Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για ενήλικες (γενικής θεματολογίας)


Recommended Posts

εγω διαβασα προσφατα τ﨨ερωτας στη βροχ稨και μου αρεσε,και τ﨨 δακρυσμενα φεγγαριᨨκαι αυτο μου αρεσε..ενα βιβιβλιο που μου αρεσε πολυ και το συστηνω σε πολλους ειναι τ﨨τα δακρυα του θεου¨¨

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 740
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα μανουλες.Και γω στο club των μελετηρων μαμαδων.

την εβδομαδα που περασε διαβασα ''οσο αντεχει ηψυχη''.ωραιο βιβλιο αλλα επειδη ειμαι ισως λιγο παραπανω ευαισθητη με επειρεασε πολυ.επισης τελευταια διαβασα ''ερωτας στηνομιχλη'' της Ιουστινης Φραγκουλη. Συστηνω ανεπιφυλακτα το ζευγος Γιαννη & Μαρινα Αλεξανδρου.Γραφουν καταπληκτικα βιβλια και εχω μια αδυναμια στον ''Αξενο Ποντο'' το οποιο εχωηδη διαβασει 2φορες!!!!:P

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Επειδη εμεις στην επαρχεια τα χρυσοπληρωνουμε τα βιβλια και δυστυχως δεν εχουμε δανιστικη βιβλιοθηκη ξερετε να μου προτεινεται καποιο site που θα μπορουσα να ψωνιζω ποιο οικονομικα τα βιβλια?συνηθως ψωνιζω απο greek books αλλα τελευταια το βρησκω λιγο ....φτωχο!!!ευχαριστω πολυ

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/i-orea-kimomeni-15.product

 

Εξαιρετικό. Ο Λεονάρδος έχει πραγματικά ξεψαχνίσει τις πηγές και την ιστορία για να γράψει ένα ιστορικό μυθιστόρημα, με την εξιστόρηση από την οπτική γωνία πολλών προσώπων.

 

http://www.politeianet.gr

με αγορές άνω των 30ε έχει δωρεάν μεταφορικά (επειδή βλέπω Κω, κοίτα το κι εσύ καλύτερα). Για την ώρα αυτό έχει τις καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμενα μου αρεσουν τα ιστορικα μυθιστορηματα! Δυο που μου αρεσαν πολυ ειναι του Φρεντυ Γερμανου,το ''Τερεζα'' και το ''Γυναικα απο βελουδο''.

Απο αλλα μυθιστορηματα που αναφερατε και πιο πανω μου αρεσαν πολυ της Οικονομου το Φθινοπωρο της μαγισσας και η Λευκη Ορχιδεα.

Σε πιο λαιτ/παραλιας αλλα πολυ καλο ειναι της Κινσελα το ''Με θυμασαι?'' που μαλλον θα γινει και ταινια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα μανουλες.Και γω στο club των μελετηρων μαμαδων.

την εβδομαδα που περασε διαβασα ''οσο αντεχει ηψυχη''.ωραιο βιβλιο αλλα επειδη ειμαι ισως λιγο παραπανω ευαισθητη με επειρεασε πολυ.επισης τελευταια διαβασα ''ερωτας στηνομιχλη'' της Ιουστινης Φραγκουλη. Συστηνω ανεπιφυλακτα το ζευγος Γιαννη & Μαρινα Αλεξανδρου.Γραφουν καταπληκτικα βιβλια και εχω μια αδυναμια στον ''Αξενο Ποντο'' το οποιο εχωηδη διαβασει 2φορες!!!!:P

Τί θέμα έχει το βιβλίο?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα υπεροχο βιβλιο οι μεσημβρινοι της ζωης,αλλα επειδη εχω διαβασει ολη την τριλογια επαναλαμβανονται πανω κατω τα ιδια και στα τρια βιβλια.το ωραιοτερο απο ολα ειναι αυτο που εχεις ηδη διαβασει,το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω και ενα αλλο?διαβαστε ¨"τα δωδεκα στραντιβαριους"εκδοσεις ψυχογιος.για οποιον του αρεσουν τα βιβλια με μυστηριο,ιδανικο!Ααααα.......και "το νημα"της Χισλοπ εκδοσεις διοπτρα. υπεροχο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μολις τελειωσα "Τα ροδα της σιωπης" της Πασχαλιας Τραυλου.

Κοριτσια, εχω πολυ καιρο να διαβασω τοσο ωραιο βιβλιο.

Δεν ηθελα να το αφησω απο τα χερια μου.

Το συστηνω ανεπιφυλακτα.

Το " Οσα αντεχει η ψυχη" μου αρεσε αλλα δεν τρελαθηκα κιολας.

Μου φαινεται οτι η Μαντα εχει γινει αρκετα προβλεψιμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει διαβάσει κάποιος-α από εσάς αυτά της Ευαγγελίας Ευσταθίου? Αν ναι, και δεν τα θέλει θέλω να τα αγοράσω...Ευχαριστώ!

 

1)ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΡΟΔΟ

http://www.greekbooks.gr/books/logot...o-rodo.product

 

2)ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ

http://www.greekbooks.gr/books/logot...tegida.product

 

4)ΠΕΤΡΙΝΟΙ ΚΥΚΝΟΙ

http://www.greekbooks.gr/books/logot...-kikni.product

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

1. Lovely Bones (Ειναι το μονο βιβλιο που με εχει κανει να κλαψω) Το βιβλιο αγγιζει χορδες που η ταινια δεν μπορεσε. Και μαλλον θα το διαβασω δυσκολα 3η φορα. Το διαβασα 2 φορες πριν γεννηθει η μικρουλα μου.

 

2. Norwegian Wood. Ειναι το βιβλιο που οταν το διαβασα, ειπα μα γιατι αυτο το βιβλιο δεν το διαβασα πριν 10 χρονια? θα μου ειχε αλλαξει ολη την ζωη.

 

3. If I stay. Ενα βιβλιο μεσα απο την "ματια" μιας εφηβης κοπελιας, η οποια εχει χασει ολη την οικογενεια της σε ενα ατυχημα και ειναι σε κωμα λογω του ιδιου ατυχηματος και προσπαθει να αποφασισει μεσα στο μυαλο της αν αξιζει να συνεχισει να ζει.

 

4. The life of Pi. Υπεροχο βιβλιο για την "αγρια" πλευρα του ανθρωπου. Το τελος με αφησε με ανοιχτο το στομα για μερες.

Link to comment
Share on other sites

1. Lovely Bones (Ειναι το μονο βιβλιο που με εχει κανει να κλαψω) Το βιβλιο αγγιζει χορδες που η ταινια δεν μπορεσε. Και μαλλον θα το διαβασω δυσκολα 3η φορα. Το διαβασα 2 φορες πριν γεννηθει η μικρουλα μου.

 

4. The life of Pi. Υπεροχο βιβλιο για την "αγρια" πλευρα του ανθρωπου. Το τελος με αφησε με ανοιχτο το στομα για μερες.

 

Το Lovely Bones πρέπει να το ξαναδιαβάσω, ακούω τα καλύτερα, αλλά όταν το διάβασα πριν από χρόνια δεν μου έκανε αίσθηση, μάλλον κάτι χάνω!

 

Το The Life of Pi μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ (λίγο βαρέθηκα εκεί με το νησί) και το τέλος του ήταν όντως ανατρεπτικό.

 

Πρόσφατα τελείωσα το Ragtime του E.L. Doctorow (καλό, το συνιστώ) και τώρα ξεκίνησα το 1984 του Orwell, καλό κι αυτό μέχρι στιγμής.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τέλειωσα το "Καρδιά τόσο άσπρη" του Javier Marias και ξεκίνησα το "Η Κλάρα στο μισοσκοταδο" του Σομόθα!

Και λίστα των διακοπών έχει άλλα τέσσερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει διαβάσει κανείς τις ¨τρεις υποσχέσεις" της Δημουλίδου;

 

Συμπαθητικό, ευχάριστο ανάγνωσμα σε "καλοκαιρινό στυλ", αλλά νομίζω πως απέχει μακράν από τα πρηγούμενά της (προσωπική μου άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους...

να σας προτείνω και εγω με τη σειρα μου τα εξης>

α. Σουζανα Ταμάρο "Οπου σε παει η καρδιά"εκδ.ωκεανίδα Κ μετα την "απάντηση" "Ακου τη φωνή μου"της ίδιας

β. Λένα Μαντά "Θεανώ η λύκαινα της Πολης"

γ. Λένα Διβάνη "Οι γυναίκες της ζωής της"

δ. Λουντμίλα Φιλιποβα "Η ανατομία των ψευδαισθήσεων"

Καλή ανάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει διαβάσει κάποιος-α από εσάς αυτά της Ευαγγελίας Ευσταθίου? Αν ναι, και δεν τα θέλει θέλω να τα αγοράσω...Ευχαριστώ!

 

1)ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΡΟΔΟ

http://www.greekbooks.gr/books/logot...o-rodo.product

 

2)ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ

http://www.greekbooks.gr/books/logot...tegida.product

 

4)ΠΕΤΡΙΝΟΙ ΚΥΚΝΟΙ

http://www.greekbooks.gr/books/logot...-kikni.product

 

:) :)

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελειωμένα και ευχάριστα:

 

1. A friend of the family - Lauren Grodstein

2. Stoner - John Williams (μην σκεφτείτε αυτό που σκέφτηκα κι εγώ όταν είδα τον τίτλο :Ρ)

3. Τhe distinguished guest - Sue Miller

4. Toward you - Jim Krusoe

 

Τώρα διαβάζω το crime wave του james ellroy (αυτού που έγραψε το black dahlia) έτσι κι έτσι είναι...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Kinka και Perifane Patera, θα τα έχω υπόψιν μου.

Βέβαια, προς το παρόν έχω παραγγείλει όλη τη σειρα του Games of Thrones, οπότε θα έχω άφθονο υλικό.

 

Εγώ μόλις τελείωσα τα εξής:

 

1. Α sense of an ending - Julian Barnes. Πα μαλ, αλλά δεν μου έμεινε και πολύ στο μυαλό.

2. The dinner - Herman Koch. Αν ήταν ταινία, θα την έλεγα "ψυχολογικό δράμα". Το φαντάζομαι άνετα σε θεατρικό.

3... 50 shades of grey. Ε ναι λοιπόν! Το διάβασα...και δεν κατάλαβα προς τι ο χαμός. Το βαρέθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τα Stone Diaries της Carol Shields, καλό αλλά δεν έπεσα και τ' ανάσκελα :-D και το the invisible wall του Harry Bernstein που ήταν αρκετά ενδιαφέρον, θυμίζει αρκετά το Angela's Ashes και αναφέρεται σε μια οικογένεια Εβραίων που ζει στην Αγγλία στις αρχές του προηγούμενου αιώνα και περιγράφει πώς από τη μια πλευρά του δρόμου ζούσαν οι Εβραίοι κι από την άλλη οι χριστιανοί. Περιγράφει τη δύσκολη ζωή της οικογένειας, όπου τα παιδιά δούλευαν από πολύ μικρά, για την αδερφή του που είχε την ευκαιρία να γίνει δασκάλα, για το μέθυσο πατέρα και τη μητέρα που προσπαθεί να αυξήσει το εισόδημα της οικογένειας και τελικά για την αδερφή του που ερωτεύεται ένα χριστιανό. Ευχάριστο γενικά, και το καλύτερο είναι ότι το έγραψε στα 96 του ο συγγραφέας!

 

And now for something completely different που έλεγαν και οι Monty python, διαβάζω το The whistleblower - Confessions of a healthcare hitman που μας αποκαλύπτει υποτίθεται τις κομπίνες των φαρμακευτικών (αλλά πολύ λάιτ το βρήκα χεχε). Υψηλά αναγνώσματα αυτά! :-D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

αχ τι μου θυμίσατε τώρα...

 

μέχρι τα 25 ζούσα με τα βιβλιά.... τώρα δεν έχω πια μυαλό να διαβάσω...

 

διαβάζω λοιπόν ελάχιστα, και το χειρότερο είναι οτι δεν μου αρέσει και τίποτε πια... έγινα πολύ ξινή!

 

παρ' όλα αυτά, μου άρεσαν δύο ασιάτες, ο καζούο ισιγκούρο και ο χαρούκι μουρακάμι...

 

ειδικά "τα νυχτερινά" του πρώτου με γοήτευσαν...

 

καλή ανάγνωση!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...