Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με την επιθετική (?) ξαδερφούλα μας...?


maria_t

Recommended Posts

Πρόκειται για ένα θέμα που με απασχολεί χρόνια τώρα και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ γιατί ενώ θέλω να πάρω δραστικά μέτρα αυτά πιθανό να στεναχωρίσουν τόσο την κορούλα μου, όσο και άλλα συγγενικά πρόσωπα.

 

Ζούμε δίπλα δίπλα με την αδερφή μου (από τότε που η μικρή μου ήταν περίπου 2χρ) και η ξαδερφούλα μας (3 μήνες μεγαλύτερη) είναι ένα αρκετά επιθετικό παιδάκι και άγαρμπο που με την πρώτη ευκαιρία θα τραβήξει μαλιά, θα σπρώξει δυνατά, μέχρι και μπουνιά θα ρίξει...

 

Από μικρά παιδάκια φερόταν με αυτόν τον άσχημο τρόπο και ακόμα κι όταν ήθελε να δείξει την αγάπη της την έδειχνε με κεφαλοκλείδωμα!

 

Πάντα έκανα παρατήρηση, ενώ η αδελφή μου άλλες φορές έκανε και άλλες όχι... Πάντα μου έλεγε η μητέρα μου πως μικρά είναι και δεν ξέρουν να φέρονται και όταν μεγαλώσουν θα ηρεμήσουν, αλλά εγώ βλέπω προβληματικές συμπεριφορές και αντιδράσεις της ανιψιάς μου προς την κόρη μου.

 

Έχει λίγο καιρό τώρα που αντιμετωπίζω και άλλο θέμα: Πλέον η ανιψιά μου μιλάει και υποτιμητικά (εγώ είμαι όμορφη, εσύ δεν είσαι ή το δικό μου φουστάνι είναι καλό το δικό σου άσχημο κτλ). Και άλλες φορές βρίζει κι όλας, με αποτέλεσμα να μάθουμε πλέον και άσχημες λέξεις που λέμε στον αδερφό μας!

 

Το πρόβλημα είναι ότι μένουμε δίπλα ενώ παράλληλα είμαστε απομακρυσμένοι από άλλα γειτονικά σπίτια, οπότε πολλές φορές βρησκόμαστε αναγκαστηκά. Πάντως γενικά η μία αναζητάει την παρέα της άλλης και άσχετα με τις άσχημες συμπεριφορές και η δικιά μου θέλει πολύ να παίζει με τη ξαδερφούλα της...

 

Πραγματικά αν ήταν κάποια απλά συμμαθήτρια της κόρης μου θα της έλεγα να την αποφεύγει και το ίδιο θα έκανα κι εγώ. Σε αυτήν την περίπτωση όμως τί κάνουμε;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με την αδερφή σου το έχετε συζητήσει; Σαν θέμα συμπεριφοράς της μικρής, όχι σαν θέμα συμπεριφοράς ειδικά απέναντι στο παιδί σου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Με την αδερφή σου το έχετε συζητήσει; Σαν θέμα συμπεριφοράς της μικρής, όχι σαν θέμα συμπεριφοράς ειδικά απέναντι στο παιδί σου.

 

ναι και αυτή το αναγνωρίζει ότι υπάρχει ένα θέμα με τη συμπεριφορά της κόρης της (και στο σχολείο ενοχλεί και τα άλλα παιδάκια...), αλλά πραγματικά δεν ξέρω τί κάνει γι' αυτό...

Link to comment
Share on other sites

οι συμπεριφορες των παιδιων,πλαθονται απο μωρακια ακομα...το "αστο θα μεγαλωσει" ειναι λαθος αντιμετωπιση δυστυχως...αν και θεωρω οτι ολα τα παιδακια περνανε απο αυτο το σταδιο,αλλα με μικροτερη ενταση και αλλα με μεγαλυτερη,οι γονεις πρεπει να ειναι παροντες και να επεμβουν πριν αρχισουμε να μιλαμε για προβληματικες συμπεριφορες(οι οποιες καθαρα πιστευω οτι ειναι θεμα οικογενειας και μετα θεμα παιδιου και ζωηραδας)...η ανηψια σου δεν εχει μαθει να σεβεται και να εχει ορια...η περιγραφη σου,αυτο μου δινει να αντιληφθω...μην απομακρυνεις την κορη σου απο την ξαδερφουλα της,εφοσον και η ιδια ζητα να παιζει μαζι της,παρα μονο οταν διαπιστωσεις οτι ο ολος χαρακτηρας του αλλου παιδιου,αρχισει να επειρεαζει αρνητικα τα συναισθηματα της δικη σου κορης...καπως ετσι το σκεφτομαι

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

ναι και αυτή το αναγνωρίζει ότι υπάρχει ένα θέμα με τη συμπεριφορά της κόρης της (και στο σχολείο ενοχλεί και τα άλλα παιδάκια...), αλλά πραγματικά δεν ξέρω τί κάνει γι' αυτό...

 

΄

Πιστεύω ότι το πρόβλημα - γιατί είναι πρόβλημα - πρέπει να το αντιμετωπίσει. Αλλιώς και η κόρη σου και ο λοιπός περίγυρος θα το λούζεται αλλά και η ανιψιά σου δεν θα είναι καλα

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι συμπεριφορες των παιδιων,πλαθονται απο μωρακια ακομα...το "αστο θα μεγαλωσει" ειναι λαθος αντιμετωπιση δυστυχως...αν και θεωρω οτι ολα τα παιδακια περνανε απο αυτο το σταδιο,αλλα με μικροτερη ενταση και αλλα με μεγαλυτερη,οι γονεις πρεπει να ειναι παροντες και να επεμβουν πριν αρχισουμε να μιλαμε για προβληματικες συμπεριφορες(οι οποιες καθαρα πιστευω οτι ειναι θεμα οικογενειας και μετα θεμα παιδιου και ζωηραδας)...η ανηψια σου δεν εχει μαθει να σεβεται και να εχει ορια...η περιγραφη σου,αυτο μου δινει να αντιληφθω...μην απομακρυνεις την κορη σου απο την ξαδερφουλα της,εφοσον και η ιδια ζητα να παιζει μαζι της,παρα μονο οταν διαπιστωσεις οτι ο ολος χαρακτηρας του αλλου παιδιου,αρχισει να επειρεαζει αρνητικα τα συναισθηματα της δικη σου κορης...καπως ετσι το σκεφτομαι

 

Το ότι υπάρχουν φορές που νιώθω πως το παιδί μου κινδυνεύει από ένα γερό σπρώξιμο, ή από επίθεση στο πρόσωπο...

Το ότι αρχίσαμε να λέμε άσχημες λεξούλες γιατί αγαπάμε τη ξαδερφούλα μας και τη μιμούμαστε...

Το ότι έρχεται καμιά φορά στεναχωρημένη γιατί η ξαδερφούλα την την είπε ότι δεν είναι όμορφη, ή ότι είναι χαζή...

 

Αυτά δεν είναι αρνητικές επηρροές;

Link to comment
Share on other sites

΄

Πιστεύω ότι το πρόβλημα - γιατί είναι πρόβλημα - πρέπει να το αντιμετωπίσει. Αλλιώς και η κόρη σου και ο λοιπός περίγυρος θα το λούζεται αλλά και η ανιψιά σου δεν θα είναι καλα

 

Η αδερφή μου, ενώ βλέπει την κατάσταση κρατάει μια στάση του στυλ ότι φάση είναι θα περάσει καθώς μεγαλώνει, ότι απλά έχει ένα πιό ζωντανό παιδί κι όχι ότι υπάρχει πρόβλημα που χρήζει λύσης...

Link to comment
Share on other sites

maria_t.....εχω αντιμετοποισει το ιδιο θεμα με τον γιο της αδερφης μου που ειναι πιο μικρος1 χρονο διαφορα.Καθε φορα που επαιζαν,ο γιος μου κατεληγε με ενα ''ρολοι''(δαγκωνια).Ο δικος μου δεν ελεγε τιποτα,ουτε εκανε,ερχοταν ο καημενος κλαιγοντας.Φαντασου ποσες φορες εχει γινει που οταν βλεπω τον δικο μου να κλαιει στα μουγγα παω και τον ρωταω που τον σε δαγκωσε?....και μου σηκωνει την μπλουζα,το παντελονι....εχουμε σε ολα τα σημεια. Και οταν ειναι μαζι εχω τρελη ανησηχια.Αυτο που εκανα....ηταν απο αγανακτηση γιατι λυπομουν το δικο μου....να του πω,πως την επομενη φορα που θα ερθει να σε δαγκωση,σπρωχτον 'η χτυπατον....και αυτο του το ελεγε και η αδερφη μου στον δικο μου.Εκτος βεβαια οτι τον μαλωνε κ τον εβαζε τημωρια κατευθειαν και εκφρασεις τυπου ''αν ξαναδαγκωσεις..θα σου βγαλω τα δοντια ενα-ενα..'' Με αυτο θελω να σου πω δεν του εδινε θαρρος.

Το θεμα τελικα λυθηκε,οταν μια μερα που ξαναεγινε αυτο,ο δικος μου πηγε να τον βαρεσει και οταν ειδε την αδερφη μου,την ρωτησε κιολας''να τον βαρεσω?'' και του ειπε ''ναι γιωργακη,για να νοιωσει κ αυτος ποσο πονας κ δεν ειναι αστειο''.Σε πληροφορω οτι τον πονεσε αρκετα εκεινη την μερα(γιατι εχει πολυ δυναμη) και το αποτελεσμα ηταν να μην ξανασημβη ποτε το δαγκωμα.Καταλαβαμε οτι ο μικρος ενοιωσε οτι δεν τον περνει,γιατι αν ξανασηκωσει το χερι ο δικος μου θα πονεσει και δεν το θελει.Τα παιδια κανουν πραγματα οπου τους περνει...!!! Φυσικα δεν σου λεω να μαθεις την κορη σου να βαραει 'η οτι αυτος θα ειναι τροπος λυσης. Απλα επειδη ειμαστε αδερφες και εχουμε πολυ καλη σχεση,εδωσε εκεινη το θαρρος περισσοτερο στο να λυθη αυτο.

Αν δεν ηταν αδερφη μου...προφανος θα κοιτουσα να το αποφυγω αυτο το παιδι.

Επειδη κ εσεις ειστε αδερφες μπορητε να το λυσετε κ να το συζητησετε χωρις να παρεξηγηθηται.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

maria_t.....εχω αντιμετοποισει το ιδιο θεμα με τον γιο της αδερφης μου που ειναι πιο μικρος1 χρονο διαφορα.Καθε φορα που επαιζαν,ο γιος μου κατεληγε με ενα ''ρολοι''(δαγκωνια).Ο δικος μου δεν ελεγε τιποτα,ουτε εκανε,ερχοταν ο καημενος κλαιγοντας.Φαντασου ποσες φορες εχει γινει που οταν βλεπω τον δικο μου να κλαιει στα μουγγα παω και τον ρωταω που τον σε δαγκωσε?....και μου σηκωνει την μπλουζα,το παντελονι....εχουμε σε ολα τα σημεια. Και οταν ειναι μαζι εχω τρελη ανησηχια.Αυτο που εκανα....ηταν απο αγανακτηση γιατι λυπομουν το δικο μου....να του πω,πως την επομενη φορα που θα ερθει να σε δαγκωση,σπρωχτον 'η χτυπατον....και αυτο του το ελεγε και η αδερφη μου στον δικο μου.Εκτος βεβαια οτι τον μαλωνε κ τον εβαζε τημωρια κατευθειαν και εκφρασεις τυπου ''αν ξαναδαγκωσεις..θα σου βγαλω τα δοντια ενα-ενα..'' Με αυτο θελω να σου πω δεν του εδινε θαρρος.

Το θεμα τελικα λυθηκε,οταν μια μερα που ξαναεγινε αυτο,ο δικος μου πηγε να τον βαρεσει και οταν ειδε την αδερφη μου,την ρωτησε κιολας''να τον βαρεσω?'' και του ειπε ''ναι γιωργακη,για να νοιωσει κ αυτος ποσο πονας κ δεν ειναι αστειο''.Σε πληροφορω οτι τον πονεσε αρκετα εκεινη την μερα(γιατι εχει πολυ δυναμη) και το αποτελεσμα ηταν να μην ξανασημβη ποτε το δαγκωμα.Καταλαβαμε οτι ο μικρος ενοιωσε οτι δεν τον περνει,γιατι αν ξανασηκωσει το χερι ο δικος μου θα πονεσει και δεν το θελει.Τα παιδια κανουν πραγματα οπου τους περνει...!!! Φυσικα δεν σου λεω να μαθεις την κορη σου να βαραει 'η οτι αυτος θα ειναι τροπος λυσης. Απλα επειδη ειμαστε αδερφες και εχουμε πολυ καλη σχεση,εδωσε εκεινη το θαρρος περισσοτερο στο να λυθη αυτο.

Αν δεν ηταν αδερφη μου...προφανος θα κοιτουσα να το αποφυγω αυτο το παιδι.

Επειδη κ εσεις ειστε αδερφες μπορητε να το λυσετε κ να το συζητησετε χωρις να παρεξηγηθηται.

Να ρωτησω κατι;;;αν ας πουμε ο μικρος της αδερφης σου με το που τον χτυπαγε ο γιος σου δεν επερνε χαμπαρι και αρχιζε να ανταποδιδει η ακομα χειροτερα να τον εβλεπε αργοτερα με πολυ κακο ματι και τον γιο σου και την μητερα του που εδωσε την αδεια να τον βαρεσει τι θα γινοταν μετα;;αυτο πως θα το αντιμετωπιζατε;;δεν αντιδρουν ολα τα παιδια με τον ιδιο τροπο...ο ανηψιος σου σταματησε εκει ενα αλλο παιδακι μπορει να μην σταματουσε...δεν ξερω βρε παιδια πραγματικα τι θα εκανα στην περιπτωση αυτη....εμενα μου ετυχε ο γιος του ξαδερφου του αντρα μου να δωσει 2,3 μια φορα στον μικρο μου και πραγματικα δεν μπορουσα να σκεφτω να πω στο παιδι μου βαρατον και εσυ...τωρα αν γινετε συστηματικα δεν ξερω ..και ο δικος μου μια φορα χαιδεψε αγαρμπα ενα κοριτσακι στο παρκο τοτε πηρα το χερακι του δικου μου και του εδειξα πως πρπει να χαιδευουμε...ηρεμα...εξηγωντας παραλληλα στο αλλο παιδαι πως δεν ηθελε να τον πονεσει και οτι ειναι μικρος και δεν καταλαβαινει..και να τον συγχωρεσει...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι;;;αν ας πουμε ο μικρος της αδερφης σου με το που τον χτυπαγε ο γιος σου δεν επερνε χαμπαρι και αρχιζε να ανταποδιδει η ακομα χειροτερα να τον εβλεπε αργοτερα με πολυ κακο ματι και τον γιο σου και την μητερα του που εδωσε την αδεια να τον βαρεσει τι θα γινοταν μετα;;αυτο πως θα το αντιμετωπιζατε;;δεν αντιδρουν ολα τα παιδια με τον ιδιο τροπο...ο ανηψιος σου σταματησε εκει ενα αλλο παιδακι μπορει να μην σταματουσε...δεν ξερω βρε παιδια πραγματικα τι θα εκανα στην περιπτωση αυτη....εμενα μου ετυχε ο γιος του ξαδερφου του αντρα μου να δωσει 2,3 μια φορα στον μικρο μου και πραγματικα δεν μπορουσα να σκεφτω να πω στο παιδι μου βαρατον και εσυ...τωρα αν γινετε συστηματικα δεν ξερω ..και ο δικος μου μια φορα χαιδεψε αγαρμπα ενα κοριτσακι στο παρκο τοτε πηρα το χερακι του δικου μου και του εδειξα πως πρπει να χαιδευουμε...ηρεμα...εξηγωντας παραλληλα στο αλλο παιδαι πως δεν ηθελε να τον πονεσει και οτι ειναι μικρος και δεν καταλαβαινει..και να τον συγχωρεσει...

 

τι να σου πω...δεν ξερω τι θα καναμε!!!πραγματικα.

Να σου πω την αληθεια κ εγω αυτο σκεφτομουν...οτι θα γινει χειροτερος χαμος...αλλα τελικα δεν εγινε?

Αν ειδες γραφω οτι αυτο γινοταν επανελλημενα....Τι να καναμε? Ειναι της αδερφης μου και δεν θελω τα παιδια να μην εχουν επαφη.Σε αλλη περιπτωση(οπως ανεφερα)θα απευφεγα αυτο το παιδακι να κανουν παρεα. Μην νομιζεις οτι ηταν ευχαριστω για εμας. Τι να περιμεναμε....? να μας φερει το κομματι απο το κρεας του γιου μου,στο τελος?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν φορές που αντιδράει και η δική μου σε αυτή τη συμπεριφορά (όχι από δική μας προτροπή), αλλά το σκηνικό γίνεται χειρότερο και τελικά τις τρώει χειρότερα, γιατί η ανηψιά μου και είναι πιο "μπαμπάτσικο" παιδί (η δικιά μου φτερό στον άνεμο) και άγαρμπη είναι και γίνεται επικίνδυνη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...