Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού εκτός γάμου


Recommended Posts

Ναι, μπορείς. Δεν το έχω κάνει, αλλά γίνεται σίγουρα.

Λέγεται "συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου".

Θα γλιττώσεις πολλά πήγαινε έλα στις υπηρεσίες αν το αφήσεις για μετά.

Με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑς,ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΤΗς ΕΔΩ ΚΑΙ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟς ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

να κάνετε αναγνώριση κυοφορούμενου σε συμβολαιογράφο ή να γίνει η αναγνώριση στο μαιευτήριο πάλι με συμβολαιογράφο όταν αυτό γεννηθεί με το καλό.

Σε κάθε άλλη περίπτωση το παιδί γράφεται στο όνομα στου εν διαστάσει συζύγου της.

Και μετά για να το αλλάξεις πρέπει να γίνει δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Είμαι επίσης ανύπαντρη μητέρα και έχω ένα κοριτσάκι. Η αναγνώριση γίνεται σε συμβολαιογράφο, εμάς μας στοίχισε 70 ευρώ. Το όνομα και το επώνυμο το συμφωνήσαμε από πριν και έχει και το δικό του αλλά και το δικό μου. Στο δημοτολόγιο το παιδί γράφτηκε στην δική μου μερίδα, αλλά δεν ξέρω τι θα γινόταν εάν ο πατέρας ήταν Έλληνας. Στο μαιευτήριο αναγνώριση δεν γίνεται. Το μόνο που θα χρειαστείτε είναι οι ταυτότητες σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΓΕΙΑ ΣΑς,ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΤΗς ΕΔΩ ΚΑΙ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟς ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ;

Δυστυχώς, στην περίπτωση διάστασης το παιδί τεκμαίρεται ότι είναι του εν διαστάσει συζύγου.

Για την περίπτωση αυτή δεν αρκεί μία συμβολαιογραφική πράξη εκούσιας αναγνώρισης... αυτό δεν μπορεί να γ'ίνει καν... το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης της συντρόφου σου θα λέει "έγγαμη"...

Θα πρέπει να γίνει προσβολή πατρότητας... καλό θα ήταν να μην σας φέρει αντιρρήσεις ο εν διαστάσει σύζυγος διαφορετικά έχετε να αντιμετωπίσετε ένα μακροχρόνιο διακαστικό αγώνα...

αν πάλι συναινέσει πολύ έυκολα θα γίνει η προσβολή πατρότητας και μετά το μόνο που αρκεί είναι η αναγνώριση...

Με το καλό το μωράκι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι επίσης ανύπαντρη μητέρα και έχω ένα κοριτσάκι. Η αναγνώριση γίνεται σε συμβολαιογράφο, εμάς μας στοίχισε 70 ευρώ. Το όνομα και το επώνυμο το συμφωνήσαμε από πριν και έχει και το δικό του αλλά και το δικό μου. Στο δημοτολόγιο το παιδί γράφτηκε στην δική μου μερίδα, αλλά δεν ξέρω τι θα γινόταν εάν ο πατέρας ήταν Έλληνας. Στο μαιευτήριο αναγνώριση δεν γίνεται. Το μόνο που θα χρειαστείτε είναι οι ταυτότητες σας.

 

H αναγνώριση στο μαιευτήριο γίνεται με παρουσία συμβολαιογράφου.

Αντί να πας στο γραφείο του, έρχεται αυτός εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια, καλησπέρα σας. Ανήκω και εγω στην κατηγορία των μέλλοντων ανύπαντρων μητέρων. Θα ήθελα, αν κάποια απο εσας γνωρίζει κάποια συμβολαιογράφο που να έχει συντάξει αναγνώριση κυοφορούμενου τέκνου (κάπως έτσι λέγεται). Γνωρίζω ότι γίνεται (το έχει κάνει μία φίλη στις Σέρρες) αλλά εδώ στην Αθήνα που ρώτησα 2 συμβολαιογραφους δεν το γνώριζαν.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

 

ΥΓ. Περιττό να σας αναφέρω πόσο κουραγιο μου έχετε δώσει και ποσα βραδια μου εχετε κάνει παρέα, αφήστε δε την πληροφορία που εχω λάβει απο εσας

Συγχαρητητια

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που δεν το γνωρίζουν. Είναι ακριβώς το ίδιο μόνο που πρόκειται για nasciturus. Είναι αναγνώριση με αίρεση, υφίσταται δηλαδή μόνο αν το τέκνο γεννηθεί ζωντανό.

Πρόκειται για ενα απλό συμφωνητικό υπό αναβλητική αίρεση.

Γιατί δεν λες τση φίλη σου από τις Σέρρες να σου στείλει το σχέδιο και να το πας στη συμβολαιογράφο να το ελέγξει;

Προφανώς επειδή δεν έχουν ξανακάνει δεν έχουν φόρμα. Αν τους βρεις τη φόρμα μπορούν να ελέγξουν την εγκυρότητα των εγγράφων.

Με το καλό το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου!!!

και οι δύο συμβολαιογράφοι, στους οποίους απευθύνθηκα, μου ειπαν ότι επικοινωνησαν με τον σύλλογο τους και δεν γινεται τιποτα!!!!!!!Δυστυχώς, η φίλη μου από τις Σερρες είναι τώρα Γερμανία και έχω χαθει μαζί της. Επικοινώνησα χτες με δικηγόρο, η οποία μου ειπε ότι θα το ψαξει το θέμα, αλλα δε βλέπω νεότερα..

Θα με διευκόλυνε πάρα πολύ αν ειχες να μου συστήσεις κάποια συμβολαιογράφο που να ασχολείται με αυτά τα θέματα!!!!

σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

didivavi, η summerday έκανε (απ' ότι είδα σε σχετικό ποστ) αναγνώριση κυοφορούμενου. Στείλτης πμ για να σου δώσει στοιχεία. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27292

Θα καλέσω κι εγώ τη συμβολαιογράφο που έκανε την αναγνώριση να δω αν μπορεί να αναλάβει και αναγνώριση κυοφορούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου!!!

και οι δύο συμβολαιογράφοι, στους οποίους απευθύνθηκα, μου ειπαν ότι επικοινωνησαν με τον σύλλογο τους και δεν γινεται τιποτα!!!!!!!Δυστυχώς, η φίλη μου από τις Σερρες είναι τώρα Γερμανία και έχω χαθει μαζί της. Επικοινώνησα χτες με δικηγόρο, η οποία μου ειπε ότι θα το ψαξει το θέμα, αλλα δε βλέπω νεότερα..

Θα με διευκόλυνε πάρα πολύ αν ειχες να μου συστήσεις κάποια συμβολαιογράφο που να ασχολείται με αυτά τα θέματα!!!!

σε ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Εχω κανει εγω αναγνωριση κυοφορουμενου τεκνου σε συμβολαιογραφο στην Αθηνα.

Αν θες στειλε μου π.μ να σου δωσω τα στοιχεια της.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ παραπολύ κορίτσια...

singlemam περιμένω πως και πως νεα σου, μακαρι να μπορει ή εστω να μας συστήσει κάποιον άλλον που να ξερει πως γινεται...

δυστυχώς εγώ θα γεννησω τον Μάιο αλλά ο συντροφός μου, κατα πάσα πιθανότητα θα απουσιάζει εκτος Ελλάδας για τουλάχιστον 6 μήνες, οπότε θα είναι πολύ δύσκολο για μένα να τρέχω μόνη μου μετά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ παραπολύ κορίτσια...

singlemam περιμένω πως και πως νεα σου, μακαρι να μπορει ή εστω να μας συστήσει κάποιον άλλον που να ξερει πως γινεται...

δυστυχώς εγώ θα γεννησω τον Μάιο αλλά ο συντροφός μου, κατα πάσα πιθανότητα θα απουσιάζει εκτος Ελλάδας για τουλάχιστον 6 μήνες, οπότε θα είναι πολύ δύσκολο για μένα να τρέχω μόνη μου μετά...

 

Μαλλον δε διαβασες το μηνυμα μου .... Καλησπεραααααααα!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια,

ειμαι και εγω μια ανυπαντρη μανουλα. Με τον μπαμπα της μικρουλας μου, ειμαστε παρα πολυ καλα. Δεν σκοπευουμε να παντρευτουμε για την ωρα.Σκοπευουμε ομως να κανουμε την αναγνωριση και θα ηθελα αν καποια γνωριζει να μου πει τις κινησεις που πρεπει να κανουμε. Επισης θα ηθελα αν γνωριζεται να μου πειτε σε ποια οικογενειακη μεριδα θα καταχωρηθει η μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια κάναμε αναγνώριση του μωρού μας πριν ακόμη γεννήσω.Το ψάξαμε πάρα πολύ αλλα οι περισσότεροι συμβολαιογράφοι ειναι ασχετοι. Βρήκα μια στο Κολωνάκι που το ήξερε και το κάναμε λίγους μήνες πριν γεννήσω. Όποια μπορώ να βοηθήσω και θέλει τα στοιχεία της ας μου στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Mε τον άντρα μου δεν έχουμε παντρεύτεί ακομη. Γέννησα πριν μια εβδομάδα ακριβώς. Οπότε άκου... :lol:

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε οι δυο σας σε έναν συμβολαιογράφο και να κάνετε αναγνώριση κυοφορούμενου τέκνου πριν την γέννηση. Να ξέρεις πολλοί συμβολαιογράφοι δεν το γνωρίζουν ακόμη γιατί είναι σχετικά καινούριο όλο αυτό.Πάντως γίνεται. Αν χρειαστεί ψάξτο...και αν έχεις πρόβλημα πες μου να σου προτείνω την δική μου συμβολαιογράφο.

Με το χαρτί που θα πάρεις από τον συμβολαιογράφο και τα υπολοιπα χαρτιά που έχεις θα τα καταθέσεις στο ληξιαρχείο του μαιευτήρίου την επομένη της γέννας. Το όνομα του παιδιού αρχικά θα είναι το δικό σου επώνυμο. Μετά από 10 μέρες θα σε ειδοποιήσει το μαιευτήριο και θα πάρεις τα χαρτιά που θα σου δώσει και θα πας να τα καταθέσεις στο ληξιαρχείο που ανήκει το μαιευτήριο.

Στο ληξιαρχείο όταν καταθέσεις αυτά τα χαρτιά θα γίνει και η αλλαγή του όνοματος του. Δηλαδή δεν θα είναι πια με το δικό σου επώνυμο αλλά με του άντρα σου. :)

 

Καλημέρα, είδα την απάντηση που έδωσες και θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Είμαι εγκυος στον 2ο μήνα και επειδή δεν θέλουμε να παντρευτούμε απευθυνθήκαμε σε συμβολαιογράφο, όπου ο μπαμπάς του μωρού θα κάνει την αναγνώριση. Οπως παρατήρησα όμως στα χαρτιά το παιδί αναγράφεται ως τέκνο εκτός γαμού. Αυτό δεν είναι κάτι που σε προβλημάτισε; Και στο σχολείο δηλαδή όταν θα παω να το γράψω θα φαίνεται ως τέκνο εκτός γάμου δηλαδή ως "εξώγαμο"; Προς τι αυτή η διάκριση; Εξακολουθείς να είσαι ανύπαντρη και αν ναι ποια τα προβλήματα που αντιμετώπισες με της δημόσιες υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα, να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και είμαι στον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης και με το σύντροφο μου λέμε να καθυστερήσουμε...επ αόριστο το γάμο, αν τα καταφέρουμε...

Το θέμα της αναγνώρισης ειναι απλό όπως με ενημέρωσε η συμβολαιογράφος μου. Απο εκεί και πέρα όμως τι γίνεται; Το παιδί στα χαρτιά αναγράφεται ως τέκνο εκτός γάμου; Τι είδους διάκριση είναι αυτή;

Ποιά τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν με τις διάφορες δημόσιες υπηρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανεν πρόβλημα

η διαδικασία ειναι απλή

το παιδι εχει ονομα πατρος και μητρος

την διαδικασία ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗς μπορείτε να την κανετε και ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ !

δνε εχεις κανεν θεμα με τις δημ υπηρεσίες

ΔΕΝ αναγραφετε η λεξη - φραση εκτός γαμου !

(εχει καταργηθει απο το 83)

 

συμβολεογραφο χρειαζεσται και οχι δικηγορο !

Link to comment
Share on other sites

http://www.mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=354&func=view&catid=20&id=92563

 

μπορεις να πας οποιαδηποτε στιγμη θελεις σε συμβολαιογραφο για μια πραξη αναγνωρισης

απο τον πατερα αν εχεις αποφασισει και το ονομα του μωρου το λες και μεσα σε 5 μερες ειναι ετοιμο δεν χρειαζεται καμοια δικαστικη αποφαση βαζετε 2 υπογραφες και τελιωνετε

 

 

εμεις πηγαμε 10 μερες απο την μερα που γεννησα αλλα για να μην εχεις μπερδεματα στο νοσοκομειο και στο ληξιαρχειο με το ονομα γιατι στο νοσοκομειο την δηλωσαν με το δικο μου επιθετο

καλυτερα να εχεις παει 1 μηνα τουλαχιστον πριν γεννησεις

 

 

 

με την αναγνωριση ομως εχει το παιδι τα ιδια δικαιωματα απο τον πατερα οπως και αν ειχε γεννηθει μεσα στο γαμο ακομα και αν πας μετα την γεννηση για τα διαδικαστικα ομως ειναι λιγο ταλαιπωρια

 

Η δηλωση μας κοστισε 30 ευρο πριν 7 μηνες

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σε ποια χαρτιά αναφέρεται εκτός γάμου; Γιατί αν μιλάς για τη συμβολαιογραφική πράξη, αυτή δεν έχει σημασία στη μετέπειτα ζωή του παιδιού σου. Εφόσον γίνει η συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης τέκνου, το παιδάκι θα έχει και επίσημα το επώνυμο του μπαμπά του και θα γραφτεί στη μερίδα εκείνου - εκτός αν αποφασίσετε να έχει το δικό σου όνομα οπότε θα είναι αντίστοιχα στη δική σου μερίδα με το δικό σου επώνυμο και θα αναφέρεται (με μια ειδική αίτηση που θα κάνεις) το ονοματεπώνυμο του πατέρα.

 

Προσπάθησα να είμαι σαφής. Γενικά, αν εξαιρέσεις λίγη επιπλέον γραφειοκρατία, δεν υπάρχει πουθενά κανένα πρόβλημα. Σκέψου το: πόσες φορές δήλωσες οπουδήποτε ότι οι γονείς σου είναι παντρεμένοι; Καμία! Απλά γράφεις το ονοματεπώνυμο του πατέρα σου και της μητέρας σου. Μόνο λίγη επιπλέον γραφειοκρατία στην αρχή χρειάζεται γιατί δεν έχει προηγηθεί γάμος για να υπάρχει μια κοινή οικογενειακή μερίδα.

 

Αν μου πεις πιο συγκεκριμένα τι θέλεις να κάνεις, μπορώ να προσπαθήσω να σε κατευθύνω.

Επεξεργάστηκαν by Iraki
έγραψα λάθος λέξη και τη διόρθωσα
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...