Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο Στη Θάλασσα???


Recommended Posts

Παρολου που ειχα μια ιδανική εγκυμοσυνη (γεννησα 27/6) μου το απαγορευσε για λογους που περιγράφηκαν παραπάνω. Μαιος κρυο νερο, Ιουνιος στον μήνα μου. Πήγα ομως 2 φορές και εβαλα τα ποδαρακια μου μέσα μονο που ειχαν πρηστει. Τελικά περσι δεν εκανα κανένα, συνήθως (επειδή ειμαι διπλα) κάνω τουλαχιστον 3-4 μηνες μπάνια!

 

Αυτο για την βαπτιση δεν το εχω ξανακουσει!!!!!!!!!!

Εχω ακουσει (σε αλλο τοπικ) οτι δεν βαζεις παπουτσια στο μικρό (εγω βαπτιστηκα 6 ετων) το φαντάζεστε?

Τωρα για την θαλασσα τι παιζει? Αν δεν την βαπτισω φετος δεν θα την βαλω στο νερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμένα ο γιατρός μου απαγόρευσε το μπάνιο στη θάλασσα τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης μόνο, για καλό και για κακό, όπως μου είπε. Αυτά που είχε απαγορεύσει δια ροπάλου, ήταν από την πρώτη μέρα εγκυμοσύνης τα μπάνια σε πισίνα!! Πολλά χλαμίδια, μου είχε πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς κατά τον τελευταίο μήνα ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Εγώ στις καλοκαιρινές διακοπές, ήμουν 1 μήνα έγκυος και επειδή ήμουν σίγουρη από ένστικτο, πράγματι δεν έκανα ηλιοθεραπεία, δεν σκοτωνόμουν στο κολύμπι, άλλαζα μαγιό κάθε φορά που το έβρεχα, έβαζα αντιηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας και δυστυχώς δεν μπήκα στις υπέροχες πισίνες του ξενοδοχείου όπου διέμενα αλλά τίμησα δεόντως τα απίστευτα καθαρά νερά της θάλασσας! Και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Σχετικά με τα περί βάπτισης κ.λπ. δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο σχετικά αλλά και να άκουγα θα γελούσα. Κάτι τέτοια πράγματα, δεν είναι θέμα πίστης (γιατί μια χαρά πιστεύω). Και τις 40 μέρες θα τις κρατήσω λόγω της δικής μου ανάρρωσης και όχι επειδή και καλά το λέει η εκκλησία. Και αν ιατρικά ήταν αποδεκτό, το μωράκι μου θα το έβαζα στη θάλασσα φέτος.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΟΚ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΤΙ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ.ΚΑΙ ΚΑΛΑ Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΠΑΝΙΑ?

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΡΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΡΟΩΡΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ.ΕΨΑΞΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΥΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΥΗΣΗ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΝΤΕ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΚ.ΣΥΜΦΩΝΩ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΩ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ?

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΦΤΩ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΡΩ ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΑ ΠΙΣΩ.

ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΑ? ΤΙ ΛΕΤΕ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΗΣΕ ΠΟΛΥ.....ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ....ΔΕΝ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΝΙΟ-ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ-ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ....ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ...ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ-ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ-ΜΠΑΝΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΟΚ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΤΙ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ.ΚΑΙ ΚΑΛΑ Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΠΑΝΙΑ?

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΡΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΡΟΩΡΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ.ΕΨΑΞΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ SITE ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΥΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΥΗΣΗ.ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΝΤΕ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΚ.ΣΥΜΦΩΝΩ.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΩ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ?

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΦΤΩ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΡΩ ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΑ ΠΙΣΩ.

ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΑ? ΤΙ ΛΕΤΕ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΗΣΕ ΠΟΛΥ.....ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!!!!

 

εμενα ο γιατρός μου ειχε απαγορεψει τα μπανια μονο το πρωτο τριμηνο. μετα μου ειπε απλα να προσεχω να ειναι καθαρη η θαλασσα και οχι πολύ κρυα..και εκανα πολλαααα μπανια περισυ το καλοκαιρι και δεν ειχα κανενα πρόβλημα.. εχω ομως φιλεναδα που πήγε για μπανιο εγκυος στον 5ο μηνα σε κρυα θαλασσα και μετα ειχει τρομερούς πονους για τρεις μερες (το μωρό οκ ομως). απλα θα ελεγα να μην φοβάσε και να αποφυγεις κρυες θαλασσες. αν η εγκυμοσύνη σου ειναι οκ θεωρω υπερβολικό τον γιατρό σου...ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΗΛΙΟ ΟΜΩΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά. Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις.

Περισι που ήμουν έγκυος δεν έκανα μπάνιο. Βαρέθηκα όμως, είχε και ζέστη και αποφάσισα ότι θα κολυμπήσω. Πριν προλάβω ευτυχώς να μπω, άκουσα το γιο μου να κλαίει (περιεργο) και να φωνάζει ότι πονούσε. Πήγαμε στο νοσ. και είχε πατήσει δρακαινα.

Δεν πειράζει που δε θα κάνεις μπάνιο

Βέβαια εσύ αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρός μου ειχε απαγορεψει τα μπανια μονο το πρωτο τριμηνο. μετα μου ειπε απλα να προσεχω να ειναι καθαρη η θαλασσα και οχι πολύ κρυα..και εκανα πολλαααα μπανια περισυ το καλοκαιρι και δεν ειχα κανενα πρόβλημα.. εχω ομως φιλεναδα που πήγε για μπανιο εγκυος στον 5ο μηνα σε κρυα θαλασσα και μετα ειχει τρομερούς πονους για τρεις μερες (το μωρό οκ ομως). απλα θα ελεγα να μην φοβάσε και να αποφυγεις κρυες θαλασσες. αν η εγκυμοσύνη σου ειναι οκ θεωρω υπερβολικό τον γιατρό σου...ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΗΛΙΟ ΟΜΩΣ!!!

 

ανορθόγραφηηη..να μην φοβασαι εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΥΠΕΒΟΛΙΚΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ-ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ-ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ...ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΣΟΥ.

 

ναι ρε κορίτσια αλλα μην το παρακανουμε..καθε χρόνο βλεπω παρα πολλες εγκυμονούσες στη θάλασσα..η κοπέλα ειπε οτι δεν εχει κανενα προβλημα στην εγκυμοσύνη της..την αποψη μου ειπα..εγω τα εκανα και περασα τελειο καλοκαιρι παντως...

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ.ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΟ ΠΟΡΤΟ ΓΕΡΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ.

ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΥΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.....ΕΙΠΑΜΕ....ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΡΥΟΥΛΙΑΡΑ.ΞΕΡΩ ΓΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα ο γιατρος μου ειχε απαγορεψει τα μπανια μονο κατα το πρωτο τριμηνο για να αποφυγουμε το ενδεχομενο μολυνσης.. παρολα αυτα απ'τη στιγμη που ο γιατρος σου ειναι αντιθετος με την ιδεα του μπανιου γενικα, καλο θα ηταν να θυσιασεις ενα καλοκαιρακι, αν προκειται να το σκεφτεσαι κ να νιωθεις ασχημα καθε φορα που θα πατας το ποδι σου στο νερο..λιγη υπομονη κ τα επομενα καλοκαιρια θα ειναι σαφως υπεροχα!

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ.ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΟ ΠΟΡΤΟ ΓΕΡΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ.

ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΥΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.....ΕΙΠΑΜΕ....ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΡΥΟΥΛΙΑΡΑ.ΞΕΡΩ ΓΩ?

να αλλαζεις αμεσως μαγιο και να πας καπου που εχει ντουζακι για να ξεπλενεσαι. εγω αυτα εκανα παντως... και εκανα και στην αθήνα και σε νησι τα ίδια (ενταξει μην πας και στον αλιμο για μπανιο!!! στα λεγραινα που πήγαινα εγω ελαμπε η θαλασσα)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ..ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΓΙΆΥΤΟ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕ....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ-ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ.ΒΡΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΒΑΡΥΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΓΩ ΞΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ..ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ?ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

να αλλαζεις αμεσως μαγιο και να πας καπου που εχει ντουζακι για να ξεπλενεσαι. εγω αυτα εκανα παντως... και εκανα και στην αθήνα και σε νησι τα ίδια (ενταξει μην πας και στον αλιμο για μπανιο!!! στα λεγραινα που πήγαινα εγω ελαμπε η θαλασσα)

 

ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΕΝΤΕ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ....ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ.ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΡΥΑ Η ΘΑΛΑΣΣΑ.ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΕΡΝΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΞΕΠΛΕΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΑΓΙΟ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΙΝΑ.....

ΤΑ ΛΕΓΡΑΙΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ..ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΓΙΆΥΤΟ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕ....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ-ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ.ΒΡΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΒΑΡΥΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΓΩ ΞΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ..ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ?ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΟΥΝ.

 

ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ...ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΑΝ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΤΙ?ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ....

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις τάση για ουρολοιμώξεις και είσαι σίγουρη ότι η θάλασσα είναι καθαρή, γιατί όχι; Εγώ και στη θάλασσα μπήκα στον 3ο μήνα και κολυμπούσα μέχρι αρχες 9ου σε πισίνα...Και στις δύο περιπτώσεις είχα ρωτήσει το γιατρό και με ενθάρρυνε με τα χίλια, αφού ήξερε και πού θα κολυμπήσω και ότι προσέχω το κρύο, να αλλάζω μετα το μπάνιο κτλ. και μάλιστα είχα συσπάσεις από τον 4ο-5ο μήνα(δεν θυμάμαι) , όπου απλά μου είχε πει χαλαρό ελεύθερο και χαλαρό ύπτιο, και όχι πρόσθιο! Στην Ελλάδα συμπεριφέρονται στις εγκύους σαν να είναι άρρωστες, ακόμα κι όταν είναι όλα φυσιολογικά.....:roll:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ......ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕ ΜΠΑΝΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΖΩΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΙ ΣΟΥ...ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΔΩ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΕΣ...ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΓΩ ΣΠΑΣΤΙΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ......ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕ ΜΠΑΝΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΖΩΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΙ ΣΟΥ...ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΔΩ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΕΣ...ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΓΩ ΣΠΑΣΤΙΚΙΑ.

ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΤΣΙ....ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΘΕΩΡΗΣΩ ΣΠΑΣΤΙΚΙΑ.....ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.....ΑΠΛΩΣ ΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ....ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ SITES ΠΟΥ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ(οΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΕΧΩ....ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΔΩ Ο ΜΟΝΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΛΥΝΣΕΙΣ.....ΤΙ ΝΑ ΠΩ..... ΕΙΔΩΜΕΝ.....

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΣΤΑ ΣΙΤΕ ΟΥΤΕ ΣΕ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ....ΟΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕΒΑΣΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΑΚΟΥΩ..ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΤΟΣΟ ΓΙΆΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ...ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΑΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΕΓΑΛΗ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ-ΑΝΕΤΟΣ ΧΑΛΑΡΟΣ...ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ-ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ-ΝΑ ΜΗΝ ΖΟΡΙΖΕΣΕ-ΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ-ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΕΙ-ΟΥΦ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΞΕΦΥΣΗΞΕ-ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?ΝΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΗΣΥΧΗ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΗ.ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ-ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ-ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ-ΠΡΟΣΟΧΗ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα. Ζω σε νησί και φυσικά ρώτησα το γιατρό μου αν επιτρέπονται τα μπάνια στη θάλασσα. Μου είπε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να μην είναι παγωμένα τα νερά. Απαγορεύεται αυστηρά ο ήλιος όμως. Πηγαίνουμε λοιπόν κάθε απογευματάκι στις 7 για μπανάκι και είναι υπέροχα. Πάντως η μπεμπούλα δεν μου φαίνεται να χαμπαριάζει ιδιαίτερα γιατί είναι ησυχούλα (όπως συνήθως).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...