Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts

Μας δίνεις παράδειγμα φίλους και γνωστούς ΣΟΥ αλλά απευθύνεσαι σε εμας... Αυτό είναι το λάθος σου. Λες "παίρνετε", "είστε πολύ καλύτερα, μη το αρνείστε", "μη κλαίγεστε" κ.ο.κ.

Δυστυχώς καμία απο εμας ή τους συζύγους μας δεν παίρνει 3000 το μήνα...

 

παιδια μην το πιασουμε τωρα αυτο το θεμα

το τι παιρνετε δεν ειμαι εφοριακος να το ξερω

μιλαω για τους ΔΥ γενικα

αλλα ακομα κι εσεις που θιγεστε, με τη δικη μου οικογενεια εχετε διαφορα....

και παντα θα εχετε....δε νομιζω κανενας ΔΥ να δουλευει για 800 με διπλοβαρδιες!

αν λοιπον ειναι 3000 ειναι τα 4πλασια απο μενα σχεδον

αν ειναι 2500 ειναι 3πλασια

και μαθηματικα ξερετε.......μη συνεχισω και μου σηκωθει η τριχα νυχτιατικα

 

και καλα κανετε και τα παιρνετε αφου τα δουλευετε και αφου ετσι γαλουχηθηκαμε σ αυτο το κρατος, οποιος σπουδασει πρεπει να το εξαργυρωσει μετα λες και εκανε καλο σε καποιον αλλο εκτος του εαυτου του---κι εγω ετσι ελεγα, 4 ξενες γλωσσες ξερω, τι θα δουλευω για ψιχουλα??? --- αλλα τουλαχιστον να υπηρχε μια αξιοκρατια... τεσπα το σταματαω εδω γιατι κι εσας σας ξημερωνουν δυσκολες μερες και αυτο ειναι κατι που τριτη φορα λεω ουτε μου αρεσει ουτε με κανει να χαιρομαι- αντιθετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κανονικα θα πρεπει να χαιρομαστε για το αν βγαζει παραπανω ο διπλανος μας γιατι συνολο ειμαστε και αν δεν βγαλει ο ενας δεν βγαλει ο αλλος κανεις δεν θα αγοραζει και κανεις δεν θα δουλευει αν δεν υπαρχει αγοραστικη δυναμη.

 

Σημασια δεν εχει ποιος βγαζει τι αλλα πως θα δουλευει το συστημα για να ζουν ολοι καλυτερα.

 

Ουτοπικο?? Μπορει, αλλα οταν ζει δυσκολα ο διπλανος ερχεται και η σειρα των πολλων ροδα ειναι το συστημα οποτε ας μην επικεντρονομαστε στο ποιος βγαζει τα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ πολυ σωστα μαρκο πολο συμφωνω απολυτα

και επιπροσθετω

καλο ειναι να μην κανουμε τα παραπονα μας και τις μεμψιμοιρες δηλωσεις μας σε ανθρωπους που τα λεφτα μας δε θα τα δουν ποτε ουτε με τα κυαλια, ειναι απλα προκλητικο!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι στο τέλος αντί να τα βάζουμε με τους πολιτικούς που θέλουν να κυβερνάνε ενώ δεν ξέρουν τι τους γίνετε θα μαλώνουμε μεταξύ μας για το ποιος βγάζει πιο πολλά και αν είναι καλύτερα να είσαι δημόσιος ή ιδιωτικός.

Εμένα πάντως ο άντρας μου ( ΔΥ ) έχει εφευρει καινούριο παιχνίδι παίζει στοίχημα με το κουμπάρο μας που είναι ( ΙΥ ) για το πόσο θα του κόψουνε τον επόμενο μήνα.Δεν λέω όμως μας κρατάνε σε εγρήγορση με την αγωνία του πόσου μισθό θα πάρει τον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικα θα πρεπει να χαιρομαστε για το αν βγαζει παραπανω ο διπλανος μας γιατι συνολο ειμαστε και αν δεν βγαλει ο ενας δεν βγαλει ο αλλος κανεις δεν θα αγοραζει και κανεις δεν θα δουλευει αν δεν υπαρχει αγοραστικη δυναμη.

 

Σημασια δεν εχει ποιος βγαζει τι αλλα πως θα δουλευει το συστημα για να ζουν ολοι καλυτερα.

 

Ουτοπικο?? Μπορει, αλλα οταν ζει δυσκολα ο διπλανος ερχεται και η σειρα των πολλων ροδα ειναι το συστημα οποτε ας μην επικεντρονομαστε στο ποιος βγαζει τα περισσοτερα.

 

Για ΄μένα έχει σημασία αυτός που βγάζει, να το αξίζει. Γιατί άλλο να βγάζει κάποιος με προσόντα, που δουλεύει σκληρά, κι άλλο να βγάζει ο καθένας που είχει μπάρμπα στην Κορώνη και με απολυτήριο λυκείου μπήκε στο δημόσιο, του χτυπάει άλλος την κάρτα και πληρώνεται. Αλλοίμονο αν σταματήσουμε να στηλιτεύουμε και τις αδικίες!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι στο τέλος αντί να τα βάζουμε με τους πολιτικούς που θέλουν να κυβερνάνε ενώ δεν ξέρουν τι τους γίνετε θα μαλώνουμε μεταξύ μας για το ποιος βγάζει πιο πολλά και αν είναι καλύτερα να είσαι δημόσιος ή ιδιωτικός.

Εμένα πάντως ο άντρας μου ( ΔΥ ) έχει εφευρει καινούριο παιχνίδι παίζει στοίχημα με το κουμπάρο μας που είναι ( ΙΥ ) για το πόσο θα του κόψουνε τον επόμενο μήνα.Δεν λέω όμως μας κρατάνε σε εγρήγορση με την αγωνία του πόσου μισθό θα πάρει τον επόμενο μήνα.

 

 

 

Χαχα!! καλο!! Τον χειμωνα που θα μαζευομαστε γυρω απο το τζακι για να ζεσταθουμε, θα το κανουμε κι εμεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται δεν επικροτω τις αδικιες αλλα το θεμα δεν ειναι ποσα περνει ο αλλος αλλα ο καθενας να μπορει να ζει αξιοπρεπως. Τι κανει ο διπλα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και δεν ειναι το προβλημα της χωρας αυτη την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ θα διαφωνησουμε μαρκο πολο

ολων δουλεια ειναι

ετσι εφτασε η χωρα εδω που εφτασε

απ το να ρεει αφθονο το χρημα σε ανθρωπους που δεν το αξιζουν

επειδη "τρουπωσαν" γεια σου ρε Βουτσα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται δεν επικροτω τις αδικιες αλλα το θεμα δεν ειναι ποσα περνει ο αλλος αλλα ο καθενας να μπορει να ζει αξιοπρεπως. Τι κανει ο διπλα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και δεν ειναι το προβλημα της χωρας αυτη την στιγμη.

 

Το αν ο τάδε βουλευτής έχει βάλει τη γυναίκα του στο δημόσιο ή αν ο τάδε πολιτικάντης έχει βολέψει 100 άτομα, ή αν ο δείνα παίρνει με επιδόματα 6000 ευρώ δεν είναι πρόβλημα της χώρας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρεις δηλαδη οτι η χωρα εφτασε εδω απο τον δημοσιο υπαλληλο που παιρνει 500 ευρω περισσοτερα απο σενα???? Βλεπετε το δεντρο και χανετε το δασος, οι κλεφτες πολιτικοι και τα μεγαλα ψαρια ειναι το θεμα που οδηγησαν εδω την χωρα.

 

Και δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος και τα λεω αυτα απλα πιστευω οτι το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και το να αλληλοκατηγοορυμε ο ενας τον αλλον δεν εχει νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με marcopolo.

 

Για παραδειγμα, η αδερφη μου δουλευει στον Ιδιωτικο Τομεα και ο αντρας της ειναι στρατιωτικος. Συνολο επαιρναν γυρω στα 2500 το μηνα.Αποφασισαν λοιπον να φτιαξουν το δικο τους σπιτι αφου τους επαιρνε. Εγω δε δουλευω. Ο αντρας μου ειναι πυροσβεστης. Αυτη τη στιγμη παιρνουμε γυρω στα 1100. Εχουμε τη δοση για το δανειο του σπιτιου εκτος ολων των αλλων εξοδων και τη βγαζουμε μια η αλλη. Στο σπιτι της αδερφης μου, αν και μπαινουν περισσοτερα χρηματα, τα πραγματα ειναι το ιδιο δυσκολα, γιατι εκτος απο το ενοικιο που εχουν, βγηκε η αδεια για το σπιτι που θελουν να χτισουν και τωρα που οι μισθοι εξαφανιζονται σιγα σιγα, τα εξοδα τους πολλαπλασιαζονται! Αρα κι αυτοι μια η αλλη θα τα βγαζουν περα. Επομενως η καθε οικογενεια συμφωνα με τα χρηματα που εβγαζε, τακτοποιουσε και τις αναγκες της. Δε σημαινει οτι εκεινοι που επαιρναν 1000 ευρω παραπανω δεν τους αγγιζει η οικονομικη κριση....

Link to comment
Share on other sites

Το αν ο τάδε βουλευτής έχει βάλει τη γυναίκα του στο δημόσιο ή αν ο τάδε πολιτικάντης έχει βολέψει 100 άτομα, ή αν ο δείνα παίρνει με επιδόματα 6000 ευρώ δεν είναι πρόβλημα της χώρας?

 

 

Δεν μου φταιει αυτος που μπηκε και εσυ θα εμπαινες αυτος που χρησιμοποιει τετοιες πολιτικες πρακτικες ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω κανενας ΔΥ να δουλευει για 800 με διπλοβαρδιες!

 

οχι εχεις δικιο εμενα ειναι αστυνομικος και με τα νυχτερινα μολις χτες πηραμε το μηνιατικο 930 ευρουλακια!!!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε κι οι δυο ελευθερη επαγγελματιες φευγει το πρωι στις 7 και γυρναει το βραδυ στις 10 .....εγω αναγκαστικα μονο πρωί ...ειναι μερες που λες και ηρθε το τελος του κοσμου ...εγω προσωπικα ειδησεις δεν ακουω αυτος που ακουει τρελενεται προσπαθω να του πω εχουμε αυτα για το σαβατοκυριακο και μου λεει μεχρι τοτε μπορει να εχουμε πτωχευση ..αρα εγω δηλαδη θα σταματησω να ζω και να περιμενω ποτε θα γινει το μπαμ......

δεν παμε καλα ......

αγχωνομε και εγω αλλα καποιος πρεπει να κραταει την ψυχραιμια του αν τρελαθουμε και οι δυο ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ !!τα παιδια μας τη φταινε ....τωρα οσο αφορα την μεταναστευσει εμενα προσωπικα δεν θα με χαλουσε ο αντρας μου θα πεθαινε αν ηταν να φυγει απο την κρητη ......αρα δεν παιζει αυτο σεναριο ...και οι γονεις μα,οι συγγενεις μας , οι φιλοι μας ειναι ολοι εδω ..δεν το κουναμε ρουπι .......υπομονη θα γυριση ο τροχος που θα παει αρκει να καταφερουμε να κρατησουμε εστω το κεφαλι μας εξω απο το νερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει κοπελιες.. λιγο πολυ ολοι στην ιδια μοιρα ειμαστε. Εκτος απο την Μενεγακη φυσικα που πηρε το επιδομα τριτεκνων και ανασανε λιγο η κοπελα. Και νομιζω η διαμαχη ιδιωτικων-δημοσιων δεν ξεκινησε με την κριση..Υπηρχε πολυ πριν και θα υπαρχει για πολυ μετα... Ακρη δε βρισκουμε. Και τετοιες ωρες θα πρεπει ολοι να ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

περιεργο,δηλαδη η δημοτικη αστυνομια βγαζει παραπανω απ την κανονικη??? κουφαθηκα σημερα

ναι οντως η διαμαχη δημοσιων -ιδιωτικων δεν ξεκινησε με την κριση

ουτε θα τελειωσει ποτε

καθενας αναλογα με το μισθο του απλωνεται

ετσι απλωθηκε και ο θειος που λεγαμε χτες

4000 αυτος και 4000 η γυναικα του

και τωρα του κοψανε 1000 και πως να πληρωσει το σκαφος ο καψερος

να κανουμε εναν ερανο ρε αδερφε

να αλληλουποστηριχτουμε

ενταξει παιδια

καταλαβα

 

οτι παιρνετε να τα χαιρεστε και να τα ξοδευετε οπως νομιζετε καλυτερα

δεν ειπα ποτε γιατι παιρνεις τοσα

γιατι εγω τοσα

ειπα μονο ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΑΙΓΕΣΑΙ !!!!!!!!!!

παραλογοοοοοοο?????? δεν απανταει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε εκτος θεματος πρωτον και δευτερον αμα σκεφτομαστε ετσι θα μπει ο ανεργος και θα σου πει καλη μου σταματα και εσυ να μιλας δεν εχεις δικαιωμα γιατι εγω παιρνω λιγοτερα.

 

Ειναι λογικη αυτη???? Βγαζει πουθενα??? Ας αποκλεισουμε σε ολους να μιλανε γιατι παντα υπαρχει καποιος που περναει πιο δυσκολα απο εμας. Δεν εχει νοημα ολο αυτο, αυτο προσπαθω να τονισω.

Link to comment
Share on other sites

ειπα μονο ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΑΙΓΕΣΑΙ !!!!!!!!!!

παραλογοοοοοοο?????? δεν απανταει!!!

 

E! ναι βρε Στέλλα, κλαίγονται οι άνθρωποι γιατι σου λέει

 

"τωρα που μας τα κόβουν πως θα πάρω εγώ το σπιτάκι στου Ζουμπερι που μου κλεινε το μάτι?"

 

"Πως θα πάω το 15μερο ταξιδάκι στο Ντουμπάι να δω τους Σειχηδες και να παίξω στα καζίνο?"

 

"πως θα πληρωσω τα 3 πεταπτυχιακά στο Χαρβαρντ της Μασαχουσέτης των παιδιών μου?"

 

Κάτι τέτοιο!!!

 

ΥΓ...Μιλάω για άτομα τύπου θείους σου ε? (που καθαριζουν 8000-9000 μαζικά μηνιαίως και κλαίγονται)

Link to comment
Share on other sites

περιεργο,δηλαδη η δημοτικη αστυνομια βγαζει παραπανω απ την κανονικη??? κουφαθηκα σημερα

 

δεν ξερω ποσα παιρνει η δημοτική ξερω ακριβως ποσα παιρνει ο αντρας μου με 11 χρονια υπηρεσιας και 2 παιδια, και εγω δεν εχω προβλημα ποσα παιρνουν οι ι.υ αλλα δεν μπορω αλλο αυτες τις ιστοριες με τους κακομοιρους ι.υ. γιατι ολοι μου οι γνωστοι ι.υ επαιρναν παντα παραπανω και καλως επαιρναν και να συνεχισουν να παιρνουν γιατι δεν ειχαν την σιγουρια της μονιμοτητας, με αποτελεσμα να πρεπει να αποταμιευουν γιατι δεν ξερουν τι τους περιμενει! εμεις στην τραπεζα δεν εχουμε παρα 3 χιλιαρικα και διαρκως μειωνονται ενω οι φιλοι μας εχουν πανω απο 40 -50 χιλιαρικα σε καταθεσεις οι μετοχες οποτε μην μου κλαιγονται για την μονιμοτητα ο καθενας κανει τις επιλογες του. οποιος εμεινε στον ιδιωτικο τομεα εμεινε για το χρημα οποιος απο εμας πηγε στο δημοσιο πηγε για την σιγουρια, οχι για την τεμπελια οπως διαρκως ακουω μεσα και εξω απο το φορουμ.

επισης μιλαω για τους συνομηλικους μου και χωρις ιδιαιτερα προσοντα πχ δεν ειναι γιατροι δικηγοροι κλπ

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω κανενας ΔΥ να δουλευει για 800 με διπλοβαρδιες!

 

Πλάκα κάνεις έτσι; Πες μου ότι κάνεις πλάκα! Για ρώτα... πόσα πήραν οι αστυνομικοί αυτό το μήνα μισθό;

 

Εκτός από το παρεντς και την τηλεόραση... υπάρχει και το ιντερνετ για ενημέρωση! Για ρίξε μια ματιά!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ειπα μονο ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΑΙΓΕΣΑΙ !!!!!!!!!!

παραλογοοοοοοο?????? δεν απανταει!!!

 

Έχεις κατοχυρώσει το ΜΟΝΑΔΙΚΟ δικαίωμα;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στρατιωτικος, χαμηλοβαθμη-εχει σημασια αυτο- μακρια απο το σπιτι μου, και δεν νομιζω να το δω ποτε, πληρωνουμε με τον αντρα μου 500 ευρα σε νοικι- βενζινες ουτε και ξερω ποσο καθε μηνα γιατι δουλευει και μακρια απο το σπιτι, και ο μισθος μου θαναι γυρω στα 800 τους επομενους 2 μηνες τουλαχιστον. Εννοειται οτι δεν πληρωνομαι υπερωριες, υπηρεσιες, επιφυλακες κτλ. Τα εξοδα για την στολη μου επιβαρυνουν εμενα. (ενα παραδειγμα-ενα μονο παντελονι εχει 50 ευρω) Τι να λεμε τωρα... Εχω να ψωνισω κατι για μενα ουτε που θυμαμαι απο ποτε. Ο αντρας μου μου λεει καθημερινα για απολυσεις, τρεμει το φυλοκαρδι μας μηπως ερθει και η σειρα του. Βοηθεια δεν εχουμε απο πουθενα, γονεις γιοκ. Τωρα που ηρθε το μωρο προσπαθω οσο μπορω να κανω οικονομιες, αλλα ειναι το πρωτο μου, να μη του παρω και κεινο, να μη του παρω και το αλλο; Και παλι, νοιωθω οτι κρατιεμαι... Εχω φιλες σε ιδ. εταιριες που τους δηλωνουν πολυ λιγοτερα χρηματα για πιανουν το αφορολογητο ενω περνουν τα διπλα απο μενα. Δεν εκατσα ποτε να πω ασχημη κουβεντα ομως. Ειναι κριμα να λετε αυτα για ολο τον ογκο των Δ.Υ. και να παιρνει η μπαλα και τους χαμηλομισθους για μια μικρη μεριδα ανθρωπων που παιρνει καλα λεφτα.

Και γω θελω να φυγουν οσοι δεν δουλευουν. Θα γινει αξιοκρατικα ομως; Σας λεω, θα ειμαι η πρωτη που θα φυγει γιατι ουτε μεσον εχω ουτε δοντι ουτε τπτ...

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...