Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts

Πες τα βρε κοπέλα μου. Γιατί βρε καλό μου Αφροδιτάκι δεν έγινες και συ ΔΥ να κάνεις το ίδιο αφού - από ότι καταλαβαίνουμε- μάλλον το ζηλεύεις και αφού θεωρείς ότι έτσι κάνουν όλες οι μαμάδες ΔΥ?Τι κακό πια κ αυτό, να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει ο καθένας την αναρρωτική που δικαιούται όπως θέλει βρε αδερφε....

 

:( Ωραία πολύ ωραία! Μένος, ζήλια, ίσως και φθόνος......η λέξη κακία ακόμη δεν έχει αναφερθεί...... Μάλλον παρεξηγήσατε τελείως τι έχω γράψει και εννοώ και δεν προκέιται να το ξαναεξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είναι τόσο μεγάλο κατόρθωμα το να μπεις στο δημόσιο? (Αν και για πολλούς ήταν όνειρο ζωής, σπούδαζαν μόνο και μόνο γι' αυτό, έβαζαν μέσο, πλέον όμως αποδείχτηκε ότι η θεσούλα στο δημόσιο δεν είναι όνειρο).

 

Και εμείς οικογενειακώς είμαστε κατά του μέσου και του γλειψίματος σε άχρηστους πολιτικάντηδες για να βολευτούμε στο δημόσιο, πειράζει?

 

δεν βλεπω να απαντας σε καποιον βλεπω να μιλας γενικα για θεσουλες και ονειρα!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια απορία είχα!!! Εγώ είμαι σε άδεια από σήμερα, οι υπόλοιπες σερφάρουν απ' τη δουλειά; Όλο το πρωί; :confused:

 

 

Για την εξίσωση των εισοδημάτων θα συμφωνήσω. Πρέπει όλοι να αμοιβόμαστε το ίδιο, βάσει προσόντων. Αλλά δυστυχώς δεν θα γίνει ποτέ αυτό. Οι εφοριακοί για παράδειγμα θα συνεχίσουν να παίρνουν πολλά λόγω κρυφών επιδομάτων και πριμ παραγωγικότητας, ενώ οι εκπ/κοί πχ θα συνεχίσουν να παίρνουν τα πιο λίγα σε σχέση με τους ΔΥ και να μην αναγνωρίζεται το έργο τους. Και σε εφεδρεία θα βγουν μόνο όσοι δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη, να είστε σίγουροι. Οι υπόλοιποι μια χαρά θα βολευτούν και πάλι. Τώρα τους φταίνε οι υπεράριθμοι ΔΥ που οι ίδιοι διορίζανε σωρηδόν τόσα χρόνια!

 

Κι εγώ γι'αυτό στενοχωριέμαι για την κολλητή μου γιατί έχει λιώσει τα παντελόνια της στα θρανία και μπήκε στο εγκληματολογικό με την αξία της. :( Μακάρι να μην φύγει η κοπέλα...

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και δουλεύει 10 ώρες την ημέρα για ένα πολύ μέτριο εισόδημα .. και ρισκάρει και αγχόνεται μην τύχει καμμιά στραβή ..

Ενώ ένας φίλος του, με τις ίδιες σπουδές μπήκε σε μία δημόσια υπηρεσία με μεσο πριν 15 χρόνια και μέχρι σήμερα δουλεύει 5 ώρες την ημέρα γιατί ασχολείται με computer και μηχανογράφηση και αυτό είναι το ωράριό του για να παίρνει τα ίδια λεφτά που βγάζει ο άντρας μου με ρίσκο και πολύ κούραση στις διπλάσιες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και δουλεύει 10 ώρες την ημέρα για ένα πολύ μέτριο εισόδημα .. και ρισκάρει και αγχόνεται μην τύχει καμμιά στραβή ..

Ενώ ένας φίλος του, με τις ίδιες σπουδές μπήκε σε μία δημόσια υπηρεσία με μεσο πριν 15 χρόνια και μέχρι σήμερα δουλεύει 5 ώρες την ημέρα γιατί ασχολείται με computer και μηχανογράφηση και αυτό είναι το ωράριό του για να παίρνει τα ίδια λεφτά που βγάζει ο άντρας μου με ρίσκο και πολύ κούραση στις διπλάσιες ώρες...

 

παιρνοντας αφορμη απο τα λεγομενα σου πρεπει να πω οτι οι ανθρωποι που εχουν βαλει τις ηθικες τους αξιες πανω απο ενα διορισμο και μιλαω για τους ανθρωπους κυριως πριν απο 15-20 χρονια που ο διορισμος γινοταν αποκλειστικα με μεσο ειναι για εμενα προτυπα και τους θαυμαζω πραγματικα!!!!!

τους ανθρωπους που ειχαν βαλει στοχο τον διορισμο και πατησαν επι πτωματων και εγλειψαν τους παντες για να το πετυχουν τους εχω στο κατωτερο σημειο της υποληψης μου,

με εξαιρεση αυτους ομως που το εκαναν για την επιβίωση τους,πχ εργατες οδοκαθαριστες καθαριστριες κλπ δεν τους κατηγορω τόσο γιατι ο καθενας πρεπει να επιβιωνει στο περιβαλλον στο οποιο καλειται να ζησει, τι να πω δηλαδη για μια μανα που παρακαλαγε να μπει καθαρίστρια για να μεγαλωσει τα παιδια της για πια ηθική θα της μιλήσω?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν βλεπω να απαντας σε καποιον βλεπω να μιλας γενικα για θεσουλες και ονειρα!

 

Όπως είδες έχω κάνει quote στο ποστ της ΠΕΖΗ. Τελοσπάντων, δεν θα κάθομαι να εξηγώ και να ξαναεξηγώ. Και πολύ προωπικά το πήρες, γιατί?

Link to comment
Share on other sites

παιρνοντας αφορμη απο τα λεγομενα σου πρεπει να πω οτι οι ανθρωποι που εχουν βαλει τις ηθικες τους αξιες πανω απο ενα διορισμο και μιλαω για τους ανθρωπους κυριως πριν απο 15-20 χρονια που ο διορισμος γινοταν αποκλειστικα με μεσο ειναι για εμενα προτυπα και τους θαυμαζω πραγματικα!!!!!

τους ανθρωπους που ειχαν βαλει στοχο τον διορισμο και πατησαν επι πτωματων και εγλειψαν τους παντες για να το πετυχουν τους εχω στο κατωτερο σημειο της υποληψης μου,

με εξαιρεση αυτους ομως που το εκαναν για την επιβίωση τους,πχ εργατες οδοκαθαριστες καθαριστριες κλπ δεν τους κατηγορω τόσο γιατι ο καθενας πρεπει να επιβιωνει στο περιβαλλον στο οποιο καλειται να ζησει, τι να πω δηλαδη για μια μανα που παρακαλαγε να μπει καθαρίστρια για να μεγαλωσει τα παιδια της για πια ηθική θα της μιλήσω?

 

 

Όλοι πασχίζουν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Και τί πάει να πει παρακαλάω για να μπω? Δηλαδή όποιος δεν έχει δουλειά, πρέπει σώνει και καλά να μπει στο δημόσιο? Τί είναι το δημόσιο, η πηγή που προσφέρει ατέλειωτες θέσεις? Κάπως έτσι το είδαν πολλοί και φτάσαμε σ' αυτή την κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια.. αλλα για ποια ηθικη μιλατε????

Ψαχνω να βρω δουλεια εδω και ενα χρονο. Μαθαινω οτι ανοιγει ενα σουπερ μαρκετ κοντα στο σπιτι μου, μου λενε πηγαινε να αφησεις το βιογραφικο σου. Το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ξερετε ποιο ειναι??? Ποιος το ανοιγει το μαγαζι??? Μηπως εχω κανεναν γνωστο για να μιλησει για την αιτηση μου??? Γιατι αν δεν εχω, τζαμπα κοπος να στειλω και το βιογραφικο.

 

Αυτο αυτοματως να υποθεσω με κανει ανηθικη ετσι? Καλυτερα λοιπον να κατσω σπιτι ανεργη, παρα να βρω καποιον που μπορει να βοηθησει ετσι? Και δε μιλαω για δημοσιο... για ενα σουπερ μαρκετ μιλαω!!! Ακομα κι εκει λοιπον μαθετε πως ο γνωστος ειναι απαραιτητος!!! Απο τα 1000 ατομα που θα κανουν αιτησεις, θα μπουν τα 10 που εχουν γνωστο. Ετσι γινεται τι να κανουμε τωρα?

 

Και δε συμφωνω με οσες λετε οτι θα προτιμουσατε να μεινετε σπιτι αντι να βαλετε μεσον για να μπειτε στο δημοσιο... Θα συμφωνουσα μονο αν ζουσαμε σε εναν κοσμο ομορφο, αγγελικα πλασμενο οπου το κρατος θα μου εδινε ευκαιριες... Και δε ζουμε. Θα κανω λοιπον οτι μπορω για να βρω μια δουλιτσα να βοηθησω την οικογενεια μου..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια.. αλλα για ποια ηθικη μιλατε????

Ψαχνω να βρω δουλεια εδω και ενα χρονο. Μαθαινω οτι ανοιγει ενα σουπερ μαρκετ κοντα στο σπιτι μου, μου λενε πηγαινε να αφησεις το βιογραφικο σου. Το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ξερετε ποιο ειναι??? Ποιος το ανοιγει το μαγαζι??? Μηπως εχω κανεναν γνωστο για να μιλησει για την αιτηση μου??? Γιατι αν δεν εχω, τζαμπα κοπος να στειλω και το βιογραφικο.

 

Αυτο αυτοματως να υποθεσω με κανει ανηθικη ετσι? Καλυτερα λοιπον να κατσω σπιτι ανεργη, παρα να βρω καποιον που μπορει να βοηθησει ετσι? Και δε μιλαω για δημοσιο... για ενα σουπερ μαρκετ μιλαω!!! Ακομα κι εκει λοιπον μαθετε πως ο γνωστος ειναι απαραιτητος!!! Απο τα 1000 ατομα που θα κανουν αιτησεις, θα μπουν τα 10 που εχουν γνωστο. Ετσι γινεται τι να κανουμε τωρα?

 

Και δε συμφωνω με οσες λετε οτι θα προτιμουσατε να μεινετε σπιτι αντι να βαλετε μεσον για να μπειτε στο δημοσιο... Θα συμφωνουσα μονο αν ζουσαμε σε εναν κοσμο ομορφο, αγγελικα πλασμενο οπου το κρατος θα μου εδινε ευκαιριες... Και δε ζουμε. Θα κανω λοιπον οτι μπορω για να βρω μια δουλιτσα να βοηθησω την οικογενεια μου..

 

 

Ετσι είναι δυστυχώς...Σου εύχομαι καλή τύχη με την δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι πασχίζουν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Και τί πάει να πει παρακαλάω για να μπω? Δηλαδή όποιος δεν έχει δουλειά, πρέπει σώνει και καλά να μπει στο δημόσιο? Τί είναι το δημόσιο, η πηγή που προσφέρει ατέλειωτες θέσεις? Κάπως έτσι το είδαν πολλοί και φτάσαμε σ' αυτή την κατάσταση...

 

καλα καλά προφανως δεν ζουμε στην ιδια χωρα γιατι εγω εχω γνωστη με 2 παιδια που πασχιζει να τα μεγαλωσει μονη της καθαριζοντας σκαλες και εκκλησιες χωρις ενσημα βλεπεις κανενας δεν.... και ναι παντα μου λεει για τον εμπαιγμο διαφορων απο οταν ειχε μπει με εννιαμηνο σαν εργατρια και της υποσχονταν αναννεωση και ναι ακομα και σημερα συνεχιζει και ρωταει μηπως γινει κατι και ξαναπαει...με την ιδια ανασφαλιστη και τα παιδια ασφαλισμενα στην προνοια!!!!

οχι φιλεναδα δεν φταινε αυτοι που το ειδαν ετσι φταινε αυτοι που εχουν την δυναμη και διακινουν και εμπορευονται την αγωνια επιβιωσης!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη ρε παιδια.. αλλα για ποια ηθικη μιλατε????

Ψαχνω να βρω δουλεια εδω και ενα χρονο. Μαθαινω οτι ανοιγει ενα σουπερ μαρκετ κοντα στο σπιτι μου, μου λενε πηγαινε να αφησεις το βιογραφικο σου. Το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ξερετε ποιο ειναι??? Ποιος το ανοιγει το μαγαζι??? Μηπως εχω κανεναν γνωστο για να μιλησει για την αιτηση μου??? Γιατι αν δεν εχω, τζαμπα κοπος να στειλω και το βιογραφικο.

 

Αυτο αυτοματως να υποθεσω με κανει ανηθικη ετσι? Καλυτερα λοιπον να κατσω σπιτι ανεργη, παρα να βρω καποιον που μπορει να βοηθησει ετσι? Και δε μιλαω για δημοσιο... για ενα σουπερ μαρκετ μιλαω!!! Ακομα κι εκει λοιπον μαθετε πως ο γνωστος ειναι απαραιτητος!!! Απο τα 1000 ατομα που θα κανουν αιτησεις, θα μπουν τα 10 που εχουν γνωστο. Ετσι γινεται τι να κανουμε τωρα?

 

Και δε συμφωνω με οσες λετε οτι θα προτιμουσατε να μεινετε σπιτι αντι να βαλετε μεσον για να μπειτε στο δημοσιο... Θα συμφωνουσα μονο αν ζουσαμε σε εναν κοσμο ομορφο, αγγελικα πλασμενο οπου το κρατος θα μου εδινε ευκαιριες... Και δε ζουμε. Θα κανω λοιπον οτι μπορω για να βρω μια δουλιτσα να βοηθησω την οικογενεια μου..

 

κοπελα μου ευχομαι να βρεις γρηγορα δουλεια!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για την καλη σας ενεργεια που μολις ελαβα!!

 

Αλλα με τη συγκεκριμενη δουλεια τυχη δεν ειχα.. Ειναι για καλο ομως.. τα καλυτερα ερχονται για ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα ερχονται για ολους μας!

 

Βρε Ρενάκι πολύ αισιοδοξη σε βρίσκω:-D....Αν και μακάρι να έρθουν τα καλύτερα για ΟΛΟΥΣ μας....

 

Ευχομαι και σε σενα σύντομα μια καλή δουλίτσα και ας βρισκόμαστε καταμεσης μιας καταιγίδας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα καλά προφανως δεν ζουμε στην ιδια χωρα γιατι εγω εχω γνωστη με 2 παιδια που πασχιζει να τα μεγαλωσει μονη της καθαριζοντας σκαλες και εκκλησιες χωρις ενσημα βλεπεις κανενας δεν.... και ναι παντα μου λεει για τον εμπαιγμο διαφορων απο οταν ειχε μπει με εννιαμηνο σαν εργατρια και της υποσχονταν αναννεωση και ναι ακομα και σημερα συνεχιζει και ρωταει μηπως γινει κατι και ξαναπαει...με την ιδια ανασφαλιστη και τα παιδια ασφαλισμενα στην προνοια!!!!

οχι φιλεναδα δεν φταινε αυτοι που το ειδαν ετσι φταινε αυτοι που εχουν την δυναμη και διακινουν και εμπορευονται την αγωνια επιβιωσης!

 

Άλλο να ψάχνει κάποιος να βρει δουλειά με σύμβαση, άλλο να θέλει σώνει και καλά να μπει μόνιμος. Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι αναφέρομαι σ' αυτούς που θεωρούσαν τη μονιμότητα πανάκεια και φιλούσαν κατουρημένες ποδιές για να διοριστούν, ακόμη κι αν δεν χρειαζόντουσαν άτομα σε κάποιες υπηρεσίες. Γιατί έχω γνωστό με πολιτικά μέσα που έχει χώσει σε ασφαλιστικό φορέα του δημοσίου τη γυναίκα του και μια φίλη του, και απλά υπάρχουν..... Σε γραφείο για δυο άτομα είναι τέσσερα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ρενάκι πολύ αισιοδοξη σε βρίσκω:-D....Αν και μακάρι να έρθουν τα καλύτερα για ΟΛΟΥΣ μας....

 

Ευχομαι και σε σενα σύντομα μια καλή δουλίτσα και ας βρισκόμαστε καταμεσης μιας καταιγίδας!!!

 

 

 

 

Δεν υπαρχει πιο αισιοδοξος ανθρωπος απο μενα λεμε!!!!

Ειμαι πολυ τυχερη σε ενα πραγμα φιλεναδες... Ακομα και σε αυτη τη φαση που βρισκομαστε, με την τοση ανεργια, εχω αποφασισει να βλεπω ΜΟΝΟ τη θετικη πλευρα των πραγματων.Και επειδη στη συγκεκριμενη φαση δεν βλεπω τιποτα θετικο οσο και να ψαχνω...αποφασισα να περιμενω τα καλυτερα!!! Ξερετε τι ωραια που ειναι? Οι περισσοτεροι με λεν τρελλη αλλα και τι μ αυτο? Για γυριστε λιγα χρονια πριν, που περιμεναμε ολη την εβδομαδα να ερθει το Σαββατο για να βγουμε με το αγορι μας τι ωραια που ηταν... Η εβδομαδα μου φαινοταν αιωνας.. αλλατο Σαββατο παντα ερχοταν!

 

Αυτο το Σαββατο περιμενω και τωρα... θα ερθει λεμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ μου αρέσεις rena95 και γω κάπως έτσι είμαι εκεί που πέφτω τσουπ σηκώνομαι.Τι και αν έμεινα άνεργη ( μην φανταστείτε ότι δούλευα από χόμπυ ) τώρα με ευχαριστιούνται τα παιδιά μου και ο άντρας μου και γω αυτούς πριν είχαμε ας το πουμε μια σχετική άνεση αλλά έλειπα από παντού...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι πασχίζουν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Και τί πάει να πει παρακαλάω για να μπω? Δηλαδή όποιος δεν έχει δουλειά, πρέπει σώνει και καλά να μπει στο δημόσιο? Τί είναι το δημόσιο, η πηγή που προσφέρει ατέλειωτες θέσεις? Κάπως έτσι το είδαν πολλοί και φτάσαμε σ' αυτή την κατάσταση...

 

Σε μια χώρα με μηδενική ανάπτυξη από την εποχή της μεταπολίτευσης και εδώ (τουλάχιστον), με συστηματική διοχέτευση κεφαλαίων σε βαλκανικά κράτη ή Τουρκία (βλέπε και εταιρείες μεγέθους 3Εκλπ) ως προφανή και συστηματική πολιτική (προφανώς έξωθεν), η διοχέτευση της ανεργίας στο δημόσιο φορέα ηταν μια πάγια πολιτική, ατυχής μεν ως προς τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματά της, μονόδρομος δε, καθώς κανένα από τα μεγάλα κεφάλια των οικονομιών που τώρα επιχειρούν να μας ελέγξουν ΔΕΝ ΘΈΛΗΣΕ να δώσει μια εναλλακτική λύση στις εκάστοτε κυβερνήσεις ώστε να μειωθεί το μεγάλο κοινωνικό βάρος των ανέργων.

Όταν ένας άνθρωπος αγωνιά να βρει δουλειά, με οικονομικές και οικογενειακές υποχρεώσεις να κάθονται στη πλάτη του, είναι λάθος να τον κατηγορούμε που παρακάλεσε, έγλυψε, γονάτισε για μια θέση στο Δημόσιο.

Δεν θα ξεχάσω την περίπτωση της Έφης Τσεκου και του Ζαχαρόπουλου. Λέτε η γυναίκα να είχε τίποτα βίτσια; Ή ότι θα έβρισκε έστω μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με προϋπηρεσία στο Υπ.πολιτισμού; Ένας απελπισμένος άνθρωπος ήταν που επιχείρησε να δώσει ένα τέλος στις αγωνίες της, με στρεβλό τρόπο το αναγνωρίζω. Αλλά πιστεύω ότι η αγωνία και η απελπισία μπορεί να "πειράξουν" το μυαλό. Αλλά και οι χειρότεροι των εγκληματιών έχουν τα ελαφρυντικά τους όταν το χέρι τους οπλίζει η απελπισία. Και αυτή και όπως πολλοί άλλοι έπεσε θύμα εκμετάλλευσης.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Jucca, αν σήμερα βρισκόσουν άνεργη. Δεν θα παραλακάλαγες για μια θέση στον Δ ή Ι τομέα;;;;

 

ή θα περίμενες κάποιος να έρθει να σε πάρει από το χέρι και να σου πει "έλα κορίτσι μου, το νέο σου γραφείο σε περιμένει";

 

ή θα έστελνες 500 βιογραφικά και θα καθόσουν να περιμένεις πιο από όλα θα ευοδώσει

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πιο αισιοδοξος ανθρωπος απο μενα λεμε!!!!

Ειμαι πολυ τυχερη σε ενα πραγμα φιλεναδες... Ακομα και σε αυτη τη φαση που βρισκομαστε, με την τοση ανεργια, εχω αποφασισει να βλεπω ΜΟΝΟ τη θετικη πλευρα των πραγματων.Και επειδη στη συγκεκριμενη φαση δεν βλεπω τιποτα θετικο οσο και να ψαχνω...αποφασισα να περιμενω τα καλυτερα!!! Ξερετε τι ωραια που ειναι? Οι περισσοτεροι με λεν τρελλη αλλα και τι μ αυτο? Για γυριστε λιγα χρονια πριν, που περιμεναμε ολη την εβδομαδα να ερθει το Σαββατο για να βγουμε με το αγορι μας τι ωραια που ηταν... Η εβδομαδα μου φαινοταν αιωνας.. αλλατο Σαββατο παντα ερχοταν!

 

Αυτο το Σαββατο περιμενω και τωρα... θα ερθει λεμε!!!

 

Αντε βρε...μ'εκανες και βουρκωσα!!!!

Παντως κι εγω βρε κοριτσια λεω παλι καλα που εχω τα παιδακια μου και ειναι καλα (υγεια πανω απ'ολα) και κανουν τις σαχλαμαριτσες τους και ξεκαρδιζομαστε στα γελια...ειναι απιστευτο ποση χαρα μπορει να σου δωσει το πρωτο δοντακι ή ενα φαφουτικο χαμογελο κι ας ειναι το πορτοφολι μου αδειο. Γιατι καποια στιγμη μπορει το πορτοφολι μου να γεμισει (λεμε τωρα!!) αλλα τα χαμογελα της μπουμπους μου και τα χαδια του γιου μου καποια στιγμη θα τελειωσουν και δεν θα ξαναγυρισουν!!!!!

Αντε...βαστατε ορε...που θα παει!!!!! Θα ξαναρθει αυτο το ρημαδιασμενο το Σαββατο!!!!!!!!!!:D:D:D:D:lol::lol::lol::lol:

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ έζησα και την εποχή που το Σάββατο ήταν εργάσιμη και πήγαινα σχολείο. Μπουχουχου....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

με τον αντρα μου σαν φοιτητες υπηρχαν πολλες μερες που no money at all!!! και θυμαμαι γελαγαμε και λεγαμε θα παμε να φαμε πασατεμπο στο παγκακι σαν το Βασιλακη Καιλα!!!!

λετε να ξαναρθουν αυτες οι μερες????

καλα να ειμαστε και να ερθουν θα περασουν !!!!!!

μπραβο βρε Rena να εισαι καλά!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ έζησα και την εποχή που το Σάββατο ήταν εργάσιμη και πήγαινα σχολείο. Μπουχουχου....

 

Ωχ φιλεναδα...για σενα δεν υπαρχει σωτηρια!!!

Εσυ θα πρεπει να περιμενεις το....Μεγαλο Σαββατο!!!;);););)

(Προς το παρον ολοι μαζι περναμε τη Μεγαλη Παρασκευη)

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jucca, αν σήμερα βρισκόσουν άνεργη. Δεν θα παραλακάλαγες για μια θέση στον Δ ή Ι τομέα;;;;

 

ή θα περίμενες κάποιος να έρθει να σε πάρει από το χέρι και να σου πει "έλα κορίτσι μου, το νέο σου γραφείο σε περιμένει";

 

ή θα έστελνες 500 βιογραφικά και θα καθόσουν να περιμένεις πιο από όλα θα ευοδώσει

 

Θα έστελνα βιογραφικά, θα ρωτούσα γνωστούς και φίλους αν ξέρουν για κάποια εταιρεία/μαγαζί/επιχείρηση που ζητάει κόσμο, θα κοιτούσα στο ίντερνετ και στις εφημερίδες σε περίπτωση που θα ζητούσαν άτομα με σύμβαση στο δημόσιο... Εννοείται!

 

Να παρακαλέσω όμως ποιόν? Θα έτρεχα παντού, θα ρωτούσα, θα έψαχνα, ναι. Δεν θα κοιτούσα όμως να βρω μέσον να μπω μόνιμη στο δημόσιο σώνει και καλά.

 

Και τη δουλειά που έχω τώρα την έχω μετά από ψάξιμο-βιογραφικά-εξετάσεις-συνεντεύξεις, κανείς δεν με πήρε απ' το χεράκι όπως λες.

 

Εγώ έχω γνωστή, η οποία έχει τελειώσει γυμναστική ακαδημία στο εξωτερικό και όλα τα χρόνια περιμένει μήπως διοριστεί σε σχολείο. Δεν έχει δουλέψει ποτέ. Δεν ψάχνει δηλαδή για άλλη δουλειά, είτε στο αντικείμενό της, είτε αλλού. Πέρυσι δούλεψε για 1 μήνα ωρομίσθια. Εγώ προσωπικά θα δούλευα οπουδήποτε αν δεν είχα δουλειά, άσχετα αν είχα πτυχίο, δεν θα περίμενα μήπως διοριστώ από καμιά πόρτα για να ξεκινήσω να δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια.. αλλα για ποια ηθικη μιλατε????

Ψαχνω να βρω δουλεια εδω και ενα χρονο. Μαθαινω οτι ανοιγει ενα σουπερ μαρκετ κοντα στο σπιτι μου, μου λενε πηγαινε να αφησεις το βιογραφικο σου. Το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ξερετε ποιο ειναι??? Ποιος το ανοιγει το μαγαζι??? Μηπως εχω κανεναν γνωστο για να μιλησει για την αιτηση μου??? Γιατι αν δεν εχω, τζαμπα κοπος να στειλω και το βιογραφικο.

 

Αυτο αυτοματως να υποθεσω με κανει ανηθικη ετσι? Καλυτερα λοιπον να κατσω σπιτι ανεργη, παρα να βρω καποιον που μπορει να βοηθησει ετσι? Και δε μιλαω για δημοσιο... για ενα σουπερ μαρκετ μιλαω!!! Ακομα κι εκει λοιπον μαθετε πως ο γνωστος ειναι απαραιτητος!!! Απο τα 1000 ατομα που θα κανουν αιτησεις, θα μπουν τα 10 που εχουν γνωστο. Ετσι γινεται τι να κανουμε τωρα?

 

Και δε συμφωνω με οσες λετε οτι θα προτιμουσατε να μεινετε σπιτι αντι να βαλετε μεσον για να μπειτε στο δημοσιο... Θα συμφωνουσα μονο αν ζουσαμε σε εναν κοσμο ομορφο, αγγελικα πλασμενο οπου το κρατος θα μου εδινε ευκαιριες... Και δε ζουμε. Θα κανω λοιπον οτι μπορω για να βρω μια δουλιτσα να βοηθησω την οικογενεια μου..

 

Η αποκάτω μου ας περιμένει την Κυριακή.

 

Εννοειτε πως αν εχεις γνωστό θα τον χρησιμοποιήσεις για να βρεις μία δουλειά.

Η διαφορά είναι ότι ο επιχειρηματίας θα πάρει όσους χρειάζετε, ούτε έναν παραπανω, αλλά και παραπάνω να πάρει, ε, αυτός τους πληρώνει, ας πάρει όσους θέλει.

Να μειωθεί και η ανεργεία βρε παιδάκι μου....

 

Πάντως μην απορείτε που λένε μερικές ότι μπορούσαν, είχαν μέσο και δεν το έκαναν.

Εϊμαι μία από αυτές, δις μάλιστα, αλλά τότε ήμουν ιδεαλίστρια....

Οταν έκανα τα παιδιά μου και πήγα στους 2,5 μήνες για δουλειά, όταν η φίλη μου ΔΥ, στον 1,5 χρόνο, αυτοφασκελώθηκα....

Και μετά επανήλθα στον ...ιδεαλισμό μου....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα είναι βάση προτεραιοτήτων σε αυτην την ζωή τελικά.....

 

Για άλλους είναι η οικογένεια, για άλλους το δημόσιο για άλλους, ο καφές και ο Κος Ξαπλόπουλος και άλλους ο πραγματικός αγώνας για να πάνε στην κορυφή και για άλλους ΟΛΑ μαζί!

 

Απο το σόι της μητέρας μου ΟΛΕΣ οι ξαδερφάδες της που ζούν στο Μεσολογγι (απο κει είμαστε ενδομύχως).....Εχουν κόλλημα με το δημόσιο....

 

Κοινώς είσαι ένα τίποτα για αυτους αν δεν δουλεύεις στο δημόσιο...Απο μικρή που πηγαινα εκει μου έπριζαν τα συκώτια να δώσω εξετάσεις να μπω (μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ΟΛΟΙ τους πραγματικα δουλευαν στο δημόσιο ΜΟΝΙΜΑΔΕΣ)...

 

Σήμερα μετα απο χρόνια εκτός του ότι δεν ξαναπάτησα το πόδι μου στο σόι γιατι μου έσπαγαν τα νεύρα μου με το κωλοδημόσιο τους, τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους είναι ΟΛΑ στο δημόσιο...ΟΛΑ....

 

Μπήκαν με τις πλάτες των δικών τους τα περισσότερα απο κεί!!! Αντε να μιλήσεις μαζί τους...Ξέρεις τι θα σου πούν με το καλησπέρα σας??? Που εργάζεσε??? Κατα μάνα κατα κύρη κατα γιο και θυγατέρα....Σόι πάει το βασίλειο....

 

Αν δε τους πείς ότι είσαι άνεργος γιατι η πουτ@ν@ η ζωή δεν σε βοηθησε να διορίστεις στο κ@λοδημοσιο μπορει και να σου γυρίσουν την πλάτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...