Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά, πάλι θέμα με του Δημόσιους υπαλλήλους έχουμε. Δεν μας πειράζουν τα 162χιλ ΒΑΣΙΚΟΣ μισθός του Πάγκαλου, ούτε τα 46χιλ του κινητού του.

 

Άντε βαρέθηκα το αλληλοσπαραγμό....

 

Βρε φυσικά και μας πειράζει! Και του Πάγκαλου και του Χρυσοχοίδη και όλων τους με την συνταξάρα τους στις 2 θητείες! Τους υπαλλήλους της Βουλής ποιος τους αγγίζει? Όλα μας πειράζουν. Απλά όταν στον κοινώνικο μου περίγυρο ακούω και βλέπω προκλητικά πράγματα και σχόλια δεν μπορώ να κρατηθώ.

Link to comment
Share on other sites

9 μήνες η εγκυμοσύνη, 1 χρόνος η ανατροφή και άλλοι 9 μήνες η επόμενη εγκυμοσύνη και άλλος ένας χρόνος η επόμενη ανατροφή και πάει λέγοντας. Καλά κάνει αφού μπορεί και το δικαιούται να το κάνει, μην μου κλαίγεται όμως!

 

οχι φιλεναδα δεν το δικαιουται παιρνει επαπειλουμενη το κλεβει!!!!!

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Κάθε ΔΥ δικαιούται 1 μήνα αναρρωτικής για κάθε έτος προϋπηρεσίας του. Ο όρος επαπειλούμενη δεν ισχύει πλέον. Κι εσύ δικαιούσαι αναρρωτική, αν εγώ επιλέξω να την "κάψω" στην εγκυμοσύνη μου, εσύ τι πρόβλημα έχεις; Οι άδειες κύησης και λοχείας ειναι 3 μήνες και είναι ίδιες και για τους ιδιωτικούς. Η άδεια ανατροφής είναι 9 μήνες και όχι 12. Άρα όλα μαζί αν τα βάλεις, βγαίνουν 1 χρόνος, συν τις αναρρωτικές που το πολύ πολύ να είναι άλλοι 5 μήνες, άρα 1μισυ χρόνος σύνολο. Για κάθε παιδί. Έτσι που το έγραψες πριν είναι σαν να έκατσε 3 χρόνια για κάθε γέννα. Γι αυτό είπα ότι είσαι υπερβολική. Κι αφόσον το ίδιο το κράτος της δίνει το δικαιωμα να το κάνει, γιατί να μην χρησιμοποιήσει το δικαίωμα αυτό;

 

Για να μην πω για τις εκπ/κούς που συνήθως μετακινούνται κάθε μέρα σε άλλους νομούς και κάνουν χιλιόμετρα για τη δουλειά. Θα πρέπει να είναι κάποια πολύ βλάκας να οδηγεί 2-3 ώρες τη μέρα στην εγκυμοσύνη. Και για ποιο λόγο; Για να πάρει στο τέλος το βραβείο της ανοιχτής παλάμης;

 

Και το ξαναλέω, αυτές οι γυναίκες βάλανε μέσα το ελληνικό δημόσιο Ή τα κομματόσκυλα των ΔΕΚΟ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για την οικονομική κρίση πιο πολύ αγχώνομαι εγώ από τον άντρα μου. Αλλά αντιδρώ τελείως διαφορετικά.

Εγώ αναζητώ λύσεις τύπου δουλειά στο εξωτερικό τις οποίες απορρίπτει ο σύζυγος.

Αλλά είμαι φειδωλή στις κουβέντες μου - γενικά αποφεύγω τις κουβέντες του στυλ "χανόμαστε/πάμε για χρεοκοπεία/βουλιάζουμε κλπ". Γιατί απλα θεωρώ τη κατάσταση χάλια και οι κουβέντες δεν βοηθούν.

 

Αντίθετα αυτός βλέπει όλα τα δελτία ειδήσεων, τις αναλύσεις τις συνεντεύξεις και όπου βρεθεί και όπου σταθεί συζητάει για το χάλι, για το πως φτάσαμε ως εδώ κλπ....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

(προσπαθώ όπως καταλάβετε να επαναφέρω το θέμα)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είπε κανείς πως λόγω των γυναικών ΔΥ που απεκτησαν παιδιά μπήκε μέσα το ελληνικό κράτος. Δεν έφαγαν τα λεφτά των ταμείων στο χρηματιστήριο οι μητέρες ΔΥ.

Η συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρομαι αφορά σε δασκάλα και κάθεται όσο σας γράφω γιατί είναι συγγενής μου και το βλέπω!

Δεν λέω πως δεν θα έκανα το ίδιο αν μπορούσα!

Βαρέθηκα να μου κλαίγεται για αυτά τα 60-70 ευρώ απλά. Το σχόλιο μου αφορούσε σε κλάψα (μετά προνομίων ΔΥ) και όχι στην οικονομική κατάντια της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Και το ξαναλέω, αυτές οι γυναίκες βάλανε μέσα το ελληνικό δημόσιο Ή τα κομματόσκυλα των ΔΕΚΟ?

 

Εχμμμμ όλοι!!!! Άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο, όποιος είχε και την παραμικρή ευκαιρία να το κάνει το έκανε. Γι'αυτό και φτάσαμε ως εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξαναγράφω κάτι άλλο πέρι κλάψας, ΙΥ και ΔΥ. Τοποθετήθηκα αρκετά!

Το θέμα το πήγαμε και το φέραμε....

 

Ο άντρας μου εμφάνισε λεύκη από όταν έχασε την μητέρα του και τον τελευταίο χρόνο έχει αρχίσει και υποτροπιάζει. Αποφεύγουμε συζητήσεις καταστροφολογικές στο σπίτι και γενικά. Δεν θέλω να μεταφέρω άγχος και στενοχώρια στα παιδιά, απλά περιμένω σαν μ@@@@κας να δώ τι άλλο θα μας φορέσουν :(

Link to comment
Share on other sites

(προσπαθώ όπως καταλάβετε να επαναφέρω το θέμα)

 

 

δεν το βλεπω να επανερχεται:-P:-P:-P

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

και οσο για τους αντρες μας εγω να σας πω ειμαι λιγο εξοργισμενη γιατι απο την μια καταλαβαινω οτι ειναι αγχωμενος αλλα δεν βλεπω και να κανει κατι....

παρα σημερα μου λεει να πληρωσουμε ολο το ποσο στην εφορια!!!! παρολο που δεν μας εχουν δωσει ακομα την επιστροφή και με τι θα περασουμε βρε ανθρωπε εεεε θα δουμε μου λεει καλυτερα να ξεμπερδευουμε με τις υποχρεωσεις,

και μας βλεπω για αλλη μια φορα να ειμαστε οι βλακες που θα πληρωσουμε ... μην τυχον και αργησουμε λιγο!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άντε ας βοηθήσω τη Ρέα στην επαναφορά:P

 

Λοιπόν εγώ αντιμετωπίζω την κατάσταση με άγχος μεν, αλλά που δεν το εξωτερικεύω δε. Ίσως σε συζητήσεις με φίλες να πω αυτά που με προβληματίοζυν αλλά μέχρι εκεί.

 

Ο άντρας μου από την άλλη, είναι με τις ώρες. Υπάρχουν φορές που είναι ψύχραιμος και λέει "εντάξει δύσκολα είναι και θα δυσκολέψουν περισσότερο τα πράγματα, αλλά τεμπέληδες δεν είμαστε κάτι θα βρεθεί. Στην τελική θα πάμε στο χωριό να βάλουμε μποστάνι και κατσίκες". Είναι όμως και φορές που τριγυρνάει στο σαλόνι πάνω κάτω με το σώβρακο και βρίζει τον Παπανδρέου και τη Μέρκελ (αυτή έχει ακούσει τέρατα), ακολουθούμενος από την μικρή η οποία μπουσουλάει πίσω του πάνω κάτω και λέει τα δικά της σε ανάλογο ύφος.:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως και φορές που τριγυρνάει στο σαλόνι πάνω κάτω με το σώβρακο και βρίζει τον Παπανδρέου και τη Μέρκελ (αυτή έχει ακούσει τέρατα), ακολουθούμενος από την μικρή η οποία μπουσουλάει πίσω του πάνω κάτω και λέει τα δικά της σε ανάλογο ύφος.:lol::lol:
΄

 

Σκηνικό για βίντεο....:cool::lol:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια και δικαιη λογικη αερικο.....

δηλαδη αλλος με τα 5000 ειχε "δεδομενο" οτι ολη του τη ζωη θα παιρνει το μισθο το φουσκωμενο και κανενας ποτε ουτε θα τον ελεγξει ουτε θα τον συμμαζεψει....(που ειναι ο συχωρεμενος ο Ηλιοπουλος, ο κλεψας, του κλεψαντος , και οι βρωμοκλεφταρεοι) οποτε ο ανθρωπΑς ΜΕ Α, ΝΑΙ, πηγε και πηρε ενα σκαφος, ενα καγιεν, ενα διπατο μεζονετα, και τι να κανει ο χριστιανος, ΑΦΟΥ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΣΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ επεσε τωρα σε μαυρες πλερεζες....

ενω αυτος που δεν επαιρνε γιατι δεν τον εχωσε ο μπαρμπας του, και πληρωσε γεννες, και πηγε στη δουλεια την αλλη μερα, και επιδομα δεν ξερει τι θα πει και ο μισθος του ποτε δε θα γινει τετραψηφιος...αυτος αφου δεν ειχε, δεν εχασε και τιποτα.........δεν το πιστευω οτι εσυ το ειπες αυτο......

 

δεν ειναι ετσι παιδια.........το οτι καποια αρκετα χρονια παρασιτοζωουσε ο δημοσιος τομεας εις βαρος ολων μας δεν μας ειναι αγνωστο......τωρα τους ειπαν τερμα και θυμωσανε........

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΤΟΥ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟΥ--------ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!

 

δε θα λυπηθω κανεναν επειδη του κανανε τα 5 χιλιαρικα 4 οτι και να λετε, το καταλαβαινετε??? να μην επαιρνε σκαφος οπως δεν πηρα κι εγω, να μην επαιρνε σπιτια οπως δεν πηρα κι εγω......τι λογικη του παραλογου ειναι αυτη να μην κοιταμε τον διπλανο?????? και μετα γυρνανε και σου λενε ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ οχι ρε φιλε εγω δεν εφαγα, ξεχασατε να με καλεσετε στο γευμα.....να βρουνε ποιοι παιρνουν τα πακετα και να τους τα κοψουνε.....και δεν εννοω τον αστυνομο η τον πυροσβεστη που απ οτι εμαθα σημερα μια απ τα ιδια με μας ειναι, αλλα πιο πανω να ψαξουνε, και θα βρουνε..........

 

μην τρελλαθω, θα τους λυπηθουμε, να κανουμε κι εναν ερανο τε παιδια, δεν εχουν οι ανθρωποι να πλερω τα ανοιγματα που δικαιως τους αφησαμε να κανουνε στις πλατες μας..........

εγω εφαγα μονο απ το μπαμπα μου

απο κανεναν αλλο δεν εφαγα

χαρισα κιολας δεκα χρονια αναπηρικη στο κρατος---- τωρα τη ζητησα

ημουν νεα και δεν ηθελα να παιρνω βοηθηματα ..........

 

με τους ανθρωπους ζουμε, και το μονο που ειπαμε ειναι να μην κλαιγονται μεσα στα μουτρα μας για σκαφη και μεζονεταρες.......θα το λεω μεχρι να πεθανω..........να πανε να κλαφτουνε αλλου, εμεις μετραμε το μηνα και περισσευει πολυς μετα το μισθο..........δε νομιζω να διαφωνει σ αυτο ουτε η γυναικα του αστυνομικου, ουτε του πυροσβεστη, ουτε καμμια,

να ρωτησω ευθεως

αν ερθει καποιος και σας πει "αχ ειχα υπολογισει οτι παιρνω 4000 και αλλα 4000 η γυναικα μου και πηρα ενα σπιτι στην εξοχη κι ενα σκαφος κι μια mercedes και τωρα τι θα κανω μου κοψανε 500 ευρω" εσεις τι σκεφτεστε δλδ????? Τον καημενο που αλλιως τα ειχε υπολογισει?????

παιδια θα με τρελλανετε σημερα..........εκαψα και τα γεμιστα.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Κάθε ΔΥ δικαιούται 1 μήνα αναρρωτικής για κάθε έτος προϋπηρεσίας του. Ο όρος επαπειλούμενη δεν ισχύει πλέον. Κι εσύ δικαιούσαι αναρρωτική, αν εγώ επιλέξω να την "κάψω" στην εγκυμοσύνη μου, εσύ τι πρόβλημα έχεις; Οι άδειες κύησης και λοχείας ειναι 3 μήνες και είναι ίδιες και για τους ιδιωτικούς. Η άδεια ανατροφής είναι 9 μήνες και όχι 12. Άρα όλα μαζί αν τα βάλεις, βγαίνουν 1 χρόνος, συν τις αναρρωτικές που το πολύ πολύ να είναι άλλοι 5 μήνες, άρα 1μισυ χρόνος σύνολο. Για κάθε παιδί. Έτσι που το έγραψες πριν είναι σαν να έκατσε 3 χρόνια για κάθε γέννα. Γι αυτό είπα ότι είσαι υπερβολική. Κι αφόσον το ίδιο το κράτος της δίνει το δικαιωμα να το κάνει, γιατί να μην χρησιμοποιήσει το δικαίωμα αυτό;

 

Για να μην πω για τις εκπ/κούς που συνήθως μετακινούνται κάθε μέρα σε άλλους νομούς και κάνουν χιλιόμετρα για τη δουλειά. Θα πρέπει να είναι κάποια πολύ βλάκας να οδηγεί 2-3 ώρες τη μέρα στην εγκυμοσύνη. Και για ποιο λόγο; Για να πάρει στο τέλος το βραβείο της ανοιχτής παλάμης;

 

Και το ξαναλέω, αυτές οι γυναίκες βάλανε μέσα το ελληνικό δημόσιο Ή τα κομματόσκυλα των ΔΕΚΟ?

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!! Επιτέλους να ακούγονται όλες οι πλευρές γιατι γενικά είναι εύκολο να κατηγορέις χωρίς να ξέρεις! Και φυσικά πάντα η δουλεια του άλλου είναι η πιο έυκολη και η καλύτερη χαχαχα

 

Δεν είπε κανείς πως λόγω των γυναικών ΔΥ που απεκτησαν παιδιά μπήκε μέσα το ελληνικό κράτος. Δεν έφαγαν τα λεφτά των ταμείων στο χρηματιστήριο οι μητέρες ΔΥ.

Η συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρομαι αφορά σε δασκάλα και κάθεται όσο σας γράφω γιατί είναι συγγενής μου και το βλέπω!

Δεν λέω πως δεν θα έκανα το ίδιο αν μπορούσα!

Βαρέθηκα να μου κλαίγεται για αυτά τα 60-70 ευρώ απλά. Το σχόλιο μου αφορούσε σε κλάψα (μετά προνομίων ΔΥ) και όχι στην οικονομική κατάντια της Ελλάδας.

Νομίζω η γκρίνια είναι θέμα χαρακτήρα και οχι ΔΥ. Αλλά έχε υπόψιν σου οτι οι εκπαιδευτικοι είναι όντως οι πιο χαμηλόμισθοι και αυτά τα 60-70 είναι μεγάλη διαφορά για κάποιες οικογένειες...

Όσο για τις άδειες νομίζω είμαστε ωριμοι άνθρωποι να κρινουμε καταστάσεις με συγκεκριμένα μέτρα και σταθμα και οχι όλα στο ίδιο καζάνι. Με λυπεί όμως πραγματικά που ακούω γυναίκες -μητέρες να εκφράζουν τέτοιο μένος για τις άδειες κύησης και ανατροφής...Λες και τις παίρνουμε για να πάμε στα μπουζούκια!! Κριμα και πάλι κρίμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι ετσι παιδια.........το οτι καποια αρκετα χρονια παρασιτοζωουσε ο δημοσιος τομεας εις βαρος ολων μας δεν μας ειναι αγνωστο......τωρα τους ειπαν τερμα και θυμωσανε........

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΤΟΥ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟΥ--------ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!

 

δε θα λυπηθω κανεναν επειδη του κανανε τα 5 χιλιαρικα 4 οτι και να λετε, το καταλαβαινετε??? να μην επαιρνε σκαφος οπως δεν πηρα κι εγω, να μην επαιρνε σπιτια οπως δεν πηρα κι εγω......τι λογικη του παραλογου ειναι αυτη να μην κοιταμε τον διπλανο?????? και μετα γυρνανε και σου λενε ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ οχι ρε φιλε εγω δεν εφαγα, ξεχασατε να με καλεσετε στο γευμα.....να βρουνε ποιοι παιρνουν τα πακετα και να τους τα κοψουνε.....και δεν εννοω τον αστυνομο η τον πυροσβεστη που απ οτι εμαθα σημερα μια απ τα ιδια με μας ειναι, αλλα πιο πανω να ψαξουνε, και θα βρουνε..........

 

 

Ε πες τα χρυσόστομη!!!!

Link to comment
Share on other sites

και για να μην ειμαι οφφ, εμεις αρχισαμε να ψαχνουμε να φυγουμε παιδια

με ενα γρηγορο ψαξιματακι στο σαιτ της αυστραλιας εβαλα τα στοιχεια μας και μας πηρε μια κοπελα τηλεφωνο μας εστειλε ενα κατεβατο μειλ με τις βιζες και αλλα σχετικα, και βολιδοσκοπουμε κατα κει

βεβαια θελει πολυ καιρο οληη προετοιμασια

ο αντρας μου ειναι πανικοβλητος- να τα πουλησουμε ολα και να φυγουμε- εχει παθει σοκ

εγω ειμαι πιο φοβισμενη, δεν πουλαω τιποτα κατ αρχην, αν παει κατι στραβα που θα γυρισω..... εχω και τη μανουλα 80 και δεν την παιρνουν ευκολα εκει, ειναι και πολυ μακρια να παρει, αλλα ο αντρας μου ειλικρινα και αυριο θα εφευγε και επιμενει οτι αν φυγουμε νωριτερα κατι θα βρουμε, αν φυγουμε μετα με το μπουλουκι λεει δε θα δεχονται κανεναν.........

αλλα και η ξενιτια κρυο πραγμα, τι να πω..........

Link to comment
Share on other sites

δε θα λυπηθω κανεναν επειδη του κανανε τα 5 χιλιαρικα 4 οτι και να λετε, το καταλαβαινετε??? να μην επαιρνε σκαφος οπως δεν πηρα κι εγω, να μην επαιρνε σπιτια οπως δεν πηρα κι εγω......τι λογικη του παραλογου ειναι αυτη να μην κοιταμε τον διπλανο??????

Να κάνω μια διευκρίνηση? Καλά έκανε και έπαιρνε 4 και 5 χιλιάρικα και ανοιγόταν όσο νόμιζε. Κακώς έκανε (κατα την γνώμη μου) αν δεν λογάριαζε πως ίιιιιιισως έρθουν και δύσκολες μέρες και θα έπρεπε να κάνει μια πιο συνετή διαχείριση.

Αν αρχίσει να κλαίγεται επειδή ήρθαν οι πιο δυσκολες μέρες και αυτός δεν είχε προνοήσει, αλλά νόμιζε πως θα μπορεί να κανει την dolce vita του επ'άπειρον, ε ούτε και εγώ θα τον λυπηθώ.

Αν αντιμετωπίζει το θέμα με μια αξιοπρέπεια δεν έχω κανενα λόγο να είμαι εναντιον του, μόνο και μόνο επειδή κάποτε έβγαζε πολλά. Καλά έκανε και μαγκιά του

Link to comment
Share on other sites

εκαψα και τα γεμιστα.........

 

Εμ όταν μαγειρεύουμε έχουμε το νου μας στο 'πολύτιμο' φαί μας! όχι στο πως θα απαντήσουμε στο ιντερνετ :P το μαγείρεμα δεν είναι 'ελεύθερος χρόνος' είναι πολύτιμος χρόνος με πολύτιμα ΑΚΡΙΒΑ υλικά :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αν αντιμετωπίζει το θέμα με μια αξιοπρέπεια δεν έχω κανενα λόγο να είμαι εναντιον του, μόνο και μόνο επειδή κάποτε έβγαζε πολλά. Καλά έκανε και μαγκιά του

 

 

Το ίδιο ισχύει και για μένα για όλους και τους 'εχοντες' και για τους 'μη έχοντες'!!!!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια και εγω δικαιουμάι αναρρωτική τι εννοεις? η αναρρωτικη δεν ειναι κανονική αδεια για να πας στο τελος και να πεις εχω και 10 μηνες αναρρωτική να μου την δωσετε!!!! ειναι αν την χρειαστεις δεν λεω να μην χρησιμοποιήται αν υπαρχει λογος αλλα η εγκυμοσυνη δεν ειναι αρρωστια για να καθομαστε σπιτι χωρις αλλον λογο!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διευκρίνηση? Καλά έκανε και έπαιρνε 4 και 5 χιλιάρικα και ανοιγόταν όσο νόμιζε. Κακώς έκανε (κατα την γνώμη μου) αν δεν λογάριαζε πως ίιιιιιισως έρθουν και δύσκολες μέρες και θα έπρεπε να κάνει μια πιο συνετή διαχείριση.

Αν αρχίσει να κλαίγεται επειδή ήρθαν οι πιο δυσκολες μέρες και αυτός δεν είχε προνοήσει, αλλά νόμιζε πως θα μπορεί να κανει την dolce vita του επ'άπειρον, ε ούτε και εγώ θα τον λυπηθώ.

Αν αντιμετωπίζει το θέμα με μια αξιοπρέπεια δεν έχω κανενα λόγο να είμαι εναντιον του, μόνο και μόνο επειδή κάποτε έβγαζε πολλά. Καλά έκανε και μαγκιά του

 

Βασικά αυτοί με τις μεζονετάρες και τα σκάφη κοιτάνε να τα "κρύψουν" και κρατούν low profile για να μην τους τσακώσουν... χλωμό το βρίσκω να κλαφτεί σε εμένα κανένας τέτοιος..

Link to comment
Share on other sites

και οσο για τους αντρες μας εγω να σας πω ειμαι λιγο εξοργισμενη γιατι απο την μια καταλαβαινω οτι ειναι αγχωμενος αλλα δεν βλεπω και να κανει κατι....

παρα σημερα μου λεει να πληρωσουμε ολο το ποσο στην εφορια!!!! παρολο που δεν μας εχουν δωσει ακομα την επιστροφή και με τι θα περασουμε βρε ανθρωπε εεεε θα δουμε μου λεει καλυτερα να ξεμπερδευουμε με τις υποχρεωσεις,

και μας βλεπω για αλλη μια φορα να ειμαστε οι βλακες που θα πληρωσουμε ... μην τυχον και αργησουμε λιγο!!!

 

Και σε σας τα ίδια; Μας χρωστάνε λόγω εγκυνοσύνης και γέννας € 2900 και μας ζητάνε € 2000 και τα πρώτα € 300 τώρα!! Δηλαδή κόψε τον πωπό σου και βρες τα λεφτά αλλά τα € 2900 όποτε έχουμε θα τα πάρεις. Και ναι να τα δώσω αν είναι να πιάσουν τόπο (γιατί πάμε κατά διαόλου) κι ας ζοριστώ αλλά αυτά που μου χρωστάς; Γιατί δεν τα συμψηφίζεις να τελειώνουμε;

 

Και κάνουν και έκπτωση € 100 αν τα δώσουμε όλα μαζί..Τι λες βρε σοβαρά; Τους τα χαρίζω, καλύτερα με δόσεις. Αυτά τα 100 Ευρώ είναι το ευ ζήν μου.

 

Τέλος πάντων εγώ μένω σιωπηλός παρατηρητής αλλά ο σύζυγος και λόγω επαγγέλματος (Οικονομολόγος) έχει πιάσει τις αναλύσεις και με τρελαίνει. Και όσο αναλύει τόσο με πιάνει σύγκρυο. Καλύτερα να μην ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διευκρίνηση? Καλά έκανε και έπαιρνε 4 και 5 χιλιάρικα και ανοιγόταν όσο νόμιζε. Κακώς έκανε (κατα την γνώμη μου) αν δεν λογάριαζε πως ίιιιιιισως έρθουν και δύσκολες μέρες και θα έπρεπε να κάνει μια πιο συνετή διαχείριση.

Αν αρχίσει να κλαίγεται επειδή ήρθαν οι πιο δυσκολες μέρες και αυτός δεν είχε προνοήσει, αλλά νόμιζε πως θα μπορεί να κανει την dolce vita του επ'άπειρον, ε ούτε και εγώ θα τον λυπηθώ.

Αν αντιμετωπίζει το θέμα με μια αξιοπρέπεια δεν έχω κανενα λόγο να είμαι εναντιον του, μόνο και μόνο επειδή κάποτε έβγαζε πολλά. Καλά έκανε και μαγκιά του

 

συμφωνω με καθε μια λεξη σου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμ όταν μαγειρεύουμε έχουμε το νου μας στο 'πολύτιμο' φαί μας! όχι στο πως θα απαντήσουμε στο ιντερνετ :P το μαγείρεμα δεν είναι 'ελεύθερος χρόνος' είναι πολύτιμος χρόνος με πολύτιμα ΑΚΡΙΒΑ υλικά :P

 

αμ δεν ηξερα οτι θα σε επιανε σημερα κριση προστασιας των ευπορων κορασιδων να εκανα μια απλη μακαροναδα να σε προλαβαινω!

 

οφφ αυτες τις φατσουλες απο που τις βρισκετε και τις βαζετε καλε??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...