Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού εκτός γάμου


Recommended Posts

Ίσως εγώ, με τη διαστροφή του νομικού,
:D θα συμφωνήσω αλλα οι 4 δικηγόροι μου δε , δεν ειναι τοσο δια στροφικοί ....

σε υποτιμάς - αν είσαι νομικός-

και δε μου αρεσει ....

α όλα κι όλα :-)

να μην το βλέπω έτσι γιατί το έχω συνηθίσει.

πιθανόν δεν αντιλέγω ....

πιθανόν να έισαι και φρέσκια

γιατι αν δεν είσαι φρεσκια

θα ήξερες οτι triger point στις ανυπαντρες μητερες είναι το ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ :-)

Έτσι το χαρακτηρίζει ο νόμος και, όπως είπα πιο πάνω, εννοεί το παιδί, το οποίο δεν είναι αναγνωρισμένο από τον φυσικό του πατέρα.

δεν διαφωνώ προς θεου ...

αν βγήκες απ την νομική χτες ...

αν εχεις δε χρόνια τσο οικογενειακό δίκαιο θα γνώριζες οτι ο χαρακτηρισμός δεν ευνοεί

αλλα αντίθετα ενοχλεί !

Υπάρχει το παιδί εκτός γάμου (όπου οι δύο γονείς είναι γνωστοί) και υπάρχει και η 'ανύπανδρη μητέρα'. Το τελευταίο όμως λέει μόνο κάτι για τη μητέρα, όχι για τον πατέρα, οπότε δεν είναι κάτι αρκετό. Δηλαδή η ανύπανδρη μητέρα μπορεί να έχει παιδί και γνωστού και αγνώστου πατρός. όπως σου είπα, εγώ τα έχω συνηθίσει και δεν τα θεωρώ απαξιωτικά αλλά απλώς περιγραφικά.

περιγραφικά τι;;;

 

(γιατι καποιες το χουν φάει στη μαπα και το χαλαρουαρ δεν ειναι τόσο χαλαρουαρ ειδικά όταν το ακούν .....απο νομικούς ... ;)

υπαρχει και το ανύπαντρος πατέρας στην περίπτωση που αναφέρεις ....

αλλα δε το ακούω και τοσο συχνά :D:D:D:D:D:D:D

 

Το ότι η μητέρα 'ξέρει' τον πατέρα έχει σημασία για το παιδί βέβαια, αν όμως δεν υπάρξει αναγνώριση, εκούσια ή ακούσια από τον πατέρα, δεν μπορεί να είναι νομικά παιδί του.

I know dear

αλλα δεν μου λεει κατι

ο χαρακτηρισμός όπως ειπα είναι χαρακτηρισμός και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ (the end)

όπως προείπα με βαση αρκετών διατάξεων μπουρου μπουρου μπουρου ..... ( τα ξέρεις καλύτερα απο μένα ;) )

το να παρεις ένα πιστοποιητικό οικογενειακής που έχει παύλες

τελίτσες

ή / και

το χαρακτηρισμό άγνωστου πατρος είναι ρατσιστικό

you should know better ;)

 

Το παιδί που γεννιέται εκτός γάμου, παίρνει το όνομα της μητέρας ακόμα και αν αναγνωριστεί από τον πατέρα του. Αν θέλουν ΚΑΙ οι δύο γονείς να πάρει το όνομα του πατέρα, τότε πρόκειται για μία χρονοβόρα διαδικασία αλλά γίνεται,

 

Δεν ειναι καθόλου χρονοβόρα

ειναι απλα γραφειοκρατική η διαδικασία και χρειάζεται μόνο εναν συμβολαιογράφο

τσ τσ τσ .... :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητή μου Aria146 τα έχεις όλα μπερδεμένα στο μυαλό σου και δεν βοηθάς. Προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι τα νομικά χρησιμοποιούν μία 'τεχνική' γλώσσα που σε ενοχλεί δεν σε ενοχλεί αυτή είναι. Αυτή θα γράφεται στα χαρτιά, αυτή θα πει το δικαστήριο. Το πόσα χρόνια είμαι νομικός είναι εντελώς άσχετο, γιατί τα θέματα αυτά διδάσκονται στο δέυτερο έτος της νομικής. Μπήκα στη συζήτηση για να βοηθήσω την κοπέλα και μου την έπεσες επειδή χρησιμοποίησα μία φράση που σε ενοχλεί αλλά, είτε το θέλεις είτε όχι, θα το γράφει το πιστοποιητικό γένησης του παιδιού της.

Συνέχισε τις ανεδαφικές παρατηρήσεις και τους πομπώδεις χαρακτηρισμούς, και όταν ηρεμήσεις, ξαναδιάβασε τις απαντήσεις μου, για να δεις ότι μόνο πληροφόρηση προσπάθησα να δώσω.....

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου kyra

xaxaxaxxaxax

μη τα βαζεις με μαναδες που μεγαλώνουν μονες τα παιδια τους

 

όποιες κι αν είναι

 

πομπώδες....

ανεδαφικές παρατηρήσεις .....

και τα τοιαύτα

δε μασώ ! (σε closing arguments ....)

 

είμαι ψύχραιμη καθόλα (Ω ναι)

μη μασας (εσυ ) :-)

απλα το καθιερωμένο στο ελλαδικαστάν

ακόμα και στους δευτεροετής ... της νομικής θα πρέπει να αλλάξει

 

ε ;

:-)

 

πι εσ

 

τα χρόνια κρίσης μου επέρασαν ...

δεν μασω απλα σαν παθούσα το

ΑΓΝΩΣΤΟΥ και μετα τα χρόνιας εμπειρίας μου οχι απλα αδιαφορη με αφήνει αλλα και μου δίνει την δυναμη να πω (Λαικίστη) όπα μάγκα παρτο πιο δεξία για θα γύρεις )

υσ2

εχω πολύ χιούμορ λίγο χρόνο και καθόλου ψυχοπαθολογία !

κατα τα αλλα

μαζι σου και ΜΠΡΑΒΟ Σου που μπήκες να βοηθησεις ....

μαζι σου

και χίλια μπραβο !

:-)

Link to comment
Share on other sites

τα περι μπερδέματος του εγκεφάλου μου τα αφήνω στο ντουκου καθώς οι προθέσεις σου

ΑΡΙΣΤΕΣ ! :-)

ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΝΌΜΟΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΠΩς

ΑΝ ΕΣΥ ΠΕΙΡΕς ΠΤΥΧΊΟΥ ΤΟ 60 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΑς Ή ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΠΑΡΕΙ ΥΠΟΘΕΣΗ παρόμοιας θεματολογίας ... ειναι αλλου παπα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι πολυ!Την παλευω και προσπαθω να παρω αποφασεις.

 

Ρε,εχασα τηλεφωνα,χαθηκα και οταν εστειλα πμ δεν ξερω αν το ελαβες.

 

Η μικρη....ειναι λιακαδα!Με στελνει καθε μερα.

 

Στειλε ενα πμ να τα πουμε.Σε περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Kyra, εγώ τα έκανα όλα αυτά πρόσφατα, καθώς είμαι ανύπαντρη μητέρα και δεν είναι καθόλου πολύπλοκη η αναγνώριση...πόσω μάλλον η αναγνώριση κυοφορούμενου που έκανα εγώ με τον πατέρα του παιδιού.

Επίσης θέλω να τονίσω πως θα με έριχνε πάρα πολύ αν η δικηγόρος μου, μου μιλούσε με αυτό τον τρόπο και με αυτούς τους χαρακτηρισμούς.

Ευτυχώς, ήμουνα πολύ τυχερή και η δικηγόρος μου είναι πάνω από όλα άνθρωπος που κυρίως με στήριξε στις δύσκολες αυτές στιγμές και με ενθάρρυνε....

Έχω επικοινωνήσει με την Enalia με π.μ. και την έχω κατατοπίσει.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα με την Αρια...:P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας

θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν σας παρακαλω ειναι αναγκη

η συζηγος μου απο τον πρωτο γαμο της εχει αποκτησει ενα αγορι

μαζι εχουμε αποκτησει αλλα δυο παιδια

το προβλημα ειναι οτι ενω εχει την κειδεμονια του παιδιου η μητερα δεν μπορουμε να αναγνωρισουμε το τεκνο στην υπηρεσεια που δουλευω (ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ) διοτι το παιδι εχει το επωνυμο του πατερα του.(ο πατερας δειλωνει αεργος) και το παιδι ειναι ανασφαλιστο

τι μπορω να κανω ωστε να ασφαλιστει απο τον δικο μου φορεα και να εχει τα δικαιωματα που εχουν τα βιολογικα μου τεκνα?

φυσικα ο πατερας ουτε συζητησει για εικονικη υοθεσια!!!!!!!!!!!!!!!!!

σας παρακαλω βοηθηστε με!!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας

θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν σας παρακαλω ειναι αναγκη

η συζηγος μου απο τον πρωτο γαμο της εχει αποκτησει ενα αγορι

μαζι εχουμε αποκτησει αλλα δυο παιδια

το προβλημα ειναι οτι ενω εχει την κειδεμονια του παιδιου η μητερα δεν μπορουμε να αναγνωρισουμε το τεκνο στην υπηρεσεια που δουλευω (ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ) διοτι το παιδι εχει το επωνυμο του πατερα του.(ο πατερας δειλωνει αεργος) και το παιδι ειναι ανασφαλιστο

τι μπορω να κανω ωστε να ασφαλιστει απο τον δικο μου φορεα και να εχει τα δικαιωματα που εχουν τα βιολογικα μου τεκνα?

φυσικα ο πατερας ουτε συζητησει για εικονικη υοθεσια!!!!!!!!!!!!!!!!!

σας παρακαλω βοηθηστε με!!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!1

 

Στο ΙΚΑ υπογράφει ο πατέρας μια υπεύθυνη δήλωση ότι δέχεται να ασφαλιστεί το παιδί από τη μητέρα του, και αφού φαίνεται και στο εκκαθαριστικό ότι συντηρείς 3 παιδιά, ασφαλίζεται. Λογικά το ίδιο πρέπει να γίνεται και στο στρατό. Δεν είναι καν εικονική υιοθεσία το να το ασφαλίσεις εσύ. Τη στιγμή που μένει μαζί σας και το συντηρείς με υπεύθυνη δήλωση πρέπει να γίνεται.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites

και η γυναικα μου ειναι ασφαλισμενη σε εμενα δεν εργαζεται (υπαρχουν δυο παιδια 4 ετων και 18μηνων) φυσικα για γιαγιαδες ουτε κουβεντα η δε μια ουτε στις γιορτες δεν τα παιρνει τηλ.

Link to comment
Share on other sites

στο πιστοποιητικο γεννησης δεν γραφει Αγνωστου πατρος, εχει μονο παυλα. Κ τωρα που το θυμηθηκα κ πρεπει καποια στιγμη να παω να κανω φασαρια στην ηλιθια του ΙΚΑ που εβγαλε ΑΜΚΑ στο παιδι μου και στο ονομα πατρος εβαλε "ανεφ"... Τι ανεφ βρε να μην την χαρακτηρισω... αυτοαναπαραγωμενο ειδος ειμαστε? Πως το απεκτησα χωρις πατερα???????

Τωρα να ρωτησω κ κατι επειδη θα παμε για αναγνωριση στον συμβολαιογραφο πειτε μου λιγο την διαδικασια επειδη θελω το παιδι να εχει κ των 2 μας το επιθετο τι χρειαζεται?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

στο πιστοποιητικο γεννησης δεν γραφει Αγνωστου πατρος, εχει μονο παυλα. Κ τωρα που το θυμηθηκα κ πρεπει καποια στιγμη να παω να κανω φασαρια στην ηλιθια του ΙΚΑ που εβγαλε ΑΜΚΑ στο παιδι μου και στο ονομα πατρος εβαλε "ανεφ"... Τι ανεφ βρε να μην την χαρακτηρισω... αυτοαναπαραγωμενο ειδος ειμαστε? Πως το απεκτησα χωρις πατερα???????

Τωρα να ρωτησω κ κατι επειδη θα παμε για αναγνωριση στον συμβολαιογραφο πειτε μου λιγο την διαδικασια επειδη θελω το παιδι να εχει κ των 2 μας το επιθετο τι χρειαζεται?

 

Θα ρωτήσω κάτι πολύ 'απλοϊκό' : Τη στιγμή που πάμε να δηλώσουμε τη γέννηση του παιδιού, δεν γίνεται να βάλουμε ένα όνομα πατρος ό,τι να 'ναι για να γλυτώσουμε την παύλα ή το άνευ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κάτι πολύ 'απλοϊκό' : Τη στιγμή που πάμε να δηλώσουμε τη γέννηση του παιδιού, δεν γίνεται να βάλουμε ένα όνομα πατρος ό,τι να 'ναι για να γλυτώσουμε την παύλα ή το άνευ?

Από την στιγμή που θα κάνεις αναγνώριση δεν θα έχεις θέμα με γραφειοκρατικούς τύπους που παραπέμπουν σε παρθενογεννέσεις και φυτικά βασίλεια.... Σε κάθε περίπτωση όμως με μία αίτηση στην Νομαρχία ζητείται η διόρθωση της ληξιαρχικής πράξης γεννήσεως και η συμπλήρωση οποιυδήποτε ονόματος πατρός επιθυμείτε.

Μια συμβουλή θα δώσω στις υποψήφιες ανύπαντρες μαμάδες. Ασχολειθείτε με την σωματική και ψυχική σας υγεία και την υγεία του μωρού που κουβαλάτε. Όλα τα υπόλοιπα θα τα βρείτε στην συνέχεια και θα έχετε την ευκαιρία να τσατιστείτε και να μπινελικώσετε όποιον θέλετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω οτι μπορεις να γραψεις στοιχεια του πατερα Τυπικα το παιδι ειναι δικο σου αλλα οχι δικο του Αλλα γιατι σε χαλαει το κενο ονομα πατρος; Θα ειναι για λιγο καιρο μεχρι να κανετε την αναγνωριση

Για τις ανυπανδρες μητερες που ο πατερας δεν θελει να προβει σε αναγνωριση ειχα ακουσει οτι μπορει να μπει ενδεικτικα ενα ονομα πατρος ωστε να μην στιγματιζεται το παιδι ως αγνωστου πατρος Αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει Ενας δικηγορος που ασχολειται με αυτα τα θεματα θα μπορουσε να μας διαφωτισει

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

... Σε κάθε περίπτωση όμως με μία αίτηση στην Νομαρχία ζητείται η διόρθωση της ληξιαρχικής πράξης γεννήσεως και η συμπλήρωση οποιυδήποτε ονόματος πατρός επιθυμείτε.

.

Εμας μα δωσανε απο το ληξιαρχειο νεα ληξιαρχικη πραξη γεννησης με το ονομα πατερα (με την ανγνωριση) και μας ειπαν οτι αυτη ισχυει Δεν εκανα καποια αιτηση στη Νομαρχια

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου kyra

xaxaxaxxaxax

μη τα βαζεις με μαναδες που μεγαλώνουν μονες τα παιδια τους

 

:-)

 

αγαπητή μου aria, κι εγώ μεγαλώνω μόνη τα παιδιά μου. Δεν έχω λόγο να τα βάζω με καμία γυναίκα. Αλλά στα επαγγελματικά μου αρέσει να είμαι ακριβής, όχι αρεστή.

Link to comment
Share on other sites

Ας γινει κατι επιτελους μη χ...σω τους νομους.Επειδη ο νομος δεν ξερει το ονομα

 

τουπατερα παιδιου μου?Και αλλα 9.800.000 Ελληνες δεν τον ξερουν.Τι παει να πει αυτο?

 

Οτι το παιδι μου δεν εχει πατερα?!

 

Και'γω δεν γνωριζω τον "νομο" και τον "πατερα" του.Τον τρωω στην μαπα ομως.

 

Τα παιδια θα επρεπε να γραφονται στην μανα.Τελος!

Link to comment
Share on other sites

Μα τα παιδιά... γράφονται στη μάνα. Αν ο γενήτορας θέλει, συμπληρώνει το όνομά του και τότε για το νόμο γίνεται 'γνωστός'. Αν όχι, .... τη βόλτα του. Δεν καταλαβαίνω τί σας έχει πιάσει με την ορολογία! Και τελειώνω, γιατί άλλο κράξιμο δεν το αντέχω.:wink:

Link to comment
Share on other sites

βρε μπουμ μπουμ σε καταλαβαίνω που θυμώνεις αλλά κακά τα ψέμματα μέχρι το παιδί να αναγνωριστεί μόνο αγνώστου πατρός μπορεί να δηλώνεται. Κατά την γνώμη μου αν σε ενοχλεί ψυχολογικά και το κατανοώ τότε πολύ απλά σε όποια υπηρεσία θα πηγαίνεις θα δηλώνεις άγαμη μητέρα με τέκνο μη αναγνωρισμένο. Και τελεία και παύλα, δεν νομίζω η υπάλληλος να είναι τόσο ηλίθια που αν της πεις με τέκνο μη αναγνωρισμένο να σου πεί πως λένε το πατέρα. Αυτές μόνες τους συμπληρώνουν το αγνώστου πατρός χωρίς να σου πουν κάτι. Κάνε εσύ την δική σου τοποθέτηση. Τι να πω και εγώ η καημένη που μου λένε ο σύζυγος και εγώ απαντάω ο πατέρας της μπέμπας, εννοείται αφού έχω δηλώσει ότι είμαι ανύπαντρη μητέρα. Στο λέω εκ των προτέρων ίσως στην περίπτωση σου να σε συμφέρει να μην το αναγνωρίσει. Εδώ στο ΟΑΕΔ πήγα και μου ζητάγαν έγγραφα από τον πατέρα και ξαφνίαστηκα. Βρε παιδιά άγαμη μητέρα είμαι τι σχέση έχει ο πατέρας. Και μου αρνηθήκαν να μου δώσουν το οικογενειακό επίδομα. Κατέληξα και εγώ τελικά στην Γλυφάδα που με ξέραν και μου το έδωσαν από εκεί. Και το αστείο της υπόθεσης.....ο υπάλληλος στον ΟΑΕΔ Γαλατσίου που ζητούσε έγγραφο από τον πατέρα αν εισπράττει επίδομα για το παιδί ήταν τυπικός και όχι παράλογος (σύμφωνα με την νομοθεσία του ΟΑΕΔ). Και ενώ διαμαρτυρήθηκα ότι αφού είμαι άγαμη τι σχέση ο πατέρας....αυτοί μου λέγαν τα χαρτιά από τον σύζυγο παρακαλώ. Η αναγνώριση δεν είναι πάντα προς όφελος του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι,στιγμης,προβλημα απο τις υπηρεσιες δεν ειχα.Παντα οταν με ρωτουν ονομα

 

πατρος,λεω πως η μικρη εχει μονο το ονομα μητρος και κανεις δεν κανει περαιτερω

 

συζητησεις.Πραγματικα,δεν αντιμετωπισα προβλημα.Δεν μου λες μπεμπα ποσο ειναι το

 

οικογενειακο επιδομα.Σε ποια περιπτωση το παιρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για το επίδομα αυτό επειδή ζητάνε υπεύθυνη δήλωση από τον εργοδότη ότι δεν παίρνει το επίδομα ο υπάλληλος από την εργασία του, γι'αυτό ζήτησαν του πατέρα σε περίπτωση που το παίρνει. Πιστεύω ότι αν πούμε πως δεν γνωρίζουμε καν αν εργάζεται ο πατέρας ούτε πού βρίσκεται το δίνουν και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος, ως άγαμες μητέρες παίρνουμε κατιτίς παραπάνω...Δεν ξέρω κι εγώ σίγουρα ακόμα μιας και φέτος θα το κάνω, αλλά είναι 100 ευρώ το χρόνο και ίσως κάτι παραπάνω για εμάς...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...