Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι συμβουλη να δωσω ?


νανσυ2

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 421
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δε ξερω ρε κοριτσια.....σεβαστες ολες οι αποψεις,κ καθολου σκουριασμενα μυαλα....κ η φιλη μου,δεν ειχε στο παρελθον παρομοια θεματα,τουλαχιστον δε μου ειχε π[ει κατι...κ απο την αλλη,δε νομιζω οτι καμια νορμαλ γυναικα,που δεν ειναι στο αιμα της,θα ξενο.....ετσι για πλακα ενω ειναι παντρεμενη με παιδια....θελω να πω οτι ο καθε χαρακτηρας κ οι αντοχες του ειναι διαφορετικες,εγω,εσυ,μπορει να μη θελουμε γλυκες η τριανταφυλλα,η κ γω δε ξερω τι,αλλα η αλλη να θελει,θα μου πεις οτι δε διαλυονται σπιτια για αυτο...θα συμφωνησω...κ απο την αλλη δε ξερουμε την καθημερινοτητα της με τον αντρα της,πως δλδ της φερεται,πως της μιλαει κλπ...δε μπορει,να ειναι ολα τελεια κ αυτη οτι θυμαται χαιρεται!μπορει να μην τη χτυπαει,να μην γκομενιζει,αλλα να της κανει αλλα,μπορει οχι τοσο σοβαρα για χωρισμο,αλλα κατι που να δικαιολογει γιατι στραφηκε σε καποιον που της ειπε δυο γλυκολογα κ την εκανε να αισθανεται ωραια μ,ε τον εαυτο της...ασχετα αν αυτος ,ο φιλος ειναι καλος η οχι,αλλα μου φαινεται περιεργο να ειναι ολα καλα,κ η φιλη μου να ξεμιαλυστηκε απλα....που ακομα κ αυτο συμβαινει ετσι?να ερωτευτεις τρελα καποιον κ να τα τιναξεις ολα στον αερα....αλλες το κανουν,αλλες οχι...δεν παντρευτηκαν για οικονομικη εξασφαλιση,απο ερωτα,τα ειχαν αρκετο καιρο κ θυμαμαι ολοι ελεγαν αντε,καλο παιδι,τι περιμενεις κ τετοια....

Link to comment
Share on other sites

έστω ότι ένας γάμος ξεκινά με τις καλύτερες προθέσεις και από τους δύο καθ΄οδόν λόγω των δυσκολιών και των υποχρεώσεων πνιγόμαστε χρονικά και είμαστε εξαντλημένοι.... ΑΛΛΑ ο άλλος, ο σύντροφός μας δεν μπορεί να είναι ο μάντης κάλχας ούτε το τετράποδό μας με κουνιστή ουρά... ναι θα μας στηρίξει θα μας χαϊδέψει αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τον ενημερώνουμε ότι ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ το στυλ "θέλω να θέλεις.... ή να κάνεις κάτι που θέλω χωρίς να το πω...." είναι μεγάλο λάθος..... οι σύντροφοι είναι για να ΜΙΛΑΝΕ και να ΖΗΤΑΝΕ τι θέλουν αλλιώς είμαστε νοητικώς στα 15 και πολύ λέω......

εγωισμοί στυλ "δεν με προσέχει, με χάνει...κ.λ.π." ανήκουν στην...ροζ σειρά των Άρλεκιν.... που φτάνει στον γάμο αλλά μετά δεν δίνει οδηγίες.....

στον γάμο ΜΙΛΑΜΕ λέμε τι θέλουμε και φροντίζουμε οι απαιτήσεις μας να είναι νορμάλ...... (δεν μπορεί η γιαγιά να πει στον παππού μετά από 40 χρόνια γάμου ότι θέλει να κάνουν σεξ 9 φορές εκ των οποίων η μία κρεμαστοί από τον πολυέλαιο.....θα χαλάσει ο...τεχνητός γοφός ....:shock:) (όπως κι εγώ δεν μπορώ να πω στον σύζυγο με 3 παιδιά (το μικρότερο 6 μηνών .....) ότι θέλω να κάνω τον γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό....:D) αν το θέλω φταίει ο σύζυγος που δεν το ξέρει;;; :confused:τα παιδιά που έκανα ;;;; :confused:η το ξερό μου που ζει στον κόσμο του;;;;;:rolleyes:) και έστω ότι έχουμε νορμαλ απαιτήσεις, ΠΡΕΠΕΙ να τις λέμε....που να ξέρει ο σύζυγος ότι θέλω να πάω για βόλτα στην Αθήνα στο μοναστηράκι και να φάω σουβλάκι στον Θανάση.... να χαζέψουμε όλοι μαζί κ.λ.π. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΩ???????:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ η φιλη σου ψαχνοταν, ηθελε να το κανει τη ζητα τη παρανομια....

ο 45αρης ελευθερος, του κατσε κ η 30αρα μια χαρα.

αλλα μη μας βγαζεις σκαρτο το συζυγο, για να καλυψει η φιλεναδα σου τις τυψεις!!!!!!!!!!

 

 

κοιτα...δεν προσπαθω να βγαλω σκαρτο κανεναν!κ αφου το ξεκαθαρισαμε αυτο,θα σου πω οτι προσπαθω ,χωρις να κρινω,να καταλαβω τη ψυχολογια της,ασχετα αν συμφωνω η οχι....δεν ειμαι ουτε στο μυαλο,ουτε στη ψυχη κανενος,ουτε κ στο σπιτι του,για αυτο κ κανω κ το δικηγορο καμια φορα,το νομισμα εχει δυο οψεις....ακρη μπορει να μη βγει,μπορει ολο αυτο να ξεκιναει απο την αρχη του γαμου,κ απλα τωρα με τις υποχρεωσεις ,κ τη κουραση να εγιναν ολα πιο εντονα...σε λιγο θα ερθει,θα της δειξω οτι εχουμε πει,κ βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

ο γάμος είναι ένα λουλούδι που θέλει περιποίηση... δεν το ξεριζώνουμε και πάμε για άλλα...... γιατί αν δεν είμαστε καλοί...κηπουροί....θα μας μαραθούν κι αυτά...... και είναι κρίμα όταν ένα λουλούδι έχει και μπουμπουκάκια τα παιδάκια.....:? γιατί αυτά πληρώνουν ...την νύφη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έστω ότι ένας γάμος ξεκινά με τις καλύτερες προθέσεις και από τους δύο καθ΄οδόν λόγω των δυσκολιών και των υποχρεώσεων πνιγόμαστε χρονικά και είμαστε εξαντλημένοι.... ΑΛΛΑ ο άλλος, ο σύντροφός μας δεν μπορεί να είναι ο μάντης κάλχας ούτε το τετράποδό μας με κουνιστή ουρά... ναι θα μας στηρίξει θα μας χαϊδέψει αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τον ενημερώνουμε ότι ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ το στυλ "θέλω να θέλεις.... ή να κάνεις κάτι που θέλω χωρίς να το πω...." είναι μεγάλο λάθος..... οι σύντροφοι είναι για να ΜΙΛΑΝΕ και να ΖΗΤΑΝΕ τι θέλουν αλλιώς είμαστε νοητικώς στα 15 και πολύ λέω......

εγωισμοί στυλ "δεν με προσέχει, με χάνει...κ.λ.π." ανήκουν στην...ροζ σειρά των Άρλεκιν.... που φτάνει στον γάμο αλλά μετά δεν δίνει οδηγίες.....

στον γάμο ΜΙΛΑΜΕ λέμε τι θέλουμε και φροντίζουμε οι απαιτήσεις μας να είναι νορμάλ...... (δεν μπορεί η γιαγιά να πει στον παππού μετά από 40 χρόνια γάμου ότι θέλει να κάνουν σεξ 9 φορές εκ των οποίων η μία κρεμαστοί από τον πολυέλαιο.....θα χαλάσει ο...τεχνητός γοφός ....:shock:) (όπως κι εγώ δεν μπορώ να πω στον σύζυγο με 3 παιδιά (το μικρότερο 6 μηνών .....) ότι θέλω να κάνω τον γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό....:D) αν το θέλω φταίει ο σύζυγος που δεν το ξέρει;;; :confused:τα παιδιά που έκανα ;;;; :confused:η το ξερό μου που ζει στον κόσμο του;;;;;:rolleyes:) και έστω ότι έχουμε νορμαλ απαιτήσεις, ΠΡΕΠΕΙ να τις λέμε....που να ξέρει ο σύζυγος ότι θέλω να πάω για βόλτα στην Αθήνα στο μοναστηράκι και να φάω σουβλάκι στον Θανάση.... να χαζέψουμε όλοι μαζί κ.λ.π. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΩ???????:rolleyes:

 

 

σωστη......

Link to comment
Share on other sites

[quote

κοιτα...δεν προσπαθω να βγαλω σκαρτο κανεναν!κ αφου το ξεκαθαρισαμε αυτο,θα σου πω οτι προσπαθω ,χωρις να κρινω,να καταλαβω τη ψυχολογια της,ασχετα αν συμφωνω η οχι....δεν ειμαι ουτε στο μυαλο,ουτε στη ψυχη κανενος,ουτε κ στο σπιτι του,για αυτο κ κανω κ το δικηγορο καμια φορα,το νομισμα εχει δυο οψεις....ακρη μπορει να μη βγει,μπορει ολο αυτο να ξεκιναει απο την αρχη του γαμου,κ απλα τωρα με τις υποχρεωσεις ,κ τη κουραση να εγιναν ολα πιο εντονα...σε λιγο θα ερθει,θα της δειξω οτι εχουμε πει,κ βλεπουμε....

 

Κοίτα να δεις...ακόμα κι αν φταίει κι ο άλλος σε ένα ζευγάρι, η απιστία είναι πράξη του ενός......αυτός επιλέγει να την κάνει και αυτός θα ζήσει με αυτή...αν αποφασίσει να τη μοιραστεί το πιθανότερο είναι ότι θα ζήσει μόνος του έτσι κι αλλιώς........και θέλει πολύ πονηριά για να φτάσεις εκεί...είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον άλλον..

είναι επίσης το χειρότερο που μπορείς να κάνεις και στον εαυτό σου, αλλά με αυτόν νταραβερίζεται ο καθένας μόνος του....οι άλλοι δεν του φταίνε!

Τα λάθη του ενός μπροστά στην απιστία ωχριούν......ξεθωριάζουν γιατί ο άλλος έκανε το υπέρτατο λάθος.......και όχι επειδή δεν ήξερε ή γιατί έτυχε, αλλά γιατί το ήθελε, το έψαξε, το διεκδίκησε και το έκανε συνειδητά.....

Το μεγαλύτερο κλισέ είναι ότι φταίνε και οι δυο σε ένα γάμο......λάθος....ο γάμος για να κρατηθεί χρειάζεται δυο...για να διαλύσει μια χαρά φτάνει ο ένας!!

Κανένας δεν είναι τέλειος, αλλά από να μην είσαι τέλειος, μέχρι να απατήσεις το σύντροφό σου είναι μια τεράστια απόσταση.....και δεν μένω μόνο στην πράξη....έτσι κι αλλιώς αυτή έγινε μόλις και μετά βίας, ίσως και να μη γίνονταν......το να φλερτάρεις καθημερινά με κάποιον άλλο την ώρα που ο άλλος σκίζεται στη δουλειά (για να πληρώνεις και το νετ) για μένα είναι η απόλυτη ξεφτίλα.....

όλα είναι του μυαλού και η παντρειά της τύχης, λέει μια παροιμία.......για ερωτευμένη γυναίκα μόλις λίγα χρόνια πριν (από έρωτα είπες παντρεύτηκε) πολύ γρήγορα άρχισε να σκέφτεται και να ψάχνει για άλλο φρούτο......ο σύζυγος, απλά ατύχησε.......

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ η φιλη σου ψαχνοταν, ηθελε να το κανει τη ζητα τη παρανομια....

ο 45αρης ελευθερος, του κατσε κ η 30αρα μια χαρα.

αλλα μη μας βγαζεις σκαρτο το συζυγο, για να καλυψει η φιλεναδα σου τις τυψεις!!!!!!!!!!

 

εγω αλλο θα φοβομουν στη θεση της......μη παρει χαμπαρι ο συζυγος η μη νιωσει (απο παραπονα κλπ) τις τασεις της συζυγου κ τον παρηγορησει καμμια εξυπνη.;);););););)....εδω που τα λεμε κελεπουρι ο συζυγος στις μερες μας.....

κ δουλεια εχει, κ οικογενειαρχης, κ δεν βγαινει μονος, δεν πινει κλπκλπκλπ

κ στην πραξη αποδεικνυει την αγαπη του.....(καλε καρμπον με τον δικο μου)

 

(κ τον δικο μου κελεπουρι τουν εβλεπαν επιδοξες φιλεναδες μου κ τωρα.....αν θελουν να τα πουμε τηλεφωνακι η οταν ειναι στη δουλεια θα ερθουν σπιτι μου!οχι να τις βαζω σπιτι μου κ να του ριχνονται μπροστα μου!:confused::confused::confused:

 

Το τί είναι κελεπούρι για τον καθένα είναι υποκειμενικό.Για εσένα κελεπούρι είναι να δουλεύει να μην βγαίνει και να μην πίνει.Άλλες δεν αρκούνται μόνο σε αυτά και ζητάνε πιο "δύσκολα" πράγματα όπως είναι η τρυφερότητα ο σεβασμός να πείς στη γυναίκα σου τί όμορφη που είσαι σήμερα, να την πάρεις αγκαλιά, να πάτε για ένα φαγητό να τη φλερτάρεις.Τί να το κάνω εγώ να είναι ο άντρας μου στέλεχος και οικογενειάρχης και εμένα να με έχει χ..σμένη; Άντρα θέλει δίπλα της η κοπέλα όχι επικοινωνιολόγο!Και να σας πω και κάτι επειδή όλες ρωτάτε το ίδιο πως δεν τον ήξερε εξαρχής.Επειδή ζω με άντρα εσωστρεφή σας πληροφορώ πως όσο περνάνε τα χρόνια κλείνονται περισσότερο στον εαυτό τους.Γνωρίζεις δηλαδή έναν άνθρωπο που πάει και για έναν καφέ ή που σου κάνει και ένα σχόλιο πχ για το φόρεμα σου και καταλήγεις 10χρόνια μετά με τον ίδιο άνθρωπο λόγω ρουτίνας και φθοράς να μην σε κοιτάζει καν.Έτσι είναι αυτά.Ότι χαρακτηριστικό έχει κανείς στην αρχή του γάμου, στην πορεία το αποκτάει σε διπλάσιο και τριπλάσιο βαθμό.Εσείς μπορεί να γελάτε και εγώ μαζί με την κορίνα αλλά για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά σε μία σχέση το φιλί το χάδι η βόλτα η αγκαλιά το βλέμμα το αστείο και όχι τα τυπικά προσόντα λες και αγαπάμε βάση βιογραφικού. Σε αυτό το σημείο καταλαβαίνω την κοπέλα που δεν είναι ευτυχισμένη στον γάμο της και δεν νομίζω οτι φταίει που παντρεύτηκε μικρή.Αν εισέπραττε αγάπη και τρυφερότητα ούτε που θα σκεφτόταν να ξενοκοιτάξει.Δεν τη δικαιολογώ αλλά ο άντρας της έχει ένα μερίδιο ευθύνης για αυτό που συμβαίνει.Δεν χρειάζεται να είσαι χαρτοπαίκτης και μέθυσος για να φταίς! Καταρχάς και μόνο που έλεγε στη γυναίκα του "γύρνα πίσω θα αλλάξω" σημαίνει πως του είχε μιλήσει ήδη για τα παράπονα της αυτός είχε πει ναι ναι και στη συνέχεια την έγραψε.Μην της χρεώνουμε οτι δεν του έχει μιλήσει γιατί απο τα συμφραζόμενα κάτι τέτοιο φαίνεται να μην ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

και θέλει πολύ πονηριά για να φτάσεις εκεί...είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον άλλον..

 

Τα λάθη του ενός μπροστά στην απιστία ωχριούν......ξεθωριάζουν γιατί ο άλλος έκανε το υπέρτατο λάθος.......και όχι επειδή δεν ήξερε ή γιατί έτυχε, αλλά γιατί το ήθελε, το έψαξε, το διεκδίκησε και το έκανε συνειδητά.....

 

Το μεγαλύτερο κλισέ είναι ότι φταίνε και οι δυο σε ένα γάμο......λάθος....ο γάμος για να κρατηθεί χρειάζεται δυο...για να διαλύσει μια χαρά φτάνει ο ένας!!

 

......το να φλερτάρεις καθημερινά με κάποιον άλλο την ώρα που ο άλλος σκίζεται στη δουλειά (για να πληρώνεις και το νετ) για μένα είναι η απόλυτη ξεφτίλα.....

 

 

Συμφωνω απολυτα......ΕΙΔΙΚΑ με το τελευταιο......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τί είναι κελεπούρι για τον καθένα είναι υποκειμενικό.Για εσένα κελεπούρι είναι να δουλεύει να μην βγαίνει και να μην πίνει.Άλλες δεν αρκούνται μόνο σε αυτά και ζητάνε πιο "δύσκολα" πράγματα όπως είναι η τρυφερότητα ο σεβασμός να πείς στη γυναίκα σου τί όμορφη που είσαι σήμερα, να την πάρεις αγκαλιά, να πάτε για ένα φαγητό να τη φλερτάρεις.Τί να το κάνω εγώ να είναι ο άντρας μου στέλεχος και οικογενειάρχης και εμένα να με έχει χ..σμένη; Άντρα θέλει δίπλα της η κοπέλα όχι επικοινωνιολόγο!Και να σας πω και κάτι επειδή όλες ρωτάτε το ίδιο πως δεν τον ήξερε εξαρχής.Επειδή ζω με άντρα εσωστρεφή σας πληροφορώ πως όσο περνάνε τα χρόνια κλείνονται περισσότερο στον εαυτό τους.Γνωρίζεις δηλαδή έναν άνθρωπο που πάει και για έναν καφέ ή που σου κάνει και ένα σχόλιο πχ για το φόρεμα σου και καταλήγεις 10χρόνια μετά με τον ίδιο άνθρωπο λόγω ρουτίνας και φθοράς να μην σε κοιτάζει καν.Έτσι είναι αυτά.Ότι χαρακτηριστικό έχει κανείς στην αρχή του γάμου, στην πορεία το αποκτάει σε διπλάσιο και τριπλάσιο βαθμό.Εσείς μπορεί να γελάτε και εγώ μαζί με την κορίνα αλλά για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά σε μία σχέση το φιλί το χάδι η βόλτα η αγκαλιά το βλέμμα το αστείο και όχι τα τυπικά προσόντα λες και αγαπάμε βάση βιογραφικού. Σε αυτό το σημείο καταλαβαίνω την κοπέλα που δεν είναι ευτυχισμένη στον γάμο της και δεν νομίζω οτι φταίει που παντρεύτηκε μικρή.Αν εισέπραττε αγάπη και τρυφερότητα ούτε που θα σκεφτόταν να ξενοκοιτάξει.Δεν τη δικαιολογώ αλλά ο άντρας της έχει ένα μερίδιο ευθύνης για αυτό που συμβαίνει.Δεν χρειάζεται να είσαι χαρτοπαίκτης και μέθυσος για να φταίς! Καταρχάς και μόνο που έλεγε στη γυναίκα του "γύρνα πίσω θα αλλάξω" σημαίνει πως του είχε μιλήσει ήδη για τα παράπονα της αυτός είχε πει ναι ναι και στη συνέχεια την έγραψε.Μην της χρεώνουμε οτι δεν του έχει μιλήσει γιατί απο τα συμφραζόμενα κάτι τέτοιο φαίνεται να μην ισχύει.

 

 

ηρθε ,μιλησαμε,της εδειξα οσα ειπαμε για να δει ολες τις αποψεις....δε προλαβαινω να σας πω τι μου ειπε,θα σας πω αυριο...αλλα συμφωνω με την προλαλλησαντα,κ αυτο γιατι κ εγω εχω εναν εσωστρεφη αντρα που για να πει μια καλη κουβεντα.....δε δικαιολογω τη φιλη μου,αλλα να σας πω την αληθεια,καπου μεσα μου τη καταλαβαινω....η αδιαφορια ενος αντρα,μονο δουλεια,σπιτι,καναπες,τηλεοραση,κ σεξ το βραδυ,χωρις τπτ αλλο στη διαρκεια της ημερας,χωρις να γελανε,να κανουν πραγματα για αυτους,λιγη τρυφεροτητα....σου γυρναει λιγο το ματι...το λεω γιατι κ γω περασα μια παρομοια φαση,κ μου γυρισε...κ για να μη βιαστειτε,κ γω τον ηξερα τον αντρα μου,κ τον ερωτευτηκα,αλλα νομιζω με τον καιρο κλειστηκε περισσοτερο κ εκοψε κ τα λιγα τρυφερα που εκανε...δε περναει κ ετσι η ζωη ρε παιδια....ναι,εννοειται οτι απο το να πινει κ να με βριζει κ να με χτυπαει,προτιμω να ειναι ψιλοαδιαφορος κ να καθεται σε εναν καναπε κ να βουλιαζει μεσα...αλλα οταν δεν τα κανει αυτα,θες λιγο κ τα αλλα,οχι σε υπερβολες,ολες εχουμε κ τη κουραση μας κ ολα,δε θελουμε ολη την ημερα γλυκες κ σαγαπω,αλλα μη παμε κ στο αλλο ακρο....θα πω ενα προσωπικο παραδειγμα...μια φορα ημασταν κ οι δυο στο αμαξι,κ του επιασα το χερι οπως το ειχε στο λεβιε,κ το πηρε,λεγοντας μου οτι ειναι σαχλες αυτα...αλλη φορα του ειπα,δωσε μου ενα φιλι,κ μου ειπε βαριεμαι κ δε σηκωθηκε ουτε καταλαβε οτι δεν ηταν ωραιο...κ εχω πολλα να πω αλλα ξεφευγω απο το θεμα....με αυτα ηθελα να πω οτι καταλαβαινω μεχρι ενα σημειο τι βρηκε στον αλλον κ κολλησε,οπως κ ριχνω κ γω καποιες ευθυνες τον αντρα της,αν της εδινε αγαπη κ τρυφεροτητα στη πραξη,δε θα ξενοκοιτουσε,θα ηταν καλυμμενη...κανεις δε παντρευεται για να χωρισει,η για να απατησει,ειδικα μια γυναικα...κ αυτος της ειπε οτι θα αλλαξω,θα κανω θα ρανω,αλλα εγω νομιζω οτι μερικα πραγματα η τα χεις η οχι,κ για να αλλαξεις πραγματικα,πρεπει να το θες απο μονος σου,οχι να σε αναγκασουν οι αλλοι

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που θα εκανα εγω, εαν ηταν φιλη μου, ηταν να τη συμβουλεψω να μιλησει με τον αντρα της. Να του πει τα κενα που νιωθει και να προσπαθησουν να τα γεμισουν. Προφανως της λειπει η αντρικη στοργη και η τρυφεροτητα, ας του τη ζητησει!

 

Ο φιλος, μπορει να της ταζει τον ουρανο με τ'αστρα, δε σημαινει πως θα της τα δωσει κιολας. Πιστευω πως αυτος εχει πεσει με τα μουτρα.

 

Και για τους δυο, μιλαει ο ενθουσιασμος τωρα και οχι η λογικη.

85MJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις...ακόμα κι αν φταίει κι ο άλλος σε ένα ζευγάρι, η απιστία είναι πράξη του ενός......αυτός επιλέγει να την κάνει και αυτός θα ζήσει με αυτή...αν αποφασίσει να τη μοιραστεί το πιθανότερο είναι ότι θα ζήσει μόνος του έτσι κι αλλιώς........και θέλει πολύ πονηριά για να φτάσεις εκεί...είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον άλλον..

είναι επίσης το χειρότερο που μπορείς να κάνεις και στον εαυτό σου, αλλά με αυτόν νταραβερίζεται ο καθένας μόνος του....οι άλλοι δεν του φταίνε!

Τα λάθη του ενός μπροστά στην απιστία ωχριούν......ξεθωριάζουν γιατί ο άλλος έκανε το υπέρτατο λάθος.......και όχι επειδή δεν ήξερε ή γιατί έτυχε, αλλά γιατί το ήθελε, το έψαξε, το διεκδίκησε και το έκανε συνειδητά.....

Το μεγαλύτερο κλισέ είναι ότι φταίνε και οι δυο σε ένα γάμο......λάθος....ο γάμος για να κρατηθεί χρειάζεται δυο...για να διαλύσει μια χαρά φτάνει ο ένας!!

Κανένας δεν είναι τέλειος, αλλά από να μην είσαι τέλειος, μέχρι να απατήσεις το σύντροφό σου είναι μια τεράστια απόσταση.....και δεν μένω μόνο στην πράξη....έτσι κι αλλιώς αυτή έγινε μόλις και μετά βίας, ίσως και να μη γίνονταν......το να φλερτάρεις καθημερινά με κάποιον άλλο την ώρα που ο άλλος σκίζεται στη δουλειά (για να πληρώνεις και το νετ) για μένα είναι η απόλυτη ξεφτίλα.....

όλα είναι του μυαλού και η παντρειά της τύχης, λέει μια παροιμία.......για ερωτευμένη γυναίκα μόλις λίγα χρόνια πριν (από έρωτα είπες παντρεύτηκε) πολύ γρήγορα άρχισε να σκέφτεται και να ψάχνει για άλλο φρούτο......ο σύζυγος, απλά ατύχησε.......

 

 

συμφωνω οτι η λυση δεν ειναι η απιστια....ισως ερωτευτηκε,ισως τρελαθηκε,ισως ενιωθε ωραια,ισως ειχε αναγκη απο προσοχη,απο αγαπη,....δε ξερω....η αδιαφορια καποιου,μπορει να σε φτασει σε λαθη,σε πραγματα που ποτε δεν ειχες σκεφτει,η δεν ηταν του χαρακτηρα σου...εγω αυτο που της ειπα κ εχω επισημανει ως λαθος της,ειναι οτι δεν διεκδικουσε αυτα που ηθελε,δεν τα ζηταγε οσο κ οπως θα επρεπε,να τα πει ξανα κ ξανα,να τσακωθει να γινει χαμος,κ τα λεω εγω που ειχα κανει το ιδιο λαθος...ισως αν ειχε παρει,εστω κ ετσι καποια πραγματα,να μην ειχε φτασει εδω....

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, αλλα αν δεν ηταν ο συζυγος ο μεγαλος της ερωτας γιατι τον παντρευτηκε κ εκανε κ 2 παιδια?????????

πως παντρευεσαι στις μερες μας κ κανεις κ 2 παιδια αν δεν εισαι σιγουρη????

(δε μας παντρευουν κ με προξενια πια κ ουτε απο τα 18 μας.

ελεος, πριν τον παντρευτει δεν ειχε δει πως δεν ηταν του σαλιαρισματος?

 

κ αφου ειχε το ονειρο του μεγαλου ερωτα γιατι δεν περιμενε να παντρευτει το μεγαλο ερωτα κ πηρε το συζυγο?

 

εγω παντρευτηκα το μεγαλο μου ερωτα....εχουμε κ 2 παλικαρια κ ειμαι τοσο γεματη κ πληρης....οκ καμια φορα εγω μπορει να σκεφτομαι αλλα κ ο συζυγος να αγχωνεται για το οικονομικο....που δεν πηρε δωρο χριστουγγενων ακομα κλπ.....τι σημαινει πως δε με αγαπα?

η θα ψαχνω μια ζωη επιβεβαιωση απο αλλους?

μια χαρα επιβεβαιωνομαι μεσα απο τα ματια του αντρα μου......κ μετα απο 2 παιδια η σχεση μας σε ολα τα επιπεδα ειναι καλυτερη απο ποτε....

 

κ αν θες τη γνωμη μου?δεν δικαιολογω ευκολα παντρεμενη που ξενοκοιτα(κ δεν μενει στο να κοιτα!!!!!)

 

 

kopela διαβαζε ολα τα ποστ για να εχεις πιο ολοκληρωμενη αποψη....κ μια που αναφερθηκες σε εμενα κ το τι εννοω κελεπουρι στο διπλανο ποστ εξηγουσα για τον δικο μου......που δεν τον λες κ ανοιχτο βιβλιο, αλλα οταν γραφω οτι η σχεση μας σε ολα τα επιπεδα ειναι καλυτερη απο ποτε, το εννοω(κ συναισθηματικα,κλπκλπκπ)...κ οταν λεω οτι μια χαρα επιβεβαιωνομαι μεσα απο τα ματια του συζυγου ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.

 

τωρα για τη φιλη της νανσυ...

οπως μας περιγραφει το συζυγο εμφανη κουσουρια δεν εχει....απο αυτη την αποψη για εμενα (εννοειται οτι η αποψη μου ειναι υποκειμενικη )κελεπουρι ειναι...

κ αν ειναι τοσο εσωστρεφης, ας τον ρωταει εκεινη....ειμαι ομορφη?

ας προτεινει εκεινη μια ρομαντικη εξοδο....

αλλο ειναι κλειστος χαρακτηρας κ αλλο αδιαφορει.

εγω δεν εισεπραξα αδιαφορια απο τα λεγομενα της νανσυ, αλλα οτι ειναι κλειστος.

κ παντα μιλαμε για την υποκειμενικη δικη μου αποψη, αλλο κλειστος αλλο αδιαφορος

 

που κ αδιαφορος να ειναι θεωρω πως πρωτα θα επρεπε να παλεψει να σωσει το γαμο της παρα να τον διαλυσει!

(εμεις βλεπυμε τη μερια της νανσυ-κ της φιλης--το τι πιστευει ο συζυγος, τα συναισθηματα του, τη συμπεριφορα του, τους λογους που ειναι κλειστος η οπως θελεις αδιαφορος δεν τους γνωριζουμε....αν ειναι αδιαφορος η απλα δικαιολογειται η φιλη--)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

asxeto vre nansi mou alla epeidi ki egw pernaw mia analogi fasi adiaforias me to sizigo mipws boreis na mou peis ti ekanes gia afti ti koloadiaforia.:confused::confused::confused: sori gia ti grammatoseira alla kati epathe o ipologistis kai den allazei glwssa:mad:

 

 

του μιλησες ανοιχτα?

μπορει εκεινος να νομιζει οτι ολα ειναι καλα κ εσυ :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

ηρθε ,μιλησαμε,της εδειξα οσα ειπαμε για να δει ολες τις αποψεις....δε προλαβαινω να σας πω τι μου ειπε,θα σας πω αυριο...αλλα συμφωνω με την προλαλλησαντα,κ αυτο γιατι κ εγω εχω εναν εσωστρεφη αντρα που για να πει μια καλη κουβεντα.....δε δικαιολογω τη φιλη μου,αλλα να σας πω την αληθεια,καπου μεσα μου τη καταλαβαινω....η αδιαφορια ενος αντρα,μονο δουλεια,σπιτι,καναπες,τηλεοραση,κ σεξ το βραδυ,χωρις τπτ αλλο στη διαρκεια της ημερας,χωρις να γελανε,να κανουν πραγματα για αυτους,λιγη τρυφεροτητα....σου γυρναει λιγο το ματι...το λεω γιατι κ γω περασα μια παρομοια φαση,κ μου γυρισε...κ για να μη βιαστειτε,κ γω τον ηξερα τον αντρα μου,κ τον ερωτευτηκα,αλλα νομιζω με τον καιρο κλειστηκε περισσοτερο κ εκοψε κ τα λιγα τρυφερα που εκανε...δε περναει κ ετσι η ζωη ρε παιδια....ναι,εννοειται οτι απο το να πινει κ να με βριζει κ να με χτυπαει,προτιμω να ειναι ψιλοαδιαφορος κ να καθεται σε εναν καναπε κ να βουλιαζει μεσα...αλλα οταν δεν τα κανει αυτα,θες λιγο κ τα αλλα,οχι σε υπερβολες,ολες εχουμε κ τη κουραση μας κ ολα,δε θελουμε ολη την ημερα γλυκες κ σαγαπω,αλλα μη παμε κ στο αλλο ακρο....θα πω ενα προσωπικο παραδειγμα...μια φορα ημασταν κ οι δυο στο αμαξι,κ του επιασα το χερι οπως το ειχε στο λεβιε,κ το πηρε,λεγοντας μου οτι ειναι σαχλες αυτα...αλλη φορα του ειπα,δωσε μου ενα φιλι,κ μου ειπε βαριεμαι κ δε σηκωθηκε ουτε καταλαβε οτι δεν ηταν ωραιο...κ εχω πολλα να πω αλλα ξεφευγω απο το θεμα....με αυτα ηθελα να πω οτι καταλαβαινω μεχρι ενα σημειο τι βρηκε στον αλλον κ κολλησε,οπως κ ριχνω κ γω καποιες ευθυνες τον αντρα της,αν της εδινε αγαπη κ τρυφεροτητα στη πραξη,δε θα ξενοκοιτουσε,θα ηταν καλυμμενη...κανεις δε παντρευεται για να χωρισει,η για να απατησει,ειδικα μια γυναικα...κ αυτος της ειπε οτι θα αλλαξω,θα κανω θα ρανω,αλλα εγω νομιζω οτι μερικα πραγματα η τα χεις η οχι,κ για να αλλαξεις πραγματικα,πρεπει να το θες απο μονος σου,οχι να σε αναγκασουν οι αλλοι

 

 

εκοψε λες κ τα λιγα τρυφερα που εκανε, βαριεται να σου δωσει φιλικλπκλπκλπ

 

γιατι τα κανει ομως?μηπως εσυ κανεις κατι λαθος?του μιλησες ανοιχτα κ τι ειπε?

 

ο δικος μου με τον ερχομο των παιδιων εγινε ακομα πιο τρυφερος, εκδηλωτικος κλπκλπκλπ...βεβαια στην αρχη ηταν πιο κλειστος απο τωρα, αλλα εγω του εδειχνα με τον τροπο τι θελω απο την αρχη κ τωρα ειμαστε καλυτερα απο ποτε...

Link to comment
Share on other sites

εκοψε λες κ τα λιγα τρυφερα που εκανε, βαριεται να σου δωσει φιλικλπκλπκλπ

 

γιατι τα κανει ομως?μηπως εσυ κανεις κατι λαθος?του μιλησες ανοιχτα κ τι ειπε?

 

ο δικος μου με τον ερχομο των παιδιων εγινε ακομα πιο τρυφερος, εκδηλωτικος κλπκλπκλπ...βεβαια στην αρχη ηταν πιο κλειστος απο τωρα, αλλα εγω του εδειχνα με τον τροπο τι θελω απο την αρχη κ τωρα ειμαστε καλυτερα απο ποτε...

 

 

ας μιλησω για μενα που ξερω καλυτερα...(κ θα επανελθω στο θεμα)....ο αντρας μου απο την αρχη ηταν κλειστος κ εσωστρεφης αλλα οχι αδιαφορος

ουτε κ μενα ηταν ιδιαιτερα του σαλιαρισματος,αγαπες,γλυκες κ τετοια...ουτε εγω ομως ιδιαιτερα,αν κ μου αρεσαν πχ να με λεει αγαπη μου,αλλα δεν το ζητουσα αφου εβλεπα οτι δεν το εχει(λαθος μου).οπως ειπα,περασαμε κ περασα πολλα για να κανω παιδια,απο κει ξεκινησε για μενα...δεν ηταν διπλα μου οσο ηθελα,πηγαινα μονη σε ολα,εξετασεις,υπερηχους,αποβολες,εμβρυομεταφορες...δε λεω οτι καθοταν σπιτι,δουλευε,αλλα θα μπορουσε σε καποιες φορες που ηταν μεγαλη αναγκη να ερθει μαζι μου στο γιατρο κ να παει αργοτερα στη δουλεια,δε μιλαμε κ για καθε μερα κ μιλαμε για σοβαρα προβληματα,οπου ηταν πηγαινα μονη μου,η με τη μαμα μου...δε μιλαγα(λαθος)οταν ερχοταν στο σπιτι μετα απο μια αποβολη η απο μια αρνητικη χοριακη,δεν μου ελεγε ας πουμε αγαπη μου ,μη στεναχωριεσαι,ολα καλα θα πανε,να με παρει μια αγκαλια,να κλαψω...καθομασταν να φαμε,λεμε τωρα μαυρο φαι,λεγαμε το τι εγινε στο γιατρο κ τελος...οχι οτι δε στεναχωριοταν,αλλα δε με στηριζε...οταν εκανα τις εξωσωματικες,τις ενεσεις,ποτε δε μου ειπε,α ρε νανσυ,τι τραβας κ συ...πονας,υποφερεις,τρυπιεσαι,α ρε μαναρι.....ολα καλα θα πανε στο τελος,μη φοβασαι,κανε υπομονη....εγω ημουν η δυνατη,παρολο που μεσα μου σε καθε αποτυχια πεθαινα κ το χειροτερο,ηξερα τι με περιμενει παλι....

κ οι δυο,εχουμε χασει πολυ δικους μας ανθρωπους κ εχουμε περασει δυσκολα μικροι....αυτο νομιζω τον εκλεισε κ τον σκληρυνε....ερχομαστε λιγο οταν ημουν εγκυος....σε ακινησια,απο την αρχη,μεχρι 28εβδομαδων που γεννησα,σε ενα κρεβατι,σηκωνομουν μονο για τουαλετα,ουτε τηλ γιατι απο την εγκυμοσυνη ειχαν πειραχτει τα ματια μου,ουτε βιβλια,ουτε νετ...μονο μια ανοιχτη μπαλκονοπορτα κ γω να κοιταω εξω,συνεχεια το ιδιο σημειο...μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη(τριδυμα)με πολλα προβληματα,πολλη στεναχωρια κ πολυ αγχος...εγω στο κρεβατι,κ ο αντρας μου στο σαλονι να κοιταει τηλ...κ υπηρχαν βεβαια φορες που ερχοταν κ καθομασταν μαζι,αλλα πολυ λιγες κοριτσια...ολοι μου ελεγαν να φαω,γιατι εγω δε μπορουσα,αναγουλες,εμετους κ τετοια,κ ο αντρας μου ο μονος χαλαρος..μια φορα θυμαμαι ζητησα ενα παγωτο,κ δε πηγε να μου παρει απο το διπλανο σχεδον περιπτερο,.μου ειπε τωρα δεν εχω να βγω,αυριο,κ εννοειται ουτε αυριο μου εφερε....ουτε αγκαλιες,ουτε να σου χτυπησει λιγο τη πλατη κ να πει ελα ρε,μη στεναχωριεσαι....μια πολυ δυακολη περιοδο για μενα......στα ορια καταθλιψης πρεπει να ημουν τωρα που τα σκεφτομαι.....μετα γεννησα κακην κακως...εγω ενα μαυρο χαλι,να μη μπορω να παρω τα ποδια μου απο την ακινησια,να με πονανε ολα,αιματοκριτης 23....παρολα αυτα,να κανω οτι πρεπει στο σπιτι,ενω η πεθερα μου μενει πολυ κοντα κ θα μπορουσε να της πει μανα,κανε ενα φαι,λεμε τωρα....οταν ηρθαν τα παιδια....τρελα....ακομα πιο ρακος απο τη κουραση κ το ξενυχτι...οταν ηταν 2μηνων πηγα στο παιδων με το ενα,αρρωστησε..εμεινα 10μερες...δεν εφυγα ουτε για μπανιο....κ οταν μια μερα ειπα στον αντρα μου να ερεθ να με παρει απο το πατρικο μου που ειχα παει για λιγο,μου ειπε δε μπορω να κανω την παρακαμψη,παρε ταξι κ ελα...τα παιδια μου,εγω τα μεγαλωσα,κ με βοηθεια απο τη πεθερα μου,που της το αναγνωριζω,κ τα σκ απο τη μαμα μου...κ οταν λεω εγω τα μεγαλωσα εννοω οτι εγω τα ταιζα,τα κοιμιζα,τα εκανα μπανιο,τα αλλαζα,τα ξενυχτουσα χωρις καμια υπερβολη.εγω το φαγητο,.σπιτι,σιδερο...κ ο δικος μου αντρας δε δουλευε με χρι αργα,νωρις το απογευμα σπτι....οχι οτι δεν τα αγαπουσε,αλλα βαρια η καλογερικη...κ οταν εχεις μια γυναικα που κανει το σκατο της παξιμαδι που λενε για να κρατιεται ορθια κ να ανταπεξερχεται σε ολα,λες οκ...αστην...τα καταφερνει,οταν θα πεσει κατω κ δε θα ξανασηκωθει ποτε,τοτε μπορει κατι να κανω κ γω....κ να ι,μιλαγα,παραπονιομουν,αλλα μετα απο καποιες φορες,αφου εβλεπα οτι δεν....τα εκανα νμονη μου για να τελειωνω,δεν ειχα ουτε την ορεξη ουτε την αντοχη να τσακωνομαι....μιλαμε για τριδυμα παιδια,οποιος δεν το εχει ζησει,δε μπορει να καταλαβει,δεν εχω την απαιτηση απο σας να καταλαβεται,δε με ζουσατε εσεις,αλλα απο τον αντρα μου την ειχα...δε μπορει να εισαι τοσο καλοπερασακιας,η επειδη δουλευεις κ γω ειμαι σπιτι,να λες αυτοι ειναι οι ρολοι μας...κ επειδη ειπα πολλα,κ εφυγα απο το θεμα,θα κλεισω εδω....

Link to comment
Share on other sites

νανσυ2, αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα που τα διάβασα όλα αυτα. Όχι, δεν είσαι καθόλου υπερβολική, ο άντρας σου είναι εντελώς αποστασιοποιημένος απ' όλα. Για ποια τρυφερότητα και ποια αγάπη μιλάμε; Εγώ βλέπω μόνο απουσία. :-(

Link to comment
Share on other sites

asxeto vre nansi mou alla epeidi ki egw pernaw mia analogi fasi adiaforias me to sizigo mipws boreis na mou peis ti ekanes gia afti ti koloadiaforia.:confused::confused::confused: sori gia ti grammatoseira alla kati epathe o ipologistis kai den allazei glwssa:mad:

 

 

σου συνιστω να του μιλησεις ανοιχτα για ολα αυτα που σε πειραζουν,αν δε καταλαβαινει η σου λεει οτι λες βλακειες,να επιμεινεις...διεκδικησε πραγματα για σενα...πηγαιντε μια βολτα για ενα καφε,καπου δλδ εκτος σπιτιου,κ σε αλλο κλιμα πες του τις σκεψεις σου....ανοιχτα....οταν λες αδιαφορει,τι εννοεις?δε σσε προσεχει σαν γυναικα?δε σε βοηθαει?παντως,οτι κ να εννοεις,μην αφησεις τα πραγματα,θα γινουν χειρουτερα κ βλεπεις η φιλη μου...

Link to comment
Share on other sites

νανσυ2, αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα που τα διάβασα όλα αυτα. Όχι, δεν είσαι καθόλου υπερβολική, ο άντρας σου είναι εντελώς αποστασιοποιημένος απ' όλα. Για ποια τρυφερότητα και ποια αγάπη μιλάμε; Εγώ βλέπω μόνο απουσία. :-(

 

 

κ επειδη θα μου πουνε κ μενα οτι απο την αρχη τον ηξερες κ τον πηρες απο ερωτα κ οχι απο προξενιο,θα πω οτι ολα αυτα δεν τα ηξερα!!!!!πως λοιπον να μη σκεφτομαι κ γω μερικες φορες οτι παντρευτηκα μικρη,κ αν εκανα καλα....για αυτο κοριρσια καταλαβαινω τη φιλη μου,δε δικαολογω την απιστια της,αλλα καταλαβαινω....γιατι σκεφτομαι αν καποιος ειχε δειξει σε μενα τρυφεροτητα κ αγαπη,ετσι οπως εγω τη θελω,κ γω ειχα την ορεξη,το χρονο κ τη διαθεση να το κυνηγησω.....εγω,τι θα εκανα?η καθεμια τι θα εκανε?κ ας μη μιλαμε εκ του ασφαλους....για αυτο δε κρινω κανεναν,για αυτο προσπαθω να καταλαβω κ τη φιλη μου κ τον αντρα της ακομα κ το φιλο της...γιατι κανεις δε ξερει τι εχει ο αλλος στη ψυχη του,δεν ειναι ολα βλακειες η δικαιολογιες ,οπως ξαναπα,καμια δε παντρευεται για να χωρισει η να απιστησει,εκετος αν το χει στο αιμα της....

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ψάχνει (και ψάχνεται) βρίσκει (μπελάδες).....

Η φίλη σου έπεσε από τα γλυκόλογα............περαστικά της........αλλά τα παιδιά έχουν πατέρα.......αυτό να θυμάται.......

Δεν είναι ερωτευμένη, είναι απλά μπερδεμένη και σίγουρα δεν της φταίει κανένας.....μόνο ο (κακός) της εαυτός!!

 

συμφωνω με τη φιλη μας,, τα παιδια εχουν πατερα!

Link to comment
Share on other sites

εχω πολλα χρονια παντρεμενη. περασα και εγω καποιες καταστασεις αδιαφοριας, οχι τοσο κραυγαλεες οπως της Νανσυ. ξερω ομως ενα πραγμα που το εμαθα εμπειρικα: τα παιδια ειναι δυναμιτης στα θεμελια της σχεσης. οσο και αν ειναι αγαπημενο ενα ζευγαρι, οταν ερθουν τα μωρα απομακρυνεται μερα με τη μερα. ρουτινιαζει, βαζει αλλες προτεραιοτητες. η ουσια ειναι να το καταλαβουμε εγκαιρως και να τρεξουμε κυριολεκτικα να προλαβουμε τα χειροτερα. οι αντρες δεν εχουν το δικο μας συνθετο, συναισθηματικο μυαλο: "θελω σεξ=κανω σεξ, πειναω=τρωω, ειμαι κουρασμενος=δεν κανω τιποτα". εμεις δυιλιζουμε τον κωνωπα: "γιατι δεν με φιλησε; γιατι μου το ειπε αυτο; τι ηθελε να πει; γιατι δεν καταλαβαινει...". κοριτσια οταν ρωτησα μια ενοριτισσα του αντρα μου με 49 χρονια εγγαμου βιου στην πλατη της μου απαντησε: "σκεψου σαν αντρας". ε λοιπον αυτο εκανα και βρηκα την ψυχικη μου ηρεμια. δεν περιμενω να μαντεψει ο αλλος τις επιθυμιες μου, τις δηλωνω ξεκαθαρα. δυστυχως τα αρσενικα ετσι καταλαβαινουν. εχουν πιο απλο τροπο σκεψης, πιο τετραγωνισμενο. εγω βοηθηθηκα παρα πολυ απο την συμβουλη αυτης της αγνωστης κατα τα αλλα γιαγιας. και την τηρω ακομα ευλαβικα, γιατι δεν θελω να καταθεσω τα οπλα αμαχητι και γιατι παντρευτηκα για να πεθανω μαζι με τον ανθρωπο που διαλεξα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...