Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απομακρυνόμαστε μέρα με την μέρα


τον

Recommended Posts

θελω να κανει κ απο μονος του πραγματα,θελω απο μονος του να με σκεφτεται,οχι να του το υποδεικυω εγω....θελω να λεω πχ,εχω ημικρανια κ να μη μου λεει,μη πας τωρα να ξαπλωσεις,θελω να κοψω το γκαζον...θελω να λεει...ναι μαναρι,πιες χαπι κ αντε ξαπλωσε να σου περασει.....πολλα θελω ε?

 

Oχι βρε αγαπη μου δεν ζητας πολλα , τα ελαχιστα .... Ειναι και αυτοι οι αντρες ρε παιδι μου ...τι να πω; Ξερεις; σκεφτονται πρωτα ολα τα αλλα ( χρεη , καρτες, ανεργια , αναδουλεια οτι προβλημα εχει τεσπα καθε οικογενεια ) και σου λεει εδω καιγομαστε ή μας παιρνουν το σπιτι ή δεν βγαινει ο μηνας θα ασχολουμαστε με ζουζουνιες και φιλακια και αγκαλιτσες; Εμεις ειμαστε πιο...πως να το πω οχι στον κοσμο μας αλλα οκ δεν βγαινει ο μηνας αν καθεσε και κοιτας το ταβανι με μια μουρη εκει κατω θα βγει; Δεν ξερω αν ειναι θεμα ανθρωπου ή γνωρισμα αντρων -γυναικων εγω οτι και να εχω στο μυαλο μου θα χαμογελασω στο παιδι μου ή στον ανθρωπο μου και θα το καταπιω να μην τους στεναχωρησω ή να εχουμε καλη ατμοσφαιρα. Εχω ακουσει πολλες φορεςοτι ειμαι αναισθητη και ζαμανφουτιστρια απο τον πρωην και απο τον νυν ( λες να μαι; :roll: )

 

Το θεμα είναι οτι νιώθω εσυ έχεις κουραστει πολυ και σωματικα και ψυχικα (για μενα απολυτα φυσιολογικο με τριδημα και ολα αυτα ) εκεινος δεν το βλεπει και εσυ εισαι πια τοσο κουρασμενη που δεν θελεις πια ουτε να του το πεις. Τον αγαπας ; είσαι ερωτευμένη μαζι του; ειλικρινα ομως, αν ναι παλεψε το ακομα, μιλα του συνεχεια και ζητα του αυτα που θελεις οπως ειπαν και τα αλλα κοριτσια , αν οχι δεν ξερω τι να σε συμβουλέψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 306
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Oχι βρε αγαπη μου δεν ζητας πολλα , τα ελαχιστα .... Ειναι και αυτοι οι αντρες ρε παιδι μου ...τι να πω; Ξερεις; σκεφτονται πρωτα ολα τα αλλα ( χρεη , καρτες, ανεργια , αναδουλεια οτι προβλημα εχει τεσπα καθε οικογενεια ) και σου λεει εδω καιγομαστε ή μας παιρνουν το σπιτι ή δεν βγαινει ο μηνας θα ασχολουμαστε με ζουζουνιες και φιλακια και αγκαλιτσες; Εμεις ειμαστε πιο...πως να το πω οχι στον κοσμο μας αλλα οκ δεν βγαινει ο μηνας αν καθεσε και κοιτας το ταβανι με μια μουρη εκει κατω θα βγει; Δεν ξερω αν ειναι θεμα ανθρωπου ή γνωρισμα αντρων -γυναικων εγω οτι και να εχω στο μυαλο μου θα χαμογελασω στο παιδι μου ή στον ανθρωπο μου και θα το καταπιω να μην τους στεναχωρησω ή να εχουμε καλη ατμοσφαιρα. Εχω ακουσει πολλες φορεςοτι ειμαι αναισθητη και ζαμανφουτιστρια απο τον πρωην και απο τον νυν ( λες να μαι; :roll: )

 

Πόσο δίκιο έχεις, και εγώ έχω κατηγορηθεί γι'αυτό πολλάκις!Ε τι να κάνουμε, θα πεθάνουμε κιόλας για τα χρέη;;;;Έλεος!Όλα πρέπει να χωράνε σε αυτή τη ζωή, η χαρά με τη λύπη πάνε χέρι χέρι...Δεν μπορείς να είσαι και συνέχεια μουτρωμένος και μίζερος και να γυρίζεις την πλάτη στα όμορφα συναισθήματα που μπορεί να σου δημιουργήσουν μια αγκαλιά, ένα φιλί, ο έρωτας...Αλλά άντε να τους τα βάλεις αυτά στο κεφάλι....Μόνο αν αλλάξουν οι ίδιοι ρότα!

 

Αν όμως επηρεαστείς από αυτούς και κατεβάσεις κι εσύ τη μουράκλα μέχρι το πάτωμα σου λένε το αμίμητο (ενώ μόλις χτες σε κατηγορούσαν ότι είσαι ροζ και άρλεκιν) ''ε δεν μπορώ να γυρίζω σπίτι μου και να βλέπω μούτρα ενώ έχω τόσα προβλήματα''!Παράλογο;;;Δεν απαντά άρα λογικό!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω κ γω....παντως κοριτσια για να τα λεω κ ολα θα σας πω κ ενα καλο...ετσι ρε παιδι μου για να το εχετε...χθες το βραδυ,που βαλαμε τα αγορια για υπνο,εφτιαξα κατι προχειρο,κατσαμε μαζι στο καναπε,ειδαμε τηλ κ ολα καλα...πηγα να αλλαξω,κ μολις ξαναπηγα στο σαλονι,ειχε ξαπλωσει στο καναπε,κ μου λεει ελα κ συ,κ ανοιξε τα χρια για να με παρει αγκαλια κ να ξαπλωσω...κ κατσαμε ετσι,μεχρι που πιαστηκα....χαχα....ξενερωτηηηηη

αλλα δε σηκωθηκα....

κ κατι ακομα,για να μη λεω μονο για εκεινον κ ειμαι αδικη....

οταν εγω εφτιαξα το γαλα των παιδιων(τονισα το εγω ε?)κ εκεινος καθοταν στο καναπε...του λεω,αλλα χωρις να βλεπει οτι τον κοιταω,...αγαπη μου ελα να παρεις τα γαλατα.....δε μου δινει σημασια κ ερχεται το ενα αγορι μου,το τρυφερουδι μου το μικρο,για να τα παρει...κ γω του το ξαναλεω κ τι μου απαντησε κ εμεινα λιγο....εμενα φωναξες ετσι?νομιζα οτι το ελεγες στα παιδια..............

 

 

Οριστε:) τωρα το ειδα αυτο, ωραια εικονα, ζηλεψα και εγω τωρα;)

Πιστευω οτι ολα θα στρωσουν και το ευχομαι με ολη μου την καρδια. Πολεμη σε το εσυ οσο κουρασμενη και αν εισαι δωσε αλλη μια μαχη. Να πω οτι δεν σε αγαπουσε δεν τιθετε θεμα τετοιο ισως ολη η συμπεριφορα να ειναι και η ανασφαλεια του μη σε χασει . Οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω μην παρουντα μυαλα σου αερα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκιο έχεις, και εγώ έχω κατηγορηθεί γι'αυτό πολλάκις!Ε τι να κάνουμε, θα πεθάνουμε κιόλας για τα χρέη;;;;Έλεος!Όλα πρέπει να χωράνε σε αυτή τη ζωή, η χαρά με τη λύπη πάνε χέρι χέρι...Δεν μπορείς να είσαι και συνέχεια μουτρωμένος και μίζερος και να γυρίζεις την πλάτη στα όμορφα συναισθήματα που μπορεί να σου δημιουργήσουν μια αγκαλιά, ένα φιλί, ο έρωτας...Αλλά άντε να τους τα βάλεις αυτά στο κεφάλι....Μόνο αν αλλάξουν οι ίδιοι ρότα!

 

Αν όμως επηρεαστείς από αυτούς και κατεβάσεις κι εσύ τη μουράκλα μέχρι το πάτωμα σου λένε το αμίμητο (ενώ μόλις χτες σε κατηγορούσαν ότι είσαι ροζ και άρλεκιν) ''ε δεν μπορώ να γυρίζω σπίτι μου και να βλέπω μούτρα ενώ έχω τόσα προβλήματα''!Παράλογο;;;Δεν απαντά άρα λογικό!

 

Ε μα ναι ρε παιδι μου!! συμφωνω σε ολα !! οχι τιποτα αλλο σκεφτομουν μηπως εγω δεν παω καλα :roll:

 

Μα με τα μουτρα συνεχεια; και τι θα βγει ; οχι πες μου και ξερεις ε η μιζερια ειναι κολλητικη αν βλεπεις τον αλλον ολη μερα κατσουφη εε θα κατσουφιασεις ποσο να παιζεις τον καραγκιοζη να σκασει ενα χαμογελο ; Αντρες παιδι μου απαπαα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε μα ναι ρε παιδι μου!! συμφωνω σε ολα !! οχι τιποτα αλλο σκεφτομουν μηπως εγω δεν παω καλα :roll:

 

Μα με τα μουτρα συνεχεια; και τι θα βγει ; οχι πες μου και ξερεις ε η μιζερια ειναι κολλητικη αν βλεπεις τον αλλον ολη μερα κατσουφη εε θα κατσουφιασεις ποσο να παιζεις τον καραγκιοζη να σκασει ενα χαμογελο ; Αντρες παιδι μου απαπαα...:lol:

 

Δεν ξέρουν τι θέλουν, τους φταίνε όλα και όλοι αν τα οικονομικά είναι χάλια!Γι'αυτό κι εγώ αποφάσισα και εφαρμόζω το ''είμαι καλά, χαζοχαρούμενη και ροζ ό,τι και να συμβαίνει'', δεν θα χάσω και την εκ φύσεως αισιοδοξία μου για κανέναν!Και να δεις πώς ακολουθεί ο άλλος άμα εσύ κάνεις πως δεν προσέχεις τα μούτρα του, σαν το παιδάκι ξεχνάει τα μούτρα μετά από λίγο και αρχίζει και χαμογελάει και αυτό!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ!!!!! Συγκινήθηκα βρε γλυκιά μου!!!!Άρα πήρε μπρος ο αντρούλης σου!Και είδες άμα φέρεσαι εσύ γλυκά χωρίς γκρίνιες ακολουθεί και ο άλλος!Με γέμισε ελπίδα αυτό που έγραψες, γιατί να σου πω την αλήθεια πιστεύω πολύ στη θετική αλλαγή των ανθρώπων μας...Λέω αφού μπορούν να αλλάξουν προς το αρνητικό, άρα μπορούν και προς το θετικό!

 

Ό,τι έγινε έγινε στο παρελθόν (για την υποστήριξη που λέγαμε στο άλλο θέμα) και δεν αλλάζει...Αλλάζει όμως το παρόν και κατ'επέκταση το μέλλον...Έχετε κάνει ένα σημαντικό βήμα με τον άντρα σου, αρχίσατε να επικοινωνείτε, που είναι η βάση για μια υγιή σχέση...

 

Πάρε οικογενειακές ταινίες της Ντίσνευ, να δει πώς φέρονται οι οικογένειες μεταξύ τους (παιχνίδι, γέλιο, αγκαλιές) και εκπαίδευσε τον μέσα από αυτές, δεν χρειάζεται να πεις τίποτα άλλο, θα καταλάβει μόνος του με την επανάληψη...

 

Τι τρυφερά και γλυκά που φαίνεται να έχεις κάνει τα αγοράκια σου, χίλια μπράβο!!!!!

 

 

 

οντως τα αγορια μου ειναι τρυφερουδια.... με μενα.....ο μεγαλος με φωναζει...νασυ μου...ο μεσαιος μαμα νασυ....κ το μικρο μου μμανουλα...τους εχω λιγο καλομαθει με τα πολλα χαδια,αγκαλιες,φιλια...αλλα δε μπορω να αντισταθω σαυτες τις φατσες!με τρελαινουν!!!!

ξερεις κατι...δυστυχως λογω χαρακτηρα ειμαι ανθρωπος που μου μενουν καποια πραγματα...ετσι δε μπορω να προσπερασω το παρελθον...κ ναι,μπορει χθες να ειχαμε αυτη την εικονα,αλλα σημερα η αυριο να αντιστραφει τελειως...καταλαβες τι εννοω?κ να πω κ κατι αλλο...με επηρεαζει πολυ η σχεση κ ο τροπος του με τα παιδια....αν ηταν πατριος,θα ημουν δυστιχισμενη για την επιλογη μου.........

Link to comment
Share on other sites

Οριστε:) τωρα το ειδα αυτο, ωραια εικονα, ζηλεψα και εγω τωρα;)

Πιστευω οτι ολα θα στρωσουν και το ευχομαι με ολη μου την καρδια. Πολεμη σε το εσυ οσο κουρασμενη και αν εισαι δωσε αλλη μια μαχη. Να πω οτι δεν σε αγαπουσε δεν τιθετε θεμα τετοιο ισως ολη η συμπεριφορα να ειναι και η ανασφαλεια του μη σε χασει . Οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω μην παρουντα μυαλα σου αερα.

 

 

ε οχι κ να ζηλευεις εσυ....εσυ ζεις πλεον ωραιες εικονες σαν αυτη που ειπες παραπανω....που τη βρηκα πολυ ιδιαιτερη κ τρυφερη,δε τη συναντας συχνα...

Link to comment
Share on other sites

Oχι βρε αγαπη μου δεν ζητας πολλα , τα ελαχιστα .... Ειναι και αυτοι οι αντρες ρε παιδι μου ...τι να πω; Ξερεις; σκεφτονται πρωτα ολα τα αλλα ( χρεη , καρτες, ανεργια , αναδουλεια οτι προβλημα εχει τεσπα καθε οικογενεια ) και σου λεει εδω καιγομαστε ή μας παιρνουν το σπιτι ή δεν βγαινει ο μηνας θα ασχολουμαστε με ζουζουνιες και φιλακια και αγκαλιτσες; Εμεις ειμαστε πιο...πως να το πω οχι στον κοσμο μας αλλα οκ δεν βγαινει ο μηνας αν καθεσε και κοιτας το ταβανι με μια μουρη εκει κατω θα βγει; Δεν ξερω αν ειναι θεμα ανθρωπου ή γνωρισμα αντρων -γυναικων εγω οτι και να εχω στο μυαλο μου θα χαμογελασω στο παιδι μου ή στον ανθρωπο μου και θα το καταπιω να μην τους στεναχωρησω ή να εχουμε καλη ατμοσφαιρα. Εχω ακουσει πολλες φορεςοτι ειμαι αναισθητη και ζαμανφουτιστρια απο τον πρωην και απο τον νυν ( λες να μαι; :roll: )

 

Το θεμα είναι οτι νιώθω εσυ έχεις κουραστει πολυ και σωματικα και ψυχικα (για μενα απολυτα φυσιολογικο με τριδημα και ολα αυτα ) εκεινος δεν το βλεπει και εσυ εισαι πια τοσο κουρασμενη που δεν θελεις πια ουτε να του το πεις. Τον αγαπας ; είσαι ερωτευμένη μαζι του; ειλικρινα ομως, αν ναι παλεψε το ακομα, μιλα του συνεχεια και ζητα του αυτα που θελεις οπως ειπαν και τα αλλα κοριτσια , αν οχι δεν ξερω τι να σε συμβουλέψω.

 

 

 

 

 

εχεις δικιο...ειμαι οντως πολυ κουρασμενη πια απο ολα...για αυτο κ καποια πραγματα,εικονες που λεμε,ναι μεν τις βλεπω...αλλα δε με αγγιζουν....

ερωτευμενη,οχι δεν ειμαι.....μετα απο τοσα χρονια σχεσης κ γαμου....ειναι κανεις ερωτευμενος?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ξερετε ποια ειναι η αγαπημενη μου ωρα της ημερας; οταν εχω ηδη κοιμηθει ( κοιμαμε σχεδον παντα νωριτερα απο αυτον) και ερχετε να ξαπλωσει...παντα θα με χαιδεψει απαλα στα μαλια ,θα με φιλησει απαλα ( πως φιλαμε τα μωρα μη και τα ξυπνησουμε ) θα μου ψυθιρισει ή οτι με αγαπαει ή οτι με ευχαριστει για κατι...και μετα θα με παρει αγκαλια και θα αποκοιμηθει. Μικρα, απλα πραγματακια καθημερινα που σε κανουν να νιωθεις ευτυχισμενος .

 

 

 

 

εψαξα γιατι ηθελα να τη ξαναδιαβασω....(οταν λες σε ευχαριστει για κατι?)κοιτα μη με κανεις να ζηλεψω παλι,οκ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νανσυ μου καλησπέρα!!!! κι εγώ παρακολουθώ το θέμα γιατί με ενδιαφέρει λόγω ομοιότητας με το δικό μου σπίτι. Τέλοσπάντων....

Θα σου πω κι εγώ την αποψή μου έτσι για το αρχείο που λέει!! Καταρχήν για να τον παντρεύτηκες αυτόν τον άνθρωπο πάει να πει ότι κάτι αγάπησες σε αυτόν τον άνθρωπο. Για ψάξτο λίγο μήπως σου δυναμώσει λίγο τα αισθήματα σου

Επίσης έχεις κι εσύ το ίδιο ελάττωμα με εμένα. Δηλαδή: Ξεκίνησες μια σχέση από μικρή που εξελίχτηκε σε γάμο νωρίς κι έτσι τώρα στα 30 σου έχεις στη πλάτη σου ήδη 12 χρόνια σχέσης άρα σε μικρή ηλικία ζεις τέτοιες στεναχώριες κι έτσι πιο εύκολα σου περνάει από το μυαλό η σκέψη του διαζυγίου.

Ωραια, εγώ σου λέω πήρες διαζύγιο. Το τι χαρακτήρα θα αποκτήσει ο αντρας σου ενώπιον της απόφασης σου να φύγεις και να πάρεις τα παιδιά μαζί δεν μπορείς να φανταστείς. Συνήθως γίνονται εχθρικοί. Τα παιδιά θα είναι θεατές όλου αυτού του σκηνικού και μετά έρχεται η μοναξιά σου. Πόσο εύκολα θα εμπιστευτείς έναν άντρα. Πόσο εύκολα θα τον φέρεις σπίτι σου. Πόσο εύκολα ένας άντρας θα δεχτεί να αναλάβει τρία παιδιά από προηγούμενο γάμο. Σίγουρα δεν αποκλείεται αλλα δεν παύει να είναι δυσκολο. Είσαι έτοιμη να ζησεις κάτι τόσο ψυχοφθόρο και να προσπαθείς να κρύψεις και από τα παιδιά σου τα δάκρυα ή το θυμό που θα νιώσεις αρκετες φορές; Αυτά σκέφτομαι κάθε φορά που μου περνάει από το μυαλό η σκέψη του διαζυγίου. Επιτα λέω στον εαυτό μου πως θα αισθανόμουν αν ο άντρας μου επειδή δεν του άρεσε η συμπεριφορά μου, επαιρνε τα παιδια μου και εγώ τα έβλεπα μόνο σκ.

Σίγουρα πολλές φορές το διαζύγιο είναι μονόδρομος αλλα ας μη το σκεφτόμαστε ως τη λύση των προβλημάτων. Το τίμημα είναι μεγάλο.

Καταρχήν για μένα πρέπει να βρεις ξανά τη διάθεση να κάνεις κατι για να αλλαξει η κατάσταση. Και κακώς θεωρείς μικρό το προχθεσινό όμορφο σκηνικό. Μην περιμένεις σε μια νύχτα να γίνει άλλος άνθρωπος.

Και βασικά μη περιμένεις να γίνει όλα όσα θα ήθελες γιατί σαφώς δεν είναι ρομπότ. Αλλα μπορείς να τον κανεις να αποκτήσει καποιες απο τις συνήθειες που σου αρέσουν. Πχ

1. εαν νιώθεις ότι το λαπτοπ του τρώει χρόνο και δεν σου δίνει σημασία απλά του λες να διαλέξει ή έσένα ή το λαπτοπ. Η εν πάσει περιπτώσει να το περιορίσει σε μία ώρα ας πούμε τη μέρα.

2. ξαπλώνετε το βράδυ ταυτόχρονα. Κοιμάστε υποχρεωτικά αγκαλία θέλει δεν θέλει

3. Αγοράζεις μια ωραία βουρτσα για τα μαλλιά και του λες: κάθε βραδυ άντρα μου μόλις τα παιδιά κοιμηθούν θα μου χτενίζεις τα μαλλιά γιατί μου αρέσει η αίσθηση. Ή ένα καλό μασαζ στη πλάτη ή στα ποδια,

4. Μια φορά την εβδομαδα συγκεκριμένη μέρα πάντα συνενοήσου με πεθερά να κρατάει τα παιδιά κι εσείς έξω το βράδυ. Κι αν δεν υπάρχει χρήμα θα πάτε σε μια πλατεία, θα πάρετε ένα σακουλάκι ξηροκάρπια και κρασάκι και μια χαρά είναι και το παγκάκι.

5. Ξεκίνα μια δραστηριότητα που σου αρέσει. Στην οποία θα πρέπει ο άντρας σου να κρατάει τα παιδιά. Πχ εγώ ξεκίνησα γυμναστήριο και πίστεψε με ταρακουνήθηκε κάμποσο. Χτενίζομαι , βάφομαι, και πάω κυριλέ. Ισως έτσι να σταματήσει να με θεωρεί δεδομένη.

6. Βγες κάποια βράδυα με φίλες μόνη σου

7. Οπου πας εκτός σπιτιού ακόμα και στο σούπερ να βγαίνεις τσίλικη.

 

Μπορώ να σου πω κι άλλα μικρά πραγματάκια. Το ζητούμενο είναι να τον κάνεςι καταρχήν να σταματήσει να σε θεωρεί δεδομένη. Μόλις το καταφέρεις αυτό και πίστεψε με θαγίνει γιατί όλοι οι άντρες θέλουν την αποκλειστικότητα της γυναίκας τους και τρέμουν μόνο όταν κινδυνέυουν να τη χάσουν, προχωράς στο επόμενο βήμα. Του κόβεις το λάπτοπ και την τηλεόραση αν κι εκεί έχει κόλλημα. Και γενικά μετά όταν θα έχει αρχίσει να σιγοψηνεται τότε είναι η κατάλληλη στιγμή να επιδιώξεις αλλαγές. Γιατί τότε θα έχει λόγο να τις κάνει.

 

Εγω θεωρώ ότι μπορείς να αλλαξεις πολλά.

Πάνω από όλα όμως πρέπει να αλλαξεις το τρόπο που σκέφτεσαι. Σ'αυτή τη ζωή μόνοι γεννηθήκαμε και μόνοι θα πεθάνουμε. Ο σύζυγος είναι απλά ο συνοδοιπόρος σε αυτό το ταξίδι. Το νόημα του ταξιδιού; Οι καλές πράξεις πάσης φύσεως κι όχι η καλοπέραση. Χαλάρωσε και απόλαυσε το ταξίδι. Δεν είναι και η μεγαλύτερη ανάγκη του κόσμου ένας καλός άντρας πρέπει να το βάλεις καλά αυτό στο μυαλό σου. ΤΗν ευτυχία σου ψάξτην με΄σα από δραστηριότητες πουδεν απαιτούν τον άντρα πχ όπως σου είπα πριν το γυμναστηριο ή μια σχολή χορού κλπ. Μόλις μετατοπίσεις καπου αλλού το ενδιαφέρον σου πίστεψε με και το ένα χάδι το μήνα θα σου φαίνεται υπεραρκετό.Από τη διατήρηση του γάμου σου έχεις να κερδίσεις το ότι τα παιδιά θα μεγαλώσουν με το πατέρα τους και έτσι έχεις πάντα διαθέσιμη μπέιμπι σίτερ το απόγευμα για δικές σου δραστηριότητες. Επίσης αν δεν δεχθεί να κόψει το λαπτοπ μπορείς ν ατου πεις ότι για κάθε ώρα πουείσαι στο λαπτοπ την επόμενη μέρα τη αντίστοιχη ώρα θα λείπεις έξω και θα κοιτάει εκείνος τα παιδιά. Και δεν είναι εκδίκηση αυτό αλλα δικαιοσύνη.

Και επιμενω στοθέμα του λαπτοπ γιατί γεμίζει τον πολύτιμο ελεύθεροχρόνο μας γεμάτο όμως από μοναξιά. μας αποξενώνει και μας αποχαυνώνει. Μόνο κακό μας κανει.

Φαίνεσαι πάντως πολύ ηρεμο και συγκροτημένο άτομο γιαυτό είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!!!! Καλή δύναμη σου εύχομαι και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου!!!!

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλη μου Νανσυ ,με ευχαριστει πχ γιατι ειμαι στη ζωη του ή για το οτι τον στηριζω σε κατι .......αναλογα την εχει προηγηθει την ημερα. Θελω να σου πω ομως οτι ολη μας η ζωη δεν ειναι μια τετοια στιγμη έχουμε και εμεις οπως ολοι καβγαδες ,εντασεις, νευρα , κακιες πολλες φορες εχουμε φτασει στον χωρισμο παρα πολλες φορες. Απλα μια τετοια στιγμη μου αρκει να τα σβησω ολα τα ασχημα συναισθηματα. Επισης δεν ειμαστε παντρεμενοι ειμαστε στην αρχη σχεδον. Δεν ξερω πως θα ειναι σε 10 χρονια (ειμαι σχεδον σιγουρη πως δεν θα υπαρχει αυτη η στιγμη ).Για αυτο και δεν δεχομαι να τον παντρευτω και ουτε θα δεχτω. Ειπες πριν μετα απο τοσα χρονια γινεται να ειμαι ερωτευμενη; δεν ειμαι. Και εγω αυτο πιστευω οτι δεν γινετε θα ηθελα παρα πολυ να γινοταν (ειμαι ρομαντικη ε ; ) .Απο την αλλη υπάρχουν αλλα συναισθηματα εξισου ομορφα και δυνατα οπως η αγαπη και η συντροφικοτητα που πιστευω οτι αξιζει να παλεψεις και να μείνεις για αυτα.

Link to comment
Share on other sites

ουφφφφφ σαν να μιλατε για την δικη μου σχεση.....πολλες φορες με το που εμπαινε στο σπιτι επερνα τον μικρο και εφευγα για να καταλαβει οτι δεν μπορει να ερχετε οτι ωρα του ερχοταν επειδη χαζολογουσε απο εδω και εκει και του κακοφαινοταν αλλα ειχα ενα παιδακι και ηταν ευκολο, εφτασα στο σημειο να τον διωξω απο το σπιτι χωρις να θελω για να καταλαβει την σοβροτιτα της καταστασης.... αυτο εγινε τον αυγουστο, απο τοτε ειναι αλος ανθρωπος, φτου φτου φτουι,ελπιζω να κρατησει.... αλλα ειχα ξεπερασει τα ορια της υπιμονης μου κατα πολυ, ειναι πολυ δυσκολο το ξερω αλλα προσπαθησε να βρεις δυναμη μηπως καταφερεις να αλλαξει καπως... τοσα χρονια μαζι.... κριμα ειναι να χανετε η επικοινονια, ψυχρη κατασταση αλλα πιστευω πως τα περισσοτερα ζευγαρια το περναμε αυτο καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσι με αφορμη αυτο που επαναλαμβανεις οτι κ εσυ που χορευεις,τραγουδας κ.λ.π. το κανεις για να ξεχνιεστε κ οχι επειδη ειστε στη κοσμαρα σου κ.λ.π. θελω να σου πως εγω πλεον,απο τη πολυ πιεση,λογο οικονομικων κ πολλα αλλα εχω φτασει σε σημειο να μη γελαω κ νευριαζω με τα ατσεια του συζυγου,που τα κανει τοσο αθωα..κ με σκοπο να με διασκεδασει,κι ομως τα περνω τοσο στα σοβαρα ωρες ωρες κ ξεσπαω αποτομα κ αψυχολογητα...Ο ιδιος δε θα ελεγα οτι ειναι στο κοσμο του...ισα ισα...αυτος ειναι που πρεπει να φερει το ψωμι στο σπιτι κ η ψυχη του ξερει τι ανχος βιωνει...Απλα εγω το εξωτερικευω με νευρα κ σοβαροτητα,ενω εκεινος το κραταει μεσα του κ προσπαθει να γελαει με το τιποτα...Μηπως αυτο συμβαινει με το συζυγο σου?:rolleyes:Δε εξρω....αλλα εν μερη τον καταλαβαινω,οχι ομως οτι δικαιολογω ουτε εκεινον ουτε εμενα....:cool:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Kαλη μου Νανσυ ,με ευχαριστει πχ γιατι ειμαι στη ζωη του ή για το οτι τον στηριζω σε κατι .......αναλογα την εχει προηγηθει την ημερα. Θελω να σου πω ομως οτι ολη μας η ζωη δεν ειναι μια τετοια στιγμη έχουμε και εμεις οπως ολοι καβγαδες ,εντασεις, νευρα , κακιες πολλες φορες εχουμε φτασει στον χωρισμο παρα πολλες φορες. Απλα μια τετοια στιγμη μου αρκει να τα σβησω ολα τα ασχημα συναισθηματα. Επισης δεν ειμαστε παντρεμενοι ειμαστε στην αρχη σχεδον. Δεν ξερω πως θα ειναι σε 10 χρονια (ειμαι σχεδον σιγουρη πως δεν θα υπαρχει αυτη η στιγμη ).Για αυτο και δεν δεχομαι να τον παντρευτω και ουτε θα δεχτω. Ειπες πριν μετα απο τοσα χρονια γινεται να ειμαι ερωτευμενη; δεν ειμαι. Και εγω αυτο πιστευω οτι δεν γινετε θα ηθελα παρα πολυ να γινοταν (ειμαι ρομαντικη ε ; ) .Απο την αλλη υπάρχουν αλλα συναισθηματα εξισου ομορφα και δυνατα οπως η αγαπη και η συντροφικοτητα που πιστευω οτι αξιζει να παλεψεις και να μείνεις για αυτα.

 

 

 

μουσμουλιτσα μου...ταιριαζουν τα χνωτα μας.........αλλα νομιζω οτι με αυτα τα χνωτα,δε θα γινουμε ποτε,ισως,ευτυχισμενες οπως εμεις θελουμε.....

εχεις δικιο,μια τετοια στιγμη,σε κανει να ξεχνας τα ασχημα...εκτος βεβαια αν τα ασχημα ειναι τοσα πολλα κ συχνα....κ ναι,ειστε στην αρχη,λογικο τωρα να ειναι ολα πιο εντονα...αλλα το οτι ειναι τρυφερος δεν αμφισβητειται νομιζω...κ μετα απο 10χρ.θα ειναι ακομα τρυφερος,ισως λιγοτερο,αλλα αν του το καλλιεργεις κ συ κ του το θυμιζεις λιγο,εφοσον το εχει,δε θα κουραστεις κ πολυ...βλεπε εμενα....

συντροφικοτητα....................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koριτσι με αφορμη αυτο που επαναλαμβανεις οτι κ εσυ που χορευεις,τραγουδας κ.λ.π. το κανεις για να ξεχνιεστε κ οχι επειδη ειστε στη κοσμαρα σου κ.λ.π. θελω να σου πως εγω πλεον,απο τη πολυ πιεση,λογο οικονομικων κ πολλα αλλα εχω φτασει σε σημειο να μη γελαω κ νευριαζω με τα ατσεια του συζυγου,που τα κανει τοσο αθωα..κ με σκοπο να με διασκεδασει,κι ομως τα περνω τοσο στα σοβαρα ωρες ωρες κ ξεσπαω αποτομα κ αψυχολογητα...Ο ιδιος δε θα ελεγα οτι ειναι στο κοσμο του...ισα ισα...αυτος ειναι που πρεπει να φερει το ψωμι στο σπιτι κ η ψυχη του ξερει τι ανχος βιωνει...Απλα εγω το εξωτερικευω με νευρα κ σοβαροτητα,ενω εκεινος το κραταει μεσα του κ προσπαθει να γελαει με το τιποτα...Μηπως αυτο συμβαινει με το συζυγο σου?:rolleyes:Δε εξρω....αλλα εν μερη τον καταλαβαινω,οχι ομως οτι δικαιολογω ουτε εκεινον ουτε εμενα....:cool:

 

 

 

μπορει κ να σχυει αυτο που λες,δεν ειμαι απολυτη....αλλα ειναι κ θεμα χαρακτηρα νομιζω......εγω δε μενω οτι δε γελαει κ τοσο,μενω στο οτι δε μαρεσει που δε συμμετεχει στο παιχνιδι η στο γελιο μας...αυτο στην ουσια με ενοχλει

κ συ,εφοσον το καταλαβαινεις κ δε δικαιολογεις τον εαυτο σου,ειναι το πρωτο βημα....το δευτερο ειναι να λιγοστεψεις αυτες τις φορες που το κανεις,που ξερεις μποτρει κ να σαρεσει....:oops:(χαχα)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μεγαλωσε πανω κατω σε ενα τετοιο περιβαλλον,λιγο οι συνθηκες,λιγο το ενα λιγο το αλλο....του εχουν φτιαξει ενα μοντελο....αλλα να σου πω κ το αλλο?κ γω σπιτι μου ημουν καλομαθημενη,ουτε αβγο που λεει ο ο λογος δεν εβραζα...οταν π[αντρευτηκα ομως ανοιξα μεχρι κ φυλλο!ουτε μαθημενη σε τριδυμα ημουν....εμαθα κ παραεμαθα ομως!με αυτο θελω να πω οτι ναι μεν μεγαλωνουμε σε ενα περιβαλλον που μας εποηρεαζει,αλλα διαμορφωνουμε κ το χαρακτηρα μας συμφωνα κ με οτι μας αρεσει

 

 

 

χμ.....υπαρχουν ομως κ τα στερεοτυπα......μην το ξεχνας....

οκ κ εμεις να ειμαστε καλομαθημενες καποια στιγμη εμεις θα αναλαβουμε το σπιτι κ λιγο πολυ θα τα μαθουμε......κ εμεις επι το πλειστον θα αναλαβουμε τα παιδια κ το σπιτι.

εγω σου λεω για μυαλα που γαλουχουν τους αντρες (απο μικρα ) μη ζηλεψει το αγορι, τα αγορια δεν κλαινε(κ δεν εκφραζονται αργοτερα), μη βοηθας τη μαμα στις δουλειες αυτα ειναι γυναικεια, κλπκλπκλπκλπε, αυτα δεν διαμορφωνουν χαρακτηρα?

εγω βλεπω τη μαμα μου (αλλα κ εγω κ η αδελφη μου) που συμβουλευουμε τον αδελφο μου τωρα που ειναι σε σοβαρη σχεση.....του λεμε καποια πραγματακια .......

Link to comment
Share on other sites

τι να πω κ γω....παντως κοριτσια για να τα λεω κ ολα θα σας πω κ ενα καλο...ετσι ρε παιδι μου για να το εχετε...χθες το βραδυ,που βαλαμε τα αγορια για υπνο,εφτιαξα κατι προχειρο,κατσαμε μαζι στο καναπε,ειδαμε τηλ κ ολα καλα...πηγα να αλλαξω,κ μολις ξαναπηγα στο σαλονι,ειχε ξαπλωσει στο καναπε,κ μου λεει ελα κ συ,κ ανοιξε τα χρια για να με παρει αγκαλια κ να ξαπλωσω...κ κατσαμε ετσι,μεχρι που πιαστηκα....χαχα....ξενερωτηηηηη

αλλα δε σηκωθηκα....εγω εδω θα σταθω......ειδες????;)σου ευχομαι απο δω κ περα μονο τετοιες εικονες!!!!!!!(κ μια συμβουλη.....κ εμεις ετσι κανουμε....να προσπαθειτε να βαζετε να παιδια για υπνο πριν κοιμηθειτε εσεις.....να θυμαται κ αυτος οτι ειστε (κ γονεις ειστε ) κ ζευγαρι....ξερεις καμμια φορα με το χαμο κ τη κουραση το μονο που θελετε ειναι να πεσετε ξεροι για υπνο....ομως αν υπαρχει κ λιγη ηρεμια (αφου κοιμηθουν) γινονται θαυματα!

κ κατι ακομα,για να μη λεω μονο για εκεινον κ ειμαι αδικη....

οταν εγω εφτιαξα το γαλα των παιδιων(τονισα το εγω ε?)κ εκεινος καθοταν στο καναπε...του λεω,αλλα χωρις να βλεπει οτι τον κοιταω,...αγαπη μου ελα να παρεις τα γαλατα.....δε μου δινει σημασια κ ερχεται το ενα αγορι μου,το τρυφερουδι μου το μικρο,για να τα παρει...κ γω του το ξαναλεω κ τι μου απαντησε κ εμεινα λιγο....εμενα φωναξες ετσι?νομιζα οτι το ελεγες στα παιδια..............

α...θα σε μαλωσω!!!!!(μη με παρεξηγεις πλακα κανω)

να τον αποκαλεις ετσι πιο συχνα.....να γινει γλυκια συνηθεια.....

(κ για να γελασεις.....εμεις δεν αποκαλουμε ο ενας τον αλλο με τα ονοματα αλλα αγαπη, ματακια κλπ) κ καμμια φορα απο συνηθεια ετσι αποκαλω κ τη μαμα μου(ματακια:D:D:D:D)-

Link to comment
Share on other sites

Απο που να αρχισω δεν ξερω , και με οσα διαβαζω σχεδον συμφωνω.

 

Οταν καποια στιγμη αποφασισα να εκφρασω καποια παραπονα στον αντρα μου γιατι δουλευω, φευγω απο πολυ νωρις απο το σπιτι, στις 6 το πρωι και πριν τις 6 το απογευμα δεν γυρναω και φυσικα μετα να δω το κοριτσακι μου, να παιξουμε, να την κανω μπανακι , να την περιποιηθω να την ταισω , και μεχρι να παμε για υπνο ειμαι κι εγω κομματια, τα Σαββατοκυριακα τι να πρωτοκανω απο δουλειες και εννοειται οτι εχω και την μικρη μαζι μου ολη μερα, η οποια ξυπναει απο τις 5 ή 6 το πρωι και ολη μερα συνηθως δε ξανακοιμαται μεχρι να ερθει το βραδυ.Θελω λοιπον κι εγω βρε αδερφε να ξυπνησω ενα Σαββατο λιγο αργοτερα, να πιω ενανα καφε μιση ωρα μονη μου, να κανω ενα μπανιο με την ησυχια μου που και αυτο πολυτελεια καταντησε.Να μου την κρατησεις λοιπον εστω το Σαββατοκυριακο μια δυο ωρες να ασχοληθω λιγακι με τον εαυτο μου και οχι να εισαι μονο δουλεια και ξαπλα και ολα ετοιμα και ολα στο χερι.

Οταν λοιπον ειπα " κατσε ρε συ , εγω δηλαδι δε δουλευω? δε κουραζομαι, δεν ειμαι ανθρωπος να θελω και μια ωρα για μενα?" Ξερετε τι μου ειπε ? "Εσυ εισαι μανα" Γανιασα , ξαναγανιασα και ειπα πισω εχει η αχλαδα την ουρα.Αρχισα λοιπον να μην τον υπολογιζω στο προγραμμα μας και ειδικα στο προγραμμα του παιδιου.Οταν καποια στιγμη λοιπον μου ειπε "καλα εσυ θα αποφασιζεις που θα πηγαινει το παιδι (εννοουσε σε ποια γιαγια κυριως) , τι θα τρωει το παιδι, ποτε θα τρωει το παιδι, τι θα αγοραζουμε για το παιδι κλπ., κλπ., κλπ, του απαντησα "εγω ειμαι μανα".

Μια χαρα το επιασε το νοημα οταν καταλαβε οτι τον απομακρυνω απο την ζωη μας και αλλαξε σταση.Και τωρα βοηθαει και νοιαζεται.Καμια φορα με γκρινια βεβαια αλλα δε με νοιαζει..........τουλαχιστον πηρε μπρος.......καλα ελεγε η γιαγιακα μου η συγχωρεμενη.....οπως τους μαθεις ειναι...:lol::lol::lol::lol:

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχεις κι εσύ το ίδιο ελάττωμα με εμένα. Δηλαδή: Ξεκίνησες μια σχέση από μικρή που εξελίχτηκε σε γάμο νωρίς κι έτσι τώρα στα 30 σου έχεις στη πλάτη σου ήδη 12 χρόνια σχέσης άρα σε μικρή ηλικία ζεις τέτοιες στεναχώριες κι έτσι πιο εύκολα σου περνάει από το μυαλό η σκέψη του διαζυγίου.ναι,νομιαω οτι το σκεφτομαι καποιες φορες κ αυτο,πιστευω οτι αν ειχα κανει καποιες σχεσεις παραπανω,θα ειχα να συγκρινω καλυτερα συμπεριφορες κ ανθρωπους,θα ημουν πιο ωριμη στο να δω τι θελω,τι μαρεσει κ να το διεκδικησω

Ωραια, εγώ σου λέω πήρες διαζύγιο. Το τι χαρακτήρα θα αποκτήσει ο αντρας σου ενώπιον της απόφασης σου να φύγεις και να πάρεις τα παιδιά μαζί δεν μπορείς να φανταστείς. Συνήθως γίνονται εχθρικοί. Τα παιδιά θα είναι θεατές όλου αυτού του σκηνικού και μετά έρχεται η μοναξιά σου. Πόσο εύκολα θα εμπιστευτείς έναν άντρα. Πόσο εύκολα θα τον φέρεις σπίτι σου. Πόσο εύκολα ένας άντρας θα δεχτεί να αναλάβει τρία παιδιά από προηγούμενο γάμο. Σίγουρα δεν αποκλείεται αλλα δεν παύει να είναι δυσκολο. Είσαι έτοιμη να ζησεις κάτι τόσο ψυχοφθόρο και να προσπαθείς να κρύψεις και από τα παιδιά σου τα δάκρυα ή το θυμό που θα νιώσεις αρκετες φορές; Αυτά σκέφτομαι κάθε φορά που μου περνάει από το μυαλό η σκέψη του διαζυγίου. Επιτα λέω στον εαυτό μου πως θα αισθανόμουν αν ο άντρας μου επειδή δεν του άρεσε η συμπεριφορά μου, επαιρνε τα παιδια μου και εγώ τα έβλεπα μόνο σκ.

Σίγουρα πολλές φορές το διαζύγιο είναι μονόδρομος αλλα ας μη το σκεφτόμαστε ως τη λύση των προβλημάτων. Το τίμημα είναι μεγάλο εχεις δικιο,ειναι ασχημο να φευγει ο ενας κ να παιρνει μαζι του τα παιδια..απο την αλλη,λεμε αν δε μπορεις να ζησεις αλλο με αυτον-η πως μπορεις να μεινεις για παντα επειδη εχεις παιδια?μπορεις,αλλα τοση δυστυχια,την αντεχεις?δε μιλαω για μενα,δεν εχω φτασει σε αυτο το σημειο.....οσο για το αν ενας αλλος θα ανεχοταν εμενα κ τα παιδια μου....δυσκολο....ετσι νομιζω,κ αν κρινω απο τον ιδιο τον πατερα τους,(θυμηθηκα τωρα ενα χθεσινοαπογευματινο σκηνικο).....αλλα καμια φορα,μπορει ο αλλος-η να ειναι κ καλυτερος...εξαιρεση βεβαια,αλλα δεν το αποκλειω,απλα δε θα πιστευα οτι εγω θα πεσω στην εξαιρεση κ θα ειναι ολα καλα.

Καταρχήν για μένα πρέπει να βρεις ξανά τη διάθεση να κάνεις κατι για να αλλαξει η κατάσταση. Και κακώς θεωρείς μικρό το προχθεσινό όμορφο σκηνικό.δε το θεωρω μικρο,απλα ενω μου αρεσε,δε με αγγιξε..ειμαι κ γω ανικανοποιητη...με παιρνει αγκαλια....οκ,με λεει καμια φορα αγαπη μου....παλι οκ,δε ξερω πως να το εξηγησω....ισως ηθελα τοσο πολυ καποια πραγματα,κ τωρα που κανει καποια,εχασα εγω το ενδιαφερον για αυτα? Και βασικά μη περιμένεις να γίνει όλα όσα θα ήθελες γιατί σαφώς δεν είναι ρομπότ. Αλλα μπορείς να τον κανεις να αποκτήσει καποιες απο τις συνήθειες που σου αρέσουν. Πχ

1. εαν νιώθεις ότι το λαπτοπ του τρώει χρόνο και δεν σου δίνει σημασία απλά του λες να διαλέξει ή έσένα ή το λαπτοπ. Η εν πάσει περιπτώσει να το περιορίσει σε μία ώρα ας πούμε τη μέρα.δε παιζει με το λαπ,

2. ξαπλώνετε το βράδυ ταυτόχρονα. Κοιμάστε υποχρεωτικά αγκαλία θέλει δεν θέλειχθες πηγε νωριτερα απο μενα,εγω εγραφα εδω κ κατα τις 11 και πηγα κ γω,τον ειχε ηδη ψιλοπαρει ο υπνος...μολις ξαπλωσα πηγα κοντα του για να ζεσταθω κ του ειπα κληνυχτα κ του δωσα φιλι...κοντεψε μεταξυ αστειου σοβαρου να με βρισει που τον ενοχλησα....εγω σηκωνομαι το πρωι,μου ειπε,ασε μας κ τετοια....αν ομως ηθελε κοκο,κ γω μπορουσα αυτες τις μερες,θα δεις πως δε θα τον ενοχλουσε τπτ...

3. Αγοράζεις μια ωραία βουρτσα για τα μαλλιά και του λες: κάθε βραδυ άντρα μου μόλις τα παιδιά κοιμηθούν θα μου χτενίζεις τα μαλλιά γιατί μου αρέσει η αίσθηση. Ή ένα καλό μασαζ στη πλάτη ή στα ποδια,για το μασαζ...κατι γινετε,το εχουμε...για τη βουρτσα,δε το βλεπω

4. Μια φορά την εβδομαδα συγκεκριμένη μέρα πάντα συνενοήσου με πεθερά να κρατάει τα παιδιά κι εσείς έξω το βράδυ. Κι αν δεν υπάρχει χρήμα θα πάτε σε μια πλατεία, θα πάρετε ένα σακουλάκι ξηροκάρπια και κρασάκι και μια χαρά είναι και το παγκάκι. σιγα μη παει σε πλατεια να κατσει τρωγοντας ηλιοσπορους...χαζο θα μου πει εισαι,εγω δε παω

5. Ξεκίνα μια δραστηριότητα που σου αρέσει. Στην οποία θα πρέπει ο άντρας σου να κρατάει τα παιδιά. Πχ εγώ ξεκίνησα γυμναστήριο και πίστεψε με ταρακουνήθηκε κάμποσο. Χτενίζομαι , βάφομαι, και πάω κυριλέ. Ισως έτσι να σταματήσει να με θεωρεί δεδομένη. καλα εκανες,αλλα εμας δε μας περισσευουν τωρα

6. Βγες κάποια βράδυα με φίλες μόνη σου το εχω κανει

7. Οπου πας εκτός σπιτιού ακόμα και στο σούπερ να βγαίνεις τσίλικη. το κανω σχεδον παντα,κ καμια φορα μου λεει,ετσι θα πας στο σουπερ?χωρις να εχω βαλει κατι το ιδιαιτερο ετσι,απλα εχω αλλαξει κ εχω βαλει λιγο ρουζ

 

Μπορώ να σου πω κι άλλα μικρά πραγματάκια. Το ζητούμενο είναι να τον κάνεςι καταρχήν να σταματήσει να σε θεωρεί δεδομένη. Μόλις το καταφέρεις αυτό και πίστεψε με θαγίνει γιατί όλοι οι άντρες θέλουν την αποκλειστικότητα της γυναίκας τους και τρέμουν μόνο όταν κινδυνέυουν να τη χάσουν, προχωράς στο επόμενο βήμα. Του κόβεις το λάπτοπ και την τηλεόραση αν κι εκεί έχει κόλλημα. Και γενικά μετά όταν θα έχει αρχίσει να σιγοψηνεται τότε είναι η κατάλληλη στιγμή να επιδιώξεις αλλαγές. Γιατί τότε θα έχει λόγο να τις κάνει.

 

Εγω θεωρώ ότι μπορείς να αλλαξεις πολλά.

Πάνω από όλα όμως πρέπει να αλλαξεις το τρόπο που σκέφτεσαι.η πιο σοφη κουβεντα.... Σ'αυτή τη ζωή μόνοι γεννηθήκαμε και μόνοι θα πεθάνουμε. Ο σύζυγος είναι απλά ο συνοδοιπόρος σε αυτό το ταξίδι. Το νόημα του ταξιδιού; Οι καλές πράξεις πάσης φύσεως κι όχι η καλοπέραση. Χαλάρωσε και απόλαυσε το ταξίδι. Δεν είναι και η μεγαλύτερη ανάγκη του κόσμου ένας καλός άντρας πρέπει να το βάλεις καλά αυτό στο μυαλό σου. ΤΗν ευτυχία σου ψάξτην με΄σα από δραστηριότητες πουδεν απαιτούν τον άντρα πχ όπως σου είπα πριν το γυμναστηριο ή μια σχολή χορού κλπ. Μόλις μετατοπίσεις καπου αλλού το ενδιαφέρον σου πίστεψε με και το ένα χάδι το μήνα θα σου φαίνεται υπεραρκετό.Από τη διατήρηση του γάμου σου έχεις να κερδίσεις το ότι τα παιδιά θα μεγαλώσουν με το πατέρα τους και έτσι έχεις πάντα διαθέσιμη μπέιμπι σίτερ το απόγευμα για δικές σου δραστηριότητες. Επίσης αν δεν δεχθεί να κόψει το λαπτοπ μπορείς ν ατου πεις ότι για κάθε ώρα πουείσαι στο λαπτοπ την επόμενη μέρα τη αντίστοιχη ώρα θα λείπεις έξω και θα κοιτάει εκείνος τα παιδιά. Και δεν είναι εκδίκηση αυτό αλλα δικαιοσύνη.

Και επιμενω στοθέμα του λαπτοπ γιατί γεμίζει τον πολύτιμο ελεύθεροχρόνο μας γεμάτο όμως από μοναξιά. μας αποξενώνει και μας αποχαυνώνει. Μόνο κακό μας κανει.ξερεις κατι ομως,μπορει το εξυπνο να ειναι αυτο που λες,κ ειναι,αλλα εμενα δε μαρεσει...καταλαβαινεις τι λεω?θελω μεσα στο σπιτι μου κ με τον αντρα μου να εχω τη σχεση που θελω,να μου δειχνει το ενδιαφερον του,να γελαμε,να πειραζομαστε,να κανουμε παρεα,να μην ειμαστε συνεχεια νευρικοι,να μη μιλαμε σαν να τσακωνομαστε,να παιζουμε μαζι με τα παιδια μας.να μου λεει μια φορα στο τοσο...παμε,μια βολτα μιση ωρα με το αμαξι να ξελαμπικαρεις,να ακουμε μουσικη,χωρις να μιλαμε...μπορει αυτο να ειναι το μοντελο μιας ιδανικης οικογενειας,δε ξερω,αλλα εγω αυτο ηθελα,κ μπορει με προσπαθεια να κανει κ αυτος καποια πραγματα,αλλα ποτε δε θα του μεταδωσω τι κανει ενας ανθρωπος που αγαπαει κ νοιαζετα τον αλλον,πως σκεφτεται,κ πως το δειχνει,απλα θα του μειωσω πραγματα που με ενοχλουν κ θα του αυξησω ,ισως ,καποια που μαρεσουν...αυτο απεχει απο την ουσια που λεω εγω

Φαίνεσαι πάντως πολύ ηρεμο και συγκροτημένο άτομο γιαυτό είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!!!! Καλή δύναμη σου εύχομαι και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου!!!!

ευχαριστω...κ μη νομιζεις δεν ειμαι κ τοσο ηρεμη,απλα συνειδητοποιημενη πια..

Link to comment
Share on other sites

Απο που να αρχισω δεν ξερω , και με οσα διαβαζω σχεδον συμφωνω.

 

Οταν καποια στιγμη αποφασισα να εκφρασω καποια παραπονα στον αντρα μου γιατι δουλευω, φευγω απο πολυ νωρις απο το σπιτι, στις 6 το πρωι και πριν τις 6 το απογευμα δεν γυρναω και φυσικα μετα να δω το κοριτσακι μου, να παιξουμε, να την κανω μπανακι , να την περιποιηθω να την ταισω , και μεχρι να παμε για υπνο ειμαι κι εγω κομματια, τα Σαββατοκυριακα τι να πρωτοκανω απο δουλειες και εννοειται οτι εχω και την μικρη μαζι μου ολη μερα, η οποια ξυπναει απο τις 5 ή 6 το πρωι και ολη μερα συνηθως δε ξανακοιμαται μεχρι να ερθει το βραδυ.Θελω λοιπον κι εγω βρε αδερφε να ξυπνησω ενα Σαββατο λιγο αργοτερα, να πιω ενανα καφε μιση ωρα μονη μου, να κανω ενα μπανιο με την ησυχια μου που και αυτο πολυτελεια καταντησε.Να μου την κρατησεις λοιπον εστω το Σαββατοκυριακο μια δυο ωρες να ασχοληθω λιγακι με τον εαυτο μου και οχι να εισαι μονο δουλεια και ξαπλα και ολα ετοιμα και ολα στο χερι.

Οταν λοιπον ειπα " κατσε ρε συ , εγω δηλαδι δε δουλευω? δε κουραζομαι, δεν ειμαι ανθρωπος να θελω και μια ωρα για μενα?" Ξερετε τι μου ειπε ? "Εσυ εισαι μανα" Γανιασα , ξαναγανιασα και ειπα πισω εχει η αχλαδα την ουρα.Αρχισα λοιπον να μην τον υπολογιζω στο προγραμμα μας και ειδικα στο προγραμμα του παιδιου.Οταν καποια στιγμη λοιπον μου ειπε "καλα εσυ θα αποφασιζεις που θα πηγαινει το παιδι (εννοουσε σε ποια γιαγια κυριως) , τι θα τρωει το παιδι, ποτε θα τρωει το παιδι, τι θα αγοραζουμε για το παιδι κλπ., κλπ., κλπ, του απαντησα "εγω ειμαι μανα".κοιτα εμενα δε θα ειχε κανενα προβλημα να μην ξερει τι κ πως...ακομα κ οταν του λεω,ει ναι σαν να μη το ειπα,δεν του λεω ποτε τι φαγανε,ποσο,κλπποτε θα φανε.,καμια φορα του λεω να σου δειξω τι τους πηρα κ μου λεει οχι,η αν το δειχνω...οκ....εγω κανονιζω ποτε θα παμε στο γιατρο,εγω τους παω,εγω τα κανονιζω ολα..κ οταν λεω οτι με κουραζουν μου απανταει,οταν πανε φανταροι θα ξεκουραστεις

Μια χαρα το επιασε το νοημα οταν καταλαβε οτι τον απομακρυνω απο την ζωη μας και αλλαξε σταση.Και τωρα βοηθαει και νοιαζεται.Καμια φορα με γκρινια βεβαια αλλα δε με νοιαζει..........τουλαχιστον πηρε μπρος.......καλα ελεγε η γιαγιακα μου η συγχωρεμενη.....οπως τους μαθεις ειναι...:lol::lol::lol::lol:

εμενα μου ελεγε,οι αντρες πρεπει να σε ξερουν απο τη μεση κ κατω.....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

χμ.....υπαρχουν ομως κ τα στερεοτυπα......μην το ξεχνας....

οκ κ εμεις να ειμαστε καλομαθημενες καποια στιγμη εμεις θα αναλαβουμε το σπιτι κ λιγο πολυ θα τα μαθουμε......κ εμεις επι το πλειστον θα αναλαβουμε τα παιδια κ το σπιτι.

εγω σου λεω για μυαλα που γαλουχουν τους αντρες (απο μικρα ) μη ζηλεψει το αγορι, τα αγορια δεν κλαινε(κ δεν εκφραζονται αργοτερα), μη βοηθας τη μαμα στις δουλειες αυτα ειναι γυναικεια, κλπκλπκλπκλπε, αυτα δεν διαμορφωνουν χαρακτηρα?διαμορφωνουν δε λεω,ααυτο που ειπα ειναι οτι μπορει να μεγαλωνεις καπως,αλλα στη πορεια οτι δε σαρεσει η δε σε εκφραζει το αλλαζεις...κ γω δε μεγαλωσα σε ενα περιβαλλλον ολο γλυκες χαδια,αλλα εμενα μου αρεσει η τρυφεροτητα....καταλαβες τι λεω?

εγω βλεπω τη μαμα μου (αλλα κ εγω κ η αδελφη μου) που συμβουλευουμε τον αδελφο μου τωρα που ειναι σε σοβαρη σχεση.....του λεμε καποια πραγματακια .......[/quote]κ πολυ καλα κανετε...αν κ ο δικος μου ακουγε λιγο την αδερφη του αντι να της λεει κουμαντο στο σπιτι σου κ στα παιδια σου,εγω ειμαι μια χαρα,δε χρειαζεται να αλλαξω κατι,μπορει κ να εβλεπε η μαλλον να συνειδητοποιουσε καποια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι η ζωη συνεχιζεται .....κοριτσια ολες με τα ιδια παντα προβληματα ........εμεις μπορω να πω οτι κατι εχει αλλαξη διοτι βεβαια αλαξα εγω πλεον το οχι μου ειναι απολυτο ......και οταν καποια στιγμη αρχιζη τα δικα του τα χαζα με το μεγαλο στομα περνει πορτα του κοβω το σεξ.....ετσι απλα ....

και συνερχεται 1 φορα το 2μηνο γινεται παντα κατι ..βεβαια επιασα τον εαυτο μου την τελευταια φορα οτι συναισθηματικα δεν με αγγιζη πλεον κανει την βλακεια ...δεν λεω τιποτα βεβαια εκεινη την στιγμη για να μην γινει ο κακος χαμος ΟΜΩΣ μετα τα ακουει ωραια και καλα και τρωι και πορτα δεν με χαλαει ομως ειμαι καλα κοριτσια τι ναπω δεν ξερω επαθα αναιστησια ...μαλλον

απαιτο και περνω αυτο που θελω πλεον ...χωρισα τις δουλειες ..

αμα θελει να κανει τις δικες του καλος αν οχι παντος δεν με ενοχλη διοτι η δικες του δεν επιρεαζουν καθολου τις δικες μου .........................πχ ...επρεπε να καθαριση ενα κοματι κηπου ..για να μπορω να φυτεψω εγω ..του ειπα οτι την ταδε ημερομηνια θα ειμαι σε αδεια να κανονιση την πορεια του αν δεν το εχει κανει μεχρι τοτε θα κανει και τα δικα μου μετα διοτι εγω δεν μπορω ετσι απλα ....με βροχη πηγε και εκανε οτι επρεπε διοτι οπως παντα τα αφησε τελευταια στιγμη επειδη εχουμε ενα σπιτι που ειναι με πρακτοριο καποιες δουλειες πρεπει να γινουν τωρα ..αρα ακολουθει κανονικα το προγραμα που του βαζω... πρωτη φορα ......................το σπιτι το εχουμε 6 χρονια τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Κατα την προσωπικη μου αποψη παντα, δε νομιζω πως βαζωντας τιμωρια στον αντρα μας θα γινει αυτο που θελουμε.Μονο αρνητικα αποτελεσματα νομιζω θα φερει αυτο.Σκοπος ειναι να καταλαβουν καποια πραγματα και να αρχισουν να βοηθανε.Με τους καυγαδες, τις φωνες και τις "τιμωριες" δεν νομιζω πως λυνεται το προβλημα , απλα μετατοπιζεται.

Βεβαια καθενας λειτουργει οπως νομιζει και καθε ανθρωπος θελει τον δικο του τροπο μεταχειρησης αλλα μηπως κοβοντας του το σεξ , αποξενωθεις πια και εντελως?

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

και ο αγιος φοβερα θελει τι να πω ....

νανσυ 2 το ειπα και πιο παλια με 3δυμα σου βγαζω το καπελο .............τωρα απο εδω και μπρος εχει και τεταρτο ( τον αντρα σου )...ναι θα πρεπει να του λες τι θελεις ....θελεις φιλι πες του το ..οχι δεν το κανει απο μονος του γιατι ισως δεν ξερει οτι εσυ το εχεις αναγκη .λοιπον υπενθιμιζε του τα θελω σου ..........

Την πρωτοχρονια το απογευμα ειχα γιορτες ειχαμε λοιπον πει οτι θα παμε ....εγω μετα το μεσημερι ειμουν χαλια αυτος κοιμοταν και οταν ξυπνησε του ειπα να παει μονος του διοτι εγω δεν ημουν καλα ............ εγινε χαμος ελεγε κατι κουλα οτι το κανω επιτηδες για να μην παω βολτα ακουσον ακουσον εννοητε βεβαια οτι αυτο δεν ισχυει αλλα οταν εγω ξερναω και εχω 38 πυρετο σιγα να μην παω πουθενα με χιλια ζορια εφυγε ..........πηγε μονος του εννοηται δεν πηρε παιδια ουτε τα μεγαλα ..μετα βεβαια που γυρισε ηταν ολο γλυκες και συγνωμες ....η συγνωμη του βεβαια το ξερει και αυτος εχει χασει την αξια του ..... η αληθεια παλι ειναι οτι οτι και να ελεγε επειδη ξερω πλεον οτι δεν τα εννοη δεν με επιρεαζουν κιολας ψυχολογικα ..............μετα απο 20 χρονια κατι εγινε ....επαθα αναιστησια αυτος εμαθε οτι μετα που κανει κατι ειναι αψογος ..δεν τολμα να πει και να κανει κατι..... σκυλακι .............αλλα δεν θα αρωστηση και αυτος χιχιχι .ουτε ντεπον δεν θα παρει ολα σα αυτην την ζωη πληρωνται

τωρα διαβασα το θεμα σου που δεν ηθελε να βγει μαζι σας ....ας εβγαινε ς εσυ κακος δεν δεχτηκες ..και χαλαστικες σε εχει δεδομενη καλη μου, δεν εχει κατι να διεκδικηση εισαι παντα εκει γιαυτον ..εχει την σιγουρια σου ..ισως κατα βαθος αυτο τον εχει κανει να χασει το ενδιαφερον του .και με ολα αυτα που γινονται και γυρω μας να τον εχει παρει περισσοτερο απο κατω ..............

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...