Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι συμβουλη να δωσω ?


νανσυ2

Recommended Posts

κοριτσια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας ετσι ωστε να μπορω κ γω να δωσω καποιες εναλλακτικες κ ισως διαφορετικες αποψεις επι του θεματος...

εχω μια πολυ καλη μου φιλη η οποια προσφατα μου αποκαλυψε οτι εχει καποια γνωριμια εκτος γαμου,τον γνωρισε μεσω ενος σαιτ,τυχαια,στην αρχη μιλαγανε φιλικα,μετα ειδαν οτι εχουν πολυ καλη χημεια κ επικοινωνια κ το συνεχισαν μεσω μσν κ καμερας με αποτελεσμα το τελευταιο 7μηνο να μιλανε καθημερινα...εχουν βγει μαζι περιπου 10φορες,κ εχουν βρεθει ερωτικα 3φορες,

 

Νάνσυ βρίσκομαι ακριβώς στην θέση σου...ακριβώς όμως.

Μια πολύ καλή μου φίλη είναι στην ίδια θέση με την δικιά σου.

 

Σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία που υποτίθεται ότι το μυαλό έχει πήξει λιγουλάκι και ξέρουμε τι κάνουμε.............υποτίθεται.

 

Λοιπόν θα σου πω εγώ τι κάνω.

Ακούω τι μου λέει................για τον άντρα της που δεν είναι τρυφερός, που δεν την προσέχει, που δεν, που δεν, που δεν...χίλια δυο δεν.

Για το πρόβλημα που αντιμετώπισε με το παιδί της και τι τράβηξε κλπ κλπ κλπ.

Για το ότι ο έρωτας περνάει και ο γάμος είναι μια ουτοπία κλπ κλπ κλπ.

Άλλωστε όλες είμαστε παντρεμένες πάνω από δεκαετία και ξέρουμε ότι τα πρώτα σκιρτήματα του έρωτα έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

 

Και την κατανοώ απόλυτα.

 

Αλλά με καμία δύναμη δεν θα της δώσω την αποδοχή που θέλει από εμένα για να νομίζει ότι αυτό που κάνει είναι οκ και δεν τρέχει τίποτε με το να συνεχίσει να το κάνει.

 

Το κέρατο είναι κέρατο, πάει και τελείωσε.

 

Τώρα αν η φίλη μου (και η φίλη σου ) θέλει να δικαιολογήσει τα κερατα που έχει φορέσει στο κεφάλι του συζύγου της με τις παπαρολογίες που μου λέει...........άντρας αδιάφορος που δεν τη νοιάζεται, πρόβλημα το με το παιδί της που μόνο εκείνη ξέρει πως το άντεξε (ιδίως όταν μου το λέει αυτό μου'ρχεται να της σκάσω φούσκο) κλπ, κλπ, κλπ, κλπ............λυπάμαι αλλά όλα αυτά είναι δικαιολογίες του κερατά (στην προκειμένη περίπτωση αλλουνού κερατά όχι του άντρα της).

 

 

Εν κατακλείδι , την φίλη μου την αγαπάω........και ακριβώς επειδή την αγαπάω και βλέπω ότι αυτό που κάνει την οδηγεί σε καταστροφή, δεν θα την βοηθήσω εγώ να καταστραφεί μια ώρα αρχύτερα.

Της λέω ότι αυτό που κάνει λέγεται ΚΕΡΑΤΩΜΑ.

Για το κεράτωμα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.Καμία όμως.

Όταν έχεις πρόβλημα με το άντρα σου και δεν μπορείς να το λύσεις ΧΩΡΙΣΕ.

Τα υπόλοιπα τ'ακούω βερεσέ.

 

Λέω στη φίλη μου "Κατανοώ απόλυτα όσα μου λές, αλλά κι εσύ κατάλαβε ότι οι παπαρολογίες που λες είναι δικαιολογίες που δεν τις χρησιμοποιούσαμε ούτε στο λύκειο για να βγαίνουμε με τους διπλούς γκόμενους που είχαμε."

 

Άλλο να σε κατανοήσω κι άλλο να σε παρηγορήσω και να σου πω "Πωπω βρε καλό μου τι τραβάς κι εσύ η πονεμένη".

 

Αν λοιπόν την αγαπάς την φίλη σου στηριξέ την, αλλά μην τις χαϊδεύεις τ'αυτιά.

 

Αν μη τι άλλο όταν κερατώνεις δείχνεις ότι δεν σέβεσαι ούτε στο ελάχιστο τον άνθρωπο που εσύ διάλεξες να παντρευτείς και τον πατέρα των παιδιών σου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 421
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καποτε ημουν καθετη σε καποια πραγματα. Πλεον μεγαλωνοντας (η παραμεγαλωνοντας, οπως το παρει κανεις :wink: ), αρχιζω και αναθεωρω καποια πραγματα.

Οχι περι κερατου βεβαιως βεβαιως αλλα....

Εστω οτι ειναι καποιος 35 χρονων, παντρεμενος-παντρεμενη με παιδια.

Δεν ειναι ευτυχισμενος στον γαμο του (το οτι δεν υπαρχει βια, ποτο δεν σημαινει οτι ο αλλος ειναι ευτυχισμενος) και του μενουν πχ να ζησει αλλα 35 χρονια.

Οφειλει να μεινει σε εναν γαμο που δεν νιωθει καλα μονο και μονο για τα παιδια ή μονο και μονο για να μην πουν κατι οι συγγενεις, οι γειτονια ή ο ταδε ξενος για τα επομενα 35 χρονια?

Και αν κατα την διαρκεια που νιωθει ετσι, που ειναι μπερδεμενος βρει εναν αλλον ανθρωπο, ποσο κακο ειναι? Ειναι κακο να ειναι καποιος ευτυχισμενος ή να προσπαθει να βρει την ευτυχια?

Να τονισω και παλι οτι δεν ειμαι υπερ του κερατου.

Θα μου πειτε βεβαια οτι θα πρεπει πρωτα να ξεκαθαρισει το θεμα με τον συντροφο του και μετα να αναζητησει κατι αλλο αλλα ποτε τα πραγματα δεν ερχονται οπως τα περιμενουμε....

Γενικα εχω προβληματιστει βρε κοριτσια.

Ποιος κρινει τι ειναι ηθικο και τι οχι ? Πρεπει καποιος να καταπιεζεται (ενταξει δεν λεμε να το παρακανει και να μην νοιαζεται για τιποτα) μη τυχον και καποιος τον κακοχαρακτηρισει?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη είπε κανείς να μη χωρίζει όποιος είναι δυστυχισμένος στο γάμο του?

Να μην κοροϊδεύει το σύμπαν λέμε και πάνω από όλα τον ίδιο του τον εαυτό....για να αφήσεις τον εαυτό σου να "ερωτευτεί" σημαίνει πως δε σε δένει τίποτα με τον άντρα σου...κι αυτό δεν έγινε ξαφνικά......δηλαδή μένεις στο γάμο έστω και δυστυχισμένος μέχρι απλά να βολευτείς.......αυτό το λέω αλλιώς.....

Ποια ηθική και χαζομάρες......εδώ μιλάμε σταράτα......δεν είπε κανείς θα πας στον παράδεισο αν δεν απιστήσεις.......είναι κάποια πράγματα που είναι πολύ βαριά.....

Και τα χρονάκια μου τα έχω.....ευτυχώς οι απόψεις μου μένουν ίδιες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δε θύμωσα.......απλά δεν καταλαβαίνω τη λογική είμαι δυστυχισμένη, αλλά μένω μέχρι να βολευτώ.....

 

Εγώ την καταλαβαίνω απόλυτα.

Μένεις γιατί αμφιβάλλεις και λες μήπως κάνεις εσύ κάπου λάθος.

'Η μήπως ο άλλος αλλάξει.

'Η τι θα γίνει με τα παιδιά, πω τα τους πεις ότι χωρίζεις?

'Η για τον οικογενειακό περίγυρο............ξέρεις τι θα ακούσεις?

 

Ιδίως την σημερινή εποχή που όταν μια γυναίκα δεν δουλεύει ή δουλεύει και παίρνει το "αστρονομικό" ποσό των 700-800 ? ...... που θα πάει με 2 παιδιά?

Ούτε για ενοίκιο, λογαριασμούς και κοινόχρηστα δεν φτάνουν.

Εδώ δουλεύουν και οι 2 σε ένα σπίτι και πάλι με το ζόρι τα βγάζουν πέρα....τι να λέμε τώρα.

 

Όπως και να το κάνουμε το να χωρίσεις δεν είναι εύκολη υπόθεση, θέλει πολλά κότσια.

 

Απλά σε όλο αυτό το τρυπάκι, όταν βάζεις και τον γκόμενο που γνώρισες στο νετ (ο οποίος σου τάζει κιόλας λαγούς με πετραχήλια), τότε βάζεις τα χεράκια και βγάζεις τα ματάκια σου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επιλέγουν να είναι δυστυχισμένες, αλλά να έχουν και τις ανέσεις τους......και έχουν τα μάτια ανοιχτά να εντοπίσουν το κελεπούρι που θα τις σώσει??...το "σώσει" με πολλά ερωτηματικά.......τελικά ένα καταλαβαίνω εγώ.......ο καθένας είναι όντως υπεύθυνος όχι μόνο για τις πράξεις του, αλλά και για την ευτυχία του ή τη δυστυχία του.....

Για τα παιδιά σιγά μη νοιάζονται.....αφού τα παιδιά θα πληγωθούν πολύ περισσότερο από την γρήγορη αντικατάσταση του "κουβαλητή".......γιατί για αυτές ο σύζυγος είναι αυτό από ότι καταλαβαίνω.......

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας είναι όντως υπεύθυνος όχι μόνο για τις πράξεις του, αλλά και για την ευτυχία του ή τη δυστυχία του

 

Ακριβώς αυτό.

Δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα.

Πριν "κατηγορήσεις" τον άλλον (σύντροφο, φίλο, συνάδελφο, συγγενή κλπ) ψάξε και βρες τι επιλογή έχεις κάνει, πως έχεις συμπεριφερθεί κλπ κλπ κλπ.

Δεν είναι δυνατόν όλες μας οι επιλογές και όλες μας οι πράξεις να είναι πάντα οι σωστές. Μπορεί να είμαστε κατά 80% σωστές δεν αντιλέω. 100% δεν είμαστε ΠΟΤΕ.

Μόλις καταλάβουμε "το μερίδιο της ευθύνης" που μας αναλογεί, είναι πιο εύκολο να γίνει το ξεκαθάρισμα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την καταλαβαίνω απόλυτα.

Μένεις γιατί αμφιβάλλεις και λες μήπως κάνεις εσύ κάπου λάθος.

'Η μήπως ο άλλος αλλάξει.

'Η τι θα γίνει με τα παιδιά, πω τα τους πεις ότι χωρίζεις?

'Η για τον οικογενειακό περίγυρο............ξέρεις τι θα ακούσεις?

 

Ιδίως την σημερινή εποχή που όταν μια γυναίκα δεν δουλεύει ή δουλεύει και παίρνει το "αστρονομικό" ποσό των 700-800 ? ...... που θα πάει με 2 παιδιά?

Ούτε για ενοίκιο, λογαριασμούς και κοινόχρηστα δεν φτάνουν.

Εδώ δουλεύουν και οι 2 σε ένα σπίτι και πάλι με το ζόρι τα βγάζουν πέρα....τι να λέμε τώρα.

 

Όπως και να το κάνουμε το να χωρίσεις δεν είναι εύκολη υπόθεση, θέλει πολλά κότσια.

 

Απλά σε όλο αυτό το τρυπάκι, όταν βάζεις και τον γκόμενο που γνώρισες στο νετ (ο οποίος σου τάζει κιόλας λαγούς με πετραχήλια), τότε βάζεις τα χεράκια και βγάζεις τα ματάκια σου.

Eτσι ακριβως. Εχετε σκεφτει οτι παντα τελικα την πληρωνει η γυναικα? Απατηθει ή απατησει, χωρισει ή την χωρισουν παντα θα μα παντα θα της βγει η ψυχη μεχρι να σταθει στα ποδια της. Αυτη θα πρεπει να φροντισει για τα παιδια της. Ελαχιστοι πατεραδες θα δωσουν εστω και ενα μικρο ποσο για διατροφη με την δικαιολογια οτι η μανα θα χαλασει τα χρηματα για δικα της λουσα!!!! Απο πανω θα εχει ιστοριες αφου σπανια βγαινουν συνενετικα διαζυγια!!! Δεν λεω οτι ειναι σωστο να εχει κανει τον αλλον ταρανδο και να μενει μεσα στον γαμο. Δεν ειναι ομως παντα ευκολα τα πραγματα, ισως να μην εχει την δυναμη να προχωρησει παρακατω. Και ακομη και αν χωρισει και μετα απο χρονια βρει νεο συντροφο παντα μα παντα πρεπει να ειναι υπολογος αυτης της της πραξης!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.

Δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα.

Πριν "κατηγορήσεις" τον άλλον (σύντροφο, φίλο, συνάδελφο, συγγενή κλπ) ψάξε και βρες τι επιλογή έχεις κάνει, πως έχεις συμπεριφερθεί κλπ κλπ κλπ.

Δεν είναι δυνατόν όλες μας οι επιλογές και όλες μας οι πράξεις να είναι πάντα οι σωστές. Μπορεί να είμαστε κατά 80% σωστές δεν αντιλέω. 100% δεν είμαστε ΠΟΤΕ.

Μόλις καταλάβουμε "το μερίδιο της ευθύνης" που μας αναλογεί, είναι πιο εύκολο να γίνει το ξεκαθάρισμα.

Ισως υπαρχει ευθυνη αλλα... αλλα...

οταν καποια γυναικα προσπαθει, μιλαει στον συντροφο της, παρακαλει, του λεει στα ισα οτι θα ψαξει να βρει κατι αλλο, ποναει γιατι ουσιαστικα για να προσπαθει τον αγαπαει και θελει τον συντροφο της, τι αλλο να κανει? Ποσο αλλο να προσπαθησει ? Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι απαραιτητα πρεπει να κανει τον αλλον ρουντολφ. Απλα μην κατακρινουμε καποιον χωρις να ξερουμε ακριβως τι συνεβει μεσα στην οικογενεια (και μιλαω για την κοπελα του θεματος μας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μάθει να μην κρινω κανεναν πια και να μην ειμαι σε τιποτα απολυτη. Το τι γίνετε στο σπιτι του καθένα δεν μπορούμε να το γνωριζουμε απο 2-3 ποστ .Συμφωνω με την kopela σε οσα λεει, επισης το τι ειναι ηθικο και τι οχι ειναι μεγαλη κουβεντα .Με χαλαει και η εκφραση <<ψαχνοτανε >> και τον κερατωσε και θα το ξανακανει .Βρε κοριτσια τι σημαινει ψαχνοτανε; για να φτασει στην απιστια καποιος φταινε παντα και οι δυο για μενα παντα ομως με τον ενα ή τον αλλον τροπο. Κι αν δεν ψαχνοτανε και αν ετυχε απλα να συναντησει τον ερωτα της ζωη της ή απλα καποιον που την κανει πιο ευτυχισμενη δεν εχει συμβει ποτε ; Γιατι ειμαστε τοσο απολυτες παντα ; Η ζωη παιζει παιχνιδια και ποτε δεν ξερεις σε τι θεση μπορει θα βρεθεις. Κανενας δεν κανει μια σχεση ή παιδια ή οικογενεια γνωριζοντας οτι θα χωρισει ή οτι ισως ερωτευτει καποιον αλλον μετα απο 2-3-5 ή 10 χρονια αλλα ολα ειναι μεσα στην ζωη . Και εκτος απο οντα με λογικη ειμαστε ευτυχως και με συναισθηματα και με επιθυμιες που πολλες φορες δεν ελεγχονται. Κανενας δεν θελει να ερωτευτει καποιον αλλον οταν ειναι σε μια σχεση ή γαμο δεν ξυπνας και λες ααα ωραια μερα σημερα θα ερωτευω και μετα θα κερατωσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάθει να μην κρινω κανεναν πια και να μην ειμαι σε τιποτα απολυτη. Το τι γίνετε στο σπιτι του καθένα δεν μπορούμε να το γνωριζουμε απο 2-3 ποστ .Συμφωνω με την kopela σε οσα λεει, επισης το τι ειναι ηθικο και τι οχι ειναι μεγαλη κουβεντα .Με χαλαει και η εκφραση <<ψαχνοτανε >> και τον κερατωσε και θα το ξανακανει .Βρε κοριτσια τι σημαινει ψαχνοτανε; για να φτασει στην απιστια καποιος φταινε παντα και οι δυο για μενα παντα ομως με τον ενα ή τον αλλον τροπο. Κι αν δεν ψαχνοτανε και αν ετυχε απλα να συναντησει τον ερωτα της ζωη της ή απλα καποιον που την κανει πιο ευτυχισμενη δεν εχει συμβει ποτε ; Γιατι ειμαστε τοσο απολυτες παντα ; Η ζωη παιζει παιχνιδια και ποτε δεν ξερεις σε τι θεση μπορει θα βρεθεις. Κανενας δεν κανει μια σχεση ή παιδια ή οικογενεια γνωριζοντας οτι θα χωρισει ή οτι ισως ερωτευτει καποιον αλλον μετα απο 2-3-5 ή 10 χρονια αλλα ολα ειναι μεσα στην ζωη . Και εκτος απο οντα με λογικη ειμαστε ευτυχως και με συναισθηματα και με επιθυμιες που πολλες φορες δεν ελεγχονται. Κανενας δεν θελει να ερωτευτει καποιον αλλον οταν ειναι σε μια σχεση ή γαμο δεν ξυπνας και λες ααα ωραια μερα σημερα θα ερωτευω και μετα θα κερατωσω.

Ετσι ακριβως. Συμφωνω απολυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειμαστε τοσο απολυτες παντα ; Η ζωη παιζει παιχνιδια και ποτε δεν ξερεις σε τι θεση μπορει θα βρεθεις.

 

Όταν λοιπόν βρεθείς σε αυτή τη θέση, πρέπει πάνω απ' όλα να είσαι τίμιος με τον εαυτό σου και κάνεις το ξεκαθάρισμα.

Όταν συνεχίζεις να κερατώνεις (γιατί δεν μιλάμε ότι το έκανε μια φορά και πήγε μετά στον άντρα της να ξεκαθαρίσει τα πράγματα), τότε τι θα πρέπει να πούμε?

 

Ποια δικαιολογία υπάρχει για το συνεχόμενο κεράτωμα?

 

Όπως προ-είπα το κατανοώ, αλλά μέχρι εκεί.

Δεν σημαίνει ότι βλέπω το λάθος και το αποδέχομαι.

Κακό θα κάνω στη φίλη μου (που αναφέρω πιο πάνω) αν την "παρηγορήσω".

 

Και κάτι άλλο.

Κάποιες κοπέλες είπαν ότι βρέθηκαν σε αυτή τη θέση.

Κάποιες άλλες είπαν ότι επειδή βρέθηκαν σε αυτή τη θέση θα πρέπει να είναι πιο ανεκτικές και να έχουν περισσότερη κατανόηση.

 

Αν έχεις βρεθεί λοιπόν σε αυτή τη θέση και έχεις τέτοιου είδους βιώματα που ΠΟΤΕ δεν έχουν καλή κατάληξη, ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΊΣΑΙ ΑΝΕΚΤΙΚΟΣ.

Οφείλεις να προσπαθήσεις να κάνεις το άλλον να καταλάβει ότι ότι κάνει χοντρές λαλακίες............τις ίδιες που έκανες κάποτε κι εσύ και τις πλήρωσες ακριβά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν βρεθείς σε αυτή τη θέση, πρέπει πάνω απ' όλα να είσαι τίμιος με τον εαυτό σου και κάνεις το ξεκαθάρισμα.

Όταν συνεχίζεις να κερατώνεις (γιατί δεν μιλάμε ότι το έκανε μια φορά και πήγε μετά στον άντρα της να ξεκαθαρίσει τα πράγματα), τότε τι θα πρέπει να πούμε?

 

Ποια δικαιολογία υπάρχει για το συνεχόμενο κεράτωμα?

 

Όπως προ-είπα το κατανοώ, αλλά μέχρι εκεί.

Δεν σημαίνει ότι βλέπω το λάθος και το αποδέχομαι.

Κακό θα κάνω στη φίλη μου (που αναφέρω πιο πάνω) αν την "παρηγορήσω".

 

Και κάτι άλλο.

Κάποιες κοπέλες είπαν ότι βρέθηκαν σε αυτή τη θέση.

Κάποιες άλλες είπαν ότι επειδή βρέθηκαν σε αυτή τη θέση θα πρέπει να είναι πιο ανεκτικές και να έχουν περισσότερη κατανόηση.

 

Αν έχεις βρεθεί λοιπόν σε αυτή τη θέση και έχεις τέτοιου είδους βιώματα που ΠΟΤΕ δεν έχουν καλή κατάληξη, ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΊΣΑΙ ΑΝΕΚΤΙΚΟΣ.

Οφείλεις να προσπαθήσεις να κάνεις το άλλον να καταλάβει ότι ότι κάνει χοντρές λαλακίες............τις ίδιες που έκανες κάποτε κι εσύ και τις πλήρωσες ακριβά.

Συγνωμη αλλα να "παρηγορησεις" την φιλη γιατι?

Χρειαζεται παρηγορια? Αυτο που κανει το θελει και το κανει δεν την εβαλε κανεις με το ζορι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα να "παρηγορησεις" την φιλη γιατι?

Χρειαζεται παρηγορια? Αυτο που κανει το θελει και το κανει δεν την εβαλε κανεις με το ζορι.

 

Ούτε και την κοπέλα που αναφέρετε στο θέμα την έβαλε κανείς να το κάνει.

Πήγε και είπε το πρόβλημά της στη φίλη της, όπως έκανε και σε μένα η δικιά μου.

Όταν μου μιλάει όμως η φίλη μου ξέρεις τι καταλαβαίνω ότι θέλει να ακούσει από εμένα?

Ότι -καλά κάνει αφού ο άντρας της είναι αδιάφορος, δεν είναι τρυφερός, ότι πέρασε πολλά με το παιδί της (ιδίως όταν βάζει το παιδί μπροστά μου'ρχεται να της σκάσω μεγάλο φούσκο), που ο γάμος είναι μια ουτοπία κλπ κλπ κλπ.

Θέλει ενδόμυχα να την επικροτήσω για να "ησυχάσει" μέσα της και να πει "να η κολλητή μου με καταλαβαίνει, καταλαβαίνει τι τραβάω".

Θέλει λοιπόν να την "παρηγορήσω".

 

Ε! όχι, δεν θα το κάνω.

Την αγαπάω τη φίλη μου και δεν θέλω να την δω να καταστρέφεται με τις λαλακίες που κάνει.

Γιατί έτσι και την πάρει χαμπάρι ο άντρας της, θα γίνει το έλα να δεις.

Τότε τι θα του πει "Δεν ήσουν τρυφερός και πήγα με άλλον?????"

 

Η ulitmate δικαιολογία για κεράτωμα έτσι?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λοιπόν βρεθείς σε αυτή τη θέση, πρέπει πάνω απ' όλα να είσαι τίμιος με τον εαυτό σου και κάνεις το ξεκαθάρισμα.

Όταν συνεχίζεις να κερατώνεις (γιατί δεν μιλάμε ότι το έκανε μια φορά και πήγε μετά στον άντρα της να ξεκαθαρίσει τα πράγματα), τότε τι θα πρέπει να πούμε?

 

Ποια δικαιολογία υπάρχει για το συνεχόμενο κεράτωμα?

 

Όπως προ-είπα το κατανοώ, αλλά μέχρι εκεί.

Δεν σημαίνει ότι βλέπω το λάθος και το αποδέχομαι.

Κακό θα κάνω στη φίλη μου (που αναφέρω πιο πάνω) αν την "παρηγορήσω".

 

Και κάτι άλλο.

Κάποιες κοπέλες είπαν ότι βρέθηκαν σε αυτή τη θέση.

Κάποιες άλλες είπαν ότι επειδή βρέθηκαν σε αυτή τη θέση θα πρέπει να είναι πιο ανεκτικές και να έχουν περισσότερη κατανόηση.

 

Αν έχεις βρεθεί λοιπόν σε αυτή τη θέση και έχεις τέτοιου είδους βιώματα που ΠΟΤΕ δεν έχουν καλή κατάληξη, ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΊΣΑΙ ΑΝΕΚΤΙΚΟΣ.

Οφείλεις να προσπαθήσεις να κάνεις το άλλον να καταλάβει ότι ότι κάνει χοντρές λαλακίες............τις ίδιες που έκανες κάποτε κι εσύ και τις πλήρωσες ακριβά.

 

 

Οχι δεν δινω δικαιολογία για το συνεχόμενο κεράτωμα. Τα πραγματα πρεπει να ξεκαθαρισουν εννοειτε δεν συμφωνω με το δεν ειμαι ευτυχισμενη στον γαμο μου εχω εξωσυζυγικη σχεση και ολα καλα. Δεν ειδα να υπαρχει συνεχομενο <<κερατωμα >> στην περιπτωση της κοπελας. Τρεις φορες εχουν βρεθει απο οτι καταλαβα και μετα πηγε να ξεκαθαρισει με τον αντρα της και αυτος εκλαιγε τον λυπηθηκε κλπ κλπ . Δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο να διαλυσεις την οικογενεια σου.

 

Δεν συμφωνω οτι ποτε δεν εχουν καλη καταληξη τετοιες ιστοριες. Δεν υπαρχουν ζευγαρια που ξεκινησαν <<παρανομα >> να το πω και που ζουν ευτυχισμενα ; Θα πω οτι τετοιες ιστοριες φερνουν πολύ πονο σε ολους σε αυτον που φευγει, σε αυτον που μένει, στην αιτία του κακου, και κυριως στα παιδια οταν υπαρχουν και μακαρι να ζουσανε ολοι την ευτυχια και τον ερωτα μεσα στον γαμο τους για πολλα πολλααα χρονια μεχρι τα γεραματα και να μην χρειαζοταν να πληγωθει ποτε κανενας αλλα ειπαμε ειμαστε ανθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να θελει απλα να το βγαλει απο μεσα της.

Δεν ξερω τι να πω.. ειμαι τοσο μπερδεμενη. Υπαρχουν γυναικες που το κανουν συστηματικα αλλα υπαρχουν και γυναικες που εχουν φτασει στο αμην για να το κανουν. Η αδιαφορια απο τον συντροφο τους δεν ειναι δικαιολογια. Εγω δεν το βλεπω ετσι. Ποιος μπορει να ζησει χωρις αγαπη και τρυφεροτητα? Και το καταλαβαινω οτι θα υπαρχουν ασχημες περιοδοι σε ενα γαμο αλλα οταν η ελλειψη ενδιαφεροντος απο τον αντρα σου, την γυναικα σου συνεχιζει και συνεχιζει και τον-την ταρακουνας και συνεχιζει να αδιαφορει? Αν καποιος εκεινη την στιγμη σου δειξει τρυφεροτητα δεν θα πεσεις στην λουμπα ρε γμτ?

Οσο για τα προβληματα με το παιδι δεν το καταλαβαινω. Τι σχεση εχει το παιδι με το κερατο? Και εγω ειχα ενα σωρο θεματα με τα παιδια μου αλλα δεν απατησα τον αντρα μου με τον πρωτο τυχοντα (ουτε με τον δευτερο :wink: ). Τα παιδια δεν στεκουν ως δικαιολογια για τετοια θεματα και γενικα δεν πρεπει να τα χρησιμοποιουμε ως δικαιολογια για τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τρεις φορες εχουν βρεθει απο οτι καταλαβα και μετα πηγε να ξεκαθαρισει με τον αντρα της και αυτος εκλαιγε τον λυπηθηκε κλπ κλπ . Δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο να διαλυσεις την οικογενεια σου.

 

Εσύ καταλαβαίνεις από τα κάτωθι (όπως τα έγραψε η νάνσυ) ότι η φίλη της έδωσε πραγματικά δεύτερη ευκαιρία στον άντρα της...... έχοντας στην καβάτζα τον άλλο από πίσω?

Σκεφτόταν αν θα τα πάνε καλά τα παιδιά της με τον καινούργιο και άν όχι πως θα τα μεγαλώσει που δεν δουλεύει?

 

Γιατί εγώ άλλα καταλαβαίνω.

 

 

οταν εκανε μια κρουση στον αντρα της μετα απο καβγαδες κ πηρε τα παιδια κ πηγε στη μανα της,ο αντρας της ταρακουνηθηκε,εκλαψε,παρακαλεσε να μη φυγειτης ειπε οτι ττην αγαπαει,οτι δε μπορει χωρις αυτην κ τα παιδια τους κ ειπε οτι θα αλλαξει..εκεινη τον λυπηθηκε,δεν τον ειχε ξαναδει ποτε ετσι,κ δεν εφυγε,παρολο που ο αλλος τη πιεζε να ξεκαθαρισει...απο τη μια ειχε κ αυτος τα δικια του,της ειπε,αποφασισε τι θες να κανεις κ καντο,αλλιως ταλαιπωρουμαστε ολοι...η φιλη μου,μαλλον κολωσε,μου ειπε οτι σκεφτοταν τα παιδια της,αν θα παει καλα με αυτον,αν οχι,πως θα τα μεγαλωσει,δε δουλευει,οτι θα παρει τα παιδια απο τον πατερα κ τετοια..

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ισως να θελει απλα να το βγαλει απο μεσα της.

Δεν ξερω τι να πω.. ειμαι τοσο μπερδεμενη. Υπαρχουν γυναικες που το κανουν συστηματικα αλλα υπαρχουν και γυναικες που εχουν φτασει στο αμην για να το κανουν. Η αδιαφορια απο τον συντροφο τους δεν ειναι δικαιολογια. Εγω δεν το βλεπω ετσι. Ποιος μπορει να ζησει χωρις αγαπη και τρυφεροτητα? Και το καταλαβαινω οτι θα υπαρχουν ασχημες περιοδοι σε ενα γαμο αλλα οταν η ελλειψη ενδιαφεροντος απο τον αντρα σου, την γυναικα σου συνεχιζει και συνεχιζει και τον-την ταρακουνας και συνεχιζει να αδιαφορει?

 

Πόσες φορές τον ταρακούνησες ανα τα χρόνια?

Δηλαδή πόσες φορές ανέχτηκες την αδιάφορη και χωρίς τρυφερότητα συμπεριφορά του?

1-2-5-10-20-30?

Αν λοιπόν ανέχτηκες αυτού του είδους την συμπεριφορά ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ λυπάμαι, αλλά έχεις μεγάλο μερίδιο ευθύνης....... (αυτό που λέγαμε πιο πάνω).

Αν ανέχτηκες λοιπόν για χρόνια να ζεις χωρίς αγάπη και τρυφερότητα αυτό είναι δική σου (π.χ) επιλογή?...............λαθεμένη μεν, επιλογή δε.

 

Όπως είπε και πιο πάνω η συμφορουμίτσα οι επιλογές μας, μας κάνουν ευτυχισμένους ή δυστυχισμένους.

 

Ξέρω έλπιζες ότι θα αλλάξει και περίμενες, κατανοητό και δεκτό και πάνω απ΄όλα ανθρώπινο................αυτό δεν σημαίνει ότι εξακολουθούσες να κάνεις μια λάθος επιλογή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ισως να θελει απλα να το βγαλει απο μεσα της.

Δεν ξερω τι να πω.. ειμαι τοσο μπερδεμενη. Υπαρχουν γυναικες που το κανουν συστηματικα αλλα υπαρχουν και γυναικες που εχουν φτασει στο αμην για να το κανουν. Η αδιαφορια απο τον συντροφο τους δεν ειναι δικαιολογια. Εγω δεν το βλεπω ετσι. Ποιος μπορει να ζησει χωρις αγαπη και τρυφεροτητα? Και το καταλαβαινω οτι θα υπαρχουν ασχημες περιοδοι σε ενα γαμο αλλα οταν η ελλειψη ενδιαφεροντος απο τον αντρα σου, την γυναικα σου συνεχιζει και συνεχιζει και τον-την ταρακουνας και συνεχιζει να αδιαφορει? Αν καποιος εκεινη την στιγμη σου δειξει τρυφεροτητα δεν θα πεσεις στην λουμπα ρε γμτ?

Οσο για τα προβληματα με το παιδι δεν το καταλαβαινω. Τι σχεση εχει το παιδι με το κερατο? Και εγω ειχα ενα σωρο θεματα με τα παιδια μου αλλα δεν απατησα τον αντρα μου με τον πρωτο τυχοντα (ουτε με τον δευτερο :wink: ). Τα παιδια δεν στεκουν ως δικαιολογια για τετοια θεματα και γενικα δεν πρεπει να τα χρησιμοποιουμε ως δικαιολογια για τιποτα!!!

 

 

Συμφωνώ απολύτα σε όλα και κυριώς στο τελευταιο.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ καταλαβαίνεις από τα κάτωθι (όπως τα έγραψε η νάνσυ) ότι η φίλη της έδωσε πραγματικά δεύτερη ευκαιρία στον άντρα της...... έχοντας στην καβάτζα τον άλλο από πίσω?

Σκεφτόταν αν θα τα πάνε καλά τα παιδιά της με τον καινούργιο και άν όχι πως θα τα μεγαλώσει που δεν δουλεύει?

 

Γιατί εγώ άλλα καταλαβαίνω.

 

 

Να πω κατι; Αν ειχε χωρισει θα ειμασταν εδω τωρα και θα την κατακριναμε ποσο βιαστηκα εκανε την κινηση, που δεν σκεφτηκε μηπως την παρατησει ο αλλος, πως θα μεγαλωσει τα παιδια της, τα πηρε απο τον πατερα ετσι απλα κλπ,κλπ. Φυσικο ειναι στην θεση που εχει βρεθει να τα σκεφτετε ολα αυτα. Εχω βρεθει σε αυτην την θεση ( οχι δεν ειχα γκομενο ) αλλα εναν γαμο που δεν με εκανε ευτυχισμενη...και τα σκεφτομουν ολα αυτα ( δεν ειναι βολεψια ειναι αδυναμια) ακριβως αυτα σκεφτομουν επι χρονια. Οσπου μια μερα ειπα φτανει θα διεκδικησω την ευτυχια μου και ας γινω πιο δυστυχισμενη ισως και χωρισα ετσι ξαφνικα ενω ολοι νομιζαν οτι ειμαστε το τελειο ζευγαρι και εγω ξαφνικα τρελαθηκα.

Link to comment
Share on other sites

mousmoulitsa κι εγώ έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση (χωρίς παιδιά τότε).

Οπότε είμαστε 2 οι τρελλές;)

Γι' αυτό και είπα ότι δεν είναι εύκολο πράγμα να πάρεις την απόφαση να χαλάσεις ένα γάμο, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν παιδιά.

 

 

Δεν κατακρίνω κανέναν. Όποιος γουστάρει ας χωρίσει, όποιος γουστάρει ας κάτσει σε ένα δυστυχισμένο γάμο, δεν είμαι μέσα στο σπίτι του να ξέρω τι συμβαίνει.

 

Όμως μέχρι να πάρει την οποιαδήποτε απόφαση, ας αφήσει για λίγο το κέρατο στην άκρη.

Αν μη τι άλλο ένας καινούργιος "έρωτας" και μάλιστα μέσα από το νετ, είναι ο χειρότερος σύμβουλος.

Γιατί νομίζετε ότι η κοπέλα αυτή τη στιγμή έχει καθαρό μυαλό να αποφασίσει?

 

Γι'αυτό και είπα πιο πάνω στη Νάνσυ, στήριξε τη φίλη σου αλλά μην της χαϊδεύεις τ'αυτιά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

mousmoulitsa κι εγώ έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση (χωρίς παιδιά τότε).

Οπότε είμαστε 2 οι τρελλές;)

Γι' αυτό και είπα ότι δεν είναι εύκολο πράγμα να πάρεις την απόφαση να χαλάσεις ένα γάμο, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν παιδιά.

 

 

Δεν κατακρίνω κανέναν. Όποιος γουστάρει ας χωρίσει, όποιος γουστάρει ας κάτσει σε ένα δυστυχισμένο γάμο, δεν είμαι μέσα στο σπίτι του να ξέρω τι συμβαίνει.

 

Όμως μέχρι να πάρει την οποιαδήποτε απόφαση, ας αφήσει για λίγο το κέρατο στην άκρη.

Αν μη τι άλλο ένας καινούργιος "έρωτας" και μάλιστα μέσα από το νετ, είναι ο χειρότερος σύμβουλος.

Γιατί νομίζετε ότι η κοπέλα αυτή τη στιγμή έχει καθαρό μυαλό να αποφασίσει?

 

Γι'αυτό και είπα πιο πάνω στη Νάνσυ, στήριξε τη φίλη σου αλλά μην της χαϊδεύεις τ'αυτιά.

 

Συμφωνώ σε αυτο, απλά διαβασα τοσα ασχημα για την κοπελα που ενιωσα την αναγκη να την υπερασπιστω. Εκνευριζομαι γενικα με την απολυτη σταση ανθρωπων σε ολα τα ζητηματα και η ευκολια να βγαζουν συμπερασματα και να κρινουν. Για το συγκεκριμενο θεμα πιστευω πως πρεπει να ανασυγκροτηθει λιγο να κανει μια διακοπη με τον ανθρωπο αυτον να δει τι θελει πραγματικα , τι αντεχει και τι οχι. Αν νομιζει οτι ο γαμος της την κανει δυστυχισμενη να φυγει αλλα μονη με τον ελεγχο της ζωης της να τον εχει αποκλειστικα αυτη και οχι με τις πλατες καποιου αλλου που θα περιμενει ισως να την στηριξει και οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

όταν είσαι σε έναν γάμο που δεν περνάς καλά για οποιοδήποτε λόγο χωρίζεις και μετά κάνεις ότι εσύ θέλεις με την ζωή σου!

διαφωνώ με την λογική ''δεν χωρίζω γιατί έχω παιδιά αλλά έχω εξωσυζυγική σχέση''... τα παιδιά πλέον είναι πάρα πολύ έξυπνα και ότι και να κάνουν οι γονείς του το αντιλαμβάνονται απόλυτα!!!!!!τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες και τίποτα άλλο, όταν σέβεσαι κυρίως τον εαυτό σου και κατ'επέκταση το σπίτι σου, παίρνεις το καπελάκι σου και φέυγεις αφού δεν είσαι ευτυχισμένος...δεν κάθεσαι σε μια σχέση κοροιδεύοντας σύζυγο και παιδιά!!!!

δεν είμαι απο τους ανθρώπους που κρίνουν πράξεις των άλλων και ούτε θα το κάνω τώρα...αλλά εκνευρίζομαι όταν ακούω απο κάποιον δικαιολογίες αστείες προκειμένου εξηγήσει την συμπεριφορά του....ας είμαστε ειλικρινέις και ας υποστηρίζουμε τις επιγογές μας με οποιοδήποτε κόστος, επίσης ας έχουμε το θάρος να παραδεχτούμε τα λάθη μας χωρίς να ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλους όπως πχ: εεεε κεράτωσα τον άντρα μου επειδή δεν ήταν τρυφερός μαζί μου!!!!!!έλεος

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτο, απλά διαβασα τοσα ασχημα για την κοπελα που ενιωσα την αναγκη να την υπερασπιστω. Εκνευριζομαι γενικα με την απολυτη σταση ανθρωπων σε ολα τα ζητηματα και η ευκολια να βγαζουν συμπερασματα και να κρινουν. Για το συγκεκριμενο θεμα πιστευω πως πρεπει να ανασυγκροτηθει λιγο να κανει μια διακοπη με τον ανθρωπο αυτον να δει τι θελει πραγματικα , τι αντεχει και τι οχι. Αν νομιζει οτι ο γαμος της την κανει δυστυχισμενη να φυγει αλλα μονη με τον ελεγχο της ζωης της να τον εχει αποκλειστικα αυτη και οχι με τις πλατες καποιου αλλου που θα περιμενει ισως να την στηριξει και οικονομικα.

 

Αυτό ακριβώς εννοώ.Κανείς δεν δικαιολογεί την κοπέλα της ιστορίας αλλά όσες φορές και να το γράψω κάποιοι κάνουν πως δεν το διαβάζουν.Δεν υπάρχει ελαφρυντικό για την απιστία ακόμη και αν κακοπερνάς στον γάμο σου και ναι όπως εξαρχής έγραψα η γνώμη μου ήταν και είναι να χωρίσει απο όλους και να μείνει μόνη της.Όμως το γεγονός πως δεν της δίνω ελαφρυντικά δεν μου δίνει αυτόματα το ελαφρυντικό να βγάζω συμπεράσματα και να βρίζω έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζω ούτε σημαίνει πως δεν θα μπω στη θέση του έστω και λίγο όχι για να τον δικαιολογήσω αλλά για να τον καταλάβω γιατί λυπάμαι αλλά είμαι ο Μεσσίας και έχω κατανόηση και για τους καλούς και για τους "κακούς".Πουθενά δεν έγραψα πως όποιος επικροτεί την απιστία είναι φιελελεύθερος πρώτον διότι δεν επικροτώ την απιστία και δεν συμφωνώ με όσους το κάνουν και δεύτερον διότι το πόσο ανοιχτόμυαλος είναι ένας άνθρωπος φαίνεται απο τον τρόπο που διαχειρίζεται μια κουβέντα σαν αυτή.Καταλαβαίνετε λοιπόν πως οι αναφορές μου στην ανοιχτομυαλιά δεν πήγαινε στην απιστία ως πράξη αλλά στους αφορισμούς στους χαρακτηρισμούς και στις απόλυτες απόψεις.Έχω και εγώ μια φίλη που συχνά πυκνά κάνει παράπονα για τον άντρα της ωστόσο μένει μαζί του για τα καλά του στοιχεία.Το γεγονός ότι κάποια μένει με τον σύντροφο της για αυτό που έχει να της προσφέρει δεν σημαίνει πως δεν έχει το δικαίωμα να παραπονεθεί για όσα χαρακτηριστικά του, της δυσκολεύουν τη ζωή ούτε σημαίνει πως συζητώντας το με μια φίλη προσπαθεί να βρεί υποστηρικτές και να εισπράξει χειροκρότημα.Για αυτό είναι οι φίλοι για να μας ακούν και να τους ακούμε όχι για να μας ακούν απο τη μία και απο την άλλη να μας αντιμετωπίζουν σαν τους άρπαγες που θέλουν την επιβεβαίωση ενώ το μόνο που μπορεί να θέλει καποιος και τις 100φορές που παραπονιέται είναι απλώς κατανόηση.Και ναι τα στερεότυπα τα χρωματίζω αρνητικά γιατί είναι η βάση του ρατσισμού. Όταν βάζεις τους ανθρώπους και τις καταστάσεις σε κουτάκια με χαρακτηρισμούς όπως "ο 45άρης που ψάχνει έτοιμη οικογένεια γιατί γέρασε" ή "η αχόρταγη νοικοκυρά που ψάχνεται στο νετ" είναι σαν να έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου και όποιος δεν συμβαδίζει με αυτό, αυτομάτως απαξιώνεται ως οντότητα. Ελπίζω να ξεκαθάρισα κάποιες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...