Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για ενήλικες (γενικής θεματολογίας)


Recommended Posts

Kinka και Perifane Patera, θα τα έχω υπόψιν μου.

Βέβαια, προς το παρόν έχω παραγγείλει όλη τη σειρα του Games of Thrones, οπότε θα έχω άφθονο υλικό.

 

Εγω διαβασει και τα 5 που εχουν βγει προς το παρον. Μιλαμε για 6000 σελιδες περιπου. Μεγαλο καψιμο. Υπεροχα βιβλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 740
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισης αν σας αρεσει και λιγο η φαντασια, θα σας προτεινα και την σειρα βιβλιων Temeraire της υπεροχης Naomi Novik. Εχουν βγει 7 βιβλια προς το παρον και ειναι ολα τους υπεροχα. Περιμενω το 8ο με ανυπομονησια.

 

Οπως επισης και την τριλογια Hunger Games της Suzanne Collins.

 

Τα βιβλια ειναι οξυγονο!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τα Stone Diaries της Carol Shields, καλό αλλά δεν έπεσα και τ' ανάσκελα :-D και το the invisible wall του Harry Bernstein που ήταν αρκετά ενδιαφέρον, θυμίζει αρκετά το Angela's Ashes και αναφέρεται σε μια οικογένεια Εβραίων που ζει στην Αγγλία στις αρχές του προηγούμενου αιώνα και περιγράφει πώς από τη μια πλευρά του δρόμου ζούσαν οι Εβραίοι κι από την άλλη οι χριστιανοί. Περιγράφει τη δύσκολη ζωή της οικογένειας, όπου τα παιδιά δούλευαν από πολύ μικρά, για την αδερφή του που είχε την ευκαιρία να γίνει δασκάλα, για το μέθυσο πατέρα και τη μητέρα που προσπαθεί να αυξήσει το εισόδημα της οικογένειας και τελικά για την αδερφή του που ερωτεύεται ένα χριστιανό. Ευχάριστο γενικά, και το καλύτερο είναι ότι το έγραψε στα 96 του ο συγγραφέας!

 

And now for something completely different που έλεγαν και οι Monty python, διαβάζω το The whistleblower - Confessions of a healthcare hitman που μας αποκαλύπτει υποτίθεται τις κομπίνες των φαρμακευτικών (αλλά πολύ λάιτ το βρήκα χεχε). Υψηλά αναγνώσματα αυτά! :-D

 

Σχετικα με την ζωη των Εβραιων στην Μ.Βρετανια θα σου προτεινα και το Αngel Time της Ann Rice. Σχετικα με το Angela's Ashes εχω δει μονο την ταινια και μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το Hunger Games, παρότι απευθύνεται σε young adults κοινό και δεν το περίμενα, μου άρεσε πάαααρα πολύ, όλη η τριλογία. Σε σημείο που την ξαναδιάβασα στις διακοπές. Πάντως, διάβαζα σε κάτι reviews στο αμαζον ότι θα ήταν κατάλληλο από 10 χρονών και πάνω και φρίκαρα. 10 χρονών; Είναι σκληρό βιβλίο. Τουλάχιστον 14 (ή έχω μείνει πίσω;;;)

Link to comment
Share on other sites

Για την Λέγκω και τους λοιπούς πορωμένους του Ρανκιν μην ξεχνάμε οτι βγήκε η καινούρια σειρά με τον Επιθεωρητή Φοξ:

Σκοτεινή πλευρά και

Δικαίωση του Αίματος

Και τα δύο είναι από τις εκδόσεις Μεταιχμιο

Επίσης στα αστυνομικά μου άρεσαν πααααρα πολύ και τα δύο της Chevy Stevens :

H εξαφάνιση και

Το στίγμα

Και τα δύο είναι από τις εκδόσεις Διόπτρα και είναι πολύ δυνάτα (ιδιαίτερα η εξαφάνιση σου στεγνωνε το λαιμό από το άγχος σε ορισμένα σημεία:D).

Προσωπικά θεωρώ ότι τα καλύτερα αστυνομικά είναι της Τζήλιαν Φλίν:

Αιχμηρά αντικείμενα

Σκοτεινός τόπο

Και το τελευταίο και πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ "Το κορίτσι που εξαφανιστήκε"-ΚΟΡΥΦΑΙΟ:D

Τώρα διαβάζω και μαρέσει πολύ το "Αρκετά ως εδώ"-Λάιονελ Στράιβερ (Κάτι τρέχει με τον Κέβιν).

Λέγκω και λοιπές μωρομανούλες αν το πετύχετε διαβάστε επίσης το Bitter Bitch :-D:grin::-D...θα γελασετε με αρκετες ομοιοτητες που θα βρείτε με την ηρωιδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:D:D:D:D

Ο Ρέμπους έχει "τελειώσει" με το Exit Music ("Τελευταίο Τραγούδι για τον Ρέμπους"-2008, νομίζω)

Ο Φόξ ήρθε για να μείνει μάλλον :D:D

Μόλις τελείωσε τον Ρέμπους έγραψε το "Door Open" αλλά δεν νομίζω ότι έχει μεταφραστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν μ'αρεσε καθόλου ο νέος επιθεωρητης του ράνκιν διάβασα με το ζόρι τη δικαίωση του αίματος.

Είχα ξεκινήσει το μεγαρο γιακουμπιαν που ήταν πολύ ενδιαφέρον, ωραίες περιγραφές χαρακτήρων, μέχρι που έφτασα στο σημείο ενός πολύ ζόρικου βιασμου και δεν κατάφερα να το συνεχίσω, προσπάθησα άλλες δυο φορέ ςνα το συνεχίσω αλλά δεν μπορεσα. Πάντως το συστήνω!

Τώρα διαβάζω το τελευταίο του μονταλμπάνο και μετά θα διαβάσω το "φονος στο κιμπουτς" http://lesxianagnosisbiblioudegas.blogspot.gr/2011/06/blog-post_13.html

Διαβάζω τις προτάσεις της κίνκας και του περηφανου πατέρα και συνειδητοποιω πόσο πίσω έχω μείνει στη λογοτεχνία με τις εγκυμοσύνες... πεστε μου ότι θα επανέλθω γιατί για την ώρα διαβάζω ένα βιβλίο κάθε 2-3 μήνες τραγικό;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις προτάσεις της κίνκας και του περηφανου πατέρα και συνειδητοποιω πόσο πίσω έχω μείνει στη λογοτεχνία με τις εγκυμοσύνες... πεστε μου ότι θα επανέλθω γιατί για την ώρα διαβάζω ένα βιβλίο κάθε 2-3 μήνες τραγικό;

 

Από Ράνκιν έχω διαβάσει το The Flood (καλό) και το Fleshmarket Close (έτσι κι έτσι).

 

Τώρα τελείωσα το The BLuest Eye της Toni Morrison, καλό αν και με "βαρύ" θέμα, η Μόρισον είναι πάντα εγγύηση (συστήνω και τα Paradise και Beloved).

 

Ξεκίνησα το Ανατολικά της Εδέμ του Στάινμπεκ.

 

Λέγκω κι εγώ για καιρό τα είχα παρατήσει, άρχισα πάλι να διαβάζω συστηματικά όταν στη γειτονιά που μέναμε τότε ο κόσμος άφηνε τα βιβλία που δεν ήθελε έξω στα σκαλοπάτια και τα έπαιρνε όποιος ήθελε. Μάζεψα άπειρα, με θεματολογία από μαγειρική μέχρι λογοτεχνία, φιλοσοφία, ιατρική, και εκμεταλλευόμενη τις αϋπνίες της εγκυμοσύνης έχω ξαναπέσει με τα μούτρα. Όταν έρθει το μωρό, δεν με βλέπω να έχω πολύ χρόνο για το σπορ μετά!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικα με την ζωη των Εβραιων στην Μ.Βρετανια θα σου προτεινα και το Αngel Time της Ann Rice. Σχετικα με το Angela's Ashes εχω δει μονο την ταινια και μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.

 

Ann Rice, αυτή με τους βρικόλακες;;; :D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Από Ράνκιν έχω διαβάσει το The Flood (καλό) και το Fleshmarket Close (έτσι κι έτσι).

 

Τώρα τελείωσα το The BLuest Eye της Toni Morrison, καλό αν και με "βαρύ" θέμα, η Μόρισον είναι πάντα εγγύηση (συστήνω και τα Paradise και Beloved).

 

Ξεκίνησα το Ανατολικά της Εδέμ του Στάινμπεκ.

 

Λέγκω κι εγώ για καιρό τα είχα παρατήσει, άρχισα πάλι να διαβάζω συστηματικά όταν στη γειτονιά που μέναμε τότε ο κόσμος άφηνε τα βιβλία που δεν ήθελε έξω στα σκαλοπάτια και τα έπαιρνε όποιος ήθελε. Μάζεψα άπειρα, με θεματολογία από μαγειρική μέχρι λογοτεχνία, φιλοσοφία, ιατρική, και εκμεταλλευόμενη τις αϋπνίες της εγκυμοσύνης έχω ξαναπέσει με τα μούτρα. Όταν έρθει το μωρό, δεν με βλέπω να έχω πολύ χρόνο για το σπορ μετά!

 

Nα ψάξεις και το Black and Blue (με τον Ρέμπους, εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Από Ράνκιν έχω διαβάσει το The Flood (καλό) και το Fleshmarket Close (έτσι κι έτσι).

 

Τώρα τελείωσα το The BLuest Eye της Toni Morrison, καλό αν και με "βαρύ" θέμα, η Μόρισον είναι πάντα εγγύηση (συστήνω και τα Paradise και Beloved).

 

Ξεκίνησα το Ανατολικά της Εδέμ του Στάινμπεκ.

 

Λέγκω κι εγώ για καιρό τα είχα παρατήσει, άρχισα πάλι να διαβάζω συστηματικά όταν στη γειτονιά που μέναμε τότε ο κόσμος άφηνε τα βιβλία που δεν ήθελε έξω στα σκαλοπάτια και τα έπαιρνε όποιος ήθελε. Μάζεψα άπειρα, με θεματολογία από μαγειρική μέχρι λογοτεχνία, φιλοσοφία, ιατρική, και εκμεταλλευόμενη τις αϋπνίες της εγκυμοσύνης έχω ξαναπέσει με τα μούτρα. Όταν έρθει το μωρό, δεν με βλέπω να έχω πολύ χρόνο για το σπορ μετά!

 

To beloved της morrisson κι εμένα με συγκλόνισε.

kinkajoujou σε τί γειτονιά έμενες και άφηναν τα βιβλία στα σκαλοπάτια;;;:confused:

Εγώ πάντως πλούτισα πολύ τη βιβλιοθήκη μου με το bookcrossing.com, που είναι πολύ δραστήριο στην Αθήνα - Θεσσαλονίκη- Λάρισα. Τώρα που μένω στα Τρίκαλα θα δω τί θα κάνω!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

To beloved της morrisson κι εμένα με συγκλόνισε.

kinkajoujou σε τί γειτονιά έμενες και άφηναν τα βιβλία στα σκαλοπάτια;;;:confused:

Εγώ πάντως πλούτισα πολύ τη βιβλιοθήκη μου με το bookcrossing.com, που είναι πολύ δραστήριο στην Αθήνα - Θεσσαλονίκη- Λάρισα. Τώρα που μένω στα Τρίκαλα θα δω τί θα κάνω!

 

Στο Μπρουκλιν, είναι μαζεμένοι όλοι οι κουλτουριάρηδες εκεί και επίσης μένουν πολλοί που δουλεύουν σε εκδοτικούς οίκους, πολλά από αυτά που μάζεψα δεν είναι οι τελικές εκδόσεις αλλά τα αντίτυπα που στέλνουν σε άλλους συγγραφείς, αναγνώστες κλπ για να πάρουν γνώμες πριν κυκλοφορήσει το βιβλίο :D ιδανική περιοχή για βιβλιόφιλους on a budget!

 

Τώρα μετακομίσαμε αλλού, δυστυχώς εδώ δεν είναι και τόσο εξελιγμένα τα πράγματα!

 

το ανατολικά της εδέμ το τελειώνω σιγά-σιγά, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, απλά καλό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις επεστρεψα απο Hong Kong στην Τaipei, με το ολοκαινουργιο βιβλιο του Justin Cronin, The Twelve. Ειναι το δευτερο μερος του The Passage. Ειναι post-apocalyptic βιβλια με πολυ καλη πλοκη και καλογραμμενους χαρακτηρες.

Link to comment
Share on other sites

Μολις επεστρεψα απο Hong Kong στην Τaipei, με το ολοκαινουργιο βιβλιο του Justin Cronin, The Twelve. Ειναι το δευτερο μερος του The Passage. Ειναι post-apocalyptic βιβλια με πολυ καλη πλοκη και καλογραμμενους χαρακτηρες.

 

Ωραία θα κοιτάξω να το βρω. Στο ίδιο post-apocalyptic είδος ανήκει το ελληνικό που διαβάζω: "Τί είδε η γυναίκα του Λωτ" της Ιωάννας Μπουραζοπούλου. Αναπάντεχα καλό:

 

http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/elliniki-logotehnia/elliniki-pezografia/ti-ide-i-gineka-tu-lot.product

 

Η υπόθεση είναι στο - μετα-κατακλυσμικό και παραθαλάσσιο πλέον Παρίσι με μια μυστηριώδη εταιρεία να καταδυναστεύει με το εμπόριο του "μωβ αλατιού" τον κόσμο.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Το τελευταιο διαστημα διαβασα "Το δωμάτιο" ...φοβερο!!! ανετα μπορει να γινει κ ταινια!

"Η αγάπη της γεωμετριας" ...θα το ελεγα ενδιαφερον...αλλα...δεν ξετρελαθηκα κιολας.

"Ανεμωλια"...ενα "αντρικο" βιβλιο....αλλα με περιεργεια για να το τελειωσεις....

 

και τωρα διαβαζω "τον κοσμο της σοφιας" με κραταει...θελω να το διαβαζω καθημερινα!

Link to comment
Share on other sites

Στο Μπρουκλιν, είναι μαζεμένοι όλοι οι κουλτουριάρηδες εκεί και επίσης μένουν πολλοί που δουλεύουν σε εκδοτικούς οίκους, πολλά από αυτά που μάζεψα δεν είναι οι τελικές εκδόσεις αλλά τα αντίτυπα που στέλνουν σε άλλους συγγραφείς, αναγνώστες κλπ για να πάρουν γνώμες πριν κυκλοφορήσει το βιβλίο :D ιδανική περιοχή για βιβλιόφιλους on a budget!

 

Τώρα μετακομίσαμε αλλού, δυστυχώς εδώ δεν είναι και τόσο εξελιγμένα τα πράγματα!

 

 

θα έλεγα πως δεν ζούσες στο μέσο όρο γειτονιάς, από άποψη παιδείας, καταπληκτικό πάντως αυτό που κάνουν!!! Εδώ αν αφήσεις βιβλίο σε δημόσιο χώρο -και το έχω κάνει πολλές φορές- συχνά καταλήγει στα σκουπίδια.Καλύτερα να αφήνουμε σε καφέ, που να διαθέτει βιβλιοθήκη, όπου στη χειρότερη περίπτωση να μείνουν σε κάποιο ράφι.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα κοιτάξω να το βρω. Στο ίδιο post-apocalyptic είδος ανήκει το ελληνικό που διαβάζω: "Τί είδε η γυναίκα του Λωτ" της Ιωάννας Μπουραζοπούλου. Αναπάντεχα καλό:

 

http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/elliniki-logotehnia/elliniki-pezografia/ti-ide-i-gineka-tu-lot.product

 

Η υπόθεση είναι στο - μετα-κατακλυσμικό και παραθαλάσσιο πλέον Παρίσι με μια μυστηριώδη εταιρεία να καταδυναστεύει με το εμπόριο του "μωβ αλατιού" τον κόσμο.

 

Φαίνεται πολυ καλο, θα προσπαθησω να το παραγγειλω. Σε μετα-κατακλυσμικο στυλ, ισως να σου αρεσουν τα 2 βιβλια του Stephen Baxter 1. Flood 2. Ark. Οπου στην συγχρονη εποχη η σταθμη της θάλασσας ανεβαινει συνεχεια και η ανθρωποτητα προσπαθει να προσαρμοστει στην νεα πραγματικοτητα και να παρει καποιες πολυ δυσκολες αποφασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Τα βιβλία που διάβασα φέτος:

 

1. The corrections - Jonathan Franzen http://www.bookdepository.co.uk/Corrections-Jonathan-Franzen/9780007232444

Είναι αδύνατον να είμαι αντικειμενική με το συγκεκριμένο βιβλίο. Μου μίλησε σε προσωπικό επίπεδο. Ούτε ξέρω πόσο έκλαψα διαβάζοντάς το.

 

2.Πανδαιμόνιο - Κώστας Ακρίβος http://www.protoporia.gr/pandaimonio-p-298972.html

Το διάβασα το Πάσχα. Καλό, δεν βαρέθηκα. Ελληνικό μυστηρίου με φόντο το Άγιο Όρος. Μου άρεσε η εναλλαγή που είχε στα πρόσωπα και η ιστορία ήταν καλή. Δεν έκλαψα τα λεφτά μου.

 

3. Stuck in the middle - Virginia Smith http://www.amazon.com/Stuck-Middle-Sister---Sister-ebook/dp/B001GMANO4/ref=sr_1_1?s=digital-text&ie=UTF8&qid=1352695381&sr=1-1&keywords=stuck+in+the+middle

Για αυτό θα τα έκλαιγα τα λεφτά μου, ευτυχώς όμως το κατέβασα δωρεάν στο kindle for pc. Από καθαρό ψυχαναγκασμό το τελείωσα. Ειδικά εκεί που εξηγεί ότι ο Θεός υπάρχει γιατί έστειλε παγωτό σοκολάτα σε ένα αγοράκι στο Ιράκ, δεν ξέρω γιατί δεν άρχισα να φωνάζω μόνη μου. Απλά ηλίθιο.

 

4. Το μοιραίο δείπνο - Ισμαήλ Κανταρέ http://www.metaixmio.gr/products/1887--.aspx

Ήταν περίεργο να ακούς την άλλη φωνή για τη ζωή στο Αργυρόκαστρο και τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Δεν είναι ιστορικό βιβλίο, είναι μυθιστόρημα, οπότε προφανώς δεν περιμένει κανείς να μάθει κάτι από αυτό, αλλά όπως και να το κάνεις είναι η άλλη φωνή. Και έχει ενδιαφέρον να την ακούς.

 

5. Σκελετοί στο κελάρι - Ίαν Ράνκιν http://www.metaixmio.gr/products/823--.aspx

 

6. Knots and Crosses - Ian Rankin http://www.amazon.com/Knots-And-Crosses-ebook/dp/B002UPVVVU/ref=sr_1_1?s=digital-text&ie=UTF8&qid=1352696998&sr=1-1&keywords=knots+and+crosses

Εδιμβούργο, επιθεωρητής Ρέμπους. Απλά λατρεμένος.

 

7. Πώς να επιβιώσεις οικονομικά - Χαρούλα Δρόση http://zoixorisxrimata.blogspot.gr/2012/01/ebook.html

Επίκαιρο και πρακτικό.

 

8. Υπερηφάνεια και Προκατάληψη - Jane Austen http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/iperifania-ke-prokatalipsi-1.product

Το διαβάζω κάθε χρόνο. Από τα πάρα πολύ αγαπημένα μου. Την σκηνή που ο κύριος Ντάρσυ λέει στην Ελίζαμπεθ πόσο πολύ την θαυμάζει και την αγαπάει, την έχω μάθει απ' έξω. Το μοιράζομαι με τις αδερφές μου, ανυπομονώ να το μοιραστώ και με τις κόρες μου.

 

9. Γάτα με πέταλα - Ευγενία Φακίνου http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/gata-me-petala.product

Αρρωστημένες, αλλά, δυστυχώς, τόσο οικείες καταστάσεις, στην ελληνική επαρχία. Με την γνωστή αμεσότητα της Φακίνου.

 

10. The complete stories of Sherlock Holmes - Sir Arthur Conan Doyle http://www.protoporia.gr/the-complete-stories-of-sherlock-holmes-p-302570.html

Elementary, my dear Watson.

 

11. Sharp objects - Gillian Flynn http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=1532378&prid=786686

 

12. Dark places - Gillian Flynn http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=1898035&prid=1152267

Πολύ ωραία για να περνάς την ώρα σου, αν σου αρέσουν τα λίγο προβλέψιμα αστυνομικά. Δίνει καλά τους χαρακτήρες πάντως. Ειδικά στο πρώτο, νομίζω ότι θα μπορούσε να γράψει κι άλλο βιβλίο με την ίδια ηρωίδα.

 

13. Ψέματα - Λένα Διβάνη http://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-4009-9

Μου το έδωσε μια φίλη. Θα μείνει μαζί μου ο Αριστόβουλος και το μικρό αγοράκι του πρώτου ζευγαριού. Πρωτότυπο σαν ιδέα, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω την τιμή. 18 ευρώ είναι πολλά γι' αυτό το βιβλίο. Τους έχει μιλήσει κανείς για την κρίση;

 

14. Το κορίτσι με το τατουάζ - Στιγκ Λάρσον http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=22508

Βλέπεις την φωτογραφία ενός συμπαθέστατου κυριούλη με γυαλιά - καλά να είναι εκεί που βρίσκεται - και αναρωτιέσαι πώς μπόρεσε να σκεφτεί τόση αρρώστια μαζεμένη σε μια οικογένεια. Η Λίσμπετ είναι πολύ δεμένη σαν χαρακτήρας - έχουμε τις αντιδράσεις της, τις σκέψεις της, την φιλοσοφία της, ξέρουμε ότι κάπου υπάρχει και ένα back story, αν και δεν μπορώ να φανταστώ πόσο άσχημο μπορεί να είναι. Σε πηγαίνει στον χειμώνα της βόρειας Σουηδίας χωρίς να το καταλάβεις. Θα μπορούσε όμως να τελειώνει 200 σελίδες νωρίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κάποιου προβλήματος υγείας, τον τελευταίο καιρό διάβασα πάρα πολύ. Πάντα αγαπούσα τα βιβλία, αλλά τους τελευταίους μήνες πραγματικά έσπασα κάθε ρεκόρ.

Αναφέρω τα εξής :

1 Ψάχνοντας κάτι διαφορετικό από αυτό που χαρακτηρίζεται κλασική λογοτεχνία και σίγουρα κάτι όχι ψυχοπλακωτικό πήρα τα 4 βιβλία του Twilight (Λυκόφως, Νέα σελήνη, Έκλειψη, Χαραυγή). Μέχρι τότε τα σνόμπαρα, τώρα δηλώνω φαν. Πολύ καλά και καμία σχέση με τις ταινίες.

2. Αγώνες πείνας – τριλογία. Τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Χαρακτηρίζονται ως επιστημονικής φαντασίας, για μένα όμως σε λίγα χρόνια μπορεί να είναι η δική μας πραγματικότητα, τουλάχιστον σ΄ ένα μεγάλο μέρος της.

3. Μικροί άγγελοι της Ρώσση-Ζαίρη. Ίσως από τα καλύτερα ελληνικά βιβλία που έχω διαβάσει τελευταία.

4. «Κόκκινο κοράλλι» και «Αγαπώ θα πει χάνομαι» επίσης της Ρώσση. Αρκετά καλά, όχι όμως τόσο δυνατά όσο οι Μικροί άγγελοι.

5. Λευκή ορχιδέα – Οικονόμου. Πολύ καλό

6. Το φθινόπωρο της μάγισσας. Επίσης πολύ καλό

7. Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι- Μαντά. Αρκετά καλό, από ένα σημείο και έπειτα γίνεται όμως υπερβολικά προβλέψιμο. Παρ΄ όλα αυτά διαβάζεται ευχάριστα.

8.Το τελευταίο τσιγάρο-Μαντά. Αρκετά καλό.

9. «50 αποχρώσεις του γκρι». Αγόρασα τα δυο πρώτα βιβλία μην έχοντας καμία υποψία περί τίνος πρόκειται. Διάβασα απλά στο οπισθόφυλλο ότι είναι bestseller, είδα και τις βιτρίνες κάποιων βιβλιοπωλείων και έτσι τα αγόρασα και τα δυο μαζί. Δεν ξετρελάθηκα αλλά δεν σοκαρίστηκα κιόλας. Πολύ ντόρος για το τίποτα. Δυο πολύ καλογραμμένα άρλεκιν, δυο πολύ κακογραμμένα λογοτεχνικά βιβλία, αν μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι. Πάντως πρέπει να παραδεχτώ ότι έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στην προώθηση της.

10. Τώρα διαβάζω το «Έρωτας σαν βροχή» της Μαντά. Ίσως το καλύτερό της.

edit admin

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...