Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι συμβουλη να δωσω ?


νανσυ2

Recommended Posts

στο Ιντερνετ ο καθένας μπορεί να δείξει έναν εαυτό που δεν είναι υπαρκτός, προκειμένου να γίνει αρεστός. η καθημερινότητα με έναν άνθρωπο μπορεί να είναι τελείως διαφορετική από ότι την έχουμε φανταστεί. ας θυμηθεί η κοπέλα πώς ήταν η σχέση με τον άντρα της στην αρχή. πάντα κάτι που βρίσκεται στην αρχή του, φαντάζει όμορφο. αν η κοπέλα θεωρεί ότι τώρα πια η ζωή με τον άντρα της είναι αφόρητη, τότε καλό είναι να χωρίσει και να μην πιστεύει ότι ένας τύπος με τον οποίο γνωρίστηκε στο διαδίκτυο θα της λύσει τα προβλήματά της. το πιθανότερο είναι ότι θα απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 421
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θέμα είναι πόσες φορές έχουν βρεθεί ερωτικά ή ότι βρέθηκαν??ο αριθμός θα αλλάξει δηλαδή??η όλη συμπεριφορά της φίλης της νάνσυ2 (τουλάχιστον όπως την περιργάφει) δείχνει πως η ίδια είναι ανώριμη και δεν ξέρει τι θέλει.

εγώ προσωπικά αν ήμουν μητέρα δεν θα εμπιστευόμουν τα παιδιά μου σε έναν 45χρονο που μόλις είχα γνωρίσει, γιατί στην τελική θα ήμουν μητέρα και η προτεραιότητας μιας μητέρας πιστεύω πως είναι η ασφάλεια των παιδιών της, κανείς δεν ξέρει τι τρέλα κουβαλά ο καθένας και πόσο θα κοστίσει στα παιδία μια τέτοια αλλαγή σε τόσο μικρό διάστημα(χωρίζουν οι γονείς και έχουν ''νέο'' μπαμπά)

γαιτί δεν είναι μόνο το ότι απάτησε αλλά ήταν έτοιμη να διαλύσει το σπίτι το σπίτι της χωρίς να σκεφτεί καθόλου τις επιπτώσεις που αυτό θα είχε στα παιδιά της..

και όλα αυτά με την δικαιολογία ότι παντρεύτηκε νωρίς και ο άντρας της δεν είναι εκδηλωτικός!!!με την ίδια λογική ο άντρας μου θα έπρεπε να με χωρίσει!!!!!!γιατί δεν είμαι ρομαντική, τρυφερή, και εκδηλωτική!!

 

Ε, μα πέστα, χρυσόστομη!

Κατά τα άλλα, για μένα ο λιθοβολισμός σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι να πούμε όλες εμείς την άποψή μας, όσο σκληρή και αν είναι: λιθοβολισμός είναι να ζητήσουμε πχ να πιαστεί επ' αυτωφώρω η άπιστη και να συρθεί με το σεντόνι στο τμήμα όπως βλέπαμε στις παλιές ελληνικές ταινίες. Ή να ....λιθοβοληθεί όπως γίνεται δυστυχώς σε κάποιες χώρες. Καμιά μας δεν νομίζω ότι θέλει να γυρίσουμε στα παλιά ή να ακολουθήσουμε πρακτικές άλλων χωρών όπου η μοιχεία είναι αδίκημα για το οποίο συλλαμβάνεσαι, διαπομπεύεσαι,δικάζεσαι και τιμωρείσαι. Προς Θεού!

Έχω όμως και μια απορία: εγώ δουλεύω, 8ωρο. Κάνω μιάμιση ώρα τη μέρα να πάω και άλλο τόσο να γυρίσω σπίτι από τη δουλειά. Με το που θα μπω στο σπίτι, αρχίζω, τόσο εγώ, όσο και ο σύζυγος, δουλειές, μαγειρέματα, σίδερο, κήπος, εξωτερικές δουλειές, γραφειοκρατία κλπ κλπ Παιδί δεν έχουμε ακόμα. Αλλά, και να το θέλαμε (που εγώ προσωπικά, με τίπουτις δεν το θέλω), δεν θα είχαμε χρόνο να κερατώσουμε ο ένας τον άλλον, ΟΕΟ! Η κοπέλα που είναι μάνα δύο παιδιών, που βρίσκει το χρόνο να συνευρίσκεται με τον εραστή? Μήπως τον στερεί απότη δουλειά της? Ή τρισχειρότερα από τα παιδιά της?

Ε, συγνώμη κιόλας, αλλά είμαι έτομη να πω πολύ βαριές κουβέντες.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν φίλη μου η επίμαχη κοπέλα, θα της έλεγα ότι είχα πει σε δικούς μου φίλους και φίλες που είχαν κάνει κάτι αντίστοιχο (απάτησαν τους συντρόφους τους), απλά, κοφτά, σταράτα και στα...γαλλικά:oops:: "φίλε ή φίλη, δεν σου κόβω την καλημέρα, γιατί σε αγαπάω, αλλά για μένα η πράξη σου ήταν π....κη. Αν μετά από αυτό θέλεις να μου κόψεις εσύ την καλημέρα, έχεις κάθε δικαίωμα. Αλλά την άποψή μου για τις μακακίες που κάνεις δεν μπορώ να την κρατήσω κρυφή, αφού με ρωτάς, θα στην πω".

Επίσης, πρέπει να πω ότι εμένα με θύμωσε όλες τις φορές που μου εκμυστηρεύτηκαν κάτι τέτοιο, γιατί αισθάνθηκα και λίγο συνένοχος, ότι και καλά καλύπτω το άτομο που απιστεί....πως έτυχε και τα ζευγάρια αυτά, ήταν ζευγάρια φίλων, δηλαδή ήμουν φίλη και με τον άντρα και με τη γυναίκα. Εκεί να δεις μπέρδεμα....αλλά ευτυχώς, οι δικοί μου, όπως το είπα, το έκοβαν γρήγορα το διπλό παιχνίδι και χώριζαν.

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Πρόσφατα μια φίλη που έχει προβλήματα με τον άντρα της (αλλά δεν θέλει να χωρίσει, θέλει να έχει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο) μου εκμυστηρεύτηκε ότι σκεφτόταν να βρεθεί με πρώην γκόμενο ένα τριήμερο, λέγοντας ψέματα στον άντρα της ότι θα πάει να δει μια φίλη. Την ξέχ*σα κανονικά και μόνο που το σκέφτηκε, αλλά που μου το είπε κιόλας!!! Τι περίμενε δηλαδή; Να της δώσω και την ευχή μου; Να τη δικαιολογήσω; Σε περιπτωση που το έκανε, με τι μούτρα θα αντίκρυζα εγώ τον άντρα της την επόμενη φορά; Άσε που μπορεί και να το έκανε τελικά, αλλά να μου το έκρυψε βλέποντας τη στάση που κράτησα. Όλα κι όλα, φίλες-φίλες, αλλά συνένοχος στο κέρατο δεν γίνομαι για καμία φίλη.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτόμυαλος είναι αυτός που κατανοεί μια πράξη ακατανόητη?

 

Όχι.Είναι αυτός που κατανοεί ότι οι λόγοι που σε εκείνον φαίνονται δικαιολογίες για γυμνασιόπαιδα για τον άλλον μπορεί να είναι σοβαροί.Ακόμη και αν δεν δέχεσαι ούτε αυτή την εκδοχή (παρόλο που έχω εξηγήσει χιλιάδες φορές τί εννοώ αλλά αρκετοί διαβάζουν ό,τι θέλουν μόνο και μόνο για να δημιουργήσουν μανούρα) σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός που κρίνει βρίζει ή διαστρεβλώνει τα γραπτά των άλλων επειδή αδυνατεί να διαχειριστεί την αντίθετη άποψη. Ελπίζω για χιλιοστή φορά να έγινα κατανοητή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως και μια απορία: εγώ δουλεύω, 8ωρο. ..................Αλλά, και να το θέλαμε (που εγώ προσωπικά, με τίπουτις δεν το θέλω), δεν θα είχαμε χρόνο να κερατώσουμε ο ένας τον άλλον, ΟΕΟ! Η κοπέλα που είναι μάνα δύο παιδιών, που βρίσκει το χρόνο να συνευρίσκεται με τον εραστή? Μήπως τον στερεί απότη δουλειά της? Ή τρισχειρότερα από τα παιδιά της?

Ε, συγνώμη κιόλας, αλλά είμαι έτομη να πω πολύ βαριές κουβέντες.....:rolleyes:

 

βρε latιatoula κι εγώ την έχω αυτή την απορία...

 

και να σημειώσω πως είμαι μαμά δύο παιδιών που αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι,και πάλι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ούτε τουαλέτα να πάω χωρίς τις ουρίτσες μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδατε καπου οτι η κοπελα περναει μια χαρα σε αυτην την κατάσταση; ειπε οτι δεν θελω να χωρισω αλλα θελω να ειμαι και μαζι με τον αλλον ; ή ειναι μια κατασταση που τραβαει χρονια ; 7 μηνες γνωριζονται και εχουν βρεθει 3 φορες ερωτικα .Αν σε καποιο ποστ που εχασα δειχνει κατι αλλο τοτε συγνωμη εγω δεν καταλαβα καλα .

 

 

 

ειπε ομως η νανσυ οτι τωρα ειναι με το συζυγο εχουν βρεθει ..... κ ακομα ειναι μπερδεμενη.... γι αυτο κ η νανσυ ρωτα τι συμβουλη να δωσω

Link to comment
Share on other sites

να ξαναπροσπαθησω,χρησιμοποιωντας μια μεταφορα;

ειχα μια φιλη (ειχα,το τονιζω) που επινε παααααρα πολυ...

καθε βραδυ βγαιναμε(μικρες ανοητες κορασιδες:lol:) κ κατεβαζε το βοσπορο(καλα,κ γω την επινα τη λιμνουλα μου,δεν ειμαι αγια:oops:)

1-2-3-5-10...

βρε καλη μου,μηπως να κουλαρεις λιγο;με το που μπαιναμε στο χ ξενυχταδικο βουρ για το μπαρ....

 

αααααα,θα πιω σημερα...ειμαι χαρουμενη

ααααα,θα πιω σημερα....ειμαι στενοχωρημενη

αααα,θα πιω σημερα....ειναι βαρετα εδω,κ θα κανω κεφαλι να μην καταλαβαινω

ααααα,θα πιω σημερα....να παρω θαρρος να μιλησω στον χ

ααααα,θα πιω σημερα....κοκ

ο κοινος παρονομαστης ειναι το θα πιω σημερα....in the end of the day,αυτο που ηθελε να κανει ηταν να πινει...

εκοψα μαζι της γιατι με κουρασε ολο αυτο το ....ναι μωρε πινω,αλλα ....

αμα δε θες πουλακι μου,μην πινεις!

αλλα θελεις!

μη μου το πλασαρεις λοιπον με δικαιολογιες κ περιμενεις να σε κατανοησω.

 

της εδωσα τα τηλ των ΑΑ ,κ την εκανα με ελαφρα πηδηματακια(οχι ετσι ευκολα οσο το κανω να ακουγεται-προσπαθησα πολυ,αλλα οταν ο αλλος δε θελει μονος του....:roll:)

 

σημειωση: η συγκεκριμενη,στα 34 της ,αρραβωνιασμενη πια, μαθαινω οτι καθε βραδυ σερνει τον αρραβωνιαστικο της απο μπουζουκι σε μπαρακι κ κατεβαζει τον ατλαντικο πλεον.τον τελευταιο καιρο δε,εχει βελτιωσει κ τις δικαιολογιες που χρησιμοποιει-οι οποιες δεν παυουν ,οσο κ αν καποιες μπορει να στεκουν ,να ειναι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ!

 

Κι εσύ ήσουν τόσο καλή φίλη που αντί να προσπαθήσεις να της συμπαρασταθείς της έδωσες το τηλέφωνο των ΑΑ και την έριξες στην πυρά. Ήταν καλή η φιλία σας όσο δεν έπινε και όταν άρχισε το ποτό σταμάτησε να σου κάνει και δεν μπήκες και καν στον κόπο να καταλάβεις έστω τους λόγους που την οδηγούσαν στο ποτό ή να μιλήσεις στους γονείς της για αυτό μήπως τη βοηθήσουν πιο ουσιαστικά αφού εσένα σου χάλαγε το πρεστίζ.Εν τω μεταξύ το παράδειγμα σου φωτίζει απλώς την άποψη σου για το πόσο δικαιολογίες είναι οι αδυναμίες των ανθρώπων γιατί κατά τα άλλα δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα της κοπέλας στο συγκεκριμένο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

βρε latιatoula κι εγώ την έχω αυτή την απορία...

 

και να σημειώσω πως είμαι μαμά δύο παιδιών που αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι,και πάλι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ούτε τουαλέτα να πάω χωρίς τις ουρίτσες μου...

 

Άμα θέλεις, χρόνο βρίσκεις. Ειδικά αν τα παιδιά πηγαίνουν σχολείο ή παιδικό. Λες ότι θα πας για καφέ με μια φίλη σου και πας με τον γκόμενο και βγάζεις τα μάτια σου. Είναι να μην το'χει η κούτρα σου. Ο άντρας μιας φίλης έλεγε ότι πηγαίνει γυμναστήριο κι έβλεπε την άλλη 3 φορές τη βδομάδα ανελλιπώς. Άλλος είχε άλλο χόμπυ, που του έδινε δικαιολογία να λείπει πολλές ώρες από το σπίτι το Σάββατο. Κι η γυναίκα του χαιρόταν κι όλας που ο άντρας της έχει ενδιαφέρουσ απασχόληση και της άφηνε κι ελεύθερα τα πρωινά του Σαββάτου. Τι ψάχνεις τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ ήσουν τόσο καλή φίλη που αντί να προσπαθήσεις να της συμπαρασταθείς της έδωσες το τηλέφωνο των ΑΑ και την έριξες στην πυρά. Ήταν καλή η φιλία σας όσο δεν έπινε και όταν άρχισε το ποτό σταμάτησε να σου κάνει και δεν μπήκες και καν στον κόπο να καταλάβεις έστω τους λόγους που την οδηγούσαν στο ποτό ή να μιλήσεις στους γονείς της για αυτό μήπως τη βοηθήσουν πιο ουσιαστικά αφού εσένα σου χάλαγε το πρεστίζ.Εν τω μεταξύ το παράδειγμα σου φωτίζει απλώς την άποψη σου για το πόσο δικαιολογίες είναι οι αδυναμίες των ανθρώπων γιατί κατά τα άλλα δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα της κοπέλας στο συγκεκριμένο ποστ.

 

Μία φιλική και καλοπροαίρετη παρατήρηση:

Εντάξει, αλλά τώρα κάνεις και εσύ ακριβώς το ίδιο πράγμα για το οποίο σχολιάζεις κάποιες από εμάς.Δηλαδή, λες στην κοπέλα που έθεσε το παράδειγμα με τη φίλη της που έπινε πολύ ότι δεν ήταν καλή φίλη, εμμέσως πλην σαφώς και ότι ξεφορτώθηκε τη φίλη της αβίαστα όταν συνειδητοποίησε ότι ήταν αλκοολική. Χωρίς να την ξέρεις και χωρίς να ξέρεις όλη την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

να σε χωρισει οχι...αλλα το κερατωματακι σου το αξιζεις να το φας:rolleyes::rolleyes::rolleyes:δεν εισαι ρομαντικηηηηηηη;θα σε κανει ρουντολφ ο συζυγος,και θα χει κ δικιο-ο κακοοοομοιρος!:lol:

εννοειται πως αστειευομαι,ελπιζω να μην παρεξηγηθεις:-D-χρησιμοποιω απλα τις ιδεες μερικων εκ των "φιλελευθερων" ποστ εδω μεσα....)

 

Καταλαβαίνετε λοιπόν πως οι αναφορές μου στην ανοιχτομυαλιά δεν πήγαινε στην απιστία ως πράξη αλλά στους αφορισμούς στους χαρακτηρισμούς και στις απόλυτες απόψεις.

 

Οι μερικοί είμαι εγώ και έχω και όνομα.Πρίν κοροιδέψεις τις απόψεις των άλλων καλό θα ήταν να διαβάζεις τί ακριβώς γράφουν καθώς και όλες τις επεξηγήσεις στις οποίες τους έχεις υποβάλλει και εσύ και άλλα μέλη να δώσουν επειδή επιμένετε να διαβάζετε οτι θέλετε για να προσβάλλετε και να σπάτε πλάκα.Αποχωρώ απο τη συζήτηση γιατί έχω να κάνω με άτομα που ενώ θεωρούν τους εκάστοτε λόγους απιστίας δικαιολογίες για λυκειόπαιδα φέρονται χειρότερα απο αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία φιλική και καλοπροαίρετη παρατήρηση:

Εντάξει, αλλά τώρα κάνεις και εσύ ακριβώς το ίδιο πράγμα για το οποίο σχολιάζεις κάποιες από εμάς.Δηλαδή, λες στην κοπέλα που έθεσε το παράδειγμα με τη φίλη της που έπινε πολύ ότι δεν ήταν καλή φίλη, εμμέσως πλην σαφώς και ότι ξεφορτώθηκε τη φίλη της αβίαστα όταν συνειδητοποίησε ότι ήταν αλκοολική. Χωρίς να την ξέρεις και χωρίς να ξέρεις όλη την ιστορία.

 

Δεν το λέω εγώ η ιστορία που περιγράφει το λέει.Μόλις είδε οτι η φίλη της έπινε πολύ "την έκανε με ελαφριά" δικά της λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Οι μερικοί είμαι εγώ και έχω και όνομα.Πρίν κοροιδέψεις τις απόψεις των άλλων καλό θα ήταν να διαβάζεις τί ακριβώς γράφουν καθώς και όλες τις επεξηγήσεις στις οποίες τους έχεις υποβάλλει και εσύ και άλλα μέλη να δώσουν επειδή επιμένετε να διαβάζετε οτι θέλετε για να προσβάλλετε και να σπάτε πλάκα.Αποχωρώ απο τη συζήτηση γιατί έχω να κάνω με άτομα που ενώ θεωρούν τους εκάστοτε λόγους απιστίας δικαιολογίες για λυκειόπαιδα φέρονται χειρότερα απο αυτά.

 

Καλο θα ήταν να εφαρμόζεις κι εσύ αυτά που συμβουλεύεις τους άλλους. Η ΕΛΕΝΟΥΦΙ έγραψε "της εδωσα τα τηλ των ΑΑ ,κ την εκανα με ελαφρα πηδηματακια(οχι ετσι ευκολα οσο το κανω να ακουγεται-προσπαθησα πολυ, αλλα οταν ο αλλος δε θελει μονος του"

Link to comment
Share on other sites

βρε latιatoula κι εγώ την έχω αυτή την απορία...

 

και να σημειώσω πως είμαι μαμά δύο παιδιών που αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι,και πάλι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ούτε τουαλέτα να πάω χωρίς τις ουρίτσες μου...

 

 

 

αχ....κ εγω τα ιδια!!!!!!!!!

κ στην τουαλεττα να παω, χτυπα ο μεγαλος την πορτα!!!!!!μαμα βγες!:D:D:D

εγω το λιγο που μενει μπαινω εδω να ενημερωνομαι(για θεματα των παιδιων) κ λιγη κουβεντουλα.....τον υπολοιπο χρονο τον αφιερωνω αποκλειστικα στους 3 αντρες μου!κ το απολαμβανω...κ ας τρεχω σαν το βεγγο ολη μερα....κ ας εχω χιλιους ρολους μαμα, συζυγος, ερωμενη(για το συζυγο )νοικοκυρακλπκλπκλπ...αλλα ο δικος μου ασχολειται με τα παιδια....τωρα ειναι με το μεγαλο στον αδελφο του να παιξουν τα ξαδελφακια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Είναι αυτός που κατανοεί ότι οι λόγοι που σε εκείνον φαίνονται δικαιολογίες για γυμνασιόπαιδα για τον άλλον μπορεί να είναι σοβαροί.Ακόμη και αν δεν δέχεσαι ούτε αυτή την εκδοχή (παρόλο που έχω εξηγήσει χιλιάδες φορές τί εννοώ αλλά αρκετοί διαβάζουν ό,τι θέλουν μόνο και μόνο για να δημιουργήσουν μανούρα) σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός που κρίνει βρίζει ή διαστρεβλώνει τα γραπτά των άλλων επειδή αδυνατεί να διαχειριστεί την αντίθετη άποψη. Ελπίζω για χιλιοστή φορά να έγινα κατανοητή.

 

Για μενα απολυτα απο την αρχη εισαι κατανοητη.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ήταν να εφαρμόζεις κι εσύ αυτά που συμβουλεύεις τους άλλους. Η ΕΛΕΝΟΥΦΙ έγραψε "της εδωσα τα τηλ των ΑΑ ,κ την εκανα με ελαφρα πηδηματακια(οχι ετσι ευκολα οσο το κανω να ακουγεται-προσπαθησα πολυ, αλλα οταν ο αλλος δε θελει μονος του"

 

Ζητώ συγνωμη γιατί πράγματι το διάβασα εκ των υστέρων ίσως τη στιγμή που έκανα την ανάγνωση να έγινε και edit ίσως όχι.Πάντως ζητώ συγνώμη.Είσαι εντάξει τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα ο δικος μου ασχολειται με τα παιδια....τωρα ειναι με το μεγαλο στον αδελφο του να παιξουν τα ξαδελφακια.

ζητώ συγγνώμη για το off αλλά τι ωραία ιδέα...παίζουν δλδ τα ξαδελφάκια?...θα το κάνω κι εγώ γιατί τώρα τελευταία δεν τα πάνε και πολύ καλά σαν αδελφάκια:D:D:D:D;)

Link to comment
Share on other sites

ειπε ομως η νανσυ οτι τωρα ειναι με το συζυγο εχουν βρεθει ..... κ ακομα ειναι μπερδεμενη.... γι αυτο κ η νανσυ ρωτα τι συμβουλη να δωσω

 

 

Και ποια ειναι η συμβουλη δλδ που τις δινουμε της νανσυς απο εδω μεσα ;

Να πει στην φιλη της ποσο ατιμο ειναι αυτο που εκανε .....και οτι δεν μπορει να συμετεχει στις βρωμοδουλειες της και να της γυρισει την πλατη γιατι αυτη ειναι ηθικη γιατι δεν σκεφτηκε να απατησει ποτε κλπ,κλπ. Ωραιοι ανθρωποι ειμαστε μεσα στην καλοσυνη και στην βοηθεια προς τον φιλο φιλη που μολις ξεστρατισει ειτε πινοντας αλκοολ , ειτε νιωθοντας ερωτευμενη με καποιον που δεν πρεπει τον αφοριζουμε λεγοντας ποσο μικρος και αδυναμος ειναι ποσο ανηθικος και ολα αυτα και του γυρναμε την πλατη.

Link to comment
Share on other sites

Οι μερικοί είμαι εγώ και έχω και όνομα.Πρίν κοροιδέψεις τις απόψεις των άλλων καλό θα ήταν να διαβάζεις τί ακριβώς γράφουν καθώς και όλες τις επεξηγήσεις στις οποίες τους έχεις υποβάλλει και εσύ και άλλα μέλη να δώσουν επειδή επιμένετε να διαβάζετε οτι θέλετε για να προσβάλλετε και να σπάτε πλάκα.Αποχωρώ απο τη συζήτηση γιατί έχω να κάνω με άτομα που ενώ θεωρούν τους εκάστοτε λόγους απιστίας δικαιολογίες για λυκειόπαιδα φέρονται χειρότερα απο αυτά.

 

 

 

 

ειναι ανεφικτο ολες να συμφωνησουμε.

εδω ανταλασσουμε αποψεις.

και ο καθενας εχει το δικαιωμα να εκφρασει την δικη του αποψη.

κ εγω ειμαι απο τα ατομα που θεωρουν τους εκαστοτε λογους απιστιας δικαιολογιες για λυκειοπαιδα επειδη πολυ απλα δεν δικαιολογω την απιστια.δεν περνας καλα?προσπαθησε να σωσεις το γαμο σου/ντουβαρι ο αλλος?χωρισε κ μετα βρες αντικαταστατη.γιατι να κανεις τον αλλο ρουντολφ????

κ να παρεις κ τα παιδια κ να τα μεγαλωσει καποιος που γνωριζεις 7 μηνες(που τον εχει συναντησει καποιες φορες κ δεν τον εχει ζησει....)αναφερομαι στην φιλη της νανσυ.....κ τωρα ειναι με το συζυγο ειχε πει κ ακομα ειναι μπερδεμενη κ μαλλον δε θελει να χωρισει αλλα μηπως ειναι ο μεγαλος ερωτας κ ρωτα αν πρεπει να θυσιασει τη ζωη της για τα παιδια..... τωρα ζητα συμβουλη η νανσυ, αυτα ειχαν γινει, αρα ειναι με τον ανυποψιαστο συζυγο κ ακομα σκεφτεται να φυγει η να μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ειναι η συμβουλη δλδ που τις δινουμε της νανσυς απο εδω μεσα ;

Να πει στην φιλη της ποσο ατιμο ειναι αυτο που εκανε .....και οτι δεν μπορει να συμετεχει στις βρωμοδουλειες της και να της γυρισει την πλατη γιατι αυτη ειναι ηθικη γιατι δεν σκεφτηκε να απατησει ποτε κλπ,κλπ. Ωραιοι ανθρωποι ειμαστε μεσα στην καλοσυνη και στην βοηθεια προς τον φιλο φιλη που μολις ξεστρατισει ειτε πινοντας αλκοολ , ειτε νιωθοντας ερωτευμενη με καποιον που δεν πρεπει τον αφοριζουμε λεγοντας ποσο μικρος και αδυναμος ειναι ποσο ανηθικος και ολα αυτα και του γυρναμε την πλατη.

 

Εγώ θεωρώ ότι είμαι πολύ ωραίος άνθρωπος (και ως γυναίκα, κούκλα, επίσης) και μες την ηθική και στην καλοσύνη και ναι, σε αντίστοιχη περίπτωση, με δικούς μου φίλους, όπως προείπα, τους έκραξα πολύ άσχημα και τους έβρισα με πολύ βαρείς χαρακτηρισμούς. Δεν απομακρύνθηκα, αλλά αποστασιοποιήθηκα από όλο αυτό. Η κατάληξη είναι ότι οι δικοί μου φίλοι έκοψαν το διπλό παιχνίδι, χώρισαν, φέρθηκαν (κατά τη γνώμη μου) τίμια και παραμένουμε φίλοι. Ο φίλος δεν χαϊδεύει ούτε νταντεύει πάντα. Ο φίλος, οφείλει να γίνει σκληρός. Καμιά φορά και το να φύγεις και να πεις στον άλλον "με αυτά που κάνεις, δεν σε θέλω για φίλο μου" (σημ: εγώ δεν το έχω κάνει, αλλά δεν κατακρίνω αυτούς που το κάνουν) είναι ένας τρόπος για να τον βοηθήσεις να βγει από το αδιέξοδό του, να του τρίξεις τα δόντια. Δηλαδή, να του πεις, σου στερώ το αγαθό της φιλίας μου, για να παραδειγματιστείς. Εγώ δεν το έχω κάνει, το ξαναλέω, αλλά δεν μπορώ να πω ελαφριά τη καρδία ότι είναι λάθος τακτική. Σε κάποιες περιπτώσεις, έχει αποτέλεσμα.

Κατά τα άλλα, όσες έχετε αντίθετη άποψη, αυτή τη στιγμή κακοχαρακτηρίζετε όλες εμάς που είμαστε καθέτως και οριζοντίως κατά της απιστίας και δεν αναγνωρίζουμε ελαφρυντικά και δικαιολογίες. Κακά τα ψέμματα......διαβάζοντας το δικό σου σχόλιο και αυτό της Kopelas, εγώ αισθάνθηκα ότι μου τη λέτε χοντρά. Δεν με πειράζει όμως, την άποψή μου δεν την αλλάζω σε αυτό το θέμα. Και πιστεύω ότι καλό είναι σε κάποια πράγματα να είμαστε απόλυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ειναι η συμβουλη δλδ που τις δινουμε της νανσυς απο εδω μεσα ;

Να πει στην φιλη της ποσο ατιμο ειναι αυτο που εκανε .....και οτι δεν μπορει να συμετεχει στις βρωμοδουλειες της και να της γυρισει την πλατη γιατι αυτη ειναι ηθικη γιατι δεν σκεφτηκε να απατησει ποτε κλπ,κλπ. Ωραιοι ανθρωποι ειμαστε μεσα στην καλοσυνη και στην βοηθεια προς τον φιλο φιλη που μολις ξεστρατισει ειτε πινοντας αλκοολ , ειτε νιωθοντας ερωτευμενη με καποιον που δεν πρεπει τον αφοριζουμε λεγοντας ποσο μικρος και αδυναμος ειναι ποσο ανηθικος και ολα αυτα και του γυρναμε την πλατη.

 

Κάποτε άτομο με το οποίο είχα μακροχρόνια φιλία μου γύρισε τη πλάτη επειδή τόλμησα να παραπονεθώ πως όποτε έβρισκε γκόμενο με έγραφε.Θίχτηκε τόσο που δεν μου μίλησε ποτέ ξανά.Δεν μπήκε στη διαδικασία να συζητήσει να κατανοήσει ή να παραδεχτεί οτι είχε μερίδιο ευθύνης γιατί της ήταν πιο εύκολο να με ξεφορτωθεί ειδικά στη φάση που δεν με χρειαζόταν για τις νυχτερινές της εξόδους ή για τις εξομολογήσεις της αφού είχε πλέον συνοδό να της καλύψει το κενό.Παρατηρώ τα τελευταία χρόνια πως οι άνθρωποι προτιμούν τα εύκολα.Το εύκολο χρήμα τις εύκολες σχέσεις τα εύκολα διαζύγια την εύκολη απιστία τις εύκολες ταμπέλες και δεν εκπλήσομαι.Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα για αυτό το λήγω εδώ.Συγνώμη που βγήκα εκτός.

Link to comment
Share on other sites

το ότι άλλες έχουμε μεταξύ μας διαφορετικές απόψεις, και άλλες συμφωνούμε, δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να ακούσουμε μια αντίθετη άποψη αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει να την δεχτείς...είσαι απόλυτα κατανοητή kopela σε όλες μας.

Σέβομαι αυτό που λές και το ακούω, δεν το δέχομαι όμως επειδή δεν συμφωνώ

το ότι δεν συμφωνώ δεν νομίζω πως σημαίνει πως δεν είμαι σε θέση να σε ακούσω..

είτε εγώ είτε τα κορίτσια που έχουν αντίθετη άποψη.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

mousmoulitsa συγγνωμη αλλα η φιλη της νανσυ δεν ειναι καμμια κακομοιρα που χρειαζεται συμπαρασταση.

εγω αν ημουν φιλη της θα την επιανα απο το αυτι να της σφυριξω δυο φωνηεντα και θα την απειλουσα οτι θα τα ελεγα ολα στον αντρα της να την χωρισει και να της παρει και τα παιδια.

 

μπορει να εβαζε μυαλο και να σκεφτοταν πιο λογικα και να σταματουσε τις χαζομαρες

 

αν ο ανδρας της δεν την καλυπτει, οι δρομοι ειναι ανοικτοι και τα σκυλια δεμενα. αν εβρισκε κατι καλο στη ζωη της μπορει να της εδινα ενα μικρο ελαφρυντικο. αλλά επειδη ο τυπος φαινεται μεγαλο "κελεπουρι" δεν αξιζει τον κοπο...

 

αν και η φιλη απο την στιγμη που μπηκε σε αυτο το τριπακι και με τον τωρινο να μην φυγει, ειμαι σιγουρη οτι θα συνεχισει να γνωριζει κοσμο μεσω νετ και να απαταει τον αντρα της. οποτε θελει γερο ταρακουνημα και αν δεν βαλει μυαλο ....delete κι ας κοψει τον λαιμο της

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολες!!!!!ειχα δυο μερες να μπω κ ειδα τοσες απαντησεις....ευχαριστω οολες για τη βοηθεια,για την ανταποκριση,για την ανταλλαγη αποψεων....δε ξερω απο που να ξεκινησω,γραψατε τοσα πολλα...με πολλα συμφωνω βεβαια,κ με αλλα οχι κ τοσο,λιγο σκληρα για τη δικη μου νοοτροπια....οτι δεν εχουμε ζησει,δεν μπορουμε με σιγουρια να ξερουμε πως κ τι κ γιατι,κ τι θα καναμε η πως θα νιωθαμε,η τι θα ηταν αυτο που μας οδηγησε να κανουμε καποια πραγματρα που ξερουμε οτι ειναι λαθος η δεν ειναι σωστα...δε θα πω τωρα την προσωπικη μου αποψη σε αυτα που γραψατε.θα πω συμπ[ερασματικα τι εχω καταλαβει εγω κ για τη φιλη μου κ για τον 45αρη....κ για τον αντρα της...(θαπροσπαθησω να ειμαι αντικειμενικη,γιατι οσες εχετε διαβασει εχω κ γω τα δικα μου καταλοιπα κ φοβαμαι οτι με επηραζουν καποιες φορες στη κριση μου)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...