Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αντηπατρικα εμβολια


marialou

Recommended Posts

κοριτσια γεια σας ιστορικο κυησης πολυ μεγαλο θα ηθελα τα φωτα σας εχω θρομβοφιλια στο γονιδιο leiden μετα απο αποτυχημενες εγγυμοσυνες με αντιπικτηκες η εγκυμονηνες μου τερματιζονται στην 24 και 26 εβδομαδες κυησης τωρα οι γιατροι με στελνουν σε ανοσολογο για τα αντηπατρικα εμβολια ξερει καποια κοπελα τι ειναι και αν ειχαν αποτελασμα?

φιλικα Μαρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια γεια σας ιστορικο κυησης πολυ μεγαλο θα ηθελα τα φωτα σας εχω θρομβοφιλια στο γονιδιο leiden μετα απο αποτυχημενες εγγυμοσυνες με αντιπικτηκες η εγκυμονηνες μου τερματιζονται στην 24 και 26 εβδομαδες κυησης τωρα οι γιατροι με στελνουν σε ανοσολογο για τα αντηπατρικα εμβολια ξερει καποια κοπελα τι ειναι και αν ειχαν αποτελασμα?

φιλικα Μαρια.

σε παρακολούθησε αιματολόγος ή μόνο γυναικολόγος? εκτός από θρομβοφιλία, έψαξες άλλες αιτίες για τις αποβολές? τα αντιπατρικά εμβόλια γίνονται από το αίμα του συζύγου και φροντίζουν ώστε ο οργανισμός σου να αντιμετωπίζει "φιλικα" το έμβρυο κι όχι ως ξένο σώμα. γίνονται 3 δόσεις πριν μείνεις έγκυος. αλλά στη δική σου περίπτωση οι κυήσεις ήταν προχωρημένες, το έμβρυο θα είχε πεθάνει πολύ νωρίτερα, αν ήταν θέμα μόνο αντιπατρικών.

Link to comment
Share on other sites

ναι με παρακολουθουσε αιματολογος αλλα και παλι δεν τα καταφεραμε δυστηχως ηταν μεγαλες η εκγυμοσυνες ναι και ψαχνουμε να βρουμε μηπως φταιει και κατι αλλο δεν ειναι μονο η θρομβοφιλια υπαρχουν (λενε )και αλλη παραγοντες τι να κανω ρε κοριτσια τα εχω χαμενα

Link to comment
Share on other sites

ναι με παρακολουθουσε αιματολογος αλλα και παλι δεν τα καταφεραμε δυστηχως ηταν μεγαλες η εκγυμοσυνες ναι και ψαχνουμε να βρουμε μηπως φταιει και κατι αλλο δεν ειναι μονο η θρομβοφιλια υπαρχουν (λενε )και αλλη παραγοντες τι να κανω ρε κοριτσια τα εχω χαμενα

επειδή κι εγώ μετά από 1 πολύ καλή εγκυμοσύνη είχα 2 παλλίνδρομμες (10η και 8η εβδομάδα), μάλιστα τη 2η φορά έκανα και αντιπηκτική αγωγή, ψάχτηκα πολύ για να δω τί φταίει, άλλαξα και γιατρό. πήγα στο τμήμα καθ'εξιν αποβολών δημοσίου νοσοκομείου, με έβαλαν να κάνω 1 κάρο εξετάσεις ακόμη (είχα ήδη κάνει 2 κάρα σε ιδιωτικά) και έκανα και εμβόλια με αντιπατρικά. έτσι έκανα και το 2ο παιδάκι μου. αν θες σου στέλνω τα στοιχεία του γιατρού. τον εμπιστεύομαι απόλυτα γιατί από την αρχή ακολουθεί πρωτόκολλο και σου δίνει την εντύπωση πως ξέρει τί κάνει. δεν πάει ψάχνοντας στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανακριβες η εξετασεις παντος .....για τι γιατρο ανοσολογο ?αχ ειμαι μακρια θεσσνικη αν και εχω παει στην φοιφα αιματολογο ιασο αθηνα σε ευχαριστω για της πληροφοριες που μ δινης τωρα προς το παρον εχω παει σε καθηγητη ανασολογιας και μου ειπε περιμενουμε αποτελεσματα για να ξεκινησουμε την αγωγη και παλι ευχαριστω να εισαι καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι πανακριβες η εξετασεις παντος .....για τι γιατρο ανοσολογο ?αχ ειμαι μακρια θεσσνικη αν και εχω παει στην φοιφα αιματολογο ιασο αθηνα σε ευχαριστω για της πληροφοριες που μ δινης τωρα προς το παρον εχω παει σε καθηγητη ανασολογιας και μου ειπε περιμενουμε αποτελεσματα για να ξεκινησουμε την αγωγη και παλι ευχαριστω να εισαι καλα...

είναι πανάκριβες στα ιδιωτικά... έχω κάνει κι εγώ αλλά έκανα και στα δημόσια που ήταν σχεδόν δωρεάν. στη Φοίφα, ε?? χμμμμ.... εμένα πάλι με παρακολουθούσε αιματολόγος στο Λαικό. όσο για το γιατρό που σου λέω είναι γυναικολόγος, καθηγητής Πανεπιστημίου, υπέυθυνος τμήματος καθ'εξιν αποβολών σε δημόσιο νοσοκομείο. έρχονται από όλη την Ελλάδα για να τους πει τη γνώμη του. Να ψάξεις και θυρεοειδή, σάκχαρο, κολπικά μικρόβια, όλα τα ανοσολογικά (ΝΚ κύτταρα, όχι μόνο αντιπατρικά). και πάλι σου λέω πως θεωρώ ότι τα αντιπατρικά βοηθούν στο να διατηρηθεί μια εγκυμοσύνη στις πρώτες βδομάδες και να μην παλλινδρομήσει. ενώ εσύ τα χάνεις σε προχωρημένη εγκυμοσύνη.... καλή τύχη σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιι φοιφα απο τι καταλαβα την ξερεις ..μεγαλη δοση εκανα inoxep 0,5 kai 07 αλλα και παλι κατι αλλο φταιει ναι ολα αυτα μου τα εγραψε αλλα εχω την εντυπωση πως η θρομβοφιλια μου κατεβαζει γενικο στην 22 με 23 εβδομαδα κυησης δεν εχω προβλημα αποβολης σε μικροτερη ηλικια κυησης

αν τ ακαταφερω αυτη την φορα νομιζω πως θα ειναι ενα θαυμα για να δουμε,μπορεισ να μου πεις πως θα βρω αυτον τον γυναικολο?πρεπει να κλεισω ραντεβου?

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιι φοιφα απο τι καταλαβα την ξερεις ..μεγαλη δοση εκανα inoxep 0,5 kai 07 αλλα και παλι κατι αλλο φταιει ναι ολα αυτα μου τα εγραψε αλλα εχω την εντυπωση πως η θρομβοφιλια μου κατεβαζει γενικο στην 22 με 23 εβδομαδα κυησης δεν εχω προβλημα αποβολης σε μικροτερη ηλικια κυησης

αν τ ακαταφερω αυτη την φορα νομιζω πως θα ειναι ενα θαυμα για να δουμε,μπορεισ να μου πεις πως θα βρω αυτον τον γυναικολο?πρεπει να κλεισω ραντεβου?

έκανες κάθε μήνα έλεγχο anti-Xa? κι εγώ innohep έκανα μέχρι τον 7ο αλλά χρειάστηκε να τις αλλάξω σε clexane γιατί από τον έλεγχο φανηκε ότι με άφηναν ακάλυπτη. σου στέλνω με π.μ. τα στοιχεία του γιατρού. ναι πρέπει να κλείσεις ραντεβού, σου παίρνουν εκεί το ιστορικό, βλέπουν τις εξετάσεις σου, σου γράφουν κι άλλες αν χρειαστεί και μετά σε 2ο ραντεβού βγαίνει το πόρισμα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα κι εγω αντιπατρικα.....και μαλλον ηταν αυτα που μου κρατησαν την τελευταια μου εγκυμοσυνη...η πεμπτη στην σειρα με τα την πρωτη μου κορη........

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι εγω εκανα 1 εμβολιο....ποτε δεν μουμιλησε ο αιματολογος για θεραπεια..........οταν ημουν ετοιμη να μεινω εγκυος,καναμε το εμβολιο,μετα απο 2 εβδομαδες εστειλα λιγο αιματακι για να ελγξουν εαν επιασε το εμβολιο...και μετα εμεινα εγκυος.........

το εμβολιο αυτο με προφυλασσει για 6 μηνες,στην περιπτωση που δεν εμεινα εγκυος αμεσως...θα ξαναεκανα........

τεσπα,το καλο ηταν οτι επιασε τοεμβολιο,εμεινα εγκυος και τερματισα αυτη την εγκυμοσυνη......

ειχα κι εγω εναν ενδομητριο θανατο (27η εβδ)αναμεσα στα αλλα.......

εαν θες μποορω να βρω το τηλεφωνο και να ρωτησεις εαν συνεργαζεται με καποιο κεντρο βορεια.......δεν χανεις τπτ.......

οι εξετασεις μου κοστισαν 350(για καθέξιν) και το εμβολιο 500.........

τις εξετασεις τις εκανα το 2008 ,το εμβολιο πριν απο ενα χρονο...........

 

τα εμβρυα τα εστειλαν για παθολογοανατομικη εξεταση???τι σας ειπαν???????

 

στην τελευταια εγκυμοσυνη εκτος απο τα αντιπατρικα,εκανα το α'τριμηνο ηπαρινες και επαιρνα σαλοσιρ σε ολη την εγκυμοσυνη....ισως ο συνδυασμος να βοηθησε.....

 

επειδη εχω γραψει σεντονι εδω περα...αν θες κατι αλλο ρωτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκανα κι εγω αντιπατρικα.....και μαλλον ηταν αυτα που μου κρατησαν την τελευταια μου εγκυμοσυνη...η πεμπτη στην σειρα με τα την πρωτη μου κορη........

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι εγω εκανα 1 εμβολιο....ποτε δεν μουμιλησε ο αιματολογος για θεραπεια..........οταν ημουν ετοιμη να μεινω εγκυος,καναμε το εμβολιο,μετα απο 2 εβδομαδες εστειλα λιγο αιματακι για να ελγξουν εαν επιασε το εμβολιο...και μετα εμεινα εγκυος.........

το εμβολιο αυτο με προφυλασσει για 6 μηνες,στην περιπτωση που δεν εμεινα εγκυος αμεσως...θα ξαναεκανα........

τεσπα,το καλο ηταν οτι επιασε τοεμβολιο,εμεινα εγκυος και τερματισα αυτη την εγκυμοσυνη......

ειχα κι εγω εναν ενδομητριο θανατο (27η εβδ)αναμεσα στα αλλα.......

εαν θες μποορω να βρω το τηλεφωνο και να ρωτησεις εαν συνεργαζεται με καποιο κεντρο βορεια.......δεν χανεις τπτ.......

οι εξετασεις μου κοστισαν 350(για καθέξιν) και το εμβολιο 500.........

τις εξετασεις τις εκανα το 2008 ,το εμβολιο πριν απο ενα χρονο...........

 

τα εμβρυα τα εστειλαν για παθολογοανατομικη εξεταση???τι σας ειπαν???????

 

στην τελευταια εγκυμοσυνη εκτος απο τα αντιπατρικα,εκανα το α'τριμηνο ηπαρινες και επαιρνα σαλοσιρ σε ολη την εγκυμοσυνη....ισως ο συνδυασμος να βοηθησε.....

 

επειδη εχω γραψει σεντονι εδω περα...αν θες κατι αλλο ρωτα....

 

....,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

[quote=xenia:-); εκανα το α'τριμηνο ηπαρινες και επαιρνα σαλοσιρ σε ολη την εγκυμοσυνη....

 

 

θα χρειαστω κι εγω αιματολογο εαν μπορεις στειλε μου πμ με τα στοιχεια του

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας ιστορικο κυησης πολυ μεγαλο θα ηθελα τα φωτα σας εχω θρομβοφιλια στο γονιδιο leiden μετα απο αποτυχημενες εγγυμοσυνες με αντιπικτηκες η εγκυμονηνες μου τερματιζονται στην 24 και 26 εβδομαδες κυησης τωρα οι γιατροι με στελνουν σε ανοσολογο για τα αντηπατρικα εμβολια ξερει καποια κοπελα τι ειναι και αν ειχαν αποτελασμα?

φιλικα Μαρια.

 

Μαριαλου οι εγκυμοσυνες σου τερματιζονταν με αποβολη?η απλα σταματουσε η καρδουλα τους?Σε ρωταω γιατι εχω παρομοια εμπειρια βεβαια με προωρο και το μωρο ζουσε και εχω κανει πολλες εξετασεις μετα αλλα ακομη δεν κατεληξα τι ειναι σιγουρα.Μονο αντιπατρικα δεν εκανα

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι με αποβολη ουτε ατρητικους παλμους στο ντοπλερ που εκανα φαινοταν πως δεν αιματονοταν καλα το εμβρυο, τα μωρα μου δεν ειχαν τιποτα και το ξαναλεω τιποτα.......ναι τα πηγαμε στο παθολογοανατομικο ο πλακουντας ειχε το προβλημα και ετσι τα δυο τα γεννησα με φισιολογηκο τοκετο και το αλλο με καιραρικη το οποιο εζησε 5 μερες η ζωουλα μου με αντιπηκτικες και παλι δεν απεδοσαν τωρα ψαχνω τα αντηπατρικα εμβολια μηπως και παει καλα...αιματολο αν εισαι απο αθηνα ΦΟΙΦΑ ειναι και στο ιασω ...δεν εισαι μονη καταλαβαινω τη εχεις περασει και ποναω και εγω οπως ολεσ η κοπελες που εχασαν ενα μωρακι ο θεος να μας δινη δυναμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=xenia:-); εκανα το α'τριμηνο ηπαρινες και επαιρνα σαλοσιρ σε ολη την εγκυμοσυνη....

 

 

θα χρειαστω κι εγω αιματολογο εαν μπορεις στειλε μου πμ με τα στοιχεια του

 

 

νικι αυριο θα σου τα στειλω σε πμ!!!!!!!ολα να πανε καλα!!!!!!

 

 

 

καλησπερα εχουν παρενεργειες τα εμβολια ?το ακουσα και αυτο

 

 

το μονο που μου ειχε πει ο αιματολογος ηταν οτ εαν ο συζυγος ηταν κρυωμενος/ειχε ιωση...το πιο πιθανο θα ηταν να την περνουσα κι εγω.......

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια να εχουμε ολες μα ς κοριτσια!!!Τι δυσκολο ειναι να μην μαθαινουμε τουλαχιστον τον ακριβη λογο γιατι το παθαινουμε.....Να ξερουμε και πως να το αντιμετωπισουμε..Παντως εγω ειχα κανει και υψηλο διαβητη κυησης πραγμα που οι αχρηστοι δεν ειχαν προσεξει(ουτε διατροφη δεν εδωσαν) και οταν μπηκα στο νοσοκομειο ειχα συμπτωματα χοριοαμνιτιδας δλδ προσβολη απο μικροβιο.Μετα τον προωρο κτλ οταν πηγα Αθηνα εμαθα απο γυναικολογο εμπειρο οτι μπορει να ευθυνεται και ο διαβητης σε εμενα Σιγουρα βεβαια κανεις δεν ξερει και αυτο με τρελαινει!!!Αλλα μου ειπε οτι ανεξελεκτος διαβητης κανει διαφορων ειδων λοιμωξεις και αν δεν αντιμετωπιστουν με αντιβιωση κτλ κανουν προωρο.Τι να πω και εγω χαμενα τα εχω...Θελω ενα γυναικολογο να μου δωσει με σιγουρια απαντησεις:(Παντως να ειναι περαστικα για ολες μας!!!

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...