Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τη γνώμη σας λίγο...


myfavouritelullaby

Recommended Posts

Οπως και η πεθερά δεν παρεξηγεί το γιο, είναι η μάνα του.

 

Το γιο μπορεί να μην τον παρεξηγεί, αλλά παρεξηγεί την όλη κατάσταση. Έχω ακούσει πολλές φορές να λέει η μανούλα στο γιόκα "Δεν είναι λόγια δικα σου αυτά, η άλλη σ' έβαλε να τα πεις. Εγώ εσένα δεν σ' έμαθα έτσι, από τότε που παντρεύτηκες, σ' 'εχει βάλει στο βρακί της" :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυσκολευομαι αφανταστα να πιστεψω οτι καποια πεθερα θα βλεπει τη νυφη σαν κορη της ειλικρινα, αληθεια σας το λεω! Οι περισσοτερες τη βλεπουν σαν την κλεφτρα που τους πηρε το γιοκα.....

Κι εγω ειχα κλαμματα γιατι απο 2 εγκυμοσυνες= πανω απο 20 επισκεψεις στο γυναικολογο πηρα μια φορα μαζι τη μαμα μου γιατι ο αντρας μου δε μπορουσε....και μαλιστα η πεθερα μου το θυμηθηκε να κλαψει γι αυτο μετα απο εναμιση χρονο και να το πει κατ ιδιαν στο γιο της......"τη μανα της ομως την πηρε....." και μαλιστα της ειχα προτεινει να ερθει αλλα μαζι με τη μαμα μου δεν ηθελε......

Γενικα αυτα τα "μαγειρεψα εγω" κοιταξτε να τα αποφευγετε, ειμαι 5 χρονια παντρεμενη και φετος ειναι η πρωτη χρονια που εκανα Χριστουγεννα στο σπιτι μου, επειδη τα παιδια εχουν και τα δυο αμυγδαλιτιδα και πολυ πυρετο, ---και επιτελους καθησαν τα παιδια μου στο Χριστουγεννιατικο τραπεζι γιατι εκεινοι τα βαζουν γονατιστα στο πατωμα να μην τους χαλασουν τα επιπλα και τη μοστρα του τραπεζιου--και επειδη εφαγαν με τον αλλο γιο και την αλλη νυφη σκασανε στα κλαμματα παλι....ενω παραμονη ηταν σε εμας ως τις 9.30 το βραδυ.....

Καποτε ο αδερφος της πεθερας μου μας ειπε "μην προσπαθειτε να την ευχαριστησετε, αν πατε 2 φορες τη βδομαδα θα θελει 3, αν πατε 3 θα θελει 5....και μετα θα θελει καθε μερα".....ο ανθρωπος ειναι 55 χρονων (ο αδερφος της) και αν δεν την παρει τηλεφωνο καθε 2 μερες τον παιρνει και κλαιει!

Απο τοτε που μου ειπε αυτη την κουβεντα ο θειος (ο μονος νοημων ανθρωπος σε ολο το σοι) εχω σωθει και εχω απαγκιστρωθει απ τις ηλιθιες τυψεις μου....

Προσοχη κοριτσια......και ξαναλεω το πολυ σημαντικο

Οπως γινει η αρχη ετσι παει μετα, οποτε οτι ειναι να διευθετησετε καντε το απ την αρχη......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε κοντά,κορίτσια..πολύ κοντά! Βλεπόμαστε κάθε μέρα! Κάτι που δεν με πείραζε μέχρι πρότινος. Βλέπόμασταν συχνά μες την εβδομάδα για καφέ, και 1 φορά την εβδομάδα για φαγητό. Καλές σχέσεις,αλλά όχι πιεστικές! Τα πράγματα άλλαξαν με το μωρό.

Ναι,μου έχει πει οτι με βλέπει σαν κόρη της,αλλά αν όντως με έβλεπε έτσι,τότε γιατί παρεξηγείται όταν της ζητάω να μου αφήσει λίγο χώρο να ανάσάνω? Και δεν της έχω πει ποτέ και τίποτε άσχημο!!! π.χ.με την μη ανακοίνωση της εγκυμοσύνης μου,της ξήγησα οτι θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις και να βεβαιωθώ οτι όλα εντάξει,και μετά το λέμε. Εκείνη το πήρε οτι την βγάζω απ'έξω κι οτι δεν σέβομαι τον τρόπο που λειτουργεί η οικογένειά τους! Με πρόσβαλλε επίσης λέγοντάς μου "εσένα θα ματιάζανε πια???μόνο εσύ έχεις μείνει έγκυος σε όλο τον κόσμο???" Δεν είπα ποτέ τίποτα για μάτι,για όνομα του Θεού!

Το πρόβλημα είναι οτι όπως είπε μια κοπέλα πιο πάνω,όσο της δίνω άλλα τόσα θέλει. Δηλ αν πάω 2 φορές στη σειρά να φάω σπίτι τους το δένει κ μετά πρέπει να πηγαίνουμε εκεί κάθε μέρα. 'Η ξέρω οτι, αν της πάω το μωρό στο σπίτι να το προσέξει μια φορά,θα το θέλει κάθε μέρα εκεί. Μου είχε πει οτι ονειρευόταν να είμαστε μαζί όλη μέρα σαν μια μεγάλη οικογένεια,και να μεγαλώσουμε μαζί το μωρό. Στις σαπουνόπερες που το έβλεπα φαινόταν ρομαντικό,αλλά όταν έχεις και μια ερωτική σχέση να διατηρήσεις (αυτή με τον άντρα σου, εννοείται), κάτι τέτοιο είναι εντελώς ανέφικτο!

Χθες έκανα μια κουβέντα με τον άντρα μου,ελπίζω να κατάλαβε πέντε πράγματα. Τον ενόχλησε λίγο που δεν θέλω να της το αφήνω (πχ για να βγούμε) αλλά φοβάμαι. Η εξέλιξη αυτή είναι αποτέλεσμα των παραπάνω. Πάντως στα υπόλοιπα συμφώνησε..Ελπίζω να αναλάβει πια,τι να πω άλλο?

Κορίτσια μας εύχομαι καλές,τελειόμηνες εγκυμοσύνες και υγιή στρουμπουλά μωράκια!! 'Οταν έρθουν τα μωρά δεν θα έχουμε και χρόνο να σκεφτόμαστε όλα αυτά ελπίζω!!Τότε θα συζητάμε άλλα!!!Συγκινούμαι πολύ και ανυπομονώ να περάσει ο καιρός..Χαίρομαι που έχω την παρέα σας γιατί είμαι κ στο σπίτι όλη μέρα,έχω κι αυτά στο κεφάλι μου,δεν θα την πάλευα διαφορετικά!!!:lol::lol::lol:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μένουμε κοντά,κορίτσια..πολύ κοντά! Βλεπόμαστε κάθε μέρα! Κάτι που δεν με πείραζε μέχρι πρότινος. Βλέπόμασταν συχνά μες την εβδομάδα για καφέ, και 1 φορά την εβδομάδα για φαγητό. Καλές σχέσεις,αλλά όχι πιεστικές!

δεν υπηρχε και λογος να πιεσει, ηταν ολα οπως ηθελε.

Τα πράγματα άλλαξαν με το μωρό.

Ναι,μου έχει πει οτι με βλέπει σαν κόρη της,αλλά αν όντως με έβλεπε έτσι,τότε γιατί παρεξηγείται όταν της ζητάω να μου αφήσει λίγο χώρο να ανάσάνω? Και δεν της έχω πει ποτέ και τίποτε άσχημο!!! π.χ.με την μη ανακοίνωση της εγκυμοσύνης μου,της ξήγησα οτι θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις και να βεβαιωθώ οτι όλα εντάξει,και μετά το λέμε. Εκείνη το πήρε οτι την βγάζω απ'έξω κι οτι δεν σέβομαι τον τρόπο που λειτουργεί η οικογένειά τους! Με πρόσβαλλε επίσης λέγοντάς μου "εσένα θα ματιάζανε πια???μόνο εσύ έχεις μείνει έγκυος σε όλο τον κόσμο???" Δεν είπα ποτέ τίποτα για μάτι,για όνομα του Θεού!

αλλο κι αυτο....συνηθως θες να το πεις και οι μεγαλες γυναικες σου λενε "μετα τον 3ο μηνα να "δεσει" το μωρο", κανω λαθος??

Το πρόβλημα είναι οτι όπως είπε μια κοπέλα πιο πάνω,όσο της δίνω άλλα τόσα θέλει. Δηλ αν πάω 2 φορές στη σειρά να φάω σπίτι τους το δένει κ μετά πρέπει να πηγαίνουμε εκεί κάθε μέρα. 'Η ξέρω οτι, αν της πάω το μωρό στο σπίτι να το προσέξει μια φορά,θα το θέλει κάθε μέρα εκεί.

να εισαι σιγουρη οτι ετσι θα γινει.....Μου είχε πει οτι ονειρευόταν να είμαστε μαζί όλη μέρα σαν μια μεγάλη οικογένεια,και να μεγαλώσουμε μαζί το μωρό. Στις σαπουνόπερες που το έβλεπα φαινόταν ρομαντικό,αλλά όταν έχεις και μια ερωτική σχέση να διατηρήσεις (αυτή με τον άντρα σου, εννοείται), κάτι τέτοιο είναι εντελώς ανέφικτο!στις σαπουνοπερες εχουν σπιτια με 50 δωματια και δεν ξερει ο ενας αν ο αλλος ειναι σπιτι η οχι!

στη συγχρονη κοινωνια το "κοινοβιο" εχει ξεπεραστει εδω και χρονια

Χθες έκανα μια κουβέντα με τον άντρα μου,ελπίζω να κατάλαβε πέντε πράγματα. Τον ενόχλησε λίγο που δεν θέλω να της το αφήνω (πχ για να βγούμε) αλλά φοβάμαι. Η εξέλιξη αυτή είναι αποτέλεσμα των παραπάνω. Πάντως στα υπόλοιπα συμφώνησε..

πολυ βασικο που ειναι μαζι σου ο αντρας σου......αλλα να του συγκεκριμενοποιησεις πως ακριβως θελεις τα πραγματαΕλπίζω να αναλάβει πια,τι να πω άλλο?

Κορίτσια μας εύχομαι καλές,τελειόμηνες εγκυμοσύνες και υγιή στρουμπουλά μωράκια!! 'Οταν έρθουν τα μωρά δεν θα έχουμε και χρόνο να σκεφτόμαστε όλα αυτά ελπίζω!!

εδω μια ενσταση κουκλα μου, μετα τη γεννα οι απατησεις των γιαγιαδων γινονται πολυ πιο ασφυκτικες....Τότε θα συζητάμε άλλα!!!Συγκινούμαι πολύ και ανυπομονώ να περάσει ο καιρός..Χαίρομαι που έχω την παρέα σας γιατί είμαι κ στο σπίτι όλη μέρα,έχω κι αυτά στο κεφάλι μου,δεν θα την πάλευα διαφορετικά!!!:lol::lol::lol:

ολα θα πανε μια χαρα αν εσυ θεσεις τους ορους σου.....θα ακουσεις πολλα.....αλλα να μην κανεις πισω........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως πάντα θα υπάρχουν τριβές μεταξύ γονιών και παπουδογιαγιάδων:roll:.Εχθές το βράδυ είχαν έρθει τα πεθερικά μου και οι γονείς έκαναν σαν να ήθελαν να κάνουν επίδειξη για τη σχέση που έχουν εκείνοι με το μωρό μας:roll:...¨Πάει ο άντρας μου να κάνει μπάνιο και το μωρό κάθετες και χτυπάει την πόρτα και τον περιμένει πότε θα βγει...και όταν κοιμάται κάνει πως και τι για να τον ξυπνήσει...και και και:rolleyes:...¨Λυσσάξανε.Εγώ θέλω νορμάλ συμπεριφορά από όλους ,δεν μπορώ τις Υπερβολές.Δεν βρισκείς άκρη με κανέναν...Κανε αυτό που θες με το παιδί σου ,βάλε τα όρια σου...Κράτα τα όσο μπορείς;).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μένουμε κοντά,κορίτσια..πολύ κοντά! Βλεπόμαστε κάθε μέρα! Κάτι που δεν με πείραζε μέχρι πρότινος. Βλέπόμασταν συχνά μες την εβδομάδα για καφέ, και 1 φορά την εβδομάδα για φαγητό. Καλές σχέσεις,αλλά όχι πιεστικές! Τα πράγματα άλλαξαν με το μωρό.

Ναι,μου έχει πει οτι με βλέπει σαν κόρη της,αλλά αν όντως με έβλεπε έτσι,τότε γιατί παρεξηγείται όταν της ζητάω να μου αφήσει λίγο χώρο να ανάσάνω? Και δεν της έχω πει ποτέ και τίποτε άσχημο!!! π.χ.με την μη ανακοίνωση της εγκυμοσύνης μου,της ξήγησα οτι θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις και να βεβαιωθώ οτι όλα εντάξει,και μετά το λέμε. Εκείνη το πήρε οτι την βγάζω απ'έξω κι οτι δεν σέβομαι τον τρόπο που λειτουργεί η οικογένειά τους! Με πρόσβαλλε επίσης λέγοντάς μου "εσένα θα ματιάζανε πια???μόνο εσύ έχεις μείνει έγκυος σε όλο τον κόσμο???" Δεν είπα ποτέ τίποτα για μάτι,για όνομα του Θεού!

Το πρόβλημα είναι οτι όπως είπε μια κοπέλα πιο πάνω,όσο της δίνω άλλα τόσα θέλει. Δηλ αν πάω 2 φορές στη σειρά να φάω σπίτι τους το δένει κ μετά πρέπει να πηγαίνουμε εκεί κάθε μέρα. 'Η ξέρω οτι, αν της πάω το μωρό στο σπίτι να το προσέξει μια φορά,θα το θέλει κάθε μέρα εκεί. Μου είχε πει οτι ονειρευόταν να είμαστε μαζί όλη μέρα σαν μια μεγάλη οικογένεια,και να μεγαλώσουμε μαζί το μωρό. Στις σαπουνόπερες που το έβλεπα φαινόταν ρομαντικό,αλλά όταν έχεις και μια ερωτική σχέση να διατηρήσεις (αυτή με τον άντρα σου, εννοείται), κάτι τέτοιο είναι εντελώς ανέφικτο!

Χθες έκανα μια κουβέντα με τον άντρα μου,ελπίζω να κατάλαβε πέντε πράγματα. Τον ενόχλησε λίγο που δεν θέλω να της το αφήνω (πχ για να βγούμε) αλλά φοβάμαι. Η εξέλιξη αυτή είναι αποτέλεσμα των παραπάνω. Πάντως στα υπόλοιπα συμφώνησε..Ελπίζω να αναλάβει πια,τι να πω άλλο?

Κορίτσια μας εύχομαι καλές,τελειόμηνες εγκυμοσύνες και υγιή στρουμπουλά μωράκια!! 'Οταν έρθουν τα μωρά δεν θα έχουμε και χρόνο να σκεφτόμαστε όλα αυτά ελπίζω!!Τότε θα συζητάμε άλλα!!!Συγκινούμαι πολύ και ανυπομονώ να περάσει ο καιρός..Χαίρομαι που έχω την παρέα σας γιατί είμαι κ στο σπίτι όλη μέρα,έχω κι αυτά στο κεφάλι μου,δεν θα την πάλευα διαφορετικά!!!:lol::lol::lol:

Κοριτσι με τρομαζεις,σαν να μιλαω εγω!!ειμαι κ εγω στον τεταρτο!!σε καταλαβαινω τοσο μα τοσο πολυ!!!και εμενα ετσι μ ελεγε δεν εχει κορη αλλα εχει εμενα,ποτε μα ποτε δεν θα σε δει σαν κορη,η μανα μου και να την φωναξω δεν θα θυμωσει,τισ π@@@@ ελα σ εμας η σ βλεπω σαν κορη για να χωνονται τισ εχω μαθει καλα,εγω σα χαζη πηγαινα για φαγητο στην αρχη για να βλεπει το γιο της(ο αντρασ μου δεν ηθελε) και μετα πηρε τετιο αερα που δεν φανταζεσαι!μεχρη μια μερα που μου ειπε ο αντρασ μου να μην πηγαινουμε γιατι τοσ βαρεθηκε(τουσ γονεις του που ειναι κουραστηκοι) αυτη μου εβαλε τισ φωνες!!ασε και πολλα σκηνικα ακομη!τεσπα αν θελεισ εχουμε στο parents cafe θεμα για πεθερεσ ελα εκει να τα λεμε,λεμε τα καθημερινα τυπου καλημερα σημερα εγινε αυτο κ εκεινο γιατι εδω θα μασ το κλεισουν παλι!!!http://parentscafe.gr/showthread.php?t=3158

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως πάντα θα υπάρχουν τριβές μεταξύ γονιών και παπουδογιαγιάδων:roll:.Εχθές το βράδυ είχαν έρθει τα πεθερικά μου και οι γονείς έκαναν σαν να ήθελαν να κάνουν επίδειξη για τη σχέση που έχουν εκείνοι με το μωρό μας:roll:...¨Πάει ο άντρας μου να κάνει μπάνιο και το μωρό κάθετες και χτυπάει την πόρτα και τον περιμένει πότε θα βγει...και όταν κοιμάται κάνει πως και τι για να τον ξυπνήσει...και και και:rolleyes:...¨Λυσσάξανε.Εγώ θέλω νορμάλ συμπεριφορά από όλους ,δεν μπορώ τις Υπερβολές.Δεν βρισκείς άκρη με κανέναν...Κανε αυτό που θες με το παιδί σου ,βάλε τα όρια σου...Κράτα τα όσο μπορείς;).

εμένα αυτό δε μου φαίνεται κακό, κι εμάς κάνουν καζούρα μεταξύ τους γονείς με γαμπρό και αδελφή και γελάμε όλοι, και τα μεγαλύτερα παιδιά. Νομίζω είναι το σύνολο της συμπεριφοράς τους που σας ενοχλεί και αυτό είναι το...κερασάκι στην τούρτα.

Να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου? Μήπως όταν μας ενοχλεί κάποιος γενικά και το έχουμε κατσικώσει στο μυαλό μας ότι θα κάνει τα πάντα για να μη νιώσουμε άνετα, παρεξηγούμε όσα γίνονται? Εμένα πχ που είμαι έξω από το "δικό σας χορό" (selestina px)

δε μου φαίνονται όλα τραγικά, βλέπω και δείγματακαλής συμπεριφοράς.

Επειτα δε μπορεί. Κάτι καλό και σωστό θα κάνουν και οι άλλοι, γίνεται να είναι όλα λάθος?

Μήπως αν τους αντιμετωπίζαμε αλλιώς αλλάζανε όλα? Λέω εγώ τώρα...

 

NewbieG πρόσεχε γιατί έχουμε γιούς και θα κριθούμε κι εμείς από τις νύφες :mrgreen:

Ο άντρας μου μου λέει ήδη ότι θα γίνω μη πώ πεθερά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι μου είπε μια γνωστή μου;Οι παποΥδογιαγιάδες κάνουν στα εγγόνια τους ααυτά που δεν έκαναν στα παιδιά τους.Ο πατέρας μου άμα ακούσει τον μικρό να κλαίει τρελένεται όταν κλάιγαμε εμείς γιατί μας τις έβρεχε δεν είχε πρόβλημα.Το μωρό δεν πειράζει να κάνει φασαρία εμάς μας ήθελε μουγκά.Απλά γίνονται καλύτεροι με τα εγγονιά τους;).Αλλά σε θέματα εκπαιδευσής και σε κάποια άλλα πραγματάκια είμαστε ως γονείς εμείς υπεύθυνοι.Τι να κάνουμε κάποια στιγμή θα την βρούμε την χρυσή τομή :D!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολες.

Δεν ξερω τι να πω και τι να υποθεσω.Ειλικρινα λυπαμαι.Σε καταλαβαινω myfavouritelullaby

αλλα εγω οσο και αν σας φαινεται περιεργο η πεθερα μου ε σχετικα καλη ειναι γιατι ειναι μακρυα εκτος βεβαια απο διαφορα χαζα οπως εχθες που πεταξε το ωραιο "του χρονου εδω ε με το μωρο"!Εγω δεν ξερω τι θα κανω αυριο του χρονου θα ξερω αμα μπορεσουμε να παμε????Λοιπον θα σου μιλησω ωμα γιατι ειλικρινα τους εχω βαρεθει αυτους τους ανθρωπους.Δωσε της να καταλαβει με το αγριο με το καλο δεν ξερω εσυ την ξερεις καλυτερα οτι δεν εχει καμια δουλεια να ανακατευεται με το παιδι.Δικο σου ειναι οχι δικο της.Αμαν πια.Και οσο για τον αντρα σου ξερω απολυτα τι περνας.Και ο δικος μου τα ιδια.Μην της δινεις σημασια μου λεεο.για το καλο μας λεει ειναι.Και μου ανεβαινει περισσοτερο αιμα στο κεφαλι που δεν με καταλαβαινει.

Του λεω βεβαια συνεχεια οσο περιεργο και κακο και ας σας φανει.Οτι πλεον οικογενεια του ειμαι εγω και το παιδι του!

Και οτι οι γονεις σου δεν δινανε αναφορα τι κανανε με εσας του λεω.Ετσι και εμεις.

Καλα αυτο με το γυναικολογο ελεος δηλαδη.Κοπελα μου δυστυχως καλως ή κακως για αυτες τα παιδια ειναι δικα μας.Εσυ με τον αντρα σου το πιασατε δεν ηταν και η πεθερα μαζι.Ελεος.

Πρωτον σε παρακαλω μη στενοχωριεσαι.Εχω περασει παρομοιες καταστασεις,εξωφρενικες καταστασεις ειδικα με τους γονεις μου που ηταν απιστευτα πιεστικοι και τωρα δεν αντεχω ακομα περισσοτερο την πιεση.Βαρεθηκα να στο πω λιανα.

Βγαλε απο το μυαλο σου καθε αρνητικη σκεψη.Εισαι εγκυος.Δεν πρεπει να αγχωνεσαι για τιποτα.Θα τον βρεις τον τροπο σου να την βαλεις στη θεση της.Τωρα ομως!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι γονείς (πεθερός υπάρχει; άλλα αδέρφια ο άνδρας σου έχει;), αγαπούν τα παιδιά τους (ακόμα και όταν γίνονται ολόκληρα γαιδούρια), αν και όπως λες τον άνδρα σου τον μεγάλωσε η πεθερά της, πιθανών αισθάνεται ότι τον έχει αδικήσει και θέλει να επανορθώσει, μέσω του μωρού του...

 

ται περί θρησκευτικού γάμου και νονού... ε κατάλαβε τη λίγο αυτά είναι βιώματα και τρόπος ζωής, κάνε λίγο τα στραβά μάτια και πες (για το γάμο) "και μεις το θέλουμε πολύ, και το έχουμε στο πρόγραμμα"

 

εξήγησέ της (περί νονού) ότι το σημαντικότερο είναι να έχετε εσείς (το ζευγάρι) μια άριστη σχέση με τους νονούς, ώστε, να έχει και το μωρό κατ επέκταση μια όμορφη σχέση (η όποία είναι και εφ όρου ζωής), με εκείνους. πες της ότι πολύ θα ήθελες να μπορούσαν και να το κατηχήσουν, αλλά οι συγγεκριμένοι άνθρωποι δεν μπορουν, μπορούν όμως να του προσφέρουν την αγάπη τους, και αποτελουν ένα θαυμάσιο παράδειγμα για το παιδί (τόνισε τα προτερήματά τους)....

έτσι δίνεις αξία στη γνώμη της, (δεν την ακυρώνεις), το παίζεις καλή, και κάνεις και το δικό σου :wink:

 

τα περί ξαφνικών επισκέψεων τονισέ της ότι επειδή έχετε το πρόγραμμά σας (είναι σημαντικό να υπάρχει ένας λόγος), και έχετε αποφασίσει επό κοινού (το από κοινού είναι επείσης σημαντικό γιατί αλλιώς φαίνεσαι εσύ η παράξενη) να μην παρεκλείνετε από αυτό πές της, ότι πρέπει να παίρνει πρώτα τηλ...

 

για να έχεις και τον άνδρα σου με το μέρος σου καλό θα ήταν να αποφύγεις βαρύγδουπες ανακοινώσεις όπως: "δεν θέλω να της το αφήσω ποτέ" και να λες "στην αρχή το μωρό θα θηλάζει και θα ναι δύσκολο να το αφήνουμε, δεν το αποκλείω βέβαια αλλά μου φαίνεται δύσκολο", να αποφεύγεις επείσης "φοβάμαι μην μου το πάρει - κλέψει, κτλ" γιατί γίνεσαι υπερβολική και χάνεις το δίκιο σου...

επείσεις αν αποφασήσεις να μην αφήνεις το μωρό καθόλου (τουλάχιστον στην αρχή) θα πρέπει να το τηρείς και για τους δύο γονείς, και του άνδρα σου και τους δικούς σου, αλιώς η πεθερά θα πληγωθεί (με το δίκιο της) και θα αρχήσει τα υπερβολικά .... (και φυσικά θα αιτιολογείς γιατί δεν θες να το αφήνεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ.Αν κάποια πράγματα ισχύουν για την πεθερά θα πρέπει να ισχύουν και για την μαμά σου.Βέβαια όλα είναι κάπως σχετικά.Εμένα ευτυχώς η πεθερά μου δεν ανακατεύεται ,μπορεί σε άλλα πράγματα να μου έβγαλε το λάδι αλλά στο θέμα του παιδιού δεν έχω πρόβλημα:-).ΠΟιο πολύ πρόβλημα με τους δικούς έχω λόγο της υπερβολής τους και λόγο του ότι ανακατευονται στα πάντα.Ξέρω πως το κάνουν από αγάπη και από την χαρά τους.Οπότε κάπως έτσι πρέπει να τα βλέπουμε τα πράγματα.Θέτουμε όρια με αγάπη;).Άλλωστε όλοι μας από αγάπη κάνουμε ότι κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τον εαυτο σου και το μωρο σου και μην ασχολεισαι με τις υστεριες της πεθερας σου...νομιζω οτι προεχει η υγεια η δικια σου και του μωρου σου!

πες της να χαλαρωσει και αν δεν βλεπεις ανταποκριση αλλαξε πλευρο και ξανακοιμησου...ελεος με αυτες τις πεθερες!:mad: α! Χρονια Πολλα...:P

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

ελεος με αυτες τις πεθερες!:mad:

αυτές οι απόψεις που ενισχύουν τον πόλεμο πεθερά - νύφη δεν βοηθούν...

μόνο με σωστή σρατιγική μπορούμε να πετύχουμε κάτι ;)

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό δε μου φαίνεται κακό, κι εμάς κάνουν καζούρα μεταξύ τους γονείς με γαμπρό και αδελφή και γελάμε όλοι, και τα μεγαλύτερα παιδιά. Νομίζω είναι το σύνολο της συμπεριφοράς τους που σας ενοχλεί και αυτό είναι το...κερασάκι στην τούρτα.

Να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου? Μήπως όταν μας ενοχλεί κάποιος γενικά και το έχουμε κατσικώσει στο μυαλό μας ότι θα κάνει τα πάντα για να μη νιώσουμε άνετα, παρεξηγούμε όσα γίνονται? Εμένα πχ που είμαι έξω από το "δικό σας χορό" (selestina px)

δε μου φαίνονται όλα τραγικά, βλέπω και δείγματακαλής συμπεριφοράς.

Επειτα δε μπορεί. Κάτι καλό και σωστό θα κάνουν και οι άλλοι, γίνεται να είναι όλα λάθος?

Μήπως αν τους αντιμετωπίζαμε αλλιώς αλλάζανε όλα? Λέω εγώ τώρα...

 

NewbieG πρόσεχε γιατί έχουμε γιούς και θα κριθούμε κι εμείς από τις νύφες :mrgreen:

Ο άντρας μου μου λέει ήδη ότι θα γίνω μη πώ πεθερά!

οταν μερα παρα μερα σου ερχεται σπιτι απο το πρωι,χωρισ να ειναι ο γιοσ να πεισ οτι θελει να δει αυτον και σε ξυπναει,ενω εισαι εγκυος και ολο το βραδυ δεν εχεις κοιμηθει και το ξερεισ καλα εσυ αυτο περι αυπνηας κλπ.και σου κατσικωνεται και σου λεει την αποψη τησ για ολα πχ διακοσμηση,μωρο φαγητο και της λες οχι εγω δεν το θελω γιαυτο και επιμενει στο δικο τησ,οταν σου λεει,να πας να βρεις δουλεια να κρατησω εγω το μωρο,δικο σου ειναι δεν στο τρωμε και τησ λες οτι επειδη εγω δεν ειχα τη μαμα μου και μου ελειπε θελω οσο μπορεσω να ειμαι με το μωρο μου σπιτι και σου λεει και τι εισαι ζωον να καθεσε??οταν σου επιβαλει οτι καθε σαββατοκυριακο πρεπει να εισαι εκει και ο αντρασ σου πει δεν θελω να παω και κανει φασαρια σ σενα αλλα μπροστα στο γιο μουγκα!οταν τον ενα γιο του πληρωνει κινητα αμαξι ΔΕΙ τα παντα και τον αλο θελει μονο να χωνετε.δεν νομιζω να ειμαι υπερβολικη,ουτε εγω ουτε η αλλη myfavouritelullaby,απλα μας εχουν φτασει στο αμην με την καθυμερηνη καταπιεση και πλεον δεν αντεχουμε ουτε αυτο που σε καποιουσ ακουγετε υπερβολη!εγω το ουγο στην αρχη την νομιζα για φιλη και την επερνα για καφε κλπ σαν να ειναι φιλη,αλλα αυτη ειχε αλουσ σκοπουσ!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

οταν μερα παρα μερα σου ερχεται σπιτι απο το πρωι,χωρισ να ειναι ο γιοσ να πεισ οτι θελει να δει αυτον και σε ξυπναει,ενω εισαι εγκυος και ολο το βραδυ δεν εχεις κοιμηθει και το ξερεισ καλα

της το λες ότι χρειάζεσαι τον πρωινό ύπνο, και για να μην νομίζει ότι την αποφεύγεις, την καλείς το απόγευμα για καφέ!

και σου κατσικωνεται και σου λεει την αποψη τησ για ολα

πας με τα νερά της...

πχ διακοσμηση,

δεν την αποπέρνεις...

σου λέει πχ δεν μ αρέσουν οι κορτίνες σου, απαντάς: "ούτε και εμένα με ξετρέλαναν αλλά άρεσαν στο γιο σας (οπότε τι να πει), ήταν και φθηνές (το παίζεις και οικονόμα), και θυσιάστηκα και τις δέχτηκα

μωρο

δείχνεις εδνδιαφέρον για ότι λέει, σε ότι σου λέει (όσο βλακεία κιαν σου φαίνεται μπορείς), να πεις: αλήθεια; δεν το ξερα.... ή πολύ ενδιαφέρον αυτό που λέτε..... οπότε δίνεις αξία σε αυτά που λέει και δεν τρώγεσαι μαζί της .... αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι τα κάνεις κιόλας αυτά που λέει :wink:

οχι εγω δεν το θελω γιαυτο και επιμενει στο δικο τησ

επιμένει γιατί την πιάνεις από τα μούτρα προσπάθησε αυτό που σου είπα

οταν σου λεει,να πας να βρεις δουλεια να κρατησω εγω το μωρο,δικο σου ειναι δεν στο τρωμε και τησ λες οτι επειδη εγω δεν ειχα τη μαμα μου και μου ελειπε θελω οσο μπορεσω να ειμαι με το μωρο μου σπιτι και σου λεει και τι εισαι ζωον να καθεσε??

απαντάς: (με την απαιτούμενη ευγένεια πάντα, και ίσως και με κακόμοιρο ύφος, σίγουρα όμως όχι με νεύρα) ότι προσπαθώ να κάνω για το καλύτερο για το παιδί, αν αυτό απαιτεί να μαι ζώον δεν έχω πρόβλημα να μαι..... τι θα σου πει μετά;

οταν σου επιβαλει οτι καθε σαββατοκυριακο πρεπει να εισαι εκει

δικαιολογίες για να μην πας (όχι βέβαια και να εξαφανηστείς δεν είναι σωστό) υπάρχουν πολλές: ο γιατρός είπε ξάπλα, είμαι κουρασμένη, έχουμε κανονίσει με το γιό σας, θέλω να κάνω κάποιες δουλειές κ.α.

οταν τον ενα γιο του πληρωνει κινητα αμαξι ΔΕΙ τα παντα και τον αλο θελει μονο να χωνετε.

εδώ δεν είσαι σωστή καθώς: πρώτον δεν γνωρίζεις τι ανάγκες έχει το άλλο παιδί ή τι έχει περάσει στο παρελθόν και τέλος πάντων δεν είναι δική σου δουλειά να ελέγχεις που ξοδεύουν τα λευτά τους... και το μόνο που καταφέρνεις με αυτές τις σκέψεις είναι να σπέρνεις διχόνια μεταξύ των αδερφών....

 

χαλαρώστε και πηγαίνετε με τα νερά τους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NewbieG πρόσεχε γιατί έχουμε γιούς και θα κριθούμε κι εμείς από τις νύφες :mrgreen:

Ο άντρας μου μου λέει ήδη ότι θα γίνω μη πώ πεθερά!

 

Ε όχι βρε dimmi, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα γίνω τέτοια πεθερά. Κάποια έγραψε πιο πάνω ότι είναι και θέμα βιωμάτων. Εγώ έφαγα στη μάπα μια πρώην πεθερά πολύ κακιά (στον πρώτο μου γάμο) κι έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μη γίνω τέτοια. Κι η μαμά μου πεθερά είναι για τη νύφη μου, αλλά είναι διακριτικοτατη κι έχει πολύ καλή σχέση με τη γυναίκα του αδερφού μου. Ούτε χώνεται στο ζευγάρι ούτε κάνει χοντράδες. Και ούτε κατά διάνοια να θέλει να πάει στο γυναικολόγο μαζί με το ζευγάρι! Αντιθέτως μέχρι και καφέδες πίνουνε παρέα πεθερά με νύφη (την καλεί η νύφη μου, αν το πιστεύεις) και πάνε και βόλτες και για ψώνια κλπ, ό,τι δεν κάνει μαζί μου η μαμά μου για να καταλάβεις, το κάνει με τη νύφη μας. :-P Δεν είναι όλες οι πεθερές κακές.

Link to comment
Share on other sites

εδώ δεν είσαι σωστή καθώς: πρώτον δεν γνωρίζεις τι ανάγκες έχει το άλλο παιδί ή τι έχει περάσει στο παρελθόν και τέλος πάντων δεν είναι δική σου δουλειά να ελέγχεις που ξοδεύουν τα λευτά τους... και το μόνο που καταφέρνεις με αυτές τις σκέψεις είναι να σπέρνεις διχόνια μεταξύ των αδερφών.... δεν σπερνω διχονοια,προσ θεου προσπαθησα πολλεσ φορεσ να καλεσω τον αδερφο σπιτι,ειναι στην ηλικια μου αλλα μας εχει χ@@@@ η αποσταση υπαρχει πριν απο μενα,ο κουνιαδος ναι τι αναγκεσ εχει??παλτο burberry και παπουτσια boss!δεν μ ενδιαφερει καθολου,αλλα οταν χρηματοδοτει τον αλο γιο και ο αντρασ μου ηδη τα εχει παρει και δεν ασχολιεται μαζι τησ,δεν θα ερθει στο δικο μου σπιτι να μου πει τι θα κανω και πως και ποτε θα παρω στο ονομα μου σπιτι μου μου εχει δωσει ο πατερασ μου να παιρνω ενοικειο.εγω δεν ζητησα συμβουλη για την πεθερα μου,εχω να μ συμβουλεψουν φιλες,το θεμα μου το εγραψα για να πω στην κοπελα ποσο την καταπαβαινω και ποσο ιδια πραγματα περναμε.η συγκεκρημενη γυναικα (πεθερα μου)δεν περνει απο λογια και ουτε απο ωραια συμπερηφορα,ουτε ειμαι παραλογη ουτε ειμαι προκατειλημμενη,φυσια7κα υπαρχουν και καλεσ πεθερες,αλλα η δικη μου σιγουρη δεν ειναι μια απο αυτεσ!πχ τη θα μαγειρεψεισ σημερα,μακαρονια με σαλτσα ζητησε ο αντρασ μου,απαντηση τησ,να ειναι σιγουροσ οτι θα φαει και μονιμα τετιες μπηχτες και σας πληροφορω οτι μαγειρευω πολυ καλα!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτές οι απόψεις που ενισχύουν τον πόλεμο πεθερά - νύφη δεν βοηθούν...

μόνο με σωστή σρατιγική μπορούμε να πετύχουμε κάτι ;)

δεν ενισχυσα κανεναν πολεμο αγανακτηση εξεφρασα...επισης εγραψα να δινει σημασια μονο στον εαυτο της...υπαρχουν και πεθερες που δεν ανταποκρινονται σε στρατηγικες καθοτι ειναι μη συνεργασιμες...δεν θα κανουμε και το κυνηγι του χαμενου θησαυρου για να τις εχουμε απο κοντα...

προσωπικα δεν ξερω καμια που να δυστηχησε επειδη δεν ειχε κοντα της την πεθερα της!:mrgreen:

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

δεν ενισχυσα κανεναν πολεμο αγανακτηση εξεφρασα...επισης εγραψα να δινει σημασια μονο στον εαυτο της...υπαρχουν και πεθερες που δεν ανταποκρινονται σε στρατηγικες καθοτι ειναι μη συνεργασιμες...δεν θα κανουμε και το κυνηγι του χαμενου θησαυρου για να τις εχουμε απο κοντα...

προσωπικα δεν ξερω καμια που να δυστηχησε επειδη δεν ειχε κοντα της την πεθερα της!:mrgreen:

 

 

Συμφωνω απολυτα καποιες πεθερες ειναι οπως το λεει μη συνεργασιμες,δεν χωραει αμφιβολια.Επισης εχω γιο δεν υπαρχει περιπτωση ουτε να διανοηθω να φερομαι ετσι οπως βλεπω σε μερικες πεθερες.Δεν ειναι λογια,ειναι η αληθεια.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ενισχυσα κανεναν πολεμο αγανακτηση εξεφρασα...επισης εγραψα να δινει σημασια μονο στον εαυτο της...υπαρχουν και πεθερες που δεν ανταποκρινονται σε στρατηγικες καθοτι ειναι μη συνεργασιμες...δεν θα κανουμε και το κυνηγι του χαμενου θησαυρου για να τις εχουμε απο κοντα...

προσωπικα δεν ξερω καμια που να δυστηχησε επειδη δεν ειχε κοντα της την πεθερα της!:mrgreen:

Ετσι ακρηβως,με βρησκεις απολυτα συμφωνει!!!και η ελινα!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

myfavoritelullaby, δεν θέλω να σε προκαταβάλω, αλλά αν ξεκινάς έτσι στον πρώτο χρόνο, στα 10 θα έχεις πολύ περισσότερη παραφιλολογία στην ζωή σου. είναι ένας πόλεμος ισχύος, ή θα τον νικήσεις και θα είσαι δια βίου η κακιά νύφη, ή θα χάσεις και θα είσαι η καλη. μήν βιαστείς να καθορίσεις την στάση σου, όχι τώρα που είσαι έγκυος. περίμενε να γεννήσεις και σκέψου μακροπρόθεσμα. εγώ τον κέρδισα και έχω σαν αποτέλεσμα:

 

-να μήν παρεμβαίνουν στην ζωή και καθημερινότητα μου εμφανώς (από τα πλάγια όμως όλο και κάτι καταφέρνουν, πρόσφατα αποκλήρωσαν τον άντρα μου και τον εγκατέλειψαν στα προβλήματα του, τον τσάκισαν ψυχολογικά γιατί δεν έχουν εγγυήσεις οτι διαφορετικά θα τους γηροκομήσουμε, λες και μεις θα τους γηροκομούσαμε για το deal!)

-να μήν έχουν ποτέ άποψη για το πως θα μεγαλώσει το παιδί μου (αλλά όταν την βλέπουν και δεν είμαι παρούσα κάνουν ότι θέλουν και μετά αποδεδειγμένα λένε ψέματα)

-να έχει καταλάβει ο άντρας μου για την συμπεριφορά και την κακή πλευρά που δείχνουν, έστω και αργά (και να νιώθει σκατά και ντροπή)

-να μήν τους φεσώνομαι σε γιορτές (αφού πια μονο οικογένεια δεν μας λες)

-να με βλέπουν όλοι οι συγγενείς και φίλοι τους σαν τέρας (αφού όταν τους ανακοινώσαμε πως θέλουμε να πούμε το παιδί με ουδέτερο όνομα είπαν πολύ ωραία, δεν υπάρχει θέμα, και μετά πήραν τα συγγενικά σπίτια σβάρνα και δώσανε παραστάσεις τραγικών, αδικημένων παπούδων, κάνοντας ταυτόχρονα τους έκπληκτους και δίνοντας στους άλλους να καταλάβουν πως το μαθαίνουν τελευταίοι)

-να έχει η κόρη μου λοιπόν το όνομα που θέλαμε, αλλά όταν με πέτυχαν ΜΟΝΗ μου, χωρίς τον άντρα μου να μου λέει ο πεθερός πόσο καλή είναι η πεθερά και πόσο μας αγαπάει, και η πεθερά πόσο την αδίκησα, και να μου πετύχει το μεγαλύτερο χτύπημα κάτω από την ζώνη : οχτώ μηνών και μου λέει πως αυτό που πάω να κάνω με το όνομα δεν είναι καλό και σωστό, το είδατε το μωρό πως είναι καλά? πως εκείνη είχε δει το μωρό στον ύπνο της και είχε 3 μάτια... κακό πάς να κάνεις δεν ξέρω... γύρισα και της απάντησα πως το μωρό στον υπέρηχο έχει δύο ματάκια, μήν ανυσηχείς, μπορεί να έχει το 3ο μάτι της ενόρασης, αλλά μέσα μου με τσίμπησε, δηλητήριο μου σταξε, μέχρι να γεννήσω δεν μπορούσα να το πετάξω από το μυαλό μου και ας ήξερα το αβάσιμο του πράγματος...

 

όλα αυτά γιατί δεν ήμουν καθώς πρέπει, όχι αρκετά ψηλή, όχι σγουρή, πολύ άσπρη, πολύ ατίθαση, γιατί δεν φέρθηκα όπως άρμοζε, γιατί δεν ενσωματώθηκα, χαρακτηριστικά όπως λένε για τις νύφες στον τόπο μας, γιατί δεν ακολούθησες το "όπως βρήκες, όχι όπως έμαθες"

 

και στο τέλος, τώρα που "κέρδισα" τον πόλεμο, και η ψυχή μου γέμισε αηδία και έχω τόσα ασχημα να θυμάμαι, και βρίσκομαι συνέχεια σε άμυνα, τί μένει?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ενισχυσα κανεναν πολεμο αγανακτηση εξεφρασα...

μην παίζεις με τις λέξεις... όταν αφήνουμε την αγανάκτηση ελεύθερη (με βρισιές κακίες μπηχτες, άσχετα με το τι μας κάνει η πεθερα) ενισχύουμε τον πόλεμο...

πχ. τι είναι προτιμότερο και προδιαθέτει τον άλλο θετικά; : "η πεθερά μου είναι στριμένη, κακιά, χώνεται συνέχεια κτλ" ή "δεν τα βρίσκω με την πεθερά μου;"

υπαρχουν και πεθερες που δεν ανταποκρινονται σε στρατηγικες καθοτι ειναι μη συνεργασιμες...

διαφωνώ όλοι οι άνθρωποι έχουν τα κουμπιά τους, το μόνο που χρειάζεται είναι να τα βρούμε... δεν λέω ότι θα γίνει μια κακιά πεθερά, πεθερά μοντέλο αλλά τουλάχιστον δεν θα σκοτώνονται συνέχεια πεθερά - νύφη, και ίσως με τα χρόνια να αρχίσουν να αγαπιούνται κι όλας....

δεν θα κανουμε και το κυνηγι του χαμενου θησαυρου για να τις εχουμε απο κοντα...

και σε αυτό διαφωνώ...

είτε μας αρέσει είτε όχι είναι μανάδες των ανδρών μας....

ανοίκουν στην ευρύτερή μας οικογένεια....

και για να διατηρήσεις τη συνοχή της οικογένειας καταβάλεις κάθε προσπαθεια :idea:

προσωπικα δεν ξερω καμια που να δυστηχησε επειδη δεν ειχε κοντα της την πεθερα της!:mrgreen:

το να έχεις κόντρα με την πεθερά σου είναι αιτία προστριβών και φαγωμάρας στο σπίτι...

γιατί σε αρκετά θέματα ο άνδρας σου θα την υπερασπιστεί και θα πλακωθείτε, με την δικαιολογία ότι είσαι προκατειλημένη εναντίων της... ενώ αν η σχέση σας είναι καλή, θα είναι αμερόληπτος και όταν έχεις δίκιο, θα τάσεται με το μέρος σου...

Link to comment
Share on other sites

να έχεις κόντρα με την πεθερά σου είναι αιτία προστριβών και φαγωμάρας στο σπίτι...

γιατί σε αρκετά θέματα ο άνδρας σου θα την υπερασπιστεί και θα πλακωθείτε, με την δικαιολογία ότι είσαι προκατειλημένη εναντίων της... ενώ αν η σχέση σας είναι καλή, θα είναι αμερόληπτος και όταν έχεις δίκιο, θα τάσεται με το μέρος σου...

συμφωνω απολυτα εχω μια πολυ καλη σχεση με την πεθερα μου σαν φιλες ειμαστε αλλα αν πει κατι που δεν μαρεσει ο αντρας μου την βαζει στην θεση της η της το κοβει πριν προλαβω να μιλησω...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Kαπου πιο πανω διαβασα απο μια κοπελα οτι ενα τετοιο θεμα δε λυνεται με βαση τις εμπειριες και το τι θα πει ο καθενας......τελικα ετσι ειναι........η μια πχ θεωρει πολεμο το να πηγαινεις ασχημα με την πεθερα, και να λες λογια, αλλα τι να πεις στην αλλη που της ειπε οτι θα εχει το παιδι 3 ματια για να την τσακισει ψυχολογικα και να την εκβιασει........τελικα αναλογα με το τι εχει να αντιμετωπισει η καθεμια παιδια, αλλα ενα βασικο ειναι να υπαρχει μια λογικη βαση......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

μαριαλ

συμφωνω με καποια απο αυτα που λες αλλα μην ξεχνας οτι υπαρχουν και παμπονηρες γυναικες που οταν πηγαιναμε εμεις στη διπλωματια αυτες γυριζανε και δεν τις τουμπαρεις ευκολα με ναζια,υπεκφυγες και καλη διαθεση.υπαρχουν πεθερουλες που με ολη την αγαπη τους για το παιδι τους και γιατι οχι ακομη κι αν δε σε αντιπαθουν θελουν συνηδειτα ή οχι

α.να περναει το δικο τους

β.να αποδειξουν οτι ειναι/ηταν σε ολα καλυτερες

γ,να αποφασιζουν αυτες αντι για σας στο σπιτι σου (!) και για τα παιδια σου ,λαμβανοντας υποψιν παντα και τα οποια προσωπικα τους συμφεροντα

 

και δεν καταθετουν κι ευκολα τα οπλα!υποχωρουν για λιγο και μολις βρεθει τροπος ξαναχτυπανε και υπουλα μαλιστα!βαζοντας λογια στον αντρα σου ή και στα μεγαλυτερα παιδια σου,διαστρεβλωνοντας λογια,λεγοντας και ψεμματα καμια φορα,σπαζοντας σου τα νευρα παντιοτροπως, εκβιαζοντας συναισθηματικα και αλλα ομορφα...εδω σε θελω:roll:...

 

και μετα αναρωτιεσαι αξιζει για μια πεθερα να με κλεισουν στο δρομοκαιτειο?:confused:

 

και καπου εδω κλεινει μια πορτα!γκουπ...

 

κι αντε στην ευχη καλη μου...:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...