Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άδεια μητρότητας για νεοδιόριστη


Recommended Posts

Δεν έχω έγγραφη απάντηση.

Ειδοποίησαν τη διευθύντρια του σχολείου του συζύγου. Άρα είναι σίγουρο. Εμένα με ενημέρωσαν την επομένη της κατάθεσης της αίτησης. (Περίμενα επιβεβαίωση πριν το δημοσιοποιήσω στο ιντερνετ.....). Φαντάσου πόσο με έτρωγε να σας το πωωωωω!! :)

 

Ναι.. αυτά που σας έστειλα τους κατέθεσα...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μίλα με τον κ. Καρτσιδήμα.... βοηθάει αρκετά. Εκείνος μου έδωσε όλο αυτό το υλικό... και γνωρίζει αρκετά επί του θέματος. Είναι μαχητικός τύπος. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εεε παιδιά... ο σύζυγος πήρε άδεια. Εγώ... στη δουλειά κανονικά με πλήρες ωράριο. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!

 

Λοιπόν όπως είπα και στο mail σε όσες επικοινώνησαν μαζί μου, εκανα αίτηση για να μου χορηγηθεί άδεια ΚΑΙ για τα μεγαλύτερα παιδιά (που είναι κάτω των 4ων ετών). Μου είχαν πει πως ότι και να γράψω στην αίτηση, δε θα δικαιολογήσουν άδεια για μεγαλύτερα παιδιά, αλλά μόνο για το τελευταίο.

 

Την αίτηση τη σύνταξε δικηγόρος και έφτιαξε υπόμνημα που εξηγούσε το νομικό πλαίσιο καθώς και τις δικαστικές αποφάσεις που έχουν δικαιώσει τους εκπαιδευτικούς σε περιπτώσεις διδύμων και παιδιά διαφορετικών ηλικιών και στις οποίες αναφέρεται για την αυτοτέλεια του δικαιώματος των παιδιών σε γονική άδεια.

 

 

 

Μου είπαν πως αφού υπάρχει δεδικασμένο το αίτημα γίνεται δεκτό! :-D

 

Στο δικό μου γραφείο... λέγανε όχι.

Ο σύζυγος όμως ανήκει σε άλλο γραφείο και με τα ίδια στοιχεία... είπαν οκ! :)

 

Αυτό είναι που λένε.... δεν ξέρει η δεξιά σου... τη ποιεί η αριστερα σου! :lol:

Δηλαδή αν είχα κάνει εγώ αίτηση.... για μένα... θα τρέχαμε στα δικαστήρια!

 

 

Σήμερα... έμαθε η δεξιά.. τι ποιεί η αριστερά..... κι έτσι...

η άδεια που εγκρίθηκε πριν λίγες μόλις μέρες από τον προϊστάμενο του οικείου γραφείου Δευτ/μιας Εκπαίδευσης,

ανακλήθηκε κατόπιν της κοινοποίησης της στο υπουργείο!

 

Έτσι μας ζήτησαν να καταθέσουμε εκ νέου αίτηση για το τελευταίο παιδί, ώστε να αναγνωριστεί ως άδεια του τελαυταίου τέκνου.

 

 

Είναι κρίμα πάντως και παράνομη αυτή η εμμονή στο να μη θεωρούν τους εκπαιδευτικούς δημοσίους υπαλλήλους!!! Πού είναι η ισοτιμία των πολιτών; Πού είναι η προστασία της οικογένειας; Πού είναι η κατανόηση και η αλληλεγγύη;

 

Μας ήρθε λίγο κεραυνός... γιατί πιστεύαμε πως επιτέλους δε χρειάζεται να καταφεύγει ο καθένας στα δικαστήρια για να βρει το δίκιο του.

 

Όταν ο προϊστάμενος του οικείου γραφείου, μίλησε στο υπουργείο για το δεδικασμένο των άλλων σχετικών υποθέσεων, του απάντησαν πως αν θέλουμε μπορούμε να κινηθούμε δικαστικά. Αλλά ότι πετυχαίνει κάποιος δικαστικά, είναι προσωπικό και δεν άφορά τους άλλους! :shock:

 

Ελλάδα... πολλών ταχυτήτων... πολλών κατηγοριών.... πολλών ....... (ότι και να πω είναι λίγο). Είμαι πραγματικά θλιμμένη για έναν ακόμα λόγο. Όλα αυτά γίνονται στο υπουργείο ΠΑΙΔΕΙΑΣ! Στο υπουργείο δηλαδή που αφορά την εκπαίδευση των παιδιών μας. Όταν αυτό δε σέβεται τους γονείς των παιδιών, όταν αυτό δε σέβεται τις ανάγκες μιας οικογένειας, μιας οποιαδήποτε οικογένειας, πείτε μου πώς...... ΠΩΣ να εξηγήσω στους μαθητές μου για κατανόηση; Για αλληλεγγύη; Για οικογένεια; Για θεσμούς;

 

 

Λοιπόν αγαπητοί μου "συνάδελφοι".... εσάς λέω... εκεί ψηλά στο υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (!!!).... που δεν ακούτε τις επανειλημένες εκκλήσεις για ΝΟΜΙΜΗ χορήγηση άδειας ανατροφής (η οποία δίνεται ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ). Να ξέρετε.... πως και τα ΔΙΚΑ ΣΑΣ παιδιά θα έχω κάποτε στα χέρια μου... και τα ΔΙΚΑ σας παιδιά θα βρεθούν στην κοινωνία μας...... ΝΑ γνωρίζετε πάντως πως ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ.... τους θεσμούς που ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑΠΑΤΑΤΕ!!! (όσο κι αν ΕΣΕΙΣ προσπαθείτε για το αντίθετο!)

 

Και κάτι ακόμα....

 

ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;;

 

Όταν έχω 4 παιδιά ΚΑΤΩ των 4ων ετών..... που χρειάζονται τη βοήθειά μου... που έχουν πυρετό, που έχουν την ανάγκη μου...... Όταν ξενυχτάω όλο το βράδυ μαζί τους και το πρωί χαμογελώ στα δικά σας παιδιά..... και στέκομαι στο ύψος του έργου μου.... ΕΣΕΙΣ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;;

 

Ήταν επιλογή μου αυτό το επάγγελμα.... Αλλά η στήριξη της οικογένειας κατοχυρώνεται ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ και δια νόμων! Τους οποίους μεταφράζετε και παραφράζετε ... όπως θέλετε!

 

 

 

 

ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ... τον προϊστάμενο του οικείου γραφείου Δευτεροβάθμιας Διεύθυνσης, ο οποίος είχε ΕΓΚΡΙΝΕΙ την άδεια αρχικά. Γιατί... υπάρχουν και ΑΝΘΡΩΠΟΙ σε αυτό το υπουργείο.

 

Δυστυχώς οι δικοί του προϊστάμενοι.... τον ανάγκασαν να ανακαλέσει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω alcyon..... Και είχα χαρεί τόσο όταν ανακοίνωσες ότι εγκρίθηκε η άδεια.... Λυπάμαι πολύ. Λυπάμαι πολύ γιατί υπάρχουν τόσο στενόμυαλοι και γεμάτοι κακία άνθρωποι που μόνο τους μελλημα είναι να δυσκολέψουν τον διπλανό τους. Λυπάμαι πολύ γιατί και το μέλλον των δικών μου παιδιών θα έχει εξάρτηση σε ένα σημείο από αυτούς τους ανθρώπους.

Άποψή μου, ξεκινήστε δικαστικά. Έχω την εντύπωση ότι αφού η αίτησή σας για χορήγηση του 2ου 9μηνου έγινε πριν κλείσει το παιδί τα 4 μπορείτε να την πάρετε όταν εκδικαστεί η υπόθεση.

Εγώ είμαι αποφασισμένη να πάω δικαστικά, αφού μου απαντήσουν απο δω (και μάλλον θα είναι αρντηική η απάντηση...) Ακόμα κι αν τελικά η υπόθεση εκδικαστεί μετά από 2-3 χρόνια (τόσο κάνουν εδώ τα διοικητικά) ίσως επωφεληθεί κάποια άλλη διδυμό ή πολυδυμομανούλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα πάντως και παράνομη αυτή η εμμονή στο να μη θεωρούν τους εκπαιδευτικούς δημοσίους υπαλλήλους!!!

 

Δημόσιους υπαλλήλους σας θεωρούν αλκυώνη μου, και οι αποφάσεις που μου έστειλες κάνουν λόγο για δημόσιους υπαλλήλους (και όλες αφορούν εκπαιδευτικούς). Όπως δημόσιοι υπάλληλοι είναι αυτοί οι μίζεροι που αποφασίζουν για το αν δικαιούμαστε ή όχι την άδεια. Το μόνο που εύχομαι και ελπίζω, είναι να μπορέσουμε να αλλάξουμε το δημόσιο κι όχι να μας αλλάξει αυτό .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alcyon μου κ εγώ λυπαμαι κορίτσι μου ! Τι να κάνουμε σε αυτό το κράτος που ζούμε πρέπει να τους τρέχουμε δικαστικά για να βάλουν μυαλό! Κ αυτό θα κάνουμε μέχρι να βάλουν! Υπομονή κ θα δικαιωθείς

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

To χειρότερο όλων είναι ο εμπαιγμός.

 

Σε συνομιλία μου με το Νομικό τμήμα του υπουργείου Παιδείας το οποίο στελεχώνεται (αν κατάλαβα καλά) από αποσπασμένους εκπαιδευτικούς, μου είπαν... πως είναι λογικό το αίτημά μου... πως ναι υπάρχει νομική βάση σε αυτά που λέω.... αλλά.... ΟΧΙ. Και αρχίζει μια λογική του παραλόγου..... με εγκυκλίους που καταργούν.... και καταστρατηγούν.... Νόμους και Σύνταγμα!!

 

Επίσης μου είπαν απροκάλυπτα πως είναι δικαίωμά μου να καταφύγω στη δικαιοσύνη αλλά και πάλι δεν τους ενοχλεί γιατί όταν με το καλό... δικαιωθώ (!!! δεδομένο !!!) θα έχει περάσει η ηλικία των παιδιών μου..... και θα έχουν γίνει 4ων ετών. Άρα θα χάσω το συμφέρον μου κι έτσι κι αλλιώς δε θα αλλάξει τίποτα!

 

Μιλάμε για την πλήρη καταστραγήγηση των θεσμών! Για την πλήρη απαξίωση της νομιμότητας, για την πλήρη αδιαφορία στην υποταγή στους νόμους.

 

Πού είναι ο ΟΡΚΟΣ των δημοσίων υπαλλήλων?????

 

"ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΛΑΤΤΩ ΠΙΣΤΙΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΥΠΑΚΟΗ ΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΩΣ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΜΟΥ"

 

 

Αυτό είναι το δημόσιο;; Αυτό ανεχόμαστε; Αυτό παραλάβαμε από τις προηγούμενες γενιές;;; Αυτό θα δώσουμε στα παιδιά μας;;;

 

 

ΑΡΝΟΥΜΑΙ να γίνω κι εγώ συνένοχη σε αυτή την εικόνα.

Ναι θα το παλέψω, ναι θα ξεκινήσω δικαστικό αγώνα και ΝΑΙ ΘΑ κυνηγήσω ΟΛΗ την αλυσίδα "υπευθύνων" που νομίζουν πως μπορούν να παίζουν με τους θεσμούς.

 

Είμαι αισιόδοξη; Είμαι έξω από τη λογική τους και τη νοοτροπία τους! Δε θα μείνουν ήσυχοι. Δε θα τους αφήσω να αράξουν στην καρέκλα τους.

 

Στα παιδιά μου.... τουλάχιστον.... θα πω πως προσπάθησα να αλλάξω αυτόν τον κόσμο για το δικό τους μέλλον. Ελπίζω να βρω συμμάχους και συναγωνιστές (γιατί γνωρίζω πως υπάρχουν κι άλλοι εκπαιδευτικοί... που έχουν μπλέξει σε αυτό ακριβώς το θέμα).

 

 

 

Όποιος ενδιαφέρεται για έγγραφο ερώτημα στον υπουργό Παιδείας κτλ κτλ.... να επικοινωνήσει μαζί μου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι και εγώ διδυμοπατέρας (30μηνών), ΔΥ όπως και η συζυγος μου, Αθηναίος και παρακολουθώ το forum εδω και καιρό όπως και άλλες παρεμφερείς αναρτήσεις.

 

Από ότι φαίνεται μόνο δικαστικώς κερδίζεται αυτή η μάχη. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα: Η αυτοτέλεια ανα τέκνο είναι δεδομένη, και η άδεια ανατροφής αποδίδεται ανα τέκνο. Άρα δύο τέκνα ίσον δύο άδειες. Το επιχείρημα του δημοσίου ότι η άδεια ανατροφής προκύπτει από το μειωμένο ωράριο το οποίο είναι ίδιο ακόμα και σε πολυδυμία είναι σαθρό. Το 9άμηνο και το μειωμένο είναι αμοιβαίως αποκλειώμενα θέματα αλλά ανεξάρτητα. Είχα επισκεφθεί δικηγόρο προ έτους αλλά δεν με ενθάρυνε και μας κατάπιε πάλι η ρουτίνα.

 

Βλέποντας όμως ότι υπάρχουν πλέον δεδικασμένα, σίγουρα αξίζει τον κόπο, και μια ομαδική προσφυγή φαίνεται πιο οικονομική. Θα ήθελα λοιπόν αφενως να παρακαλέσω για ένα πμ ([email protected]) με τα δεδικασμένα των Εφετείων Αθηνών και Πειραιώς που έχουν αναφερθεί, και αφετέρου να με υπολογίζετε κατ'αρχάς στην ομαδική δράση που ακόμα και για λόγους αρχής θα ήταν καλό να αναλάβουμε.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

georgis, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ομαδική προσφυγή. Δυστυχώς το διαίρει και βασίλευε του δημοσίου υπάρχει κι εδώ. Ομαδική προσφυγή ΄νομίζω μπορεί να γίνει κατά της ίδιας αρχής. Δηλ οι εκπαιδευτικοί της Αθήνας κατά του υπεύθυνου γραφείου, οι υπάλληλοι της Ν.Α. Αθηνών κατά της Ν.Α. κτλ.

σου έστειλα τα σχετικά που μου είχε στειλει η αλκυώνη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κια εγω κατι ασχετο λιγο αλλα σχετικο με το θεμα! στην εργασια μου (νοσοκομειο)εχω μειωμενο ωραριο και κανω συγγεκριμενες βαρδιες για να εξυπηρετουμαι! πρωι και νυχτα, εχει διαμαρτυριθει καποια συναδελφος σχετικα με τις βαρδιες μου.... ! υπαρχει καποιος νομος να με καλυπτει?

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιαχτίδα σε ευχαριστούμε πολύ για την άμεση απόκριση.

 

Πράγματι η ομαδική προσφυγή φαίνεται ότι δεν παίζει, γιατί πρόκειται για άιτηση απόρριψης της άρνησης του 9άμηνου η οποία όμως είναι ατομική (η άρνηση). Γνωρίζει κανείς αν η περίπτωση 119 του εφετείου Αθηνών πήρε τελικά το 9άμηνο ; (δηλαδή αν εφαρμόστηκε η απόφαση του εφετείου;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω....?!?!?!

Έχω ρωτήσει τους πάντες....

προϊσταμένους, νομικούς συμβούλους, υπουργείο κτλ κτλ...

η απάντηση στην αρχή είναι ΟΧΙ... μετά από την εξήγηση και επίδειξη των νόμων είναι "Ναι... έχετε δίκιο, αλλά οι υπάλληλοι είναι υποχρεωμένοι να υπακούσουν στην εγκύκλιο" !!

"Μα ... η εκγύκλιος καταργεί το νόμο! Καμία εγκύκλιος δεν είναι πάνω από το νόμο."

"Ναι... έχετε δίκιο, μπορείτε να πάτε δικαστικά."

 

Τι να πω???!?!?!?!

"Ναι έχετε δίκιο... αλλά πηγαίνετε δικαστικά......"

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ !! ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ!!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alkyon σκεφτήκατε να ζητήσετε τις 2 από τις άδειες ανατροφής εναλλάξ με τον σύζυγο; Θα είχε το επιχείρημα ο σύζυγος ότι για το συγκεκριμένο τέκνο εσύ δεν έχεις κάνει χρήση διευκολύνσεων.

Δικαστικώς το πηγαίνουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι κι όχι μόνο εκπαιδευτικοί. Μέχρι και το Νομικό συμβούλιο του κράτους είχε πλειοφηφήσει υπέρ του μη αυτοτελούς δικαιώματος για κάθε τέκνο. Το επιχείρημα είναι όι με τις διευκολύνσεις αυτές μπορείς να μεγαλώνεις παράλληλα τα κάτω των 4 ετών παιδιά σου (ακόμη κι αν έχεις μισή ντουζίνα από αυτά;;;;;) . Υπάρχει όμως δεδικασμένο από ότι έχω πληροφορηθεί υπέρ του δικού σου ισχυρισμού. Τουλάχιστον να πάρετε μια αξιόλογη αποζημίωση αν παρέλθει το χρονικό διάστημα που δικαιούστε την άδεια... κάτι είναι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμοδότηση του κράτους κατά πλειοψηφία είναι υπέρ της αυτοτέλειας του δικαιώματος του παιδιού σε άδεια ανατροφής (Γνωμοδότηση: 64/2008 ).

 

Έχει αναλαβει δικηγόρος. Εγώ θα στείλω κάποιο ερώτημα έγγραφο στο ΥΠΕΠΘ και όχι μόνο εκεί.... γιατί έχω βαρεθεί να μου λένε... πως: "έχεις δίκιο.... αλλά εμείς επιμένουμε στην εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ της 24-4-2008". Αφού η εκγύκλιος ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ στο νόμο.... και θίγει ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ δικαίωμα. ...

 

Αυτό βέβαια γίνεται εκ του πονηρού, γιατί μου λένε πως ακόμα κι αν πάω δικαστικά και κερδίσω.. (για κάποιο λόγο το έχουν σίγουρο ;) ) θα έχει περάσει ο καιρός και τα παιδιά θα είναι πάνω από τα 4 χρόνια. Άρα θα χαθεί το δικαίωμα... έτσι... πείτε μου τώρα..... Αυτό είναι με αγνές προθέσεις;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Συχνές ερωτήσεις:

 

Ερώτηση 1: "Εγώ το '85, όταν γέννησα το παιδί μου, πήρα 3 μήνες άδεια μετά τον τοκετό. Όχι ολόκληρο 9μηνο! Εσύ θέλεις κι άλλα;!"

 

Απάντηση: Το ότι το κράτος κινήθηκε προς την πλευρά της στήριξης της οικογένειας και των γονιών με οικογενειακές υποχρεώσεις είναι κάτι πολύ θετικό. (Δεν εξετάζω αν το έκανε αυτοβούλως ή κατόπιν υποχρέωσης από την ΕΕ). Επομένως αφού το έκανε... καλώς έπραξε και θα κάνω χρήση αυτού το δικαιώματός μου.

 

 

Ερώτηση 2: "Είσαι νεοδιόριστη και θες και άδεια;"

 

Απάντηση: Είμαι νεοδιόριστη, αυτό δε σημαίνει πως δεν εξακολουθώ να είμαι γονιός και να έχω ανάγκη την άδεια ανατροφής για την οικογένειά μου. Τα παιδία μου είναι μικρά και χρειάζοναι τη φροντίδα, ανεξαρτήτως της εργασιακής μου σχέσης. Επίσης στο θέμα της στήριξης της οικογένειας δε γίνεται κανένας διαχωρισμός στον υπαλληλικό κώδικα σε νεοδιόριστο ή μη.

 

Ερώτηση 3: Μα καλά.. επειδή έχεις περισσότερα παιδιά κάτω των 4ων ετών θέλεις άδεια για όλα (όσα είναι κάτω των 4ων)?! Μήπως ζητάς πολλά... δε νομιζεις?"

 

Απάντηση: Το βρίσκω λογικό να ζητάω ένα 9μηνο/παιδί που είναι κάτω των τεσσάρων ετών. Τώρα είναι που με χρειάζονται.

 

Σύμφωνα με την αντίθετη λογική (όπως γίνεται με την εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ) μια οικογένεια που έχει ας πούμε 3 παιδιά και μεγάλες διαφορές ηλικίας... παίρνει κανονικά τα 9μηνα. Ενώ μια οικογένεια που έχει 4 παιδιά και μικρές διαφορές ηλικίας παίρνει μόνο ένα 9μηνο για το τελευταίο παιδί. Δηλαδή... η οικογένεια με τις μεγάλες διαφορές ηλικίας... έχει ανάγκη περισσότερης φροντίδας σε σχέση με την πολύτεκνη οικογένεια με μικρά παιδιά!!! Σας φαίνεται λογικό αυτό;;;

 

Να σημειώσω πως σε όλα τα άλλα υπουργεία... ο νόμος εφαρμόζεται κανονικά.... και οι υπάλληλοι δικαιούνται ένα 9μηνο/παιδί. Αλήθεια, πού είναι η ισότητα μεταξύ των πολιτών;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως σε όλα τα άλλα υπουργεία... ο νόμος εφαρμόζεται κανονικά.... και οι υπάλληλοι δικαιούνται ένα 9μηνο/παιδί. Αλήθεια, πού είναι η ισότητα μεταξύ των πολιτών;;

 

Αγαπητή Alcyon

δυστυχώς δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ισότητα μεταξύ των πολιτών και των μητέρων ειδικότερα.

Διαβάζω το θέμα γιατί ενδιαφέρεται η αδερφή μου που είναι διδυμομάνα και εκπαιδευτικός.

Εγώ όμως σαν ιδιωτική υπάλληλος "τρελαίνομαι" στη σκέψη ότι έπρεπε ν' αφήσω 3 μηνών το μωρό μου και να γυρίσω για δουλειά τη στιγμή που κάποια άλλη μητέρα επειδή απλώς είναι δημόσιος υπάλληλος, μπορεί να μείνει μαζί του 1 χρόνο τουλάχιστον.

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε για την παρέμβαση, εύχομαι σε όλες σας να πάρετε όχι 9, αλλά 19 μήνες απλώς μου χτύπησε κάπως "η ισότητα μεταξύ των πολιτών".

Θλίβομαι για το πως μας έχουνε καταντήσει οι νόμοι αυτού του κράτους...να υπάρχουν μητέρες 2 (3,4, και βάλε) ταχυτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολόψυχα να επεκταθεί το μέτρο αυτό και στον ιδιωτικό τομέα.

 

Είναι κάτι που πραγματικά πρέπει να λάβει μέριμνα το κράτος και να μην κοιτάξει το αν είναι ιδιωτικός τομέας ή δημόσιος, αλλά να δει το αν κάποιος είναι γονιός και να δράσει ΥΠΕΡ της οικογένειας, ως ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ δικαίωμα.

 

Πιστεύω πως η Ελλάδα είναι πίσω ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα... Δυστυχώς!

 

Και πάλι, τονίζω πως εύχομαι πραγματικά να διορθωθεί αυτή η μεγάλη αδικία και ανισότητα των πολιτών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω ενα πραγμα...

 

που ζοριζεται καποιος, οταν καποιος αλλος ανθρωπος προσπαθει να κανει το καλυτερο που μπορει για τον εαυτο του και την οικογενεια του???

 

μου θυμιζει το ανεκδοτο με τον αγγλο, το γαλλο και τον ελληνα...

 

αγγλος

κανε Θεε μου να αποκτησω ενα σπιτι σαν του γειτονα μου

 

γαλλος

κανε Θεε μου να αποκτησω ενα αμαξι σαν του γειτονα μου

 

ελληνας

κανε Θεε μου να καει το σπιτι και τ αμαξι του γειτονα μου!!!

 

:evil:

Link to comment
Share on other sites

Έχεια απόλυτο δίκιο fistikaki.

Είναι κρίμα αυτό που δεν μπορεί να πετύχει κάποιος, να εύχεται να μη μπορεί να το πετύχει ούτε ο διπλανός του.

Γι' αυτό μίλησα για τις τεράστιες ανισότητες που θέλοντας και μη μας βάζουν σ' αυτό το "λούκι".

Πάντως, κορίτσια, εσείς που εκ θέσεως, (δημοσιοπαλληλικής) μπορείτε, μην αφήσετε κανέναν να σας στερήσει αυτό που δικαιούστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβα ακριβως τι ακριβως διεκδικεις..

Αν δηλαδη μια δημοσιος υπαλληλος κανει διδυμα δικαιουται 2 9μηνα?

9+9=18 μηνες το συνολο? Δεν το εχω ξανακουσει.. δεν ξερω αν ισχυει αλλα δεν ξερω και καμια να εχει κατσει τοσο.

 

Παραδειγμα.

Μενω εγκυος οταν το 1ο παιδι μου ειναι ενος μηνα. δηλαδη εχω παρει ενα μηνα αδεια λοχειας και μου απομενουν 2+9=11

στον 7ο μηνα βγαινω παλι αναγκαστηκα σε αδεια κυησης για το δευτερο παιδι (σωστα?) οποτε 11-7=4. Μου εχουν απομεινει 4 μηνες αδειας. Αυτοι οι μηνες δεν χανονται?

Και ας υποθεσουμε οτι κανω διδυμα. δηλαδη 18+4 (αυτοι που μεινανε απο το προηγουμενο παιδι) =22

Θα κατσω 22 μηνες απο τη δουλεια?

 

Νομιζα οτι η μια αδεια διακοπτει αυτοματα την προηγουμενη οποτε λογικα χανεις το δικαιωμα για τα προηγουμενα παιδια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...