Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού εκτός γάμου


Recommended Posts

καλησπερα marchalina.

εμεις καναμε αναγνωριση κυοφορουμενου αφου ψαξαμε αρκετα.στο μαιευτηριο ομως δεν το δεχτηκαν και αρχικα πηρε το επωνυμο μου και στην συνεχεια πηγες ο μπαμπας του με την ιδια πραξη και το δηλωσε

 

 

Σε δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο έγινε αυτό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η πράξη αναγνώρισης δεν έχει να κάνει με τα θέματα διατροφής και επικοινωνίας.

Είναι απλά για να αναγνωριστεί το παιδί. Εϊναι ένα χαρτί που αναγράφεται ότι πατέρας του παιδιού είναι ο τάδε και το παιδί έχει το συγκεκριμένο όνομα.

 

Τώρα αν έχεις δικηγόρο που μπορεί να συντάξει ιδιωτικό συμφωνητικό,

να λέει όλα τα παραπάνω, να υπογραφεί πρώτο και στο πεντάλεπτο η αναγνώριση

στον συμβολαιογράφο, αυτό είναι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με λίγα λόγια, όλα μπορούν να συμφωνηθούν αν και οι δύο πλευρές δεχτούν γι'αυτό από ό,τι καταλαβαίνω AngelMama, ε?

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, αυτά τα ιδιωτικά συμφωνητικά είναι νόμιμα και δεσμευτικά, δεν μπορεί κάποιος να τα πάρει πίσω ή να τα αναιρέσει ελαφρά τη καρδία, έτσι δεν είναι;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να δεχτούν και οι δύο πλευρές τους όρους. Αυτό είναι και το πιο δύσκολο.

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά έχουν ισχύ, αλλά και μπορούν να αναιρεθούν.

Για τη πλευρά που θα τα αναιρέσει όμως δεν είναι και ιδιαίτερα θετικό στοιχείο για το δικαστήριο.

Δεν είμαι δικηγόρος όμως...

Καλύτερα να απαντήσει και κάποια που να είχε ή έχει εμπειρία πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω να ρωτήσω αν στην αναγνώριση κυοφορούμενου μπορείς να παραθέσεις ανάλογα την περίπτωση υπο-όρους...π.χ. να υπογράψει ο πατέρας ότι δεν μπορεί να βλέπει το παιδί χωρίς επίβλεψη και γενικά κάποιους όρους που θα καλύπτουν την ανύπαντρη μητέρα από οποιαδήποτε μελλοντική αντίδραση ή απαίτηση του πατέρα...ειδικά αν είναι αμφιβόλου εμπιστοσύνης...

 

Κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο να το δεχτεί.

Λογικά για να στο υπογράψει αυτό, με αυτούς τους όρους,

θα πρέπει να παραιτηθείς και εσύ από το δικαίωμα της διατροφής.

Μιλάω μόνο για το συμφωνητικό.

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά το θέμα της αναγνώρισης

γιατί είναι ένα ΠΟΛΥ μεγάλο σκαλοπάτι για να ακολουθήσουν όλα τα άλλα.

Αν εσύ δεν κάνεις τίποτα, είναι πολύ δύσκολο να ασχοληθεί από

μόνος του, καθώς μια τέτοια κίνηση θα του κοστίσει οικονομικά και ψυχικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως με λίγα λόγια, όλα μπορούν να συμφωνηθούν αν και οι δύο πλευρές δεχτούν γι'αυτό από ό,τι καταλαβαίνω AngelMama, ε?

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, αυτά τα ιδιωτικά συμφωνητικά είναι νόμιμα και δεσμευτικά, δεν μπορεί κάποιος να τα πάρει πίσω ή να τα αναιρέσει ελαφρά τη καρδία, έτσι δεν είναι;

 

Είναι απολύτως νόμιμα και η πράξη που παίρνεις έχει αριθμό πρωτοκόλλου.

Σε αυτή , δε ,αναφέρεται πως και οι δυο την αναγνώριση την έκαναν ελευθέρα με τη θέληση τους και ο πατέρας έχει όλα τα δικαιώματα που ο αστικός κώδικας ή άλλοι νόμοι προβλέπουν.

Η δε μητέρα συναινεί για την αναγνώριση και για το επίθετο .

Επίσης δηλώνεται σε ποιο δημοτολόγιο θα εγγραφή το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Θα ήθελα να σου ζητήσω να μου στείλεις τηλέφωνα συμβολαιογράφων που μπορώ να κάνω αναγνώριση κυοφορούμενου.

Ρώτησες αν το δέχεται το μαιευτήριο; παραπάνω στο θέμα μια άλλη κοπέλα έγραψε ότι δεν της το αναγνώρισαν στο μαιευτήριο, υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Ευχαριστώ

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα marchalina.

εμεις καναμε αναγνωριση κυοφορουμενου αφου ψαξαμε αρκετα.στο μαιευτηριο ομως δεν το δεχτηκαν και αρχικα πηρε το επωνυμο μου και στην συνεχεια πηγες ο μπαμπας του με την ιδια πραξη και το δηλωσε

 

Σε ποιο μαιευτήριο γέννησες;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αν δε γίνομαι αδιάκριτη, για ποιο λόγο γίνεται η αναγνώριση εμβρύου και δεν περιμένετε να γίνει αναγνώριση τέκνου μετά τη γέννηση?

Καθαρά από περιέργεια ρωτώ, αν κάποια κοπέλα μπορεί , ας απαντήσει....ευχαριστώ και με το καλό να γεννήσετε τα μωράκια σας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το κάναμε για να αποφύγουμε την μετέπειτα ταλαιπωρία, εφόσον θα έχουμε γεννήσει.

Γλυτώσαμε την διπλή γραφειοκρατική δουλειά, αφού κάποιοι γνωστοί μας ενημέρωσαν πως αν δεν υπάρχει αναγνώριση πχ. ο μπαμπάς δεν μπορεί να παραλάβει το νεογνό από το μαιευτήριο, ή αν συμβεί κάτι στη γέννα δε θα φαίνεται πουθενά ή μετά θα πρέπει να δηλωθεί αρχικά με τα στοιχεία της μητέρας και μετά από την αρχή με του πατέρα. Τρέχα- γύρευε δηλαδή. Το κάναμε από την αρχή και τελειώσαμε.

Βέβαια ταλαιπωρηθήκαμε να βρούμε συμβολαιογράφο που να κάνει την πράξη, αφού οι περισσότεροι ή δε γνώριζαν την ύπαρξη της ή δεν ήθελαν να ασχοληθούν ή και να συστήσουν κάποιο γνωστό τους συμβολαιογράφο που να την κάνει.

Όσο αναφορά αν θα το δεχτεί το μαιευτήριο δε νομίζω ότι έχει δικαίωμα να το αρνηθεί αφού αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο αναγνώρισης αυτού. Ελπίζω να μας διευκρινίσει αν έγινε σε ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο.

Σημείωση πως στη δική μας περίπτωση είμαστε χρόνια ζευγάρι που μένει μαζί και απλά δε βρίσκουμε κάποιο ιδιαίτερο λόγο για να παντρευτούμε.

Νομικά είμαστε όλοι καλυμμένοι για ότι και αν συμβεί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι πολύ χρήσιμα όσα διαβάζουμε και τον προηγούμενο καιρό ήταν η μόνη μας ελπίδα στο δρόμο που έχουμε χαράξει. Όμως, είμαστε από την επαρχία και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Πρόσφατα πήγαμε σε μια συμβολαιογράφο η οποία θα μας έκανε αυτή την πράξη αλλά ούτε η ίδια ήξερε και μάλλον πήγε να μας μπλέξει. Όμως, οι μικρές κοινωνίες είναι πάντα δύσκολες.

 

Μήπως θα ήταν δυνατόν να βρούμε κάπως τη φόρμα αυτής της συμβολαιογραφικής πράξης αναγνώρισης κυοφορούμενου τέκνου; Βεβαίως δίχως στοιχεία κτλ. Το λέω γιατί πραγματικά θα λυθούν τα χέρια σε πολλά ζευγάρια που είναι σε αντίστοιχη κατάσταση καθώς πλέον θα είναι τυπικό να πάνε στο οποιοδήποτε συμβολαιογράφο εμπιστεύονται και να ... λύνουν ... τουλάχιστον αυτό το πρόβλημα πριν πάνε στα επόμενα πιο σοβαρά.

 

Ευχαριστώ όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.εχω κ εγω καποιες ερωτησεις. για να γινει αναγνωριση σε συμβολαιογραφο πριν ακομα γεννηθει το μωρο πρεπει να δηλωσουμε και το μικρο ονομα του παιδιου? αν δεν το εχουμε αποφασισει? επισης,με την αναγνωριση ο πατερας τι υποχρεωσεις εχει απεναντι στο παιδι? υποχρεουται δλδ να δινει καποιο ποσο το μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλη μου, δεν χρειάζεται να δηλώσετε κανένα όνομα.

Όταν θα γίνει αναγνώριση απλά το παιδί παίρνει το επώνυμο του πατέρα. Τίποτα άλλο δεν γίνεται. Δεν υπάρχει βέβαια καμιά υποχρέωση απο τον πατέρα να δίνει χρήματα...το έχεις ακούσει άλλωστε ποτέ αυτό; Επειδή δηλώνει ότι είναι παιδί του να πρέπει να δίνει και μηνιαίο επίδομα;..καλα θα ήταν πάντως...χαχαχα....

 

 

 

καλησπερα.εχω κ εγω καποιες ερωτησεις. για να γινει αναγνωριση σε συμβολαιογραφο πριν ακομα γεννηθει το μωρο πρεπει να δηλωσουμε και το μικρο ονομα του παιδιου? αν δεν το εχουμε αποφασισει? επισης,με την αναγνωριση ο πατερας τι υποχρεωσεις εχει απεναντι στο παιδι? υποχρεουται δλδ να δινει καποιο ποσο το μηνα?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, επειδή είμαι κι εγώ στην ίδια φάση, σκέφτομαι ότι πρέπει να είμαι καλυμμένη, γι'αυτό θα κάνω πρώτα ένα ιδιωτικό συμφωνητικό - μάλλον σε δικηγόρο νομίζω - με τους όρους που θέλω και στο καπάκι την αναγνώριση...

Μην έχουμε άλλα μετά....και δεν είμαστε για τέτοια....:rolleyes:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Ενδιαφέρομαι κι εγώ για συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης τέκνου.Επειδή πιέζομαι χρονικά με κάποια γραφειοκρατικά θέματα,θα εκτιμούσα πολύ την βοηθειά σας!

Διάβασα στις πιο πάνω απαντήσεις για αντίστοιχες περιπτώσεις που κόστισε 70 ευρώ,έγινε άμεσα,δεν χρειάστηκαν παρά οι ταυτότητες,κλπ.Το θέμα είναι ότι ο συμβολαιογράφος με τον οποίο μίλησα μου ζήτησε 300 ευρώ,ληξιαρχική πράξη γέννησης και είπε ότι θα κάνει 3 μέρες!Αν κάποια έχει να μου προτείνει κάποιον/κάποια άλλη συμβολαιογράφο στην Αθήνα,ας μου στείλει ένα pm παρακαλώ,θα είναι τεράστια βοήθεια!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ.ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΙ ΤΡΕΞΙΜΟ ΠΟΛΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΙΡΗΝΗ[/QUO

στο μαιευτήριο που γέννησα μου χαν πει να δηλώσω αν θέλω αμέσωσ το όνομα πατρός γιατι αργότερα θα τρέχω σε συμβολαιογράφους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας ειμαι σε διασταση με τον αντρα μου εδω κ χρονια δεν εχουμε παρει διαζυγιο εκεινος εκανε παιδι μ αλλη γυναικα.Τωρα εκανα κ εγω ενα παιδι με τον συντροφο μου ο οποιος δεν ξερει πωσ ειμαι παντρεμενη το μωρο εχει περασει στον πρωιν μου κ αυτοσ δεν προσπαθει να με βοηθησει οικονομικα με το διαζυγιο ουτε κανει κατι γι αυτο.τι θα μπορουσα να κανω εγω κ να μην χρειαστει να το μαθει ο φιλοσ μου παρα μονο να το αναγνωρισει χωρις να μπλεχτει στα αλλα προβληματα μου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε ένα καλό δικηγόρο και γνώμη μου είναι να πεις στο σύντροφό σου την αλήθεια....

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....η κοπελα μου ειναι εγκυος μετα απο μικρης διαρκειας σχεση....ειμαι διατεθημενος να αναγνωρισω το παιδι αλλα χωρις γαμο πολιτικο η θρησκευτικο...απο οτι διαβασα γινεται σε συμβολαιογραφο....με αυτο το συμφωνο η γυναικα στο μελλον μπορει να μου ζητησει διατροφη?εαν δεν κρατησει η σχεση?θα μπορει να μου ζητησει τα ιδια χρηματα οπως αν ειμασταν σε γαμο?αν αναγνωρισω το παιδι αλλα μετα απο εξεταση dna διαπιστωθει οτι δεν ειναι δικο μου μπορει να αλλαξει μετα??ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερα που το αναγνωριζεις και μετα , εκτος γαμου, το παιδι εχει ολα τα δικαιωματα εφορου ζωης αλλα εσυ κανενα δικαιωμα επανω του παρα μονο υποχρεωσεις.Αυτο δικαιουται κανονικα οτι δικαιουται και καθε παιδι μεσα σε γαμο.Διατροφη, κληρονομικα , περιουσια κλπ.Εσυ δεν εχεις κανενα δικαιωμα πανω στο παιδι.Η επιμελεια ειναι ολη της μητερας.Και να μην το αναγνωρισεις , εχει δικαιωμα η μητερα να ζητησει DNA και να σε καλεσει με δικαστικη εντολη για να αποδειχτει ο πατερας.Σε περιπτωση που ζητησεις εσυ DNA, μπορεις να το αναγνωρισεις μετα τα αποτελεσματα.Προσοχη, αν δεν το αναγνωρισεις και προλαβει και το ιοθετησει καποιος αλλος.......κλαψτα.....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω άλλο. Η διατροφή που θα δίνεις είναι το πρόβλημα ή το αν το παιδί είναι δικό σου. Επειδή dna μπορείς να κάνεις πριν συζητηθούν όλα όσα αναφέρεις και άρα δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε τώρα. Εκτός αν προετοιμάζεσαι για τα χειρότερα που δεν θεωρώ ότι είναι καλή αρχή σε μια τόσο ευχάριστη φάση της ζωής σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...