Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Γεια σας γιατρέ!

Με είχατε βοηθήσει και στο παρελθόν με την απάντησή σας και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα που με απασχολεί.

Έχουν περάσει 3 μήνες από την καισαρική που έκανα. Στην αρχή πονούσε η κοιλιά μου όποτε την ακουμπούσα στην περιοχή περίπου 2 δάχτυλα κάτω από τον ομφαλό. Ο γιατρός μετά από 40 μέρες που με είδε μου είπε πως με τον καιρό περνάει, με εξέτασε και δεν είδε κάτι ανησυχητικό. Σίγουρα δεν με πονάει όπως στην αρχή αλλά και πάλι αν πιέσω την κοιλιά σε εκείνη την περιοχή νιώθω έναν πόνο, αλλά μόνο αν πιέσω.

Είναι σύνηθες κάτι τέτοιο μετά την καισαρική;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Από το τι ακριβως επιθυμειτε να πετυχετε, τι ευρηματα υπηρχαν κλπ κλπ κλπ

 

Πρεπει να βρειτε καποιον γιατρο που να ασχοληθει μαζι σας και να το συζητησετε.

 

Σε γενικες γραμμες πιστευω οτι υπαρχει λύση και οτι όλα θα πανε καλα.

Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την απάντησή σας. Σε επικοινωνία που είχα με τον γιατρό μου μου έδωσε dufaston αλλά επειδή είχα ενοχλήσεις στην σάλπιγγα κ τυμπανισμό στην κοιλιά πήγα κ έκανα εναν υπέρηχο. Στον υπέρηχο φάνηκαν ωοθηλάκια.

Η ερώτησή μου ειναι τι ειναι τα ωθηλάκια? Κύστες που δημιουργήθηκαν για κάποιο λόγο? Μήπως οφείλονται κ στα cyclacur που πήρα τον προηγούμενο μήνα?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την απάντησή σας. Σε επικοινωνία που είχα με τον γιατρό μου μου έδωσε dufaston αλλά επειδή είχα ενοχλήσεις στην σάλπιγγα κ τυμπανισμό στην κοιλιά πήγα κ έκανα εναν υπέρηχο. Στον υπέρηχο φάνηκαν ωοθηλάκια.

Η ερώτησή μου ειναι τι ειναι τα ωθηλάκια? Κύστες που δημιουργήθηκαν για κάποιο λόγο? Μήπως οφείλονται κ στα cyclacur που πήρα τον προηγούμενο μήνα?

 

Καθώς βλέπω οτι εισαστε σε στενη συνεργασια με καποιο συναδελφο, (χειρουργηθηκατε προσφατα, επικοινωνειτε για θεραπεια κλπ κλπ) δεν θα ηθελα να παρέμβω. Ειναι ο αρμοδιος για να σας απαντησει. Ειμαι σιγουρος οτι ο γιατρος σας θα σας εξηγησει με λεπτομερεια, και θα απαντησει σε όλες τις ερωτησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις. Γεννησα πριν 6 μηνες με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο και απο τοτε ποναει η μεση μου

οταν κοιμαμαι μπρουμητα σε σημειο τετοιο που αν μεινω αρκετη ωρα δυσκολευομαι απο τον πονο να γυρισω. Αυτο εχει να κανει με την αναισθησια η με τη γεννα? Κανεις δεν μ εχει πληροφορησει για τις επιπλοκες τις ναρκωσης. Επισης, μ ενοχλει ο σπονδυλος που εγινε η ναρκωση, το νιωθω σαν να ειναι τραυματισμενος και αυτο το αισθανομαι μονο οταν ξαπλωσω ανασκελα ή κατα λαθος ακουμπησω καπου με την πλατη και χτυπησει το σημειο αυτο. Τελος θα ηθελα να μ ενημερωσετε αν μετα τη χρηση βεντουζας δημιουργητε καποιο προβλημα στο κολπο ή τραχηλο γιατι δυστυχως μετα τη γεννα οι επαφες ειναι αρκετα επωδυνες και δεν ξερω γιατι και μετα τον τακτικο ελεγχο ολα ηταν ενταξει. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,κυριε Χριστοπουλε και καλο μηνα!

ειχα μια παλλινδρομη κυηση τον φεβρουαριο στην 8η εβδομαδα οπου εγινε και η αποξεση.η ερωτηση μου ειναι η εξης:υπαρχει περιπτωση μετα την αποξεση να εχουν δημιουργηθει συμφισεις στην μητρα η στις σαλπιγγες?

εχουμε ενα μηνα που προσπαθουμε τωρα.μηπως πρεπει να κανω καποιες εξετασεις?και αν ναι,μετα απο ποσο καιρο προσπαθειων?εχω αγχωθει!!!!!!!

 

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις. Γεννησα πριν 6 μηνες με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο και απο τοτε ποναει η μεση μου

οταν κοιμαμαι μπρουμητα σε σημειο τετοιο που αν μεινω αρκετη ωρα δυσκολευομαι απο τον πονο να γυρισω. Αυτο εχει να κανει με την αναισθησια η με τη γεννα? Κανεις δεν μ εχει πληροφορησει για τις επιπλοκες τις ναρκωσης. Επισης, μ ενοχλει ο σπονδυλος που εγινε η ναρκωση, το νιωθω σαν να ειναι τραυματισμενος και αυτο το αισθανομαι μονο οταν ξαπλωσω ανασκελα ή κατα λαθος ακουμπησω καπου με την πλατη και χτυπησει το σημειο αυτο. Τελος θα ηθελα να μ ενημερωσετε αν μετα τη χρηση βεντουζας δημιουργητε καποιο προβλημα στο κολπο ή τραχηλο γιατι δυστυχως μετα τη γεννα οι επαφες ειναι αρκετα επωδυνες και δεν ξερω γιατι και μετα τον τακτικο ελεγχο ολα ηταν ενταξει. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!

 

Αγαπητη Κυρια,

 

Δυστυχως δεν νομιζω οτι μπορω να σας βοηθησω ιδαιτερα καθώς δεν γνωριζω τι εγινε κατα τη διαρκεια του τοκετου σας. Παντως ειναι πραγματι πιθανο να εχει συμβει καποιος τραυματισμος απο τη στιγμη που αισθανεστε ενοχλησεις.

 

Επισης, οσο αφορα τον πονο κατα την επαφη, αν εχει γινει καποιος σοβαρος τραυματισμος και δεν εχει γινει καλη συρραφη μετα τον τοκετο, τότε μπορει να εχετε ενοχλησεις. Το "όλα ενταξει μετα τον τακτικο ελεγχο" δεν μπορω να το ερμηνευσω, καθως δεν εχω εικονα απο την κατασταση. Πρεπει να σας δω απο κοντα για να εχω αποψη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,κυριε Χριστοπουλε και καλο μηνα!

ειχα μια παλλινδρομη κυηση τον φεβρουαριο στην 8η εβδομαδα οπου εγινε και η αποξεση.η ερωτηση μου ειναι η εξης:υπαρχει περιπτωση μετα την αποξεση να εχουν δημιουργηθει συμφισεις στην μητρα η στις σαλπιγγες?

εχουμε ενα μηνα που προσπαθουμε τωρα.μηπως πρεπει να κανω καποιες εξετασεις?και αν ναι,μετα απο ποσο καιρο προσπαθειων?εχω αγχωθει!!!!!!!

 

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ναι, μπορει να εχει συμβει. Για να ξερετε αν κατι συμβαινει, πρεπει να εξεταστειτε. Παντως με τον πρωτο μηνα που δεν μεινατε εγκυος δεν σημαίνει απαραίτητα και πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι εχω ανεβασμενη την κορτιζολη γυναικολογικα φαινετε πως εχω πολυκυστικες ωοθηκες κ δεν εχω περιοδο καθολου μονο με primolut ο γιατρος μου λεει πως ειναι πολυ ενθουσιασμενος επιτελους γιατι τωρα ξερουμε που ευθυνοντε τα κιλα που πηρα χωρις να τρωω σαν παλαβη κ γιατι δεν μου ερχετε η περιοδος μηπως μπορειται να μου πειτε κ εσεις την γνωμη σας για την κορτιζολη κ τι θα μου πρωτινατε εσεις

εχω αγχωθει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου είπε η ενδοκρινολόγος όταν πήγα να δει τις εξετάσεις μου.Συζητήσαμε για το θέμα μου με τις "φουντωμάρες" και μου είπε πως έτσι όπως τις περιγράφω δεν είναι από τον θυρεοειδή και να κοιταχτώ ορμονικά.Της είπα πως έκανα ορμονικές και μου είπε να επαναλάβω την Fsh και άλλη μία που δεν θυμάμαι.Όταν μίλησα και με την μικροβιολόγο που είχα κάνει τις εξετάσεις ,μου είπε πως οι εξετάσεις που είπε η ενδοκρινολόγος να επαναλάβω ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά για παράδειγμα η Fsh μου που ήταν στο 9,7 για την ηλικία μου (35 ετών) δεν ήταν η αναμενόμενη.Θα περιμέναμε να είναι στο 4-5.Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι εχω ανεβασμενη την κορτιζολη γυναικολογικα φαινετε πως εχω πολυκυστικες ωοθηκες κ δεν εχω περιοδο καθολου μονο με primolut ο γιατρος μου λεει πως ειναι πολυ ενθουσιασμενος επιτελους γιατι τωρα ξερουμε που ευθυνοντε τα κιλα που πηρα χωρις να τρωω σαν παλαβη κ γιατι δεν μου ερχετε η περιοδος μηπως μπορειται να μου πειτε κ εσεις την γνωμη σας για την κορτιζολη κ τι θα μου πρωτινατε εσεις

εχω αγχωθει παρα πολυ

 

Αυτα που περιγραφετε δεν συνδεονται αμεσα.

Η κορτιζολη ειναι μια ορμονη αλλά πρεπει να συνεκτιμησουμε και τις υπολοιπες εξετασεις.

 

Το συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων εχει συγκεκριμενα και αυστηρα κριτηρια, αρα δεν λεει κανεις οτι "φαινεται να εχεις". Ή έχεις ή δεν εχεις.

 

Η κορτιζολη δεν σχετιζεται αμεσα με τα κιλα σας, αλλά ισως μόνο έμμεσα.

 

Με όσα περιγραφετε δεν νομιζω οτι εχετε σαφη εικονα της καταστασης.

 

Βρειτε γυναικολογο της εμπιστοσυνης σας, με ειδικες γνωσεις και εμπειρια, για να παρετε απαντησεις πιο ουσιαστικες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ μου καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου είπε η ενδοκρινολόγος όταν πήγα να δει τις εξετάσεις μου.Συζητήσαμε για το θέμα μου με τις "φουντωμάρες" και μου είπε πως έτσι όπως τις περιγράφω δεν είναι από τον θυρεοειδή και να κοιταχτώ ορμονικά.Της είπα πως έκανα ορμονικές και μου είπε να επαναλάβω την Fsh και άλλη μία που δεν θυμάμαι.Όταν μίλησα και με την μικροβιολόγο που είχα κάνει τις εξετάσεις ,μου είπε πως οι εξετάσεις που είπε η ενδοκρινολόγος να επαναλάβω ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά για παράδειγμα η Fsh μου που ήταν στο 9,7 για την ηλικία μου (35 ετών) δεν ήταν η αναμενόμενη.Θα περιμέναμε να είναι στο 4-5.Τι λέτε;

 

Οι εξετασεις για να εχουν αξιοπιστια πρεπει να γινονται κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Επισης δεν ξερω και το υπολοιπο ορμονικο σας προφιλ για να εχω αποψη. Πρεπει να εξεταστειτε για να εχει καποιος σωστη και τεκμηριωμενη αποψη. Βρειτε ενα γυναικολογο της εμπιστοσυνης σας για να ασχοληθει με το θεμα σας. Γενικα παντως, αν και δεν γνωριζω το προβλημα σας ακριβως και δεν εχω λεπτομερειες απο το ιστορικο σας, φαινεται να ειναι καλες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης μολις τελειωσαν οι γονιμες μερες και ελπιζουμε να εχει γινει κατι απλα σημερα σηκωσα κατι περιπου στα 6 κιλα και με τραβηξε λιγο την κοιλια οπως καταλαβενετε και ειναι φυσικο δεν ξερω αν εχω κατι αλλα ελπιζω. το οτι σηκωσα βαρος λετε να υπαρξει καποιο προβλημα σας παρακαλω απαντηστε μου ακομη και online να μην ειμαι θατο διαβασω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης μολις τελειωσαν οι γονιμες μερες και ελπιζουμε να εχει γινει κατι απλα σημερα σηκωσα κατι περιπου στα 6 κιλα και με τραβηξε λιγο την κοιλια οπως καταλαβενετε και ειναι φυσικο δεν ξερω αν εχω κατι αλλα ελπιζω. το οτι σηκωσα βαρος λετε να υπαρξει καποιο προβλημα σας παρακαλω απαντηστε μου ακομη και online να μην ειμαι θατο διαβασω

 

Δεν έχετε κάποιο λόγο για να ανησυχείτε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε κάποιο λόγο για να ανησυχείτε...

 

 

ειναι πολυ νωρις για να ανησυχω γιατρε ε;;;απλα επειδη θελουμε τοσο πολυ μωρακι....γι αυτο μας πιανει το αγχος.........εσας ευχαριστω πολυ γιατρε για το χρονο σας........

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας κυριε χριστοπουλε!

σημερα το πρωι που σηκωθηκα αδιαθετησα με 29 μερες κυκλο.που παντα ο κυκλος μου ηταν 31,32,33.εκει πανω κατω τους τελευτ.4 μηνες....τελευταια μου περιοδος 8/7 αλλα αδιαθετησα σημερα!5/7

πως θα υπολογησω τωρα τις γονιμες μερες μου.....?ποιες ειναι.....?εχω μπερδευτει.....!

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!;);););)

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα σας κυριε χριστοπουλε!

σημερα το πρωι που σηκωθηκα αδιαθετησα με 29 μερες κυκλο.που παντα ο κυκλος μου ηταν 31,32,33.εκει πανω κατω τους τελευτ.4 μηνες....τελευταια μου περιοδος 8/7 αλλα αδιαθετησα σημερα!5/7

πως θα υπολογησω τωρα τις γονιμες μερες μου.....?ποιες ειναι.....?εχω μπερδευτει.....!

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!;);););)

 

Οι γόνιμες σας ημέρες είναι μεταξύ 13ης και 20ης ημέρας του κύκλου, λόγω της διακύμανσης του.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε τον προηγουμενο μηνα δεν ειχα ωορηξια (έκανα το τεστ clear blue), αδιαθέτησα στις 23/7 και πήρα τα σερπαφάρ,δημιουργήθηκε ένα ωοθηλάκιο 20mm, έκανα την ένεση πρεγκνυλ την Παρασκεύη 3/8 στις 9:00....έπρεπε σε 36 ώρες να έρθουμε σε επαφή..υπάρχει περίπτωση να μην ενήργησε η ένεση και να έχω σήμερα ωορηξία? Εχθές και προχθές ειχα λιγα πονακια στην κοιλιά, σήμερα δεν έχω πονακια, αλλά έχω υγρά που δεν τα είχα τις προηγούμενες ημερες...σας ευχαριστω πολυ

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε τον προηγουμενο μηνα δεν ειχα ωορηξια (έκανα το τεστ clear blue), αδιαθέτησα στις 23/7 και πήρα τα σερπαφάρ,δημιουργήθηκε ένα ωοθηλάκιο 20mm, έκανα την ένεση πρεγκνυλ την Παρασκεύη 3/8 στις 9:00....έπρεπε σε 36 ώρες να έρθουμε σε επαφή..υπάρχει περίπτωση να μην ενήργησε η ένεση και να έχω σήμερα ωορηξία? Εχθές και προχθές ειχα λιγα πονακια στην κοιλιά, σήμερα δεν έχω πονακια, αλλά έχω υγρά που δεν τα είχα τις προηγούμενες ημερες...σας ευχαριστω πολυ

 

Υπάρχει... Όμως ακολουθείστε το ημερολογιακό σας πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Οι γόνιμες σας ημέρες είναι μεταξύ 13ης και 20ης ημέρας του κύκλου, λόγω της διακύμανσης του.

 

 

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας κ. παναγιωτη!!! τον μηνα ιουνιο δεν αδιαθετησα κ πηγα κ εκανα υπερυχο κ ειδαμε οτι δεν εκανα ωορρηξια κ μου εδωσε ο γιατρος dufaston για 5 ημερες! αφου τα σταματησα σε 3 ημερες αδιαθετησα (6/7) δηλαδη 45 ημερες μετα την τελευταια περιοδο του μαιου! η απορια μου ειναι ο κυκλος μου θα επανελθει οπως ηταν 30 ημερες η θα ειναι 45 ημερων;;; εδω κ μια εβδομαδα το στηθος μου εχει μεγαλωσει αφανταστα κ εχω φαγουρα κ με ποναει λιγο! ποτε θα μπορουσα να κανω τεστ; σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ ,

 

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει η αδερφή μου αλλά δυστυχώς δεν έχει πρόσβαση σε νοσοκομείο η σε γιατρό γυναικολόγο ή ουρολόγο καθώς ειναι σε νησι που διαθέτει μόνο κέντρο υγείας και φυσικά κανένα απο τους προαναφερόμενους γιατρούς .

Εδω και ένα έτος απο τον προηγούμενο Σεπτέμβρη αντιμετωπίζει επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις.Ξεκίνησε τον Σεπτεμβρη σαν μια απλη ουρολοίμωξη η οποία μετα απο την καλλιέργεια και το αντίστοιχο αντβ/μα θα έπρεπε να εχει αντιμετωπιστεί . Δυστυχώς υποτροπίασε και ξαναέκανε την ίδια διαδικασία , μετα απο την τρίτη φορά προχώρησε σε διαγνωστικές εξετάσεις και υπερηχο στα νεφρά ,οι οποίες όμως δεν έδειξαν κάτι .Τότε ο γιατρός που επισκέφθηκε της ΄συνέστησε να πάρει για 20 μέρες ciproxin και μετά το τέλος της furolin καθημερινά για 3 μήνες .Μόλις τελείωσε την συγκεκριμένη αγωγή υποτροπίασε ξανά και η αντιμετώπιση ηταν ξανά η ίδια αντιβίωση και μετα για ενα μην ξανα furolin .Για ακομα μια φορα , μετά το τέλος του υποτροπίασε και συνεχίζει η ίδια κατάσταση μέχρι κ σήμερα .

Απο χτές εμφανίζει ξανά τα ίδια επώδυνα συμπτώματα (πονο στην ουρηση , στην κοιλιακη χωρα,συχνοουρια,πυρετο,ριγη) .

Εχει παρατηρήσει πως συνήθως η περίοδος που υποτροπιαζεί είναι 2-3 μέρες μετά την περίοδο της .

Σας παρακαλώ θερμά για την συμβουλή σας , καθώς δεν ξέρει πια τι να κάνει προκειμένου να αντιμετωπίσει τόσο την επώδυνη σωματική κατάσταση που προκαλεί η ουρολοίμωξη αλλα πλέον της έχει γίνει κ εφιάλτης .

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

 

Το Σάββατο έκανα τεστ στην 5η μέρα καθυστέρησης και βγήκε θετικό.

Την επομένη έκανα άλλα 2 επίσης θετικά.

Εχθές 6/8 έκανα χοριακή και το αποτέλεσμα ήταν 81,10 μονάδες.

ΤΕΡ 29/06/2012

Ωορρηξία πιθανολογώ ότι έκανα την 18η μέρα του κύκλου μου σε κύκλο 32 ημερών.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Το αποτέλεσμα της χοριακής είναι χαμηλό;;;

Υπάρχει περίπτωση να έκανα διπλή ωορρηξία και η σύλληψη να έγινε αργά;;

Αύριο θα την επαναλάβω.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Είμαι έγκυος στην 13 εβδομάδα. Θα μπορούσα να κάνω μπάνιο στη λίμνη βουλιαγμένης. Η θερμοκρασία των νερών είναι μέχρι 28 βαθμούς και η σύνθεση των υδάτων Κάλιο, Νάτριο, Λίθιο, Αμμώνιο, Ασβέστιο, Σίδηρος, Χλώριο, Ιώδιο και μικρή ραδιενέργεια.

Υπάρχει κίνδυνος ή μπορώ να κάνω μπάνιο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα,

ήθελα να κάνω δύο ερωτήματα σχετικά με την κόρη μου 11 ετών:

 

1. πέρσυ το καλοκαίρι, επειδή είχε εκρίσεις και ενοχλήσεις(φαγούρα/τσούξιμο) κάναμε καλλιέργεια κολπικού υγρού όπου διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος. Ο παιδίατρος τότε πρότεινε πλήσεις με χαμομήλι. Από τότε δεν έχουν σταματήσει οι εκρίσεις όμως πλέον έχουν άσπρο χρώμα (ενώ αρχικά ήταν καφέ) και δεν έχει καμία ενόχληση. Κάποια στιγμή ξανακάναμε καλλιέργεια και βγήκε αρνητική. Μπορεί αυτές οι εκρίσεις να είναι φυσιολογικές και να μην σχετίζονται με κάποια κολπίτιδα; Υπάρχει λόγος να ξανακάνουμε καλλιεργεια;

 

2. Πρίν από 10-15 μέρες, είχε πόνο στην κοιλιά και εμφανίστηκε ελάχιστο αίμα, κυρίως κάποια καφέ υγρά. Αυτό θεωρείται περίοδος ή μπορεί να ήταν κάποια ένδειξη, αλλά η κανονική περίοδος θα έρθει αργότερα; Έχει ύψος 1,49 και είναι περίπου 36 κιλά. Ισχύει ότι μετά την πρώτη περίοδο το ύψος που μπορεί να πάρει ακόμα είναι max άλλοι 5-10 πόντοι; εάν ναι, υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ώστε να ψηλώσει περισσότερο;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Είμαι έγκυος στην 13 εβδομάδα. Εκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας προληπτικά και έδειξαν ότι είμαι ετερόζυγη στην μετάλλαξη MTHFR A1298C και ότι στην μετάλλαξη ACE I/D έχω τον γονότυπο D/D.

Ο γιατρός μου μου ειπε οτι δεν είναι κατι ανησυχητικό αλλα πρέπει να παρω την γνώμη ενός αιματολόγου.

Λόγω του Αυγούστου δυστυχώς δεν βρίσκω κάποιον αυτές τις ημέρες και έχω αγχωθεί μηπως τυχόν καθυστέρηση κανει κακό στο μωρό και πρέπει να αρχίσω αγωγή άμεσα. Είναι κάτι επείγον που πρέπει να αντιμετωπίσω άμεσα; Είμαι πολύ αγχωμένη.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας.

 

Ελένη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...