Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχει φάει ποτέ ψωμί


Recommended Posts

Ο γιος μου σήμερα 3,5 ετών δεν έχει φάει ποτέ του ψωμί ή άλλες τροφές που έχουν παρόμοια υφή (μπισκότα, τσουρέκια, κεικ κλπ). Τα βάζει στο στόμα ενίοτε αλλά μετά θα τα φτύσει. Γεννήθηκε 36 εβδομάδων, και είναι αρκετά υπερκινητικός. Αδύνατον να πιεί γάλα χωρίς μπιμπερο. Δεν έχει πετύχει ακόμη πλευρίωση και έχει κάποια θέματα άρθρωσης. Μπορεί όλα αυτά να αποτελούν ενδείξεις διαταραχής αισθητηριακής ολοκλήρωσης?Και αν ναι που μπορω να αποτανθω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Ο γιος μου σήμερα 3,5 ετών δεν έχει φάει ποτέ του ψωμί ή άλλες τροφές που έχουν παρόμοια υφή (μπισκότα, τσουρέκια, κεικ κλπ). Τα βάζει στο στόμα ενίοτε αλλά μετά θα τα φτύσει. Γεννήθηκε 36 εβδομάδων, και είναι αρκετά υπερκινητικός. Αδύνατον να πιεί γάλα χωρίς μπιμπερο. Δεν έχει πετύχει ακόμη πλευρίωση και έχει κάποια θέματα άρθρωσης. Μπορεί όλα αυτά να αποτελούν ενδείξεις διαταραχής αισθητηριακής ολοκλήρωσης?Και αν ναι που μπορω να αποτανθω?

 

Στον παιδίατρο σας, ο οποίος θα σας προτείνει την ειδικότητα που θα πρέπει να εξετάσει το παιδάκι.

Δεν ξέρω τί είναι η πλευρίωση, ούτε η αισθητηριακή ολοκλήρωση(και είμαι άνθρωπος που διαβάζει).

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά μου κάνει εντύπωση πώς με τέτοιες γνώσεις εξειδικευμένης ορολογίας δεν γνωρίζετε πού να αποτανθείτε!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχει πετύχει ακόμη πλευρίωση δε σε πιάνω;Η πλευρίωση (η συνειδητοποίηση ότι έχουμε δυο πλευρές, χέρια, πόδια κλπ) και συνειδητοποίηση και η επιλογή της επικρατέστερης είναι στόχος για το νηπιαγωγείο (4- 6).

 

Επίσης το πρόβλημα είναι το μάσημα του ψωμιού κλπ; Βρασμένα λαχανικά, φρούτα, κρέας κλπ, τρώει; ή μόνο αλεσμένα;

Αυτοεξυπηρετείται στο φαγητό; Μπορεί να βγάλει τα παπούτσια του; Υπακούει απλή και διπλή εντολή; Σχηματίζει απλές προτάσεις; (Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρες, αλλά δεν έχει νόημα).

 

όταν λες υπερκινητικός τι εννοείς; Μπορεί να καθίσει να διαβάσετε ας πούμε ένα πολύ μικρό παραμύθι; Μπορεί να καθίσει για 5 λεπτά και να παίξει με ένα αυτοκινητάκι;

 

Αν σας απασχολεί κάτι μιλήστε με τον παιδίατρό σας κι αν δε σας καλύπτει η απάντησή του αναζητήστε αναπτυξιολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο. Όμως στ' αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που σας ανησυχεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση miriki!!

Από αυτά που με ρωτάς μάλλον καταλαβαίνω ότι είμαι υπερβολική και φοβιτσιάρα.

Το παιδί τρώει απ' όλα και μασάει κανονικά. Βεβαια έχει τις προτιμήσεις του. Πχ. δεν αγαπάει τα ξερομπούκια . ΟΚ! Επίσης αν του αρέσει αυτό που κάνει μπορεί να κάτσει ακόμη και 20 λεπτά (πχ. κατασκευές ή ζωγραφική - πλαστελίνες). Στην αρχή στον παιδικό σταθμό δεν καθότανε στην καρέκλα και είχε πολύ δύσκολη προσαρμογή, τώρα όμως κάθεται και κάνει εργασιούλες αρκετά καλά.

Χρησιμοποίησα τον όρο πλευρίωση εννοώντας ότι πχ. κρατάει το μολύβι με το δεξί και ξαφνικά το περνάει στο αριστερο, επίσης το ίδιο με το κουτάλι κλπ. Κλωτσάει με το αριστερό. Βάζει καλτσες και ρούχα μόνος του αρκετά καλά αλλά θέλει κάποιες φορές βοήθεια με τα παπούτσια

Στον παιδικό σταθμό μου έκαναν θέμα το γεγονός ότι δεν τρώει ψωμί. Τους κάνει εντύπωση. Δεν το έχουν ξαναδεί και μου έβαλαν έννοια μήπως κάτι τρέχει... Τί να πω. :confused: Με την παιδίατρο που το είπα μου είπε ότι μάλλον είναι θέμα γούστου και δεν με παρέπεμψε κάπου.

Οσον αφορά το λόγο σχηματίζει προτάσεις με το ανώτερο 11 λέξεις μέχρι στιγμής αλλά δεν λεει το ρ, λέει με δυσκολία το δ,θ,ξ,ψ και δε λέει καθόλου το σπ, σκ, στ κλπ

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειναι κ η κορυφαια τροφη το ψωμι, πως κανουν ετσι. αν το παιδι τρωει θρεπτικες τροφες(κρεας, ψαρι, λαχανικα, φρουτα, μελι, ταχινι.....) εισαι ΠΟΛΥ τυχερη που δεν προτιμα κεικ, μπισκοτα κ τσουρεκια, με ζαχαρη, παλιολαδα κ λευκο αλευρι. πραγματικα τυχερη θα ελεγα:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδί τρώει απ' όλα και μασάει κανονικά. Βεβαια έχει τις προτιμήσεις του. Πχ. δεν αγαπάει τα ξερομπούκια . ΟΚ! Επίσης αν του αρέσει αυτό που κάνει μπορεί να κάτσει ακόμη και 20 λεπτά (πχ. κατασκευές ή ζωγραφική - πλαστελίνες). Στην αρχή στον παιδικό σταθμό δεν καθότανε στην καρέκλα και είχε πολύ δύσκολη προσαρμογή, τώρα όμως κάθεται και κάνει εργασιούλες αρκετά καλά.

Χρησιμοποίησα τον όρο πλευρίωση εννοώντας ότι πχ. κρατάει το μολύβι με το δεξί και ξαφνικά το περνάει στο αριστερο, επίσης το ίδιο με το κουτάλι κλπ. Κλωτσάει με το αριστερό. Βάζει καλτσες και ρούχα μόνος του αρκετά καλά αλλά θέλει κάποιες φορές βοήθεια με τα παπούτσια

Στον παιδικό σταθμό μου έκαναν θέμα το γεγονός ότι δεν τρώει ψωμί. Τους κάνει εντύπωση. Δεν το έχουν ξαναδεί και μου έβαλαν έννοια μήπως κάτι τρέχει...

 

Aκριβώς έτσι ήταν ο γιος μου σε εεκίνη την ηλικία...δεν μπορούσα να καταλάβω αν είναι δεξιόχειρος ή αριστερόχειρος...

Τώρα γράφει με το δέξι αλλά το "καλό" του πόδι στο ποδόσφαιρο που πάμε είναι το αριστερό..

Ψωμί ο δικός μου άρχισε να τρώει πολύ πρόσφατα ένα συγκεκριμένο πολύ ιδιαίτερο που βγάζει ο φούρνος μας...

 

 

καλα δεν ειναι κ η κορυφαια τροφη το ψωμι, πως κανουν ετσι. αν το παιδι τρωει θρεπτικες τροφες(κρεας, ψαρι, λαχανικα, φρουτα, μελι, ταχινι.....) εισαι ΠΟΛΥ τυχερη που δεν προτιμα κεικ, μπισκοτα κ τσουρεκια, με ζαχαρη, παλιολαδα κ λευκο αλευρι. πραγματικα τυχερη θα ελεγα:cool:

 

ακριβώς έτσι "τυχερή" αισθάνομαι και εγώ διότι και ο δικός μου δεν ασχολείται με τέτοιου είδους τροφές...

σε πάρτυ που πάμε το μόνο που θα αγγίξει είναι χυμό, τυροπιτάκι αν τυχόν πεινάει...

παγωτό έφαγε το προηγούμενο καλοκαίρι πρώτη φορά...( του άρεσε μόνο η σοκολάτα ) και τούρτα ποτέ του...να δείτε 6χρονο να μην ξέρει πως τρώνε το παγωτό:lol::lol::lol::lol:

Φανταστείται τι περνάω νομίζοντας με, μάνα δυνάστρια που του απαγορεύω όλες τις λαχταριστές τροφές...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη που το παιδί της έχει διαγνωστεί με ΔΕΠΥ και ταχει ψαξει πολύ, μου είπε ότι η καθυστέρηση στην πλευρίωση μπορεί να χτυπάει καμπανακι για δυσλεξία και μαθησιακές δυσκολίες. Γι' αυτό το παρακολουθω εναγωνίως...

:?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα τρωει ψωμι ουτε κεικ, ουτε τσουρεκια και αλλα, δεν θα με ανησυχουσε αυτο.....τωρα οσο προκειτε για την γλωσσικη αναπτυξη δεν ξερω. Και εμενα 3 ειναι.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν τρώει ψωμιά (σαν γεγονός από μόνο του), δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ακριβώς πειράζει... Μπορεί απλώς να μην του αρέσει...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...