις τελείωσε την συγκεκριμένη αγωγή υποτροπίασε ξανά και η αντιμετώπιση ηταν ξανά η ίδια αντιβίωση και μετα για ενα μην ξανα furolin .Για ακομα μια φορα , μετά το τέλος του υποτροπίασε και συνεχίζει η ίδια κατάσταση μέχρι κ σήμερα .

Απο χτές εμφανίζει ξανά τα ίδια επώδυνα συμπτώματα (πονο στην ουρηση , στην κοιλιακη χωρα,συχνοουρια,πυρετο,ριγη) .

Εχει παρατηρήσει πως συνήθως η περίοδος που υποτροπιαζεί είναι 2-3 μέρες μετά την περίοδο της .

Σας παρακαλώ θερμά για την συμβουλή σας , καθώς δεν ξέρει πια τι να κάνει προκειμένου να αντιμετωπίσει τόσο την επώδυνη σωματική κατάσταση που προκαλεί η ουρολοίμωξη αλλα πλέον της έχει γίνει κ εφιάλτης .

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

 

Δεν μπορω να σας συμβουλευσω με ακριβεια, καθως δεν γνωριζω πολλα στοιχεια που μπορει να ειναι χρησιμα... Ποσων ετων ειναι?? Εχει επαφες..?? κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα,

ήθελα να κάνω δύο ερωτήματα σχετικά με την κόρη μου 11 ετών:

 

1. πέρσυ το καλοκαίρι, επειδή είχε εκρίσεις και ενοχλήσεις(φαγούρα/τσούξιμο) κάναμε καλλιέργεια κολπικού υγρού όπου διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος. Ο παιδίατρος τότε πρότεινε πλήσεις με χαμομήλι. Από τότε δεν έχουν σταματήσει οι εκρίσεις όμως πλέον έχουν άσπρο χρώμα (ενώ αρχικά ήταν καφέ) και δεν έχει καμία ενόχληση. Κάποια στιγμή ξανακάναμε καλλιέργεια και βγήκε αρνητική. Μπορεί αυτές οι εκρίσεις να είναι φυσιολογικές και να μην σχετίζονται με κάποια κολπίτιδα; Υπάρχει λόγος να ξανακάνουμε καλλιεργεια;

 

2. Πρίν από 10-15 μέρες, είχε πόνο στην κοιλιά και εμφανίστηκε ελάχιστο αίμα, κυρίως κάποια καφέ υγρά. Αυτό θεωρείται περίοδος ή μπορεί να ήταν κάποια ένδειξη, αλλά η κανονική περίοδος θα έρθει αργότερα; Έχει ύψος 1,49 και είναι περίπου 36 κιλά. Ισχύει ότι μετά την πρώτη περίοδο το ύψος που μπορεί να πάρει ακόμα είναι max άλλοι 5-10 πόντοι; εάν ναι, υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ώστε να ψηλώσει περισσότερο;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Η καλλιεργεια κολπικου υγρου για να γινει σωστα πρεπει να παρουμε υλικο απο το βαθος του κολπου, πισω απο τον παρθενικο υμενα. Διαφορετικα η καλλιεργεια ειναι μη-αξιοπιστη.

 

Το αιμα μπορει να ειναι απο μια παραμελημενη κολπιτιδα ή να ειναι η αρχη της εμμηνου ρυσεως. Αν ειναι περιοδος, το τελικο υψος εξαρταται και απο το οικογενειακο ιστορικο της καθως και απο το ρυθμο αναπτυξης.

 

Για όλα τα παραπανω χρειαζεται εξεταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κε Χριστόπουλε θα ήθελα να ρωτησω αν είναι ασφαλής η αποτρίχωση με laser στην περιοχή της καισαρικής τομής. Έκανα την 2η καισαρική πριν 7,5 μήνες

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κε Χριστόπουλε θα ήθελα να ρωτησω αν είναι ασφαλής η αποτρίχωση με laser στην περιοχή της καισαρικής τομής. Έκανα την 2η καισαρική πριν 7,5 μήνες

Ευχαριστώ

 

Δεν υπάρχει κάποιο γνωστό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ,

καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

Την προηγούμενη φορά με είχατε βοηθήσει πολύ με το θέμα μιας φίλης μου που σας είχα ρωτήσει.

Θα ήθελα να είχα και τώρα μία γνώμη σας για δική μου περίπτωση:

Γέννησα την κόρη μου τον Ιούλιο του 2010. Τη θήλαζα σχεδόν αποκλειστικά. Η περίοδος άργησε να μου έρθει και έδειξε να σταθεροποιήθηκε πέρισυ, το καλοκαίρι του 2011. Μέχρι και αρχές Ιούνη του 2012 η κόρη μου θήλαζε λίγο το βράδυ, όπου και το κόψαμε οριστικά. Τον τελευταίο χρόνο είχα δύο φορές μεγάλη καθυστέρηση (περίπου 2,5 εβδομάδες) τον Οκτώβριο και τον Φεβρουάριο.

Τώρα, είμαι 38,5 ετών, με κύκλο 25-26 ημερών, που κράταγε 5 ημέρες είχα τελευταία περίοδο 31 Ιουλίου και την επόμενη 19 Αυγούστου, η οποία μέχρι και σήμερα, 9η μέρα συνεχίζεται. Αποδεδειγμένα δεν υπήρχε εγκυμοσύνη.

Η μητέρα μου με ενημέρωσε ότι στα 38 της χρόνια μπήκε στην εμμηνόπαυση, αν και διατηρεί κάποιες αμφοβολίες, λόγω κάποιας παλαιότερης λανθασμένης θεραπείας από ιατρικό λάθος.

Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις;; Ή να περιμένω λίγο ακόμα;; Μπορεί να έπαιξε ρόλο το καλοκαίρι, τα μπάνια, να επηρεάζει ακόμα ο θηλασμός;;

Να σας πω, επίσης, ότι έκανα μέσα στον Ιούλιο τεστ παπ και ήτανε "καθαρό" και υπέρηχο μήτρας και ωοθηκών. Η μία ωοθήκη μου βγήκε "οριακά μικρή" κι η άλλη "φυσιολογική". Δυστυχώς δεν έχω εύκαιρες τις μετρήσεις εάν χρειάζονται κάπου.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Με εκτίμηση

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ,

καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

Την προηγούμενη φορά με είχατε βοηθήσει πολύ με το θέμα μιας φίλης μου που σας είχα ρωτήσει.

Θα ήθελα να είχα και τώρα μία γνώμη σας για δική μου περίπτωση:

Γέννησα την κόρη μου τον Ιούλιο του 2010. Τη θήλαζα σχεδόν αποκλειστικά. Η περίοδος άργησε να μου έρθει και έδειξε να σταθεροποιήθηκε πέρισυ, το καλοκαίρι του 2011. Μέχρι και αρχές Ιούνη του 2012 η κόρη μου θήλαζε λίγο το βράδυ, όπου και το κόψαμε οριστικά. Τον τελευταίο χρόνο είχα δύο φορές μεγάλη καθυστέρηση (περίπου 2,5 εβδομάδες) τον Οκτώβριο και τον Φεβρουάριο.

Τώρα, είμαι 38,5 ετών, με κύκλο 25-26 ημερών, που κράταγε 5 ημέρες είχα τελευταία περίοδο 31 Ιουλίου και την επόμενη 19 Αυγούστου, η οποία μέχρι και σήμερα, 9η μέρα συνεχίζεται. Αποδεδειγμένα δεν υπήρχε εγκυμοσύνη.

Η μητέρα μου με ενημέρωσε ότι στα 38 της χρόνια μπήκε στην εμμηνόπαυση, αν και διατηρεί κάποιες αμφοβολίες, λόγω κάποιας παλαιότερης λανθασμένης θεραπείας από ιατρικό λάθος.

Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις;; Ή να περιμένω λίγο ακόμα;; Μπορεί να έπαιξε ρόλο το καλοκαίρι, τα μπάνια, να επηρεάζει ακόμα ο θηλασμός;;

Να σας πω, επίσης, ότι έκανα μέσα στον Ιούλιο τεστ παπ και ήτανε "καθαρό" και υπέρηχο μήτρας και ωοθηκών. Η μία ωοθήκη μου βγήκε "οριακά μικρή" κι η άλλη "φυσιολογική". Δυστυχώς δεν έχω εύκαιρες τις μετρήσεις εάν χρειάζονται κάπου.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Με εκτίμηση

 

Αγαπητή φίλη,

 

το καλοκαιρι, η θαλασσα κλπ μπορει να διαφοροποιησουν τον κυκλο σας. Σε συνδυασμο με το θηλασμο, καταληγουμε οτι δεν μπορουμε με ασφαλεια απο τωρα να μιλαμε για διαταραγμενο κυκλο.

 

Η εμμηνοπαυση επηρεαζεται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο την κληρονομικοτητα. Αν όμως καταλαβα καλα, στη μητερα σας δεν ηταν αυτοματη η εμμηνοπαυση. Συνεπως δεν μπορουμε να γνωριζουμε την κληρονομικη σας προδιαθεση.

 

Σε καθε περιπτωση, υπαρχει λυση μεσω εξετασεων για να δουμε αν εισαστε κοντα σε εμμηνοπαυση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Διαγνώστηκε υψηλή χοληστερίνη στο αγοράκι μας (14 μηνών).

Μέχρι την εγκυμοσύνη μου που έκανα εξετάσεις αίματος εγώ δεν είχα πρόβλημα, το ίδιο και ο σύζυγος. Θα ξανακανουμε τώρα αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν σε περίπτωση έχω εγώ μπορεί με τον θηλασμό να τον επηρεάζω? Το παιδί τρέφεται υγιεινά και είναι εντάξει στα κιλά του.

Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω να ακούσω κάτι παρήγορο.

 

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10704;28/st/20110630/n/To+antraki+mou/k/3a57/age.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Διαγνώστηκε υψηλή χοληστερίνη στο αγοράκι μας (14 μηνών).

Μέχρι την εγκυμοσύνη μου που έκανα εξετάσεις αίματος εγώ δεν είχα πρόβλημα, το ίδιο και ο σύζυγος. Θα ξανακανουμε τώρα αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν σε περίπτωση έχω εγώ μπορεί με τον θηλασμό να τον επηρεάζω? Το παιδί τρέφεται υγιεινά και είναι εντάξει στα κιλά του.

Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω να ακούσω κάτι παρήγορο.

 

Νομίζω οτι ο καταλληλότερος για να σας βοηθήσει (με βαση το αντικειμενο του) είναι ο παιδιατρος σας, και όχι ο γυναικολόγος.

Link to comment
Share on other sites

kalipseraa se olous:) h8ela n rwthsw kati an mporeite n me voh8hsete!pairnw antisulliptika apo tis 14 augoustou kai t painrw kanonika den exw 3exasei kanena!!hr8a se epafh me to agori mou xwris profulaktiko kai eimai stis gonimes meres uparxei periptwsh na meinw egkuos??euxaristw polu!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση που η έμμεσος Coombs βγει θετική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Θέλω να πω, ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται στη συνέχεια;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kυριε Χριστοπουλε

Tον Απριλιο εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση και διαγνωστηκε οτι υπαρχει πολυποδας ο οποιος αφαιρεθηκε και ερεθυσμενο ενδομητριο οπου πηρα αντιβιωση(Vidramisin)

Ο λογος που εκανα την εξεταση ειναι επειδη στο ιστορικο μου εχω τεσσερης αποτυχ. εξωσωματικες συν μια παλλινδρομηση.

Πριν κανω την υστεροσκοπηση ειχα προβλημα με την περιοδο(εχω σταθερο κυκλο καθε 30) στη ροη και στην ποσοτητα εκει που διαρκουσε βδομαδα κρατουσε μονο τρεις μερες. Ο γιατρος που εκανε την εξεταση μου ειπαι οτι ο πολυποδας ηταν που επιρεαζε την περιοδο μετα την αφαιρεση που εκανα τον Απριλιο, το Μαιο ηταν η περιοδος οπως πριν στα φυσιολογικα.

 

Τωρα εδω και τρεις μηνες παλι τα ιδια εχει ελλατωθει και διαρκει τρεις μερες μονο. Εχω αγχωθει επειδη το Σεπτεμβριο ξεκιναω εξωσωματικη.

Υπαρχει περιπτωση να εχει δημιουργηθει παλι πολυποδας;;

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

kalipseraa se olous:) h8ela n rwthsw kati an mporeite n me voh8hsete!pairnw antisulliptika apo tis 14 augoustou kai t painrw kanonika den exw 3exasei kanena!!hr8a se epafh me to agori mou xwris profulaktiko kai eimai stis gonimes meres uparxei periptwsh na meinw egkuos??euxaristw polu!!

 

Αν εχετε παρει το χαπι σωστα, τοτε θεωρητικα μετα απο τις πρωτες 7 ημερες χρησης, ειστε καλυμενη απο αντισυλληψη. Αν το εχετε παρει λαθος, τοτε υπαρχει περιπτωση κυησης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση που η έμμεσος Coombs βγει θετική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Θέλω να πω, ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται στη συνέχεια;

Ευχαριστώ

 

Χρειαζεται στενη και σωστη παρακολουθηση, με επαναληψη των εξετασεων και ληψη λεπτομερους ιστορικου.

Link to comment
Share on other sites

Kυριε Χριστοπουλε

Tον Απριλιο εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση και διαγνωστηκε οτι υπαρχει πολυποδας ο οποιος αφαιρεθηκε και ερεθυσμενο ενδομητριο οπου πηρα αντιβιωση(Vidramisin)

Ο λογος που εκανα την εξεταση ειναι επειδη στο ιστορικο μου εχω τεσσερης αποτυχ. εξωσωματικες συν μια παλλινδρομηση.

Πριν κανω την υστεροσκοπηση ειχα προβλημα με την περιοδο(εχω σταθερο κυκλο καθε 30) στη ροη και στην ποσοτητα εκει που διαρκουσε βδομαδα κρατουσε μονο τρεις μερες. Ο γιατρος που εκανε την εξεταση μου ειπαι οτι ο πολυποδας ηταν που επιρεαζε την περιοδο μετα την αφαιρεση που εκανα τον Απριλιο, το Μαιο ηταν η περιοδος οπως πριν στα φυσιολογικα.

 

Τωρα εδω και τρεις μηνες παλι τα ιδια εχει ελλατωθει και διαρκει τρεις μερες μονο. Εχω αγχωθει επειδη το Σεπτεμβριο ξεκιναω εξωσωματικη.

Υπαρχει περιπτωση να εχει δημιουργηθει παλι πολυποδας;;

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

Οχι, δεν μπορει να ξαναβγει τοσο γρηγορα.

Τα πιθανοτερα αιτια ειναι:

- να μην αφαιρεθηκε ο πολυποδας

- να μη σας επηρεαζε ο πολυποδας, αλλά καποιο άλλο προβλημα που δεν εχει εξεταστει επαρκως.

 

Συνηθως παντως οι πολυποδες ευθυνονται για την αυξηση των ημερων και της ποσοτητας του αιματος και οχι για μειωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν μπορει να ξαναβγει τοσο γρηγορα.

Τα πιθανοτερα αιτια ειναι:

- να μην αφαιρεθηκε ο πολυποδας

- να μη σας επηρεαζε ο πολυποδας, αλλά καποιο άλλο προβλημα που δεν εχει εξεταστει επαρκως.

 

Συνηθως παντως οι πολυποδες ευθυνονται για την αυξηση των ημερων και της ποσοτητας του αιματος και οχι για μειωση!!!

 

 

Κυριε Χριστοπουλε σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.

 

Ο πολυποδας αφαιρεθηκε και σταλθηκε για ιστολογικη, υπαρχει περιπτωση να εχουν μεινη υπολοιματα;

Τι εξεταση πρεπει να κανω; για να εντοπισω το προβλημα.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλε σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.

 

Ο πολυποδας αφαιρεθηκε και σταλθηκε για ιστολογικη, υπαρχει περιπτωση να εχουν μεινη υπολοιματα;

Τι εξεταση πρεπει να κανω; για να εντοπισω το προβλημα.

 

Δεν ξερω τι εξετασεις εχετε κανει μεχρι τωρα ουτε και ποια ηταν τα αποτελεσματα. Για να απαντησει καποιος κατι σαφες πρεπει να εχει εικονα της καταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέμου σκεφτόμαστε σιγά σιγά με τον σύζυγο να βάλουμε μπρός για δεύτερο μπεμπάκι:-D!Επειδή έχω ασταθή κυκλό ήθελα να ρωτήσω πότε να υπολογίζω ότι έχω ωορηξία;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...