Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για ενήλικες (γενικής θεματολογίας)


Recommended Posts

και εγω κοριτσια ειμαι οπαδος της Donnely εχω διαβασει την τριλογια (τριανταφυλλακι,το τριανταφυλλο του χειμωνα και το αγριο τριανταφυλλο) τωρα θελω να διαβασω τις επαναστατημενες ζωες διαβασα απο εσας οτι ειναι καλο μηπως καποια κοπελα που το εχει θελει να μου το πουλησει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 740
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, εγώ τα τελευταία βιβλία που διάβασα απο μυθιστορήματα και μου άφησαν καλές εντυπώσεις είναι το "Φθινόπωρο της μάγισσας¨ της Οικονόμου, το "Θρόισμα της λεύκας" της Πανταζή και το ¨Οταν αγαπάς είναι για πάντα¨ της Τζιριτά. Και τα τρία διαβάζονται ευχάριστα.

Απο καινούργια είδα απο Λιβάνη το "Το αίνιγμα της πεταλούδας" της Στούφη -έχω διαβάσει απο αυτή την συγγραφέα το βιβλιο "Ηλέκτρα" το οποίο ήταν καλό- αν κάποια κοπέλα το έχει διαβάσει ας πει εντυπώσεις ή αν έχετε να προτείνετε άλλο. Ευχαριστώ

Iksrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου αρεσει πολυ το γραψιμο της Οικονομου και Τζιριτα.Απτα αγαπημενα μου που ειχα διαβασει παλιοτερα ηταν τα δακρυα του θεου της Δημουλιδου ευκολοδιαβαστο και σου φαινοταν οτι αυτα που εγραφε τα ειχε ζησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι τα Δάκρυα του Θεού έιναι πολύ ωραίο, όπως απο Δημουλίδου πολύ ωραίο και το Μερσέντες Χιλλ, (στυλ Μπεντζαμιν Μπατον), επίσης εξαιρετικό το Μούσες της σιωπής της Μανιάτη, όπως της ιδίας το Κόρη του φεγγαριού, τα έχω διαβάσει 2-3 φορές.

Iksrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα Δάκρυα του Θεού έιναι πολύ ωραίο' date=' όπως απο Δημουλίδου πολύ ωραίο και το Μερσέντες Χιλλ, (στυλ Μπεντζαμιν Μπατον), επίσης εξαιρετικό το Μούσες της σιωπής της Μανιάτη, όπως της ιδίας το Κόρη του φεγγαριού, τα έχω διαβάσει 2-3 φορές.[/quote']

Μμμ... θα τα εχω υποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Το Μάνα Ρύζι είναι από τα βιβλία που δεν μπορείς να αφήσεις. Το διάβασα το καλοκαίρι μονορούφι!

 

Ψαχνω κατι αντιστοιχο που να με ταξιδεψει παλι σε αλλους τοπους και πολιτισμους ...... Καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω κατι αντιστοιχο που να με ταξιδεψει παλι σε αλλους τοπους και πολιτισμους ...... Καποια ιδεα?

 

Διάβασα πρόσφατα σχετικά το Στη χώρα των ανδρών του Χισάμ Ματάρ. Είναι η Λιβύη πριν από 20-30 χρόνια μέσα από τα μάτια ενός παιδιού. http://www.bookcrossing.com/journal/7685923

 

 

Α, επίσης οι "Αγριόκυκνοι : τρεις κόρες της Κίνας" της Γιουνγκ Τσανγκ. Είναι αυτοβιογραφικό για μια οικογένεια από γιαγια μέχρι εγγονή στην Κίνα. Μαθαίνει απίστευτα πράγματα για αυτή τη χώρα και τους ανθρώπους της.

 

Και τα δύο με συγκίνησαν μέχρι δακρύων

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Ψαχνω κατι αντιστοιχο που να με ταξιδεψει παλι σε αλλους τοπους και πολιτισμους ...... Καποια ιδεα?

Το γεφύρι του Δρίνου http://www.tovima.gr/books-ideas/article/?aid=146694

Περσεπολις http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3087&Itemid=0

Το μεγαρο Γιακουμπιαν http://www.diavasame.gr/book.cfm?itemID=68

Δεν προλαβαίνω να γράψω κάτι εγώ γιαυτά τα βιβλία, ελπίζω να πάρεις μια ιδέα απο τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις. Όταν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω.

Εγώ λογω της άφιξης της μικρής είναι αδύνατον να διαβάσω κάτι εκτος απο αστυνομική λογοτεχνία γιατί το μυαλό μου είναι πολτός. Εχω ξετινάξει τον Ιαν Ρανκιν με τον φοβερο επιθεωρητη Ρεμπους

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κάποιος που διαβάζει Ρέμπους! Λέγκω, εχω διαβάσει όλα τα βιβλία της σειρας, μερικά στα ελληνικά, μερικά στα αγγλικά. Γενικα τρελαίνομαι για αστυνομικά που αντικατοπτριζουν και την ατμόσφαιρα της πόλης όπου διαδραματίζονται: Αστυνόμος Χαρίτος (Μάρκαρης) - Αθήνα, Ρέμπους - Εδιμβούργο, Μονταλμπάνο - Σικελία (οκ, δεν είναι πολή). Αν ξέρετε και καμιά άλλη τέτοια σειρά, για πείτε την.

 

Προς το παρόν διαβάζω το Δόγμα του Σοκ - πολύ ενδιαφέρον και τολμώ να πω, επίκαιρο, αλλά ατελείωτο.

 

Έντιτ: Λέγκω να σου ζήσει το μικρούλι!

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρετε και καμιά άλλη τέτοια σειρά, για πείτε την.

 

 

Wallander (Hening Mankell). Εχει βγει και σε μινι σειρα του BBC, πολυ καλη.

[YOU TUBE]CimGuAeWqeI[/YOU TUBE]

 

Yπαρχει και σειρα με τον Ρεμπους.

[YOU TUBE]IeJMCvsLQt0[/YOU TUBE]

 

Τωρα διαβαζω Ph.James τα βιβλια με τον επιθεωρητη Νταλγκλις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έντιτ: Λέγκω να σου ζήσει το μικρούλι!

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι... Μεγάλος έρωτας και ο Μονταλμπάνο!!!

Εξαιρετική είναι η τριλογία του Izzo http://anagnosi.blogspot.com/2007/05/blog-post_09.html, που έχει σημείο αναφοράς τη Μασσαλια... βέβαια πλέον μιλάμε για μυθιστόρημα νουαρ. Βέβαια μαστορας στο νουαρ μυθιστορημα είναι ο Τζειμς Ελροι (καλά τον γράφω;) με την τετραλογια "μαυρη ντάλια" "Λ.Α εμπιστευτικο" "μεγάλο πουθενα" και "λευκή Τζαζ"

Πολύ ωραίο βιβλίο είναι και το Μαύρο Αλγέρι του Μωρίς Αττιά http://eksapodo.wordpress.com/2009/07/28/467/ ... με ενθουσιασε όταν το διάβασα αλλά έφαγα ένα ξενέρωμα όταν πέρασα στα άλλα δύο της τριλογίας, απ'το κακό στο χειρότερο.

Kι εγω επισης!!! Εχεις διαβασει Hening Mankell?
Όχι αλλά μόλις είδα το τρέιλερ που έβαλες κατάλαβα ότι έχω δει τρεις ταινιες με τον επιθεωρητή Βαλαντέρ. Έχουν μεταφραστεί κι αν ναι σε ποιες εκδόσεις; Οι κινηματογραφικές σειρές με τον ρεμπους υπάρχουν με ελληνικούς υπότιτλους; Το ρωτάω για να πνίξω τον πόνο μου όταν τελειώσω τα βιβλία (αν τα τελειώσω ποτέ με τα βασανάκια που δεν μ'αφήνουν σε χλωρό κλαρί)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά μόλις είδα το τρέιλερ που έβαλες κατάλαβα ότι έχω δει τρεις ταινιες με τον επιθεωρητή Βαλαντέρ. Έχουν μεταφραστεί κι αν ναι σε ποιες εκδόσεις; Οι κινηματογραφικές σειρές με τον ρεμπους υπάρχουν με ελληνικούς υπότιτλους; Το ρωτάω για να πνίξω τον πόνο μου όταν τελειώσω τα βιβλία (αν τα τελειώσω ποτέ με τα βασανάκια που δεν μ'αφήνουν σε χλωρό κλαρί)

 

http://www.psichogios.gr/site/Books/heroes?hid=21596

 

Δε βρηκα ελληνικους υποτιτλους για τον Ρεμπους, μονο αγγλικους.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ψαχνω κατι αντιστοιχο που να με ταξιδεψει παλι σε αλλους τοπους και πολιτισμους ...... Καποια ιδεα?

Διαβασα προσφατα το πετραδι της Ιωνιας των Αλεξανδρου σε ταξιδευει σε αλλους πολιτισμους και ειναι ενα πολυ καλογραμμενο βιβλιο!

Link to comment
Share on other sites

"Το αστέρι του διαβόλου" ,αστυνομικό, το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

Πολύ καλό πραγματικά όπως και το πρώτο το ''Νέμεσις'', περιμένω το τρίτο πως και πως.

Τώρα διαβάζω το ''Αμνησια'' του Στηβ Γουατσον.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πραγματικά όπως και το πρώτο το ''Νέμεσις'', περιμένω το τρίτο πως και πως.

Τώρα διαβάζω το ''Αμνησια'' του Στηβ Γουατσον.

 

 

 

Πολύ έξυπνο κι αυτό το βιβλίο " Αμνησία"...θα γυριστεί και σε ταινία έμαθα...Πρόσφατα διάβασα και το τραγούδι της ψυχής και μου άρεσε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έξυπνο κι αυτό το βιβλίο " Αμνησία"...θα γυριστεί και σε ταινία έμαθα...Πρόσφατα διάβασα και το τραγούδι της ψυχής και μου άρεσε

Nαι του Ριντλει Σκοτ.Το τελείωσε πραγματικά δεν μπορείς να φανταστείς το τέλος του με τίποτα όμως.

Ξεκίνησα τα οικογενειακα μυστικα της Λαγκμπεργκ.

Το τραγούδι της ψυχής τί είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασα τα " οικογενειακά μυστικά" (πολύ ωραίο), το "βαλς με τους δώδεκα θεούς"( καλό),και ξεκινώ να διαβάσω το "λυτρωτή" του Nέσμπο....Έχει να προτείνει κανείς άλλα ενδιαφέροντα βιβλία;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...